Moralna Dilema

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#76 Re: Moralna Dilema

Post by Avetinho »

Great Cornholio wrote:Samo nešto još da kažem, vjerujem da može biti od koristi onima koji se plaše raka. Ćelije raka se nalaze u krvi i zdravih i bolesnih. Zdrave osobe imaju jak imunitet koji se čitav život bori protiv kancerogenih ćelija i zbog toga te ćelije ne mogu pretjerano razmnožiti ,"pobjeći" iz krvi i napasti tamo gdje smo najslabiji, napasti organ koji je genetski najmanje otporan na "napade".

Znači, iako imate genetsku predispoziciju da obolite od raka, to se neće desiti ako ne dozvolite da vam imunološki sistem osabi do te mjere da više ne može da se bori sa napadima kancerogenih ćelijama koje se nalaze u krvi svakog od nas.

A imunološki sistem se održava jakim, i jača, zdravim načinom života.
Manje zute stampe, opet. Ovakvi savjeti su opasni ne po zdravlje nego po zdrav razum. Drz se onoga o cemu sve znas, npr Bog.
Nokija
Posts: 1590
Joined: 20/05/2012 14:46

#77 Re: Moralna Dilema

Post by Nokija »

Great Cornholio wrote:
Nokija wrote:
De molim te suzdrzi se od pisanja postova na temi o kojoj definitivno nista ne znas!!!!
:run:
Nije da ne znam baš ništa, možda ne znam dovoljno, ali eto 100% znam da postoji dijagnostički metod kojim se vrlo rano može otkriti nastanak raka, analiza tumor markera može otkrite početak te bolesti u samom začetku, a vrlo je jeftina i pouzdana.

Hajd sto ti nista ne znas i siris pogresne informacije, nego si toliko tvrdoglav da je to za ne povjerovat! Dijete drago, ohani malo.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#78 Re: Moralna Dilema

Post by Great Cornholio »

Ja Sam Odavle wrote:
Great Cornholio wrote:Samo nešto još da kažem, vjerujem da može biti od koristi onima koji se plaše raka. Ćelije raka se nalaze u krvi i zdravih i bolesnih. Zdrave osobe imaju jak imunitet koji se čitav život bori protiv kancerogenih ćelija i zbog toga te ćelije ne mogu pretjerano razmnožiti ,"pobjeći" iz krvi i napasti tamo gdje smo najslabiji, napasti organ koji je genetski najmanje otporan na "napade".

Znači, iako imate genetsku predispoziciju da obolite od raka, to se neće desiti ako ne dozvolite da vam imunološki sistem osabi do te mjere da više ne može da se bori sa napadima kancerogenih ćelijama koje se nalaze u krvi svakog od nas.

A imunološki sistem se održava jakim, i jača, zdravim načinom života.
Manje zute stampe, opet. Ovakvi savjeti su opasni ne po zdravlje nego po zdrav razum. Drz se onoga o cemu sve znas, npr Bog.
Ovaj savjet ne može nikako da naškodi, jer dokazano je da se kod čovjeka koji je pod stresom, kod čovjeka koji je pod konstantnim strahom, brigama, koji je konstantno napet, nervozan , ljut, u krv luči hormon ( ne znam sad tačno koja ga žlijezda luči i kako se zove) koji djeluje kao supresor na imunološki sistem ( onemogućava imunološki sistem da djeluje) i tako ostajemo bez "odbrane".

Neću obraćati pažnju na tvoj cinizam, reći ću samo da je možda jedan od razloga zašto se neki ljudi izliječe a drugi ne izliječe od raka, baš iskrena vjera u Boga, jer takva vjera uklanja strah, brige, napetost, ljutnju, dakle sva ona stanja koja se dešavaju u našem organizmu, stanja u kojima ostajemo bez "garda".
User avatar
citadela
Posts: 739
Joined: 29/11/2011 01:56

#79 Re: Moralna Dilema

Post by citadela »

Great Cornholio wrote: Ovaj savjet ne može nikako da naškodi, jer dokazano je da se kod čovjeka koji je pod stresom, kod čovjeka koji je pod konstantnim strahom, brigama, koji je konstantno napet, nervozan , ljut, u krv luči hormon ( ne znam sad tačno koja ga žlijezda luči i kako se zove) koji djeluje kao supresor na imunološki sistem ( onemogućava imunološki sistem da djeluje) i tako ostajemo bez "odbrane".

Neću obraćati pažnju na tvoj cinizam, reći ću samo da je možda jedan od razloga zašto se neki ljudi izliječe a drugi ne izliječe od raka, baš iskrena vjera u Boga, jer takva vjera uklanja strah, brige, napetost, ljutnju, dakle sva ona stanja koja se dešavaju u našem organizmu, stanja u kojima ostajemo bez "garda".
Kortizol? :D

Nego, gdje si se ovako informisao o karcinogenezi, rastu tumorskog tkiva, imunoloskom sistemu? :-) :lol:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#80 Re: Moralna Dilema

Post by Great Cornholio »

Nokija wrote:

Hajd sto ti nista ne znas i siris pogresne informacije, nego si toliko tvrdoglav da je to za ne povjerovat! Dijete drago, ohani malo.
Šta su dezinformacije, to da analizom krvi možemo dijagnostikovati postojanje ovog teškog oboljenja.

Nisu ba dezinformacije, ja sam 36 puta, za pet godina sa strepnjom iščekivao analizu tumor markera kod moje majke, i kad je Ca bio ispod 35 mi smo svi "skakali do neba", radovali se da se mama uspjela izliječiti, jer tumor markeri na tumor jajnika koji su do 35 su pokazatelj da osoba ne boluje od raka, do 35 je normala.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#81 Re: Moralna Dilema

Post by Avetinho »

Great Cornholio wrote:
Ja Sam Odavle wrote:
Great Cornholio wrote:Samo nešto još da kažem, vjerujem da može biti od koristi onima koji se plaše raka. Ćelije raka se nalaze u krvi i zdravih i bolesnih. Zdrave osobe imaju jak imunitet koji se čitav život bori protiv kancerogenih ćelija i zbog toga te ćelije ne mogu pretjerano razmnožiti ,"pobjeći" iz krvi i napasti tamo gdje smo najslabiji, napasti organ koji je genetski najmanje otporan na "napade".

Znači, iako imate genetsku predispoziciju da obolite od raka, to se neće desiti ako ne dozvolite da vam imunološki sistem osabi do te mjere da više ne može da se bori sa napadima kancerogenih ćelijama koje se nalaze u krvi svakog od nas.

A imunološki sistem se održava jakim, i jača, zdravim načinom života.
Manje zute stampe, opet. Ovakvi savjeti su opasni ne po zdravlje nego po zdrav razum. Drz se onoga o cemu sve znas, npr Bog.
Ovaj savjet ne može nikako da naškodi, jer dokazano je da se kod čovjeka koji je pod stresom, kod čovjeka koji je pod konstantnim strahom, brigama, koji je konstantno napet, nervozan , ljut, u krv luči hormon ( ne znam sad tačno koja ga žlijezda luči i kako se zove) koji djeluje kao supresor na imunološki sistem ( onemogućava imunološki sistem da djeluje) i tako ostajemo bez "odbrane".

Neću obraćati pažnju na tvoj cinizam, reći ću samo da je možda jedan od razloga zašto se neki ljudi izliječe a drugi ne izliječe od raka, baš iskrena vjera u Boga, jer takva vjera uklanja strah, brige, napetost, ljutnju, dakle sva ona stanja koja se dešavaju u našem organizmu, stanja u kojima ostajemo bez "garda".
Mogao bi ti u biznis sa Svemirkom Osmanagicem. On je prije dvije-tri godine tvrdio da ima jedna kamenica na Visocici, kad na nju sjednes odmah se izlijecih od svih bolesti.

I Reis je onda pozvao sviju da molimo Boga da se otkopa.

Suzdrzi se od dijagnoza, prognoza i terapije, ako o tome nista ne znas.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#82 Re: Moralna Dilema

Post by Great Cornholio »

citadela wrote:
Kortizol? :D

Nego, gdje si se ovako informisao o karcinogenezi, rastu tumorskog tkiva, imunoloskom sistemu? :-) :lol:
Hvala :)

Na raznim mjestima, motivisala me želja da pomognem majci.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#83 Re: Moralna Dilema

Post by Great Cornholio »

Ja Sam Odavle wrote: Mogao bi ti u biznis sa Svemirkom Osmanagicem. On je prije dvije-tri godine tvrdio da ima jedna kamenica na Visocici, kad na nju sjednes odmah se izlijecih od svih bolesti.

I Reis je onda pozvao sviju da molimo Boga da se otkopa.

Suzdrzi se od dijagnoza, prognoza i terapije, ako o tome nista ne znas.
Pa što me zamrzi bolan, nisam ti ništa uradio :-) :D

Šalim se, nego, ovo je forum, ovdje se može i pogriješiti.
User avatar
citadela
Posts: 739
Joined: 29/11/2011 01:56

#84 Re: Moralna Dilema

Post by citadela »

Great Cornholio wrote:
Nokija wrote:

Hajd sto ti nista ne znas i siris pogresne informacije, nego si toliko tvrdoglav da je to za ne povjerovat! Dijete drago, ohani malo.
Šta su dezinformacije, to da analizom krvi možemo dijagnostikovati postojanje ovog teškog oboljenja.

Nisu ba dezinformacije, ja sam 36 puta, za pet godina sa strepnjom iščekivao analizu tumor markera kod moje majke, i kad je Ca bio ispod 35 mi smo svi "skakali do neba", radovali se da se mama uspjela izliječiti, jer tumor markeri na tumor jajnika koji su do 35 su pokazatelj da osoba ne boluje od raka, do 35 je normala.
Tumor markeri imaju malu ili nikakvu vrijednost u dijagnozi -mogu samo da potvrde sumnju kod postavljene klinicke dijagnoze. Imaju vrijednost kod daljeg pracenja -odgovora nakon primijenjenog tretmana, pracenje pojave recidiva ...
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#85 Re: Moralna Dilema

Post by Great Cornholio »

citadela wrote: Tumor markeri imaju malu ili nikakvu vrijednost u dijagnozi -mogu samo da potvrde sumnju kod postavljene klinicke dijagnoze. Imaju vrijednost kod daljeg pracenja -odgovora nakon primijenjenog tretmana, pracenje pojave recidiva ...
Neko laže, ili ti ili onkolog koji je liječio, tačnije liječila, moju mamu. On kaže da ako su tumor markeri u normali rak se nije razvio ili je pod kontrolom.
User avatar
citadela
Posts: 739
Joined: 29/11/2011 01:56

#86 Re: Moralna Dilema

Post by citadela »

Great Cornholio wrote:
citadela wrote: Tumor markeri imaju malu ili nikakvu vrijednost u dijagnozi -mogu samo da potvrde sumnju kod postavljene klinicke dijagnoze. Imaju vrijednost kod daljeg pracenja -odgovora nakon primijenjenog tretmana, pracenje pojave recidiva ...
Neko laže, ili ti ili onkolog koji je liječio, tačnije liječila, moju mamu. On kaže da ako su tumor markeri u normali rak se nije razvio ili je pod kontrolom.
Niko ne laze. :D "Lijecio" --znaci, kao sto rekoh, imaju vrijednost kod pracenja odgovora nakon primijenjenog tretmana. Prati se da li tumor "pozitivno" odgovara na terapiju u smislu njegove regresije ili se prati eventualna pojava recidiva nakon zavrsenog tretmana. A ima malu ili nikakvu vrijednost u DIJAGNOZI tumora; a ti rece da se "analizom krvi" moze dijagnostikovati tumor - e pa ne moze (osim leukemije), moze se samo posumnjati na postojanje tumora.
Last edited by citadela on 19/12/2012 17:15, edited 1 time in total.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#87 Re: Moralna Dilema

Post by Avetinho »

Great Cornholio wrote:
citadela wrote: Tumor markeri imaju malu ili nikakvu vrijednost u dijagnozi -mogu samo da potvrde sumnju kod postavljene klinicke dijagnoze. Imaju vrijednost kod daljeg pracenja -odgovora nakon primijenjenog tretmana, pracenje pojave recidiva ...
Neko laže, ili ti ili onkolog koji je liječio, tačnije liječila, moju mamu. On kaže da ako su tumor markeri u normali rak se nije razvio ili je pod kontrolom.
Vidis Kornolio, zbog ovoga je zakonom zabranjeno laicima postavljati dijagnoze, dijeliti medicinske savjete o terapiji, davati prognoze. Za ove stvari moras biti doktor, a ne onaj "koji se malo raspitao".
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#88 Re: Moralna Dilema

Post by Great Cornholio »

citadela wrote: Niko ne laze. :D "Lijecio" --znaci, kao sto rekoh, imaju vrijednost kod pracenja odgovora nakon primijenjenog tretmana. Prati se da li tumor "pozitivno" odgovara na terapiju u smislu njegove regresije ili se prati eventualna pojava recidiva nakon zavrsenog tretmana. A ima malu ili nikakvu vrijednost u DIJAGNOZI tumora; a ti rece da se "analizom krvi" moze dijagnostikovati tumor - e pa ne moze (osim leukemije), moze se samo posumnjati na postojanje tumora.
Nije šija, nego vrat :)

Ako su ti tumor markeri u normali nemaš rak, ako su preko normale negdje u organizmu se rak aktivirao -meni je ovo logično, i ne vidim zašto ovo ne bi bilo pouzdano dijagnostičko sredstvo za dijagnoticiranje ovog oboljenja.

Hoćeš reći da ti tumor markeri mogu biti u normali a da boluješ od raka?
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#89 Re: Moralna Dilema

Post by Great Cornholio »

Ja Sam Odavle wrote: Vidis Kornolio, zbog ovoga je zakonom zabranjeno laicima postavljati dijagnoze, dijeliti medicinske savjete o terapiji, davati prognoze. Za ove stvari moras biti doktor, a ne onaj "koji se malo raspitao".
Ja se ograđujem time što nisam stručnjak iz oblasti onkologije, a i time što je ovo forum, mjesto na kome se mogu iznositi različita mišljenja i interpretacije mišljenja drugih. Kao što rekoh ovdje se može griješiti, a ja i ako to radim činim to iz dobre namjere.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#90 Re: Moralna Dilema

Post by Avetinho »

Great Cornholio wrote:
Ja Sam Odavle wrote: Vidis Kornolio, zbog ovoga je zakonom zabranjeno laicima postavljati dijagnoze, dijeliti medicinske savjete o terapiji, davati prognoze. Za ove stvari moras biti doktor, a ne onaj "koji se malo raspitao".
Ja se ograđujem time što nisam stručnjak iz oblasti onkologije, a i time što je ovo forum, mjesto na kome se mogu iznositi različita mišljenja i interpretacije mišljenja drugih. Kao što rekoh ovdje se može griješiti, a ja i ako to radim činim to iz dobre namjere.
Put do pakla poplocan je dobrim namjerama.

Tvoje tumacenje i objasnjenje tumor markera je pogresno. Neko ko trazi informacije o ovome na internetu moze naici na tvoje laicko objasnjenje i izvuci pogresne zakljucke.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#91 Re: Moralna Dilema

Post by Great Cornholio »

Ja Sam Odavle wrote: Put do pakla poplocan je dobrim namjerama.

Tvoje tumacenje i objasnjenje tumor markera je pogresno. Neko ko trazi informacije o ovome na internetu moze naici na tvoje laicko objasnjenje i izvuci pogresne zakljucke.
Kakav si ti ateista a vjeruješ u pakao :P :D

Možda jeste, a možda nije, u svakom slučaju ne može da škodi još jedan pokušaj objašnjenja nastanka raka, jer kao što Nokija reče, ni dan danas ljekari ne znaju šta je uzrok ovog oboljenja.

Ja sam tokom studija, iz predmeta Humana genetika,učio da rak, dijabetes , psihička oboljenja, i još neka , ne mogu se sad sjetiti, spadaju u tzv. multifaktorijalne bolesti, bolesti koje nastaju uzajamnim štetnim dejstvom mnogih faktora. U te faktore spadaju: genetska predspozicija, stil života (ishrana, mišljenje i ponašanje) i okolinski faktori.
Drugim riječima, ako imaš genetsku predispoziciju za neko od navedenih oboljenja velika šansa je da ćeš oboljeti od te vrste oboljenja, ali i ne moraš ako vodiš zdrav život i živiš u zdravoj okolini.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#92 Re: Moralna Dilema

Post by Avetinho »

Great Cornholio wrote:
Ja sam tokom studija, iz predmeta Humana genetika,učio...
Pa kako si propustio Teoriju evolucije? Da si ucio, znao bi da se ne bavi postankom svega.

Kakogod, uzdrzi se od postavljanja dijagnoza, prognoza i terapija na forumu.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#93 Re: Moralna Dilema

Post by Great Cornholio »

Ja Sam Odavle wrote:
Great Cornholio wrote:
Ja sam tokom studija, iz predmeta Humana genetika,učio...
Pa kako si propustio Teoriju evolucije? Da si ucio, znao bi da se ne bavi postankom svega.

Kakogod, uzdrzi se od postavljanja dijagnoza, prognoza i terapija na forumu.
Drug, opusti se ba, razmjenjujemo mišljenja,korisno koristimo slobodno vrijeme, ne vrijeđamo jedan drugoga, nema razloga da nas banuju :)

Oni koji čitaju ovo što pišemo, a upustili su se u borbu sa rakom, ili se zajedno s nekim bore protiv tog teškog oboljenja, nisu na gubitku, jer mi ne dajemo dijagnoze ni prognoze, to čine ljekari, mi ih samo možemo potaknuti na razmišljanje, a razmišljanje ublažava strah, najvećeg neprijatelja oboljelih od raka.

pozz tebi i ostalima, i hvala vam , jer ne može čovjek sam sa sobom pričat, u stvari može al' nije baš poželjno da to čini :mrgreen:
User avatar
citadela
Posts: 739
Joined: 29/11/2011 01:56

#94 Re: Moralna Dilema

Post by citadela »

Great Cornholio wrote:
citadela wrote: Niko ne laze. :D "Lijecio" --znaci, kao sto rekoh, imaju vrijednost kod pracenja odgovora nakon primijenjenog tretmana. Prati se da li tumor "pozitivno" odgovara na terapiju u smislu njegove regresije ili se prati eventualna pojava recidiva nakon zavrsenog tretmana. A ima malu ili nikakvu vrijednost u DIJAGNOZI tumora; a ti rece da se "analizom krvi" moze dijagnostikovati tumor - e pa ne moze (osim leukemije), moze se samo posumnjati na postojanje tumora.
Nije šija, nego vrat :)

Ako su ti tumor markeri u normali nemaš rak, ako su preko normale negdje u organizmu se rak aktivirao -meni je ovo logično, i ne vidim zašto ovo ne bi bilo pouzdano dijagnostičko sredstvo za dijagnoticiranje ovog oboljenja.

Hoćeš reći da ti tumor markeri mogu biti u normali a da boluješ od raka?
Da, to hocu da kazem. Tumor marker za neki tumor moze biti u normalnim vrijednostima i vice versa -- previsoka vrijednost tumor markera ne mora znaciti i prisustvo tumora. Razliciti procesi i stanja sto fizioloskog, sto patoloskog karaktera mogu dovesti do visokih vrijednosti tumor markera.
Ja tebi uradim digitorektalni pregled prostate, ti odes na biohemijsku analizu krvi i vidis PSA do neba visok - i to je dijagnoza karcinoma prostate? Previsoka vrijednost PSA u tom slucaju je posljedica prethodnog pregleda -palpacije prostate, a ne postojanja Ca prostate. Ili CEA tumor marker kod kolorektalnog karcinoma -- moze biti povecan u brojnim drugim patoloskim stanjima primjerice ulceroznog kolitisa, Chrona, hepatitisa itd...

Ono sto ti je logicno ne mora znaciti i da je tako. ;-)
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#95 Re: Moralna Dilema

Post by Great Cornholio »

citadela wrote:
Da, to hocu da kazem. Tumor marker za neki tumor moze biti u normalnim vrijednostima i vice versa -- previsoka vrijednost tumor markera ne mora znaciti i prisustvo tumora. Razliciti procesi i stanja sto fizioloskog, sto patoloskog karaktera mogu dovesti do visokih vrijednosti tumor markera.
Ja tebi uradim digitorektalni pregled prostate, ti odes na biohemijsku analizu krvi i vidis PSA do neba visok - i to je dijagnoza karcinoma prostate? Previsoka vrijednost PSA u tom slucaju je posljedica prethodnog pregleda -palpacije prostate, a ne postojanja Ca prostate. Ili CEA tumor marker kod kolorektalnog karcinoma -- moze biti povecan u brojnim drugim patoloskim stanjima primjerice ulceroznog kolitisa, Chrona, hepatitisa itd...

Ono sto ti je logicno ne mora znaciti i da je tako. ;-)
Kao što rekoh, nisam stručnjak, i ovo je forum, pa mogu sebi dopustiti luksuz da iznosim vlastita mišljenja i stavove koji ne moraju biti tačni.

Ako ti nisi u rodu sa Rockfelerom :D , onda analiza krvi na tumor markere može biti pouzdano dijagnostičko sredstvo na prisustvo kancera, a i ne mora. Pored analize krvi potrebne su i druge pretrage da bi se sa siguirnošću utvrdilo da li neko boluje od raka ili ne.

U svakom slučaju, ne bi bilo na štetu da se prilikom obaveznih sistematskih pregleda uvede, kao brz, jednostavan,neškodljiv, malo neugodan za pacijenta ( za one koji se boje igle vrlo neugodan :evil: :D ), i jeftin način, kao skrining metod za rano otkrivanje raka, i analiza krvi na tumor markere, jer rano otkrivanje, sa lijekovima i metodama koje današnja konvencionalna medicina koristi u liječenju raka, je presudno za izliječenje ove bolesti.

Mislio sam da će mi@ Ja nisam odavle :run: :mrgreen: reprlicirati pa sam zato sačekao, a sad vas pozdravljam, od mene za danas toliko.
User avatar
citadela
Posts: 739
Joined: 29/11/2011 01:56

#96 Re: Moralna Dilema

Post by citadela »

Great Cornholio wrote:
U svakom slučaju, ne bi bilo na štetu da se prilikom obaveznih sistematskih pregleda uvede, kao brz, jednostavan,neškodljiv, malo neugodan za pacijenta ( za one koji se boje igle vrlo neugodan :evil: :D ), i jeftin način, kao skrining metod za rano otkrivanje raka, i analiza krvi na tumor markere, jer rano otkrivanje, sa lijekovima i metodama koje današnja konvencionalna medicina koristi u liječenju raka, je presudno za izliječenje ove bolesti.
Opet kazem, vecina tumor markera nema veliku vrijednost kao skrining metoda za rano otkrivanje tumora. Mogu se raditi, ali nema tolike koristi kao sto mislis. Njihov znacaj je primarno u pracenju odgovora na lijecenje tumora ili u otkrivanju recidiva tumora, a nikako u dijagnozi. Spomenuh PSA kod karcinoma prostate --PSA moze biti potpuno normalan a da je prisutan karcinom prostate i to je najcesce slucaj kod histoloski najtezih oblika -- anaplasticnih oblika karcinoma. Kod karcinoma prostate primarni skrining metod je digitorektalna palpacija prostate. Uradjen PSA bez ovog pregleda ne znaci nista. Spomenuh i kolorektalni karcinom --tu se kao skrining metoda koristi test na okultno krvarenje u stolici, a CEA bio normalne, bio visoke vrijednosti ne kaze puno nista.

Eh da je tako kao sto ti mislis. Zato, ako te to vec zanima, onda literaturu u ruke, a ostavi se teorija zavjere.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#97 Re: Moralna Dilema

Post by Great Cornholio »

citadela wrote:
Opet kazem, vecina tumor markera nema veliku vrijednost kao skrining metoda za rano otkrivanje tumora. Mogu se raditi, ali nema tolike koristi kao sto mislis. Njihov znacaj je primarno u pracenju odgovora na lijecenje tumora ili u otkrivanju recidiva tumora, a nikako u dijagnozi. Spomenuh PSA kod karcinoma prostate --PSA moze biti potpuno normalan a da je prisutan karcinom prostate i to je najcesce slucaj kod histoloski najtezih oblika -- anaplasticnih oblika karcinoma. Kod karcinoma prostate primarni skrining metod je digitorektalna palpacija prostate. Uradjen PSA bez ovog pregleda ne znaci nista. Spomenuh i kolorektalni karcinom --tu se kao skrining metoda koristi test na okultno krvarenje u stolici, a CEA bio normalne, bio visoke vrijednosti ne kaze puno nista.

Eh da je tako kao sto ti mislis. Zato, ako te to vec zanima, onda literaturu u ruke, a ostavi se teorija zavjere.
Ima l' šta manje neugodno za rano otkrivanje karcinoma prostate i može li se karcinom debelog crijeva otkriti prije nego što se pojavi krv u stolici?

Izvini, ali nisi me ubjedio da je medicina skroz časna, i da je ljekarima prvenstveno stalo da ljudi budu zdravi, a ne da nas bude što više bolesnih pa da na nama mogu vježbati i graditi karijeru.

Čast izuzecima, ali meni se čini da oni Hipokratovu zakletvu polažu samo forme radi.

Opet kažem, na svijetu pored dobrih žive i loši ljudi, a zbog toga što od loši, uglavnom, upravljaju ovim svijetom, i što oni finansiraju ono što njima odgovara, od raka će još dugo vremena, u agoniji umirati milioni, a ne bi trebalo, jer rak je izlječiva bolest ako nas njim prestanu zaplašivati, i ako nam omoguće redovne sistematske preglede, o trošku države, kojim bi se rak otkrivao na vrijeme i onda se liječio uspješno, čak i ovim praistorijskim lijekovima, bolje reći otrovima, a to jesu kemoterapije.

Ja jednostavno ne mogu da prihvatim to da je nemoguće pronaći lijek koji će ciljano uništavati kancerogene ćelije, a štediti zdrave.
Nokija
Posts: 1590
Joined: 20/05/2012 14:46

#98 Re: Moralna Dilema

Post by Nokija »

Great Cornholio wrote:
citadela wrote:
Opet kazem, vecina tumor markera nema veliku vrijednost kao skrining metoda za rano otkrivanje tumora. Mogu se raditi, ali nema tolike koristi kao sto mislis. Njihov znacaj je primarno u pracenju odgovora na lijecenje tumora ili u otkrivanju recidiva tumora, a nikako u dijagnozi. Spomenuh PSA kod karcinoma prostate --PSA moze biti potpuno normalan a da je prisutan karcinom prostate i to je najcesce slucaj kod histoloski najtezih oblika -- anaplasticnih oblika karcinoma. Kod karcinoma prostate primarni skrining metod je digitorektalna palpacija prostate. Uradjen PSA bez ovog pregleda ne znaci nista. Spomenuh i kolorektalni karcinom --tu se kao skrining metoda koristi test na okultno krvarenje u stolici, a CEA bio normalne, bio visoke vrijednosti ne kaze puno nista.

Eh da je tako kao sto ti mislis. Zato, ako te to vec zanima, onda literaturu u ruke, a ostavi se teorija zavjere.
Ima l' šta manje neugodno za rano otkrivanje karcinoma prostate i može li se karcinom debelog crijeva otkriti prije nego što se pojavi krv u stolici?

Izvini, ali nisi me ubjedio da je medicina skroz časna, i da je ljekarima prvenstveno stalo da ljudi budu zdravi, a ne da nas bude što više bolesnih pa da na nama mogu vježbati i graditi karijeru.

Čast izuzecima, ali meni se čini da oni Hipokratovu zakletvu polažu samo forme radi.

Opet kažem, na svijetu pored dobrih žive i loši ljudi, a zbog toga što od loši, uglavnom, upravljaju ovim svijetom, i što oni finansiraju ono što njima odgovara, od raka će još dugo vremena, u agoniji umirati milioni, a ne bi trebalo, jer rak je izlječiva bolest ako nas njim prestanu zaplašivati, i ako nam omoguće redovne sistematske preglede, o trošku države, kojim bi se rak otkrivao na vrijeme i onda se liječio uspješno, čak i ovim praistorijskim lijekovima, bolje reći otrovima, a to jesu kemoterapije.

Ja jednostavno ne mogu da prihvatim to da je nemoguće pronaći lijek koji će ciljano uništavati kancerogene ćelije, a štediti zdrave.
Zao mi je za mamu :sad: Vjerovatno se radi o karcinomu dojke, to je kod zena najcese kancerogeno oboljenje. Zavisno od stadija moguca je i pozitivna prognoza.
To je za zenu ogromno psihicko opterecenje. Ne postoji lijek koji nema nus pojave. A agresivne terapije poput onkoloskih su u tom segmentu posebno intenzivne. Ali i to prodje. Promjene na kosi i kozi prodju vrlo brzo nakon apsolvirane terapije. Ostecenje bubrega i drugin unutrasnjih organa su daleko opasniji, ali to su cinjenice koje se moraju prihvatiti. Najvaznija je psihicka podrska clanova porodice.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#99 Re: Moralna Dilema

Post by Great Cornholio »

Nokija wrote: Zao mi je za mamu :sad: Vjerovatno se radi o karcinomu dojke, to je kod zena najcese kancerogeno oboljenje. Zavisno od stadija moguca je i pozitivna prognoza.
To je za zenu ogromno psihicko opterecenje. Ne postoji lijek koji nema nus pojave. A agresivne terapije poput onkoloskih su u tom segmentu posebno intenzivne. Ali i to prodje. Promjene na kosi i kozi prodju vrlo brzo nakon apsolvirane terapije. Ostecenje bubrega i drugin unutrasnjih organa su daleko opasniji, ali to su cinjenice koje se moraju prihvatiti. Najvaznija je psihicka podrska clanova porodice.
Svi ćemo umrijeti, to je neizbježno, vjera da ćemo se opet nekad sresti tugu svodi na minimum, čak se ponekad i obradujem tome :)

Ono što se može izbjeći je patnja na ovom svijetu, ali da bi smo to postigli moramo se svi potruditi da uklonimo uzroke patnje.
Ne, mamu nije ubio rak dojke, već rak jajnika, koji je dijagnosticaran kasno, kad su je godinu dana mučili time što su je slali od "stručnjaka" do stručnjaka dok se jedan ljekar opšte prakse nije sjetio da bi njene tegobe ( povremeni gubici svijesti) mogle biti prouzrokovane nekom ginekološkom bolešću.

Napisao sam to već, dvije žene koje su operisane na vrijeme, kojima se rak jajnika nije proširio na druge organe, su uspješno izliječene operacijom i jednim ciklusom kemoterapija.
Njoj su prognozirali da neće živjeti ni godinu dana, ali eto ona je poživjela pet godina, jest da je za tih pet godina prošla kroz "pakao", ali nije se predavala do zadnjeg momenta. Umrla je u nadi da će ozdraviti.

Da podrška okoline je najvažnija.Nju je najviše držala vjera u ljekarku koja ju je liječila, a ni mi ostali joj nismo odmagali sažaljevanjem već smo radili sve što je u našoj moći da joj pomognemo u borbi.

Još da dodam da je kod nje interesantno to što joj kosa nije opala nakonon prvog ciklusa kemoterapija, nakon kojeg se rak bio u potpunosti povukao, i bila je zdrava nekih pola godine. Znači, sve je individualno, i kad je rak u pitanju.
Post Reply