Mostar u ratu

adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#2476 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#2477 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

Anketa o primirju u Mostaru između HVO-a i Armije Republike Bosne i Hercegovine.. 1993. i 1994. godine.

adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#2478 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

Izvještaj televizije Sky News. Mostar 1993. godine.

adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#2479 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

Prilog kanadske televizije CBC News. #Mostar 1993/94.

adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#2480 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

I 1996. godine HVO je nastavio s protjerivanjem Bošnjaka iz naselja u zapadnom dijelu Mostara. - RTV Mostar (1996.)

adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#2481 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

Lopez1981
Posts: 1014
Joined: 19/07/2016 22:27

#2482 Re: Mostar u ratu

Post by Lopez1981 »

Uh jedva čekam da vidim face mitomana i lažovčina uzp-ovskih kad izadje novi snimak rusenja Starog mosta koji su agresori snimili sa Huma...
User avatar
anelsol
Posts: 3010
Joined: 10/05/2017 22:41

#2483 Re: Mostar u ratu

Post by anelsol »

Lopez1981 wrote: 06/05/2023 16:01 Uh jedva čekam da vidim face mitomana i lažovčina uzp-ovskih kad izadje novi snimak rusenja Starog mosta koji su agresori snimili sa Huma...
Znaju oni jako dobro ko ga je srušio, nego se prave mahniti. Kada su ga gađali sa Stotine, mi smo posmatrali tenk sa jednog krova od kuće putem periskopa. I sad se sjećam onih jadnih zarobljenika koje su poredali oko tenka kao živi štit da ga Armija ne bi gađala.
Lopez1981
Posts: 1014
Joined: 19/07/2016 22:27

#2484 Re: Mostar u ratu

Post by Lopez1981 »

anelsol wrote: 06/05/2023 22:34
Lopez1981 wrote: 06/05/2023 16:01 Uh jedva čekam da vidim face mitomana i lažovčina uzp-ovskih kad izadje novi snimak rusenja Starog mosta koji su agresori snimili sa Huma...
Znaju oni jako dobro ko ga je srušio, nego se prave mahniti. Kada su ga gađali sa Stotine, mi smo posmatrali tenk sa jednog krova od kuće putem periskopa. I sad se sjećam onih jadnih zarobljenika koje su poredali oko tenka kao živi štit da ga Armija ne bi gađala.
Ma uglavnom znaju, ali ima sigurno ljudi koji su povjerovali lažovčini i ratnom zločincu Praljku i uzp sviti uprkos snimcima koji dokazuju. Ima ih i koji misle i danas da smo mi njih napali 1993, kako Hrvatska nije izvrsila agresiju i slicno...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65573
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2485 Re: Mostar u ratu

Post by _BataZiv_0809 »

Raja, je li se meni cini ili ovi majmuni sa snimka imaju hrvatski (Republika Hrvatska) naglasak?
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2486 Re: Mostar u ratu

Post by sehohari »

_BataZiv_0809 wrote: 06/05/2023 23:15 Raja, je li se meni cini ili ovi majmuni sa snimka imaju hrvatski (Republika Hrvatska) naglasak?
Da, i ja sam to primjetio. Baca mi malo na sjeverni dio (kajkavština ili Slavonija)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65573
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2487 Re: Mostar u ratu

Post by _BataZiv_0809 »

sehohari wrote: 06/05/2023 23:19
_BataZiv_0809 wrote: 06/05/2023 23:15 Raja, je li se meni cini ili ovi majmuni sa snimka imaju hrvatski (Republika Hrvatska) naglasak?
Da, i ja sam to primjetio. Baca mi malo na sjeverni dio (kajkavština ili Slavonija)
Da, definitivno sjeverna Hrvatska.
bulevarmostar
Posts: 228
Joined: 29/06/2009 04:32

#2488 Re: Mostar u ratu

Post by bulevarmostar »

_BataZiv_0809 wrote: 06/05/2023 23:24
sehohari wrote: 06/05/2023 23:19

Da, i ja sam to primjetio. Baca mi malo na sjeverni dio (kajkavština ili Slavonija)
Da, definitivno sjeverna Hrvatska.
Slazem se. Koliko sam upratio sa Praljkovog sudjenje, najveci anganzman na tom terenu je imala 5 Gardijska briagada iz Slavonije. Obicno po bataljon sa pratecim jedinicoma. U julu 1993 su jednom danu izubili dosta ljudi. Ima spomenik sa imenima uz Put M17 (cini mi se prije skretanja za Blagaj).
Najprije da su i ovi Slavonije.

Code: Select all

 https://domoljubniradio.hr/2020/07/18/u-fokusu-domoljubnog-4-sokolovi-slavonska-vojna-elita-koja-se-pamti/
https://domoljubniradio.hr/2020/07/18/u ... -se-pamti/
adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#2489 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

Ekskluzivni dio snimka rušenja Starog mosta sniman sa položaja Hrvatske vojske i HVO-a na brdu Hum.

User avatar
anelsol
Posts: 3010
Joined: 10/05/2017 22:41

#2490 Re: Mostar u ratu

Post by anelsol »

bulevarmostar wrote: 07/05/2023 05:39
_BataZiv_0809 wrote: 06/05/2023 23:24

Da, definitivno sjeverna Hrvatska.
Slazem se. Koliko sam upratio sa Praljkovog sudjenje, najveci anganzman na tom terenu je imala 5 Gardijska briagada iz Slavonije. Obicno po bataljon sa pratecim jedinicoma. U julu 1993 su jednom danu izubili dosta ljudi. Ima spomenik sa imenima uz Put M17 (cini mi se prije skretanja za Blagaj).
Najprije da su i ovi Slavonije.

Code: Select all

 https://domoljubniradio.hr/2020/07/18/u-fokusu-domoljubnog-4-sokolovi-slavonska-vojna-elita-koja-se-pamti/
https://domoljubniradio.hr/2020/07/18/u ... -se-pamti/
Jebali su im taj dan milu majku Gačani koji su tu držali liniju i lokalni vojnici koji su se tu zadesili. Oko 13 ubijenih i pedesetak ranjenih samo iz 5. gardijske brigade HV. Koliko je bilo poginulih pripadnika HVO-a ne znam, njih niko ne spominje. Sreća njihova pa naši nisu tu imali protivoklopnih sredstava, inače bi završili puno gore.

Tenk 5. gardijske brigade HV je srušio Stari most.
„Mi smo ondje branili opstojnost našeg hrvatskog naroda i požrtvovno smo to činili. Ovu akciju ja sam revoltirano nazvao „Grlom u jagode“. Zašto? Pa bili smo ondje nekoliko dana, osmatrali prostor i nismo uočili nikakva kretanja protivničkih snaga. Kada smo došli nadomak kuća u selu Gnojnice, sasula se na nas paljba sa svih strana. Neprijatelji su bili na uzvisini, ali jako dobro utvrđeni, ukopani, zaštićeni, a mi smo išli iz pravca heliodroma na ulazu u Mostar. U početku akcije sam bio u zapovjedništvu no odmah potom i na terenu. Digli smo naše tenkove kako bi napravili dimnu zavjesu, kako bi smo mogli izvući naše ljude. Četvoricu naših poginulih kolega nismo uspjeli izvući nego su nakon mjesec dana njihova mrtva tijela razmijenjena nakon pregovora s neprijateljskom stranom. Taj događaj je za nas pripadnike 4. bojne 5. gardijske brigade najgori ratni dan kojeg smo doživjeli.
adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#2491 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

9. maja 1993. u poslijepodnevnim satima, tadašnji predsjednik Predsjedništva Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović održava press konferenciju u Sarajevu. Novinari ga pitaju šta se to dešava u Mostaru.

adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#2492 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

10. maj 1993.

preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#2493 Re: Mostar u ratu

Post by preludezalude »

anelsol wrote: 07/05/2023 19:57
bulevarmostar wrote: 07/05/2023 05:39

Slazem se. Koliko sam upratio sa Praljkovog sudjenje, najveci anganzman na tom terenu je imala 5 Gardijska briagada iz Slavonije. Obicno po bataljon sa pratecim jedinicoma. U julu 1993 su jednom danu izubili dosta ljudi. Ima spomenik sa imenima uz Put M17 (cini mi se prije skretanja za Blagaj).
Najprije da su i ovi Slavonije.

Code: Select all

 https://domoljubniradio.hr/2020/07/18/u-fokusu-domoljubnog-4-sokolovi-slavonska-vojna-elita-koja-se-pamti/
https://domoljubniradio.hr/2020/07/18/u ... -se-pamti/
Jebali su im taj dan milu majku Gačani koji su tu držali liniju i lokalni vojnici koji su se tu zadesili. Oko 13 ubijenih i pedesetak ranjenih samo iz 5. gardijske brigade HV. Koliko je bilo poginulih pripadnika HVO-a ne znam, njih niko ne spominje. Sreća njihova pa naši nisu tu imali protivoklopnih sredstava, inače bi završili puno gore.

Tenk 5. gardijske brigade HV je srušio Stari most.
„Mi smo ondje branili opstojnost našeg hrvatskog naroda i požrtvovno smo to činili. Ovu akciju ja sam revoltirano nazvao „Grlom u jagode“. Zašto? Pa bili smo ondje nekoliko dana, osmatrali prostor i nismo uočili nikakva kretanja protivničkih snaga. Kada smo došli nadomak kuća u selu Gnojnice, sasula se na nas paljba sa svih strana. Neprijatelji su bili na uzvisini, ali jako dobro utvrđeni, ukopani, zaštićeni, a mi smo išli iz pravca heliodroma na ulazu u Mostar. U početku akcije sam bio u zapovjedništvu no odmah potom i na terenu. Digli smo naše tenkove kako bi napravili dimnu zavjesu, kako bi smo mogli izvući naše ljude. Četvoricu naših poginulih kolega nismo uspjeli izvući nego su nakon mjesec dana njihova mrtva tijela razmijenjena nakon pregovora s neprijateljskom stranom. Taj događaj je za nas pripadnike 4. bojne 5. gardijske brigade najgori ratni dan kojeg smo doživjeli.
Sta mislis sta su rekli majkama tih poginulih, gdje su im sinovi poginuli i zasto?
bulevarmostar
Posts: 228
Joined: 29/06/2009 04:32

#2494 Re: Mostar u ratu

Post by bulevarmostar »

preludezalude wrote: 10/05/2023 21:18
anelsol wrote: 07/05/2023 19:57

Jebali su im taj dan milu majku Gačani koji su tu držali liniju i lokalni vojnici koji su se tu zadesili. Oko 13 ubijenih i pedesetak ranjenih samo iz 5. gardijske brigade HV. Koliko je bilo poginulih pripadnika HVO-a ne znam, njih niko ne spominje. Sreća njihova pa naši nisu tu imali protivoklopnih sredstava, inače bi završili puno gore.

Tenk 5. gardijske brigade HV je srušio Stari most.

Sta mislis sta su rekli majkama tih poginulih, gdje su im sinovi poginuli i zasto?
Na Juznom bojistu. Najvjerovatnije.

https://hrvatski-vojnik.hr/marke-5-gard ... -sokolovi/
adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#2495 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

Javnost Mostara, a posebno ona šira, vrlo slabo zna da je 13. maja 1992. godine s emitovanjem počeo Srpski radio Mostar, ili Radio Srpski Mostar kako se još identifikovao u eteru.

toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#2496 Re: Mostar u ratu

Post by toska »

bulevarmostar wrote: 13/05/2023 04:07
preludezalude wrote: 10/05/2023 21:18
Sta mislis sta su rekli majkama tih poginulih, gdje su im sinovi poginuli i zasto?
Na Juznom bojistu. Najvjerovatnije.

https://hrvatski-vojnik.hr/marke-5-gard ... -sokolovi/
zvanično objašnjenje povodom izdavanja markica hrvatske pošte:

Stručni tekst koji prati marku potpisuje umirovljeni satnik Zoran Marunček: “Odmah nakon formiranja 5. gardijska brigada odlazi početkom 1993. u obranu Zadra i zadarskog zaleđa. Nakon zadarske bojišnice, tijekom 1993. i 1994., Brigada kreće na Južno bojište Mostar, Uskoplje i livanjsko ratište). U 1995., godini veličanstvenih pobjeda Hrvatske vojske u akcijama Zima ’94., Bljesak, Ljeto ’95. i Oluja...

nije to nikakva tajna, stvarna "misterija" je kako su snage HV te 93. ušle u BiH pored mase UN snaga i posmatrača EU prvenstveno, sve sa teškim oružjem i tenkovima, a bez ikakvog stvarnog povoda kojeg bi mogli prodati MZ.
ništa sankcije ili pritisak da se povuku.
User avatar
anelsol
Posts: 3010
Joined: 10/05/2017 22:41

#2497 Re: Mostar u ratu

Post by anelsol »

toska wrote: 13/05/2023 10:31
bulevarmostar wrote: 13/05/2023 04:07
Na Juznom bojistu. Najvjerovatnije.

https://hrvatski-vojnik.hr/marke-5-gard ... -sokolovi/
zvanično objašnjenje povodom izdavanja markica hrvatske pošte:

Stručni tekst koji prati marku potpisuje umirovljeni satnik Zoran Marunček: “Odmah nakon formiranja 5. gardijska brigada odlazi početkom 1993. u obranu Zadra i zadarskog zaleđa. Nakon zadarske bojišnice, tijekom 1993. i 1994., Brigada kreće na Južno bojište Mostar, Uskoplje i livanjsko ratište). U 1995., godini veličanstvenih pobjeda Hrvatske vojske u akcijama Zima ’94., Bljesak, Ljeto ’95. i Oluja...

nije to nikakva tajna, stvarna "misterija" je kako su snage HV te 93. ušle u BiH pored mase UN snaga i posmatrača EU prvenstveno, sve sa teškim oružjem i tenkovima, a bez ikakvog stvarnog povoda kojeg bi mogli prodati MZ.
ništa sankcije ili pritisak da se povuku.
Pa to je stvar politike. Nije se tu UN baš nešto posebno pitao. Same jedinice na terenu su imale dvostruke linije komandovanja, što se pokazalo na slučaju Srebrenice, tako da su te snage primali i smjernice svojih nacionalnih vlada i komande UN-a.

Vrijedno je napomenuti da je Španski bataljon imao oko 30 poginulih na području Mostara, što je za jedinice koje nisu aktivno učestvovale u borbenim dejstvima veliki broj.

Pričao mi je jednom jedan čovjek kako je nastradala jedna posada oklopnog transportera kod Drežnice. Španski bataljon bi uvjek najavio svoj dolazak na prve linije i onda bi oni sklonili protivtenkovske mine. Jedan dan došli nenajavljeni i transporter naleti na protivtekovsku minu koja ga baci u provaliju. Cijela posada izginula.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#2498 Re: Mostar u ratu

Post by Škobo Habu »

anelsol wrote: 07/05/2023 19:57
bulevarmostar wrote: 07/05/2023 05:39

Slazem se. Koliko sam upratio sa Praljkovog sudjenje, najveci anganzman na tom terenu je imala 5 Gardijska briagada iz Slavonije. Obicno po bataljon sa pratecim jedinicoma. U julu 1993 su jednom danu izubili dosta ljudi. Ima spomenik sa imenima uz Put M17 (cini mi se prije skretanja za Blagaj).
Najprije da su i ovi Slavonije.

Code: Select all

 https://domoljubniradio.hr/2020/07/18/u-fokusu-domoljubnog-4-sokolovi-slavonska-vojna-elita-koja-se-pamti/
https://domoljubniradio.hr/2020/07/18/u ... -se-pamti/
Jebali su im taj dan milu majku Gačani koji su tu držali liniju i lokalni vojnici koji su se tu zadesili. Oko 13 ubijenih i pedesetak ranjenih samo iz 5. gardijske brigade HV. Koliko je bilo poginulih pripadnika HVO-a ne znam, njih niko ne spominje. Sreća njihova pa naši nisu tu imali protivoklopnih sredstava, inače bi završili puno gore.

Tenk 5. gardijske brigade HV je srušio Stari most.
„Mi smo ondje branili opstojnost našeg hrvatskog naroda i požrtvovno smo to činili. Ovu akciju ja sam revoltirano nazvao „Grlom u jagode“. Zašto? Pa bili smo ondje nekoliko dana, osmatrali prostor i nismo uočili nikakva kretanja protivničkih snaga. Kada smo došli nadomak kuća u selu Gnojnice, sasula se na nas paljba sa svih strana. Neprijatelji su bili na uzvisini, ali jako dobro utvrđeni, ukopani, zaštićeni, a mi smo išli iz pravca heliodroma na ulazu u Mostar. U početku akcije sam bio u zapovjedništvu no odmah potom i na terenu. Digli smo naše tenkove kako bi napravili dimnu zavjesu, kako bi smo mogli izvući naše ljude. Četvoricu naših poginulih kolega nismo uspjeli izvući nego su nakon mjesec dana njihova mrtva tijela razmijenjena nakon pregovora s neprijateljskom stranom. Taj događaj je za nas pripadnike 4. bojne 5. gardijske brigade najgori ratni dan kojeg smo doživjeli.
Odavno se znaju imena posade koja je rušila Stari Most.
Okružno vojno tužiteljstvo u Mostaru je 22. 11.1993. godine u službenoj bilješci navelo imena članova tenkovske posade, a tri dana kasnije donijelo zahtjev za provođenje istrage protiv trojice pripadnika HVO-a zbog sumnje da su srušili Stari most, Riječ je o Tomi Topiću iz Širokog Brijega, Draženu Reziću iz Širokog Brijega i Senaidu Čavkiću iz Rogatice. Svi su bili pripadnici Kažnjeničke bojne čiji je zapovjednik bio Mladen Naletilić Tuta.
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#2499 Re: Mostar u ratu

Post by toska »

anelsol wrote: 13/05/2023 11:45
toska wrote: 13/05/2023 10:31
nije to nikakva tajna, stvarna "misterija" je kako su snage HV te 93. ušle u BiH pored mase UN snaga i posmatrača EU prvenstveno, sve sa teškim oružjem i tenkovima, a bez ikakvog stvarnog povoda kojeg bi mogli prodati MZ.
ništa sankcije ili pritisak da se povuku.
Pa to je stvar politike. Nije se tu UN baš nešto posebno pitao. Same jedinice na terenu su imale dvostruke linije komandovanja, što se pokazalo na slučaju Srebrenice, tako da su te snage primali i smjernice svojih nacionalnih vlada i komande UN-a.
nije niko ni očekivao da snage UN spječavaju dolazak ili bore se protiv HV već je stvar u tome da su teško naoružane jedinice HV ušle u drugu državu da bi se borile isključivo protiv Armije RBiH i tada jedinih legalnih i priznatih vlasti RBiH.
to niti su krili niti je bilo moguće sakriti, uz već spomenute u Hrvatskoj je bilo i bezbroj drugih stranih organizacija i naravno obavještajaca.
šta je jedino logično objašnjenje? da su imali odobrenje vodećih država za pitanje rata u BiH, a to su tada bile glavne članice EU.
srećom, te 93. Ameri se počinju uključivati u naš rat (izuzev No-fly misije, druge u historiji nakon Iraka 91.) i iz papagajskog ponavljanja "BiH je europski problem koji treba da riješe" preuzimaju vodeću ulogu.

nisu nas ni oni usrećili ali u odnosu na politiku EU zlatni.

---------------------------------------------------------

Iz presude ICTY Tuti i Šteli:

Nadalje, početkom 1994. generalni sekretar Ujedinjenih naroda je obavijestio Vijeće sigurnosti da Republika Hrvatska pruža podršku HVO-u, posebno navodeći sljedeće:

Hrvatska vojska (HV) već neko vrijeme direktno podržava HVO u pogledu ljudstva,
opreme i naoružanja. Ocjenjuje se da se u Bosni i Hercegovini nalazi ukupno otprilike
3.000 do 5.000 redovnih vojnika HV-a
, što odgovara broju vojnika tri hrvatske
brigade.


Ti vojnici HV-a pripadali su raznim jedinicama i bili stacionirani na raznim lokacijama te su u nekim prilikama sudjelovali u počinjenju zločina nad muslimanskim stanovništvom.

196. Vijeće stoga konstatira da je sukob između HVO-a i ABiH u Bosni i Hercegovini postao međunarodni intervencijom snaga Republike Hrvatske.
(b) Opća kontrola koju je Republika Hrvatska vršila nad HVO-om

199. Vijeće je uvjereno da je Republika Hrvatska financirala i obezbjeđivala vojnu
opremu za HVO tokom njegovog sukoba s ABiH. Dokazi pokazuju da je pomoć u smislu
obezbjeđivanja vojne opreme bila znatna. Zaista, u mnogo navrata je uočeno prisustvo
velikog broja vozila i naoružanja HV-a

pripadnici HVO-a su primali plaće direktno iz Republike Hrvatske.

200. Vijeće je nadalje uvjereno da je Republika Hrvatska sudjelovala u organizaciji,
planiranju ili koordinaciji vojnih operacija vođenih u kontekstu sukoba između HVO-a i
ABiH. Nema sumnje da su Republika Hrvatska i HZ-HB imale isti krajnji cilj, a to je
priključenje hrvatskih provincija Bosne i Hercegovine jedinstvenoj hrvatskoj državi
.

223. Činjenični nalazi Vijeća u vezi s postojanjem stanja okupacije na relevantnim
područjima
izneseni su u dijelu koji se bavi uništavanjem imovine.


https://www.google.com/url?sa=i&rct=j&q ... 5619402719

od 68 do 84 strane, učešće Hrvatske u međunarodnom sukobu

sigurno je i bolje opisano u presudi šestorki za UZP
User avatar
anelsol
Posts: 3010
Joined: 10/05/2017 22:41

#2500 Re: Mostar u ratu

Post by anelsol »

toska wrote: 13/05/2023 14:22
anelsol wrote: 13/05/2023 11:45

Pa to je stvar politike. Nije se tu UN baš nešto posebno pitao. Same jedinice na terenu su imale dvostruke linije komandovanja, što se pokazalo na slučaju Srebrenice, tako da su te snage primali i smjernice svojih nacionalnih vlada i komande UN-a.
nije niko ni očekivao da snage UN spječavaju dolazak ili bore se protiv HV već je stvar u tome da su teško naoružane jedinice HV ušle u drugu državu da bi se borile isključivo protiv Armije RBiH i tada jedinih legalnih i priznatih vlasti RBiH.
to niti su krili niti je bilo moguće sakriti, uz već spomenute u Hrvatskoj je bilo i bezbroj drugih stranih organizacija i naravno obavještajaca.
šta je jedino logično objašnjenje? da su imali odobrenje vodećih država za pitanje rata u BiH, a to su tada bile glavne članice EU.
srećom, te 93. Ameri se počinju uključivati u naš rat (izuzev No-fly misije, druge u historiji nakon Iraka 91.) i iz papagajskog ponavljanja "BiH je europski problem koji treba da riješe" preuzimaju vodeću ulogu.

nisu nas ni oni usrećili ali u odnosu na politiku EU zlatni.

---------------------------------------------------------

Iz presude ICTY Tuti i Šteli:

Nadalje, početkom 1994. generalni sekretar Ujedinjenih naroda je obavijestio Vijeće sigurnosti da Republika Hrvatska pruža podršku HVO-u, posebno navodeći sljedeće:

Hrvatska vojska (HV) već neko vrijeme direktno podržava HVO u pogledu ljudstva,
opreme i naoružanja. Ocjenjuje se da se u Bosni i Hercegovini nalazi ukupno otprilike
3.000 do 5.000 redovnih vojnika HV-a
, što odgovara broju vojnika tri hrvatske
brigade.


Ti vojnici HV-a pripadali su raznim jedinicama i bili stacionirani na raznim lokacijama te su u nekim prilikama sudjelovali u počinjenju zločina nad muslimanskim stanovništvom.

196. Vijeće stoga konstatira da je sukob između HVO-a i ABiH u Bosni i Hercegovini postao međunarodni intervencijom snaga Republike Hrvatske.
(b) Opća kontrola koju je Republika Hrvatska vršila nad HVO-om

199. Vijeće je uvjereno da je Republika Hrvatska financirala i obezbjeđivala vojnu
opremu za HVO tokom njegovog sukoba s ABiH. Dokazi pokazuju da je pomoć u smislu
obezbjeđivanja vojne opreme bila znatna. Zaista, u mnogo navrata je uočeno prisustvo
velikog broja vozila i naoružanja HV-a

pripadnici HVO-a su primali plaće direktno iz Republike Hrvatske.

200. Vijeće je nadalje uvjereno da je Republika Hrvatska sudjelovala u organizaciji,
planiranju ili koordinaciji vojnih operacija vođenih u kontekstu sukoba između HVO-a i
ABiH. Nema sumnje da su Republika Hrvatska i HZ-HB imale isti krajnji cilj, a to je
priključenje hrvatskih provincija Bosne i Hercegovine jedinstvenoj hrvatskoj državi
.

223. Činjenični nalazi Vijeća u vezi s postojanjem stanja okupacije na relevantnim
područjima
izneseni su u dijelu koji se bavi uništavanjem imovine.


https://www.google.com/url?sa=i&rct=j&q ... 5619402719

od 68 do 84 strane, učešće Hrvatske u međunarodnom sukobu

sigurno je i bolje opisano u presudi šestorki za UZP
HV i HVo su bile različite vojske od početka do kraja rata samo na papiru. Vrhovna komanda je bila u Zagrebu. To se nastavilo i nakon rata. Svi pripadnici HVO-a su imali isti tretman u RH kao i pripadnici HV-a u smislu materijalnih primanja iz budžeta.
Post Reply