Mostar u ratu

Post Reply
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1826 Re: Mostar u ratu

Post by Bloo »

Ovo se eventualno moglo izbjeci da je naveden izvor slike i vise podataka...?

A mozete prestati tracati forumasa koji je dobio trajni ban pa vas nece vise uveseljavati, a pogotovo mladariju od 90 minuta...
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1827 Re: Mostar u ratu

Post by Emiremir33 »

Bloo wrote: 21/09/2020 18:32 Ovo se eventualno moglo izbjeci da je naveden izvor slike i vise podataka...?

A mozete prestati tracati forumasa koji je dobio trajni ban pa vas nece vise uveseljavati, a pogotovo mladariju od 90 minuta...
Ma jok ba kakvo tračanje,znaš i sama da je bio prepotentan
...Ako znaš osobe na slici znaš i podatke itd..
.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#1828 Re: Mostar u ratu

Post by 90minut »

Dobro je da se nije izbjeglo samo je potvrđeno koliko šupljira i pitanje je samo koliko se stvari uzelo kao cinjenica za vrijeme njegovih romana na ovim temama.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1829 Re: Mostar u ratu

Post by Bloo »

Emiremir33 wrote: 21/09/2020 18:38
Bloo wrote: 21/09/2020 18:32 Ovo se eventualno moglo izbjeci da je naveden izvor slike i vise podataka...?

A mozete prestati tracati forumasa koji je dobio trajni ban pa vas nece vise uveseljavati, a pogotovo mladariju od 90 minuta...
Ma jok ba kakvo tračanje,znaš i sama da je bio prepotentan
...Ako znaš osobe na slici znaš i podatke itd..
.
Prepotentno je i 90% forumasa i mozda jos neki drugi pridjevi...ali sta cemo. Niko nije savrsen.
Pa ja ne znam, ti ne znas, 90 minuta sigurno ne zna - on je tu samo da se smije, te sam i dalje stava da onaj koji podijeli nesto bi trebao onda i dati više podataka...ali helem nejse, kutarisali ste se "omiljenog neprijatelja" pa mozete sada nastaviti sa dijeljenjem iskustava, pricama, slikama itd...
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#1830 Re: Mostar u ratu

Post by 90minut »

Jok plakacu što su ga provalili da prica gluposti i spominje neke momke iz Bjelovara na starom mostu koji su došli braniti bošnjake. :-) :lol:

Garant nema pojma da je stari most u pitanju iz ove perspektive. :lol:
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1831 Re: Mostar u ratu

Post by Emiremir33 »

Bloo wrote: 21/09/2020 19:12
Emiremir33 wrote: 21/09/2020 18:38
Bloo wrote: 21/09/2020 18:32 Ovo se eventualno moglo izbjeci da je naveden izvor slike i vise podataka...?

A mozete prestati tracati forumasa koji je dobio trajni ban pa vas nece vise uveseljavati, a pogotovo mladariju od 90 minuta...
Ma jok ba kakvo tračanje,znaš i sama da je bio prepotentan
...Ako znaš osobe na slici znaš i podatke itd..
.
Prepotentno je i 90% forumasa i mozda jos neki drugi pridjevi...ali sta cemo. Niko nije savrsen.
Pa ja ne znam, ti ne znas, 90 minuta sigurno ne zna - on je tu samo da se smije, te sam i dalje stava da onaj koji podijeli nesto bi trebao onda i dati više podataka...ali helem nejse, kutarisali ste se "omiljenog neprijatelja" pa mozete sada nastaviti sa dijeljenjem iskustava, pricama, slikama itd...
Sam je tražio da ga banuješ...Prepotentno ON,ON I SAMO ON
User avatar
dr_Evil
Posts: 12168
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1832 Re: Mostar u ratu

Post by dr_Evil »

Al sto fasova ban :D

Al sam siguran da ima on jos nickova, bit ce to kako treba. Steta, nekad je stvarno znao napisati dobrih informacija, ali nikada nije uvazio tudje misljenje i pogled na stvari. Doduse malo ljudi to i radi
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1833 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

dr_Evil wrote: 22/09/2020 07:57 Al sto fasova ban :D

Al sam siguran da ima on jos nickova, bit ce to kako treba. Steta, nekad je stvarno znao napisati dobrih informacija, ali nikada nije uvazio tudje misljenje i pogled na stvari. Doduse malo ljudi to i radi
Imao je dobrih informacija, ali najgore je bilo (kao i kod vecine njemu slicnih) sto vazda se uzimala hipoteza da je Mostar bio dio Hrvatske i da je on ratovao za Hrvatsku u Mostaru koji je jelte grad u toj drzavi :-) Kad mu kazes nesto kontra odma se uzme ljutit
User avatar
dr_Evil
Posts: 12168
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1834 Re: Mostar u ratu

Post by dr_Evil »

invincible1921 wrote: 23/09/2020 00:14
dr_Evil wrote: 22/09/2020 07:57 Al sto fasova ban :D

Al sam siguran da ima on jos nickova, bit ce to kako treba. Steta, nekad je stvarno znao napisati dobrih informacija, ali nikada nije uvazio tudje misljenje i pogled na stvari. Doduse malo ljudi to i radi
Imao je dobrih informacija, ali najgore je bilo (kao i kod vecine njemu slicnih) sto vazda se uzimala hipoteza da je Mostar bio dio Hrvatske i da je on ratovao za Hrvatsku u Mostaru koji je jelte grad u toj drzavi :-) Kad mu kazes nesto kontra odma se uzme ljutit
Nazalost kod 90% njih je jos uvijek to u glavi, "etnicki ociscen prostor je sada dio Hrvatske", i ne vjerujem da ce se to promijeniti mirom, ali se iskreno nadam da cemo jednom uspjeti pronaci zajednicku rijec
adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#1835 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

User avatar
dr_Evil
Posts: 12168
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1836 Re: Mostar u ratu

Post by dr_Evil »

adapter wrote: 23/09/2020 07:38
Muslimanske agresorske horde :DD odlicna,
:bih:
42.bbr
User avatar
anelsol
Posts: 3010
Joined: 10/05/2017 22:41

#1837 Re: Mostar u ratu

Post by anelsol »

Meni ni danas nije jasno kako se moglo desiti da skoro kompletna brigada "Bregava" miruje skoro dva mjeseca od napada na komandu u Vranici i opsade istočne obale. Za one koji ne znaju ta brigada je pokrivala Stolac, Dubravsku visoravan, Bivolje brdo, Gubavicu i mislim Hodbinu, dakle pola sata vožnje od Mostara. Rijetki su se uspjeli povući do Blagaja i Mostara, kao sto je to rahmetli Tahir Turajlić i njegova grupa, velika većina je završila po logorima Heliodeom, Gabela, kostana bolnica i sl. O čemu su ti ljudi razmišljali. Bošnjaci su tada bili uvjerljiva većina na tom području i bez problema su mogli zadržati taj teritorij, a time olakšati blokadu Mostara. Ja se dobro sjećam da smo ih tada gledali kao izdajnike, jer vecina je imala i svoju rodbinu u Mostaru. Opaske su bile tipa "Dok mi u Mostaru ginemo oni zalijevaju paprike." Posljedice takvog stava i naivnosti i dan danas trpe ( aparthejd u Stocu). Prijatelj mi je pričao da je rahmetli Tahir Turajlic išao od kuće do kuće da podigne ljude da se brane, ali uzalud. Od cijele brigade koja je brojala nekoliko hiljada naoružanih ljudi uspjelo se izvući samo njih par stotina.
Last edited by anelsol on 26/09/2020 11:46, edited 1 time in total.
User avatar
anelsol
Posts: 3010
Joined: 10/05/2017 22:41

#1838 Re: Mostar u ratu

Post by anelsol »

Kako se moglo drugačije pokazuje primjer Drežnice, koja je bila u totalno nezavidnoj poziciji, goroj nego Dubravska visoravan, nešto kao Teočak u istočnoj Bosni.. Kada je stigao ultimatum HVO-a da predaju oružje, komandant bataljona Mujo Beglerović je skupio ljude i rekao da ako predaju oružje da se može desiti da ih pokupe u kazamate, dio pobiju dio u logore. I znamo šta se desilo. Dreznica je herojski odbila dvije velike ofenzive HVO i HV-a. Specifičnost Dreznice je u tome što su oni bili vezani brojnim kumstvima i prijateljstvom sa Hrvatima iz Rakitnog i Posušja, i većina starijih dreznjaka i danas govori ikavicom, ali su očigledno znali ko su i šta su.
adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#1839 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

User avatar
dr_Evil
Posts: 12168
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1840 Re: Mostar u ratu

Post by dr_Evil »

anelsol wrote: 26/09/2020 11:07 Meni ni danas nije jasno kako se moglo desiti da skoro kompletna brigada "Bregava" miruje skoro dva mjeseca od napada na komandu u Vranici i opsade istočne obale. Za one koji ne znaju ta brigada je pokrivala Stolac, Dubravsku visoravan, Bivolje brdo, Gubavicu i mislim Hodbinu, dakle pola sata vožnje od Mostara. Rijetki su se uspjeli povući do Blagaja i Mostara, kao sto je to rahmetli Tahir Turajlić i njegova grupa, velika većina je završila po logorima Heliodeom, Gabela, kostana bolnica i sl. O čemu su ti ljudi razmišljali. Bošnjaci su tada bili uvjerljiva većina na tom području i bez problema su mogli zadržati taj teritorij, a time olakšati blokadu Mostara. Ja se dobro sjećam da smo ih tada gledali kao izdajnike, jer vecina je imala i svoju rodbinu u Mostaru. Opaske su bile tipa "Dok mi u Mostaru ginemo oni zalijevaju paprike." Posljedice takvog stava i naivnosti i dan danas trpe ( aparthejd u Stocu). Prijatelj mi je pričao da je rahmetli Tahir Turajlic išao od kuće do kuće da podigne ljude da se brane, ali uzalud. Od cijele brigade koja je brojala nekoliko hiljada naoružanih ljudi uspjelo se izvući samo njih par stotina.
Odgovor nemam, ali je dobro i pitanje da li su imali cime i sta je govorio vrh iz sarajeva (treba se sjetit da je sarajevo poslalo autobuse za evakuaciju mostara u zenicu), mada dubrave su izgubljene potpuno smijesno, kao sto kazes ogromna vecina
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1841 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

dr_Evil wrote: 28/09/2020 08:18
anelsol wrote: 26/09/2020 11:07 Meni ni danas nije jasno kako se moglo desiti da skoro kompletna brigada "Bregava" miruje skoro dva mjeseca od napada na komandu u Vranici i opsade istočne obale. Za one koji ne znaju ta brigada je pokrivala Stolac, Dubravsku visoravan, Bivolje brdo, Gubavicu i mislim Hodbinu, dakle pola sata vožnje od Mostara. Rijetki su se uspjeli povući do Blagaja i Mostara, kao sto je to rahmetli Tahir Turajlić i njegova grupa, velika većina je završila po logorima Heliodeom, Gabela, kostana bolnica i sl. O čemu su ti ljudi razmišljali. Bošnjaci su tada bili uvjerljiva većina na tom području i bez problema su mogli zadržati taj teritorij, a time olakšati blokadu Mostara. Ja se dobro sjećam da smo ih tada gledali kao izdajnike, jer vecina je imala i svoju rodbinu u Mostaru. Opaske su bile tipa "Dok mi u Mostaru ginemo oni zalijevaju paprike." Posljedice takvog stava i naivnosti i dan danas trpe ( aparthejd u Stocu). Prijatelj mi je pričao da je rahmetli Tahir Turajlic išao od kuće do kuće da podigne ljude da se brane, ali uzalud. Od cijele brigade koja je brojala nekoliko hiljada naoružanih ljudi uspjelo se izvući samo njih par stotina.
Odgovor nemam, ali je dobro i pitanje da li su imali cime i sta je govorio vrh iz sarajeva (treba se sjetit da je sarajevo poslalo autobuse za evakuaciju mostara u zenicu), mada dubrave su izgubljene potpuno smijesno, kao sto kazes ogromna vecina
Zato sto su kontali nece nas ,mora da su ovi u Mostaru zayebali nesto. Cak i kad su poceli bosnjake iz hvo (fubrave,stolac)vodit u logore ostali su istu pricu pricali...dok nije dosao red na njih...ludilo totalno. Nisu htjeli da cuju za bilo kakav sukob...

Cujes da su smjenu prije tebe sa linije u logor odveli i ti kazes ma sigurno su uradilk nesto, odes na liniji pa i tebe isto zadesi itd..
User avatar
dr_Evil
Posts: 12168
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1842 Re: Mostar u ratu

Post by dr_Evil »

Iz danasnje perspektive nerazumljive odluke. Doduse i Armija u Mo nije radila nista dok je pucalo sa HVO-om u Srednjoj Bosni, mada bilo je puskaranja tu i tamo.

Vrhovna komanda, tu krivca traziti
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1843 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

dr_Evil wrote: 28/09/2020 10:08 Iz danasnje perspektive nerazumljive odluke. Doduse i Armija u Mo nije radila nista dok je pucalo sa HVO-om u Srednjoj Bosni, mada bilo je puskaranja tu i tamo.

Vrhovna komanda, tu krivca traziti
Nije se dalo jer se ARBIH ucjenjivalo, sigurno je bas divno bilo trpit torture i maltretiranja po barikadama,hapsenja, svakodnevno slusati kako je ovo hrvatska, vrsiti ustupke HVOu...al konvoji,hrana,itd moro si im se dodvoravati da ti se smiliju i puste nesto da prodje. Medjutim u Mostaru je ako nista bila pripravnost bar kod nekih jedinica ili ako hoces pojedinacnih grupa.

Naravnk na bilk kakvu takvu aktivnost odgovor HVO nekih SDA izdajnika bio je da ekstremisti 4korpusa hoce da izazovu sukobe.

Ta pripravnost je glavni izgovor UZPovcima da je kao Arbih napala prva HVO
User avatar
dr_Evil
Posts: 12168
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1844 Re: Mostar u ratu

Post by dr_Evil »

invincible1921 wrote: 28/09/2020 10:24
dr_Evil wrote: 28/09/2020 10:08 Iz danasnje perspektive nerazumljive odluke. Doduse i Armija u Mo nije radila nista dok je pucalo sa HVO-om u Srednjoj Bosni, mada bilo je puskaranja tu i tamo.

Vrhovna komanda, tu krivca traziti
Nije se dalo jer se ARBIH ucjenjivalo, sigurno je bas divno bilo trpit torture i maltretiranja po barikadama,hapsenja, svakodnevno slusati kako je ovo hrvatska, vrsiti ustupke HVOu...al konvoji,hrana,itd moro si im se dodvoravati da ti se smiliju i puste nesto da prodje. Medjutim u Mostaru je ako nista bila pripravnost bar kod nekih jedinica ili ako hoces pojedinacnih grupa.

Naravnk na bilk kakvu takvu aktivnost odgovor HVO nekih SDA izdajnika bio je da ekstremisti 4korpusa hoce da izazovu sukobe.

Ta pripravnost je glavni izgovor UZPovcima da je kao Arbih napala prva HVO
Nisam nikad cuo ni naletio na informaciju da li je postojao plan kuda ce se armija poredati u slucaju napada hvo-a ili je bilo spontano, mada kad pogledas liniju, nije moglo biti spontano
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1845 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

dr_Evil wrote: 28/09/2020 10:37
invincible1921 wrote: 28/09/2020 10:24
dr_Evil wrote: 28/09/2020 10:08 Iz danasnje perspektive nerazumljive odluke. Doduse i Armija u Mo nije radila nista dok je pucalo sa HVO-om u Srednjoj Bosni, mada bilo je puskaranja tu i tamo.

Vrhovna komanda, tu krivca traziti
Nije se dalo jer se ARBIH ucjenjivalo, sigurno je bas divno bilo trpit torture i maltretiranja po barikadama,hapsenja, svakodnevno slusati kako je ovo hrvatska, vrsiti ustupke HVOu...al konvoji,hrana,itd moro si im se dodvoravati da ti se smiliju i puste nesto da prodje. Medjutim u Mostaru je ako nista bila pripravnost bar kod nekih jedinica ili ako hoces pojedinacnih grupa.

Naravnk na bilk kakvu takvu aktivnost odgovor HVO nekih SDA izdajnika bio je da ekstremisti 4korpusa hoce da izazovu sukobe.

Ta pripravnost je glavni izgovor UZPovcima da je kao Arbih napala prva HVO
Nisam nikad cuo ni naletio na informaciju da li je postojao plan kuda ce se armija poredati u slucaju napada hvo-a ili je bilo spontano, mada kad pogledas liniju, nije moglo biti spontano
Ma kakav plan tih razmjera..da je postojao ne bi pola vojske zanocilo 8. maja na zapadnoj strani. Iskreno da ti kazem nasi nisu ni ocekivali bas takav totalni napad pa nek prica ko sta hoce.

Pa nisu linije odmah tu formirane. Hvo drzao dosta objekata na istocnoj obali prvih dana.. sreca u nesreci ako nije ruzno reci je sto se HVO zabavio ciacenjem stanova, puskaranjem oko komande i slicno. Sto me dalo vremena za konsolidaciju.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12168
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1846 Re: Mostar u ratu

Post by dr_Evil »

invincible1921 wrote: 28/09/2020 10:41

Ma kakav plan tih razmjera..da je postojao ne bi pola vojske zanocilo 8. maja na zapadnoj strani. Iskreno da ti kazem nasi nisu ni ocekivali bas takav totalni napad pa nek prica ko sta hoce.

Pa nisu linije odmah tu formirane. Hvo drzao dosta objekata na istocnoj obali prvih dana.. sreca u nesreci ako nije ruzno reci je sto se HVO zabavio ciacenjem stanova, puskaranjem oko komande i slicno. Sto me dalo vremena za konsolidaciju.

Ma dobro, znam da nisu ocekivali taj dan, nego kontam da li je bio generalni plan, sta i kako u slucaju nekih scenarija. Sjecam se tog jutra, jako je veselo bilo kad su poceli ulecat u stanove

EDIT: ne mogu zamislit da nisu razmisljali o tome, pogotovo nakon djackog doma koji je bio par sedmica ranije
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1847 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

dr_Evil wrote: 28/09/2020 10:50
invincible1921 wrote: 28/09/2020 10:41

Ma kakav plan tih razmjera..da je postojao ne bi pola vojske zanocilo 8. maja na zapadnoj strani. Iskreno da ti kazem nasi nisu ni ocekivali bas takav totalni napad pa nek prica ko sta hoce.

Pa nisu linije odmah tu formirane. Hvo drzao dosta objekata na istocnoj obali prvih dana.. sreca u nesreci ako nije ruzno reci je sto se HVO zabavio ciacenjem stanova, puskaranjem oko komande i slicno. Sto me dalo vremena za konsolidaciju.

Ma dobro, znam da nisu ocekivali taj dan, nego kontam da li je bio generalni plan, sta i kako u slucaju nekih scenarija. Sjecam se tog jutra, jako je veselo bilo kad su poceli ulecat u stanove
Ma jok..pa eto stari sa svojima kreno prema stanici i nisu mogli proc od pogodjenog sanitetskog vozila...a da jesu tamo ih HVO ceko. Sad ako uzmemo u obzir da je on bio sigurnk upucen u sve sta i kako treba, a zamall da zaglavi dovoljnk ti govori o plani
User avatar
anelsol
Posts: 3010
Joined: 10/05/2017 22:41

#1848 Re: Mostar u ratu

Post by anelsol »

dr_Evil wrote: 28/09/2020 10:50
invincible1921 wrote: 28/09/2020 10:41

Ma kakav plan tih razmjera..da je postojao ne bi pola vojske zanocilo 8. maja na zapadnoj strani. Iskreno da ti kazem nasi nisu ni ocekivali bas takav totalni napad pa nek prica ko sta hoce.

Pa nisu linije odmah tu formirane. Hvo drzao dosta objekata na istocnoj obali prvih dana.. sreca u nesreci ako nije ruzno reci je sto se HVO zabavio ciacenjem stanova, puskaranjem oko komande i slicno. Sto me dalo vremena za konsolidaciju.

Ma dobro, znam da nisu ocekivali taj dan, nego kontam da li je bio generalni plan, sta i kako u slucaju nekih scenarija. Sjecam se tog jutra, jako je veselo bilo kad su poceli ulecat u stanove

EDIT: ne mogu zamislit da nisu razmisljali o tome, pogotovo nakon djackog doma koji je bio par sedmica ranije
Ja koliko se sjećam, Armija je skoro odmah nakon zauzimanja Vranice udarila kontru u centru grada, i došla do Rondoa.

Mislim da su bila tri pravca napada, jedan kroz Podhum, drugi Liska ulicom i treći kraj gimnazije kroz park i Lenjinovo šetalište.

Koliko mi je poznato jedinice MUP-a su išle ovim trećim pravcem kraj gimnazije, a armija u dva ostala pravca. ( tetak kraj gimnazije, komsija kroz Liska ulicu :D )

Dakle postojao je plan, a i dobar komandni kadar, o čemu sam ranije govorio.

Ovi u Dubravama su se slabo spojili sa planovima. Komande brigade i "intelektualna elita" Stoca je, što se mene tiče, trebala počiniti kolektivni harakiri.
User avatar
anelsol
Posts: 3010
Joined: 10/05/2017 22:41

#1849 Re: Mostar u ratu

Post by anelsol »

A to da li su imali čime, pa da su svi uzeli po vile, mogli su istjerati HVO iz Dubrava i Stoca. Falilo je organizacije i damu, i to ti je presudna stvar, kad se sve sabere i oduzme.

Kada govorimo o damu, samo uzeti primjer napada Podveležaca na JNA 1992 godine bez ikakve nade za uspjeh. Ali su napali.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1850 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

anelsol wrote: 28/09/2020 17:30 A to da li su imali čime, pa da su svi uzeli po vile, mogli su istjerati HVO iz Dubrava i Stoca. Falilo je organizacije i damu, i to ti je presudna stvar, kad se sve sabere i oduzme.

Kada govorimo o damu, samo uzeti primjer napada Podveležaca na JNA 1992 godine bez ikakve nade za uspjeh. Ali su napali.
Nagovarani da ako nista uzmj opreza ili ako nista da ovi iz HVO predju u armiju, oni prijetilk da ce ih prijavit...

sto se tice plana pa i ne bih bas rekao sve je to uglavnom bila reakcija u samom trenutnku. Da je bilo plana me bi pola brigade ostalo u stanovima u ZM.

Mislim bilo je sigurno nesto planirano al mislim da nije niko ocekivao bas takav napad
Post Reply