Montazne kuce i cijene nekretnina

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
bubavi1
Posts: 588
Joined: 28/09/2008 20:32
Location: Francuska

#1 Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by bubavi1 »

Cijene nekretnina trenutno idu prema dole, jer kreditne ustanove teze nude kredite i hipoteke kupcima.
Dali mislite da ce takodje i firme koje prave Montazne kuce takodje oboriti cijene ( Krivaja, Promo itd...)???
leo karan
Posts: 3050
Joined: 05/10/2008 13:53
Location: :8

#2 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by leo karan »

cuj montazna kuca
pa da mi se citava famelija i komsiluk smiju :x
:P
User avatar
bubavi1
Posts: 588
Joined: 28/09/2008 20:32
Location: Francuska

#3 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by bubavi1 »

leo karan wrote:cuj montazna kuca
pa da mi se citava famelija i komsiluk smiju :x
:P
Ma da i onako 70% stanovnistva se ne stidi sto im kuca nije zavrsena...sto fali stolarija na spratovima, fasada itd...
Barem sa kvalitetnom montaznom kucom, se moze hodati po gradu podignute glave...

Jos ovo, otvori koju knjigu iz danasnji doba pa se malo informisi na taj stil kuca, vidjet ces da su ekoloski i ekonomski savrsene, konforne, itd, a to sto ti mjesas montazne kuce sa vojnim barakama, to je druga stvar... Tehnologija napreduje, a neke osobe ne! :-) :-) :lol: :wink:
User avatar
Citizen-X
Posts: 1533
Joined: 27/04/2007 13:42
Location: Niodaklevci, BlackField - Nidjezemska

#4 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by Citizen-X »

bubavi1 wrote:
leo karan wrote:cuj montazna kuca
pa da mi se citava famelija i komsiluk smiju :x
:P
Ma da i onako 70% stanovnistva se ne stidi sto im kuca nije zavrsena...sto fali stolarija na spratovima, fasada itd...
Barem sa kvalitetnom montaznom kucom, se moze hodati po gradu podignute glave...

Jos ovo, otvori koju knjigu iz danasnji doba pa se malo informisi na taj stil kuca, vidjet ces da su ekoloski i ekonomski savrsene, konforne, itd, a to sto ti mjesas montazne kuce sa vojnim barakama, to je druga stvar... Tehnologija napreduje, a neke osobe ne! :-) :-) :lol: :wink:
Jebo te - mi jos uvijek zivimo s mislju "sta ce drugi kazat". I za druge cejfove. Seljacko-ruralni mentalitet - hvaljenja konja, djece, kolicine ovaca.
"Hodat uzdignute glave po gradu" - pa ako ces pravit kucu zbog drugog i zivjet zbog drugog - rokni se u celo i to je to.
To je sto se tice offtopica.

Sto se tice teme - montazna kuca i mene zanima - i bas me svrbi nesto sta ce bilo ko sta rec. Pa koliko sam cuo da se montazna kuca moze sa kljucem u ruke za nekih pristojnih kvadrata 60-75 dobit i za manje od 1000 maraka po kvadratu sa kljucem u ruke.
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#5 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by alica.k »

leo karan wrote:cuj montazna kuca
pa da mi se citava famelija i komsiluk smiju :x
:P
vrhunac neiformisanosti nasih ljudi je sto misle da ce montaznu kucu vjetar odnijeti. malo uzmi pa procitaj o tome. bolje imat lijepu i zavrsenu kucu (ne drugima, nego sebi), gotovu u mjesec ili dva, nego se godinama peglati sa zidanjem kuce. ALI, ZASTO JEDNOSTAVNO KAD MOZE KOMPLIKOVANO?!
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#6 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by babanovac »

Za 1000 km / m2, mogu i zidanu dobit.
Kljuc u ruke.
Ili ne?

U cijenu montazne ne ulaze temelji, tj. dodatnih 5-10k na ponudjenu cijenu.
DA imam kes, svakako da bi ga izvalio za jednu Marlesicu od 120 m2.
Zasto?
Volim nove tehnologije.
Divimo se s jedne strane rjesenjima u autoindustriji, a s druge strane se gnusamo promjenama u gradjevinskoj industriji.
Tvrde da su energetski stedljivije i do 30%.
No to nije tema. Tema je smanjenje cijena istih.
Hajde sto je teze dobiti kredite, ali sta bi sa naftom? Rast cijene nafte je dugo vremena bio izgovor za rast cijena gradnje, gradjevinskog materijala...
edvin
Posts: 387
Joined: 03/05/2004 16:57

#7 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by edvin »

Ne vjerujem da ce cijene montaznih kuca ici prema dole iz jednostavnog razloga sto ni cijene gradjevinskog i inog materijala od kojeg su izmedju ostalog sazidane i montazne kuce nisu isle dole. Misli da je jedna Marlesova kuca a ima ih stvarno predivnih (i meni ce definitivno biti jedna od opcija) jos uvijek relativno pristupacna cijenom kad skontas svu frku oko majstora, zidanja, javasluka, lopocvluka i da ti sad ne nabrajam. Mada ce mi vjerovatno komsije donositi pitu svaki dan kad dignem montaznu jer ce mislit vidi jade nema sta da jede :-)

Sto se tice ostalog, imo rzescu aspravu s jaranom ljetos zescu u vezi montaznih, on sazido pa ne da covjek rec da je montazna OK. Tesko je s nasim mentalitetom.
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#8 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by babanovac »

edvin wrote:Ne vjerujem da ce cijene montaznih kuca ici prema dole iz jednostavnog razloga sto ni cijene gradjevinskog i inog materijala od kojeg su izmedju ostalog sazidane i montazne kuce nisu isle dole. Misli da je jedna Marlesova kuca a ima ih stvarno predivnih (i meni ce definitivno biti jedna od opcija) jos uvijek relativno pristupacna cijenom kad skontas svu frku oko majstora, zidanja, javasluka, lopocvluka i da ti sad ne nabrajam. Mada ce mi vjerovatno komsije donositi pitu svaki dan kad dignem montaznu jer ce mislit vidi jade nema sta da jede :-)

Sto se tice ostalog, imo rzescu aspravu s jaranom ljetos zescu u vezi montaznih, on sazido pa ne da covjek rec da je montazna OK. Tesko je s nasim mentalitetom.
U raspravama za i protiv montaznih, najjaci su arhitekti (protiv, naravno). Ovakve su, onakve su...
Nego,danas razgovaram sa covjekom, potrosio je 150 000 KM, sazidao kucu osnovice 13x10 (podrum i 2 sprata), netto povrsine oko 300 m2. Kuca je spremna za useljenje, izgradnja je pocela pocetkom juna.
S novcem, ni zidanje ne traje dugo.
Ljudi obicno krenu u izgradnju kuce koju ce finansijski zaokruziti u narednih 5-10 godina, pa stoga i sama izgradnja traje dugo.
User avatar
bubavi1
Posts: 588
Joined: 28/09/2008 20:32
Location: Francuska

#9 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by bubavi1 »

Eh samo da preciziram gornjem postu. Kada govorim o "hodanju podignute glave" mislim da se necu sramotiti sto ce biti montazna kuca obzirom da je tu tehnologija, ekologija stednja na izolaciju itd a plus sto jeftinija izadje nego da za te iste pare je samo ozidam...
Drugo pitam, za rast cijena, jer kako banke teze nude kredite , manje su i prodaje objekata, kao automobila itd, zatim mislim da bi proizvodjaci kuca kao i ostali snizili cijene kako bi nastavili prodavati.
A to sto na zadnjem postu covijek kaze, da kada imas cash pare da mozes dobiti kucu odma, nije bas tacna matematika, ne ovisi o tvojim parama, nego o rasporedu majstora, nisi jedini koji gradi, pa red ima, i cekaj, onaj koji nema posla ce ti praviti, ali u isto vrijeme taj koji nema posla nije pouzdan....
I ono sto arhitekti govore, to mozda nasi arhitekti koji nemaju pojma o unutarnjoj arhitekturi, ostala vanjska arhitektura je svugdje ista, ljudi koji imaju pecete kvaliteta iz inostranstva za gradnju montazni kuca su takodje dobili od vrhunski arhitekta..U SAD-u preko 90% kuca su montazne, ne uzimajmo u obzir sto poneke stradaju od oluje ali te iste su davno gradjene, i od sami dasaka... ;-)
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#10 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by belfy »

ne znam cijenu montaznih kuca, ali moram priznati da me takodjer interesuje. ako je to 1000 KM po kvadratu onda je to previse jer se za manje pare moze napraviti zidana. to znam jer upravo zavrsavam kucu koja je u prizemlju ima 72 kvadrata sa pomocnim objektom od 40 kvadrata uz nju i sprat od 78 kvadrata sa velikom terasom iznad. sve to zajedno je kostalo ispod 75000 KM, dakle manje od 500 KM po kvadratu - pogotovo uz cinjenicu da sam za te pare dobio i pomocni objekat (garaza + kotlovnica/ostava). u gore navedenu cijenu je uracunato sve (ukljucujuci i grijanje koje me je kostalo 1/7 cijene) osim fasade (termo fasade koja ne bi trebala preci 7000-8000). tako da vjerujem da bi montazne trebale biti definitivno jeftinije od 1000 KM po kvadratu, pogotovo jer nisu uracunati ni prikljuci za koje se iskesa jos dodatnih para...
User avatar
bubavi1
Posts: 588
Joined: 28/09/2008 20:32
Location: Francuska

#11 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by bubavi1 »

belfy wrote:ne znam cijenu montaznih kuca, ali moram priznati da me takodjer interesuje. ako je to 1000 KM po kvadratu onda je to previse jer se za manje pare moze napraviti zidana. to znam jer upravo zavrsavam kucu koja je u prizemlju ima 72 kvadrata sa pomocnim objektom od 40 kvadrata uz nju i sprat od 78 kvadrata sa velikom terasom iznad. sve to zajedno je kostalo ispod 75000 KM, dakle manje od 500 KM po kvadratu - pogotovo uz cinjenicu da sam za te pare dobio i pomocni objekat (garaza + kotlovnica/ostava). u gore navedenu cijenu je uracunato sve (ukljucujuci i grijanje koje me je kostalo 1/7 cijene) osim fasade (termo fasade koja ne bi trebala preci 7000-8000). tako da vjerujem da bi montazne trebale biti definitivno jeftinije od 1000 KM po kvadratu, pogotovo jer nisu uracunati ni prikljuci za koje se iskesa jos dodatnih para...
Krivaja u Zavidovicima, montira kucu "kljuc u ruke" za 300€/metru kvad. Znaci sami namjestaj unesi i to je sve!
Pored toga se takodje moze birati na "karti" kakve sanitarije, plocice, stolarije itd...
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#12 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by d2 »

babanovac wrote:Za 1000 km / m2, mogu i zidanu dobit.
do 800 km / kvadratu (a ima i jeftinijih montaznih)
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#13 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by d2 »

bubavi1 wrote:
belfy wrote:ne znam cijenu montaznih kuca, ali moram priznati da me takodjer interesuje. ako je to 1000 KM po kvadratu onda je to previse jer se za manje pare moze napraviti zidana. to znam jer upravo zavrsavam kucu koja je u prizemlju ima 72 kvadrata sa pomocnim objektom od 40 kvadrata uz nju i sprat od 78 kvadrata sa velikom terasom iznad. sve to zajedno je kostalo ispod 75000 KM, dakle manje od 500 KM po kvadratu - pogotovo uz cinjenicu da sam za te pare dobio i pomocni objekat (garaza + kotlovnica/ostava). u gore navedenu cijenu je uracunato sve (ukljucujuci i grijanje koje me je kostalo 1/7 cijene) osim fasade (termo fasade koja ne bi trebala preci 7000-8000). tako da vjerujem da bi montazne trebale biti definitivno jeftinije od 1000 KM po kvadratu, pogotovo jer nisu uracunati ni prikljuci za koje se iskesa jos dodatnih para...
Krivaja u Zavidovicima, montira kucu "kljuc u ruke" za 300€/metru kvad. Znaci sami namjestaj unesi i to je sve!
Pored toga se takodje moze birati na "karti" kakve sanitarije, plocice, stolarije itd...
izadje nesto vise kada sve stavis na papir, kako rekoh oko 800 km / kvadratu
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#14 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by babanovac »

belfy wrote:ne znam cijenu montaznih kuca, ali moram priznati da me takodjer interesuje. ako je to 1000 KM po kvadratu onda je to previse jer se za manje pare moze napraviti zidana. to znam jer upravo zavrsavam kucu koja je u prizemlju ima 72 kvadrata sa pomocnim objektom od 40 kvadrata uz nju i sprat od 78 kvadrata sa velikom terasom iznad. sve to zajedno je kostalo ispod 75000 KM, dakle manje od 500 KM po kvadratu - pogotovo uz cinjenicu da sam za te pare dobio i pomocni objekat (garaza + kotlovnica/ostava). u gore navedenu cijenu je uracunato sve (ukljucujuci i grijanje koje me je kostalo 1/7 cijene) osim fasade (termo fasade koja ne bi trebala preci 7000-8000). tako da vjerujem da bi montazne trebale biti definitivno jeftinije od 1000 KM po kvadratu, pogotovo jer nisu uracunati ni prikljuci za koje se iskesa jos dodatnih para...
Koliko je trajalo zidanje?
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#15 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by slavkoimamodilera »

babanovac wrote:Hajde sto je teze dobiti kredite, ali sta bi sa naftom? Rast cijene nafte je dugo vremena bio izgovor za rast cijena gradnje, gradjevinskog materijala...
Aluminij je sletio 40%, celik preko 50%.... arcerol mittal po europi masovno otpusta radnike jer mu se sa ovakvim cijenama ne isplati radit... jedino kod nas jos radi jer je jeftina radna snaga...

babanovac wrote: U raspravama za i protiv montaznih, najjaci su arhitekti (protiv, naravno). Ovakve su, onakve su...
Samo neinformisan, zastario ili bezrazlozno tvrdoglav arhitekta moze takvo nesto tvrditi... montazne kuce su ekoloski prihvatljivije, jefitnije i brze za gradnju, energetski efikasnije...
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#16 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by babanovac »

slavkoimamodilera wrote:
babanovac wrote:Hajde sto je teze dobiti kredite, ali sta bi sa naftom? Rast cijene nafte je dugo vremena bio izgovor za rast cijena gradnje, gradjevinskog materijala...
Aluminij je sletio 40%, celik preko 50%.... arcerol mittal po europi masovno otpusta radnike jer mu se sa ovakvim cijenama ne isplati radit... jedino kod nas jos radi jer je jeftina radna snaga...

babanovac wrote: U raspravama za i protiv montaznih, najjaci su arhitekti (protiv, naravno). Ovakve su, onakve su...
Samo neinformisan, zastario ili bezrazlozno tvrdoglav arhitekta moze takvo nesto tvrditi... montazne kuce su ekoloski prihvatljivije, jefitnije i brze za gradnju, energetski efikasnije...
Tipski projekat je ono sto im smeta u sustini.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#17 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by atko »

Nas covjek ne pravi kucu da bi zivio
nego zivi da bi pravio kucu :roll:

Mi neznamo biti gospoda ... platis i dobijes kljuc u ruke ... sta ako je montazna ... pa svaka je montazna :lol: ... samo sto nas covjek montira blok po blok i do 10 godina (i opet je 70% nedovrsena) ... a firma pripremi sve i sklopi za nekoliko sedmica.

I kad tako u udjes sa nekim u raspravu ... i kad ga satjeras u ugao onda on kaze a jebo montaznu kad kroz nju moze proci metak a o granati da ne pricam :x :lol: :roll: :D ... jbg Balkan je to.

Ali ja mislim da bi se ljudi lako dali preobatiti na montazne kuce pa bi se pricalo onda vidi onog ima zidanu kucu hahaha, ali problem je sto nas narod obicno nema para ... pa onda marka po marka ... blok po blok, ploca po ploca, soba po soba ... pa se tako za zivota jedan sprati i opremi a ostala dva ostanu nedovrsena :roll: i sta ti onda ostaje nego da u kucu gledas ko u hram jer si u nju i ulozio cijeli svoj zivot :|
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#18 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by slavkoimamodilera »

babanovac wrote:Tipski projekat je ono sto im smeta u sustini.
Svaki ozbiljan proizvodjac montaznih kuca omogucava potpunu slobodu projektovanja... ;-)
edvin
Posts: 387
Joined: 03/05/2004 16:57

#19 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by edvin »

Da li je istina da montazne kuce traju mozda nekih 50-70 godina i onda je vrijeme da napravis novu?
Mozda je to razlog zbog cega se judi odlucuju na klasicnu gradnju, kuca moze ostati sa generacije na generaciju. Cesto vidim gradjevine koje datiraju jos iz proslog vijeka, mislim da to montazne kuce ipak ne mogu. ili mozda, uz pravilno odrzavanje mogu? Zna li iko?
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#20 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by babanovac »

edvin wrote:Da li je istina da montazne kuce traju mozda nekih 50-70 godina i onda je vrijeme da napravis novu?
Mozda je to razlog zbog cega se judi odlucuju na klasicnu gradnju, kuca moze ostati sa generacije na generaciju. Cesto vidim gradjevine koje datiraju jos iz proslog vijeka, mislim da to montazne kuce ipak ne mogu. ili mozda, uz pravilno odrzavanje mogu? Zna li iko?
Vidi ovako...Napravis je u tridesetoj, traje ti 70 godina, a onda razmislis, hoces li je rusiti i sebi praviti novu, ili ces uloziti sta od svoje tridesetpetogodisnje penzije u tu, vec postojecu. :) Salu na stranu.
Uz odrzavanje, na stabilnom terenu (kako ima zidanih starijih od Principa, tako ima i zidanih koje "legnu" nakon par godina) ne vidim zasto nebi mogle izdrzati duzi period od gore navedenog.
U mojoj mahali, prije koju godinu su od rudnicke barake smontirane 50-tih proslog vijeka, napravili dzamiju. Uz baraku su sazidali minaret i sve prefarbali. Pretpostavljam da je tehnologija uznapredovala od tada.
Da li su montazne kuce uopste podizane kod nas prije 2. rata, pojma nemam, mislim da ne.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#21 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by madner »

Ma nije to to, kad covjek napravi sebi svojih 600 kvadrata i zna gdje je bio i sta je radio.

A ne da dodje, dobije kljuc i useli. Gdje je tu car?
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#22 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by slavkoimamodilera »

edvin wrote:Da li je istina da montazne kuce traju mozda nekih 50-70 godina i onda je vrijeme da napravis novu?
Mozda je to razlog zbog cega se judi odlucuju na klasicnu gradnju, kuca moze ostati sa generacije na generaciju. Cesto vidim gradjevine koje datiraju jos iz proslog vijeka, mislim da to montazne kuce ipak ne mogu. ili mozda, uz pravilno odrzavanje mogu? Zna li iko?
Fakat, sta da radim kad mi na 100. rodjendan kuca bude za rusenje?! :run:
User avatar
ko pita ne skita
Posts: 56
Joined: 15/10/2008 13:45

#23 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by ko pita ne skita »

Ima jako mnogo i za i protiv montaznih ili zidanih objekata. Ja se stalno raspravljam s mojim ocem koji je gradjevinac, a ja drvarac. Za klimatske uvjete u Bosni, zatim cinjenicu da imamo pojacane erozije, vecu koncentraciju vlage u zraku tokom cijele godine (u zadnjih 15 godina je porasla za oko 15-18 %) zidani objekat ce pobijediti u utrci. Tu je naravno i tradicija gradnje, ali je ta tradicija relativno mlada, kad se govori o individualnim stambenim objektima.
S druge strane, cijene gradjevinskih materijala su nize u odnosu na prije 20 godina, ne samo zbog hiperprodukcije u svijetu, nego i zbog uvecane primjene hemikalija u procesima proizvodnje, emulzije, zaptivaci, utvrdjivaci itd. Dakle ono sto se mani ne dopada su emisije toksicnih isparenja koja cemo stalno udisati u tim kucama.
Kad su u pitanju montazne kuce, imamo dvije vrste: od prefabriciranih armiranobetonskih ili ciglarskih elemenata i sa drvenom konstrukcijom, na koje vecina od nas i misli. Prednost je cinjenica da imaju veci udjel ekoloski prihvatljivih materijala, ali i dalje sadrze odredjen procenat hemikalija, kao sto su formaldehidna lijepila i premazi. Ukoliko idemo na 100% greenhouse varijantu, moramo se spremiti da ce troskovi odrzavanja biti veci, jer se npr. zastitni premaz na bazi vode mora obnoviti svakih 3-5 godina, a u Bosni bogami 3 godine.
Cijene prefabriciranih kuca sa drvenom konstrukcijom, pocinju od 580 KM, na temeljima kupca u Krivaji i Intal Milici, pa do 1250 KM u Javoru i Marlesu.
Posto smo i mi u istoj dilemi, imam dosta tih informacija sacuvanih, pa mogu proslijediti.

http://krivaja.pixelgraf.ba/katalog/
http://www.intal-milici.com/katalog/mon ... talog.html

i kad je u pitanju prijatelj okolisa, definitivno moj kandidat, ali su malo skuplji:
http://www.konles-arkada.ba/konles/index.php
ko voli modernu arhitekturu od lameliranih drvenih greda, e ove vjerujte traju malo vise od 100 godina.
U Krivaji potrazite Dinku Mujkica, momak je za pet....
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#24 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by osa »

u mom susjedstvu (sisak, ulica "školska") postoje nizevi montažnih kuća marles, građene 80-ih godina prošlog stoljeća , izgledaju kao ispod čekića, a trajnost im je novodno uz neko normalno održavanje 100 godina.
edvin
Posts: 387
Joined: 03/05/2004 16:57

#25 Re: Montazne kuce i cijene nekretnina

Post by edvin »

slavkoimamodilera wrote:
edvin wrote:Da li je istina da montazne kuce traju mozda nekih 50-70 godina i onda je vrijeme da napravis novu?
Mozda je to razlog zbog cega se judi odlucuju na klasicnu gradnju, kuca moze ostati sa generacije na generaciju. Cesto vidim gradjevine koje datiraju jos iz proslog vijeka, mislim da to montazne kuce ipak ne mogu. ili mozda, uz pravilno odrzavanje mogu? Zna li iko?
Fakat, sta da radim kad mi na 100. rodjendan kuca bude za rusenje?! :run:
Ne radi se o tome, bilo bi cool ostaviti nesto iza sebe, a i svojoj djeci, slazes se?
Post Reply