Mostar u ratu

Post Reply
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#1051 Re: Mostar u ratu

Post by tetejac »

Nisam rekao da nisu nego previše se ovdje forsira MUP BiH što se tiče obrane Mostara. Svaka njima čast ali ti momci iz MUP-a kao što sam rekao su igrali minornu ulogu kako u obrani tako i u oslobađanju grada.
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#1052 Re: Mostar u ratu

Post by tetejac »

Moj komentar se isključivo odnosio na ovaj uradak od Sanela Kajana. Po njemu ispada da je MUP bio udarna igla u oslobađanju Mostara 1992, da su bili okosnica obrane 1992 i da su zaslužni za 750 dugih cijevi izvučenih iz Južnog Logora. Ispade da su oni obranili, oslobodili i napružali ljude u prvom naletu kad je najkritičnije bilo. To ne odgovara istini. Ima tu još svašta, ali ovo je onako na prvu.
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#1053 Re: Mostar u ratu

Post by tetejac »

Ma nije istina. Kao što nije istina puno toga u ovom uratku. Odakle sad MUP-a odjednom u Južnom Logoru? Primjetio sam da imaš dosta materijala što se tiče rata. Pročešljaj malo pa vidi koji ljudi su oslobađali Južni Logor, tvornicu duhana kao uostalom i sve važnije objekte i čuke u i oko Mostara da ne nabrajam sad. Slabo se javljam na ovu temu jer je sve rečeno i sve se manje više zna ali na ovog Kajana se treba reagirat. Skupi isječke iz dnevnika i yutela pa sastavlja svoju priču. Jaka arhiva, nikad prije dostupna :-)
nemoj to
Posts: 661
Joined: 15/11/2018 09:38

#1054 Re: Mostar u ratu

Post by nemoj to »

Ko je imao više mrtvih u Mostaru?
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#1055 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

tetejac wrote:Ma nije istina. Kao što nije istina puno toga u ovom uratku. Odakle sad MUP-a odjednom u Južnom Logoru? Primjetio sam da imaš dosta materijala što se tiče rata. Pročešljaj malo pa vidi koji ljudi su oslobađali Južni Logor, tvornicu duhana kao uostalom i sve važnije objekte i čuke u i oko Mostara da ne nabrajam sad. Slabo se javljam na ovu temu jer je sve rečeno i sve se manje više zna ali na ovog Kajana se treba reagirat. Skupi isječke iz dnevnika i yutela pa sastavlja svoju priču. Jaka arhiva, nikad prije dostupna :-)
Ako je to kojim slucajem i bio HVO u tom periodu 1992. godine, onda su to bili muslimani/bosnjaci u prvim redovima koji su ginuli za svoj grad dok su hrvatske frakcije HVO paradirali po Gorancima (selo iznad Mostara u skutoriji) i cekali slobodu, a drugi dio njih su bili zauzeti pljackom fabrika/robnih kuca/stanova. Za neupicene, pogledajte harem/groblje u Liska ulici i sve ce vam biti jasno ko je ginuo najvjse u tom periodu u Mostaru. I onda 1993. godine od svog tog oruzja sto su bosnjaci zauzeli od cetnika, ustase su koristili za ubijanje bosnjackih civila u redovima za komad hljeba i kap vode.
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#1056 Re: Mostar u ratu

Post by argyle »

Sanel Kajan

U svojoj arhivi sačuvao sam i dosta mostarskih pjesama iz ratnog perioda. Mnoge od njih snimane su u Ratnom studiju Mostar. Većinu je napisao naš dragi Tahir Tašo Delić. Tu su i autori: Salih Trbonja-Sevdi, Muhamed Elezović, Muhamed Ramić, Edin Pandur, Elmedin Balalić, Mustafa Šantić.
Svirala i pjevala raja iz mostarskih "Bulbula": Mustafa, Titi, Iza, Enisa, Ibrica, Dunda... Pjevali su i Salem, Ljubica, Mijo, Babino, Rom, Asim, Deri, Seno, Rasema, Alija...

Na svom YouTube kanalu objavljivat ću te pjesme.
Večeras ide prva. Pjeva je rahmetli Fadil Karić. "Moj Mostaru, ko ti lomi grane". Pjesma je nastala 1992. godine.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1057 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »



Moze li mi neko objasniti za sta je ova pjesma vezana...mislim koji dogadjaj
adapter
Posts: 730
Joined: 10/01/2013 08:41

#1058 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

adapter
Posts: 730
Joined: 10/01/2013 08:41

#1059 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#1060 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

invincible1921 wrote:

Moze li mi neko objasniti za sta je ova pjesma vezana...mislim koji dogadjaj
Ja mislim da je za vrijeme dok su turci vladali, skutori su morali, da bi usli u grad, proci kroz kontrolu na malti (kapiji) u grad. U to vrijeme to je bila stvar begova-kmetova (vladara i "sluga") - skutori su smatrani kao sluge. Eh sad, govori kao da je ustati iz mrtvih nekadasnjim uglednim mostarcima i da vide kako su se skutori pobunili i da ce opet doci vrijeme da se uspostavi kontrola na Zovnici (brdo iznad Mostara).
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#1061 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

adapter wrote:
Strasna pjesma od Adnana Pintula.

Evo jos jedna od Adnana, samo za ove dusmane koji su htjeli da nema Mostara, koji su htjeli i dusu da mu uzmu, a nisu uspjeli u tome!

adapter
Posts: 730
Joined: 10/01/2013 08:41

#1062 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1063 Re: Mostar u ratu

Post by stakasa »

mostarac_2009 wrote:
invincible1921 wrote:

Moze li mi neko objasniti za sta je ova pjesma vezana...mislim koji dogadjaj
Ja mislim da je za vrijeme dok su turci vladali, skutori su morali, da bi usli u grad, proci kroz kontrolu na malti (kapiji) u grad. U to vrijeme to je bila stvar begova-kmetova (vladara i "sluga") - skutori su smatrani kao sluge. Eh sad, govori kao da je ustati iz mrtvih nekadasnjim uglednim mostarcima i da vide kako su se skutori pobunili i da ce opet doci vrijeme da se uspostavi kontrola na Zovnici (brdo iznad Mostara).
Pripazite malo na rjecnik, jedna druga Skutori, postoje drugi nacini osim ovako prizemnog vrijedanja da se zastite interesi Bosnjaka
adapter
Posts: 730
Joined: 10/01/2013 08:41

#1064 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

mostarac1905
Posts: 285
Joined: 18/11/2016 15:55

#1065 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac1905 »

mostarac_2009 wrote:
tetejac wrote:Ma nije istina. Kao što nije istina puno toga u ovom uratku. Odakle sad MUP-a odjednom u Južnom Logoru? Primjetio sam da imaš dosta materijala što se tiče rata. Pročešljaj malo pa vidi koji ljudi su oslobađali Južni Logor, tvornicu duhana kao uostalom i sve važnije objekte i čuke u i oko Mostara da ne nabrajam sad. Slabo se javljam na ovu temu jer je sve rečeno i sve se manje više zna ali na ovog Kajana se treba reagirat. Skupi isječke iz dnevnika i yutela pa sastavlja svoju priču. Jaka arhiva, nikad prije dostupna :-)
Ako je to kojim slucajem i bio HVO u tom periodu 1992. godine, onda su to bili muslimani/bosnjaci u prvim redovima koji su ginuli za svoj grad dok su hrvatske frakcije HVO paradirali po Gorancim(selo iznad Mostara u skutoriji) i cekali slobodu, a drugi dio njih su bili zauzeti pljackom fabrika/robnih kuca/stanova. Za neupicene, pogledajte harem/groblje u Liska ulici i sve ce vam biti jasno ko je ginuo najvjse u tom periodu u Mostaru. I onda 1993. godine od svog tog oruzja sto su bosnjaci zauzeli od cetnika, ustase su koristili za ubijanje bosnjackih civila u redovima za komad hljeba i kap vode.
opet pocinjem vjerovat da je ovo 2009 godina rodjenja.
nc1
Posts: 25
Joined: 09/07/2014 08:02

#1066 Re: Mostar u ratu

Post by nc1 »

Sanel Kajan o Radiju BiH - Ratni Studio Mostar:

http://laudo.ba/osobe?all=Sanel%20Kajan
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#1067 Re: Mostar u ratu

Post by tetejac »

mostarac1905 wrote:
mostarac_2009 wrote:
tetejac wrote:Ma nije istina. Kao što nije istina puno toga u ovom uratku. Odakle sad MUP-a odjednom u Južnom Logoru? Primjetio sam da imaš dosta materijala što se tiče rata. Pročešljaj malo pa vidi koji ljudi su oslobađali Južni Logor, tvornicu duhana kao uostalom i sve važnije objekte i čuke u i oko Mostara da ne nabrajam sad. Slabo se javljam na ovu temu jer je sve rečeno i sve se manje više zna ali na ovog Kajana se treba reagirat. Skupi isječke iz dnevnika i yutela pa sastavlja svoju priču. Jaka arhiva, nikad prije dostupna :-)
Ako je to kojim slucajem i bio HVO u tom periodu 1992. godine, onda su to bili muslimani/bosnjaci u prvim redovima koji su ginuli za svoj grad dok su hrvatske frakcije HVO paradirali po Gorancim(selo iznad Mostara u skutoriji) i cekali slobodu, a drugi dio njih su bili zauzeti pljackom fabrika/robnih kuca/stanova. Za neupicene, pogledajte harem/groblje u Liska ulici i sve ce vam biti jasno ko je ginuo najvjse u tom periodu u Mostaru. I onda 1993. godine od svog tog oruzja sto su bosnjaci zauzeli od cetnika, ustase su koristili za ubijanje bosnjackih civila u redovima za komad hljeba i kap vode.
opet pocinjem vjerovat da je ovo 2009 godina rodjenja.
Ja sam ovog malog davno blokirao. Ovo je onaj što je rat gledao s balkona i čahure lopatom razgrt’o :)
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#1068 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

mostarac1905 wrote:
mostarac_2009 wrote:
tetejac wrote:Ma nije istina. Kao što nije istina puno toga u ovom uratku. Odakle sad MUP-a odjednom u Južnom Logoru? Primjetio sam da imaš dosta materijala što se tiče rata. Pročešljaj malo pa vidi koji ljudi su oslobađali Južni Logor, tvornicu duhana kao uostalom i sve važnije objekte i čuke u i oko Mostara da ne nabrajam sad. Slabo se javljam na ovu temu jer je sve rečeno i sve se manje više zna ali na ovog Kajana se treba reagirat. Skupi isječke iz dnevnika i yutela pa sastavlja svoju priču. Jaka arhiva, nikad prije dostupna :-)
Ako je to kojim slucajem i bio HVO u tom periodu 1992. godine, onda su to bili muslimani/bosnjaci u prvim redovima koji su ginuli za svoj grad dok su hrvatske frakcije HVO paradirali po Gorancim(selo iznad Mostara u skutoriji) i cekali slobodu, a drugi dio njih su bili zauzeti pljackom fabrika/robnih kuca/stanova. Za neupicene, pogledajte harem/groblje u Liska ulici i sve ce vam biti jasno ko je ginuo najvjse u tom periodu u Mostaru. I onda 1993. godine od svog tog oruzja sto su bosnjaci zauzeli od cetnika, ustase su koristili za ubijanje bosnjackih civila u redovima za komad hljeba i kap vode.
opet pocinjem vjerovat da je ovo 2009 godina rodjenja.
Suti mali i promijeni imu u NEmostarac. Dobit ces lizalo od mene ako kazes da si makar jednom u zivotu presao preko Starog mosta? Ako je Ante mogao, mozes i ti to.
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#1069 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

Tetejac,


Kako si me pajdo blokirao kad svaki put zapjenis i pronadjes se u mojim postovima? Trubis li jos uvijek za treci? Puste zelje, moj frustrirani pajdo...
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#1070 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

I jos nesto Tetejac,

Ti i takvi kao ti od 1993. godine nastojite blokirati sve sto je bosnjacko, ali pjenis jos od te godine jer vam ta “blokada” (citaj: baci bosnjake u neretvu) nije posla i ne ide od ruke. Zato zgrabi snickers i uzivaj show sa Komsicem jer sami ste to trazili.
adapter
Posts: 730
Joined: 10/01/2013 08:41

#1071 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

Radio BiH Ratni studio Mostar - mart 1993.

User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1072 Re: Mostar u ratu

Post by stakasa »

adapter wrote:Radio BiH Ratni studio Mostar - mart 1993.

Kako se je zvala ona voditeljica slovenackog porijekla? Nevjerovatna hrabrost, odudarala je od svih ostalih. Nista vise nisam cuo o njoj, totalno je i zaboravio, sad mi pade na pamet
mostarac1905
Posts: 285
Joined: 18/11/2016 15:55

#1073 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac1905 »

tetejac wrote: Ja sam ovog malog davno blokirao. Ovo je onaj što je rat gledao s balkona i čahure lopatom razgrt’o :)
ma nisam ni ja dovoljno star da raspravljam o nekim detaljima, sto pisem pisem po svom sjecanju i pokusavam se drzat opcepoznatih cinjenica.

dok 'ajmo reci 'bosnjacka strana' na temi izjavi najprije da su lipanjske zore rezultat dogovora hvo-jna, da su ljudi ginuli bezveze u dogovorenoj akciji, pa sad pise da su grad u toj akciji oslobadjali pripadnici smb dok je HVO bio u drugim redovima. sad vise nije 'dogovorena akcija'.

dogovorite se sami sa sobom.
Last edited by mostarac1905 on 10/12/2018 17:47, edited 1 time in total.
mostarac1905
Posts: 285
Joined: 18/11/2016 15:55

#1074 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac1905 »

Žalbeno vijeće Suda BiH izreklo drugostupanjsku presudu u predmetu Enes Ćurić i drugi za kazneno djelo ratnog zločina protiv civilnog stanovništva za zločine počinjene u sjevernom dijelu Mostara, pretežno mjestima Potoci, Kuti Livač.

Enesu Ćuriću, Ibrahimu Demiroviću i Habibu Čopelju prvostupanjske kazne su uvećane i svaki je dobio još po tri godine zatvora. Ono što je čudno u cijeloj priči jest činjenica da je ova odluka donešena još u rujnu ove godine, ali je Sud BiH nije objavio.

Stoga su reagirali iz Udruge hrvatskih logoraša koji prate ovaj predmet. ''U logoru u Osnovnoj školi u Potocima bilo je zatočeno 109 hrvatskih civila, od čega 15 malodobnih osoba, osmero djece do 10 godina, 26 starijih od 70 godina i 38 žena, koji su fizički i psihički svakodnevno maltretirani, premlaćivani, silovani, izvođeni na prvu crtu sukoba na kopanje rovova i druge prisilne radove, pri čemu je dvoje hrvatskih zatočenika poginulo, a 5 namjerno ubijeno. Budući da ni jedno tiskano niti elektronsko glasilo u Bosni i Hercegovini do danas nije o istom izvijestilo javnost, opravdano se postavlja pitanje: Smije li se o žrtvi, torturama, silovanjima i drugim ratnim zločinima nad Hrvatima u proteklom Domovinskom ratu javno govoriti u Bosni i Hercegovini?

Propuštaju li „neovisni mediji“ u Bosni i Hercegovini svjesno izvijestiti javnost o stradanju Hrvata kako bi se prikrilo postojanje zločina tzv.“ Armije BiH“ prema već odavno uhodanom obrascu kojim se nastoji izmijeniti istina o proteklom ratu u Bosni i Hercegovini'', pitaju hrvatski logoraši koji su zatvarani uglavnom u logorima Armije BiH. Ono što je nevjerojatno u ovoj priči jest činjenica da Sud BiH presudu nije objavio ni na svojoj internet stranici, navodi Dnevnik.ba.

''Ne ulazeći u detalje izvještavanja „neovisnih medija“ u BiH koji tako ekskluzivno i konstantno najavljuju i informiraju javnost o ratnim zločinima počinjenim nad druga dva naroda u BiH, ne možemo, niti ćemo, ostati nijemi na ovu u najmanju ruku „uvredu i gaženje“ istine o zločinima nad Hrvatima. Također, ostaje nejasno i zašto na službenoj stranici Suda BiH nigdje nije objavljeno, niti se nalazi tekst izrečene presude Apelacijskog vijeća Suda BiH, kako pod okončanim, tako niti pod predmetima u tijeku, a za ostale predmete se unaprijed najavljuje izricanje presuda, odluke o puštanju iz pritvora i slično. Zašto se, poštovani predsjedniče Suda BiH, ne objavljuju presude u kojima stoji istina o ratnim zločinima, nečovječnom postupanju, prisilnom zatvaranju i silovanju, žrtvi i torturama koju su prošli Hrvati u Bosni i Hercegovini?

Je li taj propust učinjen bez Vašeg znanja i je li Odjeljenje za informiranje javnosti i suradnju sa zajednicom u Sudu BiH odgovorno za isto? ili pak odgovorna osoba za učinjeni propust ima opravdan i razuman odgovor? Hrvatska udruga logoraša Domovinskog rata u BiH i javnost očekuje Vaš odgovor, kao i reakciju „neovisnih medija“ u Bosni i Hercegovini'', stoji u pismu kojeg su hrvatski logoraši uputili javnosti. Inače, ova presuda je od velike važnosti jer je potvrđeno kako je Armija BiH imala logore, a ne sabirne centre i da su logoraši prošli strašne torture, a određen broj njih je ubijen. Izbjegavanje objave ove presude jasan je pokazatelj kako pojedinci u pravosuđu i dalje pokušavaju skriti istinu, promijeniti povijesne činjenice i sakriti istinu o logorima Armije BiH.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1075 Re: Mostar u ratu

Post by seln »

mostarac1905 wrote:Žalbeno vijeće Suda BiH izreklo drugostupanjsku presudu u predmetu Enes Ćurić i drugi za kazneno djelo ratnog zločina protiv civilnog stanovništva za zločine počinjene u sjevernom dijelu Mostara, pretežno mjestima Potoci, Kuti Livač.

Enesu Ćuriću, Ibrahimu Demiroviću i Habibu Čopelju prvostupanjske kazne su uvećane i svaki je dobio još po tri godine zatvora. Ono što je čudno u cijeloj priči jest činjenica da je ova odluka donešena još u rujnu ove godine, ali je Sud BiH nije objavio.

Stoga su reagirali iz Udruge hrvatskih logoraša koji prate ovaj predmet. ''U logoru u Osnovnoj školi u Potocima bilo je zatočeno 109 hrvatskih civila, od čega 15 malodobnih osoba, osmero djece do 10 godina, 26 starijih od 70 godina i 38 žena, koji su fizički i psihički svakodnevno maltretirani, premlaćivani, silovani, izvođeni na prvu crtu sukoba na kopanje rovova i druge prisilne radove, pri čemu je dvoje hrvatskih zatočenika poginulo, a 5 namjerno ubijeno. Budući da ni jedno tiskano niti elektronsko glasilo u Bosni i Hercegovini do danas nije o istom izvijestilo javnost, opravdano se postavlja pitanje: Smije li se o žrtvi, torturama, silovanjima i drugim ratnim zločinima nad Hrvatima u proteklom Domovinskom ratu javno govoriti u Bosni i Hercegovini?

Propuštaju li „neovisni mediji“ u Bosni i Hercegovini svjesno izvijestiti javnost o stradanju Hrvata kako bi se prikrilo postojanje zločina tzv.“ Armije BiH“ prema već odavno uhodanom obrascu kojim se nastoji izmijeniti istina o proteklom ratu u Bosni i Hercegovini'', pitaju hrvatski logoraši koji su zatvarani uglavnom u logorima Armije BiH. Ono što je nevjerojatno u ovoj priči jest činjenica da Sud BiH presudu nije objavio ni na svojoj internet stranici, navodi Dnevnik.ba.

''Ne ulazeći u detalje izvještavanja „neovisnih medija“ u BiH koji tako ekskluzivno i konstantno najavljuju i informiraju javnost o ratnim zločinima počinjenim nad druga dva naroda u BiH, ne možemo, niti ćemo, ostati nijemi na ovu u najmanju ruku „uvredu i gaženje“ istine o zločinima nad Hrvatima. Također, ostaje nejasno i zašto na službenoj stranici Suda BiH nigdje nije objavljeno, niti se nalazi tekst izrečene presude Apelacijskog vijeća Suda BiH, kako pod okončanim, tako niti pod predmetima u tijeku, a za ostale predmete se unaprijed najavljuje izricanje presuda, odluke o puštanju iz pritvora i slično. Zašto se, poštovani predsjedniče Suda BiH, ne objavljuju presude u kojima stoji istina o ratnim zločinima, nečovječnom postupanju, prisilnom zatvaranju i silovanju, žrtvi i torturama koju su prošli Hrvati u Bosni i Hercegovini?

Je li taj propust učinjen bez Vašeg znanja i je li Odjeljenje za informiranje javnosti i suradnju sa zajednicom u Sudu BiH odgovorno za isto? ili pak odgovorna osoba za učinjeni propust ima opravdan i razuman odgovor? Hrvatska udruga logoraša Domovinskog rata u BiH i javnost očekuje Vaš odgovor, kao i reakciju „neovisnih medija“ u Bosni i Hercegovini'', stoji u pismu kojeg su hrvatski logoraši uputili javnosti. Inače, ova presuda je od velike važnosti jer je potvrđeno kako je Armija BiH imala logore, a ne sabirne centre i da su logoraši prošli strašne torture, a određen broj njih je ubijen. Izbjegavanje objave ove presude jasan je pokazatelj kako pojedinci u pravosuđu i dalje pokušavaju skriti istinu, promijeniti povijesne činjenice i sakriti istinu o logorima Armije BiH.

Ugrozba!!! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Zamisli, Sud BiH im povecao kazne, ali (jos) nije objavio na svojoj stranici.
A "nezavisni mediji", kakvi god su, bar nisu pozivali na mise, dzenaze, tevhide, hatme... za ratne zlocince.
Post Reply