Mostar u ratu

Post Reply
User avatar
Brisbane
Posts: 742
Joined: 07/09/2007 04:03

#1 Mostar u ratu

Post by Brisbane »

Moze li mi neko odgovoriti
1) Ogromni zeljeznicki tunel (par kilometara) na ulazu u Mostar (iz pravca Capljine). Kakva je njegova svrha bila u ratu (skladiste, skloniste,....) ?

2) Da li mi neko moze locirati tromedu dodira Chetnika, Ustasa i ABiH na jugu oko Blagaja ? (Google map bio bilo sjajno).
User avatar
Hrvoje_Hrvatinic
Posts: 206
Joined: 16/07/2009 11:26

#2 Re: Mostar u ratu

Post by Hrvoje_Hrvatinic »

Brisbane wrote:Moze li mi neko odgovoriti
1) Ogromni zeljeznicki tunel (par kilometara) na ulazu u Mostar (iz pravca Capljine). Kakva je njegova svrha bila u ratu (skladiste, skloniste,....) ?

2) Da li mi neko moze locirati tromedu dodira Chetnika, Ustasa i ABiH na jugu oko Blagaja ? (Google map bio bilo sjajno).
Ja ne znam odgovor, ali priznajem da si se odlično sjetio tog tunela. Nije mi to nikad palo na pamet a on je vjerojatno imao važnu ulogu u ratu. Baš me zanima hoće li tko konkretno što napisati.
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#3 Re: Mostar u ratu

Post by karanana »

....... nisam zainteresovan za dalje upustanje u ove filozofije i vrcenje u krug....

nego zna li neko jeli taj tunel imao ikakvu funkciju u ratu ili ne?
Last edited by dr.gog on 14/09/2009 12:32, edited 2 times in total.
Reason: off topic
User avatar
Brisbane
Posts: 742
Joined: 07/09/2007 04:03

#4 Re: Mostar u ratu

Post by Brisbane »

karanana wrote:....... nisam zainteresovan za dalje upustanje u ove filozofije i vrcenje u krug....

nego zna li neko jeli taj tunel imao ikakvu funkciju u ratu ili ne?
Upravo tako.
Valjda ce onaj Mostarac znat...
alanskoda
Posts: 577
Joined: 08/10/2008 21:48

#5 Re: Mostar u ratu

Post by alanskoda »

dr gog kad vec ispravljas postove,ispravi i ovaj od postavljaca teme.a biti pripadnik vrs ili hvo- a ne znaci automatski da je neko cetnik ili ustasa.i da mi je znati ko tebe postavi za moderatora sa takvim arsinima.
User avatar
Brisbane
Posts: 742
Joined: 07/09/2007 04:03

#6 Re: Mostar u ratu

Post by Brisbane »

alanskoda wrote:dr gog kad vec ispravljas postove,ispravi i ovaj od postavljaca teme.a biti pripadnik vrs ili hvo- a ne znaci automatski da je neko cetnik ili ustasa.i da mi je znati ko tebe postavi za moderatora sa takvim arsinima.
Iz moje perspektive to su bili ono sto sam gore naveo.
Imam pravo na svoje misljenje. Nikoga ne vrijedam, ljudi u Istocnoj Her. sebe tako zovu od 41', slicno u Zap. Her.
Moras postovati drugacije misljenje.
User avatar
vaučer
Posts: 8861
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#7 Re: Mostar u ratu

Post by vaučer »

Oprosti ali ukurcu ti je razmišljanje i perspektiva.
Moj otac je bio u HVO-u i ne želim da ga netko naziva ustašom, jer on to nije.
Tvoja perspektiva i tvoja zatucani šovinizam nisu isto.
Geronimo81
Posts: 874
Joined: 04/06/2009 14:13

#8 Re: Mostar u ratu

Post by Geronimo81 »

Brisbane wrote:
alanskoda wrote:dr gog kad vec ispravljas postove,ispravi i ovaj od postavljaca teme.a biti pripadnik vrs ili hvo- a ne znaci automatski da je neko cetnik ili ustasa.i da mi je znati ko tebe postavi za moderatora sa takvim arsinima.
Iz moje perspektive to su bili ono sto sam gore naveo.
Imam pravo na svoje misljenje. Nikoga ne vrijedam, ljudi u Istocnoj Her. sebe tako zovu od 41', slicno u Zap. Her.
Moras postovati drugacije misljenje.
.A da sada neko recimo umjesto ARBiH stavi Balija,Turčin,Mudžahedin po tvom bi se tako trebalo staviti jer imas ljudi koji su sebe tako smatrali. Nas hrvate vrijeđa to pa te molim da izmjenis jer sa tim nazivas veliku vecinu hrvata ustasama.Da su u pitanju pripadnici HOS ja se nebi bunio jer su oni sebe ionako smatrali ustasama.
bulevarmostar
Posts: 228
Joined: 29/06/2009 04:32

#9 Re: Mostar u ratu

Post by bulevarmostar »

Slazem se da nije posteno 14 godina nakon rata za sve pripadnike HVO, pogotovo na ovom pod-forumu (ima zato bez cenzure). Iako sam i ja tako zvao u ratu dok mi je otac ratovao protiv istih.

Sto se tice polozaja kod Blagaja, upravo sam prije par dana dobio knjigu "Jesen 94" o neuspjeloj akciji na Povelezje Armije BiH. Unutar zadnje korice ima mapa polozaja kod Blagaja i plan akcije. Iz obiljezenih polozaja, moze se razaznati kuda su isle linije na toj tromedji. Ako budem nasao neki dobar skener, gledacu da to postavim.
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#10 Re: Mostar u ratu

Post by Luke Perry »

ispravno je pripadnike tih paramilitarnih organizacija nazivati ustasama, cetnicima i mudzahedinima. ali kako ste jos daleko od trijeznjenja cak ste mi i simpaticni.
Anes23
Posts: 77
Joined: 15/05/2010 18:54
Location: Zeljusa kraj Mostara, kupujem Srpsku imovinu
Contact:

#12 Re: Mostar u ratu

Post by Anes23 »

Mogu ti ja reci.Ako hoces detaljne vojne mape razdvajanja protivnickih snaga u ratu

...

Znam ja osobu koja ima sepet tih mapa, pa cu mu reci da mi dadne neke mape :oops:
Last edited by Chmoljo on 30/07/2010 15:08, edited 1 time in total.
Reason: zabranjeno reklamiranje
Anes23
Posts: 77
Joined: 15/05/2010 18:54
Location: Zeljusa kraj Mostara, kupujem Srpsku imovinu
Contact:

#13 Re: Mostar u ratu

Post by Anes23 »

Ima li neko detaljnu kartu razgranicenja Armije Bih i Hvo na podrucju grada Mostara

Hvala

:D
User avatar
BHCluster
Posts: 23261
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#14 Re: Mostar u ratu

Post by BHCluster »

Rajko Petrović, oficir Vojske Srbije na haškom suđenju Momčilu Perišiću svjedočio je ovih dana kako je Vojska Republike Srpske iznajmila teško naoružanje pripadnicima HVO-a na hercegovačkom ratištu po cijeni od 30.000 maraka, piše Novi list.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#15 Re: Mostar u ratu

Post by osa »

BHCluster wrote:Rajko Petrović, oficir Vojske Srbije na haškom suđenju Momčilu Perišiću svjedočio je ovih dana kako je Vojska Republike Srpske iznajmila teško naoružanje pripadnicima HVO-a na hercegovačkom ratištu po cijeni od 30.000 maraka, piše Novi list.
jeftino, sigurno im je bila frka s nečim, čim su išli tako ispod cijene, nego da li je to onaj lik koji je izjavio da je karadžić dobio 300 000 maraka od nekog iz bijeljine da ga oslobodi vojne obveze, a da je čuo da su neki dali i milijune, krasan svjedok, pa oslobađanje od vojne obveze se u to vrijeme kupovalo sa par stotina a ako je bila viđenija osoba s par tisuća dm-a...
User avatar
BHCluster
Posts: 23261
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#16 Re: Mostar u ratu

Post by BHCluster »

osa wrote:
BHCluster wrote:Rajko Petrović, oficir Vojske Srbije na haškom suđenju Momčilu Perišiću svjedočio je ovih dana kako je Vojska Republike Srpske iznajmila teško naoružanje pripadnicima HVO-a na hercegovačkom ratištu po cijeni od 30.000 maraka, piše Novi list.
jeftino, sigurno im je bila frka s nečim, čim su išli tako ispod cijene, nego da li je to onaj lik koji je izjavio da je karadžić dobio 300 000 maraka od nekog iz bijeljine da ga oslobodi vojne obveze, a da je čuo da su neki dali i milijune, krasan svjedok, pa oslobađanje od vojne obveze se u to vrijeme kupovalo sa par stotina a ako je bila viđenija osoba s par tisuća dm-a...
Ako postoje dokazi o tome neka vrsta papirologije a sigurno postoji jer nebi tuzilastvo islo ovako plitko a svjedok nije bitan bitno je dali to sto govori ima cinjenicno uporiste.
staza
Posts: 582
Joined: 04/03/2009 22:58

#17 Re: Mostar u ratu

Post by staza »

Luke Perry wrote:ispravno je pripadnike tih paramilitarnih organizacija nazivati ustasama, cetnicima i mudzahedinima. ali kako ste jos daleko od trijeznjenja cak ste mi i simpaticni.
U Mostaru mudžahedini!?
Koje si se godine prvi put konektirao (na Internet)?
:lol:
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#18 Re: Mostar u ratu

Post by osa »

BHCluster wrote:
osa wrote:
BHCluster wrote:Rajko Petrović, oficir Vojske Srbije na haškom suđenju Momčilu Perišiću svjedočio je ovih dana kako je Vojska Republike Srpske iznajmila teško naoružanje pripadnicima HVO-a na hercegovačkom ratištu po cijeni od 30.000 maraka, piše Novi list.
jeftino, sigurno im je bila frka s nečim, čim su išli tako ispod cijene, nego da li je to onaj lik koji je izjavio da je karadžić dobio 300 000 maraka od nekog iz bijeljine da ga oslobodi vojne obveze, a da je čuo da su neki dali i milijune, krasan svjedok, pa oslobađanje od vojne obveze se u to vrijeme kupovalo sa par stotina a ako je bila viđenija osoba s par tisuća dm-a...
Ako postoje dokazi o tome neka vrsta papirologije a sigurno postoji jer nebi tuzilastvo islo ovako plitko a svjedok nije bitan bitno je dali to sto govori ima cinjenicno uporiste.
nema nikakvog činjeničnog uporišta , samo njegova izjava, pa zar misliš da je karadžić nekom dao potvrdu za oslobađanje od vojne službe, 300 000 smiješno.....
User avatar
BHCluster
Posts: 23261
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#19 Re: Mostar u ratu

Post by BHCluster »

osa wrote:
nema nikakvog činjeničnog uporišta , samo njegova izjava, pa zar misliš da je karadžić nekom dao potvrdu za oslobađanje od vojne službe, 300 000 smiješno.....
Ako postoje dokazi to jeste bilo kakva vrsta ugovora a sigurno da postoji jer se ista stvar spominjala i u sudjenju Prlicu i ostalima onda je to nesto drugo. Istina prije svega ma koliko bolna bila.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#20 Re: Mostar u ratu

Post by osa »

BHCluster wrote:
osa wrote:
nema nikakvog činjeničnog uporišta , samo njegova izjava, pa zar misliš da je karadžić nekom dao potvrdu za oslobađanje od vojne službe, 300 000 smiješno.....
Ako postoje dokazi to jeste bilo kakva vrsta ugovora a sigurno da postoji jer se ista stvar spominjala i u sudjenju Prlicu i ostalima onda je to nesto drugo. Istina prije svega ma koliko bolna bila.
ne postoje dokazi, samo riječ, čuo, vidio i sl.
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#21 Re: Mostar u ratu

Post by in33sa »

BHCluster wrote:Rajko Petrović, oficir Vojske Srbije na haškom suđenju Momčilu Perišiću svjedočio je ovih dana kako je Vojska Republike Srpske iznajmila teško naoružanje pripadnicima HVO-a na hercegovačkom ratištu po cijeni od 30.000 maraka, piše Novi list.
ja....

Nakon 15 godina od rata u BiH i Mostaru, tjednik Slobodna Bosna otkrio je nove detalje o muslimansko-srpskom savezništvu u vezi s ratom u Mostaru. Tom se savezništvu oštro protivio Alija Izetbegović, tadašnji predsjednik Predsjedništva BiH. Vojna suradnja 4. korpusa Armije BiH i Nevesinjske brigade, kako se navodi počela je 8. kolovoza 1993., nakon što je izaslanstvo iz Hrvatske neuspješno pokušalo smiriti uzavrelu krv.

Uloga Irana
Značajnu ulogu u tadašnjim ratnim zbivanjima imao je Iran koji je, preko Hrvatske i uz “cijenu” trećine oružja, dopremao naoružanje za Armiju BiH, a tu suradnju naročito je podržavao tadašnji hrvatski ministar obrane Gojko Šušak, dok su predsjednik Franjo Tuđman i Mate Granić bili rezerviraniji.

No, nakon pucanja odnosa s hrvatskom stranom, iranska diplomacija uspjela je dobiti ustupke srpske strane, i to zahvaljujući paralelnoj diplomaciji Sarajevo-Teheran-Moskva-Beograd-Pale. Slobodna piše kako je prva veza mostarskih muslimana sa srpskom stranom bio ratni gradonačelnik istočnog Mostara Safet Oručević i sada bivša predsjednica GO SDA Fatima Leho.

Slabljenje pritiska
Nakon nevesinjskog majora Gušića, u pregovore s Muslimanima uključio se i general Mladić, te je bilo jasno kako zajedničke akcije protiv HVO-a odobrava i službeni Beograd. No, stalna telefonska veza između srpske i muslimanske strane pod kodnim imenom “Višnja-Jabuka” gasi se nakon 15 mjeseci suradnje i vojne operacije Armije BiH “Jesen 94” usmjerene prema Srbima, a zbog slabljenja srpskih pritisaka na Sarajevo.

Sastanci s Mladićem
Kodnom telefonskom vezom “Višnja-Jabuka” odvijala se vojna suradnja pripadnika 4. korpusa Armije BiH i Nevesinjske brigade. “Vi krenite prema Stocu, Dubravama i Neumu, a mi ćemo uzeti sve lijevo od Neuma do Ploča i tada ćemo zajednički pregovarati s Hrvatima”, predlagao je general Ratko Mladić svojim mostarskim muslimanskim suradnicima. Kako se navodi, Mladić se s njima nekoliko puta sastajao u Podveležju.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#22 Re: Mostar u ratu

Post by osa »

ma nemoguće...
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#23 Re: Mostar u ratu

Post by kv99 »

osa wrote:ma nemoguće...
nemoj da se cudis , zar ne znas da je Armija citavo vrijeme saradzivala sa cetnicima. Ustvari 2 od 3,5 godina rata nije ni metka ispalila prema njima, jedinice iz Sarajeva su u konvojima sa oruzjem preko Ilidze prabacivane prema Konjicu, iz Bihaca su preko BL slali pojacanja u Travnik, zajednicki planirali akcije i razmjenjivali obavjestajne podatke, u istom rovu si mogao da nadzes cetnike iz Vukovara i Crne Labudove, par mjeseci prije pocetka borbi u Travniku na Vlasicu se sastao Alagic da se dogovori o pomoci brace Srba po zonama djelovanja i artiljerijskoj podrsci, linije su predavane cetnicima gdje god se stiglo....zato nemoj da se cudis nas dragi panduru iz Siska. Mene samo cudi gdje i kako nestade na hiljade Srba iz Siska i okoline i ko pobi one srpske civile po Sisku a da metka u borbi nije ispaljeno . Nije moguce da se ista ne-demokratski dogodilo u tom gradu jer vidim da nam bas ti dijelis lekcije sta i kako treba...ili je to samo tvoj "stav" ;-)
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#24 Re: Mostar u ratu

Post by in33sa »

Srbi iz Siska su nestali tamo gdje i Srbi iz Sarajeva, Zenice, Zavidovica itd.

Na tebi je da ih pronadjes, mada vec znamo da su sarajevski, zenicki i zavidovicki Srbi sve cetnik do cetnika koji su otisli na brda da ubijaju Bosnjake, a ako je koji i ubijen u stanu, u kuci ili na Kazanima onda je to izolirani incident, a oni iz Siska su pacifisti i zrtve ustaske strahovlade.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#25 Re: Mostar u ratu

Post by osa »

in33sa wrote:Srbi iz Siska su nestali tamo gdje i Srbi iz Sarajeva, Zenice, Zavidovica itd.

Na tebi je da ih pronadjes, mada vec znamo da su sarajevski, zenicki i zavidovicki Srbi sve cetnik do cetnika koji su otisli na brda da ubijaju Bosnjake, a ako je koji i ubijen u stanu, u kuci ili na Kazanima onda je to izolirani incident, a oni iz Siska su pacifisti i zrtve ustaske strahovlade.
srbi iz siska u velikom broju još uvijek žive u sisku, istina je da ih je dio otišao, dio otjeran a dio i ubijen, ne toliki , koliko to piše savo štrbac, ali ne bih licitirao brojem žrtava i jedna je previše....
Post Reply