Monitor - UltraWide vs Pivot vs Flat vs Curved / Refresh rate

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#1 Monitor - UltraWide vs Pivot vs Flat vs Curved / Refresh rate

Post by programerAnel »

U velikoj sam dilemi oko izbora monitora .

Trenutno koristim dva monitora 27'' zakrivljeni kao i dodatni monitor 24'' pivot/tilt u uspravnom položaju.
Budući da se full time bavim programiranjem i monitor mi je jedno od osnovnih sredstava za rad planirao sam malo obnoviti.

Šta je iskustvo pokazalo kao najbolje. Razmišljao sam o ultra wide monitoru do nekih 500 KM LG/Samsung ...

Šta je po vama najbolje za više otvorenih prozora ?. Može i linkovi ako imate nekog izreklamirat
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2 Re: Monitor - UltraWide vs Pivot vs Flat vs Curved / Refresh rate

Post by Qler »

Nikako jedan veliki ekran. Obavezno dva. Jedan ultrawide jednostavno u praksi nije praktican kao dva.
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#3 Re: Monitor - UltraWide vs Pivot vs Flat vs Curved / Refresh rate

Post by programerAnel »

Qler wrote: 12/04/2021 22:11 Nikako jedan veliki ekran. Obavezno dva. Jedan ultrawide jednostavno u praksi nije praktican kao dva.
Do sada nisam imao priliku da u praksi sjedim za monitorom iznad 60Hz refresh rate. Na youtube pokazuje kao da ima razlike, da li oko primjećuje tu razliku i koliko zaista znači ?
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#4 Re: Monitor - UltraWide vs Pivot vs Flat vs Curved / Refresh rate

Post by arnes_king »

programerAnel wrote: 13/04/2021 12:23
Qler wrote: 12/04/2021 22:11 Nikako jedan veliki ekran. Obavezno dva. Jedan ultrawide jednostavno u praksi nije praktican kao dva.
Do sada nisam imao priliku da u praksi sjedim za monitorom iznad 60Hz refresh rate. Na youtube pokazuje kao da ima razlike, da li oko primjećuje tu razliku i koliko zaista znači ?
Primjecuje se razlika ali ti najvise zavisi od sadrzaja. Na igrama se najvise primjeti, isto tako u filmovima i sadrzaju gdje ima dosta brzih kretnji po ekranu dok vjerovatno pri programiranju neces osjetiti u toj mjeri ali je vjerovatno malo lakse za oci ako nista.

A slazem se za ovo sto je Qler napisao, obavezno idi na 2 monitora. Sa 1 nikad neces imati mogucnosti i produktivnost kao sa 2, bez obzira koliko dobar i velik taj jedan bio.
adsubzero
Posts: 3000
Joined: 08/02/2013 15:52

#5 Re: Monitor - UltraWide vs Pivot vs Flat vs Curved / Refresh rate

Post by adsubzero »

programerAnel wrote: 13/04/2021 12:23
Qler wrote: 12/04/2021 22:11 Nikako jedan veliki ekran. Obavezno dva. Jedan ultrawide jednostavno u praksi nije praktican kao dva.
Do sada nisam imao priliku da u praksi sjedim za monitorom iznad 60Hz refresh rate. Na youtube pokazuje kao da ima razlike, da li oko primjećuje tu razliku i koliko zaista znači ?
Naravno da primjecuje, ogromna razlika. Dok mices kursor misa, otvaras i zatvaras prozore - sve.
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#6 Re: Monitor - UltraWide vs Pivot vs Flat vs Curved / Refresh rate

Post by Qler »

Kod mene je jedna 155Hz drugi 60Hz, I primjeti se razlika ali kako je kod mene posao uglavnom statičke slike ili CLI, ne igra mi u radu ulogu.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#7 Re: Monitor - UltraWide vs Pivot vs Flat vs Curved / Refresh rate

Post by Ajatolah_ »

S obzirom da već imaš setup od tri monitora, ne vidim puno nekog prostora za napredak. Kad je produktivnost u pitanju, jedan ultrawide bih ocijenio ocjenom između jednog i dva obična monitora, tako da bi u tvom slučaju to vjerovatno bio downgrade. Radna površina jeste velika, ali gubiš neke stvari poput mogućnosti shareanja zasebnih ekrana na sastancima, priljepljivanja prozora za unutrašnje ivice, i još neke sitnice.

Eh s druge strane ako imalo igraš igre, tu se malo mijenja preporuka jer ultrawide je tu strašna stvar. :D U tom slučaju bih ti preporučio da vidiš možeš li ugurati jedan ultrawide + jedan obični, to bi ti bio dobar kompromis po svim pitanjima.
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#8 Re: Monitor - UltraWide vs Pivot vs Flat vs Curved / Refresh rate

Post by programerAnel »

Čitajući mnoštvo savjeta svi upućuju na isto.
Ultrawide nije praktičan koliko izgleda moćno.

Hvala svima na savjetima
Post Reply