Motor za početnika?

Podforum za motocikliste...
kazo
Posts: 1513
Joined: 08/03/2012 19:57

#26 Re: Motor za početnika?

Post by kazo »

Pozdrav raja, slabo se skroz razumijem oko skutera pa bih molio za pomoc. Trazim neki skuter do 700-800 KM treba mi samo do posla da idem ( nemam auto, a ne kupuje mi se nesto do 1500 KM ) sta preporucujete, kad kupujem na sta da obratim paznju, ako budem morao ulagati u njega koliko se dijelovi krecu odprilike i ono najvaznije pitanje da li im pada cijena i koliko zimi ? Planiram ga uzeti do februara/marta jer je vec kraj sezone ne mozes se ni vozati. Jedan poznanik mi prodaje matrix 50 za 850 KM kaze da je on ssve sredio na njemu, zamjenio ne treba nista ulagati.
Kakvo je stanje sa kradjama skutera, ako odem do grada s njim i parkiram gdje jesu li lagani za ukrasti ?
sedma_7
Posts: 711
Joined: 03/04/2007 18:24

#27 Re: Motor za početnika?

Post by sedma_7 »

Imam isto pitanje :D
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#28 Re: Motor za početnika?

Post by mali Ninja »

moje misljenje da manji i jeftiniji skuteri nisu interesantni za kradju. A sto se tice kupovine skutera, nedavno sam kupio kisbee rs 50ccm 4t i mogu reci sve pozitivno. Ovaj kisbee nije bio u tom cjenovnom rangu kao sto je naveo kazo ali mogu reci nesto o njemu. Odrzavanje kisbee-a je minimalno, potrosnja je 5KM na 100km, nije za mladjariju jer nije bas toliko ziv na gasu, ali je odlican za provlacenje u guzvi. Odrzavanje kao sto rekoh je jako jeftino, masina je GY6 koja se u gradjuje u jako puno razlicitih skutera te stoga dijelova na svakom koraku, primjer remen za kisbee košta 13dolara ne ebayu, rollnice 10dolara, svjecica 4-5 dolara, komplet generalka (cilindar, klip, karike, dihtung) kosta 50KM, kad crkne motor, kao osvjezenje mu nabaciti 65ccm kit koji košta 120KM, 2l ulja ide na 3 mjenjanja, dakle 10KM po zamjeni ulja, ostalo sipaj i vozi.

jos da dodam, registracija je trajna za skutere do 50ccm, sto dodatno smanjuje troskove na godisnjem nivou.
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#29 Re: Motor za početnika?

Post by MJAU - da »

Ramzess Veliki wrote:
Spear wrote:Pozdrav ljudi.

Potrebni su mi savjeti i preporuke oko kupovine motora.
...
Dobro si izabrao. 600 ccm je mjera za taj tip motora, vidim da te chopperi ne interesuju (za njih je 800 ccm donja putna granica). Možeš naći stariju, ali dobro očuvanu mašinu za te pare, i za manje.
A za ženu Ramo?
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#30 Re: Motor za početnika?

Post by Ramzess Veliki »

MJAU - da wrote:
A za ženu Ramo?
Image



--- :D ... šalim se, znam neke dame koje voze prejake strojeve. :thumbup:
Dami najbolje pristaje Z 750. :D
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#31 Re: Motor za početnika?

Post by MJAU - da »

Ramzess Veliki wrote:
MJAU - da wrote:
A za ženu Ramo?
Image



--- :D ... šalim se, znam neke dame koje voze prejake strojeve. :thumbup:
Dami najbolje pristaje Z 750. :D
Ova prvi ni u ratu nisam savladala. Ovaj drugi mi baš nije za početnicu, ali hajde.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#32 Re: Motor za početnika?

Post by exliberal-ex »

Moj savjet...kreni ti prvo od skutera, ako nisi nikad vozio jaci motor onda se nezaleci sa tim kubikazama od 600cc...ako bas hoces motor onda idi sa manjim kubikazama, laksi motori lakse se upravlja.
Znam da ces reci nije meni brzina vazna...dok nesjednes pa neokrenes gas...bez zajebancije ja sam krenuo sa skuterima od 50, pa 300 tek sad sam na 900...I razlika je ogromna, ja sad razradjujem novu masinu pa me povuce da vidim kako ide...par sekundi preko stoje i to bez nekog silovanja
Ako ces se vozit samo po gradu , skuter je zakon to ti mogu iz prve ruke da potrdim, da sam imao mogucnosti za parking zadrzao bi skuter al jebiga
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15464
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#33 Re: Motor za početnika?

Post by problemnatravunu »

exliberal-ex wrote:Moj savjet...kreni ti prvo od skutera, ako nisi nikad vozio jaci motor onda se nezaleci sa tim kubikazama od 600cc...ako bas hoces motor onda idi sa manjim kubikazama, laksi motori lakse se upravlja.
Znam da ces reci nije meni brzina vazna...dok nesjednes pa neokrenes gas...bez zajebancije ja sam krenuo sa skuterima od 50, pa 300 tek sad sam na 900...I razlika je ogromna, ja sad razradjujem novu masinu pa me povuce da vidim kako ide...par sekundi preko stoje i to bez nekog silovanja
Ako ces se vozit samo po gradu , skuter je zakon to ti mogu iz prve ruke da potrdim, da sam imao mogucnosti za parking zadrzao bi skuter al jebiga
Da, i ja bi isto savjetovao, ako si u mogucnosti, nabavi skuter, pa dobro izvozaj, onda sljedece godine vidi šta ćeš
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#34 Re: Motor za početnika?

Post by Ramzess Veliki »

MJAU - da wrote:
Ova prvi ni u ratu nisam savladala. Ovaj drugi mi baš nije za početnicu, ali hajde.
Zavisi kako gledaš ... meni je početnik level ispod 1000 ccm i 100 Hp. :oops:

Sad štedim za Z 1000 5X, haman taman za penzije ... :D
Amir04
Posts: 18
Joined: 07/06/2011 15:09

#35 Re: Motor za početnika?

Post by Amir04 »

Da sam na tvom mjestu ja bih izabrao ovaj motor
ozdrlje_donje
Posts: 519
Joined: 01/02/2012 14:40

#36 Re: Motor za početnika?

Post by ozdrlje_donje »

Image
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#37 Re: Motor za početnika?

Post by commendatore »

ozdrlje_donje wrote:Image
to je motor za pocetnika samoubicu.... slazem se :lol:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#38 Re: Motor za početnika?

Post by Ramzess Veliki »

Image
Papucarec
Posts: 111
Joined: 06/12/2016 21:34

#39 Re: Motor za početnika?

Post by Papucarec »

Ima li kakav dobar motor za pocetnike do 1000KM tu mi je neki limit, jer nisam vozao motore polozio sam za A, sad bi da kupim neki za pocetak do te cijene. Ima li iko nekakve prijedloge ovih motora s pika? Hvala Po mogucnosti da nisu skuteri, a mogu i oni ako nema sta drugo.
Papucarec
Posts: 111
Joined: 06/12/2016 21:34

#41 Re: Motor za početnika?

Post by Papucarec »

Honda NRS 125 kubika koja je bolja sa 2t ili 4t. Jel velika razlika u tim motorima radi tih taktova??? Hvala
User avatar
Atego
Posts: 816
Joined: 21/02/2018 19:38

#42 Re: Motor za početnika?

Post by Atego »

Papucarec wrote:Honda NRS 125 kubika koja je bolja sa 2t ili 4t. Jel velika razlika u tim motorima radi tih taktova??? Hvala
ne postoji četverotaktna honda nsr.imaš dvotaktnu koja je preformansama veoma slična cagivi mito i apriliji rs
Papucarec
Posts: 111
Joined: 06/12/2016 21:34

#43 Re: Motor za početnika?

Post by Papucarec »

Atego wrote:
Papucarec wrote:Honda NRS 125 kubika koja je bolja sa 2t ili 4t. Jel velika razlika u tim motorima radi tih taktova??? Hvala
ne postoji četverotaktna honda nsr.imaš dvotaktnu koja je preformansama veoma slična cagivi mito i apriliji rs
Ok hvala, onda i apriliji rs 125 ima samo od 2t jesam dobro skonto ?? Gledam ove vrste motora za kupovinu, tek ulazim u taj svijet... Hvala na odg.
User avatar
Atego
Posts: 816
Joined: 21/02/2018 19:38

#44 Re: Motor za početnika?

Post by Atego »

Papucarec wrote: Ok hvala, onda i apriliji rs 125 ima samo od 2t jesam dobro skonto ?? Gledam ove vrste motora za kupovinu, tek ulazim u taj svijet... Hvala na odg.
stare aprilije su dvotaktne.ove nove(špicate :D ) imaš i dvotaktne i četverotaktne.inače,ove novije aprilije ne mogu ni polit aprilijama koje su se proizvodile do 2005.pogotovo otvorenim verzijama koje nabijaju brzine do 180 km/h.ove novije su čini mi se max 130kmh
Post Reply