Montazne kuce i cijene nekretnina

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
belfy
Posts: 7692
Joined: 06/08/2007 09:00

#101 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by belfy »

edvin wrote:
belfy wrote:tek sada pogledah ovu claro varijantu od marlesa i tvrdim da se definitivno moze napraviti (sa danasnjim cijenama) za 100.000 KM. ova kuca vrijedi 100.000 jedino ako je u tu cijenu ukljucen namjestaj, priljucci i sve potrebne dozvole i papirologija. ako govorimo samo o gradnji do stepena useljenja, ali bez prethodno navedenih stvari onda nema teorije, pogotovo ako im jos ti trebas temelj pripremiti. sad, stvar je ukusa to sto ja nikada ne bih pravio onakav krov na kuci, nego bih napravio jeftiniju, a iskoristiviju varijantu.
Hajd super ako je tako, ako nije ja cu vama sve sto predje cifru od 100 milja da platite, je l u dure? :-)
cuj edvine, moze se 100k KM potrositi i na trafiku ako se covjek ne potrudi na svakom koraku napraviti najbolje sto moze. ja sam pri gradnji svaki posao i potrebni materijal razmatrao barem mjesec dana prije samih radova. dakle, ostavljao sam sebi dovoljno vremena da mogu obici stovarista, veleprodaje, cak i proizvodjace u nekim slucajevima, zatim popricati sa ljudima koje smatram da bi mogli znati nesto o tome i za kraj, naravno, i sam se edukovati koliko je to moguce. u startu sam dakle prisao tome kao jednom od najvecih projekata u svom zivotu i primio se tog posla ozbiljno. prije odabira bilo kojeg izvodjaca trazio sam po 3-4 razlicite ponude, a onda uvijek gledao mogu li to organizovati u vlastitom aranzmanu (vlastiti aranzman je znacio da ja obezbijedim potrebne materijale i pronadjem "majstora" koji ce to izvesti najpovoljnije u omjeru cijena/kvaliteta), jer dosta ljudi danas prodaje maglu. doslo je do tog da, cak i kada sam stiropor kupovao, provjeravam koji proizvodjaci prave kakvu kvalitetu sa kojim stepenom toplinske izolacije i koji ima predstavnistvo ili posrednika u BiH. dakle, ja sam ulozio barem tri mjeseca svog rada (koliko sam bio u mogucnosti) da ne bih poslije lupao glavom u zid kako sam to mogao puno bolje. treba napomenuti i da sam kod kupovine materijala uvijek pokusavao na jednom mjestu napraviti sto vecu narudjbu da bih mogao pregovarati o popustima.
ako ti barem priblizno ovako budes gradio svoju u stilu one koju si dao ovdje kao primjer, onda se ja slazem da mi posaljes racun za sve sto predje 100k KM. evo, ima nas dvoje ovdje koji smo uspjeli sa manje para od toga napraviti ovo sto jesmo. to je stvar ponajvise licnog zalaganja. nije lako drzati taj tempo toliko dugo, ali sigurno da se na kraju isplati. takodjer uvijek postoje momenti kada bi najradije digao ruke od svega, ali takvih nema previse i preko noci se prebrode. u svakom slucaju pocni rano i guraj do kraja. mislim da ces se iznenaditi kako stvari lako idu samo ako budes dobro i pravovremeno planirao.
User avatar
bubavi1
Posts: 588
Joined: 28/09/2008 20:32
Location: Francuska

#102 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by bubavi1 »

belfy wrote:
edvin wrote:
belfy wrote:tek sada pogledah ovu claro varijantu od marlesa i tvrdim da se definitivno moze napraviti (sa danasnjim cijenama) za 100.000 KM. ova kuca vrijedi 100.000 jedino ako je u tu cijenu ukljucen namjestaj, priljucci i sve potrebne dozvole i papirologija. ako govorimo samo o gradnji do stepena useljenja, ali bez prethodno navedenih stvari onda nema teorije, pogotovo ako im jos ti trebas temelj pripremiti. sad, stvar je ukusa to sto ja nikada ne bih pravio onakav krov na kuci, nego bih napravio jeftiniju, a iskoristiviju varijantu.
Hajd super ako je tako, ako nije ja cu vama sve sto predje cifru od 100 milja da platite, je l u dure? :-)
cuj edvine, moze se 100k KM potrositi i na trafiku ako se covjek ne potrudi na svakom koraku napraviti najbolje sto moze. ja sam pri gradnji svaki posao i potrebni materijal razmatrao barem mjesec dana prije samih radova. dakle, ostavljao sam sebi dovoljno vremena da mogu obici stovarista, veleprodaje, cak i proizvodjace u nekim slucajevima, zatim popricati sa ljudima koje smatram da bi mogli znati nesto o tome i za kraj, naravno, i sam se edukovati koliko je to moguce. u startu sam dakle prisao tome kao jednom od najvecih projekata u svom zivotu i primio se tog posla ozbiljno. prije odabira bilo kojeg izvodjaca trazio sam po 3-4 razlicite ponude, a onda uvijek gledao mogu li to organizovati u vlastitom aranzmanu (vlastiti aranzman je znacio da ja obezbijedim potrebne materijale i pronadjem "majstora" koji ce to izvesti najpovoljnije u omjeru cijena/kvaliteta), jer dosta ljudi danas prodaje maglu. doslo je do tog da, cak i kada sam stiropor kupovao, provjeravam koji proizvodjaci prave kakvu kvalitetu sa kojim stepenom toplinske izolacije i koji ima predstavnistvo ili posrednika u BiH. dakle, ja sam ulozio barem tri mjeseca svog rada (koliko sam bio u mogucnosti) da ne bih poslije lupao glavom u zid kako sam to mogao puno bolje. treba napomenuti i da sam kod kupovine materijala uvijek pokusavao na jednom mjestu napraviti sto vecu narudjbu da bih mogao pregovarati o popustima.
ako ti barem priblizno ovako budes gradio svoju u stilu one koju si dao ovdje kao primjer, onda se ja slazem da mi posaljes racun za sve sto predje 100k KM. evo, ima nas dvoje ovdje koji smo uspjeli sa manje para od toga napraviti ovo sto jesmo. to je stvar ponajvise licnog zalaganja. nije lako drzati taj tempo toliko dugo, ali sigurno da se na kraju isplati. takodjer uvijek postoje momenti kada bi najradije digao ruke od svega, ali takvih nema previse i preko noci se prebrode. u svakom slucaju pocni rano i guraj do kraja. mislim da ces se iznenaditi kako stvari lako idu samo ako budes dobro i pravovremeno planirao.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Dendrlix
Posts: 1108
Joined: 09/05/2005 14:14
Location: Sarajevo

#103 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by Dendrlix »

AdnanSA wrote:Ja sam dovršavao kuću i evo šta sam platio.
Postavljanje parketa i gazišta cca 5000 KM. (70m2 parketa i 40 gazišta)
Postavljanje termo fasade i nekih ograda na balkone cca 12000 KM (300 m2 fasade)
Centralno grijanje na plinski fasadni bojler sa 22 radijatora plus projekat i papiri 12 000 KM
Znaći sve troje cca 30 000 KM.
Mislim da se za 100 000 KM teško može završiti kuća od nekih 150m2.
Kolika ti je kvadratura te kuce? Grijanje si platio previseeee! Ja sad renoviram stan od 90 kvadrata i grijanje sa fasadnim bojlerom ce me izaci 4000 okrugo (hajd nije okruglo nego 4005 :-D )

Vi sto zidate kuce od 150 kvadrata za 150000, neko vas uzima lopatom. Ili vi nemate nimalo smisla i poduzetnickog duha. Jbt ja za renoviranje stana doveo firmu (prijateljevu) da mi da ponudu i sa grijanjem bez parketa, keramike i termoizolacionih plafona ponudili mi cca 20000. Grijanje samo bilo 4999 bez PDV-a. Nakom mjesec dana hodanja po gradu i nazivanja kojekakvih telefona, bacim sve na papir i sve sa parketima, keramikom i termoiz. plafonima ce me izaci cca 17000. Ustedio sam nekih 6000. Prijatelj dizao sprat kuce proslo ljeto sa DVA majstora kojima je dnevnica bila 80 KM. Za JEDAN dan su izidali blokove i osalovali i betonirali ono na vrhu na koje se stavljaju grede. Ja se sjebao kad sam vidio. Doduse jesu imali nas sedam koji smo dosli da pomognemo jaranu za gajbu pive i 5 kila cevapa. :D

Edvine, dobro se rspitaj, ali TI se raspitaj, otidji provjeri cijene i vidjeces pravo stanje. Uzmi cijene blokova preracunaj kvadraturu. Izracunaj koliko ti treba betona, skupi familije i prijatelja na mobu, kupuj materijal na razlicitim (najpovoljnijim) mjestima i garantujem ti da mozes ustediti 40%. Pusti se provjerenih informacija prijatelja koji je zidao kucu na Faleticima. Mozda je on kakav zec pa ga klepio neko po usima.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#104 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by madner »

150 000 sa temeljima, unutrasnjom opremom i svim dozvolama je u redu za kucu od 150 kvadrata.
Nisi rekao kolka je kvadratura kuca jarana.

Mogu i ja rec kolko mi je starog izasla kuca, ali jedno je circa 600 kvadrata sa podrumom koji moze izdrzat 155 :D a drugo je kuca od 8x8.
edvin
Posts: 387
Joined: 03/05/2004 16:57

#105 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by edvin »

Mislim da mu kuca ima 143 kvm ako se dobro sjecam. Sto se tice ostalog zahvaljujem na svim dobronamjernim savjetima, pokusacu se potruditi i jos jednom razmisliti o Marlesovoj kuci. Ja sam ono konto da to zavrsim, dobijem kljuceve u ruku i to je to. Moram prvo zavrsiti plac, gledao sam po drugi put juce jedan plac u Faleticima, svidja nam se okolina i ljudi koji tu zive su sasvim OK i vjerovatno da cemo ga za vikend pazariti. Malo jest strmo ali hebi ga ne moze se sve imati, Sarajevo je kad skontas cijelo strmo a i imam kola 4x4 pa hojc :)
User avatar
bubavi1
Posts: 588
Joined: 28/09/2008 20:32
Location: Francuska

#106 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by bubavi1 »

KO bi mi mogao reci koliko bi kostalo saljevanje cokle, povrsine 10X11, sa armaturom itd, znaci da je spremna za zidanje ( preko firme, koja direktno sipa s kamiona beton) ??

PLus ako je moguce mi navesti cijenu vrece cementa..


Hvala unaprijed
tigar29
Posts: 15
Joined: 02/08/2006 16:11
Location: tuzla

#107 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by tigar29 »

bubavi1 wrote:KO bi mi mogao reci koliko bi kostalo saljevanje cokle, povrsine 10X11, sa armaturom itd, znaci da je spremna za zidanje ( preko firme, koja direktno sipa s kamiona beton) ??

PLus ako je moguce mi navesti cijenu vrece cementa..


Hvala unaprijed
Ovako,najlakse je sebi izracunati sve tako kada ti majstor kaze sta ti treba da se mozes priblizno orijentisati,sve zavisi od visina.Ja sam nasao ljude koji ce mi sve raditi a moj je materijal.U coklu ti mogu ici armature 6x6 ili 5x8 koje sada kostaju oko 50 KM.Gotovi beton je od 135 do 145 KM sa pumpom a uvijek postoji jeftinija varijanta rucnoga mijesanja ako imas prostora i to je dosta povoljnije.Dasku je najbolje kupiti za salovanje jer je kasnije koristis na krovu tako da se isplati a sto se tice cementa kod nas je 11 KM vreca na malo.Sto se tice zidanja blok je najpovoljniji ali treba racunati da je sa siporexsom lakse raditi i brze a unutrasnji radovi se daleko lakse izvode tako da na manje kvadrature je isplatljiviji siporex jos postoji i lijepilo pa je i to jedan plus.
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#108 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by semmy »

tigar29 wrote:
bubavi1 wrote:KO bi mi mogao reci koliko bi kostalo saljevanje cokle, povrsine 10X11, sa armaturom itd, znaci da je spremna za zidanje ( preko firme, koja direktno sipa s kamiona beton) ??

PLus ako je moguce mi navesti cijenu vrece cementa..


Hvala unaprijed
Ovako,najlakse je sebi izracunati sve tako kada ti majstor kaze sta ti treba da se mozes priblizno orijentisati,sve zavisi od visina.Ja sam nasao ljude koji ce mi sve raditi a moj je materijal.U coklu ti mogu ici armature 6x6 ili 5x8 koje sada kostaju oko 50 KM.Gotovi beton je od 135 do 145 KM sa pumpom a uvijek postoji jeftinija varijanta rucnoga mijesanja ako imas prostora i to je dosta povoljnije.Dasku je najbolje kupiti za salovanje jer je kasnije koristis na krovu tako da se isplati a sto se tice cementa kod nas je 11 KM vreca na malo.Sto se tice zidanja blok je najpovoljniji ali treba racunati da je sa siporexsom lakse raditi i brze a unutrasnji radovi se daleko lakse izvode tako da na manje kvadrature je isplatljiviji siporex jos postoji i lijepilo pa je i to jedan plus.
samo da dodam da ima jeftinija varijanta od kamiona a bolja od rucnog mijesanja...imaju ljudi sa dzipom i nekakvim crijevima i direktno ti sipaju smjesu u temelje...tako smo i mi radili...ne znam jel me kontate jer se u to bas najbolje ni ja ne razumijem samo znam da smo tako radili i da je jos par ljudi oko nas tako radilo temelje...mogu pitati supruga kako se to tacno zove i ko nam j eradio....
Dendrlix
Posts: 1108
Joined: 09/05/2005 14:14
Location: Sarajevo

#109 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by Dendrlix »

bubavi1 wrote:KO bi mi mogao reci koliko bi kostalo saljevanje cokle, povrsine 10X11, sa armaturom itd, znaci da je spremna za zidanje ( preko firme, koja direktno sipa s kamiona beton) ??

PLus ako je moguce mi navesti cijenu vrece cementa..


Hvala unaprijed
Mogu ti navesti cijene odokativno, jer cijene ti zavise od vise faktora. Ja sam izljevao plocu u austrougarskom stanu.

Imas otprilike 12-13 kubika betona (zavisi koliku debljinu hoces)

Tu ti ide otprilike isto toliko kubika sljunka, oko 40 vreca cementa. Armature 5*8 ti treba 10 mreza.

Kubik pjeska na lapisnici je 21 KM. Mene je prijevoz kostao 80 KM po turi od 4,5 kubika. Prevoz ti dosta zavisi od lokacije, i od toga kakav ti kamion moze prici. Uzecu primjer od tri ture po 4 kubika ti je 170 KM po turi.

Pijesak 680 KM
Cement 516KM (10,90 u peniju+ prevoz cca 80. U Adazalu na Stupu meni su dali prevoz 50%gratis.)
Armatura 600 KM (zavisi kakvu uzmes)
Pumpa 260 KM
Majstori 160 KM (dvojica da je izravnaju)
Ukupno 2216 KM

Dodaj jos dasku za salovanje. To mozda neko drugi zna koliko ti treba, meni nije. (fakat ne sjecam se cijene, ali su vehabije na stupu najjeftinije) :)

Znaci naoruzas se olovkom i rokovnikom i digitronom i skontas koliko ti treba. Ako mozes posuditi dvije mjesalice i dvoja civara te naci cetiri pet prijatelja/komsija/rodbine, moj je savjet rucno. Umjesto 260 za pumpu, potrosis 100 na hranu i pive i umjesto za dva-tri sata plocu izlijes za 6-7.
belfy
Posts: 7692
Joined: 06/08/2007 09:00

#110 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by belfy »

jako lijepo opisano Dendrlix. ja sam coklu takodjer radio sa dvije mjesalice, dva majstora i 4 pomocna radnika, dok sam prvu i drugu plocu radio sa pumpom za beton (tzv top-pumpa). meni su pumpu naplacivali 25KM po kubiku betona i kad sracunas koliko je to novca (moja prva ploca je "pojela" 20 kubika) zaista ispadne dosta isplativije raditi mjesalicama i brdom ljudi, ali ja nisam htio da se patim sa jelom i picem pa sam radije iskesao tih par stoja vise za ove dvije ploce. sto se pak tice daske za salovanje onda se krece od 220-400 KM po kubiku u zavisnosti od duzine (duzine su: "kratica", 2m, 3m i 4m) i, naravno, mjesta na kojem kupujes.
User avatar
bubavi1
Posts: 588
Joined: 28/09/2008 20:32
Location: Francuska

#111 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by bubavi1 »

Puno Vam se zahvaljujem za ove cifre i podatke, ali mozda ste shvatili da nista neznam u vezi s pravljenjem kuce, zatim, mene interesuje koliko bi kostilo tuto kompleto cokla od 100 do 120 kvadrata. Znaci stim svemu sto je potrebno od pijeska, preko dasaka za salovanje, mreze, ciment, ruke itd i po mogucnosti sa tom TOP-PUMPOM ;)

Znaci cijenu od prilike ;) Eto koliko je pojedinim kostalo za njihovu kvadraturu saljevanje cokle ;)

Unaprijed Vam velika hvala
Dendrlix
Posts: 1108
Joined: 09/05/2005 14:14
Location: Sarajevo

#112 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by Dendrlix »

Ja ti navedoh cijene "od prilike". Cijena ti zavisi od lokacije (nije ista cijena prevoza pijeska od Lapisnice do Luzana i do Starog grada), koliku debljinu hoces (neko ce ti reci da je sasvim dovoljno 10-12 cm(svakako jeste dosta), ja da pravim kucu, ja bih stavio 15-16)Plus pumpa (koja je po meni visak) izmedju 22-25 po kubiku betona. Nece ti niko (osim gradjevinske firme) reci da ti treba okruglo 2500 KM. Moras se i ti dosta angazovati oko toga. Osim ako neces da te kuca od 150 kvadrata izadje 150000 KM. :D
User avatar
bubavi1
Posts: 588
Joined: 28/09/2008 20:32
Location: Francuska

#113 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by bubavi1 »

Dendrlix wrote:Ja ti navedoh cijene "od prilike". Cijena ti zavisi od lokacije (nije ista cijena prevoza pijeska od Lapisnice do Luzana i do Starog grada), koliku debljinu hoces (neko ce ti reci da je sasvim dovoljno 10-12 cm(svakako jeste dosta), ja da pravim kucu, ja bih stavio 15-16)Plus pumpa (koja je po meni visak) izmedju 22-25 po kubiku betona. Nece ti niko (osim gradjevinske firme) reci da ti treba okruglo 2500 KM. Moras se i ti dosta angazovati oko toga. Osim ako neces da te kuca od 150 kvadrata izadje 150000 KM. :D
Pazi radi se o gradnji kuce, s obzirom da se nemogu bas toliko puno angazovati, jer zivim vani, tri sedmice odmora za ljeto, ali bi nekoi upravljao to na licu mjesta, zatim, ne zelim se puno muciti i ganjati sarlatane oko posla kad vec posotji formula malo skuplja, brza i efikasnija to jest za pojedine stvare , preko firme.
Ne shvatam puno o cemu pricas kada govoris 10-12cm ili 15-16, dali je cokla i temelj isto?
Meni je u interesu da saznam koliko ce me odprilike temelj kostati,( povrsine 10X12) znaci taj oslon da se moze dalje graditi i redati cigle?!!!
Znaci do 2500KM ??
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#114 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by d2 »

nisam bas siguran da ce te toliko izaci, prijatelj koji je arhitekta i ja smo nedavno racunali za kucu od 50-60 tak kvadrata, izaslo je oko 3000 KM, ja se puno ne razumijem u to ali logicno mi je da ce cijena odstupati zavisno od terena recimo te od projekta ipak cini mi se da za kucu od 100-120 kvadrata bar prema ovoj nasoj racunici 2500 nije tacna cijena temelja.
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#115 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by d2 »

edvin
Posts: 387
Joined: 03/05/2004 16:57

#116 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by edvin »

Hajd dobro da si ih prekino. Odluta tema na zidarsku, kolko kosta salijevanje ploca i sl. Nek otvore novu temu i daju joj naziv "zidanje kuce".
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#117 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by d2 »

ja sam se vec odlucio za montaznu jer nemam rodjaka zidara, amidzu stolara, a ni dajdzic mi nije limar tako da planiram platiti i reci - zovite me kad zavrsite.
edvin
Posts: 387
Joined: 03/05/2004 16:57

#118 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by edvin »

d2 wrote:ja sam se vec odlucio za montaznu jer nemam rodjaka zidara, amidzu stolara, a ni dajdzic mi nije limar tako da planiram platiti i reci - zovite me kad zavrsite.
A ako nemas njih vjeruj mi izace te puno vise nego sto neki ovdje to predstavljaju, u slucaju da zidas. A o potrosenim zivcima da i ne govorimo.
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#119 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by d2 »

Znam ja to dobro.
User avatar
Mx
Posts: 1073
Joined: 17/07/2003 00:00

#120 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by Mx »

Semmy,

Znas li ti ili neko drugi koliko bi mogla da kosta izgradnja potkrovlja od nekih caa 120 m2?

Ploca potkrovlja, zidovi, vanjska fasada, krov i infrastruktura vec postoje.

Znaci treba da se uradi iznutra u potkrovlju: eventualno nova krovna konstrukcija, novi crijep, izolacija krova iznutra sa nekom vrstom plafona (lamperija ili slicno) pregrada zidova, struja, voda, plin itd, radijatori za grijanje, kupatilo, wc, brodski pod, kuhinja, stolarija (prozori, vrata) moleraj ili tapeciranje zidova stana ili neka vrsta lamperije.

Koliko bi minimalno ovi iznad navedeni radovi i materijal mogli da kostaju po jednom m2?
Last edited by Mx on 06/12/2008 14:35, edited 2 times in total.
Dendrlix
Posts: 1108
Joined: 09/05/2005 14:14
Location: Sarajevo

#121 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by Dendrlix »

'Oces jos neko i projekat da ti napravi?

:-?
User avatar
Mx
Posts: 1073
Joined: 17/07/2003 00:00

#122 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by Mx »

Dendrlix wrote:'Oces jos neko i projekat da ti napravi?

:-?
Slusaj @ Dendrlix,

Ovdje smo na forumu dobrovoljno da razmjenimo iskustva i savjete jedni s drugima. Ako nemas sta pametnije da kazes ili prezentiras neki konstruktivni savjet i informaciju onda mozes moj post i pitanje slobodno preskociti.
belfy
Posts: 7692
Joined: 06/08/2007 09:00

#123 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by belfy »

Mx, mislim da dendrlix nije bas tako mislio kako si ti shvatio, ali zaista trazis previse naslijepo. to sto ti trazis je jedan od najkomplikovanijih zahvata na kuci. da bi se to kvalitetno izvelo morao bi se dati nacrt tog potkrovlja zajedno sa prostorijama koje bi gore bile, zatim pripadajuce visine kao: visina zidova na koje se krov oslanja, duzine i sirine krova pogotovo ako nije pravilno dvostrani, duzina prepusta krova, zatim nadalje; tip i debljina fasade koji postoje i velicina i tip prozora za proracun grijanja i shodno tome - velicine radijatora, zatim broj, pozicija i velicina dimnjaka, onda tu pocinje komplikovani dio - vrsta materijala koje bi koristio, ili barem kvalitet na koji ides (da li ides da prodjes sto jeftinije ili si spreman zadati se na kvalitet). nadalje me strah i da nastavim nabrajati, ali nabacacu ono trenutacno sto mi jos pada na pamet: krvovni prozori, broj prostorija - shodno tome i broj i vrsta vrata, podna izolacija, krovna izolacija, elektroinstalacije (koje su u potkrovlju nesto specificnije izvedbe), itd. da ne pretjerujem.
a sad cu biti dovoljno hrabar da kazem da bi cijena ovakvog zahvata mogla kostati (u zavisnosti od gore navedenog) od 600-1000 KM po kvadratu. naravno, opseg je veliki, ali takodjer bi mogao biti i pogresan jer nam nisi dao dovoljno detalja. odzdrav!
User avatar
Mx
Posts: 1073
Joined: 17/07/2003 00:00

#124 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by Mx »

Semmy,

Znas li ti ili neko drugi koliko bi mogla da kosta izgradnja potkrovlja od nekih caa 120 m2?

Ploca potkrovlja, zidovi, vanjska fasada, krov i infrastruktura vec postoje.

Znaci treba da se uradi iznutra u potkrovlju: eventualno nova krovna konstrukcija, novi crijep, izolacija krova iznutra sa nekom vrstom plafona (lamperija ili slicno) pregrada zidova, struja, voda, plin itd, radijatori za grijanje, kupatilo, wc, brodski pod, kuhinja, stolarija (prozori, vrata) moleraj ili tapeciranje zidova stana ili neka vrsta lamperije.

Koliko bi minimalno ovi iznad navedeni radovi i materijal mogli da kostaju po jednom m2?
belfy wrote:Mx, mislim da dendrlix nije bas tako mislio kako si ti shvatio, ali zaista trazis previse naslijepo. to sto ti trazis je jedan od najkomplikovanijih zahvata na kuci. da bi se to kvalitetno izvelo morao bi se dati nacrt tog potkrovlja zajedno sa prostorijama koje bi gore bile, zatim pripadajuce visine kao: visina zidova na koje se krov oslanja, duzine i sirine krova pogotovo ako nije pravilno dvostrani, duzina prepusta krova, zatim nadalje; tip i debljina fasade koji postoje i velicina i tip prozora za proracun grijanja i shodno tome - velicine radijatora, zatim broj, pozicija i velicina dimnjaka, onda tu pocinje komplikovani dio - vrsta materijala koje bi koristio, ili barem kvalitet na koji ides (da li ides da prodjes sto jeftinije ili si spreman zadati se na kvalitet). nadalje me strah i da nastavim nabrajati, ali nabacacu ono trenutacno sto mi jos pada na pamet: krvovni prozori, broj prostorija - shodno tome i broj i vrsta vrata, podna izolacija, krovna izolacija, elektroinstalacije (koje su u potkrovlju nesto specificnije izvedbe), itd. da ne pretjerujem.
a sad cu biti dovoljno hrabar da kazem da bi cijena ovakvog zahvata mogla kostati (u zavisnosti od gore navedenog) od 600-1000 KM po kvadratu. naravno, opseg je veliki, ali takodjer bi mogao biti i pogresan jer nam nisi dao dovoljno detalja. odzdrav!
@ belfy hvala ti na odgovoru i na trudu koji si ulozio na ovo moje postavljeno pitanje :)
Dobio sam od tebe odgovor koliko bi to sve otprilike moglo da kosta po m2 sto me i interesovalo.

Znaci ovo sto je do sada napravljeno: Ploca potkrovlja, zidovi, vanjska fasada, krov i infrastruktura vec postoje. Da kazemo da je ovo sto je do sada izgradjeno kostalo do sada minimalno 500 KM/m2 je 120 m2 X 500 KM = 60.000 KM + ovaj enterijer, infrastruktura i sve ostalo o cemu ti pises sto se jos treba napraviti bi kostalo minimalno po tvom 600 KM/m2. To znaci da bi potkrovlje od 120 m2 kostalo sve skupa minimalno 120.000 KM ili ako bi uzeli onu tvoju visu cifru od 1000 KM/m2 bi kostalo oko 180.000 KM

Sada se postavlja pitanje da li bi se ovo investiranje u potkrovlje u dijelu grada Dolac Malta isplatilo gdje 120 m2 u jednoj kuci kosta oko 180.000 KM? ili je za taj novac bolje kupiti negdje u centru grada vec gotov i sredjen stan?

Mozda bi ovo moje pitanje proracuna kostanja potkrovlja kao i nacrt istog bilo dobra podloga za rad nekog studenta arhitekture?
belfy
Posts: 7692
Joined: 06/08/2007 09:00

#125 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by belfy »

mislim da si se malo preracunao. kako dobi da je 1000 KM/m2 za 120 m2 180.000? dodje ga 120.000. e sad, da li je vrijedno ulaganja... pa pitanje je koliki stan sada mozes kupiti u sarajevu za te pare i koliko to zadovoljava tvoje potrebe. dakle, u tvom konkretnom slucaju, ti za 120.000 (ili manje) dobijes 120 m2, a sada je samo pitanje koliko se krece cijena kvadrata stana u dijelu u kojem bi ti kupovao stan. ako je to barem 2000 KM/m2 onda dobijas za iste pare 60 m2 sto je znatna razlika, mada, ima i to svoje falinke. recimo, obicno je stanu potrebno uvijek nesto malo adaptacije sto izadje jos kojih desetak hiljada, a u slucaju kada je stan vec adaptiran tada je cijena veca... naravno, opet ostaje na tebi da razmislis o svemu tome pa da sracunas sta ti se vise isplati.
Post Reply