Mostar u ratu

Post Reply
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#951 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

Image
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#952 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

2. Bataljon 41. Slavne mtbr (Prve mostarske)

Vranica 1992.

Image
adapter
Posts: 729
Joined: 10/01/2013 08:41

#953 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

Uloga medija neposredno pred sami rat, tokom rata u Mostaru, kao i poslije završetka borbenih djelovanja. Imenom i prezimenom ko je šta radio!

invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#954 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

Stari grad
Image

Image

Image

Image

Carinski most
Image
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#955 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

Image

Image

Image

(nisam siguran dal je ova sa prostora Mostara)
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#956 Re: Mostar u ratu

Post by julisiz es grant »

Stari most, 09.11.1993-09.11.2019.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#957 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

Vrhunska fotografija...LJIJANI SE VIJORE

Image
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#959 Re: Mostar u ratu

Post by decembar2017 »

Do kraja rata je ostao pripadnik postrojbi HVO-a,
Znaci istih onih kvislinga koji su srusili Stari Most i unistavali Mostar. Zato neka ide svome dragom generalu samoubici, za njega i takve se borio kao pripadnik kvislinskih kvazi-formacija i ucesnik UZP. Da mu je tezak svaki onaj hercegovacki kamen ispod kojeg lezi a koji je zelio da preda tuđoj drzavi.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#960 Re: Mostar u ratu

Post by Liska »

decembar2017 wrote:
Do kraja rata je ostao pripadnik postrojbi HVO-a,
Znaci istih onih kvislinga koji su srusili Stari Most i unistavali Mostar. Zato neka ide svome dragom generalu samoubici, za njega i takve se borio kao pripadnik kvislinskih kvazi-formacija i ucesnik UZP. Da mu je tezak svaki onaj hercegovacki kamen ispod kojeg lezi a koji je zelio da preda tuđoj drzavi.
Evo priče o jednoj njegovoj "kvinsliškoj" akciji. Šteta što tebe kao patriote nije bilo da ga zamijeniš u ovoj humanoj akciji.
https://--- NO LINKS ---/iznenada-preminuo-h ... e-mostara/
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#961 Re: Mostar u ratu

Post by decembar2017 »

Liska wrote:
decembar2017 wrote:
Do kraja rata je ostao pripadnik postrojbi HVO-a,
Znaci istih onih kvislinga koji su srusili Stari Most i unistavali Mostar. Zato neka ide svome dragom generalu samoubici, za njega i takve se borio kao pripadnik kvislinskih kvazi-formacija i ucesnik UZP. Da mu je tezak svaki onaj hercegovacki kamen ispod kojeg lezi a koji je zelio da preda tuđoj drzavi.
Evo priče o jednoj njegovoj "kvinsliškoj" akciji. Šteta što tebe kao patriote nije bilo da ga zamijeniš u ovoj humanoj akciji.
https://--- NO LINKS ---/iznenada-preminuo-h ... e-mostara/
Mozda su za vas iz hvo-a i Franc Kos, erdemovic i ostala klapa iz 10 odreda patriote jer su se 1992 borili protiv cetnika, nema veze sto su poslije toga pokazali ko su i sta su , jel nam tako ide hvo logika ?

Tako i ovaj, 1992 spasavao civile iz Istocnog Mostara da bi samo godinu poslije bio dio UZP koji je pucao i ubijao/pokusavao da ubije te iste civile i takav ostao do kraja rata. Tako da se nisam ja po*rao na taj njegov "humanitarni" rad vec on sam. Za generala samoubicu i slicnu bandu se borio, neka njima ide.

mene cudi da se na temi , odma poslije slike srusenog Starog Mosta postavlja R.I .P za pripadnika UZP koji je srusio taj isti most , ali ako vi imate pravo da postavite sta ti i slicni mislite za njega , ja barem mogu da postavim sta ja mislim o njemu i slicnima.
Last edited by decembar2017 on 13/11/2018 14:19, edited 2 times in total.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#962 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

Boriti se na strani onih koji idu kontra tvoje drzave i tvog naroda, koji vrse zlocine i etnicka ciscenja koji otvaraju logore. Hocetel i Juki Prazini objavit kakvo sjecanje.... :-)
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#963 Re: Mostar u ratu

Post by Humljanin »

Opet bolesni komentari..

Možete li kao ljudi barem napisati "Pokoj vječni" "Rahmet duši" "R.I.P" ili slično ?

Čovjek je jedan od heroja ne samo u Mostaru, nego vjerojatno općenito u BiH u nesretnom prošlom ratu. O mrtvom čovjeku koji je nebrojeno puta riskirao život da bi spasio nekoga pisati ovakve bolesne komentare je čista patologija.

Isto tako je bilo pojedinih Hrvata i Srba u bošnjačkoj ABiH dok je ta ista Armija činila ratne zločine protiv hrvatskog i srpskog civilnog stanovništva.
Jesu li sad i ti ljudi zločinci jer su se našli u AbiH dok su neki drugi pripadnici te iste Armije obezglavljivali Hrvate ili Srbe i igrali nogomet njihovim glavama?
Treba li sve pripadnike AbiH stigmatizirati zbog toga što su neki pripadnici poklali sve civile a i životinje u jednoj Grabovici?

Potisnite životinjske nagone u sebi i budite načas ljudska bića i poklonite se jednoj ljudskoj veličini koja nije učinila nikakva zločina osim što riskirao život spašavajući ljudske živote.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#964 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

Humljanin wrote:Opet bolesni komentari..

Možete li kao ljudi barem napisati "Pokoj vječni" "Rahmet duši" "R.I.P" ili slično ?

Čovjek je jedan od heroja ne samo u Mostaru, nego vjerojatno općenito u BiH u nesretnom prošlom ratu. O mrtvom čovjeku koji je nebrojeno puta riskirao život da bi spasio nekoga pisati ovakve bolesne komentare je čista patologija.

Isto tako je bilo pojedinih Hrvata i Srba u bošnjačkoj ABiH dok je ta ista Armija činila ratne zločine protiv hrvatskog i srpskog civilnog stanovništva.
Jesu li sad i ti ljudi zločinci jer su se našli u AbiH dok su neki drugi pripadnici te iste Armije obezglavljivali Hrvate ili Srbe i igrali nogomet njihovim glavama?
Treba li sve pripadnike AbiH stigmatizirati zbog toga što su neki pripadnici poklali sve civile a i životinje u jednoj Grabovici?

Potisnite životinjske nagone u sebi i budite načas ljudska bića i poklonite se jednoj ljudskoj veličini koja nije učinila nikakva zločina osim što riskirao život spašavajući ljudske živote.
Jedna velika razlika ima jer HVO, VRS i ARBIH su neuporedivi pojmovi.....Bilo je zlcoina ARBIH ali nigdje to nije postao osnovni ratni cilj. Citavi bataljoni HVOa su zavrsili u zatvoru samo jer su muslimani, dok sa druge strane ja vala nesto i ne znam za takve pojave u ARBIH.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#965 Re: Mostar u ratu

Post by Smrcak15 »

decembar2017 wrote:Pravo mi je drago kada vidim sovinizam i aroganciju UZP-ovaca na ovom forumu jer mozete onda zamisliti takve i slicne tipove kada su iza sebe imali tenkove, topove, do zuba naoruzane brigade, kontrolu puteva i barikada. Gledajte i uzivajte kada pokazuju svoje pravo lice i da li mozete da zamislite kolike su onda napore ulagali Armija i ostale strukture vlasti da im se udovolji i odgovori od sukoba, koje ustupke im se moralo da napravi, koliko su ljudi sami sebe ponizavali samo da izbjegli sukobe jer su znali da sukobi sa njima su zadnje sto nam je trebalo. Ali nista nije pomagalo jer sami mozete da se uvjerite da tu nikakve rijeci tu nisu pomagale, zeljeli su sukobe , pa svi vi koji iz Sarajeva , Tuzle , Bihaca i ostalih krajeva koji niste licno osjetili sovinizam i aroganicju UZP-ovaca imate priliku da je sada vidite :thumbup:

dovoljno je vidjeti Tudjmana sa MIlosevicem u Karadjordjevu da vidis ko je prije htio rat, armija BiH ili HVO, nije Alija sa Milosevicem sastancio da bi mogli posumnjati da armija zapocne rat sa HVO.

ja sam bio u MOstaru, i ostjetio na svojoj kozi kad su bojovnici uletili u stan u zapadnom dijelu mostara kako su nas istjerali kad je HVO zapoceo rat.

Koliko je losa politika hrvata, hrvatskih politicara dovljno je pogledati Covica koji ide protiv vecinskog naroda , tj Bosnjaka a zaboravlja da ga ustavno mogu smijeniti ako glasaju za nekog drugog hrvata...nema sta mudrac na kubik covjek :-)
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#966 Re: Mostar u ratu

Post by Humljanin »

invincible1921 wrote:
Jedna velika razlika ima jer HVO, VRS i ARBIH su neuporedivi pojmovi.....Bilo je zlcoina ARBIH ali nigdje to nije postao osnovni ratni cilj. Citavi bataljoni HVOa su zavrsili u zatvoru samo jer su muslimani, dok sa druge strane ja vala nesto i ne znam za takve pojave u ARBIH.
Isto tako je lako provjerljiv podatak koliko je logora držala ABiH a koliko HVO... Poznajem dosta i mlađih i starijih ljudi i civila koji su bili zatočeni u logorima Armije i preživili svakakve vrste iživljavanja.
Ako se o nečemu ne priča, to moj prijatelju ne znači da se to nije nikada ni dogodilo...

Ali poanta mog posta je bila da se barem ostavi ružnih i neljudskih komentara na vijest o mrtvom čovjeku. Nije to ničim zaslužio. Niti je itko zaslužio da mu se tako govori i proklinje.
I to čovjeku koji ne da nije bio loš nego je bio ljudska gromada. Jedini mu je "krimen" to što je bio pripadnik HVOa od početka do kraja.

Postoji vrijeme i mjesto za takve rasprave tko je šta i gdje činio. Ovakva vijest sigurno nije primjerena za to.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#967 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

Humljanin wrote:
invincible1921 wrote:
Jedna velika razlika ima jer HVO, VRS i ARBIH su neuporedivi pojmovi.....Bilo je zlcoina ARBIH ali nigdje to nije postao osnovni ratni cilj. Citavi bataljoni HVOa su zavrsili u zatvoru samo jer su muslimani, dok sa druge strane ja vala nesto i ne znam za takve pojave u ARBIH.
Isto tako je lako provjerljiv podatak koliko je logora držala ABiH a koliko HVO... Poznajem dosta i mlađih i starijih ljudi i civila koji su bili zatočeni u logorima Armije i preživili svakakve vrste iživljavanja.
Ako se o nečemu ne priča, to moj prijatelju ne znači da se to nije nikada ni dogodilo...

Ali poanta mog posta je bila da se barem ostavi ružnih i neljudskih komentara na vijest o mrtvom čovjeku. Nije to ničim zaslužio. Niti je itko zaslužio da mu se tako govori i proklinje.
I to čovjeku koji ne da nije bio loš nego je bio ljudska gromada. Jedini mu je "krimen" to što je bio pripadnik HVOa od početka do kraja.

Postoji vrijeme i mjesto za takve rasprave tko je šta i gdje činio. Ovakva vijest sigurno nije primjerena za to.
Pa ok nek pociva u miru , o pokojniku sve najbolje, ali necemo sad pravit heroja od njega jer ovo vise ispade kao provokacija da se pokaze gledajte pravi bosjnaci su bili na nasoj strani, a vi mundjosi ste htjeli nekakvu BiH. Uostalom da ne pocinjemo bezveze raspravu jer je ovdje na ovoj temi samo ta prica ispricana 10 puta , ko je poceo rat i ko je imao kakav cilj.
mostarac1905
Posts: 285
Joined: 18/11/2016 15:55

#968 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac1905 »

@invinvinile 1921, nisam postavio njegovu smrtovnicu iz nikakvih 'provokativnih' razloga, za covjeka se najvise veze ta prica o spasavanju ljudi 1992., sto je svakako herojski cin. A bio je i pojava za vidjeti u gradu, gromada sto netko rece. koliko znam (ostavaljam mocunost da nisam do kraja upucen) za njega se ne vezu nikakve optuznice pa ne znam cemu pljuvanje.

da je bilo dosta bosnjaka u mostarskom HVO.u nije nikakva tajna, ne bih iskoristavao neciju smrt da to jos kao 'dokazujem' :roll:
Last edited by mostarac1905 on 13/11/2018 15:22, edited 1 time in total.
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#969 Re: Mostar u ratu

Post by decembar2017 »

Humljanin wrote:
invincible1921 wrote:
Jedna velika razlika ima jer HVO, VRS i ARBIH su neuporedivi pojmovi.....Bilo je zlcoina ARBIH ali nigdje to nije postao osnovni ratni cilj. Citavi bataljoni HVOa su zavrsili u zatvoru samo jer su muslimani, dok sa druge strane ja vala nesto i ne znam za takve pojave u ARBIH.
Isto tako je lako provjerljiv podatak koliko je logora držala ABiH a koliko HVO... Poznajem dosta i mlađih i starijih ljudi i civila koji su bili zatočeni u logorima Armije i preživili svakakve vrste iživljavanja.
Ako se o nečemu ne priča, to moj prijatelju ne znači da se to nije nikada ni dogodilo...

Ali poanta mog posta je bila da se barem ostavi ružnih i neljudskih komentara na vijest o mrtvom čovjeku. Nije to ničim zaslužio. Niti je itko zaslužio da mu se tako govori i proklinje.
I to čovjeku koji ne da nije bio loš nego je bio ljudska gromada. Jedini mu je "krimen" to što je bio pripadnik HVOa od početka do kraja.

Postoji vrijeme i mjesto za takve rasprave tko je šta i gdje činio. Ovakva vijest sigurno nije primjerena za to.

Porediti njega koji je bio u vojnoj formaciji koja je bila dio UZP sa pripadnicima Armije Republike Bosne i Hercegovine je cista patologija. Armija Republike Bosne i Hercegovine nije bila dio UZP, njeni pripadnici ili komanda ni na jednom nivou nisu osudjeni za UZP , tako da to podmetanje i poskuavanje izjednacavanje krivice je gnusno, podlo i zlonamjerno.

I bez toga,ako se vec ima pravo da se odma iza postova o godisnjici rusenja Starog Mosta postavlja R.I. za pripadnika vojne formacije u sluzbi UZP onda se valjda ima i pravo da se postavi i misljenje o njemu.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#970 Re: Mostar u ratu

Post by Humljanin »

invincible1921 wrote:
Humljanin wrote:
invincible1921 wrote:
Jedna velika razlika ima jer HVO, VRS i ARBIH su neuporedivi pojmovi.....Bilo je zlcoina ARBIH ali nigdje to nije postao osnovni ratni cilj. Citavi bataljoni HVOa su zavrsili u zatvoru samo jer su muslimani, dok sa druge strane ja vala nesto i ne znam za takve pojave u ARBIH.
Isto tako je lako provjerljiv podatak koliko je logora držala ABiH a koliko HVO... Poznajem dosta i mlađih i starijih ljudi i civila koji su bili zatočeni u logorima Armije i preživili svakakve vrste iživljavanja.
Ako se o nečemu ne priča, to moj prijatelju ne znači da se to nije nikada ni dogodilo...

Ali poanta mog posta je bila da se barem ostavi ružnih i neljudskih komentara na vijest o mrtvom čovjeku. Nije to ničim zaslužio. Niti je itko zaslužio da mu se tako govori i proklinje.
I to čovjeku koji ne da nije bio loš nego je bio ljudska gromada. Jedini mu je "krimen" to što je bio pripadnik HVOa od početka do kraja.

Postoji vrijeme i mjesto za takve rasprave tko je šta i gdje činio. Ovakva vijest sigurno nije primjerena za to.
Pa ok nek pociva u miru , o pokojniku sve najbolje, ali necemo sad pravit heroja od njega jer ovo vise ispade kao provokacija da se pokaze gledajte pravi bosjnaci su bili na nasoj strani, a vi mundjosi ste htjeli nekakvu BiH. Uostalom da ne pocinjemo bezveze raspravu jer je ovdje na ovoj temi samo ta prica ispricana 10 puta , ko je poceo rat i ko je imao kakav cilj.
Ne da mi se raspravljati nad vijesti o nečijoj smrti ali ne mogu preskočiti dio "nećemo sad pravit heroja od njega, jer ovo više ispade kao provokacija..."

Ne kontam šta je ovdje provokacija ?
To što je umro? Ili što je postavljena obavijest o smrti jednog istinskog mostarskog heroja koji je spajao dvije strane?

I kako možeš reći da nije heroj kada je čovjek, pored stotina živih ljudi , riskirao život čak i zbog tijela mrtve žene da je dostojno pokopa ?
Je li nemože netko biti heroj samo zato što nije pripadao ABiH?
Smiješno, stvarno..
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#971 Re: Mostar u ratu

Post by decembar2017 »

mostarac1905 wrote:@invinvinile 1921, nisam postavio njegovu smrtovnicu iz nikakvih 'provokativnih' razloga, za covjeka se najvise veze ta prica o spasavanju ljudi 1992., sto je svakako herojski cin. A bio je i pojava za vidjeti u gradu, gromada sto netko rece. koliko znam (ostavaljam mocunost da nisam do kraja upucen) za njega se ne vezu nikakve optuznice pa ne znam cemu pljuvanje.

da je bilo dosta bosnjaka u mostarskom HVO.u nije nikakva tajna, ne bih iskoristavao neciju smrt da to jos kao 'dokazujem' :roll:

Bosnac i Hercegovac, pogotovo Mostarac , koji ostane u formaciji koja srusi Stari Most je svjesno stao na stranu UZP. Nema veze kako se zvao, ko mu je otac, mati, zena i gdje je sahranjen, nema veze sta je prije toga radio ili mislio. On je svjesno stao na stranu neprijetelja ne samo drzave vec svoga grada. On je svjesno dio UZP . I spominjati takvog tipa u nekom pozitivnom smislu odma iza postova o rusenju Starog Mosta kao simbola svega onoga sta je UZP uradio tom gradu i tim ljudima je ruzno i odbojno.

Ali ja nisam moderacija i ja ne mogu da to zabranim ali ako vi imate pravo da hvalite takva stvoreve ja imam barem pravo da dadnem svoje misljenje o pripadnicima UZP, pogotovo na ovoj temi.
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#972 Re: Mostar u ratu

Post by decembar2017 »

Humljanin wrote:
invincible1921 wrote:
Humljanin wrote:
Isto tako je lako provjerljiv podatak koliko je logora držala ABiH a koliko HVO... Poznajem dosta i mlađih i starijih ljudi i civila koji su bili zatočeni u logorima Armije i preživili svakakve vrste iživljavanja.
Ako se o nečemu ne priča, to moj prijatelju ne znači da se to nije nikada ni dogodilo...

Ali poanta mog posta je bila da se barem ostavi ružnih i neljudskih komentara na vijest o mrtvom čovjeku. Nije to ničim zaslužio. Niti je itko zaslužio da mu se tako govori i proklinje.
I to čovjeku koji ne da nije bio loš nego je bio ljudska gromada. Jedini mu je "krimen" to što je bio pripadnik HVOa od početka do kraja.

Postoji vrijeme i mjesto za takve rasprave tko je šta i gdje činio. Ovakva vijest sigurno nije primjerena za to.
Pa ok nek pociva u miru , o pokojniku sve najbolje, ali necemo sad pravit heroja od njega jer ovo vise ispade kao provokacija da se pokaze gledajte pravi bosjnaci su bili na nasoj strani, a vi mundjosi ste htjeli nekakvu BiH. Uostalom da ne pocinjemo bezveze raspravu jer je ovdje na ovoj temi samo ta prica ispricana 10 puta , ko je poceo rat i ko je imao kakav cilj.
Ne da mi se raspravljati nad vijesti o nečijoj smrti ali ne mogu preskočiti dio "nećemo sad pravit heroja od njega, jer ovo više ispade kao provokacija..."

Ne kontam šta je ovdje provokacija ?
To što je umro? Ili što je postavljena obavijest o smrti jednog istinskog mostarskog heroja koji je spajao dvije strane?

I kako možeš reći da nije heroj kada je čovjek, pored stotina živih ljudi , riskirao život čak i zbog tijela mrtve žene da je dostojno pokopa ?
Je li nemože netko biti heroj samo zato što nije pripadao ABiH?
Smiješno, stvarno..

I Franca Kosa su smatrali za heroja 1992, dobijao je cak i nagrade za borbu protiv cetnika i sta sada, treba i njemu R.I.P kada otegne cetnicke papke zbog onoga sta je radio 1992 a da zaboravimo sta je radio poslije toga ?

I ovaj vas " heroj " , on je bio dio vojne formacije u sluzbi UZP, koja je srusila Stari Most i odma iza vijesti o godisnjici rusenja takvom treba da se oda pocast ??? Mozes ti odavati pocast, imas pravo ali imam i ja da kazem svoje misljenje o njemu.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#973 Re: Mostar u ratu

Post by Humljanin »

decembar2017 wrote: Porediti njega koji je bio u vojnoj formaciji koja je bila dio UZP sa pripadnicima Armije Republike Bosne i Hercegovine je cista patologija. Armija Republike Bosne i Hercegovine nije bila dio UZP, njeni pripadnici ili komanda ni na jednom nivou nisu osudjeni za UZP , tako da to podmetanje i poskuavanje izjednacavanje krivice je gnusno, podlo i zlonamjerno.

I bez toga,ako se vec ima pravo da se odma iza postova o godisnjici rusenja Starog Mosta postavlja R.I. za pripadnika vojne formacije u sluzbi UZP onda se valjda ima i pravo da se postavi i misljenje o njemu.

Dobro, tvoje mišljenje.
Ja sam ti samo rekao, a to ću ponoviti:

Ako se o nečemu ne priča (ili ne smije), to ne znači da se nije dogodilo
Ako ti ne znaš za zločine koje je činila ABiH, to ne znači da se oni nisu dogodili (valjda ti to ne trebam objašnjavati).

Ako neki zločinci nisu osuđeni za zločine koje su činili, to zaista ne znači da se ti zločini nikada nisu ni dogodili. Niti to znači da zločinci ne postoje.

I ako se već pozivaš na neke presude haškog tribunala, onda je glupo da ponavljaš da je HVO srušio stari most. To je čak i taj haški tribunal odbacio i to baš u procesu protiv hercegovačke šestorke. Tako da bezveze blebećeš i klevećeš bez apsolutno ikakvih dokaza na svojoj strani.
Ako imaš neke nove dokaze, odnesi ih na sud.

Isto tako je taj sud osudio Rasima Delića kao ratnog zločinca. Zanima me kako se odnosiš prema toj presudi. (Ne treba valjda ni spominjati da bošnjački politički vrh to ne prihvaća nego svake godine svećano idu na njegov mezar.)
Ako ćeš se već pozivati na nešto, nemoj uzimati dijelove koji ti pašu, a ostalo izostavljat.
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#974 Re: Mostar u ratu

Post by decembar2017 »

Humljanin wrote:
decembar2017 wrote: Porediti njega koji je bio u vojnoj formaciji koja je bila dio UZP sa pripadnicima Armije Republike Bosne i Hercegovine je cista patologija. Armija Republike Bosne i Hercegovine nije bila dio UZP, njeni pripadnici ili komanda ni na jednom nivou nisu osudjeni za UZP , tako da to podmetanje i poskuavanje izjednacavanje krivice je gnusno, podlo i zlonamjerno.

I bez toga,ako se vec ima pravo da se odma iza postova o godisnjici rusenja Starog Mosta postavlja R.I. za pripadnika vojne formacije u sluzbi UZP onda se valjda ima i pravo da se postavi i misljenje o njemu.

Dobro, tvoje mišljenje.
Ja sam ti samo rekao, a to ću ponoviti:

Ako se o nečemu ne priča (ili ne smije), to ne znači da se nije dogodilo
Ako ti ne znaš za zločine koje je činila ABiH, to ne znači da se oni nisu dogodili (valjda ti to ne trebam objašnjavati).

Ako neki zločinci nisu osuđeni za zločine koje su činili, to zaista ne znači da se ti zločini nikada nisu ni dogodili. Niti to znači da zločinci ne postoje.

I ako se već pozivaš na neke presude haškog tribunala, onda je glupo da ponavljaš da je HVO srušio stari most. To je čak i taj haški tribunal odbacio i to baš u procesu protiv hercegovačke šestorke. Tako da bezveze blebećeš i klevećeš bez apsolutno ikakvih dokaza na svojoj strani.
Ako imaš neke nove dokaze, odnesi ih na sud.

Isto tako je taj sud osudio Rasima Delića kao ratnog zločinca. Zanima me kako se odnosiš prema toj presudi. (Ne treba valjda ni spominjati da bošnjački politički vrh to ne prihvaća nego svake godine svećano idu na njegov mezar.)
Ako ćeš se već pozivati na nešto, nemoj uzimati dijelove koji ti pašu, a ostalo izostavljat.
Ako imas dokaza da je Armija Republike Bosne i Hercegovine na sudu dokazana za ucesce u UZP postavi to, link ili izvod iz presude. Do tada porediti pripadnike formacija koje su bile dio UZP i Armije RbIh ne dolazi u obzir kao realno ili istinito.


Na sudu je DOKAZANO da je hvo srusio Stari Most , tako da ne znam o cemu pricas ? I kao pripadnik formacije koja je srusila Stari Most meni je cudno da se slavi odma iza posta o godisnjici rusenja Starog Mosta.

Rasim Delic nije osudjen za ratne zlocine vec sto nije kaznio one koji su izvrsili ratne zlocine, pa prema tome kao sto papa u Vatikanu ne postaje pedofil jer ne kaznjava pedofile u crkvi tako ni rasim delic nije ratni zlocinac jer nije kaznio pocinioce. Da je on NAREDIO, IZVRSIO, SAKRIO ili na bilo koji nacin bio saucesnik u ratnom zlocinu , to bi onda bila to sto ti tvrdis ali dok ne pocnes zvati papu pedofilom jer ne kaznjava pedofile onda nemas pravo , ni moralno a ni pravno da tako nesto tvrdis i za Rasima Delica.
Da je neko ratni zlocinac jer nije kaznio npr sve one zlocine u Oluji kada je preko 200 000 ljudi protjerano u roku od par dana, na hiljade ljudi pobijeno, na desetine hiljada kuca popljacakno i popaljano pa citav vojni vrh hv bi bio ratni zlocinci, pa da li se onda slazemo da ako vec zelis da tvrdis da je Rasim ratni zlocinac da to isto koristimo i za citav vrh hv ?
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#975 Re: Mostar u ratu

Post by Humljanin »

decembar2017 wrote:
Na sudu je DOKAZANO da je hvo srusio Stari Most , tako da ne znam o cemu pricas ? I kao pripadnik formacije koja je srusila Stari Most meni je cudno da se slavi odma iza posta o godisnjici rusenja Starog Mosta.

Rasim Delic nije osudjen za ratne zlocine vec sto nije kaznio one koji su izvrsili ratne zlocine, pa prema tome kao sto papa u Vatikanu ne postaje pedofil jer ne kaznjava pedofile u crkvi tako ni rasim delic nije ratni zlocinac jer nije kaznio pocinioce. Da je on NAREDIO, IZVRSIO, SAKRIO ili na bilo koji nacin bio saucesnik u ratnom zlocinu , to bi onda bila to sto ti tvrdis ali dok ne pocnes zvati papu pedofilom dok jer ne kaznjava pedofile onda nemas pravo , ni moralno a ni pravno da tako nesto tvrdis i za Rasima Delica.
Kakve ti gluposti pišeš Tito dragi..
Par stvari samo da te ispravim pa ti slobodno nastavi guslit:

-haški tribunal NIJE uspio otkriti tko je srušio Stari Most, ali je zato nedvojbeno odbio konstrukciju tužiteljastva po kojoj je to bio HVO. Informiraj se.

-Rasim Delić je ratni zločinac (pokoj mu duši) po presudi haškog tribunala. Točka. Tu nema rasprave kako i zašto. Optužen, osuđen, presuđen... Ako se pozivaš na haški sud i njegov autoritet, onda ti je neosporna činjenica da je po njima Rasim Delić ratni zločinac.

-Za papu ne znam to što tvrdiš. Po meni svatko tko je učinio zločin treba za to odgovarati, ma tko on bio.

-Ako već ne prihvaćaš činjenicu haškog tribunala da je Rasim Delić ratni zločinac jer nije osobno ubijao, onda su nevini i svi ostali. Da te uputim: nijedan od šestorice hercegovačkih hrvata NIJE OSUĐEN kao ratni zločinac zato jer su osobno ubili ili osobno naredili izvršenje nekog zločina. Da se gledalo po osobnoj krivnji, oni bi bili slobodni. Oni su osuđeni jer je po prvi puta u povijesti osmišljen konstrukt u pravu "udruženi zločinački poduhvat" i time su postali dio tog krimena.
Ponavljam, niti jedan od njih nije (niti im je dokazano) počinio ikakav zločin niti je takvo nešto naredio.
Osuđeni su prvenstveno radi toga što ti nabrajaš "nesankcioniranje" i takozvani pojam "udruženi zločinački poduhvat" koji u svjetskom kaznenom pravu uopće ne postoji.

-Upravo je pokojni general Slobodan Praljak osuđen jer "nije PREDVIDIO I UNAPRIJED SPRIJEČIO" zločine koje su počinili pojedini pripadnici HVOa.
Nema niti jedne jedine Praljkove naredbe zbog koje je mogao biti osuđen. Niti mu se ikakav osovni zločin stavlja na teret.
Praljak je osuđen pomoću jednog političkog konstrukta po kojem nitko nikada prije nije bio (niti će biti) suđen. Čovjek čist ko suza. Ali je kriv što nije predvidio da su neki njegovi vojnici mogli počiniti zločine i što to nije spriječio..

Mislim, glupo je sad o tome raspravljati. Treba se informirati prvo. Pročitaj prvo ono na što se pozivaš.
Post Reply