Mostar u ratu

Post Reply
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#251 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

stakasa wrote:
invincible1921 wrote:
stakasa wrote:Ratovali su i po Kupresu, drzali su liniju na Podvelezju, zijanili fino na Merdzan glavi, imali direktne sukobe sa Karadzicem odma na pocetku... Njihov najveci problem kasnije je bio sto su potcjenili ABiH kada su mislili da ce uzeti citav Mostar za tri dana. Potpuno su bili ubjedeni u to. A ti sada ponavljas njihovu gresku i potcjenjuje njih. Oni u Mostaru nisu makli ali nije ni Armija osim Sjevernog logora
Ako cemo vec o mostaru i tom sukobu onda se trebaju iznijet i ostali podaci. Naprimjer da je borbeni komplet borca armije u santicevoj ulici bio 10-15 metaka. Da je armija bila zgurana u prostor na kojem je zivjelo bar pet puta vise ljudi nego sto je trebalo.Zaobravljeni i ostavljeni od svih. Bez ikakve pomoci, bez municije, bez hrane , bez vode u duploj blokadi...i kao takva sukobila se sa Hrvatskom vojskom i HVO koji su imali potpunu logisticku pomoc i nevjerovatnu prednost u narouzanju. Sjedis u rovu pada na hiljade granata, a ti molis boga da ne krenu u pjeacki napadad jer imas 7 metaka i jednu made in bosnia bombu.

Ja ti odgovorno tvrdim da armija nije uradila ustupke na racun HVO-a koji se ogledjau u izmjestanju vojske na istnocu stran kao i da nije bilo direktne pomoci HV-a da HVO ne bi smio ni da kaze nesto protiv BiH, a kamol da napadne armiju.

Oni su imali samo dobru propagandu jer su imali pare i pomoc hrvatske. Oslobadjanje mostara je najbolji primjer toga
Covjece ta pomoc je bila na snazi tada i bice svaki put ako ne do Bog do rata opet dode. Mi ovde raspravljamo jesu li bili vojska ili nisu. Ja kazem da jesu. Neuspjesna ali bez daljnjeg vojska
Pa dobro to stoji , ali ako se pogleda koliko je rat trajao i koliko je HVO ustvari ratovao prije bih ostao pri svom stavu da su bili ratnoprofiterska vojna hunta stavljena u sluzbu hrvatske stvari. :thumbup: Vecinu borbenih dejstava su izvodili vojnici iz Hrvatske e sad ako ti smatras HVO I HV jednom vojskom onda ok.

Zadrzali su oni karine , ti mislis da je tudjman potisao u wsh zato sto je htio ? Ne nego zato sto je morao, da se rat nastavio pola godine mostar bi bio oslobodjen, srednja bosna bez hrvata, a zapadna hercegovina u nemogucem polozaju koji ne bi mogao bit odrziv i morala bi se predat. Naravno necu sad da ulazim u to kakvve bi to posljedice imalo, kako biizasli na kraj sa blokadom hrvatske itd, ali ako gledamo cisto vojno HVO i HV su bili pobijedjeni i to potuceni do nogu kad se zna sta su sve imali.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#252 Re: Mostar u ratu

Post by stakasa »

invincible1921 wrote:
stakasa wrote: Covjece ta pomoc je bila na snazi tada i bice svaki put ako ne do Bog do rata opet dode. Mi ovde raspravljamo jesu li bili vojska ili nisu. Ja kazem da jesu. Neuspjesna ali bez daljnjeg vojska
Pa dobro to stoji , ali ako se pogleda koliko je rat trajao i koliko je HVO ustvari ratovao prije bih ostao pri svom stavu da su bili ratnoprofiterska vojna hunta stavljena u sluzbu hrvatske stvari. :thumbup: Vecinu borbenih dejstava su izvodili vojnici iz Hrvatske e sad ako ti smatras HVO I HV jednom vojskom onda ok.

Zadrzali su oni karine , ti mislis da je tudjman potisao u wsh zato sto je htio ? Ne nego zato sto je morao, da se rat nastavio pola godine mostar bi bio oslobodjen, srednja bosna bez hrvata, a zapadna hercegovina u nemogucem polozaju koji ne bi mogao bit odrziv i morala bi se predat. Naravno necu sad da ulazim u to kakvve bi to posljedice imalo, kako biizasli na kraj sa blokadom hrvatske itd, ali ako gledamo cisto vojno HVO i HV su bili pobijedjeni i to potuceni do nogu kad se zna sta su sve imali.
S cim? Uozbilji se. Tudjman je otisao u Vasington zato sto su mu Njemacka i USA zavrnuli ruku. Da je ostvario vojnu pobjedu prihvatilo bi se stanje na terenu. Posto nije ostvario situacija je postala neodrziva i kako je imao problema i u svojoj zemlji i bio potpuno ovisan od naklonosti Zapada to su ga natjerali da potpise sporazum koji je na stetu BeHa Hrvata. I sve ono sto se oni danas zale sve je to ono sto je Franjaga potpiso. Uspjeh Armije i Bosnjaka je sto su mimo prognoza prezivjeli, ocekivati nesto mimo toga je nerealno
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#253 Re: Mostar u ratu

Post by stakasa »

invincible1921 wrote:
stakasa wrote:Ratovali su i po Kupresu, drzali su liniju na Podvelezju, zijanili fino na Merdzan glavi, imali direktne sukobe sa Karadzicem odma na pocetku... Njihov najveci problem kasnije je bio sto su potcjenili ABiH kada su mislili da ce uzeti citav Mostar za tri dana. Potpuno su bili ubjedeni u to. A ti sada ponavljas njihovu gresku i potcjenjuje njih. Oni u Mostaru nisu makli ali nije ni Armija osim Sjevernog logora
Ako cemo vec o mostaru i tom sukobu onda se trebaju iznijet i ostali podaci. Naprimjer da je borbeni komplet borca armije u santicevoj ulici bio 10-15 metaka. Da je armija bila zgurana u prostor na kojem je zivjelo bar pet puta vise ljudi nego sto je trebalo.Zaobravljeni i ostavljeni od svih. Bez ikakve pomoci, bez municije, bez hrane , bez vode u duploj blokadi...i kao takva sukobila se sa Hrvatskom vojskom i HVO koji su imali potpunu logisticku pomoc i nevjerovatnu prednost u narouzanju. Sjedis u rovu pada na hiljade granata, a ti molis boga da ne krenu u pjeacki napadad jer imas 7 metaka i jednu made in bosnia bombu.

Ja ti odgovorno tvrdim da armija nije uradila ustupke na racun HVO-a koji se ogledjau u izmjestanju vojske na istnocu stran kao i da nije bilo direktne pomoci HV-a da HVO ne bi smio ni da kaze nesto protiv BiH, a kamol da napadne armiju.

Oni su imali samo dobru propagandu jer su imali pare i pomoc hrvatske. Oslobadjanje mostara je najbolji primjer toga
Povlacenje iz Hotel Mostara i Djackog doma bi iz temelja promjenilo stvari ali ne zaboravi da je Armija kupovala vrijeme a ne HVO. Ovi su se osjecali spremna za rat od februara i stalno izlazili sa maksimalistickim zahtjevima
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#254 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

U srednjoj bosni HVO se nalzio samo u enklavama koje bi pale cim bi se organizovao veci napad, a bio je spreman eto procitaj blog od onog vikicevog specijalca. Dreznica i jablanica deblkoirane, vrda su bila pred padaom, medvjed zauzet, zapadna hercegovina skoro pa u dometu nase artiljerije itd itd ja zaista ne znam kako bi HVO izdrzao u takvom polozaju kad nisu mogli u sto puta boljem.

Jeste istina je da je bio vanjski pritisak na tudjamna, ali isto tako je i armija ta koja ga je natjerla da uopste razmislja o tome jer su dovele hrvate u neizlaznu situaciju.

Ko sto sefer rece petkovicu: Mozemo u rat do zadnje koji ce te sigurno izgubiti

EDIT: Za sta je armija kupovala vrijeme? Da te zgrade nisu iseljene linija odbrane ne bi bila u santicevoj nego na brdima oko mostara...Da armija nije uradila ustupke na racun HVO-a jer je stalno bila ucnjenivana konvojima odnosno potpunom blokadom od strane hrvatske, ne bi oni smjeli prnut
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#255 Re: Mostar u ratu

Post by stakasa »

invincible1921 wrote:U srednjoj bosni HVO se nalzio samo u enklavama koje bi pale cim bi se organizovao veci napad, a bio je spreman eto procitaj blog od onog vikicevog specijalca. Dreznica i jablanica deblkoirane, vrda su bila pred padaom, medvjed zauzet, zapadna hercegovina skoro pa u dometu nase artiljerije itd itd ja zaista ne znam kako bi HVO izdrzao u takvom polozaju kad nisu mogli u sto puta boljem.

Jeste istina je da je bio vanjski pritisak na tudjamna, ali isto tako je i armija ta koja ga je natjerla da uopste razmislja o tome jer su dovele hrvate u neizlaznu situaciju.

Ko sto sefer rece petkovicu: Mozemo u rat do zadnje koji ce te sigurno izgubiti

EDIT: Za sta je armija kupovala vrijeme? Da te zgrade nisu iseljene linija odbrane ne bi bila u santicevoj nego na brdima oko mostara...Da armija nije uradila ustupke na racun HVO-a jer je stalno bila ucnjenivana konvojima odnosno potpunom blokadom od strane hrvatske, ne bi oni smjeli prnut
Vjeruj mi kad ti kazem da nije bilo tako. Spremni smo im bili popusit samo da ne dode do rata. Ali oni su bili neumoljivi, zapoceli i - izgubili. Rahmetli Pasalic je donjeo odluku da se evakuisu ova dva centra i rjetki su mu tada zamjerili. Sve sto je vodilo izbjegavanju sukoba imalo je podrsku u narodu. Mislim da uopste nisi svjetan u kako bezizlaznoj situaciji su se nalazili Muslimani Mostar i Hercegovine
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#256 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

stakasa wrote:
invincible1921 wrote:U srednjoj bosni HVO se nalzio samo u enklavama koje bi pale cim bi se organizovao veci napad, a bio je spreman eto procitaj blog od onog vikicevog specijalca. Dreznica i jablanica deblkoirane, vrda su bila pred padaom, medvjed zauzet, zapadna hercegovina skoro pa u dometu nase artiljerije itd itd ja zaista ne znam kako bi HVO izdrzao u takvom polozaju kad nisu mogli u sto puta boljem.

Jeste istina je da je bio vanjski pritisak na tudjamna, ali isto tako je i armija ta koja ga je natjerla da uopste razmislja o tome jer su dovele hrvate u neizlaznu situaciju.

Ko sto sefer rece petkovicu: Mozemo u rat do zadnje koji ce te sigurno izgubiti

EDIT: Za sta je armija kupovala vrijeme? Da te zgrade nisu iseljene linija odbrane ne bi bila u santicevoj nego na brdima oko mostara...Da armija nije uradila ustupke na racun HVO-a jer je stalno bila ucnjenivana konvojima odnosno potpunom blokadom od strane hrvatske, ne bi oni smjeli prnut
Vjeruj mi kad ti kazem da nije bilo tako. Spremni smo im bili popusit samo da ne dode do rata. Ali oni su bili neumoljivi, zapoceli i - izgubili. Rahmetli Pasalic je donjeo odluku da se evakuisu ova dva centra i rjetki su mu tada zamjerili. Sve sto je vodilo izbjegavanju sukoba imalo je podrsku u narodu. Mislim da uopste nisi svjetan u kako bezizlaznoj situaciji su se nalazili Muslimani Mostar i Hercegovine
Nemoj da me pogresno shvatis ne govorim ja tebi da pricas neistine, ali ja pricam o iskljucivo vojnom odnosu. Bili su u teskoj situaicji zbog politike, i zbog polozaja svog jer su zavisili od milostinje tih istih hrvata odnosno hrvatske, ostavljeni od zvanicnog sarajeva i suoceni sa izdajom od rukovodstva SDA u mostaru...

Pisao sam vec i da je pasalic rekao da je to smatrao dobrim potezima jer je htio izbjec sukob zbog prije svega toga sto je armija direktno zavisila od pomoci HVO.a. Bili smo mi spremni na svasta nesta samo da izbjegnemo sukob, ali kad je vec poceo vjeruj mi da smo bili spremni da idemo do kraja. U takvoj konstalaciji snaga HVO nije imao sanse protiv armije.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#257 Re: Mostar u ratu

Post by stakasa »

Naravoucenije... Kad 93-e HVO nije uspio poklopit Armiju, nece vise NIKAD, NIKO, uspjeti poklopiti NIKOGA na podrucju Mostara. Mi niti smo pokazivali zelju niti smo bili u mogucnosti ali nakon onoga bi svakome sa zrnom mozga trebalo biti jasno da se to mora normalizovat. Ali se eto ne normalizuje ni 20 godina nakon rata
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#258 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

stakasa wrote:Naravoucenije... Kad 93-e HVO nije uspio poklopit Armiju, nece vise NIKAD, NIKO, uspjeti poklopiti NIKOGA na podrucju Mostara. Mi niti smo pokazivali zelju niti smo bili u mogucnosti ali nakon onoga bi svakome sa zrnom mozga trebalo biti jasno da se to mora normalizovat. Ali se eto ne normalizuje ni 20 godina nakon rata
:thumbup: :thumbup:

Pa ne normalizuje jer oni i dalje sanjaju o derbiju 5.kola hnl lige HAJDUK-ZRINSKI,
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#259 Re: Mostar u ratu

Post by stakasa »

invincible1921 wrote:
stakasa wrote:Naravoucenije... Kad 93-e HVO nije uspio poklopit Armiju, nece vise NIKAD, NIKO, uspjeti poklopiti NIKOGA na podrucju Mostara. Mi niti smo pokazivali zelju niti smo bili u mogucnosti ali nakon onoga bi svakome sa zrnom mozga trebalo biti jasno da se to mora normalizovat. Ali se eto ne normalizuje ni 20 godina nakon rata
:thumbup: :thumbup:

Pa ne normalizuje jer oni i dalje sanjaju o derbiju 5.kola hnl lige HAJDUK-ZRINSKI,
Ma znam...
Imam osjecaj da si mlad i da nisi dozivio to doba nego da ti je neko pricao. Ta sansa koju su tad imali, taj penal a golman otiso da se popisa, to im se vise nikad vratit nece.
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#260 Re: Mostar u ratu

Post by decembar2017 »

stakasa wrote:
decembar2017 wrote:

Slazem se sa tobom u prvom dijelu ali ovo na kraju mislim da nije bilo bas tako.

Nisu oni zadrzali ono sto su imali na pocetku ni u Mostaru a ni u Gornjem Vakufu, oni su oba grada drzali u totalnoj blokadi, i tu su i G.V i Mostar doslovno sami sebe deblokirali. Ni polozaje koje su imali na pocetku agresije nisu uspjeli da zadrze, nije to mala stvar pogotovo kada se vidi da su imali doslovno naoruzanja i MTS koliko su zeljeli, nisu ni u cemu oskudjevali.
Kako bolan nisu zadrzali ono sto su imali na pocetku u Mostaru (exclusive Sjeverni logor)? Sasvim druga stvar je sta su oni bili naumili uradit ali u prva dva tri dana se je uspostavila linija (dok se je HVO zabavio sa Vranicom) i onda je to bilo to do samog kraja

Mislio sam na taj sjeverni logor, da su to uspjele ustase da zadrze Mostar bi ostao u potpuno okruzenju, ni ono malo pomoci sto je uspjelo da stize ne bi bilo moguce da su ostali tu.

Za ostalo sto pises i sto pokusvas da objasnis @invincible se slazem.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#261 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

stakasa wrote:
invincible1921 wrote:
stakasa wrote:Naravoucenije... Kad 93-e HVO nije uspio poklopit Armiju, nece vise NIKAD, NIKO, uspjeti poklopiti NIKOGA na podrucju Mostara. Mi niti smo pokazivali zelju niti smo bili u mogucnosti ali nakon onoga bi svakome sa zrnom mozga trebalo biti jasno da se to mora normalizovat. Ali se eto ne normalizuje ni 20 godina nakon rata
:thumbup: :thumbup:

Pa ne normalizuje jer oni i dalje sanjaju o derbiju 5.kola hnl lige HAJDUK-ZRINSKI,
Ma znam...
Imam osjecaj da si mlad i da nisi dozivio to doba nego da ti je neko pricao. Ta sansa koju su tad imali, taj penal a golman otiso da se popisa, to im se vise nikad vratit nece.
Mlad sam nisam to nigdje osporio 92 godiste :D Medjutim ja i moji smo prezivjeli svega i svacega ima moja prica ratna na onoj temi hercegovina u ratu, ne bih da uzdizem sebe niti bilo sta drugo, ali konto sam bio kakav film snimit :D :D hahah
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#262 Re: Mostar u ratu

Post by stakasa »

decembar2017 wrote:
stakasa wrote:
decembar2017 wrote:

Slazem se sa tobom u prvom dijelu ali ovo na kraju mislim da nije bilo bas tako.

Nisu oni zadrzali ono sto su imali na pocetku ni u Mostaru a ni u Gornjem Vakufu, oni su oba grada drzali u totalnoj blokadi, i tu su i G.V i Mostar doslovno sami sebe deblokirali. Ni polozaje koje su imali na pocetku agresije nisu uspjeli da zadrze, nije to mala stvar pogotovo kada se vidi da su imali doslovno naoruzanja i MTS koliko su zeljeli, nisu ni u cemu oskudjevali.
Kako bolan nisu zadrzali ono sto su imali na pocetku u Mostaru (exclusive Sjeverni logor)? Sasvim druga stvar je sta su oni bili naumili uradit ali u prva dva tri dana se je uspostavila linija (dok se je HVO zabavio sa Vranicom) i onda je to bilo to do samog kraja

Mislio sam na taj sjeverni logor, da su to uspjele ustase da zadrze Mostar bi ostao u potpuno okruzenju, ni ono malo pomoci sto je uspjelo da stize ne bi bilo moguce da su ostali tu.

Za ostalo sto pises i sto pokusvas da objasnis @invincible se slazem.
Njihova kljucna greska je bila sto nisu ostavili mali koridorcic odma na pocetku :D . Kasnije a i sada je kasno, ljudi se odbranili, napravili kuce s dekom i podrumima, imaju kredite, nemaju putovnice :D ... Nema vise odlazaka
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#263 Re: Mostar u ratu

Post by stakasa »

Sarajmen wrote:Dobro, odmakosmo se od te neke početne i bolne tačke iz maja 1993., tu je to negdje u vrijeme kada se na pregovaračkom stolu našao tzv Vens-Ovenov plan. Bukvalno shvatanje prijedloga iz tog plana je ''H'' faktor shvatio i kao svojevrsni okidač za borbu nad teritorijom i etničkim čišćenjem. Možda griješim, al' tako nekako to izgleda sa ove distance.
Apsolutno. Samo nije maj nego neki mart ako ne i februar. Oni su vristali od srece - vi se podcinite nama a HVO ce vama u Zenici
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#264 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

Sarajmen wrote:Dobro, odmakosmo se od te neke početne i bolne tačke iz maja 1993., tu je to negdje u vrijeme kada se na pregovaračkom stolu našao tzv Vens-Ovenov plan. Bukvalno shvatanje prijedloga iz tog plana je ''H'' faktor shvatio i kao svojevrsni okidač za borbu za teritoriju uz primjenu etničkog čišćenja. Možda griješim, al' tako nekako to izgleda sa ove distance.
Pa do sukoba bi doslo kako god, ali istina je da je to bio okidac. Jer oni su samo trazili neki povod i uzeli su taj plan iako je on propao pod izgovorm PA ALIJA GA JE POTPISAO.

@decembar2017 :thumbup: :thumbup:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#265 Re: Mostar u ratu

Post by stakasa »

invincible1921 wrote:
Sarajmen wrote:Dobro, odmakosmo se od te neke početne i bolne tačke iz maja 1993., tu je to negdje u vrijeme kada se na pregovaračkom stolu našao tzv Vens-Ovenov plan. Bukvalno shvatanje prijedloga iz tog plana je ''H'' faktor shvatio i kao svojevrsni okidač za borbu za teritoriju uz primjenu etničkog čišćenja. Možda griješim, al' tako nekako to izgleda sa ove distance.
Pa do sukoba bi doslo kako god, ali istina je da je to bio okidac. Jer oni su samo trazili neki povod i uzeli su taj plan iako je on propao pod izgovorm PA ALIJA GA JE POTPISAO.

@decembar2017 :thumbup: :thumbup:
Ne bi doslo do sukoba da je taj plan potpisan. Sa tim planom bi dobili sve sto su htjeli, i vise od toga. Vens Ovenov plan im je samo povecao apetite
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#266 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

stakasa wrote:
invincible1921 wrote:
Sarajmen wrote:Dobro, odmakosmo se od te neke početne i bolne tačke iz maja 1993., tu je to negdje u vrijeme kada se na pregovaračkom stolu našao tzv Vens-Ovenov plan. Bukvalno shvatanje prijedloga iz tog plana je ''H'' faktor shvatio i kao svojevrsni okidač za borbu za teritoriju uz primjenu etničkog čišćenja. Možda griješim, al' tako nekako to izgleda sa ove distance.
Pa do sukoba bi doslo kako god, ali istina je da je to bio okidac. Jer oni su samo trazili neki povod i uzeli su taj plan iako je on propao pod izgovorm PA ALIJA GA JE POTPISAO.

@decembar2017 :thumbup: :thumbup:
Ne bi doslo do sukoba da je taj plan potpisan. Sa tim planom bi dobili sve sto su htjeli, i vise od toga. Vens Ovenov plan im je samo povecao apetite
Pa da to i govorim, taj plan su uzeli kao izgovor za napad. Ne bi mozda doslo do rata, ali bi dobili sve ono sto su trazili kao sto i ti kazes. E sad ne znam kako bi nasi reagovali na to.
zenit dozic
Posts: 2421
Joined: 07/09/2014 11:48

#267 Re: Mostar u ratu

Post by zenit dozic »

Stakasa@
Cuj sta je armija uradila osim oslobodila sjeverni logor :lol:
Pa gdje ti je bijelo polje :?
Jesi ti svjestan koji su to prostori :?:
Sta su oni uradili nakon pocetnog zauzimanja polozaja de mi reci :idea:
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#268 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

tetejac wrote:Ti si stalno nagađao kuda i kako su se ljudi izvukli. Evo ja sam ti rekao u metar i umjesto da zahvališ ti pišeš gluposti. Mladost ludost :)
Em sto si se unervozio kad sam ti postavio jedno i jedino pitanje, nego ne citas sta sam ja pisao.

Posto ne razumijes smisao teme, ili jednostavno nemas te informacije, onda se nemoj praviti pametan i nekulturan sa smijesnim i cinicnim izjavama.

Tema "Rat u Mostaru" nije tema toliko vezana za politiku. Ljudi vise vole citati o stvarnim dogadjajima iz tog perioda. Kad se doticemo "Vranice", tu ljudi vole procitati o onome ako neko ima djelic price iz tog perioda iz tog dijela grada. To je samo djelic rata u Mostaru. Ali eto kad smo se dotakli teme o Vranici, da ti ne bih crtao, evo opet da obrazlozim dio koji je ocigledno tebi bio nejasan i koji nisi skontao. Vrati tekst gore sto sam pisao i linkove koje sam postavio citirajuci clanak jednog prezivjelog borca iz Vranice, koji je naveo da je izasao u proboj sa ostalim vojnicima iz Vranice 10. maja popodne, sto je meni zvucalo nelogicno, narocito ono sto je naveo da su on i ostali izletili kroz radnju pored MUP-a (misleci na radnju Golub - jedina sto je radila taj period). U drugom clanku roditelji koji su poslali izvjestaj 1994. godine navode slicnu verziju, medjutim dosta kontradiktornosti ima u tekstu. Dakle, sto mnoge ljude zanima je cijeli tok dogadjanja, borba, ko je prezivio i kako. Ljude isto zanima je bilo na strazi ARBiH to jutro prije napada. Jesu li primjetili gomilanje ustasa, jer nisu ih mogli okruziti iste sekunde. Ja iz svog iskustva znam da je pocelo oko 5 jer sam tu zivio, i svi su zapucali isto vrijeme, ali prije toga je noc bila tiha. Ljude isto zanima i druga strana (ustaska) kako je njima izgledala borba. Ustase navode da su njih napali ARBiH sto nema smisla, ali svejedno bih volio cuti i njihovu verziju, ali govorim o cinjenicama, a ne ono sto si gledao na HTV-u i cuo od patoloskog lazova Smiljka Sagolja. Gore u tekstu sam isto postavio link dokumenta iz Haaga, svjedocenje jednog svjedoka (borca ARBiH), i on je bio stacioniran u Kluzu i opisuje situaciju tada. Ima jos jedno svjedocenje jedne zene i ona opisuje slicnu situaciju da su se presvukli borci ARBiH i izmijesali se sa civilima i izasli su u onom zadnjem ulazu odmah do MUP-a, i tu je pocelo razdvajanje muskaraca na jednu stranu i zena i djece na drugu stranu. Ja sam zivio u zgradi pored, i to jutro 9. maja su pokupili sve muskarce iz zgrade ko je god imao ikakve veze sa ARBiH i odveli ih u logor. Ali ukratko, opis ta 2 dana u tom naselju je bio strava i uzas. Meci su letili na sve strane i jedina sigurnost je bila leci na pod. Nije se moglo ni u podrum, ni van zgrade, nego sjedni gdje sjedis. U nekom momentu u onoj silnoj pucnjavi se mozda mogla cuti galama i dovikivanje ustasa jer su bili oko zgrada a i u zgradama. Ja se sjecam da je les borca ARBiH lezao kod prolaza odmah do mesnice Lijanovic. Moglo se poznati je borac ARBiH jer je imao bijeli opasac, bas onakve kakve je nosila vojna policija u Vranici. Taj 10. maj je narocito bio jeziv jer se sve nesto cekalo kad ce doci ustase...osluskivalo se. U tom momentu su mi prosle slike iz filmova sa nacistima kad kupe jevreje. Onako pribijen u cosi na podu i cekas...uklanjas bilo kakav amblem ARBiH koji je stajao u kuci. Cak sta vise nismo ga smjeli baciti u smece, nego bi ga poderali i u solju bacili. Dan-dva poslije se smirilo jer je sklopljeno primirje kako bi hrvati premjestili svoje sa lijeve strane da mogu jos zesce granatirati. Dakle ko je god iz Mostara pisite svoja iskustva tih dana u Mostaru.
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#269 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

Evo jos jedan dio interesantan sto je sigurno ostalo u sjecanju mnogim mostarcima ili ljudima ko se god potrefio u gradu 1992-1993. Nakon sto je Mostar oslobodjen od cetnika 1992., cetnici su se povukli malo istocnije, ali opet ne tako daleko da su vam dometa. Meni su ostale u sjecanju te granate koje su padale od avgusta 1992 - maja 1993. Kad bi bila tisina u gradu moglo se cuti ispaljenje te granate, a onda let granate bi trajao 4-5 sekundi jer joj je dugo trebalo da dodje do grada. Zvuk tih granata je bio jeziv! Nije samo bio jeziv iz razloga sto bi cekali da se ljudi opuste i izadju na ulice, nego su te veliko-kalibarske granate pravile velike kratere gdje bi god pale. Obicno bi ispaljivali bateriju 2 granate od jednom, napravili bi pauzu par sekundi i onda jos tako 2-3 baterije i tako bi stali, i tako svaki dan, smo sto nikad nije bilo u isto vrijeme. Trag tih granata se moze naci dan danas u Mostaru i onaj ko je bio u ratu u tom periodu u Mostaru moze prepoznati razliku trag tih granata i onih koje su padale na pocetku 1992. sa Fortice i Huma.
Evo jedan i dogadjaj koji je meni ostao u sjecanju iz tog perioda. To se desilo negdje mozda u septembru 1992. Bio je tih dan i ono standardno ljudi se opuste izadju na ulice. U onoj zgradi gdje je prije rata bio kafic Autobus (Radiceva ulica), znaci zgrada odmah do mesnice Lijanovic bila je neka firma u podrumu te zgrade i radnici bi cesto tu stajala, a to je tacno bilo do onog prolaza izmedju mesnice Lijanovic i te druge zgrade. Svi su ljudi znali odakle dolaze cetnicke granate. Padali su nekako izkosa iz pravca Buska (Podvelezje). Dakle taj dio gdje su radnici stajali je bio najsigurniji, jedino kad bi pomocu filmski (kao sto kazu) bas ciljao sami prolaz izmedju 2 zgrade onda bi ta lokacija moza bila opasna....ali vjerovatnoca je bila vrlo mala. Granata je pala tacno u prolaz, a ljudi su stajali uvuceni 10 metara dalje od prolaza i tu je poginulo 4-5 ljudi na licu mjesta. To je taj u stvari isti prolaz sto ga spominje Avdija Cehic u onom clanku gdje su ga ustase navodno ranile kad je isao u proboj (https://www.faktor.ba/vijest/sjecanje-a ... bio-247741).
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#270 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

Pa i ne znam bas da se nije moglo. Moja mama je kadje prolsa prva racija 9og maja u kontenjer ispred zgrade bacila desetak bombi i bosanskih lonaca, takojer bacila je desetak okvira od puske. Kad je posla da baci uniforme haustor je bio zaljuican pa je iste odijela na krov zgrade.

Za ambleme je to istina i ona kaze da ih je dosta bacila u wc solju nakon sto ih je poskidala sa uniformi.

Moj dedo koji je bio sa nama u stanu ispod pazuha prenio tetejac na istocnu stranu(mislim da je trenutno kod amidze). Tri puta racije dolazile nije
ga predo niti su ga igrom slucaja pretresali , licno njega. Njegov brat koji je zivio sprat ispod predo licni revlover od sina(koji je presao na istocnu obalu) cim su dosle ustase i vjrovatno radi toga kasnije isao na zivi stit, ali eto hvala Bogu prezivio.

U djackom domu proslavio prvi rodjendan, prema rijecima porodice dao mi neki HVO vojnik cokoladu, da ne bude da samo sijem mrznju ili slicno.

Edit: možda je kod tebe bilo drugačije jer si bio bliži vranici
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#271 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

invincible1921 wrote:Pa i ne znam bas da se nije moglo. Moja mama je kadje prolsa prva racija 9og maja u kontenjer ispred zgrade bacila desetak bombi i bosanskih lonaca, takojer bacila je desetak okvira od puske. Kad je posla da baci uniforme haustor je bio zaljuican pa je iste odijela na krov zgrade.

Za ambleme je to istina i ona kaze da ih je dosta bacila u wc solju nakon sto ih je poskidala sa uniformi.

Moj dedo koji je bio sa nama u stanu ispod pazuha prenio tetejac na istocnu stranu(mislim da je trenutno kod amidze). Tri puta racije dolazile nije
ga predo niti su ga igrom slucaja pretresali , licno njega. Njegov brat koji je zivio sprat ispod predo licni revlover od sina(koji je presao na istocnu obalu) cim su dosle ustase i vjrovatno radi toga kasnije isao na zivi stit, ali eto hvala Bogu prezivio.

U djackom domu proslavio prvi rodjendan, prema rijecima porodice dao mi neki HVO vojnik cokoladu, da ne bude da samo sijem mrznju ili slicno.

Edit: možda je kod tebe bilo drugačije jer si bio bliži vranici
Bilo je slucajeva da su ustase provjeravali kese u ljudi koji su bacali smece u konejnere, pa su onda ljudi bacali takve stvari u solje.

A zamisli jedan amblem ARBiH mi ostao na stolu, i ove ustase kad su usle nisu ga skontale. Sjecam se samo da sam u letu samo stavio neki predmet na amblem kad se ovaj ustasa okrenuo na sekund :lol:

Bilo je tad puno izbjeglica iz istocne hercegovine u djackom domu. Jesu li ustase tada sve njih protjerali sredinom maja 1993 na istocnu stranu?
slavoljub
Posts: 32
Joined: 18/03/2018 12:43

#272 Re: Mostar u ratu

Post by slavoljub »

invincible1921 wrote:Pa i ne znam bas da se nije moglo. Moja mama je kadje prolsa prva racija 9og maja u kontenjer ispred zgrade bacila desetak bombi i bosanskih lonaca, takojer bacila je desetak okvira od puske. Kad je posla da baci uniforme haustor je bio zaljuican pa je iste odijela na krov zgrade.

Za ambleme je to istina i ona kaze da ih je dosta bacila u wc solju nakon sto ih je poskidala sa uniformi.

Moj dedo koji je bio sa nama u stanu ispod pazuha prenio tetejac na istocnu stranu(mislim da je trenutno kod amidze). Tri puta racije dolazile nije
ga predo niti su ga igrom slucaja pretresali , licno njega. Njegov brat koji je zivio sprat ispod predo licni revlover od sina(koji je presao na istocnu obalu) cim su dosle ustase i vjrovatno radi toga kasnije isao na zivi stit, ali eto hvala Bogu prezivio.

U djackom domu proslavio prvi rodjendan, prema rijecima porodice dao mi neki HVO vojnik cokoladu, da ne bude da samo sijem mrznju ili slicno.

Edit: možda je kod tebe bilo drugačije jer si bio bliži vranici
pa sto se niste borili, vi naoruzani do zuba,cekali oslobodjenje
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#273 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

mostarac_2009 wrote:
invincible1921 wrote:Pa i ne znam bas da se nije moglo. Moja mama je kadje prolsa prva racija 9og maja u kontenjer ispred zgrade bacila desetak bombi i bosanskih lonaca, takojer bacila je desetak okvira od puske. Kad je posla da baci uniforme haustor je bio zaljuican pa je iste odijela na krov zgrade.

Za ambleme je to istina i ona kaze da ih je dosta bacila u wc solju nakon sto ih je poskidala sa uniformi.

Moj dedo koji je bio sa nama u stanu ispod pazuha prenio tetejac na istocnu stranu(mislim da je trenutno kod amidze). Tri puta racije dolazile nije
ga predo niti su ga igrom slucaja pretresali , licno njega. Njegov brat koji je zivio sprat ispod predo licni revlover od sina(koji je presao na istocnu obalu) cim su dosle ustase i vjrovatno radi toga kasnije isao na zivi stit, ali eto hvala Bogu prezivio.

U djackom domu proslavio prvi rodjendan, prema rijecima porodice dao mi neki HVO vojnik cokoladu, da ne bude da samo sijem mrznju ili slicno.

Edit: možda je kod tebe bilo drugačije jer si bio bliži vranici
Bilo je slucajeva da su ustase provjeravali kese u ljudi koji su bacali smece u konejnere, pa su onda ljudi bacali takve stvari u solje.

A zamisli jedan amblem ARBiH mi ostao na stolu, i ove ustase kad su usle nisu ga skontale. Sjecam se samo da sam u letu samo stavio neki predmet na amblem kad se ovaj ustasa okrenuo na sekund :lol:

Bilo je tad puno izbjeglica iz istocne hercegovine u djackom domu. Jesu li ustase tada sve njih protjerali sredinom maja 1993 na istocnu stranu?
Da da u moj zgradi (srednja zvjezdara) su vecina muslimani bili. Mi smo tu zijveli negdje od 80te tacnije stari, ali recimo dedo i nana su bili izbjegilce iz neveisnja kao i ini drugi. Ovaj rodjak sto je zaglavio u vranici je pobjego godinu ranije iz nevesinja. Ja koliko znam svi su otisli u djacki dom ili logore ako su bili mladji ili u vezi sa armijom i na poslijetku na istocnoj strani.

@SLAVOLJUB nadam se da si ironican :S oruzje je bilo u stanu jer mi je stari bio oficir armije, a mnogi clanovi porodice u armiji. Noc prije napada kad su ih cetvorica presli na istocnu obalu ponijeli su nekoliko pusaka ruksak municije i bobme i tromblone. Ove sto su ostavljene su bile uglavnom made in bosnia jer se smatralo da su opasne da se nose posto su se mogle aktivirati i pri padu....Okviri su bili prazni. Nez jel shvatas iz mog pisanja da sam ja tad imao ni godinu dana...
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#274 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

Ne obaziri se na padobranca Slavoljuba. Mozda nam Slavoljub moze reci kako se osjecao kad su on ili njegovi pucali sa Podvelezja po gradu ciljajuci civile? Osjeca li trunku srama ili se ponosi sa tim sto je pucao na civile?
slavoljub
Posts: 32
Joined: 18/03/2018 12:43

#275 Re: Mostar u ratu

Post by slavoljub »

Shvatio sam da si bio beba, ali shvati 4 vojnika bjeze i ostavljaju porodicu noc prije napada, kazes znali su da ce bit napad, njih cetvorica, bilo je kazes vecina muslimana u zgradi, oruzja su kako vidimo imali, sto se nisu borili bogte, bilo je vecina muslimana, neg zbrisali i ostavili porodice, pa da smo mi u Sarajevu imali deset bombi i okvirova kad je cetnik udario, gdje bi stali i gdje bi nam bio kraj...
Post Reply