Mostar u ratu

Post Reply
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#2451 Re: Mostar u ratu

Post by agent_zero »

dr_Evil wrote: 14/11/2022 08:11
agent_zero wrote: 11/11/2022 09:19 Za mene je najveći poraz ukidanje opština u Mostaru i da zadnjih koliko već 20 i kusur godina naovamo niti jedan gradonačelnik nije bio a da nije iz reda hrvatskog naroda.

Sve zahvaljujući sda, koji su se popišali da herojsku odbranu 4. korpusa.
Ja sam smatrao najvecom pobjedom ukidanje opstina. Borili smo se za jedan grad. A sto je SDA prepustila mjesta gradonacelnika nakon 3 ciste pobjede, to je vec stvar kriminala. Sad cemo za ostembiljan index od Seke da damo jos i vise :D
E pa to je zamka u koju smo upali zahvaljujući MZ i sda veleizdajnicima!

Sad po cijelom Mostaru vedri i oblači hdz, a prije se nije pitao ništa iza gimnazije na španskom.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12312
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#2452 Re: Mostar u ratu

Post by dr_Evil »

agent_zero wrote: 19/11/2022 23:31
E pa to je zamka u koju smo upali zahvaljujući MZ i sda veleizdajnicima!

Sad po cijelom Mostaru vedri i oblači hdz, a prije se nije pitao ništa iza gimnazije na španskom.
To sto vedri i oblaci je vec pitanje prepustanja njima, valjda u miru izlaze na ratne dogovorene rejone. Ali mislim da je ukidanje opstina bilo fantasticno, i treba ukinuti gradska podrucja. Jedan covjek, jedan glas, a ja garantujem da je sada Bosnjaka vise. A i da nije, nek bude tako.

Sto je govorio rahmetli pokojni Jole Musa, nisam ja pola covjeka da budem gradonacelnik pola grada. Sva mudrost je u tome.

Da SDA u skupstine stavlja sposobne, a ne podobne znali bi se izborit za svoj narod.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2453 Re: Mostar u ratu

Post by sehohari »

agent_zero wrote: 19/11/2022 23:31
dr_Evil wrote: 14/11/2022 08:11

Ja sam smatrao najvecom pobjedom ukidanje opstina. Borili smo se za jedan grad. A sto je SDA prepustila mjesta gradonacelnika nakon 3 ciste pobjede, to je vec stvar kriminala. Sad cemo za ostembiljan index od Seke da damo jos i vise :D
E pa to je zamka u koju smo upali zahvaljujući MZ i sda veleizdajnicima!

Sad po cijelom Mostaru vedri i oblači hdz, a prije se nije pitao ništa iza gimnazije na španskom.
Bolji je ujedinjen grad. Ako ništa, ljudima koji žive sa one strane bulevara je lakše.

Plus što ne možeš tražiti ujedinjene gradove po srednjoj Bosni, a u Mostaru tražiti podjelu. Plus što mislim da i sami Mostarci ne bi baš lako htjeli da se odreknu pola svoga grada.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12312
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#2454 Re: Mostar u ratu

Post by dr_Evil »

sehohari wrote: 22/11/2022 00:14

Bolji je ujedinjen grad. Ako ništa, ljudima koji žive sa one strane bulevara je lakše.

Plus što ne možeš tražiti ujedinjene gradove po srednjoj Bosni, a u Mostaru tražiti podjelu. Plus što mislim da i sami Mostarci ne bi baš lako htjeli da se odreknu pola svoga grada.
Mi s druge strane bulevara smo davno otpisani. Svi se znaju nahorozit kad djeca u RS-u ne uce bosanski, a nikoga nije brige sto u desetoj osnovnoj nemas pravo ucit bosanski(ako se sta promijenilo u zadnje vrijeme pa se moze, onda pardoniram).
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2455 Re: Mostar u ratu

Post by sehohari »

dr_Evil wrote: 23/11/2022 07:44
sehohari wrote: 22/11/2022 00:14

Bolji je ujedinjen grad. Ako ništa, ljudima koji žive sa one strane bulevara je lakše.

Plus što ne možeš tražiti ujedinjene gradove po srednjoj Bosni, a u Mostaru tražiti podjelu. Plus što mislim da i sami Mostarci ne bi baš lako htjeli da se odreknu pola svoga grada.
Mi s druge strane bulevara smo davno otpisani. Svi se znaju nahorozit kad djeca u RS-u ne uce bosanski, a nikoga nije brige sto u desetoj osnovnoj nemas pravo ucit bosanski(ako se sta promijenilo u zadnje vrijeme pa se moze, onda pardoniram).
Svjestan sam toga.
Ali sama činjenica da je grad makar formalno ujedinjen ljudima na drugoj strani donosi prednosti. Isto tako, to što političari namjerno ne žele da koriste alate koji im sistem u Mostaru daje je "naš" problem, a ne stvar sistema kao takvog. Kada bi se umjesto SDA pojavila neka bolja opcija, stanje bi se moglo na bolje promijeniti.

Ni RS vladajuću garnituru puno ne zanima. Samo je u RS-u po svemu čemu gore. Neko ko živi u "onom dijelu" Mostara je bukvalno par minuta hoda udaljen od "svoje" osnovne škole, univerziteta, bolnice i tkd...
Ipak je dosta teže svaki dan ići od Zvornika do nekog grada u FBiH nego ići par minuta pješke od Podhuma do Cernice.
palermo
Posts: 22331
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#2456 Re: Mostar u ratu

Post by palermo »

Kakva je ovo prica ? Natavno da je bolje ujedinjen grad. Iz kojeg god ugla pogledate.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12312
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#2457 Re: Mostar u ratu

Post by dr_Evil »

palermo wrote: 23/11/2022 16:32 Kakva je ovo prica ? Natavno da je bolje ujedinjen grad. Iz kojeg god ugla pogledate.
S vecinom SDA-ovaca kad pricas kazu da je najveca greska bila ukidanje opstina, valjda budzet lakse bilo prebirat sta li. Cesto navode primjer asimetricnog razvoja dvije obale nakon ujedinjenja grada, ja im samo fino kazem da to nema veze sa ujedinjenjem nego kradjom i pocetnim kapitalom(citaj zapadana obala se nakrala za 10 generacija).
palermo
Posts: 22331
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#2458 Re: Mostar u ratu

Post by palermo »

dr_Evil wrote: 24/11/2022 07:18
palermo wrote: 23/11/2022 16:32 Kakva je ovo prica ? Natavno da je bolje ujedinjen grad. Iz kojeg god ugla pogledate.
S vecinom SDA-ovaca kad pricas kazu da je najveca greska bila ukidanje opstina, valjda budzet lakse bilo prebirat sta li. Cesto navode primjer asimetricnog razvoja dvije obale nakon ujedinjenja grada, ja im samo fino kazem da to nema veze sa ujedinjenjem nego kradjom i pocetnim kapitalom(citaj zapadana obala se nakrala za 10 generacija).
To Salem Bubalo da prodaje drzavno zemljiste po bijelom polju. Pusti te price.
Naravno pocetni kapital plus sarajevsko nesjvatanje znacaja Mostara za citavu BiH. Naravno, I krada I kriminal, al toga ne fali ni na desnoj strani, stavise., mislim da u sampioni u tome.
Uostalom otkako je ujedinjen mislim da I razcoj tece ravnomjernije. Ako nista, paze jedni na druge....
adapter
Posts: 728
Joined: 10/01/2013 08:41

#2459 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

Srpski radio Mostar, nakon što se polovinom juna 1992. izmjestio iz Mostara (bježeći zajedno sa Srpskom vojskom) nastavio je emitovati program iz Nevesinja, pod nazivom Srpski radio – hercegovački studio.
Uz ostale, emitovali su i emisije u kojima su prenosili izvještaje dopisnika srpskih medija iz Hercegovine.
Snimak je iz perioda juli 1992 – januar 1993.
Izvještavaju: Radivoje Gutić, Vedran Škoro, Predrag Miljanović, Željka Laganin, Obrad Žerajić, Božidar Stajčić, Dragutin Spaić, Brano Andrić, Borivoje Borozan, Dušan Grbo, Željko Bojović, Biljana Bulajić, Jovan Spahić...

adapter
Posts: 728
Joined: 10/01/2013 08:41

#2460 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

Legendarna pjesma nastala 1993. godine nakon agresije HVO-a i HV-a na Mostar.
Mostarci će razumjeti.

adapter
Posts: 728
Joined: 10/01/2013 08:41

#2461 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

Teško je to breme!
Živiš u državi koju mrziš, navijaš za državu u kojoj si uvijek "Bosanac" ma koliko se trudio da budeš veći "katolik od Pape". Mašeš obilježjima koja nisu prihvaćena nigdje u civiliziranom svijetu, pa ni u Hrvatskoj, koju eto "voliš iznad svih"!
Ovako su šovinistički tzv urednici preko fašističke HTV Mostar izvještavali o fudbalskoj utakmici u kojoj je igrala reprezentacija Republike Hrvatske protiv Danske 1996. godine.

adapter
Posts: 728
Joined: 10/01/2013 08:41

#2462 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

Vojna smotra HVO-a na stadionu pod Bijelim brijegom u Mostaru.
Ovaj što pjeva i urliče ustaške pokliče je general HVO-a Stanko Baja Sopta.
Baja, koji je već 20 godina na američkoj crnoj listi, tada je, dovođenjem tenkova na oteti Veležov stadion, pokušao utjerati strah u kosti onih koji ne podržavaju tzv "HRHB" i zločinačku politiku kasnije presuđenog UZP-a.

adapter
Posts: 728
Joined: 10/01/2013 08:41

#2463 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

Hrvatska televizija Oscar C iz Mostara.
Dio dnevnika iz decembra 1998. godine. Šovinizam, nacizam, nacionalizam, nepofesionalnost – oznake su njihovog programa.
Urednica: Aleksandra Saška Čoković.
Prilog pripremila: Danijela Puljić Šakota.

adapter
Posts: 728
Joined: 10/01/2013 08:41

#2464 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

28. januara 1994. godine, HVO je granatirao civilna naselja u istočnom dijelu Mostara, ubivši i tri novinara italijanske RAI televizije.
Novinari iz Italije u tom trenutku snimali su reportažu o teroru koji je HVO provodio nad mostarskom djecom.
HVO je, uz civile, gađao i Radio Mostar, koji je svakodnevno bio izložen bjesomučnim napadima HVO-a, iako su znali da su italijanski novinari tog dana u gradu, i najvjerovatnije u Radiju Bosne i Hercegovine - Ratnom studiju Mostar ili njegovoj blizini.
Već godinama, vlast u Mostaru oličena kroz HDZ, a uz odobravanje mostarske SDA, prešućuje istinu. Cvijeće polažu pred sramnu i lažnu ploču postavljenu tek 1999. na kojoj piše da se desio građanski tj bratoubilački rat, i na kojoj je izostavljeno ko je ubio novinare. Istovremeno, potpuno zanemaruju originalnu ploču, postavljenu 1994. na kojoj je zapisana istina, a koja se nalazi na mjestu gdje su italijanski novinari ubijeni.
Istini koja se ne smije lažirati. Niti zaboraviti!

adapter
Posts: 728
Joined: 10/01/2013 08:41

#2465 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

Maj 1997.
-Hrvatska televizija Mostar o odlikovanjima "vrhovnika" Tuđmana bojovnicima HVO-a.

adapter
Posts: 728
Joined: 10/01/2013 08:41

#2466 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

7. februara 1996. godine hrvatski ekstremisti napali su tadašnjeg EU administratora u Mostaru, kao i njegovu delegaciju. Hans Koshnick je bio gradonačelnik njemačkog grada Bremena kojeg je EU postavila za upravitelja Mostara. Na toj poziciji je bio od 1994-1996. Koschnick je u februaru 1996. ponudio „Prelazni statut grada“ koji je predviđao integraciju Mostara kroz šest gradskih općina i kroz uspostavu velike Centralne zone. Ova Centralna zona bi obuhvatila cijeli gradski centar i većinu gradskih institucija, te bi predstavljala nukleus budućeg ujedinjenog grada. No, tadašnja vlast, predvođena HDZ-ovim gradonačelnikom Mijom Brajkovićem prekida sve kontakte s EU administracijom, a veća grupa hrvatskih ekstremista napada Košnika. Na njega je i ranije nekoliko puta pokušavan atentat, a u septembru 1994. godine na sjedište EU u Mostaru ispaljena je granata s položaja HVO-a.

Grunt-SA
Posts: 92
Joined: 26/04/2021 03:54

#2467 Re: Mostar u ratu

Post by Grunt-SA »

Kad su vođene presudne bitke za Mostar bio je u Šantićevoj ulici, tamo gdje je bilo i najteže..1.dio



adapter
Posts: 728
Joined: 10/01/2013 08:41

#2468 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

"Sarajevo gradovima Bosne i Hercegovine" bio je naziv serijala emisija emitovanih na Televiziji Bosne i Hercegovine 1995. godine.
Evo emisije o Mostaru u kojoj su govorili: Gradimir Gojer, Safet Oručević, Esad Humo, Emir Balić, Afan Ramić, Abdulah Sidran, Ramiz Dreković, Arif Pašalić...

adapter
Posts: 728
Joined: 10/01/2013 08:41

#2469 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

Ovo je prilog čiji je autor Smiljko Šagolj, novinar HTV-a.
Emitovan je 1992. godine.
Ono što je frapantno je koliko su HVO, HDZ i njihovi mediji najavljivali da sve ide u pravcu secesije, osnivanja paradržavne tvorevine - i da niko od tadašnjih bošnjačkih političkih predstavnika nije konkretno reagovao!
Samo nekoliko mjeseci nakon ovog priloga, hiljade Bošnjaka će biti zatvoreno u konc logore HVO-a, hiljade ubijeno, desetine hiljada protjerano - sve pod oznakama paradržavne tvorevine "Herceg Bosne", koja je nastala i razvijala se tokom cijele 1992. i dijela 1993. godine na očigled bošnjačkih političara, koji su, nerijetko, i sami učestvovali u strukturama tzv "HB", te pomogli uspostavljanje nelegalnih institucija i strukture paradržavne tvorevine.
HDZ i HVO su, pred kraj te 1992. godine osnovali i Sveučilište u Mostaru, kojem evo sada "slave pola stoljeća". ?! ?! ?! Lažno, kao što je na lažima, podmetanjima i falsifikatima skrojena cijela ta zločinačka tvorevina! #Mostar

adapter
Posts: 728
Joined: 10/01/2013 08:41

#2470 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

Jedno kratko vrijeme, krajem 1994. i početkom ‘95. godine, u Mostaru se čuo i program, kako se predstavljao, “Muslimanskog radija Behar - nezavisnog studija Mostar.”
Naime, iz Mostara svoj program nikad nije emitovao medij ovakvog imena, niti je iko od nas koji smo tada radili u medijima, poznavao Medihu Begić Omerović, Dževada Selimotića i Srebrenka Obada. Odnosno niko takvog imena i prezimena nije radio u medijima.
Bio je to u stvari piratski radio, koji je djelovao u okviru propagandne mašinerije ili Srpske vojske ili HVO-a. Analizirajući akcenat voditeljice, način izgovora riječi, te pojedine detalje poput toga kako izgovara koliko je sati (U Mostaru su uvijek bile četrdesetdvije minute, a ne četrdesetdva minuta), te kako umjetno izgovara riječ "emitira" - bliži sam stavu da je riječ o propagandi VRS.
Svojim manipulacijama i unošenjem panike među stanovništvom pokušavali su izazvati ponovne sukobe u samom Mostaru, odnosno željeli isprovocirati nemire među stanovnicima i pripadnicima Armije BiH u istočnom dijelu Mostara.
Naravno, vrlo brzo je otkriveno da je riječ o piratskom neprijateljskom radiju, što smo tada javno objavljivali na Radio Mostaru.
Kukavičje jaje podmetnuto pod plaštom “muslimanski” i “nezavisni” prepoznalo se poslije prve izgovorene rečenice. Poprilično naivan medijski projekat bio je osuđen na propast.
Ipak, bilo bi zanimljivo doznati ko je tačno pokrenuo i realizovao ovaj projekat.

User avatar
anelsol
Posts: 3059
Joined: 10/05/2017 22:41

#2471 Re: Mostar u ratu

Post by anelsol »

https://youtube.com/watch?v=hWwzBooswNY&feature=share

Čuo sam za ovu tragediju u Raštanima, ali nisam znao da je Armija BiH držala linije u Rastanima do avgusta 1993. godine
adapter
Posts: 728
Joined: 10/01/2013 08:41

#2472 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

anelsol wrote: 25/03/2023 21:51 https://youtube.com/watch?v=hWwzBooswNY&feature=share

Čuo sam za ovu tragediju u Raštanima, ali nisam znao da je Armija BiH držala linije u Rastanima do avgusta 1993. godine

https://youtu.be/D0JWroA5dSU
adapter
Posts: 728
Joined: 10/01/2013 08:41

#2473 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

adapter wrote: 26/03/2023 10:08
anelsol wrote: 25/03/2023 21:51 https://youtube.com/watch?v=hWwzBooswNY&feature=share

Čuo sam za ovu tragediju u Raštanima, ali nisam znao da je Armija BiH držala linije u Rastanima do avgusta 1993. godine

adapter
Posts: 728
Joined: 10/01/2013 08:41

#2474 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

Juni/juli 1993.
To su bili sudbonosni događaji značajni za historiju ne samo grada Mostara i ovih prostora, već i za opstojnost države Bosne i Hercegovine.
Do tog dana bojovnici HVO-a i Hrvatske vojske držali su u totalnoj blokadi Mostar, kao i dijelove Hercegovine južno od Jablanice, čime su bile prekinute sve veze i komunikacije sa drugim jedinicama Armije BiH i slobodnim teritorijama naše zemlje.
Armija BiH i borci IV Korpusa ARBiH tada su oslobodili Sjeverni logor, Vrapčiće, HE Mostar i Raštane.

User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2475 Re: Mostar u ratu

Post by sehohari »

adapter wrote: 26/03/2023 10:14 Juni/juli 1993.
To su bili sudbonosni događaji značajni za historiju ne samo grada Mostara i ovih prostora, već i za opstojnost države Bosne i Hercegovine.
Do tog dana bojovnici HVO-a i Hrvatske vojske držali su u totalnoj blokadi Mostar, kao i dijelove Hercegovine južno od Jablanice, čime su bile prekinute sve veze i komunikacije sa drugim jedinicama Armije BiH i slobodnim teritorijama naše zemlje.
Armija BiH i borci IV Korpusa ARBiH tada su oslobodili Sjeverni logor, Vrapčiće, HE Mostar i Raštane.

Vazda se pitam, koliko dugo je naša vojska držala Raštane i gdje je bila tada granica.

Koliko znam, u dijelu Raštana već počinju gradska naselja, naslanjaju se na Rudnik, Bakijinu luku i tkd.
Post Reply