Most kod Akademije

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#26 Re: Most kod Akademije

Post by atko »

Sta vam je ... ima li ista da moze zadovoljiti vase "kriticke" kriterije ... most bas neobican i jednostavan, samo ga zavintali bez nekog kindjurenja ... samo da ga kvalitetno urade da ne propadne za pola godine ... vec vidim skejtere i rolere na tom luku :D

A sto se uklapanja tice ... pa od kozje cuprije do zadnjeg mosta na Milji ja neznam da li je i jedan i slican drugom ... i da li se uklapa u okolinu u kojoj se nalazi ... toliko o uklapanju :D
User avatar
kurty
Posts: 45059
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#27 Re: Most kod Akademije

Post by kurty »

atko wrote:Sta vam je ... ima li ista da moze zadovoljiti vase "kriticke" kriterije ... most bas neobican i jednostavan, samo ga zavintali bez nekog kindjurenja ... samo da ga kvalitetno urade da ne propadne za pola godine ... vec vidim skejtere i rolere na tom luku :D

A sto se uklapanja tice ... pa od kozje cuprije do zadnjeg mosta na Milji ja neznam da li je i jedan i slican drugom ... i da li se uklapa u okolinu u kojoj se nalazi ... toliko o uklapanju :D
uze mi slova iz tastature...

p.s. s biciklom se zaletit, da bar osjedim sta je pad na glavu :D
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#28 Re: Most kod Akademije

Post by dadoka84 »

Ja bi ovako volio :D pluca grada

Image
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#29 Re: Most kod Akademije

Post by atko »

dadoka84 wrote:Ja bi ovako volio :D pluca grada

Image
nece mociii ... ne uklapa se sa domom mladih :D
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#30 Re: Most kod Akademije

Post by chengaba »

Bila je prije nekoliko godina ideja da most bude klasični betonski/kameni, ali da na jednom dijelu bude širok, što bi bilo ko nekakav trg. Meni je ta ideja bolja, jer bi se skupljali klošari iz akademije (NHF) :D, a i generalno se bolje uklapa...
Ovaj dizajn mi može proći, ali ja sam to drugačije zamišljao...
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#31 Re: Most kod Akademije

Post by high_volume »

chengaba wrote:Bila je prije nekoliko godina ideja da most bude klasični betonski/kameni, ali da na jednom dijelu bude širok, što bi bilo ko nekakav trg. Meni je ta ideja bolja, jer bi se skupljali klošari iz akademije (NHF) :D, a i generalno se bolje uklapa...
Ovaj dizajn mi može proći, ali ja sam to drugačije zamišljao...

Most bi definitivno bio mnogo ljepši i uklapao bi se u ambijent da je betonski s kamenom oblogom i željeznom ogradom... pa čak i s proširenjem na srednjem dijelu, ili proširenjem na krajevima, kao Drvenija most..
BaileyS
Posts: 1036
Joined: 02/07/2008 00:29

#32 Re: Most kod Akademije

Post by BaileyS »

chengaba wrote:Bila je prije nekoliko godina ideja da most bude klasični betonski/kameni, ali da na jednom dijelu bude širok, što bi bilo ko nekakav trg. Meni je ta ideja bolja, jer bi se skupljali klošari iz akademije (NHF) :D, a i generalno se bolje uklapa...
Ovaj dizajn mi može proći, ali ja sam to drugačije zamišljao...
I ja sam mislio da ce biti taj okrugli, zamisljen kao trg
User avatar
SenSen
Posts: 611
Joined: 25/06/2009 19:32
Location: Zemlja Cudesa

#33 Re: Most kod Akademije

Post by SenSen »

Ja mislim da bi bilo bolje da su kao inspiraciju iskoristili jedan od sporednih (ne toliko prominentnih) elemenata/oblika/mustri sa fasade Akademije, i to simplificirali. Dobili bi nesto kao barok lite. Onda most napraviti koristeci moderne materijale, a za ogradu iskoristiti ranije spomenutu formu. Tako da most po materijalu kontrastira zgradi Akademije ali oblikom ne uzima previse paznje jer je u stvari njen derivativ .. Hmm konta li neko sta pokusavam reci? Ili sam zakasnila na spavanje pa buncam :D
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#34 Re: Most kod Akademije

Post by amrica »

atko wrote:Sta vam je ... ima li ista da moze zadovoljiti vase "kriticke" kriterije ... most bas neobican i jednostavan, samo ga zavintali bez nekog kindjurenja ... samo da ga kvalitetno urade da ne propadne za pola godine ... vec vidim skejtere i rolere na tom luku :D

A sto se uklapanja tice ... pa od kozje cuprije do zadnjeg mosta na Milji ja neznam da li je i jedan i slican drugom ... i da li se uklapa u okolinu u kojoj se nalazi ... toliko o uklapanju :D

Stara Skenderija, Posta (2 ribara), Latinska cupra....
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#35 Re: Most kod Akademije

Post by chengaba »

Jebiga, dobro pa nije prije 100 godina bio Sa-X kada se gradio Eiffelov most i kako se on uklapao u tadašnji ambijent. :D
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#36 Re: Most kod Akademije

Post by minjonja »

SenSen wrote:Meni je onaj pogled preko rijeke na Akademiju jedan od omiljenih, pogotovo nocu :) Bojim se da bi postavljanje mosta na toj lokaciju pokvarilo cijelokupan dozivljaj. Umjesto da se nocu osvjetljena Akademija cini kao nesto iz bajke, most bi dodao dozu realnosti (tj svakodnevnosti) koja bi unistila stimung.

Razumijem da ovo mozda nije vazno onima koji bi se najvise sluzili mostom, gdje prakticnost prevagava nad estetikom. Ali licno mislim da bi bilo bolje da se novi most napravi na drugom mijestu..
slazem se sa ovim :D :kiss:

bolje da su stavili par metara nize... onako kad stojis s druge strane miljacke i gledas u akademiju, predivno izgleda. most ce sve pokvariti.
sto se samog mosta tice, meni se svidja, ali ne slaze se nikako sa akademijom.

sve bi bilo ljepse samo par metara nize da ga sagrade...
shambho
Posts: 989
Joined: 30/04/2009 23:18

#37 Re: Most kod Akademije

Post by shambho »

Meni se most svidja i svidio mi se na prvu jos odavno.. Super mi je, drago mi je da se pravi :-D ..

I malo je rec da je potreban i ja bih jos na par mjesta napravila (ima neko mjesto ne mogu da se sjetim uvijek kazem ovdje treba most :roll: ) ..al' sreca pa se mene ne pita al' mostovi su meni super stvar ..

I super mi je sto nam nisu isti u Sarajevu svaki ima neku svoju pricu uglavnom totalno razlicite..

Uglavnom meni je sve super .. :-D
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#38 Re: Most kod Akademije

Post by johnnykola »

merdžada i usisač
(tragična jednočinka)

scena prva:

(avram i domagoj se voze u peglici, nastojeći naći mjesto za parking, konstantno prelazeći mostove:
onaj stari (skoro obnovljeni) ispred vijećnice s kojeg je nele pokazivao na istu u nadrealistima
i talno je nekom strendžeru za 20.000 us uraca i onaj
friški, napravljen pred koncert manu chao da bi ljudi iz cijele ex-juge mogli preći preko istog. ovaj drugi je napravljen
pod pokroviteljstvom gradimira gojera, koji je na skorašnjim izborima izgubio fotelju na mjestu ministra kulture življenja
kantona sarajevo. ta ista fotelja se može naći na kantonalnom odlagalištu (boba je falila da napišem
odgajalištu) smeća sarajevo, iliti kantonalnoj deponiji uz usisač 'gradimir' kojeg smo od milja nazvali gojer i zgužvane
postere mlade pjevaljke merdžade.)

avram: nigdje mjesta, jebo te.
domagoj: možda je rješenje da probamo preko imaginarnog.
av: misliš, zamišljenog?
dom: ja budale, jebo te. pa to ti je isto.
av: tebi su paradajz i paprike isto.
dom: misliš na onu emisiju kruške i jabuke?
av: nemamo mi licencije za prikazivanje te emisije!

scena druga:

(budućnost, 2014. gudura na otvaranju mosta 'domagoja i avrama' (napravljenog na inicijativu
novo-starog ministra kulture življenja gojera, a sve u cilju bespotrebnog povezivanja
likovne akademije i radićeve i ljubavisanju mladih na tom mostu, eda bi sarajevo
i s te strane, pored milijun mostova na svaki dva'es metara preko miljacke, sličilo veneciji.))

gudura: avrama i domagoja sretoh nekad davno. bijaše to u godini kad zaginuše.
često su znali praviti krugove, a bez da su ijednu cigaru u životu zapalili.
ipak taj imaginarni dim koji je izlazio iz njihovih usta zaudarao je na vonj belog luka i rakije.
ujedno, legenda kaže da su se koplja njihovih filozofskih raspri nerijetko lomila na značenju riječi imaginacije
i zamišljenosti.

scena treća:


(domagoja i avrama ustopira lik sav u šljivama.)

av: šta bi s tobom, pasha?
reva: nisam ja pasha, ja sam revizor gras-a.
dom: ali mi nemamo karte.
reva: ma nije to problem, možete li me povuci za kurac... aaaaaaa,

(reva se hvata prstima
za dio glave između očiju, nosa i čela u stilu aziza beshlagića.)

mislim do ovog mosta gore. vidio sam da kružite.
av: upadaj, mada mi nije jasno zašto, pa to je samo stotinjak metara.
reva: (ulazi) ufffffffffff kako me bezveze nalaushishe oni penzioneri.
mora da su bili prava jalija u svoje vrijeme.
dom: bijaše li među njima jedan sa istetoviranim indijancem na nadlaktici i zihernadlom u nosu?
reva: oni kontali, ja pismonoša.
av: misliš golub.
reva: garant radi fuzije pio i mio, mirovina i penzija.

(reva izlazi iz auta. spuca ga cigla u glavu na kojoj piše: dosta nam takvih.)

scena četvrta:


(oni nastavljaju dalje i sreću nekog lika s shalom fk hrida kako pimpla loptu i stopira.)

av: šta je ba ovo, nismo mi taksisti.
dom: šta će ba, sirotinja neka garant. vjerovatno je lopta sve što ima na ovom okrutnom dunjaluku.
av: ma ja, nije ni moje srce od kamena.

(staju mu.)

dom: ulijeći.
hloptica: hvala momci, garant se razumijete u nogomet.
av: misliš fudbal?
hloptica: kako god.
dom: šta to ti zadaješ s tom hlopticom?
hloptica: takav mi imidž, brata.
av: dokle ti?
hloptica: ne znam, sviju mi. momci, za koga navijate?
dom: ma nije ni bitno.
hloptica: kako nije bitno, ja sam se poistovjetio s hridom.
nekako mi je srce sraslo sa tim klubom, i s tom njegovom istorijom, dapače.
av: ma jebo te fudbal!
dom: lopta je okrugla. sad izađi.

(hloptica izlazi i nalazi pare na cesti:
'pružena mi je šansa da pomognem svom klubu.' hloptica se kreće prema masi navijača koji
se vraćaju sa utakmice. oni ga počnu nositi
i u po frke ga bace u miljacku.)

scena peta:


(av i dim se i dalje voze. u susret im dolazi vejsil koji je malo popio.)

av: daj ba, nećemo valjda i ovom stati? vidiš da je p'jan ko guzica.

(vejsil im se prepriječi i počne im udarati po haubi.
oni staju.)

dom (izlazi iz auta): nije ti to tajkovina, momčino.

(vejsil samo uđe u auto, pod prijetnjom pištolja. av i dom se samo zgledaše i uđoše.)

vejsil: vozite me do cvjećare.

(gleda u fotografiju mlade pjevaljke merdžade sa njenim joj zagonđijom.
dvoje mladih na fotosu se ljubavišu.)

vejsil: uzeću joj ružu,nek joj se nađe nešto pri ruci kad je s ovim glodarom.
momci umočite li vi šta?
dom: hljeba u haringe.
vejsil: ja čudnih budala! pustite me da izađem. ne znam ni što uđoh.
vejsil (izlazi pjevajući): sreća me ne htjede, kod drugog je utekla...

(gubi se u daljini teturajući.)

scena šesta:


(likovi se voze i dalje. približavaju se imaginarnom mostu između radićeve i likovne.)

av: napokon malo mira...

(skreću na most i u tom trenutku ih potkači sforovo vozilo. vozilo napušta mjesto nesreće.)

jedan sforovac: pogazili smo dvojicu.
drugi: nema veze, biće njih još za našeg mandata.

(kraj)

:D :D :D
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#39 Re: Most kod Akademije

Post by nokia6170 »

A sto nisu stavili par jos slika iz raznih uglova u odnosu na Akademiju?

Da bas vidim reakciju gradjanstva kada bi postavili sliku s procelja Akademije.

Moje misljenje je da ce novi most unistiti jedan od najeljepsih pogleda na ljepote ovog grada-Akademiju.

Uvijek nesto slikaju i prezentiraju pod idealnim uslovima, lijepo vrijeme, idealan poluprofil ugao, nasmijani ljudi, sve cisto ko apoteka bijeli se itd. A svi znamo da je to utopija i prodavanje magle.

p.s. o funkcionalnosti nemam sta da kazem, most ko most. Da razvuku dvije grede, funkcionalnost bi mu bila ista ko i kod ovog mosta.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#40 Re: Most kod Akademije

Post by nosara »

Most se istice svojom ruznocom i neadekvatan je dodatak prostoru...

Nemjerljivo mnogo ljepse bi bilo da su ispred Akademije napravili nekakav most-trg u duhu arhitekture same zgrade, sa centralnim prosirenjem, koje je moglo biti vecih dimenzija a sve spusteno u odnosu na nivo na kojem je zgrada, tako da se na tu povrsinu silazi sa par stepenica i sa jedne i sa druge strane, zbog slike koju zgrada sada nudi...

Naravno, u neka bolja vremena...

Ta dva miliona su se danas mogla pametnije potrosit... Pola grada klizi i samo je pitanje dana kad ce se sjargat u Miljacku... A kise su sve ludje i ludje...
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#41 Re: Most kod Akademije

Post by nosara »

dadoka84 wrote:Ja bi ovako volio :D pluca grada

Image
Lijepih zastava, Tito dragi... :D
User avatar
karanana
Posts: 47253
Joined: 26/02/2004 00:00

#42 Re: Most kod Akademije

Post by karanana »

auta se pravila samo u bijeloj i crvenoj boji.
i vidi koliko ima parkinga kod skenderije allahu dragi.
i super je da je citav gradski saobracaj bio u jednoj boji a ne danas skupljas po svijetu smece pa ko ti sta da i udijeli, nebitno o boji, uzmes.
i super je da se nije niko zalio da je ta unificirana boja gradskog saobracaja bila zelena.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#43 Re: Most kod Akademije

Post by O'zone »

dadoka84 wrote:Ja bi ovako volio :D pluca grada

Image
Čovječe kao bi ja gotivio da je ovo ovako :D Uz ovo zelenilo bi se uklopio i novi most a i raja bi bila smirenija kažu zelena boja umiruje :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#44 Re: Most kod Akademije

Post by minjonja »

berry, sjecam se kad je davno nekad sa-x objavio tu vijest o mostu kod akademije i kad sam vidjela sve prijedloge, i meni se ovaj totalno svidio. ali, njemu ovdje stvarno nije mjesto. za ovu lokaciju gdje ga oni prave, trebalo bi da bude nesto kao sto je nosara rekao:
Nemjerljivo mnogo ljepse bi bilo da su ispred Akademije napravili nekakav most-trg u duhu arhitekture same zgrade, sa centralnim prosirenjem, koje je moglo biti vecih dimenzija a sve spusteno u odnosu na nivo na kojem je zgrada, tako da se na tu povrsinu silazi sa par stepenica i sa jedne i sa druge strane, zbog slike koju zgrada sada nudi...
ovaj most ce unistiti pogled na likovnu akademiju. kao da neko ispred ajfelovog tornja zgradu napravi :-)
govorimo o ovoj perspektivi:
Image

most tvoje sestre i njene ekipe bi po mom misljenju bio adekvatniji na vilsu jer tamo uvijek fali mostova, a i vizuelno bi se bolje uklopio nego sa akademijom. one koji su smislili most niko ne krivi, nego krivi one koji su dozvolili da se tu napravi. potreban most jeste, ali ne most koji ce kvariti pogled na akademiju.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#45 Re: Most kod Akademije

Post by nokia6170 »

minjonja wrote:

berry, sjecam se kad je davno nekad sa-x objavio tu vijest o mostu kod akademije i kad sam vidjela sve prijedloge, i meni se ovaj totalno svidio. ali, njemu ovdje stvarno nije mjesto. za ovu lokaciju gdje ga oni prave, trebalo bi da bude nesto kao sto je nosara rekao:
Nemjerljivo mnogo ljepse bi bilo da su ispred Akademije napravili nekakav most-trg u duhu arhitekture same zgrade, sa centralnim prosirenjem, koje je moglo biti vecih dimenzija a sve spusteno u odnosu na nivo na kojem je zgrada, tako da se na tu povrsinu silazi sa par stepenica i sa jedne i sa druge strane, zbog slike koju zgrada sada nudi...
ovaj most ce unistiti pogled na likovnu akademiju. kao da neko ispred ajfelovog tornja zgradu napravi :-)
govorimo o ovoj perspektivi:
Image

most tvoje sestre i njene ekipe bi po mom misljenju bio adekvatniji na vilsu jer tamo uvijek fali mostova, a i vizuelno bi se bolje uklopio nego sa akademijom. one koji su smislili most niko ne krivi, nego krivi one koji su dozvolili da se tu napravi. potreban most jeste, ali ne most koji ce kvariti pogled na akademiju.
hebo te cijelo jutro trazim tu sliku, koju sam ja jos uslikao :D

a meni tad ko fol smetale zice dok sam slikao :mrgreen:
pshhh
Posts: 446
Joined: 16/01/2010 23:26

#46 Re: Most kod Akademije

Post by pshhh »

Image

Ovaj most se nikako ne uklapa u ambijent zgrada koje se nalaze okolo.
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#47 Re: Most kod Akademije

Post by ladyblue18 »

Most je ok i potreban je tamo, ali ipak mislim da se dizajnom ne uklapa u cijeli ambijent tog dijela grada. :roll:
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#48

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 17/03/2015 09:17, edited 1 time in total.
pshhh
Posts: 446
Joined: 16/01/2010 23:26

#49 Re: Most kod Akademije

Post by pshhh »

dadoka84 wrote:Ja bi ovako volio :D pluca grada

Image
Samo treba zatvoriti rijeku i ovo se moze lako napraviti bar u starom gradu i centru, da se ne osjeti onaj smrad.
User avatar
Meshtar
Posts: 1922
Joined: 04/02/2006 17:08
Location: Sarajevo

#50 Re: Most kod Akademije

Post by Meshtar »

Most je ondje potreban, i biće od koristi. I više od toga.
Meni rješenje mosta super izgleda, ali mi se ne sviđa kako izgleda kada se spoji sa okolinom. Malo će kao otpadak izgledati ispred zgrade akademije. Trebalo se to ipak malo ispoštovati.
Šteta, jer mi se baš dopada izgled mosta.
Post Reply