Moze li rock preziviti kod nas ?

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Škobo Habu
Posts: 9013
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#726 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by Škobo Habu »

apsidejzi wrote: 18/01/2022 14:31

Svaka generacija omladine pokrene nesto kao zabava al vrlo brzo se suoce sa starijom generacijom kojoj se to cini glupo i nepotrebno. Na kraju to postane politika. Sve ovisi koliko stariji ogranicavaju mlade. Danas mladi zabavu pronalaze u elektronici, igricama, streamingu, nargilama, autotune muzici i sl. Stari im to brane ili u najmanju ruku nepodrzavaju. I danas imas sukob generacija samo sa drugim stvarima i ne toliko drastican.
Šta sve ovo opšte znači u kontekstu tvoje tvrdnje kako je rock "ljevičarska pobuna"!?

Moraš znati da postoji r'n'r i prije hippie kulture i studentskih protesta u Americi.

Ako govorim o korijenima rocka on je u američkom folku, južnjačkom bluesu, gaspelu i jazz-u.
Cregan
Posts: 435
Joined: 15/05/2016 13:51

#727 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by Cregan »

Škobo Habu wrote: 18/01/2022 14:58
apsidejzi wrote: 18/01/2022 14:31

Svaka generacija omladine pokrene nesto kao zabava al vrlo brzo se suoce sa starijom generacijom kojoj se to cini glupo i nepotrebno. Na kraju to postane politika. Sve ovisi koliko stariji ogranicavaju mlade. Danas mladi zabavu pronalaze u elektronici, igricama, streamingu, nargilama, autotune muzici i sl. Stari im to brane ili u najmanju ruku nepodrzavaju. I danas imas sukob generacija samo sa drugim stvarima i ne toliko drastican.
Šta sve ovo opšte znači u kontekstu tvoje tvrdnje kako je rock "ljevičarska pobuna"!?

Moraš znati da postoji r'n'r i prije hippie kulture i studentskih protesta u Americi.

Ako govorim o korijenima rocka on je u američkom folku, južnjačkom bluesu, gaspelu i jazz-u.
Odakle potiče blues, jazz i gospel? Od robova kojima je muzika bila jedini način da se izraze. Muzika i umjetnost su uglavnom odgovor na socio-ekonomske prilike u društvu s jedne strane i s druge strane zabava za elitu.
Škobo Habu
Posts: 9013
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#728 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by Škobo Habu »

Cregan wrote: 18/01/2022 21:01

Odakle potiče blues, jazz i gospel? Od robova kojima je muzika bila jedini način da se izraze. Muzika i umjetnost su uglavnom odgovor na socio-ekonomske prilike u društvu s jedne strane i s druge strane zabava za elitu.
Je, i tad je postojala ideološka podjela na ljevičare i desničare?
Cregan
Posts: 435
Joined: 15/05/2016 13:51

#729 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by Cregan »

Škobo Habu wrote: 18/01/2022 21:37
Cregan wrote: 18/01/2022 21:01

Odakle potiče blues, jazz i gospel? Od robova kojima je muzika bila jedini način da se izraze. Muzika i umjetnost su uglavnom odgovor na socio-ekonomske prilike u društvu s jedne strane i s druge strane zabava za elitu.
Je, i tad je postojala ideološka podjela na ljevičare i desničare?
Naravno da jeste, postoji ta podjela od kako postoji civilizacija, samo što se dugčije zvala prije francuske revolucije.
Piaty
Posts: 5688
Joined: 01/12/2020 00:58

#730 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by Piaty »

Škobo Habu wrote: 18/01/2022 21:37
Cregan wrote: 18/01/2022 21:01

Odakle potiče blues, jazz i gospel? Od robova kojima je muzika bila jedini način da se izraze. Muzika i umjetnost su uglavnom odgovor na socio-ekonomske prilike u društvu s jedne strane i s druge strane zabava za elitu.
Je, i tad je postojala ideološka podjela na ljevičare i desničare?
Kors nat!

Ma koje socio-ekonomske prilike. Drugim rijecima i najprostije receno, posrijedi je stalno eksperimentiranje sa samom muzikom bez ikakve ideoloske podloge. Te ideoloske podloge se javljaju kasnije tek, kada se taj novi eksperiment ispostavi kao nesto dobro i onda se nadogradjuju odredjeni koncepti na to. Imas milion primjera za to.

Da sve to bude prostije, neki momci su rekli: "hajmo svirati jako, jace od ovoga", "hajmo ovome dodati ove efekte", "hajmo ovo ubrzati" itd.

Koji k..cevi desnicari i ljevicari
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#731 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by DEMONIKA »

može
ako vas ima 51% :mrgreen:
challmander
Posts: 350
Joined: 09/01/2022 11:42

#732 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by challmander »

Richard Kruspe, gitarista Rammsteina, je u nekom intervju na jedan dobar nacin objasnio zasto ce rock umrijet u svijetu. Rock je postao popularan jer je bila muzika pobune i neke vrste borbe protiv sistema ili tradicije. Tinejdzeri su furali rock jer je to smetalo njihovim roditeljima, medjutim danasnjim generacijama roditelja smetaju neki drugi zanrovi i upravo ti zanrovi su postali simbol tog nekog otpora, pobune il kako god vec hocete da ga nazovete.

https://loudwire.com/rammstein-guitaris ... k-is-dead/

Eto vam intervju, zanimljiv je. Rock, barem u obliku u kojem ga mi znamo, ce izumrijeti kad tad. Ja cesto razmisljam o tome, kome brate ici na koncerte kad izumru ovi kultni bendovi 80tih i 90tih...
User avatar
billy organ
Posts: 1439
Joined: 04/07/2021 19:19

#733 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by billy organ »

challmander wrote: 10/07/2022 21:32 Richard Kruspe, gitarista Rammsteina, je u nekom intervju na jedan dobar nacin objasnio zasto ce rock umrijet u svijetu. Rock je postao popularan jer je bila muzika pobune i neke vrste borbe protiv sistema ili tradicije. Tinejdzeri su furali rock jer je to smetalo njihovim roditeljima, medjutim danasnjim generacijama roditelja smetaju neki drugi zanrovi i upravo ti zanrovi su postali simbol tog nekog otpora, pobune il kako god vec hocete da ga nazovete.

https://loudwire.com/rammstein-guitaris ... k-is-dead/

Eto vam intervju, zanimljiv je. Rock, barem u obliku u kojem ga mi znamo, ce izumrijeti kad tad. Ja cesto razmisljam o tome, kome brate ici na koncerte kad izumru ovi kultni bendovi 80tih i 90tih...
Kod nas stare generacije su ubjedjivale nove da nikad nece biti grupa ko EKV i Azra. Mladjarija to povjerovala i nije htjela da stvara nesto novo pa je onda doslo do pojava milion cover grupa. Lakse je obraditi staru pjesmu nego napraviti nesto novo jer : jbga, nisi ti mali, Mladenovic i Stulic".

Sto se tice strane muzike, kad odu Metallica i Peppersi, sa njima i zavrsava era stadionskog rocka. I to je to. Ultra festivali i Tommorowland ce nastaviti tu pricu oko stadionskih koncerata. Neki mediji su se i pitali zasto npr Avenged Sevenfold nisu nasljednici Metallice. Zato sto Avenged nisu Metallica i nece nikada biti i nece napraviti pjesmu kao sto je One.

Tako da i ja upadam u tu pricu starijih generacija "mali jbga nisi ti Hetfiled i Stulic". :mrgreen:


A proslo je doba shokiranja roditelja kad vide postere i majice Marilyn Mansona. 90te su bile zadnja era kad je muzika mogla da sokira i da te opali sakom u zube. Danas roditelji mogu samo biti sokirani krkanskim prostaklucima koje cuju u tekstovima muzike koje slusaju njihova djeca. Nema tu nikakve pobune i otpora.
challmander
Posts: 350
Joined: 09/01/2022 11:42

#734 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by challmander »

billy organ wrote: 10/07/2022 22:00
challmander wrote: 10/07/2022 21:32 Richard Kruspe, gitarista Rammsteina, je u nekom intervju na jedan dobar nacin objasnio zasto ce rock umrijet u svijetu. Rock je postao popularan jer je bila muzika pobune i neke vrste borbe protiv sistema ili tradicije. Tinejdzeri su furali rock jer je to smetalo njihovim roditeljima, medjutim danasnjim generacijama roditelja smetaju neki drugi zanrovi i upravo ti zanrovi su postali simbol tog nekog otpora, pobune il kako god vec hocete da ga nazovete.

https://loudwire.com/rammstein-guitaris ... k-is-dead/

Eto vam intervju, zanimljiv je. Rock, barem u obliku u kojem ga mi znamo, ce izumrijeti kad tad. Ja cesto razmisljam o tome, kome brate ici na koncerte kad izumru ovi kultni bendovi 80tih i 90tih...
Kod nas stare generacije su ubjedjivale nove da nikad nece biti grupa ko EKV i Azra. Mladjarija to povjerovala i nije htjela da stvara nesto novo pa je onda doslo do pojava milion cover grupa. Lakse je obraditi staru pjesmu nego napraviti nesto novo jer : jbga, nisi ti mali, Mladenovic i Stulic".

Sto se tice strane muzike, kad odu Metallica i Peppersi, sa njima i zavrsava era stadionskog rocka. I to je to. Ultra festivali i Tommorowland ce nastaviti tu pricu oko stadionskih koncerata. Neki mediji su se i pitali zasto npr Avenged Sevenfold nisu nasljednici Metallice. Zato sto Avenged nisu Metallica i nece nikada biti i nece napraviti pjesmu kao sto je One.

Tako da i ja upadam u tu pricu starijih generacija "mali jbga nisi ti Hetfiled i Stulic". :mrgreen:


A proslo je doba shokiranja roditelja kad vide postere i majice Marilyn Mansona. 90te su bile zadnja era kad je muzika mogla da sokira i da te opalim sakom u zube. Danas roditelji mogu samo biti sokirani krkanskim prostaklucima koje cuju u tekstovima muzike koje slusaju njihova djeca.
Pa to je to, rock je bio simbol svake vrste pobune. Danas je to neka druga muzika i treba se pomirit s tim.

Kod nas se bas pretjeralo sa cover bendovima, i to nekvalitetnim. Pola ih nema pojma sta pjeva i uzasno zvuce ali popularni su zbog izbora pjesama. Jebi ga, ljudi ce se ovdje uvijek lozit na taj ex yu rock i tu vise nije bitan kvalitet izvedbe nego samo da se kresti pjesma tipa Djurdjevdan.

Ima nekih mladjih, dobrih bendova ali, kao sto i sam kazes, niko od njih nikad nece biti sposoban sam skupit 50,60k ljudi na jednom mjestu. Meni padaju na pamet Volbeat, Sabaton, Ghost kao okej opcije ali niko od njih nece dostici tu visinu kao sto su Maiden, Metallica, Rammstein, RHCP...
User avatar
srce_ruke_lopata
Posts: 409
Joined: 09/09/2007 17:23
Location: Čeljugovići

#735 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by srce_ruke_lopata »

Ma nije zamro još, evo nešto iz domaće kuhinje…

User avatar
srce_ruke_lopata
Posts: 409
Joined: 09/09/2007 17:23
Location: Čeljugovići

#736 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by srce_ruke_lopata »

Navuk’o sam se na album

User avatar
ultima_palabra
Posts: 55625
Joined: 15/12/2008 16:53

#737 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by ultima_palabra »

challmander wrote: 10/07/2022 21:32 Richard Kruspe, gitarista Rammsteina, je u nekom intervju na jedan dobar nacin objasnio zasto ce rock umrijet u svijetu. Rock je postao popularan jer je bila muzika pobune i neke vrste borbe protiv sistema ili tradicije. Tinejdzeri su furali rock jer je to smetalo njihovim roditeljima, medjutim danasnjim generacijama roditelja smetaju neki drugi zanrovi i upravo ti zanrovi su postali simbol tog nekog otpora, pobune il kako god vec hocete da ga nazovete.

https://loudwire.com/rammstein-guitaris ... k-is-dead/

Eto vam intervju, zanimljiv je. Rock, barem u obliku u kojem ga mi znamo, ce izumrijeti kad tad. Ja cesto razmisljam o tome, kome brate ici na koncerte kad izumru ovi kultni bendovi 80tih i 90tih...
Ali ja ne vidim da danasnji tinejdzeri zele ikakvu pobunu, oni su ustvari veci mainstream od njihovih roditelja... zele najnovije auto, najbolji mobitel, najskuplju odjecu, sampanjce na ledu i separee, o tome im i pjesme govore. U mojoj mladosti :D se gledalo kako cemo se zavuci u najgoru mogucu rupu, kafic, supu, garsonijeru, zidic... dok god smo skupa i dok se ima sta popiti/zapaliti/pustiti muzika. Slusala se muzika koja govori o depresiji i kako nista ne valja.

To nije samo generacijska razlika, nego i dijametralna razlika u filozofiji.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66025
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#738 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by _BataZiv_0809 »

ultima_palabra wrote: 14/07/2022 17:42

Ali ja ne vidim da danasnji tinejdzeri zele ikakvu pobunu, oni su ustvari veci mainstream od njihovih roditelja... zele najnovije auto, najbolji mobitel, najskuplju odjecu, sampanjce na ledu i separee, o tome im i pjesme govore. U mojoj mladosti :D se gledalo kako cemo se zavuci u najgoru mogucu rupu, kafic, supu, garsonijeru, zidic... dok god smo skupa i dok se ima sta popiti/zapaliti/pustiti muzika. Slusala se muzika koja govori o depresiji i kako nista ne valja.

To nije samo generacijska razlika, nego i dijametralna razlika u filozofiji.
Ja sam nesto mladji, ali i u mojoj generaciji je postajao neki inherentan prezir prema "komercijali" u muzici.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#739 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by Van Halen »

Za Rock je potrebna sirotinja. Ali ona u zemljama koje diktiraju tempo. Kao sto su Amerika,Engleska i sl. 80tih je u Americi stanje bilo puno teze nego sad,ljudi nisu imali love,javljao se bunt,a takodje kad nemaš love ne voziš najbolja auta,jahte,mobitele i sve ono što je sad tamo puno dostupnije,sta drugo mozes raditi bez love nego sjedit s ekipom u garaži mjesecima i pravit muziku. Druga vrlo bitna stvar je sto su u takvom socijalnom stanju svi isti. Nema onda mimoilazenja u razmišljanjima,svi imaju isti cilj,tj skupit lovu i imati ono što sadašnje generacije većinom imaju. Zbog toga su upale u žabokrecinu i lijenost.
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#740 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by Vam »

_BataZiv_0809 wrote: 19/07/2022 14:41
ultima_palabra wrote: 14/07/2022 17:42

Ali ja ne vidim da danasnji tinejdzeri zele ikakvu pobunu, oni su ustvari veci mainstream od njihovih roditelja... zele najnovije auto, najbolji mobitel, najskuplju odjecu, sampanjce na ledu i separee, o tome im i pjesme govore. U mojoj mladosti :D se gledalo kako cemo se zavuci u najgoru mogucu rupu, kafic, supu, garsonijeru, zidic... dok god smo skupa i dok se ima sta popiti/zapaliti/pustiti muzika. Slusala se muzika koja govori o depresiji i kako nista ne valja.

To nije samo generacijska razlika, nego i dijametralna razlika u filozofiji.
Ja sam nesto mladji, ali i u mojoj generaciji je postajao neki inherentan prezir prema "komercijali" u muzici.
I to se pomjera i izoblicuje generacijski, odbojnost te komercijalne muzike je nekako iz zelje da se slusaju originalne stvari presla u modu da slusas nesto samo zato sto to malo ko slusa. Teske boje pjesma kad je izasla dobila je kritike kako to nije taj Bare kao nekada i u tome je sva kritika bila. Pa naravno da nije, niko nije isti kada uzmes veliku vremensku razliku, ali Teske boje je bio hit i samim tim odudarao od onoga prije sto je Bare pravio. I tako, klinci slusaju bendove koji imaju min br fanova i prestanu ih slusati kad postanu komercijala. Nesto kao i piva, odusevljeni nekom craft pivom za koje niko ziv u njihovoj sredini ne zna. Cim se pocne prodavati i mozes je naci u svakom frizideru, odjednom se nekako... pokvarila.
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#741 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by Vam »

Mislim da je rock muzika vaznija za drustvo nego sto bi se reklo na prvi pogled. Teme su iste kao i u ostalim zanrovima, vecinom ljubav, medjutim postoji nesto, sto je tesko definisati, u rock muzici sto ide uz mladalacki bunt, sto provocira da se citaju odredjeni pisci i razvijaju pogledi na pojmove slobode, ljubavi, pravde... pa se tako mogu naci specificnosti odredjenog vremena koje prelaze granice razlicitih kultura i drzava, isti (rock) bendovi, isti pisci na policama, isti bunt medju studentima sirom svijeta.
Odsustvo rock muzike se moze primjetiti i u tome sto nove generacije ne razvijaju taj duh zajednistva, potrebe za revoltom. Sve se svodi na jeftinu podvalu bljestavog sunda, koji samo budi najprimitivnije porive. Jos sa nevjerovatnom dozom arogancije daju sebi za pravo nazvati umjetnoscu bljuvotine od nazovi pjesama sa tekstovima cija je jedina poenta popularizacija bezumlja. Rezultat su citave generacije mamlaza.
Na svakog Edu, Marcela, Vojka, imamo more nimalo elokventnih "umjetnika" koji imaju zombi polupismene mutavce za fanove koji nista ne citaju.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#742 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by MarlboroGold »

Ne znam kako je kod vas. Ja sam odrastao uz rock i takvo društvo.

Međutim, vremenom je većina jarana i jaranica prešla na elektronsku muziku, pa sam i ja uz njih to počeo slušati. Mahom rokeri koje znam i koji nisu samo iz mog užeg društva su prešli na elektronsku muziku i sad većinom to slušaju... od Solomuna do svih ostalih. Fascinantna transformacija.

Ono često pričamo o rockum, pa bude raznih diskusija o grupama i pravcima, ali kad se sjedi i slično vazda se pušta elektronska muzika :mrgreen:
Drugclanbiblioteke
Posts: 126
Joined: 06/10/2020 17:51

#743 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by Drugclanbiblioteke »

Ulaznica za Edu dzaba, Metallica dje god 200 Eura.
Plus Metallica uzivo zadnju deceniju losa.

Zato umire RNR
User avatar
geralt
Posts: 5184
Joined: 14/09/2017 12:45

#744 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by geralt »

Rock u svijetu nije umro vec evoluirao u nesto drugo sto je mojoj generaciji neprepoznatljivo. Danasnji nasljednici starih megapopularnih rock bendova su Ed Sheeran, Billie Eilish i Imagine Dragons.

Modernom tinejdzeru je Metallica isto ko mojoj generaciji Elvis Presley ili Sinatra, nesto sa cim ne osjecaju nikakvu licnu poveznicu. Bice uvijek fanova Metallice ali ce zanr dozivjeti sudbinu jazza - niche muzika koju slusa 1-2 procenta populacije u klubovima u koje niko osim njih ne zalazi.

I to je sasvim normalno da se razumijemo, svidjalo se nama ili ne.
Priglavke
Posts: 471
Joined: 02/03/2013 13:13

#745 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by Priglavke »

Pitanje koliko ga je kod nas i bilo u BIH, a danas da i ne govorimo. Sve se je industraliziralo od sporta pa do muzike... U Rocku se sve manje vidi interes i polako "izumire". Jos kad nestanu ovi iz 80ih, ostace samo sjecanja.
broj dva
Posts: 4544
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#746 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by broj dva »

geralt wrote: 19/07/2023 16:52 Rock u svijetu nije umro vec evoluirao u nesto drugo sto je mojoj generaciji neprepoznatljivo. Danasnji nasljednici starih megapopularnih rock bendova su Ed Sheeran, Billie Eilish i Imagine Dragons.

Modernom tinejdzeru je Metallica isto ko mojoj generaciji Elvis Presley ili Sinatra, nesto sa cim ne osjecaju nikakvu licnu poveznicu. Bice uvijek fanova Metallice ali ce zanr dozivjeti sudbinu jazza - niche muzika koju slusa 1-2 procenta populacije u klubovima u koje niko osim njih ne zalazi.

I to je sasvim normalno da se razumijemo, svidjalo se nama ili ne.
Ed, Bilie i Imagine ne mogu biti nasljednici. Jeste da su iz nekog meni neshvatljivog razloga popularni ali granice se ne prelaze tek tako...
Ako cemo pricati o nasljednicima metala onda je valjda spomenuti Deafhaven, System of a down, Cattle decapitation, Blut Aus Nord (777 - the desantification im je odlican) i ostali noviji metal bendovi.
Ne moze Ed nasljedit Tom Arayu sve da hoce. Bez obzira koliko albuma proda.
User avatar
vaučer
Posts: 9134
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#747 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by vaučer »

Nemam pojma, ima brdo odličnog rocknrolla i danas. Samo je rijetko mainstream popularan i također rijetko je nešto naročito društveno angažiran (što nije bio naravno sav rocknroll ni u vremenu dok je dominirao). Jednostavno još jedna umjetnička forma, koja se i dalje istražuje, mjenja i mutira. Što je ok. Za sve ostalo, ima toliko materijala u svim pod-žanrovima rocknrolla iz 'klasičnog' perioda da za tri života nećeš sve preslušati.
User avatar
Ludzak
Posts: 5471
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#748 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by Ludzak »

Pravi roknroll nikada ne mutira i ne mjenja. Nije to folk.
User avatar
vaučer
Posts: 9134
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#749 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by vaučer »

Mutira forma sa svakom novom unutarnjom reciklažom. Novi bendovi koji prave svoj punk, svoj psych rock itd.. svi donesu nešto novo i onda se sve to iznova izmješa i opet resetira.
aston_martin
Posts: 454
Joined: 26/09/2020 18:41

#750 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by aston_martin »

srce_ruke_lopata wrote: 11/07/2022 05:18 Navuk’o sam se na album

super. :shock: navukao sam se i ja.
Post Reply