MORALNOST BEZ BOGA

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#26

Post by orbit »

MORALNI LJUDI SU IZMISLILI RELIGIJU DA BI ONE NEMORALNE NEKAKO PRIMAMILI DA NE BUDU SMECE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

drugog nacina nije bilo egoiste primamiti nego ako im obecas nesto...
User avatar
sffovac
Posts: 922
Joined: 26/08/2004 23:08
Location: kad jednom odem, a poci cu

#27

Post by sffovac »

orbit
ne bi se s tobom slozio ni najmanje
pa eto danas dosta dobrih ljudi ima, a da su nazalost ateisti, a ponasaju se po moralnim kodeksima, a dosta ih ima da su opet ateisti, a losi su do srzi a opet imaju morala imalo
ja fakat ne znam da sam ateista da li bi me ista sprijecilo da uradim bilo sta
a i da ne vjerujem u Boga, onda bi sigurno bio nihilista, oni imaju muda, dok mi ateisti izgledaju ono pederkasto i u trendu, isto gay, dok ovi prvi imaju muda i sve negiraju, pa kud puklo da puklo :-D
User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#28

Post by stella_k »

Kazu sffovac da ce i ovaj tvoj post iznegirati, pa kud puklo da puklo.. :-)
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#29

Post by danas »

Lucy01 wrote: Da li bi ljudi svakako dosli do zakljucka da je krasti/ubiti/prevariti/lagati pogresno? Ili bi civilizacija ovakva kakva je sada, bila vise/manje tolerantna?
ljudi su svakako dosli do zakljucka da je pogresno krasti/prevariti/lagati i prije monoteistickih religija. ali da budem postena, ne shvacam bas najbolje ni sta zapravo pitas -- pa nije valjda da nam je mojsije donio moral?!? koji moral? onaj biblijski? po kome kceri lijezu sa ocem, gdje brat ubija brata, majka voli jednog sina vise od drugoga?!?! gdje boziji odabranici imaju robove, i po 300 konkubina?!?? gdje otac ubije kcerkinog muza, i kralj (bozji ljubimac inace) da ubiti muza zene na koju je bacio oko?!?! moral gdje se zeni ko sa kime stigne, ukljucujuci i sopstvene sestre ili dvije rodjene sestre?!?? blago onome ko se moralu ucio odatle. :roll:

PS ponovicu jos jednom sto sam vec ranije spominjala... od 10 bozijih zapovjesti, samo su dvije zakoni: ne ubij i ne kradi. hajde da priznam i "ne svjedoci lazno" mada cu naglasiti da ovo ne znaci ne lazi generalno, vec znaci da ne svjedocis lazno protiv nekoga na sudu. ostalo tesko da su zakoni...

ostale zapovijedi (kojima nam je valjda jahwe poslao "moral") su ove: nemaj drugog boga do mene -- nije zakon; ne uzimaj bozje ime u usta bez potrebe -- nije zakon; ne radi subotom -- nije zakon; postuj roditelje -- jeste lijepo ako to zaluze, ali i dalje nije zakon; e, onda tek na petom mjestu (dobro se sjetio bog) ide -- ne ubij (sto jeste protivzakonito); ne cini preljubu -- nije zakon (cak ni u tvojoj mahali :D :D :D ); ne kradi -- falim te boze, pa jeste zakon; ne svjedoci lazno -- hajde, eto, jeste zakon; ne zudi za tudjom zenom i dobrima -- nije zakon. ovo su katolickih 10 zapovjedi -- napomenucu samo da u protestantskoj king james bibliji i u jevrejskoj verziji druga zapovjed malo varira, kao i redosljed zapovijedi -- recimo, "ne ubij" dodje tek na 6-om mjestu (kod katolika je na 5-om).
dado77
Posts: 56
Joined: 12/04/2002 00:00

#30

Post by dado77 »

Sahbaz opet ti počeo sr.ti sa evolucijom. Pričaš ti i o čemu drugom nego o evoluciji .posječaš me na sadašnju vlast svako zna da je glupost šta pričaju ali oni dalje bez prestanka. Prođe i dvije godine a ti meni ne dade još nijedan dokaz tj. prelazni oblik bilo koje vrste u bilo kojem obliku .


Lucy . što se moralnosti tiče da nema straha od Boga onda nebi bilo razloga za moralnost , jer u tom slučaju me nebi ništa razlikovalo od životinje, Lijepo se kaže ljudima : o vi razumom obdareni (ne kaže se ni delfinu , ni bilo kojoj drugoj životinji ).
List
Posts: 865
Joined: 27/06/2005 02:51

#31

Post by List »

dado77 wrote:Lucy . što se moralnosti tiče da nema straha od Boga onda nebi bilo razloga za moralnost , jer u tom slučaju me nebi ništa razlikovalo od životinje, Lijepo se kaže ljudima : o vi razumom obdareni (ne kaže se ni delfinu , ni bilo kojoj drugoj životinji ).
Nedavno sam gledao emisiju o gorilama na TV kanalu NATIONAL GEOGRAPHIC.

Bila je scena iz zooloskog vrta (igrom slucaja snimljena). U velikoj okrugloj rupi dubokoj par metara (oblozenoj betonom) nalazile su se gorile. Barem 10 gorila. Vecina ih je bila na vrhuncu zivota. Grlati i snazni. Izgledali su opasno.
Jedan djecak je pao u rupu. U tom trenutku niko nije mogao spasiti djecaka koji je mozda imao 5 godina. Bio je ostavljen na milost i nemilost gorilama. Jedan od njih (najgrlatiji gorila) prisao je djecaku koji je plakao i nije se mogao dici i poceo ga milovati. Onda su pocele prilaziti i druge gorile. On se okrenuo prema njima i poceo ih tjerati i udarati.
Onda je opet prisao djecaku i nastavio ga milovati sve dok "razumom obdareni" nisu sisli i odnijeli djecaka (djecak je prosao bez vecih posljedica).
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#32

Post by danas »

pa kad smo vec kod moralnosti zivotinje, nema zivotinje da su od iste vrste a da jedna drugoj cine ovo sto mi (lafo "razumom obdareni") cinimo jedni drugima... :roll:

ko ono rece -- covjek je jedina zivotinja koja moze da se zacrveni i postidi... i jedina koja ima razloga da to cini...
List
Posts: 865
Joined: 27/06/2005 02:51

#33

Post by List »

danas wrote:pa kad smo vec kod moralnosti zivotinje, nema zivotinje da su od iste vrste a da jedna drugoj cine ovo sto mi (lafo "razumom obdareni") cinimo jedni drugima... :roll:

ko ono rece -- covjek je jedina zivotinja koja moze da se zacrveni i postidi... i jedina koja ima razloga da to cini...
Gledao sam emisiju o mravima. Jedna grupa od Boga pitaj koliko mrava poredala se u stroj.....dosli su do jedne bare......ukrcali su se svi do posljednjeg na jedan pozamasan list (niko nije ustuknuo i dezertirao). Uspjesno su stigli do obale na drugom dijelu bare i tu su se iskrcali. Tu ih je docekala druga grupa mrava. Uslijedio je okrsaj do posljednjeg daha. Kad se sve stisalo snimali su ucesnike bitke.. Svi su bili izujedani. Nije bilo prezivjelih.
Gledao sam i kako ptice ubijaju i jedu pripadnike svoje vrste.
Takodjer sam gledao kako slon stavlja surlu u izmetni otvor drugom slonu.
Vadi izmet i surlom ga stavlja u svoja usta. Pojeo ga je.
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#34 Re: MORALNOST BEZ BOGA

Post by Dezze »

Lucy01 wrote:Nije mi namjera da se prebrojavamo (to smo vec ucinili skoro po svim osnovama). Takodje mi nije namjera da ljude sudim po tome jesu li vjernici ili ateisti i kroz to donosim zakljucak o moralnosti te osobe. Ali ne mogu a da se ne zapitam, da li bi moralnost postojala bez Boga (religije). Posebno je to aktuelno ovdje u US, gdje desni konzervativci sve vise uzimaju maha u izjavama da samo onaj ko vjeruje moze i da ima jake moralne karakteristike ( :roll: ) i sve one koji ne vjeruju ili vjeruju u nesto drugacije, nazivaju nemoralnim.
Pa stoga i pitanje vama, postovani forumasi:
Uzevsi u obzir istoriju i razvoj civilizacije, kao i mjesto koje je religija oduvijek imala u kulturi, razvoju i oblikovanju ljudskog bica, da li bi moral postojao i da nije bilo religije (Boga)?

P.S. Veoma bih cjenila ako se tema ne bi zacatavala. Hvala :)
Prije svega, kada kazes da je religija "oduvijek imala odredjeno mjesto u kulturi, moram da napomenem da religije postoje relativno kratko, uzimajuci u obzir vrijeme koliko covjecanstvo postoji. Tako da samim time religije i religijski gurui nisu jedini mjerodavni za moral.

Sta je moral? Sistem vrijednosti koji se zasniva na drustvenim, tradicionalnim i religijskim normama. Da odgovorim na tvoje pitanje, onaj religijski dio morala ne bi postojao bez religije (boga), dok bi ostatak sasvim dobro funkcionisao i bez njega.....
:-)
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#35

Post by Dezze »

sffovac wrote:orbit
ne bi se s tobom slozio ni najmanje
pa eto danas dosta dobrih ljudi ima, a da su nazalost ateisti, a ponasaju se po moralnim kodeksima, a dosta ih ima da su opet ateisti, a losi su do srzi a opet imaju morala imalo
ja fakat ne znam da sam ateista da li bi me ista sprijecilo da uradim bilo sta
a i da ne vjerujem u Boga, onda bi sigurno bio nihilista, oni imaju muda, dok mi ateisti izgledaju ono pederkasto i u trendu, isto gay, dok ovi prvi imaju muda i sve negiraju, pa kud puklo da puklo :-D
Zasto "nazalost" ateisti??? Ima dobrih i losih ateista (kako banalna podjela), ali ako cemo pravo, ima i "dobrih i losih" vjernika.

Kazes da si ateista da te ne bi sprijecilo bilo sta da uradis. To je glupost. Znaci da vjernici ne rade lose stvari samo zato jer SE BOJE BOGA???? Sudeci po tome, "dobri" ateisti su haman savrseni ljudi, jer nemaju nikoga "iznad glave", a ipak rade dobre stvari.....

I ako govoris o trendu, ne zaboravi da je vecina ljudi na ovim protorima do 15tak godina unazad bila zakleta grupa ateista, boga psovali u prosjeku 10 puta dnevno. A danas, nakon sto su politicari ukazali na boga, svi odjednom teski vjernici, pa se kunu u Allaha, Isusa, Gospu, nesto svi slave Bajrame, Bozice itd., ali u dusi nisu nista bolji (sto im vjera, ko biva, nalaze!). Ko je tu, molim te, trendy??? :?
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#36

Post by Dezze »

dado77 wrote:Sahbaz opet ti počeo sr.ti sa evolucijom. Pričaš ti i o čemu drugom nego o evoluciji .posječaš me na sadašnju vlast svako zna da je glupost šta pričaju ali oni dalje bez prestanka. Prođe i dvije godine a ti meni ne dade još nijedan dokaz tj. prelazni oblik bilo koje vrste u bilo kojem obliku .


Lucy . što se moralnosti tiče da nema straha od Boga onda nebi bilo razloga za moralnost , jer u tom slučaju me nebi ništa razlikovalo od životinje, Lijepo se kaže ljudima : o vi razumom obdareni (ne kaže se ni delfinu , ni bilo kojoj drugoj životinji ).
@dado - Metri i metri knjiga su napisani o evoluciji. Tu ces naci i previse dokaza. Samo treba uzeti knjige i procitati. Zapravo, treba, prije svega, htjeti procitati te naucne dokaze.... :lol:
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#37

Post by Fair Life »

dado77 wrote:(...)
Lucy . što se moralnosti tiče da nema straha od Boga onda nebi bilo razloga za moralnost , jer u tom slučaju me nebi ništa razlikovalo od životinje, Lijepo se kaže ljudima : o vi razumom obdareni (ne kaže se ni delfinu , ni bilo kojoj drugoj životinji ).
Tesko vama kjafiri...___MP3
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#38

Post by avicena »

Dezze wrote:
dado77 wrote:Sahbaz opet ti počeo sr.ti sa evolucijom. Pričaš ti i o čemu drugom nego o evoluciji .posječaš me na sadašnju vlast svako zna da je glupost šta pričaju ali oni dalje bez prestanka. Prođe i dvije godine a ti meni ne dade još nijedan dokaz tj. prelazni oblik bilo koje vrste u bilo kojem obliku .


Lucy . što se moralnosti tiče da nema straha od Boga onda nebi bilo razloga za moralnost , jer u tom slučaju me nebi ništa razlikovalo od životinje, Lijepo se kaže ljudima : o vi razumom obdareni (ne kaže se ni delfinu , ni bilo kojoj drugoj životinji ).
@dado - Metri i metri knjiga su napisani o evoluciji. Tu ces naci i previse dokaza. Samo treba uzeti knjige i procitati. Zapravo, treba, prije svega, htjeti procitati te naucne dokaze.... :lol:
O religij su napisani kilometri, treba sjesti i pročitati.......pa bi mnogo toga bilo jasnije.....da me se pogrešno ne shvati ima religija koje su u suglasju sa naukom.....ali su rezervisane prema teorijama....
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#39 Re: MORALNOST BEZ BOGA

Post by avicena »

Dezze wrote:
Prije svega, kada kazes da je religija "oduvijek imala odredjeno mjesto u kulturi, moram da napomenem da religije postoje relativno kratko, uzimajuci u obzir vrijeme koliko covjecanstvo postoji.
Na osnovu kojeg validnog dokumenta iznoziš ovakav sud?
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#40

Post by avicena »

danas wrote:pa kad smo vec kod moralnosti zivotinje, nema zivotinje da su od iste vrste a da jedna drugoj cine ovo sto mi (lafo "razumom obdareni") cinimo jedni drugima... :roll:

ko ono rece -- covjek je jedina zivotinja koja moze da se zacrveni i postidi... i jedina koja ima razloga da to cini...
Ovdje se krije odgovor na dileme iz nekih prethodnih diskusija.....slobodna volja je mač sa dvije oštrice......
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#41

Post by mosor1 »

sffovac wrote: a i da ne vjerujem u Boga, onda bi sigurno bio nihilista, oni imaju muda, dok mi ateisti izgledaju ono pederkasto i u trendu, isto gay, dok ovi prvi imaju muda i sve negiraju, pa kud puklo da puklo :-D
To je kao da ja kazem da mi vjernici monoteistickih religija izgledaju nako sonjasto, jer vjeruju u samo jednog boga, a toliko je bogova na trzistu. Kad vec vjerujes, vjeruj ono ful, u sve njih. Kud pita, tud i tepsija. :lol:

Jelda zvuci glupo?
User avatar
CiCiban
Posts: 2075
Joined: 17/02/2002 00:00

#42

Post by CiCiban »


Pitanje:
“Da li je moguc moral bez boga?”

Pretpostavka (u cilju dokaza kontradikcijom):
“Nije moguc moral bez boga.”

Ako moral nije moguc bez boga, onda slijedi da je bog taj koji odredjuje sta je moralno. Nema boga – nema morala. Moze odrediti ovako, a mogao je i onako. Posljedica je da je moral relativan/proizvoljan u tom slucaju.

Kome se ne svidja ova opcija, mora odbaciti pocetnu pretpostavku. Time mora razdvojiti boga i moral.

Kako jedan broj ljudi ne zeli prihvatiti moral kao relativan,a niti razdvojiti ga od boga, onda pitaju malo drugacije pitanje:
“Da li nevjernici mogu biti moralni?”
Ovakvo pitanje trazi malo slabiju pretpostavku: “Moral je neovisan o bogu i apsolutan, ali bez boga mi ne mozemo znati sta je moralno/nemoralno.”

Ne bih dalje, ako ovo nije jasno. :D
Nadalje…

Religija nema monopol na moral, kako se to obicno nastoji prikazati. Ovo se moze pokazati kontra-primjerom. Religija i moral su postojali u Staroj Grckoj, a nisu bili vezani jedno za drugo.

Tvrdnja da su nevjernici nemoralni se isto tako moze oboriti kontra-primjerom. Dovoljno je naci jednog moralnog nevjernika, sto i nije neki problem. Isto kao sto nije problem naci ni nemoralnog vjernika.

Kriticari ce pokusati izbjeci ove zakljucke time sto ce tumaciti moral na svoj nacin i time ga u sustini relativizirati, dok ce u isti glas tvrditi kako je moral apsolutan. Idealno za politicke manipulacije, ali ne i za filozofsku raspravu.
cini mi se da upravo ovo uradih :D :cry:
ali..sta mislite da krenemo dalje .. narode ? :roll: i saznamo da li smo zaista u sTTanju napisati hamleta ..i hocemo li moci prezivjeti to :?
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#43 Re: MORALNOST BEZ BOGA

Post by Dezze »

avicena wrote:
Dezze wrote:
Prije svega, kada kazes da je religija "oduvijek imala odredjeno mjesto u kulturi, moram da napomenem da religije postoje relativno kratko, uzimajuci u obzir vrijeme koliko covjecanstvo postoji.
Na osnovu kojeg validnog dokumenta iznoziš ovakav sud?
Uzmi knjigu geografije i biologije pa ces vidjeti kako sma dosao do blesave ideje da je svijet postojao i prije religija.... imaju teorije o nastanku svijeta. Naucne teorije, naglasavam.
User avatar
CiCiban
Posts: 2075
Joined: 17/02/2002 00:00

#44

Post by CiCiban »

( cini mi se da ...historiju covjecanstva pikamo od trenutka kada smo je poceli zapisivati..? bar onaj dio za koji sa sigurnoscu mozemo nesto tvrditi)
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#45

Post by hananah »

A historiju smo poceli zapisivati od prije 14 stoljeca :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#46 Re: MORALNOST BEZ BOGA

Post by stella_k »

Dezze wrote:
avicena wrote:
Dezze wrote:
Prije svega, kada kazes da je religija "oduvijek imala odredjeno mjesto u kulturi, moram da napomenem da religije postoje relativno kratko, uzimajuci u obzir vrijeme koliko covjecanstvo postoji.
Na osnovu kojeg validnog dokumenta iznoziš ovakav sud?
Uzmi knjigu geografije i biologije pa ces vidjeti kako sma dosao do blesave ideje da je svijet postojao i prije religija.... imaju teorije o nastanku svijeta. Naucne teorije, naglasavam.
...u kojima postoji i onaj famozni dio sa dinosaurima koji nikako niko da mi objasni.
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#47

Post by hananah »

sabur bona Stela, sad ce oni da ti sve objasne, do tada saburaj :zzzz:
Locked