Mostar u ratu

Post Reply
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#2251 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

-M84- wrote: 26/09/2021 18:40 Transkripti: Praljak Tuđmanu predložio tajne udare u BiH

https://express.24sata.hr/top-news/tran ... -bih-18799

Franjo Tuđman: "Gospodine ministre i gospodine generale mi smo tu sa Gornjim Vakufom doživjeli i politički i vojnički neuspjeh. Ministar ti znaš i sam da danas je i jedan od supredsjedatelja pitao u tom sklopu da li smo kadri i da li ćemo ovladati Gornjim Vakufom i ja sam vama dao zadaću, to nije izvršeno i na taj način smo se i politički i vojnički kompromitirali i dali smo, potvrdili smo na taj način te prosudbe da vojnički nismo dorasli čak ni Muslimanima na tom području. To je jedan fijasko. Tko je naredio i zašto da se ruši most u Mostaru?"
Ma hajde,i Berlin bi pao.. sta ti je reci abih ali eto uvijek nesto iskoci neda se covjeku i eto ti...
-M84-
Posts: 127
Joined: 06/03/2021 12:42

#2252 Re: Mostar u ratu

Post by -M84- »

Apoll0 wrote: 26/09/2021 18:52
-M84- wrote: 26/09/2021 18:40 Transkripti: Praljak Tuđmanu predložio tajne udare u BiH

https://express.24sata.hr/top-news/tran ... -bih-18799

Franjo Tuđman: "Gospodine ministre i gospodine generale mi smo tu sa Gornjim Vakufom doživjeli i politički i vojnički neuspjeh. Ministar ti znaš i sam da danas je i jedan od supredsjedatelja pitao u tom sklopu da li smo kadri i da li ćemo ovladati Gornjim Vakufom i ja sam vama dao zadaću, to nije izvršeno i na taj način smo se i politički i vojnički kompromitirali i dali smo, potvrdili smo na taj način te prosudbe da vojnički nismo dorasli čak ni Muslimanima na tom području. To je jedan fijasko. Tko je naredio i zašto da se ruši most u Mostaru?"
Ma hajde,i Berlin bi pao.. sta ti je reci abih ali eto uvijek nesto iskoci neda se covjeku i eto ti...
Istina i poraz bole pa poraze slavite kao pobjede.




Lijepa naša mrtva Herceg-Bosna
(presudila joj Armija BiH)

https://www.docdroid.net/BLa0rlz/lijepa ... osna-2-rtf

Rat HVO protiv Armije BiH (razni klipovi i tekstovi)
https://sites.google.com/view/rat-hvo-p ... e-bih/home
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#2253 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

-M84- wrote: 26/09/2021 18:58
Apoll0 wrote: 26/09/2021 18:52

Ma hajde,i Berlin bi pao.. sta ti je reci abih ali eto uvijek nesto iskoci neda se covjeku i eto ti...
Istina i poraz bole pa poraze slavite kao pobjede.




Lijepa naša mrtva Herceg-Bosna
(presudila joj Armija BiH)

https://www.docdroid.net/BLa0rlz/lijepa ... osna-2-rtf

Rat HVO protiv Armije BiH (razni klipovi i tekstovi)
https://sites.google.com/view/rat-hvo-p ... e-bih/home
Jel zacrtano od abih i njenih ciljeva ispunjeno ili nije? Pa majku mu zar je ijedan Komsic mjerodavan pricati :D...(Jesi skupio jos ratnih prica slika dozivljaja,ima kakva fb grupa da uletim)? :D
-M84-
Posts: 127
Joined: 06/03/2021 12:42

#2254 Re: Mostar u ratu

Post by -M84- »

Apoll0 wrote: 26/09/2021 19:03
-M84- wrote: 26/09/2021 18:58
Istina i poraz bole pa poraze slavite kao pobjede.




Lijepa naša mrtva Herceg-Bosna
(presudila joj Armija BiH)

https://www.docdroid.net/BLa0rlz/lijepa ... osna-2-rtf

Rat HVO protiv Armije BiH (razni klipovi i tekstovi)
https://sites.google.com/view/rat-hvo-p ... e-bih/home
Jel zacrtano od abih i njenih ciljeva ispunjeno ili nije? Pa majku mu zar je ijedan Komsic mjerodavan pricati :D...(Jesi skupio jos ratnih prica slika dozivljaja,ima kakva fb grupa da uletim)? :D
Cilj nam je bio primirije sa HVO da dobijemo hranu i naoruzanje sto smo na kraju i uspjeli.Vitez je bio pred padom to svi znaju i ovde oko Mostara ste ga pusili sto se vidi iz klipova i tekstova.
Imao sam sve petice iz geografije a ne mogu da nadjem Herceg-Bosnu na mapi :lol: .Gdje su granice,koja vam je valuta?umjesto Velike Hrvatske dobili ste Veliku Kurčinu.Himna Hrvatske je "Lijepa naša",a himna mrtve Herceg-Bosne je "Lijepa naša kurčina".U toku Neretve 93 Tudjman je molio Aliju da zaustave ofanzivu kada su i Vrda pala,pa je Alija naredio prekid ofanzive.Tudjman je hitno poslao kamion sa patikama HVO bojovnicima da mogu da bolje da bjeze.Nije bilo boljih sprintera,da su ucestvovali u bilo kojim takmicenjima svi bi odreda osvajali zlatne medalje u sprintu. :pisnuo:
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#2255 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

-M84- wrote: 26/09/2021 19:28
Apoll0 wrote: 26/09/2021 19:03

Jel zacrtano od abih i njenih ciljeva ispunjeno ili nije? Pa majku mu zar je ijedan Komsic mjerodavan pricati :D...(Jesi skupio jos ratnih prica slika dozivljaja,ima kakva fb grupa da uletim)? :D
Cilj nam je bio primirije sa HVO da dobijemo hranu i naoruzanje sto smo na kraju i uspjeli.Vitez je bio pred padom to svi znaju i ovde oko Mostara ste ga pusili sto se vidi iz klipova i tekstova.
Imao sam sve petice iz geografije a ne mogu da nadjem Herceg-Bosnu na mapi :lol: .Gdje su granice,koja vam je valuta?umjesto Velike Hrvatske dobili ste Veliku Kurčinu.Himna Hrvatske je "Lijepa naša",a himna mrtve Herceg-Bosne je "Lijepa naša kurčina".U toku Neretve 93 Tudjman je molio Aliju da zaustave ofanzivu kada su i Vrda pala,pa je Alija naredio prekid ofanzive.Tudjman je hitno poslao kamion sa patikama HVO bojovnicima da mogu da bolje da bjeze.Nije bilo boljih sprintera,da su ucestvovali u bilo kojim takmicenjima svi bi odreda osvajali zlatne medalje u sprintu. :pisnuo:
Argumenti ko u djeteta sve nesto hu-ha, skime ja raspravljam pozdrav(23%) :wink:
-M84-
Posts: 127
Joined: 06/03/2021 12:42

#2256 Re: Mostar u ratu

Post by -M84- »

Apoll0 wrote: 26/09/2021 20:02
-M84- wrote: 26/09/2021 19:28
Cilj nam je bio primirije sa HVO da dobijemo hranu i naoruzanje sto smo na kraju i uspjeli.Vitez je bio pred padom to svi znaju i ovde oko Mostara ste ga pusili sto se vidi iz klipova i tekstova.
Imao sam sve petice iz geografije a ne mogu da nadjem Herceg-Bosnu na mapi :lol: .Gdje su granice,koja vam je valuta?umjesto Velike Hrvatske dobili ste Veliku Kurčinu.Himna Hrvatske je "Lijepa naša",a himna mrtve Herceg-Bosne je "Lijepa naša kurčina".U toku Neretve 93 Tudjman je molio Aliju da zaustave ofanzivu kada su i Vrda pala,pa je Alija naredio prekid ofanzive.Tudjman je hitno poslao kamion sa patikama HVO bojovnicima da mogu da bolje da bjeze.Nije bilo boljih sprintera,da su ucestvovali u bilo kojim takmicenjima svi bi odreda osvajali zlatne medalje u sprintu. :pisnuo:
Argumenti ko u djeteta sve nesto hu-ha, skime ja raspravljam pozdrav(23%) :wink:
Nemas argumenata pa si podvio rep i pobjegao.Naveo sam ti gore argumente tebi su svi Hrvati koji su protiv Herceb-Bosne izdajnici.Evo ovde imas sve pa procitaj i ako mozes progutaj poraz.Dok budes citao uzivaj u muzici na donjem klipu. :lol:

Rat HVO protiv Armije BiH (razni klipovi i tekstovi)
https://sites.google.com/view/rat-hvo-p ... e-bih/home

Hrvatski guslar Željko Šimić-Herceg Bosno,više mi te nema

adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#2257 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#2258 Re: Mostar u ratu

Post by aldinjo »

Apoll0 wrote: 26/09/2021 20:02
-M84- wrote: 26/09/2021 19:28
Cilj nam je bio primirije sa HVO da dobijemo hranu i naoruzanje sto smo na kraju i uspjeli.Vitez je bio pred padom to svi znaju i ovde oko Mostara ste ga pusili sto se vidi iz klipova i tekstova.
Imao sam sve petice iz geografije a ne mogu da nadjem Herceg-Bosnu na mapi :lol: .Gdje su granice,koja vam je valuta?umjesto Velike Hrvatske dobili ste Veliku Kurčinu.Himna Hrvatske je "Lijepa naša",a himna mrtve Herceg-Bosne je "Lijepa naša kurčina".U toku Neretve 93 Tudjman je molio Aliju da zaustave ofanzivu kada su i Vrda pala,pa je Alija naredio prekid ofanzive.Tudjman je hitno poslao kamion sa patikama HVO bojovnicima da mogu da bolje da bjeze.Nije bilo boljih sprintera,da su ucestvovali u bilo kojim takmicenjima svi bi odreda osvajali zlatne medalje u sprintu. :pisnuo:
Argumenti ko u djeteta sve nesto hu-ha, skime ja raspravljam pozdrav(23%) :wink:
A vas jedva 10% ima u BiH. ;-)
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#2259 Re: Mostar u ratu

Post by 90minut »

Bošnjaci su vecina na 32 do 35% teritorije BiH cini mi se da je 23% Sarajevo-Zenica-Tuzla.
Odakle je krenulo ovo 23% to mene zanima? :lol:

A to da ne postoji danas Herceg-Bosna niti entitet sve govori koliko je sati i ko je ispušio, a ako su ispušili tad s tim brojkama šta danas ocekivati tek..
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#2260 Re: Mostar u ratu

Post by Tromblon »

Debilna rasprava od koje niko nema ništa kao ni od zapišavanja tih vajnih procenata jer na njima skoro u nema života osim za kretene koji podržavaju one što su uveli procente na dnevni red.
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#2261 Re: Mostar u ratu

Post by Spiritbreaker »

Kada je osvojen Hum, kome je receno da se povuce iz politickih razloga?
Tacnije ko je rekao?
Alija.
Bolio ga je kurac za Mostar kao i za sve sto nije Sarajevo.
adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#2262 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#2263 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

Spiritbreaker wrote: 28/09/2021 09:38 Kada je osvojen Hum, kome je receno da se povuce iz politickih razloga?
Tacnije ko je rekao?
Alija.
Bolio ga je kurac za Mostar kao i za sve sto nije Sarajevo.
Vas bas sopaju tom mitomanijom o prodaji mostara i padu jednog brda ko je brzinski vracen za sat vremena,tj 2 bunkera su pala i jos brze vracena ...Pokusaj bio na kvarnjaka dok su se mirovni razvovori vodili,pa se iskoristila zadnja prilika koja je prosla kako je prosla ,da nekazem debakal
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#2264 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

...
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#2265 Re: Mostar u ratu

Post by aldinjo »

Spiritbreaker wrote: 28/09/2021 09:38 Kada je osvojen Hum, kome je receno da se povuce iz politickih razloga?
Tacnije ko je rekao?
Alija.
Bolio ga je kurac za Mostar kao i za sve sto nije Sarajevo.
:lol:
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#2266 Re: Mostar u ratu

Post by aldinjo »

Apoll0 wrote: 28/09/2021 21:21
Spiritbreaker wrote: 28/09/2021 09:38 Kada je osvojen Hum, kome je receno da se povuce iz politickih razloga?
Tacnije ko je rekao?
Alija.
Bolio ga je kurac za Mostar kao i za sve sto nije Sarajevo.
Vas bas sopaju tom mitomanijom o prodaji mostara i padu jednog brda ko je brzinski vracen za sat vremena,tj 2 bunkera su pala i jos brze vracena ...Pokusaj bio na kvarnjaka dok su se mirovni razvovori vodili,pa se iskoristila zadnja prilika koja je prosla kako je prosla ,da nekazem debakal
O kakvom debaklu pišeš? UZP-ovci nanijeli gubitke pripadnicima ARBiH?
adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#2267 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#2268 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#2269 Re: Mostar u ratu

Post by tetka762 »

PRIVATNA PITANJA
Delete Quote
Sent: 17/10/2021 03:29
From: Humljanin
Recipient: tetka762

Pozdrav, evo da ne pišemo tamo, zanima me ima li kakvih knjiga ili dokumenata u vezi mostara. Mostar me najviše zanima. Konkretno organiziranje protiv Srba pa poslje kako je tekao sukob sa Muslimanima.

Ima li nekih pdf dokumenata na koje bi me mogao uputiti. Jesi li ikada sabirao te dokumente koje imaš u neki oblik za objavljivanje?
———————————————————————————–——
Odgovorit ću ti javno. Neka ljudi vidi kako se Mostar branio. Ne znam za knjige. Neke dokumente imam ja ali ne bi da ih objavljujem.
Organiziranje protiv Srba? Sve postrojbe protiv Srba, JNA i rezervista u obrani Mostara je ustrojila Hrvatska Vojska, HDZ i HSP. Još 90 i 91 sam znao doći u Mostar i Hercegovinu na teren. Kad su krenuli tenkovi preko Pologa ljudi su imali malo oružja, poslije toga kreće ozbiljniji ustroj po Zapadnoj Hercegovini koja je i obranila i oslobodila Mostar. U Ljubuškom se osniva HOS, na Širokom poskok bojna, sa onim fratrom dominikancem i nekim ljudima iz dijaspore kreće sve to na bolje. Ne volim imena, pomenut ću ti pokojnog Mišića. Mi smo ustrojili obranu Mostara još 91. Imali smo postrojbe na Galcu, u Jasenicama, na Planinici, u gradu, na platou iznad Goranaca. Svo oružje je došlo iz Hrvatske. Bio je mali dio Muslimana iz Mahale i nešto u mupu ali im se većini nije vjerovalo. Dalo se odabranim ljudima Muslimanima iz Mostara oružje koje smo dovezli od treće bojne iz Ploča. Organiziran je krizni stožer za obranu grada (Hrvati i malo Muslimana). Kad je puklo u Travnju, ljudi su bili donekle spremni. Ustrojen je HVO. Alija i Sarajevo predaju obranu grada Hrvatima i kriznom stožeru HVO-a. A kome drugom pitam se kada nikoga drugog nije bilo? Tek kasnije, nakon prvog udara, i osnivanja HVO-a i policije dolazi Arif sa molbom da se naoruža i opremi oko 200 ljudi da ih on vodi kao Mo bataljon. Odobreno. Naoružani i opremljeni. Prvo su bili u hotel Mostaru pa prelaze u Vranicu. Ne sjećam se ali moguće da su bili i u đačkom domu jedno vrijeme. E sad, ja neću biti pička pa reći da su ti ljudi statistička greška. Onako. Bilo je tu gradske raje, sve Muslimani a bilo je i Srba. Hrvata jako malo, skoro nikako. Gdje su ratovali ja ne znam. Sad bih ti mogao ispričati jednu priču iz Mostara, kad sam jednog vojnog policajca iz Mo bataljona ošamario i razoružao i uzeo mu crvenog forda sieru bez krova jer je bio zalizani šupak ali neću o tome da ne ispadne da se kurčim i omalovažavam bilo kakve borce. Tek kasnije krajem 92 osniva se armija bih. Nevažno za obranu grada jer je grad oslobođen a četnici odbačeni daleko. O sukobu s Muslimanima u drugom postu ali ukratko. Mi njih prvi napali da nebi oni nas kao u Srednjoj Bosni. Logičan potez kada se znalo za njihov plan u Mostaru a šupački su se ponašali još u mupu 92 prije osnivanja armije tako da se znalo da osnivaju armiju, kuju plan o napadu i kopaju tunele pod vranicom.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#2270 Re: Mostar u ratu

Post by tetka762 »

Sukob sa Muslimanima u Mostaru.
Bilo je svašta još 1992 ali ja sam osobno vjerovao da do rata između nas neće doći. Da ima pametnijih glava na obe strane. Kad kažem bilo je svašta mislim na ono što znam 100% što sam ja doživio. Evo recimo moja postrojba, postrojba HV-a, zauzme i oslobodi jedno JNA skladište i vojarnu. Nema tu nikoga ni armije ni TO ni zelenih beretki. Sutra dolazi zelena lada, na vratima farbom napisano MOS, izlaze četvorica i predstavljaju se kao zelene beretke, kurče se i traže podjelu oružja. To su te male gluposti od kojih sve krene. Sve dok jednom ne sretoh Marina, momčina iz Cima, plav jak svojih 24-25 godina. Šta je bilo Marine? Jebiga, neko bacio bombu na patrolu HVO-a u gradu, svi mu zubi izbijeni. Hajde dobro jebiga rat je. Prelazio sam preko nekih stvari i mislio sam da neće zakrviti dok nam nisu počeli nestajati vojnici. Bukvalno čovjek nestane. Sa linije, iz grada… Pa tako i moj suborac iz četvrte. Tek sam dosta kasnije saznao da su ga armijaši zarobili i oteli na avijatičarskom mostu. Tu sam znao da je došao kraj mada mi je Doktor govorio da mu Muslimani mite u Rami i i ijaju vojnike po crnim vrhovima dok on s njima u zapovjedništvu sjedi. Eto tako, zakuhalo se gore u Bosni. Njih je bilo više, mislili su da mogu, protiv Srba nisu imali šanse a protiv nas u Bosni jesu. Tako se dogodi Rama, Travnik, Bugojno, Zenica… Sve je to prije Mostara i Hercegovine. U Mostaru su šutili. Ovi iz Mupa su imali dogovor sa Arifom kad se osnuje armija da svi pređu u armiju. Mi smo za taj dogovor naravno znali pa smo ih nogirali iz mupa prije nego što se armija osnovala na što su oni cmizdrili. Osnovali su armiju, temelj je bio Mo bataljon. Kasnije se raja, gradska raja povukla. Došli su krkani iz Gacka, Nevesinja, šargan odredi ovo ono, oni su se pitali. Tako su se i micali od hotela Mostar pa đački dom pa vranica. Ja mislim da nije puklo da bi došli do Smrčenjaka. Uglavnom, mi smo njih napali i to njihovo zapovjedništvo u vranici i zauzeli to. Mislim da znaš koje postrojbe su bile tu. Oni što su došli na lijevu oni su pušteni jer ih druga vojna nije htijela pomesti kod bazena kad su prelazili Šantićevu. Pustila ih raja neka idu. Izvukli su se preko Uzaka. Kasnije se linija uspostavila u Šantićevoj, na bulevaru. Ništa se puno nije micalo do 30.6.93 kada oni uzimaju sjeverni logor i gore sjevernije. To je greška HVO-a, nijedna jača atg ili vod, bojna nije bila tamo. Domobrani koji su i najebali. Neki su se spasili tako što su preplivali a neki preko visećeg nosta koji je tu bio. Na drugoj strani je bila druga bojna u b luci, posrbno snajperi u onim zgradama ali ništa uradili nisu. Rokalo se sa armijom u gradu kod doma zdravlja, hit, u prolazu kod abraševića, kod đenđe je jebeno bilo. Uglavnom gutavo a najviše ginu civili koje su gurali (i jedni i drugi) da im nose vreće i slažu grudobrane. Za Hum. Nikad nisu uzeli Hum. Došli do onog drugog bunkera, naši na soliterima malo zaspali i srolali koju trubicu pa se opustili. Ovi se uspeli do drugog bunkera, ušli u podhum i tu im je bio kraj. Pokošeni našim tenkom. Sad zamisli onu strminu i kako to izgleda kad te tenk na onakvim terenu poklopi. Ove iz podhuma i sa bulevara su satima izvlačili hitnom. Nitko na njihov sanitet nije metka ispalio. Eh da, Raštani. Uzeli su Raštane, mi ih ekspresno vratili. Mislim da znaš koje postrojbe, ako ne pitaj. Uglavnom, imam osjećaj da je to bila politika. Eh da. Oni su bili u taku sa Srbima. Sastajali su se gore u gostinoj šumi. Mi smo naravno znali za sve to. I još. Nikakvih većih postrojbi HV-a nije bilo u Mostaru a posebno četvrte splitske. Bilo je tigrova i gromova koji napuštaju Mostar jako brzo a one Slavonce na jugu he poklopilo naše topništvo. Prerano su krenuli i na svoju ruku. Noć proje je bio dogovor u jednom hercegovačkom selu ali se oni dogovora nisu držali. To bi bilo to. A to koliko smo im pomogli na početku o tome je glupo i pričati. Puna ih je Dalmacija bila, vojno sposobnih. Jednom dođe zapovjed za raciju. Sve kupimo od Ploča do Makarske. Sve vojno sposobne Mostarce i šaljemo nazad. Prvo mi je bilo čudno što nas šalju, neka šalju policiju. Ne, idemo mi jer ljudi bježe i muljaju sa izbjegličkim kartonima koji su tada bili bez slike. Pisao sam o tome. O ljudima imenom i prezimenom iz Mahale, Muslimanima koje ni puškom nisi mogao natjerati da se vrate i bore za svoj grad. Sjećam se jednog, pisao sam o tome. Imao je stakleno oko, iz Mahale je bio. Ma cirkus. I onda pročitaš na forumu o statističkim greškama i 100 poginulih bojovnika HVO-a pa ti točno dođe muka. Ovaj staklenko iz Mahale i oni što su bježali po plažama i stijenama Makarske i Zaostroga su statistička greška. Nadam se da sam ti malo pojasnio.
adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#2271 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

-M84-
Posts: 127
Joined: 06/03/2021 12:42

#2272 Re: Mostar u ratu

Post by -M84- »

tetka762 wrote: 17/10/2021 03:09 PRIVATNA PITANJA
Delete Quote
Sent: 17/10/2021 03:29
From: Humljanin
Recipient: tetka762

Pozdrav, evo da ne pišemo tamo, zanima me ima li kakvih knjiga ili dokumenata u vezi mostara. Mostar me najviše zanima. Konkretno organiziranje protiv Srba pa poslje kako je tekao sukob sa Muslimanima.

Ima li nekih pdf dokumenata na koje bi me mogao uputiti. Jesi li ikada sabirao te dokumente koje imaš u neki oblik za objavljivanje?
———————————————————————————–——
Odgovorit ću ti javno. Neka ljudi vidi kako se Mostar branio. Ne znam za knjige. Neke dokumente imam ja ali ne bi da ih objavljujem.
Organiziranje protiv Srba? Sve postrojbe protiv Srba, JNA i rezervista u obrani Mostara je ustrojila Hrvatska Vojska, HDZ i HSP. Još 90 i 91 sam znao doći u Mostar i Hercegovinu na teren. Kad su krenuli tenkovi preko Pologa ljudi su imali malo oružja, poslije toga kreće ozbiljniji ustroj po Zapadnoj Hercegovini koja je i obranila i oslobodila Mostar. U Ljubuškom se osniva HOS, na Širokom poskok bojna, sa onim fratrom dominikancem i nekim ljudima iz dijaspore kreće sve to na bolje. Ne volim imena, pomenut ću ti pokojnog Mišića. Mi smo ustrojili obranu Mostara još 91. Imali smo postrojbe na Galcu, u Jasenicama, na Planinici, u gradu, na platou iznad Goranaca. Svo oružje je došlo iz Hrvatske. Bio je mali dio Muslimana iz Mahale i nešto u mupu ali im se većini nije vjerovalo. Dalo se odabranim ljudima Muslimanima iz Mostara oružje koje smo dovezli od treće bojne iz Ploča. Organiziran je krizni stožer za obranu grada (Hrvati i malo Muslimana). Kad je puklo u Travnju, ljudi su bili donekle spremni. Ustrojen je HVO. Alija i Sarajevo predaju obranu grada Hrvatima i kriznom stožeru HVO-a. A kome drugom pitam se kada nikoga drugog nije bilo? Tek kasnije, nakon prvog udara, i osnivanja HVO-a i policije dolazi Arif sa molbom da se naoruža i opremi oko 200 ljudi da ih on vodi kao Mo bataljon. Odobreno. Naoružani i opremljeni. Prvo su bili u hotel Mostaru pa prelaze u Vranicu. Ne sjećam se ali moguće da su bili i u đačkom domu jedno vrijeme. E sad, ja neću biti pička pa reći da su ti ljudi statistička greška. Onako. Bilo je tu gradske raje, sve Muslimani a bilo je i Srba. Hrvata jako malo, skoro nikako. Gdje su ratovali ja ne znam. Sad bih ti mogao ispričati jednu priču iz Mostara, kad sam jednog vojnog policajca iz Mo bataljona ošamario i razoružao i uzeo mu crvenog forda sieru bez krova jer je bio zalizani šupak ali neću o tome da ne ispadne da se kurčim i omalovažavam bilo kakve borce. Tek kasnije krajem 92 osniva se armija bih. Nevažno za obranu grada jer je grad oslobođen a četnici odbačeni daleko. O sukobu s Muslimanima u drugom postu ali ukratko. Mi njih prvi napali da nebi oni nas kao u Srednjoj Bosni. Logičan potez kada se znalo za njihov plan u Mostaru a šupački su se ponašali još u mupu 92 prije osnivanja armije tako da se znalo da osnivaju armiju, kuju plan o napadu i kopaju tunele pod vranicom.
Muslimani prvi napali HVO u Srednjoj Bosni.Sta bi u Prozoru i Ahmicima?Mozesli nam objasniti tu Herceg-Bosna propagandu ili ces po obicaju podviti rep izmrdju nogu i pobjeci.
adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#2273 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#2274 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#2275 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

Post Reply