Mostar u ratu

Post Reply
adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#2301 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#2302 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#2303 Re: Mostar u ratu

Post by tetka762 »

Sarajmen wrote: 01/12/2021 10:57 Uborak i Sutina, link https://youtu.be/giDBT7GHdsE?t=60
Srpska posla. Meštri su za pobit civile. Opet da kažem, svi su radili zločine samo srbi su za sve druge tatamate što se tiče zločina.
HWsince93
Posts: 51
Joined: 09/02/2021 02:55

#2304 Re: Mostar u ratu

Post by HWsince93 »

tetka762 wrote: 02/12/2021 00:46
Sarajmen wrote: 01/12/2021 10:57 Uborak i Sutina, link https://youtu.be/giDBT7GHdsE?t=60
Srpska posla. Meštri su za pobit civile. Opet da kažem, svi su radili zločine samo srbi su za sve druge tatamate što se tiče zločina.
Prijavljen post. Prvi put sam bio budala i odgovorio ti kako i dolikuje na vrijedjanje cijelog naroda ali evo da probamo kulturno ovaj put. Znaci, HOS-ovac koji bastini zna se cije vrijednosti iz Drugog Svjetskog je nasao da prica o cijelom narodu na kvarnjaka. Nece moci.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#2305 Re: Mostar u ratu

Post by tetka762 »

HWsince93 wrote: 02/12/2021 02:19
tetka762 wrote: 02/12/2021 00:46
Srpska posla. Meštri su za pobit civile. Opet da kažem, svi su radili zločine samo srbi su za sve druge tatamate što se tiče zločina.
Prijavljen post. Prvi put sam bio budala i odgovorio ti kako i dolikuje na vrijedjanje cijelog naroda ali evo da probamo kulturno ovaj put. Znaci, HOS-ovac koji bastini zna se cije vrijednosti iz Drugog Svjetskog je nasao da prica o cijelom narodu na kvarnjaka. Nece moci.
Nemaš mi što odgovarati. Fakti pokazuju da ništa nisam slagao. Ja bih volio da si ti u pravu, danas bi bilo više živih spašenih a manje poklanih civila bačenih po smetljištima kao što su uradili na Uborku. Kakve vrijednosti baštinim i u kojoj sam postrojbi bio, to ću ti reći kad me fino upitaš.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#2306 Re: Mostar u ratu

Post by oruzana_pobuna »

meni je HVO sa ustaslukom prilicno politicki konfuzan..... Za dom spremni,bog i hrvati blablabla a streljaju vodjstvo HOSa na najpickastiji kukavicki nevojnicki nacin u sacekusi i atentatu nakon sto su pozvali ljude na pregovore i to teskim mitraljezima..... takav papanluk,opanak, takav seljakluk, primitiviizam, veleizdaja, divljastvo, cobanluk vojne formacije koja takvo nesto napravi ne zasluzuje nijednu bilo kakvu finu rijec vitestva i slicno......
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#2307 Re: Mostar u ratu

Post by tetka762 »

oruzana_pobuna wrote: 02/12/2021 03:21 meni je HVO sa ustaslukom prilicno politicki konfuzan..... Za dom spremni,bog i hrvati blablabla a streljaju vodjstvo HOSa na najpickastiji kukavicki nevojnicki nacin u sacekusi i atentatu nakon sto su pozvali ljude na pregovore i to teskim mitraljezima..... takav papanluk,opanak, takav seljakluk, primitiviizam, veleizdaja, divljastvo, cobanluk vojne formacije koja takvo nesto napravi ne zasluzuje nijednu bilo kakvu finu rijec vitestva i slicno......
Ustaše su za HVO gospoda.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#2308 Re: Mostar u ratu

Post by tetka762 »

HWsince93 wrote: 02/12/2021 02:19
tetka762 wrote: 02/12/2021 00:46
Srpska posla. Meštri su za pobit civile. Opet da kažem, svi su radili zločine samo srbi su za sve druge tatamate što se tiče zločina.
Prijavljen post. Prvi put sam bio budala i odgovorio ti kako i dolikuje na vrijedjanje cijelog naroda ali evo da probamo kulturno ovaj put. Znaci, HOS-ovac koji bastini zna se cije vrijednosti iz Drugog Svjetskog je nasao da prica o cijelom narodu na kvarnjaka. Nece moci.
Tema je Mostar u ratu hadžijo. Pridonesi nešto temi. Reci nešto a prestani kao zagovornik one strane koja je poklala i pobacala civile po smetljištu glumiti humanistu. Nigdje ja nisam vrijeđao cijeli narod, imao sam ja u postrojbi Srba koji su strašni ljudi a fino sam rekao da je ovaj zločin na Uborku djelo ‘srpskog posla’ i rekao sam da su svi radili zločine ali nitko kao Srbi. Hoćeš da krenem na temi o Mostaru o Vukovaru, Škabrnji, Voćinu, Srebrenici… Nemoj se pravit’ lud i glup kad nisi. I još nešto da mi ne pametuješ da je svaki zločin-zločin. Da, jeste, istina. Samo nije isto pobiti 10 ljudi u recimo Sijekovcu i stotine i tisuće po Vukovaru, Škabrnji, Srebrenici. Nije to isto. I citiraj me gdje ja to SVE Srbe vrijeđam i čime? Šta sad, treba se stiditi i nekazat da su najviše ljudi pobili i poklali? Neće da mogne hadžijo pa ti prijavljuj do mile volje i glumi budalu.
HWsince93
Posts: 51
Joined: 09/02/2021 02:55

#2309 Re: Mostar u ratu

Post by HWsince93 »

tetka762 wrote: 02/12/2021 03:41 Ustaše su za HVO gospoda.
Prijavljen post zbog velicanja nacistickih zlocinaca.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2310 Re: Mostar u ratu

Post by Bloo »

tetka762 wrote: 02/12/2021 00:46
Sarajmen wrote: 01/12/2021 10:57 Uborak i Sutina, link https://youtu.be/giDBT7GHdsE?t=60
Srpska posla. Meštri su za pobit civile. Opet da kažem, svi su radili zločine samo srbi su za sve druge tatamate što se tiče zločina.
Trajni.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#2311 Re: Mostar u ratu

Post by aldinjo »

HWsince93 wrote: 02/12/2021 02:19
tetka762 wrote: 02/12/2021 00:46
Srpska posla. Meštri su za pobit civile. Opet da kažem, svi su radili zločine samo srbi su za sve druge tatamate što se tiče zločina.
Prijavljen post. Prvi put sam bio budala i odgovorio ti kako i dolikuje na vrijedjanje cijelog naroda ali evo da probamo kulturno ovaj put. Znaci, HOS-ovac koji bastini zna se cije vrijednosti iz Drugog Svjetskog je nasao da prica o cijelom narodu na kvarnjaka. Nece moci.
Tebi i sličnim tebi HOS je "trn u oku".
adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#2312 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#2313 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#2314 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#2315 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#2316 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

ajdamo
Posts: 1030
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#2317 Re: Mostar u ratu

Post by ajdamo »

Ćiriličar lopina, lako mu je drzavno dijeliti, koji je ovo lopov.
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#2318 Re: Mostar u ratu

Post by rusmir.ba »

Apoll0 wrote: 28/09/2021 21:21
Spiritbreaker wrote: 28/09/2021 09:38 Kada je osvojen Hum, kome je receno da se povuce iz politickih razloga?
Tacnije ko je rekao?
Alija.
Bolio ga je kurac za Mostar kao i za sve sto nije Sarajevo.
Vas bas sopaju tom mitomanijom o prodaji mostara i padu jednog brda ko je brzinski vracen za sat vremena,tj 2 bunkera su pala i jos brze vracena ...Pokusaj bio na kvarnjaka dok su se mirovni razvovori vodili,pa se iskoristila zadnja prilika koja je prosla kako je prosla ,da nekazem debakal
Kakvi razgovori su tad vođeni, septembar 1993.? Hum i nije zauzet, osim tih par bunkera-tranšeja. Isti dan se povukli svi odozgo, poginulo 5 ili 6 momaka, cilj akcije i dalje totalno nejasan, i da se zauzeo ko bi ga drzao. Sam opstanak područja od Salakovca do Vranjevića je i preveliki uspjeh uzimajući u obzir koncentraciju ljudstva i tehnike sa druge strane, dostupnost hrane i logistike za vojsku. Očekivati da ARBIH održi Raštane, ili pak Bunu i Dubrave, su domen naučne fantastike u onoj situaciji. O tome treba pričati i pisati a ne o nekom pokušaju od strane jednog voda da nešto zauzme. Ko je to pomjerio liniju nakon avgusta 1993. i gdje?
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#2319 Re: Mostar u ratu

Post by zlajaBHF »

rusmir.ba wrote: 16/12/2021 13:54
Apoll0 wrote: 28/09/2021 21:21

Vas bas sopaju tom mitomanijom o prodaji mostara i padu jednog brda ko je brzinski vracen za sat vremena,tj 2 bunkera su pala i jos brze vracena ...Pokusaj bio na kvarnjaka dok su se mirovni razvovori vodili,pa se iskoristila zadnja prilika koja je prosla kako je prosla ,da nekazem debakal
Kakvi razgovori su tad vođeni, septembar 1993.? Hum i nije zauzet, osim tih par bunkera-tranšeja. Isti dan se povukli svi odozgo, poginulo 5 ili 6 momaka, cilj akcije i dalje totalno nejasan, i da se zauzeo ko bi ga drzao. Sam opstanak područja od Salakovca do Vranjevića je i preveliki uspjeh uzimajući u obzir koncentraciju ljudstva i tehnike sa druge strane, dostupnost hrane i logistike za vojsku. Očekivati da ARBIH održi Raštane, ili pak Bunu i Dubrave, su domen naučne fantastike u onoj situaciji. O tome treba pričati i pisati a ne o nekom pokušaju od strane jednog voda da nešto zauzme. Ko je to pomjerio liniju nakon avgusta 1993. i gdje?
Ne razumijem zasto Bunu? Zasto nije realno da se mogla drzati teritorija od Bune do Mostara?

Generalno se slazem da je veliki uspjeh ABiH da odrzi teritoriju od Salakovca do Vranjevica.
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#2320 Re: Mostar u ratu

Post by rusmir.ba »

zlajaBHF wrote: 23/12/2021 17:45
rusmir.ba wrote: 16/12/2021 13:54

Kakvi razgovori su tad vođeni, septembar 1993.? Hum i nije zauzet, osim tih par bunkera-tranšeja. Isti dan se povukli svi odozgo, poginulo 5 ili 6 momaka, cilj akcije i dalje totalno nejasan, i da se zauzeo ko bi ga drzao. Sam opstanak područja od Salakovca do Vranjevića je i preveliki uspjeh uzimajući u obzir koncentraciju ljudstva i tehnike sa druge strane, dostupnost hrane i logistike za vojsku. Očekivati da ARBIH održi Raštane, ili pak Bunu i Dubrave, su domen naučne fantastike u onoj situaciji. O tome treba pričati i pisati a ne o nekom pokušaju od strane jednog voda da nešto zauzme. Ko je to pomjerio liniju nakon avgusta 1993. i gdje?
Ne razumijem zasto Bunu? Zasto nije realno da se mogla drzati teritorija od Bune do Mostara?

Generalno se slazem da je veliki uspjeh ABiH da odrzi teritoriju od Salakovca do Vranjevica.
Jako teško sa onim što je Armija imala tada. Linija bi trebala ići Neretvom, pa se recimo od ušća Bune protezati do početka Hodbine i onda ne znam kud gore, jedino preko Kvanja i do vrela Bunice. U onom odnosu snaga je to bilo nerealno, bila je jedna manja operacija 14.08.1993. kada su zauzeta dva uzvišenja iznad Malog Polja, Kičini (veliki i mali odnosno Kajdin i Hadžalića Kičin), i to se nije moglo održati ni dva dana, poginulo je nekoliko jako dobrih momaka uz jos veci broj ranjenih i onda se sve vratilo na početak. Ako govorimo od pokušaju zauzimanja 13.07.1993.tada je situacija bila još gora. Na kraju iz pozicije nekog ko je sve to prošao, samo jedno mogu reći: držanjem područja od Vranjevića do Mostara je samo po sebi ogroman uspjeh, jer je na pojedinom mjestima linija između HVO i VRS bila 3-4km, a unutra jos dvije linije ARBIH.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#2321 Re: Mostar u ratu

Post by zlajaBHF »

rusmir.ba wrote: 24/12/2021 15:20
zlajaBHF wrote: 23/12/2021 17:45

Ne razumijem zasto Bunu? Zasto nije realno da se mogla drzati teritorija od Bune do Mostara?

Generalno se slazem da je veliki uspjeh ABiH da odrzi teritoriju od Salakovca do Vranjevica.
Jako teško sa onim što je Armija imala tada. Linija bi trebala ići Neretvom, pa se recimo od ušća Bune protezati do početka Hodbine i onda ne znam kud gore, jedino preko Kvanja i do vrela Bunice. U onom odnosu snaga je to bilo nerealno, bila je jedna manja operacija 14.08.1993. kada su zauzeta dva uzvišenja iznad Malog Polja, Kičini (veliki i mali odnosno Kajdin i Hadžalića Kičin), i to se nije moglo održati ni dva dana, poginulo je nekoliko jako dobrih momaka uz jos veci broj ranjenih i onda se sve vratilo na početak. Ako govorimo od pokušaju zauzimanja 13.07.1993.tada je situacija bila još gora. Na kraju iz pozicije nekog ko je sve to prošao, samo jedno mogu reći: držanjem područja od Vranjevića do Mostara je samo po sebi ogroman uspjeh, jer je na pojedinom mjestima linija između HVO i VRS bila 3-4km, a unutra jos dvije linije ARBIH.
Zar nije lakse drzati liniju na Neretvi, nego tamo gdje se drzalo? U ovom slucaju bi bilo vise dubine, i komunikacija Mostar - Blagaj je mogla biti mnogo bolja.

Sto se tice akcije 13.7, ako je tako kao sto kazes, a i ja mislim da jeste, zasto je uopste tak akcija radjena?
adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#2322 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#2323 Re: Mostar u ratu

Post by rusmir.ba »

zlajaBHF wrote: 24/12/2021 16:03
rusmir.ba wrote: 24/12/2021 15:20
Jako teško sa onim što je Armija imala tada. Linija bi trebala ići Neretvom, pa se recimo od ušća Bune protezati do početka Hodbine i onda ne znam kud gore, jedino preko Kvanja i do vrela Bunice. U onom odnosu snaga je to bilo nerealno, bila je jedna manja operacija 14.08.1993. kada su zauzeta dva uzvišenja iznad Malog Polja, Kičini (veliki i mali odnosno Kajdin i Hadžalića Kičin), i to se nije moglo održati ni dva dana, poginulo je nekoliko jako dobrih momaka uz jos veci broj ranjenih i onda se sve vratilo na početak. Ako govorimo od pokušaju zauzimanja 13.07.1993.tada je situacija bila još gora. Na kraju iz pozicije nekog ko je sve to prošao, samo jedno mogu reći: držanjem područja od Vranjevića do Mostara je samo po sebi ogroman uspjeh, jer je na pojedinom mjestima linija između HVO i VRS bila 3-4km, a unutra jos dvije linije ARBIH.
Zar nije lakse drzati liniju na Neretvi, nego tamo gdje se drzalo? U ovom slucaju bi bilo vise dubine, i komunikacija Mostar - Blagaj je mogla biti mnogo bolja.

Sto se tice akcije 13.7, ako je tako kao sto kazes, a i ja mislim da jeste, zasto je uopste tak akcija radjena?
13.7.da se izvuku stanovnici ali i vojnosposobni muskarci koji su se krili od Stoca do Capljine. Kao prvi razlog. A ovo sto se govori da se moglo drzati..ni VRS nije mogla sacuvati te krajeve sa silnom tehnikom ali manje ljudstva. Ipak je u dubini bila HV za ispomoc. Svako ko zna stanje na terenu u tom periodu ce isto zakljuciti. S druge strane tenkovi i artiljerija a ovamo se artiljerija uglavnom rentala od VRS.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#2324 Re: Mostar u ratu

Post by zlajaBHF »

rusmir.ba wrote: 24/12/2021 19:45
zlajaBHF wrote: 24/12/2021 16:03

Zar nije lakse drzati liniju na Neretvi, nego tamo gdje se drzalo? U ovom slucaju bi bilo vise dubine, i komunikacija Mostar - Blagaj je mogla biti mnogo bolja.

Sto se tice akcije 13.7, ako je tako kao sto kazes, a i ja mislim da jeste, zasto je uopste tak akcija radjena?
13.7.da se izvuku stanovnici ali i vojnosposobni muskarci koji su se krili od Stoca do Capljine. Kao prvi razlog. A ovo sto se govori da se moglo drzati..ni VRS nije mogla sacuvati te krajeve sa silnom tehnikom ali manje ljudstva. Ipak je u dubini bila HV za ispomoc. Svako ko zna stanje na terenu u tom periodu ce isto zakljuciti. S druge strane tenkovi i artiljerija a ovamo se artiljerija uglavnom rentala od VRS.
Ne znam koliko si upoznat sa akcijom 13.7 ali to sto govoris ne moze biti razlog. Ti vojnosposobni su mogli napustiti teritoriju, i bez te akcije.
Iz danasnje perspektive se da zakljuciti da nista pozitivno nije izaslo iz iste, jer su ljudi dzaba izginuli, a osveta nad civilima sa HR strane je poslje kostala skupo, jer su pocinili mnoge zlocine.

Ti smatras da VRS nije mogao cuvati tu teritoriju?
Moram priznati da se ne slazem, i siguran sam da je prepustena HR strani, jer je to pripalo njima po dogovoru.
Glavni covjek Nevesinjske brigade kaze da Srbi nisu u dolini Neretve zbog politike.
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#2325 Re: Mostar u ratu

Post by rusmir.ba »

Komandni kadar ARBIH kaze da je to glavni razlog. Nije samo vojska izasla. Vise stotina civila takodjer. Bilo je dosta zrtava u HVO. Mislim oko 30 samo oko Domanovica ali samo vojska ne civili.
Armija dosta manje ali su poslije stradali civili i logorasi.

VRS nije imala ljudstvo da to brani. JNA se povukla sredinom maja i od tada krecu problemi. Mobilizacija lokalnog stanovnistva. Slabo popunjavanje jedinica. S druge strane jako opremljena i motivisana HV skupa sa HOS, HVO i TO.
Post Reply