Mostar u ratu

Post Reply
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#351 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

palermo wrote:
mostarac_2009 wrote:Vjerovatno si u pravu. Ne mogu se sjetiti tacno tog datuma kad je sklopljeno primirje...ali tako nekako kao sto si naveo, znam da je bilo brzo nakon 10. maja.
Meni se čini da je kao 15 maja sklopljeno primirje, bio je sastanak Izetbegović, Tuđman....uglavnom sigurno je prošlo sedam-osam dana. I onda je nastupilo to varljivo primirje sve do oslobađanja sjevernog logora i Bijelog polja.......
Primrje potpisano kad su vidjeil da ne mogu osvojit mostar. Ne bi ga nikad potpisali ...
palermo
Posts: 22337
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#352 Re: Mostar u ratu

Post by palermo »

invincible1921 wrote:
Primrje potpisano kad su vidjeil da ne mogu osvojit mostar. Ne bi ga nikad potpisali ...
Mah, to je bilo lažno primirje......
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#353 Re: Mostar u ratu

Post by Max Bunker »

Sarajmen wrote: Dvije fotgrafije sa Huma, neki UN-proforac ih objavio ... osim pogleda na grad ,meni zanimljiva i zbog ovog uništenog tenka. Neka je ako se nekad dotaknemo događaja u kojem je tenk onesposobljen.
O uništenom tenku na Humu se već ranije pisalo na temi "Rat u Hercegovini"
to se tiče tenka na Humu, uništen je kineskim protuoklopnim sredstvom "Crvena strijela" kojih je Armija BiH imala sasvim dovoljno. Posada nije stradala jer je bila van tenka a bili su glupi jer su izvukli tenk na tu poziciju, iako su znali da druga strana ima crvene strijele. Imali su više sreće nego pameti.
Malo sam sada pokušao naći još šta na internetu o uništenom tenku i skoro ista verzija priče postoji i na forum.hr
Tenk je pripadao HVO-u. Pogođen je i oštećen u ljeto 1993. na brdu Hum iznad Mostara u Hercegovini, za vrijeme hrvatsko-bošnjačkog sukoba. Crvena strelica na slici je položaj tenka, a plava elipsa je najvjerojatnija lokacija sa koje je pogođen. Ne zna se da li je pogođen od strane Armije BiH ili Srba, jer su u tom periodu Bošnjaci i Srbi na padinama Podveležja intenzivno surađivali, a Srbi su Armiji davali topničku potporu protiv HVO-a. U tenku nije nitko poginuo. Dvojica su se izvukla sa ogrebotinama, a treći član posade je lakše ozlijeđen.
User avatar
eltroxin
Posts: 2051
Joined: 30/08/2009 23:35

#354 Re: Mostar u ratu

Post by eltroxin »

Gdje su bile linije s juzno strane Mostara?
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#355 Re: Mostar u ratu

Post by stakasa »

invincible1921 wrote:Image
Mostarska raja iz čuvenog Samostalnog mostarskog bataljona odbrane Mostara danas se učenjem Fatihe, minutom šutnje i polaganjem cvijeća na spomen ploče mostarskih heroja prisjetila tih momaka i čuvene operacije ''Forsiranje Neretve'' izvedene prije tačno 24 godine.

Tom akcijom, kako je u izjavi za portal 24sata rekao legendarni komandant odbrane i oslobađanja Mostara, Semir Drljević Lovac započela je jedna od najspektakularnijih vojnih akcija s ciljem oslobađanja lijeve obale Neretve.

- Forsirali smo preko Neretve, i sad zamislite da se samo jedan čamac s borcima pod punom opremom prevrnuo, šta bi to značilo, bili bi mrtvi i prije početka borbe. Bile su to prve jače bitke za Mostar i njegovo oslobađanje u klasičnim uličnim borbama, prisjeća se Lovac.

U toj operaciji poginulo je 16 mostarskih heroja, a danas su njihovi saborci i građani posjetili lokacije na kojima su za slobodu Mostara živote dala mostarska raja. Krenuli su s Tekije, svratili do Šarića džamije, zaustavili se na Šehitlucima, te se ispred Razvitka prisjetili dvojice legendarnih mostarskih heroja Ahme Hadžića i Salke Repka- Brace.

- Ahmo i Braco su sami otišli u neprijateljski teritorij i postavili ljiljane. Svojim životima platili su ogromnu cijenu, ali i ostavili poruku da će se ljiljani vječno vijoriti na Razvitku. Tu su i dan danas, poručio je Drljević.

Semir Dizdarević Sema je obraćajući se prisutnima podsjetio na tada nastalu pjesmu posvećenu Braci i Ahmi čije glavne riječi glase:
- Na Razvitku ljiljan se vijori, Braco Ahmi kroz suze govori, zbog Mostara krv ćemo proliti, Mostar niko neće pokoriti....'


:bih:
Za one koji nisu upoznati, tada je Mostar bio podjeljen Neretvom, na lijevo strani Srbi, sve protjerali, ukopani, na Uborku 114 civila i njih dvojica u takvoj atmosferi straha svaku noc preplivaju Neretvu i na vrhu razrusenog i napustenog Razvitka postave zastavu sa ljiljanima i vrate se nazad. Sutra opet...
Tih muda!
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#356 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

stakasa wrote:
invincible1921 wrote:Image
Mostarska raja iz čuvenog Samostalnog mostarskog bataljona odbrane Mostara danas se učenjem Fatihe, minutom šutnje i polaganjem cvijeća na spomen ploče mostarskih heroja prisjetila tih momaka i čuvene operacije ''Forsiranje Neretve'' izvedene prije tačno 24 godine.

Tom akcijom, kako je u izjavi za portal 24sata rekao legendarni komandant odbrane i oslobađanja Mostara, Semir Drljević Lovac započela je jedna od najspektakularnijih vojnih akcija s ciljem oslobađanja lijeve obale Neretve.

- Forsirali smo preko Neretve, i sad zamislite da se samo jedan čamac s borcima pod punom opremom prevrnuo, šta bi to značilo, bili bi mrtvi i prije početka borbe. Bile su to prve jače bitke za Mostar i njegovo oslobađanje u klasičnim uličnim borbama, prisjeća se Lovac.

U toj operaciji poginulo je 16 mostarskih heroja, a danas su njihovi saborci i građani posjetili lokacije na kojima su za slobodu Mostara živote dala mostarska raja. Krenuli su s Tekije, svratili do Šarića džamije, zaustavili se na Šehitlucima, te se ispred Razvitka prisjetili dvojice legendarnih mostarskih heroja Ahme Hadžića i Salke Repka- Brace.

- Ahmo i Braco su sami otišli u neprijateljski teritorij i postavili ljiljane. Svojim životima platili su ogromnu cijenu, ali i ostavili poruku da će se ljiljani vječno vijoriti na Razvitku. Tu su i dan danas, poručio je Drljević.

Semir Dizdarević Sema je obraćajući se prisutnima podsjetio na tada nastalu pjesmu posvećenu Braci i Ahmi čije glavne riječi glase:
- Na Razvitku ljiljan se vijori, Braco Ahmi kroz suze govori, zbog Mostara krv ćemo proliti, Mostar niko neće pokoriti....'


:bih:
Za one koji nisu upoznati, tada je Mostar bio podjeljen Neretvom, na lijevo strani Srbi, sve protjerali, ukopani, na Uborku 114 civila i njih dvojica u takvoj atmosferi straha svaku noc preplivaju Neretvu i na vrhu razrusenog i napustenog Razvitka postave zastavu sa ljiljanima i vrate se nazad. Sutra opet...
Tih muda!
Koliko sam upoznat zarobljeni su ? A ko da sam cuo verziju da su i od snajpera poginuli?
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#357 Re: Mostar u ratu

Post by stakasa »

stranac2 wrote:Samo da navedem jednu banalnu cinjenicu, par mjeseci prije sukoba HVO ARMIJE na tone metaka se ispucalo za onaj bajram, onako krkanski, seljacki, bez ikakvog rezona, stajalo pred kaficima kreveljilo i sililo...koja je to glupost bila..pucalo se 5 dana bez prestanka. Eto neko bal.ijsko natezanje misica da bi par mjeseci poslije slali vojnike na liniju sa jednim okvirom u najbojem slucaju... Puno raje sa sela i mjesta oko Mostara se slilo u grad. Kicasto pravo, s druge strane neki od tih momaka se borila za Mostar bolje od vecine Mostaraca.
Ma sta par mjeseci, par sedmica prije prvog puskaranja oko Vranice sredinom aprila 93-e...
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#358 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

Da kazem jos jednu informaciju da bez obzira na okrunost rata u Mostaru, kao i zvjerstva suprotne starne, bar koliko je meni poznato niti jedan pripadnik 41. slavne nije optuzen niti osudjen za ratne zlocine :thumbup:
stranac2
Posts: 677
Joined: 21/07/2006 14:45
Contact:

#359 Re: Mostar u ratu

Post by stranac2 »

stakasa wrote:
stranac2 wrote:Samo da navedem jednu banalnu cinjenicu, par mjeseci prije sukoba HVO ARMIJE na tone metaka se ispucalo za onaj bajram, onako krkanski, seljacki, bez ikakvog rezona, stajalo pred kaficima kreveljilo i sililo...koja je to glupost bila..pucalo se 5 dana bez prestanka. Eto neko bal.ijsko natezanje misica da bi par mjeseci poslije slali vojnike na liniju sa jednim okvirom u najbojem slucaju... Puno raje sa sela i mjesta oko Mostara se slilo u grad. Kicasto pravo, s druge strane neki od tih momaka se borila za Mostar bolje od vecine Mostaraca.
Ma sta par mjeseci, par sedmica prije prvog puskaranja oko Vranice sredinom aprila 93-e...
Proslo je vise od 20 godina sjecanje me popusta samo znam da je bilo suludo.

BTW. Mnogo je bilo cudna situcija u Mostaru bez mostova u toku rata, znam bio je onaj Indiana Dzons most sa konopcima kod Sjevernog i tu je bilo smijesnih scena pri prelasku , al inace autom si morao proca pola grada da predjes na drugu obalu. Ili gore na branu ili dolu na luku ako su zivio usred grada nijedna ni druga alternativa nevalja.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#360 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

Ratna karta odnosno raspored snaga prije 30.juna 1993. i oslobadjanja istocne obale. Ukoliko neko ima da kaze kakvu preinaku nek kaze.
Image

Crvena linija-HVO linija
Plava linija- Armija linija
Narancasti krug-Zgrada u kojoj sam zivio tada
Zeleni krug- prostor Gornjeg Zalika mjesto na kojem je dosta vojnika armije izgubilo zivot :( medju njima i neki clanovi moje porodice...uglavnom od tenkovskih projektila jer je HVO to podrucje imao ko na dlanu. Opasnije je bilo doci do samog polozaja nego li bit na njemu

Plavi krug-zgrada vranica koju je prvog dana sukoba drzao HVO i koja je osvojena na filmski nacin. Nekoliko hrabrih diverzanta armije je uslo ustasama u zgradu sa sahovnicama i oznakama HVO-a na uniformama. Dok su ovi skontali da su ih obmanuli bilo je kasno.
:bih:
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#361 Re: Mostar u ratu

Post by zrakomlat »

eltroxin wrote:Gdje su bile linije s juzno strane Mostara?
Da se i ja nadovežem na ovo sa svojim pitanjem, kad već niko nije odgovorio.

Recimo, ARBIH je držala Tekiju, Južni logor, Bišće,i tako to, pa me zanima koliko "južno" je bilo po našom kontrolom, npr raskrsnica prema Blagaju, mjesta gdje su sada FIS i Bingo i sl. Dole gdje onaj prodaje pečene kokoši, 200-300 m niže pretpostavljam da je bio tzv HVO, ima ono nakvo groblje malo, valjda zaginuli tu, šta li.
Bio sam dijete u ratu pa se baš i ne sjećam svega.
neki
Posts: 6684
Joined: 17/02/2005 07:57

#362 Re: Mostar u ratu

Post by neki »

Sjećam se ‘95 da je armija imala svoj check Point na M17 nekih 200m južno od današnjeg fisa...to je vjerovatno bila i linija za vrijeme sukoba
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#363 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

stranac2 wrote:
stakasa wrote:
stranac2 wrote:Samo da navedem jednu banalnu cinjenicu, par mjeseci prije sukoba HVO ARMIJE na tone metaka se ispucalo za onaj bajram, onako krkanski, seljacki, bez ikakvog rezona, stajalo pred kaficima kreveljilo i sililo...koja je to glupost bila..pucalo se 5 dana bez prestanka. Eto neko bal.ijsko natezanje misica da bi par mjeseci poslije slali vojnike na liniju sa jednim okvirom u najbojem slucaju... Puno raje sa sela i mjesta oko Mostara se slilo u grad. Kicasto pravo, s druge strane neki od tih momaka se borila za Mostar bolje od vecine Mostaraca.
Ma sta par mjeseci, par sedmica prije prvog puskaranja oko Vranice sredinom aprila 93-e...
Proslo je vise od 20 godina sjecanje me popusta samo znam da je bilo suludo.

BTW. Mnogo je bilo cudna situcija u Mostaru bez mostova u toku rata, znam bio je onaj Indiana Dzons most sa konopcima kod Sjevernog i tu je bilo smijesnih scena pri prelasku , al inace autom si morao proca pola grada da predjes na drugu obalu. Ili gore na branu ili dolu na luku ako su zivio usred grada nijedna ni druga alternativa nevalja.
Sjecam se da su cetnici pogadjali skoro svako auto koje bi preslo preko brane 1992. godine. Kazu da su je cetnici gadjali nekim modernim preciznim tenkom, ne znam o kojem je tenku rijec.
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#364 Re: Mostar u ratu

Post by akaunt »

Sad me zbuniste! Zar nije Mostar bio povezan sa Jablanicom preko M17 ?
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#365 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

@mostarac mislim da niej bila rijec ni o kakvom modernom oruzju nego ono sto se zove "upucan cilj". Tacno su znali kad auto dodje do orredjene tacke oni ispaljuju granatu i ona bez greske pogadja cilj.
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#366 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

invincible1921 wrote:@mostarac mislim da niej bila rijec ni o kakvom modernom oruzju nego ono sto se zove "upucan cilj". Tacno su znali kad auto dodje do orredjene tacke oni ispaljuju granatu i ona bez greske pogadja cilj.
Tako su barem pricali u ratu, da je bio jedan od T-80 modela. Statisticki gledano od 10 auta, 9 ih je pogadjao.
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#367 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

invincible1921 wrote:@mostarac mislim da niej bila rijec ni o kakvom modernom oruzju nego ono sto se zove "upucan cilj". Tacno su znali kad auto dodje do orredjene tacke oni ispaljuju granatu i ona bez greske pogadja cilj.
Nije to bas tako jednostavno kao iz filmova istu tacku pogoditi da ne znam kako dobro ciljas.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#368 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

mostarac_2009 wrote:
invincible1921 wrote:@mostarac mislim da niej bila rijec ni o kakvom modernom oruzju nego ono sto se zove "upucan cilj". Tacno su znali kad auto dodje do orredjene tacke oni ispaljuju granatu i ona bez greske pogadja cilj.
Nije to bas tako jednostavno kao iz filmova istu tacku pogoditi da ne znam kako dobro ciljas.
Moguće da je bio T-80 ali ja koliko znam ova metoda se koristi . Vjeruj mi prisustvovao sam artiljerijskoj vježbi dok je stari bio u vojsci zaprepastio bi se šta sposoban i obučen vojnik može uraditi.
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#369 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

Sjecam se da su cetnici pogadjali skoro svako auto koje bi preslo preko brane 1992. godine. Kazu da su je cetnici gadjali nekim modernim preciznim tenkom, ne znam o kojem je tenku rijec.[/quote]


Brana je tucena mislim s Pločna ,a vrlo moguće sa podveleza Sveti Gore ili ispod sela Dobrč."Upucavali" bi cilj od par granata ne rijetko bi to gledoao npr vise Rotimlje kad smo osmatrali put Mostar-Nevesinje
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#370 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

User avatar
ryan
Posts: 285
Joined: 19/02/2009 20:23

#371 Re: Mostar u ratu

Post by ryan »

zrakomlat wrote:
eltroxin wrote:Gdje su bile linije s juzno strane Mostara?
Da se i ja nadovežem na ovo sa svojim pitanjem, kad već niko nije odgovorio.

Recimo, ARBIH je držala Tekiju, Južni logor, Bišće,i tako to, pa me zanima koliko "južno" je bilo po našom kontrolom, npr raskrsnica prema Blagaju, mjesta gdje su sada FIS i Bingo i sl. Dole gdje onaj prodaje pečene kokoši, 200-300 m niže pretpostavljam da je bio tzv HVO, ima ono nakvo groblje malo, valjda zaginuli tu, šta li.
Bio sam dijete u ratu pa se baš i ne sjećam svega.

Od raskrsnice prema Nevesinju/Blagaju linija prati magistralu, ta kapelica gdje i kokosi to je HVO, i avijaticarski most isto HVO, od Opina prema Blagaju linija je prvo bila na onim brdima gdje su ukopani hangari za avione, a poslije su je pomakli naprijed do same magistrale, rovovi su bili 2m od ceste, pa do Gnojnica, gdje sad benzinska, onda se dizala gore ispod onih kuca prema vinogradima, pored katolickog groblja i crkve u Gnojnicama i onda kroz polje prema Blagaju, magistrala za Blagaj se nije koristila, tehnicki je bila nicija zemlja i citav onaj prostor do piste.
mostarac1905
Posts: 285
Joined: 18/11/2016 15:55

#372 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac1905 »

mostarac_2009 wrote:
invincible1921 wrote:
mostarac_2009 wrote:Sjecam se kad je eksplodirala ova cisterna u PBS banci da je ovaj ustasa (predsjednik kucnog savjeta - ili smeker) sav sretan trci niz stepenice sa gornjih spratova u zgradi i govori glasno (znajuci da jos ima Bosnjaka civila u zgradi): "Ovo se ARBiH povlaci pa miniraju svoje naoruzanje za sobom" :lol:
Ti si proveo citav rat na zapadnoj strani? Je li bilo jos muslimana koji su ostali tamo *? Ja znam da je tetka od moje mame ostala citav rat i dan danas zivi u Centru 2.
Bio sam do septembra 1993. godine...onda protjeran u "trece" zemlje...

Medjutim period od maja do septembra provedenih na okupiranom podrucju je kao 10 godina. Kad smo mi otisli u septembru, mislim da su samo 2 familije ostale cijeli rat. Jedna familija su bili psihicki bolesnici, pa ih zato nisu dirali, a drugi bracni par srcani bolesnici. Moguce je da je jos ko ostao, ali to je bila kao igra macke i misa...sakrivanje i tako to, jer ljudi su preko noci protjerivani na lijevu stranu. Svako vece bi "Ratni Studio Mostar" citao listu ljudi koji su protjerani. Nikad necu zaboraviti poruka koje bi se emitovale u nocne sate na tom radiju od ljudi sa lijeve strane cija se rodbina jos krije na desnoj...a jedna od njih je glasila od prilike ovako: "Molio bih tu i tu osobu ako je ziva i zdrava da spusti roletnu u podne na prozoru dnevne sobe kako bih znao da je ziva i zdrava". Dakle poruke su bile sve sifrovane, zbog sigurnosti i ne odavanja imena i polozaja.
neću ulaziti duboko u temu, bio sam i premlad da shvatim i popamtim sve detalje. Samo ću se na ovu tešku i bezočnu laž osvrnuti. Rođen sam i živio u istočnom dijelu grada, početkom sukoba hvo-armija 1993., prelazimo u zapadni. Znači u zapadnom dijelu grada prvo sam živio u zgradi na rudniku, 2 obitelji muslimana čitav rat s nama. Što je 30% ukupnog broja stanara.

Kasnije živim 150m od Rondoa, čitav rat s nama proveli 2 muslimanske i jedna srpska obitelj. I sad su tu. Nikad nikakvih problema nisu imali, jeli što i mi, išlo im se na bajrame u skromnim uvjetima su obilježavali isto ko i mi božić.

sa mnom i u 5. i u 10. osnovnu školu u sred rata išlo po nekoliko muslimana. znači i u jednu i u drugu.

Protjerivanja je bilo, krađa i lopovluka, mislim čak i najviše u centru2, ali ovo ne mogu prešutit.

Čini mi se da si i ti bio premlad u ratu pa više pričaš na osnovu preuveličanih priča.

Čitav rat je u zapadnom dijelu grada živjelo više tisuća muslimana bošnjaka. znaš li koliko je Hrvata dočekalo kraj rata u istočnom dijelu grada?

Uživajte.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#373 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

@mostarac 1905 to za familije je vjerovatno i istina ja sam naveo primjer iz svoje porodice.

Hrvati sa istočne strane su sami otišli na poziv svojih ideoloških vodja, a i svi su znali šta se sprema pa nisu željeli na svojoj koži osjetit kanonade projektila svih vrsta i kalibara. :thumbup:

Uz dužno poštovanje mislim da kad se gleda broj bosnjaka na zapadnoj i Hrvata na istočnoj obali prije 93 da je to neuporedivo.

U mojoj zgradi na aveniji skoro svi su bili Bošnjaci a 93 nije nijedan osto.

Nadji mi primjer nekog organiziranog pa makar i 10 ljudi protjerivanja sa istočne na zapadnu stranu?
mostarac1905
Posts: 285
Joined: 18/11/2016 15:55

#374 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac1905 »

Još na ovo da odgovorim. Nije 'vjerojatno istina', nego 100% istina. Ako hoćeš mogu ti i prezimena ljudi kojima sam okružen od 1993. poslati.

Poslije pada Sjevernog logora ni jedan Hrvat se nije osjećao sigurno u istočnom dijelu grada. Ne pamtim pozive "ideoloških vođa", tih dana pamtim samo ranjenu majku itd.

Hvala na normalnom odgovoru.

Pozdrav.
User avatar
BHCluster
Posts: 23374
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#375 Re: Mostar u ratu

Post by BHCluster »




Post Reply