Mostar u ratu

Post Reply
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#526 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

zrakomlat wrote:Svašta, nisam nikad čuo za ovog lika. Doduše, u ratu sam bio mala raja.
Jebena je bila ta Šantićeva. I baš je golemo da je HVO nije mogao uzeti, ili Cernicu recimo. Ispred sebe na nekoliko metara imaš dobro opremljenu i naoružanu vojsku, a iza sebe Neretvu bez mostova i neuporedivo manje municije, hrane, bilo čega.
I ja se pitam to za ABiH,..neznam jel mala rajo znas sta je urbana odnosno gradska borba koliko mts trebas koristiti, a neznas sta te ceka s druge strane zgrade ?
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#527 Re: Mostar u ratu

Post by zrakomlat »

Apoll0 wrote:
zrakomlat wrote:Svašta, nisam nikad čuo za ovog lika. Doduše, u ratu sam bio mala raja.
Jebena je bila ta Šantićeva. I baš je golemo da je HVO nije mogao uzeti, ili Cernicu recimo. Ispred sebe na nekoliko metara imaš dobro opremljenu i naoružanu vojsku, a iza sebe Neretvu bez mostova i neuporedivo manje municije, hrane, bilo čega.
I ja se pitam to za ABiH,..neznam jel mala rajo znas sta je urbana odnosno gradska borba koliko mts trebas koristiti, a neznas sta te ceka s druge strane zgrade ?
Sad je već kompliment kad me neko mlađim nazove, tako da... :D

Pa znam šta je urbana borba (ne iz ličnog iskustva, naravno), i koliko može biti tj koliko jest zajebana. Post se više odnosio na to da je HVO imao mnogo više mts-a, nisu ga ni štedili, što se i vidjelo po zgradama i ruševinama, je li, a i povezaniji su bili sa svojom teritorijom od ARBIH. Imali su ipak dosta bolju poziciju. Na to sam mislio.
baraba_mo
Posts: 26
Joined: 28/04/2016 01:39

#528 Re: Mostar u ratu

Post by baraba_mo »

Daj bola' tetejac nemoj mi majke ti o drugim poluvremenima i penalima.
Imamo sta imamo nije samo BiH u egzistencijalnim i drugim problemima, sve drzave u regione imaju te probleme.
Mislim da je o tome suvisno pricati i da ne bi nijednoj od tri strane to dobro doslo, bilo i ne ponovilo se vise nikada.
Slazem se da je uredu normalno diskutovati o desavanjima u ratu u Mostaru, ali pozivati na rat, mrznju, neke podjele 25-26 godina nakon rata je smijesno.
@tetajac, vidim pisao si o cevapima u "Rote", o tome Mostarci(nebitno koje su nacionalnosti i vjere trebaju diskutovati), o rucku u Prestigeu u Mepasu, o kafama na Bulevaru i Rondou, a ne pozivati se na rat i mrznju.
Neka zivi Mostar nasa drzava, ali nista separatisticki da se ne bi raja iz ostatka drzave uvrijedila, pogotovo iz Sarajeva. :mrgreen:
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#529 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

zrakomlat wrote:
Apoll0 wrote:
zrakomlat wrote:Svašta, nisam nikad čuo za ovog lika. Doduše, u ratu sam bio mala raja.
Jebena je bila ta Šantićeva. I baš je golemo da je HVO nije mogao uzeti, ili Cernicu recimo. Ispred sebe na nekoliko metara imaš dobro opremljenu i naoružanu vojsku, a iza sebe Neretvu bez mostova i neuporedivo manje municije, hrane, bilo čega.
I ja se pitam to za ABiH,..neznam jel mala rajo znas sta je urbana odnosno gradska borba koliko mts trebas koristiti, a neznas sta te ceka s druge strane zgrade ?
Sad je već kompliment kad me neko mlađim nazove, tako da... :D

Pa znam šta je urbana borba (ne iz ličnog iskustva, naravno), i koliko može biti tj koliko jest zajebana. Post se više odnosio na to da je HVO imao mnogo više mts-a, nisu ga ni štedili, što se i vidjelo po zgradama i ruševinama, je li, a i povezaniji su bili sa svojom teritorijom od ARBIH. Imali su ipak dosta bolju poziciju. Na to sam mislio.
Zgrade na desnoj strani i santicevoj su same od sebe izbusene i imaju kratere,?...Neda mi se vise mak na konac goniti.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#530 Re: Mostar u ratu

Post by zrakomlat »

Pa i nema potrebe za tim, ne prepirem se ja, nije mi uopšte to cilj. Nije ni ARBIH bila naoružana puhaljkama, ali vatrena moć je bila žestoko na vašoj strani, oružja i municije vam nije falilo.I bili ste u puno boljem položaju, u smislu prethodno nabrojanog, ne samo u Šantićevoj nego uopšte u Mostaru i okolici. To je valjda činjenica 'ebemu miša :)
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#531 Re: Mostar u ratu

Post by tetejac »

baraba_mo wrote:Daj bola' tetejac nemoj mi majke ti o drugim poluvremenima i penalima.
Imamo sta imamo nije samo BiH u egzistencijalnim i drugim problemima, sve drzave u regione imaju te probleme.
Mislim da je o tome suvisno pricati i da ne bi nijednoj od tri strane to dobro doslo, bilo i ne ponovilo se vise nikada.
Slazem se da je uredu normalno diskutovati o desavanjima u ratu u Mostaru, ali pozivati na rat, mrznju, neke podjele 25-26 godina nakon rata je smijesno.
@tetajac, vidim pisao si o cevapima u "Rote", o tome Mostarci(nebitno koje su nacionalnosti i vjere trebaju diskutovati), o rucku u Prestigeu u Mepasu, o kafama na Bulevaru i Rondou, a ne pozivati se na rat i mrznju.
Neka zivi Mostar nasa drzava, ali nista separatisticki da se ne bi raja iz ostatka drzave uvrijedila, pogotovo iz Sarajeva. :mrgreen:
Gdje sam ja pozivao na rat? Ne ponovilo se :facepalm:
Naravno da se treba okrenuti budućnosti, rat je davno prošao, traume su velike ali treba to zaboraviti i krenuti dalje. Zbog male raje ako ništa drugo. Ovdje se javim da ukažem na neke stvari, na neke šupke na sve tri strane, na neke činjenice koje su se dogodile i neke ljude što možda zaslužuju biti spomenuti a niko ih ne spominje. Evo ovaj zrakomlat nije čuo za Daidžu. Sad je čuo, možda će nešto naći na internetu, možda će pitati nekoga. Uglavnom čuo je i red je da je čuo. Znog toga pišem. Isto tako se ponekad javim da poklopim ove što se javljaju i daju svoje verzije koje su čuli na hrt-u i gledali sa balkona a kad ih nešto konkretno pitaš onda nisu upućeni. Od njih nema ništa. Zagade temu i prosipaju mržnju na finjaka i guraju svoju priču koja ne drži vodu. Zbog takvih pogleda bez obzira na stranu može doći do penala. Ne pozivam ja na rat i mržnju, krivo si me upratio. Pozdrav i živio!
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#532 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

Opercija kodnog naziva Jesen 94. Na kraju ispala jedan od najvecih poraza ARBIH. Neuspjeh i gubitak zivota nekih od najboljih dirvezanata 4.Korpusa za uzrok je imao brojne faktore od lose organizacije, kao i mozda kljucnog faktora da je akcija bila "provaljena" puno prije nego je i pocela. Objavicu prvi dio koji sam nasao na netu, a ostalih 9 ce se nalaziti u linkovima ispod.

"Odlučio sam: na sjevernom dijelu zone odgovornosti Korpusa organizovati odsudnu i aktivnu odbranu na dostignutim linijama, zaustaviti i slamati ofanzivu neprijatelja na Rošce i Bijelo Polje, i izvršiti napad jednovremenim i iznenadnim dejstvima jačih ubačenih snaga iz pozadine i sa fronta, angažujući glavne snage na pravcu Blagaj-Kokorina-Nevesinje, a pomoćne snage na pravcima Vranjevići-Kamena-Klepetuša te Vranjevići-Podveležje-Kokorina-Bijelo Polje-Pločno, s ciljem razbiti neprijatelja u rejonu Podveležja, Čobanovog i Jurjevog polja, Pločnog i Rujišta..., gdje preći u defanzivu, stvarajući uslove za nastavak ofanzivnih borbenih dejstava..."

Ovo je ključni dio Zapovijesti za napad komandanta 4. Korpusa Amije RBiH brigadnog generala Ramiza Drekovića, čiji je glavni zadatak bio oslobađanje Podveležja i Veleža od srpskih agresorskih snaga. General Dreković je Zapovijest za napad donio u Jablanici 18. oktobra 1994., i ona je zavedena pod strogo povjerljivim brojem 02-2496.

Sve jedinice Korpusa trebalo je da učestvuju u operaciji "Jesen 94", i njihovi zadaci su precizirani u Zapovijedi za napad. Na glavnom pravcu određeno je da napadaju 41. motorizovana slavna brigada iz Mostara, kojom je komandovao Esad Humo, i 4. lahka slavna muslimanska brigada iz Konjica, pod komandom Nezima Halilovića Muderisa. 4. muslimanska brigada, koja se u septembru 94. Proslavila u operaciji "Jezero", kada su oslobođeni Bijela i Ljubina, i u ovoj ofanzivi je dobila jedan od najtežih zadataka: da, ubacivanjem svojih snaga duboko u neprijateljsku pozadinu, u sadejstvu sa 41. motorizovanom brigadom, okruži i uništi neprijatelja na Svetigori i Merdžan glavi. 41. motorizovana brigada, sa dvije čete 3. brdske brigade, trebalo je da u neprijateljsku pozadinu ubaci jače snage u rejon Hum-Dubrovnik, te presiječe put koji vodi od Nevesinja prema Podveležju.

Istočno od njih, na prostoru od Podveležja prema Nevesinju, odnosno do sela Jasen, a to je bio pomoćni pravac napada, trebalo je da napada 42. brdska brigada, pod komandom Esada Šejtanića, zajedno sa Specijalnim odredom za posebne namjene (SOPN), pod komandom Nihada Bojadžića. Zadatak njihovih borbenih grupa je bio da na okupiranoj teritoriji unište posluge neprijateljskih artiljerijskih oruđa, komandna mjesta, centre veze, presijeku puteve dovođenja svježih snaga i ovladaju linijom Žuberin-Žulja-Jurjevo polje-Čobanovo polje, a zatim, uvođenjem novih jedinica, nastave dejstva i izbiju na liniju Metris-Klepetuša-Donja Rabina-Gradina-Ljupčina, te da gone neprijatelja prema selima Rabina i Udrežnje.

U Zapovijesti za napad i drugim borbenim dokumentima, Komanda 4. Korpusa detaljno je razradila plan operacije "Jesen 94". Ostavljen je samo prazan prostor za dan i sat početka Operacije. Kasnije je hemijskom olovkom popunjen i taj prostor, a ova važna rečenica glasi: "Gotovost za napad 06,00 sati, dana 11.11.1994." Inače, u početku je planirano da Operacija počne u oktobru 1994., ali je odgođena. Odabrani datum, 11. novembra, pokazat će se nesretnim zbog užasnog nevremena.

U četvrtak, 20. oktobra 1994., u osam sati uvečer, u Komandi Korpusa u Jablanici okupili su se svi komandanti jedinica, kojima je general Dreković saopštio odluku o izvođenju operacije "Jesen 94". Međutim, zbog zaštite tajnosti, komandatima nisu uručeni ni Zapovijest sa napad ni ostala borbena dokumenta, nego kratko Pripremno naređenje, koje je urađeno u dvije varijante. Prva varijanta je podijeljena borcima koji će učestvovati na južnom, a druga za borce na sjevernom dijelu bojišta. Očito, članovi Komanda Korpusa procijenili su da borce u mostarskoj zoni treba motivisati na jedan, a borce u sjevernoj na drugi način.

Na početku "južne varijante" Pripremnog naređenja, kao razloge za pokretanje operacije "Jesen 94" navodi se: "Neprijatelj vrši pregrupisavanje, smjenjivanje ljudstva odnosno jedinica u napadu i priprema se za nastavak ofanzivnih dejstava sa ciljem izlaska na magistralni put M-17 i odsijecanje Mostara od sjeverne zone..."

Jesu li tada srpske snage zaista pripremale ofanzivu prema Mostaru? U dosjeu operacije "Jesen 94" nema dokumenata koji potvrđuju da su srpske snage u jesen '94. planirale ofanzivu na položaje 4. Korpusa kako bi izbile na lijevu obalu Neretve sjeverno od Mostara, a niti od Kalinovika prema Konjicu, ili od Treskavice prema Igmanu i Bjelašnici. Ali, članovi Komande Korpusa procijenili su da će na takav način najbolje motivisati borce na ofanzivu.

Operacija "Jesen 94" zamišljena je kao kruna ratne taktike koju je veoma uspješno primijenjivala Armija RBiH: da se u neprijateljsku pozadinu ubacuju grupe diverzanata koji agresoru naprave gubitke u ljudstvu, stvore kod njega paniku, i tako omoguće glavnim snagama da lakše probiju neprijateljske prve linije. Komanda 4. Korpusa odlučila je da u neprijateljsku pozadinu u Podveležju i Veležu ubaci ukupno skoro 1000 najhrabrijih boraca, koji treba da urade glavnu stvar: razbiju neprijatelja sleža i u sadejstvu sa snagama s čela oslobode Velež i Poveležje.

Zbog toga je komandantima jedinica naređeno da za Operaciju odrede najhrabrije borce, komandire i komandante bataljona, izdvoje ih i smjeste u kasarne, i dobro pripreme, moralno, psihički, vojno i kondiciono. Do početka Operacije, sve jedinice su bile obavezne da izvide teren na pravcima kojima će napadati. "Tajnost pripreme mora biti potpuna", piše u Pripremnom naređenju, "A o zadatku obavijestiti samo one starješine i vojnike koji učestvuju u borbenim dejstvima, i to u obimu u kojem je potrebno i u vrijeme u koje treba šta da znaju."

Ma koliko je Drekovićeva "velika ofanziva" pripremana odavno i u tajnosti, o njoj se u Hercegovini počelo da priča već u aprilu 1994. godine.

General Ramiz Dreković u svojoj knjizi "U obruču" piše kako su "Komanda Korpusa, zajedno sa potčinjenim komandantima i rukovodstvom Općine Mostar, na čelu sa gospodinom Safetom Oručevićem, zaključili kako treba osloboditi Velež i Podveležje." Oručević to negira i kaže da je jedne noći, sa Šefkijom Džihom, otišao u Jablanicu kod generala Drekovića, koji im je rekao da pokreće operaciju "Jesen 94" za oslobađanje Podveležja i Veleža.

"Užasno sam se usprotivio toj Drekovićevoj odluci.", kaže Oručević, "Rekao sam mu da je ta operacija politički nekorisna i vojno apsurdna. Jer, bio sam jedan od onih koji su 1993. pregovarali sa srpskim snagama u Podveležju i odnosi koje smo tada uspostavili s njima spasili su Mostar. A sad je trebalo da napadamo te srpske linije. Do tri ujutro sam ubijeđivao Drekovića da osutane od Operacije, uvjeravajući ga da Tuđman i Šušak još nisu završili posao koji su počeli u Hercegovini, te da naši mirovni procesi u Mostaru mogu da propadnu. Šefkija Džiho mi je pružao punu podršku."

Šefkija Džiho, pored ostalog, priča: "Kad sam vidio kakve će razmjere operacija imati, bio sam iznenađen. Dreković je odlučio da vrlo brzo ide u Operaciju, a ja sam mislio da se za nju treba mjesecima pripremati. Pitao sam ga je li ikada bio u Podveležju, i rekao je da nije. Rekao sam mu: Slušaj, generale, ako kreneš tako brzo u Operaciju, ili ti nema 41. mostarske slavne brigade, ili neće biti srpske 8. motorizovane iz Nevesinja."

Oručević i Džiho više su puta odlazili u Jablanicu da pokušaju odgovoriti generala Drekovića od ove Operacije. Ali, nisu ga mogli ubijediti.

"Kada sam se uvjerio da ne mogu ubijediti generala Drekovića, otišao sam predsjedniku Izetbegoviću i tražio od njega, kao vrhovnog komandanta, da odgodi Operaciju.", kaže Oručević. "Predsjedniku sam izložio specifičnost situacije u Hercegovini, te da nam nije potrebno otvaranje tog fronta, jer srpska strana kod nas miruje. Međutim, ni kod Izetbegovića nisam naišao na razumijevanje."

Zanimljivo je da predsjednik Izetbegović nije niti rekao generalu Rasimu Deliću, kao komandantu generalštaba Armije RBiH, da je Oručević dolazio kod njega i tražio odgađanje Operacije.

(nastavit će se)

Drugi dio
http://stolac.ba/operacija-jesen-94-2.aspx
Treci dio
http://www.stolac.ba/operacija-jesen-94-3.aspx
Cetvrti dio
http://www.stolac.ba/operacija-jesen-94-4.aspx
Peti dio
http://www.stolac.ba/operacija-jesen-94-5.aspx
Sesti dio
http://www.stolac.ba/operacija-jesen-94-6.aspx
Sedmi dio
http://www.stolac.ba/operacija-jesen-94-7.aspx
Osmi dio
http://www.stolac.ba/operacija-jesen-94-8.aspx
Deveti dio
http://www.stolac.ba/operacija-jesen-94-9.aspx
Deseti dio
http://www.stolac.ba/operacija-jesen-94-10.aspx
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#533 Re: Mostar u ratu

Post by stakasa »

tetejac wrote:Možeš mi pojasniti razloge i uzroke Hrvatsko-Bošnjačkog rata u BiH? Ja ih još nisam dokučio.
Po čemu se pravim nevješt i naivan? Šta ti ovo znači? Na koju to univerzalnu hrvatsku istinu misliš? Koji dio moga posta te pogodio da ovako reaguješ? Jesam nešto izmislio/slagao?
Znaš ti kad su Zuka i njegovi imali obuku? Ko ih je obučio i opremio? I gdje? I tako da vrate Daidži. Eto kad znaš reci mi zašto? Gledam neke ljude na ovom videu, svi se sad prave pametni. Kad je trebalo poturit leđa nisu ovako bahati bili. Zašto se neke stvari pakuju HVO-u? Miniranje mostova, paljenje Kujundžiluka? Šta je sad, čim se nešto kaže tebi je guranje univerzalne hrvatske istine? Ohladi malo momak, ne moraš ti mene poštovat ni kao forumaša ni kao čovjeka ali ako nemaš šta pametno reći onda me zaobiđi.
Zinula Tudjmanu guzica. Ukratko, prosto. Poslo ga, osilio se, haj sto ne bi jos, sad ili nikad i - slomio zube.
Pa evo samo Mostar, bio si na licu mjesta, uvjerenje je bilo da ce to HVO pregazit za sedmicu. Pa ne bi tako. HVO je imao pocetne uspjehe, odlicno se je organizovao (ja sam se u ovu temu ukljucio kada je neko tvrdio da HVO uopste nije bila vojska. naravno da je bila vojska, od pocetka najbolje organizovana op.a), muslimani obezglavljeni (mada ne toliko koliko se je na HTV-u potenciralo), provlacenje price mi se borimo a vi na moru da bi na kraju i sami povjerovali svojoj propagandi. Pocelo je to sve sa siljenjem po Mostaru 92-e, pa sa Prozorom da bi kulminisalo Vens Ovenovim planom. Tada je HVO mislio da je HR HB (u zeljenim gabaritima) nadomak ruke i taj Vens Ovenov plan se je dozivio kao mjera. Sve ostalo je popustanje. Druga strana se je u medjuvremenu organizovala a da je to manje vise proslo neopazeno. Vjece hercegovackih intelektualaca ili kako se je vec zvala, imalo je meni se cini i "bosnjacki" u nazivu, Armija se prekalila u borbama, gomila izbjeglica koji bukvalno vise nisu imali kud, harizma Mithada Hujdura i zavrsilo se sa Vasingtonskim sporazumom. Ali evo 20 i nesto godina a nikako da se ljudi pomire sa njim nego se prizivaju ratovi. Ponavljam sto sam napisao na prethodnim stranicama, ovaj rat je dokaz da u Mostaru niko nikoga ne moze vojno poraziti. Kazniti zlocince, Vasington ostaviti Alijinom i Franjinom malom :D i okrenuti se zivotu. Mislim okrenulo se je, sve to ide nabolje. Ali presporo
baraba_mo
Posts: 26
Joined: 28/04/2016 01:39

#534 Re: Mostar u ratu

Post by baraba_mo »

@tetejac

Kontam zbog ovih poluvremena i penala, ali uglavnom razumijemo se. :thumbup:
Pozdrav i tebi i zivio prijatelju. :thumbup:
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14600
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#535 Re: Mostar u ratu

Post by DaysleepeR »

bijelo polje bilo prvo u vrijeme NDH
u sklopu SFRJ prvo polje bilo crveno
prva zastava i grb sadašnje Hrvatske prvobitno prvo polje bilo bijelo
Hrvatski Sabor donio odluku o izmjeni jer podsjeća na NDH obilježje i to na inicijativu Franje Tuđmana
sada bi takva jedna odluka bila nezamisliva
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#536 Re: Mostar u ratu

Post by Liska »

DaysleepeR wrote:bijelo polje bilo prvo u vrijeme NDH
u sklopu SFRJ prvo polje bilo crveno
prva zastava i grb sadašnje Hrvatske prvobitno prvo polje bilo bijelo
Hrvatski Sabor donio odluku o izmjeni jer podsjeća na NDH obilježje i to na inicijativu Franje Tuđmana
sada bi takva jedna odluka bila nezamisliva
Bijelo polje je, istina, bilo prvo polje na zastavi ili grbu u vrijeme NDH, ali i sa slovom U. Na crkvi Sv. Marka u Zagrebu, na krovu imaš grb sa početnim bijelim poljem koje tu stoji još nekoliko stoljeća prije pojave NHD. Štit ili grb sa početnim bijelim poljem je stariji od onih sa crvenim početnim poljem koje se počelo stavljati sa formiranjem R. Hrvatske, da bi se izbjegle "konotacije" sa NDH. Može se zaključiti da zastave sa početnim bijelim poljem predstavljaju povijesne zastave, ali više nisu službene zastave.
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#537 Re: Mostar u ratu

Post by tetejac »

stakasa wrote:
tetejac wrote:Možeš mi pojasniti razloge i uzroke Hrvatsko-Bošnjačkog rata u BiH? Ja ih još nisam dokučio.
Po čemu se pravim nevješt i naivan? Šta ti ovo znači? Na koju to univerzalnu hrvatsku istinu misliš? Koji dio moga posta te pogodio da ovako reaguješ? Jesam nešto izmislio/slagao?
Znaš ti kad su Zuka i njegovi imali obuku? Ko ih je obučio i opremio? I gdje? I tako da vrate Daidži. Eto kad znaš reci mi zašto? Gledam neke ljude na ovom videu, svi se sad prave pametni. Kad je trebalo poturit leđa nisu ovako bahati bili. Zašto se neke stvari pakuju HVO-u? Miniranje mostova, paljenje Kujundžiluka? Šta je sad, čim se nešto kaže tebi je guranje univerzalne hrvatske istine? Ohladi malo momak, ne moraš ti mene poštovat ni kao forumaša ni kao čovjeka ali ako nemaš šta pametno reći onda me zaobiđi.
Zinula Tudjmanu guzica. Ukratko, prosto. Poslo ga, osilio se, haj sto ne bi jos, sad ili nikad i - slomio zube.
Pa evo samo Mostar, bio si na licu mjesta, uvjerenje je bilo da ce to HVO pregazit za sedmicu. Pa ne bi tako. HVO je imao pocetne uspjehe, odlicno se je organizovao (ja sam se u ovu temu ukljucio kada je neko tvrdio da HVO uopste nije bila vojska. naravno da je bila vojska, od pocetka najbolje organizovana op.a), muslimani obezglavljeni (mada ne toliko koliko se je na HTV-u potenciralo), provlacenje price mi se borimo a vi na moru da bi na kraju i sami povjerovali svojoj propagandi. Pocelo je to sve sa siljenjem po Mostaru 92-e, pa sa Prozorom da bi kulminisalo Vens Ovenovim planom. Tada je HVO mislio da je HR HB (u zeljenim gabaritima) nadomak ruke i taj Vens Ovenov plan se je dozivio kao mjera. Sve ostalo je popustanje. Druga strana se je u medjuvremenu organizovala a da je to manje vise proslo neopazeno. Vjece hercegovackih intelektualaca ili kako se je vec zvala, imalo je meni se cini i "bosnjacki" u nazivu, Armija se prekalila u borbama, gomila izbjeglica koji bukvalno vise nisu imali kud, harizma Mithada Hujdura i zavrsilo se sa Vasingtonskim sporazumom. Ali evo 20 i nesto godina a nikako da se ljudi pomire sa njim nego se prizivaju ratovi. Ponavljam sto sam napisao na prethodnim stranicama, ovaj rat je dokaz da u Mostaru niko nikoga ne moze vojno poraziti. Kazniti zlocince, Vasington ostaviti Alijinom i Franjinom malom :D i okrenuti se zivotu. Mislim okrenulo se je, sve to ide nabolje. Ali presporo
Nisam ja bio na licu mjesta ali sam upoznat sa stvarima, pomagao sam u obrani Mostara pa sam sretao neke ljude kroz sve to a imam i rodbinske veze. Ne znam to za Tuđmana, površno mi je sve to. Svim stranama je u to vrijeme zinula guzica i svak je svakog htio zajebat. Ja mislim da su tu bile uključene strane službe i kos. Moje mišljenje, nemam nikakve dokaze. Ako pogledamo profil ljudi u vrhu Armije i Herceg Bosne, ljudi oko Tuđmana... recept za složit nešto kroz službe. Ne govorim ja to da bih ovdje nekakve floskule prodavao nego čisto moje mišljenje. Puno je ljudi i u ratu ostalo lojalno kosu, udbi i drugoj strani.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#538 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

-Armija je imala gotvo hiljadu kilomtara dug front sa VRS
-Izuzetno tesku sitauciju sa oopskrbom, logistikom, enklave ukljucujuci i bihac odsjeceni od svijeta, sarajevo opkloljeno, korpusi nepovezani, gotovo 2/3 drzave okupirane
-Sva pomoc koju je Armija i BiH dobijala bila je preko teritorije Hrvatske

Tudjman i HVO su uvidjeli sansu da okretanjem ledja svom dojucerasnjem savezniku dotuku BiH, a ostvare svoje neke "povijesne" teznje i ambicije.

Sve da su Bosnjaci mrzili Hrvate iz dna duse ne postoji nijedan argument koji bi isao u prilog tvrdnji da je ARBIH i opcenito drzavi BiH odgovarao rat sa HVO i HV. Zapoceti takav sukob bilo bi ravno samoubistvu.

Zamoli bih @Sarajmana da ne dopusti vise rasprave o ovim temama, jer je sto puta prezvakano i bar jos toliko puta dokazano ko je i sta je uradio i ko je sve izazvao i kakvu je ko imao pocetnu poziciju kao i sta mu je bio cilj.

Drzimo se konkretnih dogadjaja sudionika iz tog perioda, a visu politiku nek se sa njom bave oni koji trebaju :thumbup: :thumbup: :bih:
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#539 Re: Mostar u ratu

Post by tetejac »

Moguće je sve to, ništa nije isključeno. U takvim situacijama posebno sada sa ovim odmakom, ne mogu se oteti dojmu da je zbog ekstremnih i jako naivnih pojedinaca sa obje strane, došlo do ovog rata iz kojeg su profitirali Srbi. Netko je spominjao Prozor. Tu je bio Doktor, i ja koliko znam a znam dosta, čudne su se stvari tu događale posebno od zauzimanja onog skladišta JNA kod Konjica. S tim sukobom u Novom Travniku pa kasnije u Prozoru su profitirali Srbi na Jajcu kao što su profitirali u BiH sa ovim HVO-Armija ratom. Tko to ne vidi i ne konta ja mu ne mogu pomoći i nije dorastao ovakvoj raspravi. Nije ni bitno tko je prvi počeo i to su razine za malu djecu. Bilo je trzavica ali to umjesto da se sanira to se proširilo. Tko je odgovoran i kome je to u interesu bilo? Pogledaj profil Halilovića, tko je taj čovjek na tako visokoj funkciji? Kakav mu je background? Pošto ćeš me odmah prozvati što prozivam ‘heroja’ Halilovića, možeš pogledati i Bobana. Tko su ti ljudi, odakle su došli? Kakav im je backgraund? Pogledaj vrh SDA, HDZ-a pa razmisli malo kakve su se igre igrale. Kako to da je Hrvatska pustila Arkana? Ovo je off ali nekad moraš sagledati stvari na drugi način.
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#540 Re: Mostar u ratu

Post by tetejac »

Da se držimo konkretnih događaja? Sa konkretnim događajima ne mogu s tobom jer nisi upućen, baš kao ni onaj dragan.s. Tako me je on pitao da mu konkretno kažem za Dubrovnik pa kad sam rekao samo je nestao i ne pojavljuje se više. Kontam možda sam ga uvrijedio hajde da se izvinem ali jok, nema dragana nigdje da odgovori. To ti je tako kad naletiš na nekog ko zna konkretne stvari. Opet ti kažem, nisam bio dole, u to vrijeme sam bio na južnom bojištu ali usko sam povezan sa nekim ljudima i događajima što su bili dole i 92 i 93. I puno ima nelogičnih stvari što ne mogu da povežem. O tim stvarima ne bih s tobom jer nisi upućen, a te stvari nećeš čuti na tv-u.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#541 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

tetejac wrote:Da se držimo konkretnih događaja? Sa konkretnim događajima ne mogu s tobom jer nisi upućen, baš kao ni onaj dragan.s. Tako me je on pitao da mu konkretno kažem za Dubrovnik pa kad sam rekao samo je nestao i ne pojavljuje se više. Kontam možda sam ga uvrijedio hajde da se izvinem ali jok, nema dragana nigdje da odgovori. To ti je tako kad naletiš na nekog ko zna konkretne stvari. Opet ti kažem, nisam bio dole, u to vrijeme sam bio na južnom bojištu ali usko sam povezan sa nekim ljudima i događajima što su bili dole i 92 i 93. I puno ima nelogičnih stvari što ne mogu da povežem. O tim stvarima ne bih s tobom jer nisi upućen, a te stvari nećeš čuti na tv-u.
Ako nisi bio tu znaci znas koliko i ja odnosno reko ti je neko blizak, ali nije ni bitno nisam ni mislio da se sa mnom raspravljas ili diksutujes nego da opcenito se raja sa teme toga drzi jer je puno zanimljivje za raju koja ovo cita :thumbup: :thumbup:

@sarajmen nema to veze ko sta propagira jednostavno ustaljeni historijski nazivi. Pa JNA je zvanicno komunisticka vojska, a nazivali su ih cetinicima.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#542 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

Sarajmen wrote:Devetog maja se tradicionalno obilježavalo kao Dan pobjede nad fašizmom, je l' da?
Image
Go.vno izdajnicko...
mostarac1905
Posts: 285
Joined: 18/11/2016 15:55

#543 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac1905 »

vrte se stalno isti clanci, manje-vise isti klipovi, pusti ljude neka pisu iz svog iskustva i svoja vidjenja situacije.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#544 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

Meni su clanci interesantni posto ih prvi put vidim, ako ima i iz nekih drugih novina nek neko stavi :thumbup: :thumbup:
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#545 Re: Mostar u ratu

Post by tetejac »

Sarajmen wrote:Postavlja se pitanje ko su ustaše na području Republike Bosne i Hercegovine, konkretnije na području Mostara. Je li se taj pojam odnosi samo na tzv ''pravaše il' hosovce'' , kako su nazivani pripadnici ''Hrvatskih oružanih snaga'' skr. ''HOS''.
Image

Zapravo, je li uopće bilo ''ustaša'' na području Mostara. Ovo pitam iz vrlo jednostavnog razloga, da razlučimo neke pojmove, kako bi ih nazvali pravim imenom i koristili na ispravan način. Nije ispravno sve pripadnike Hrvatske vojske ili Hrvatskog vijeća obrane nazivati ustašama, kao ni osporavati tvrdnje da se jedan njihov dio može tako nazivati.
Image
Što se mene tiče možete sve Hrvate zvati Ustašama. Lakše je. Raščlanjivati ko je Ustaša i jel’ ih bilo u BiH i na području Mostara išlo bi malo teže. Bilo je pojedinaca što su se tako izjašnjavali u TO, HOS-u, HVO-u i Armiji BiH. HOS stoji za ‘Hrvatske Obrambene Snage’. Mene više zanima odakle ti ova slika? Ovaj desni A. je poginuo, ljudina i strašan borac. Ovaj lijevi P. je i danas hvala Bogu živ.
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#546 Re: Mostar u ratu

Post by tetejac »

I hvala ti za ovu sliku. Ako imaš još koju sa ovim ljudima molim te da postaviš. :thumbup:
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#547 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

tetejac wrote:I hvala ti za ovu sliku. Ako imaš još koju sa ovim ljudima molim te da postaviš. :thumbup:
Nisam siguran pa nemoj drzat za rijec, ali vidio sam jednom u emisji neku sliku slicnu ovoj na njoj Kraljevic i koliko se sjecam lijevi momak sa slike upalo mi je u oko jer je upitanju maskirni prsluk na crnoj uniformi i koliko se sjecam ta je bila negdje iz okoline LJubuskog pa moguce da je i ova...a mozda sam i pogresno povezo :D
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#548 Re: Mostar u ratu

Post by tetejac »

Znam ja gdje je ovo nego sam mislio ako Saraj ima još ovakvih slika da postavi. Sretao sam svu trojicu u ljeto 1992.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#549 Re: Mostar u ratu

Post by stakasa »

Sarajmen wrote:Devetog maja se tradicionalno obilježavalo kao Dan pobjede nad fašizmom, je l' da?
Image

Božo Šain, u desnom gornjem uglu fotografije.
Image
Ko su bili ovi Jukini borci sto su ostali u Mostaru sa Bozom Sainom, Hrvati samo ili obicni momci iz Sarajeva? PM je pricao da su se mnogi vratili u Sarajevo poslje rata
stranac2
Posts: 677
Joined: 21/07/2006 14:45
Contact:

#550 Re: Mostar u ratu

Post by stranac2 »

invincible1921 wrote:
tetejac wrote:I hvala ti za ovu sliku. Ako imaš još koju sa ovim ljudima molim te da postaviš. :thumbup:
Nisam siguran pa nemoj drzat za rijec, ali vidio sam jednom u emisji neku sliku slicnu ovoj na njoj Kraljevic i koliko se sjecam lijevi momak sa slike upalo mi je u oko jer je upitanju maskirni prsluk na crnoj uniformi i koliko se sjecam ta je bila negdje iz okoline LJubuskog pa moguce da je i ova...a mozda sam i pogresno povezo :D
Ovo nije okolina Ljubuskog nego na samom ulasku u Ljubuski u kojoj je bilo sjediste HOS-a jedno vrijeme
Post Reply