mostar by bike

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
Post Reply
User avatar
duspi
Posts: 749
Joined: 17/04/2008 02:11
Location: SA

#1 mostar by bike

Post by duspi »

haj :) imao bih nekoliko pitanja i cijenio bih ukoliko bih uspio dobiti odgovore i upute :)

nisam iz mostara, ali ga jako često (nakratko) posjećujem i manje više solidno poznajem, međutim ubrzo bih trebao tu provesti 7 - 10 dana i imat ću puno slobodnog vremena.

da li iko ima za preporučiti neke ture biciklom u blizini grada i ukratko objasniti kako / kuda se ide? ruište, podveležje, blagaj, tako nešto? također i pješačke/planinarske ture su dobrodošle. ono što me posebno zanima i što mi je velika želja je popeti na hum, do krsta (nema nikakve veze s krstom, već isključivo s pogledom koji odatle mora biti fenomenalan). da li je to uopšte izvodivo, može li se doći pješke / biciklom, čuo sam da ima dijelova koji su još minirani. ukoliko je izvodljivo, kuda se ide i koliko ima do gore (u kilometrima ili vremenski)?

hvala :)
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#2 Re: mostar by bike

Post by quarterback »

vozio sam prosle godine podvelezje i svakako bih preporucio tu turu samo ne znam kakva ce ti biti u ova doba godine, mi smo isli u maju dok su u sarajevu padale kise i bilo je prelijepo, vrijeme ugodno, suncano, ne pretoplo, popeli se iz istocnog mostara uz brdo (tesko je objasniti gdje se skrece, kada ides magistralom sa "gornje strane" grada u jednom momentu imas skretanje lijevo - uz brdo), taj se put vidi iz grada pa ti mozda nece biti tesko za naci, odatle na plato veleza pa potom preko nekakvih sela gore spustili se na kraju na bunu na rucak :)

pogledaj mtb.ba mislim da ima ta tura opisana

takodje mozes iz zapadnog mostara na gorjance, to ti je brdska cesta, penjanje, prosle godine je na tom platou vozena xc trka, koga god tamo da pitas znace ti reci
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#3 Re: mostar by bike

Post by zlo zlo »

do Blagaja svakako... jest da u Blagaju 9 ležecih policajaca u kilometru, ali fin je put :) ... sjest u restoran na ribnjaku i pojest 2 pastrve cije se meso tali u ustima za 13 km :D
User avatar
duspi
Posts: 749
Joined: 17/04/2008 02:11
Location: SA

#4 Re: mostar by bike

Post by duspi »

u blagaju sam redovan samo što sam uvijek do sada išao autom :) (dobro ne baš redovan, ali čest :D)

hvala obojici :) nadam se da će se još neko oglasiti za taj hum :)
User avatar
vaučer
Posts: 8895
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#5 Re: mostar by bike

Post by vaučer »

Asfaltirano je do vrha Huma.
Kreni putem prema Čitluku iz Mostara, nećeš promašiti skretanje sigurno.
User avatar
duspi
Posts: 749
Joined: 17/04/2008 02:11
Location: SA

#6 Re: mostar by bike

Post by duspi »

ekstra, hvala puno

nešto sam malo zagledao na google mapsu, valjda neće biti problem :)
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#7 Re: mostar by bike

Post by Toto »

Mostar bi mogao bit zimska i jesenja destinacija za bosanske bicikliste
Post Reply