Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
demagog
Posts: 546
Joined: 26/11/2003 00:00

#126 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by demagog »

Sto sam stariji sve vise uvidjam da je bolje izbjegavati diskusije o religiji i u principu nikad ne zapocinjem razgovor na tu temu. Ljudi su emotivno vezani za svoj svjetonazor i vecina dozivljava kritiku istog kao napad na samu sustinu svoje licnosti.

Kad sagovornik nacne tu temu moj odgovor uglavnom zavisi od nivoa obrazovanja (i kulture i tolerancije) doticnog. S obrazovanim i tolerantnim svijetom se moze voditi civilizovana diskusija na tu temu uz iznosenje argumenata i medjusobno uvazavanje a oni iz primitivnijih slojeva od mene dobiju odgovor tipa jebes to nego sta mislis hoce li Barcelona pobijediti veceras. 8)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#127 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by Connaisseur Karlin »

arzuhal wrote: Nisam ja ni mislio na to, to o čemu ti govoriš je baška, to se tiče nekih neizbježnih stvari, društvenih pojava i kretanja, i društva u globalu. Ja govorim usmjeren na naš mikrosvijet (evo, recimo, nas dvojica), naša sretanja i susrete i naše razgovore na tu temu, bilo u stvarnom životu, bilo ovako virtuelno...Recimo ukoliko ne želimo ili ne možemo u razgovorima s članom porodice, komšijom, školskim ili radnim kolegom postići nešto pozitivno, jer stalno nekako "utrčavamo u kazneni prostor" :mrgreen:, onda smatram da je bolje potpuno se toga i okaniti, zašto produkovati negativnosti među ljudima, zašto se sukobljavati, zašto se i prepirati ako je to jalovo, bolje brati cvijeće, gledati u nebo, bilo šta...A ima toga pametnog da se uradi, ihaj, i iz ugla vjernika i iz ugla ateiste gledano i mišljeno...
Postoje različiti razlozi koji tjeraju ljude u te i takve razgovore, ali obično nisu pozitivni, u suštini...
pa nije svaki razgovor sukob :lol: :-) razgovori mogu biti pozitivni i potrebni su upravo radi zdravog razvoja mejduljuskih relacija :-D

ti zelis reci, da je vecina takvih razogvora atak :lol: e pa nije , ali cesto puta vjernici odbruse upakovano , zakukuljeno zamumuljeno, umjesto da odgovore sa znanjem koje posjeduju :) tjeraju nekakv inat ugrozenih :-)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#128 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by Connaisseur Karlin »

demagog wrote:Sto sam stariji sve vise uvidjam da je bolje izbjegavati diskusije o religiji i u principu nikad ne zapocinjem razgovor na tu temu. Ljudi su emotivno vezani za svoj svjetonazor i vecina dozivljava kritiku istog kao napad na samu sustinu svoje licnosti.

Kad sagovornik nacne tu temu moj odgovor uglavnom zavisi od nivoa obrazovanja (i kulture i tolerancije) doticnog. S obrazovanim i tolerantnim svijetom se moze voditi civilizovana diskusija na tu temu uz iznosenje argumenata i medjusobno uvazavanje a oni iz primitivnijih slojeva od mene dobiju odgovor tipa jebes to nego sta mislis hoce li Barcelona pobijediti veceras. 8)
:thumbup:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#129 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by mali jomu »

Ima nekoliko likova koji su ovdje koliko toliko iskreni, ali tek kad ga na to "navuces"...... svi drugi su glumci u nekom svom domenu igranja tamo gdje vide da se mogu poigrat i proigrat, znaci laznjak je 95% foruma na svim temama..... i sad na ovoj temi


Iskrenost izmedju bilo kojeg vijernika i bilo kojeg ateiste..... ovdje nema, jer je bilo kakvo pricanje izmedju sagovornika napravljena na glumi, foliranju i namjernim navlakusama......

isto je i sa ovima koji se deklarisu kao vijernici...... pa njihova izmedju sebe prica, katastrofa :lol:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#130 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by MarlboroGold »

Gdje nađe tih 95%...
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#131 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by Satori »

Connaisseur Karlin wrote:
arzuhal wrote: Nisam ja ni mislio na to, to o čemu ti govoriš je baška, to se tiče nekih neizbježnih stvari, društvenih pojava i kretanja, i društva u globalu. Ja govorim usmjeren na naš mikrosvijet (evo, recimo, nas dvojica), naša sretanja i susrete i naše razgovore na tu temu, bilo u stvarnom životu, bilo ovako virtuelno...Recimo ukoliko ne želimo ili ne možemo u razgovorima s članom porodice, komšijom, školskim ili radnim kolegom postići nešto pozitivno, jer stalno nekako "utrčavamo u kazneni prostor" :mrgreen:, onda smatram da je bolje potpuno se toga i okaniti, zašto produkovati negativnosti među ljudima, zašto se sukobljavati, zašto se i prepirati ako je to jalovo, bolje brati cvijeće, gledati u nebo, bilo šta...A ima toga pametnog da se uradi, ihaj, i iz ugla vjernika i iz ugla ateiste gledano i mišljeno...
Postoje različiti razlozi koji tjeraju ljude u te i takve razgovore, ali obično nisu pozitivni, u suštini...
pa nije svaki razgovor sukob :lol: :-) razgovori mogu biti pozitivni i potrebni su upravo radi zdravog razvoja mejduljuskih relacija :-D

ti zelis reci, da je vecina takvih razogvora atak :lol: e pa nije , ali cesto puta vjernici odbruse upakovano , zakukuljeno zamumuljeno, umjesto da odgovore sa znanjem koje posjeduju :) tjeraju nekakv inat ugrozenih :-)
Drze se one stare provjerene: "Ti sa svakim - lijepo! I trazi da se cine dobra djela, a neznalica se kloni!" ;-)

Slaba je fajda od rasprave o vjeri ako smo dijametralno suprotni, nikad se necemo razumjeti, a vrhunac takvog odnosa je "drzi se ti svog, ja cu svog".
Mogu postovati svacije uvjerenje, kakvo god bilo, ali imam svoje principe i ne volim pametovanja. Nismo balavci, znamo zasto radimo ono sto radimo i zasto vjerujemo u ono sto vjerujemo, i ne treba da glumimo mater i oca nasim prijateljima, a ni oni nama. Take it or leave it - ako je neko drag i prihvatamo ga za prijatelja bez obzira na to sto je (ne)vjernik, onda nam je prijatelj i drag bas takav kakav je. Bolje biti sretan, nego u pravu. Ili nije?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#132 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by Connaisseur Karlin »

Satori wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
pa nije svaki razgovor sukob :lol: :-) razgovori mogu biti pozitivni i potrebni su upravo radi zdravog razvoja mejduljuskih relacija :-D

ti zelis reci, da je vecina takvih razogvora atak :lol: e pa nije , ali cesto puta vjernici odbruse upakovano , zakukuljeno zamumuljeno, umjesto da odgovore sa znanjem koje posjeduju :) tjeraju nekakv inat ugrozenih :-)
Drze se one stare provjerene: "Ti sa svakim - lijepo! I trazi da se cine dobra djela, a neznalica se kloni!" ;-)

Slaba je fajda od rasprave o vjeri ako smo dijametralno suprotni, nikad se necemo razumjeti, a vrhunac takvog odnosa je "drzi se ti svog, ja cu svog".
Mogu postovati svacije uvjerenje, kakvo god bilo, ali imam svoje principe i ne volim pametovanja. Nismo balavci, znamo zasto radimo ono sto radimo i zasto vjerujemo u ono sto vjerujemo, i ne treba da glumimo mater i oca nasim prijateljima, a ni oni nama. Take it or leave it - ako je neko drag i prihvatamo ga za prijatelja bez obzira na to sto je (ne)vjernik, onda nam je prijatelj i drag bas takav kakav je. Bolje biti sretan, nego u pravu. Ili nije?
cilj rasprava nije da netko bude u pravu , vec da nam prosiri mentalne horizonte , prosirimo znanje

vecina ljudi to izbjegava , izaberu da ostanu konzerve cijeli zivot
ratomir
Posts: 176
Joined: 23/07/2013 14:31

#133 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by ratomir »

treba biti iskren i reci ne vjernicima da ih ceka patnja u ognju :) eto
John Cleese
Posts: 37175
Joined: 25/05/2010 18:30

#134 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by John Cleese »

medvjed23 wrote:ako mi je neko prijatelj, to mora značiti da je iskren
Ne mora.
Znaci tek toliko da ti vjerujes da je iskren.
Pod uvjetom da si iskren kad kazes da ti je prijatelj.
A sumnjiv si mi, da znas :|
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#135 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by Hakiz »

Bilo bi interesantno saznati ko kome više misionari, to jeste nameće svoj svjetonazor..

Zaboravimo forum i naše prepucavanje, pitanje je da kada je u pitanju razgovor oči u oči, koliko je ateista, kada im sagovornik vjernik čuje da su ateisti, doživjelo da ih ovaj počne preobražavati, a koliko je vjernika to doživjelo od ateista.
John Cleese
Posts: 37175
Joined: 25/05/2010 18:30

#136 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by John Cleese »

ratomir wrote:treba biti iskren i reci ne vjernicima da ih ceka patnja u ognju :) eto
Zasto bih rekao ne vjernicima, osim ako traze da im budem zirant za kredit ili sta gore od toga?

Zasto bih vjernicima prijetio "patnjama u ognju"?

I kakve veze iskrenost ima s navedenim stupidarijama? :|
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#137 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by Hakiz »

John Cleese wrote:
Zasto bih rekao ne vjernicima, osim ako traze da im budem zirant za kredit ili sta gore od toga?
Ima gore?!?!?!
John Cleese
Posts: 37175
Joined: 25/05/2010 18:30

#138 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by John Cleese »

Hakiz wrote:
John Cleese wrote:
Zasto bih rekao ne vjernicima, osim ako traze da im budem zirant za kredit ili sta gore od toga?
Ima gore?!?!?!
Ah, ko bi to znao...
Krhko je znanje :|
John Cleese
Posts: 37175
Joined: 25/05/2010 18:30

#139 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by John Cleese »

Bloo wrote: Da li ces presutiti nesto sto ne odobravas u necijem zivotu, a posmatras kroz prizmu vlastitih religijskih ubjedenjs, a u cilju ocuvanja prijateljstva?
Nikad!!!
User avatar
medvjed23
Posts: 26811
Joined: 16/07/2010 13:49

#140 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by medvjed23 »

John Cleese wrote:
medvjed23 wrote:ako mi je neko prijatelj, to mora značiti da je iskren
Ne mora.
Znaci tek toliko da ti vjerujes da je iskren.
Pod uvjetom da si iskren kad kazes da ti je prijatelj.
A sumnjiv si mi, da znas :|
tačno, s tim da u prijateljstvu i odnosu koji teži prijateljstvu vrijeme najčešće izjednači ono što čovjek vjeruje i ono što jeste
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#141 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by Connaisseur Karlin »

John Cleese wrote:
Hakiz wrote:
Ima gore?!?!?!
Ah, ko bi to znao...
Krhko je znanje :|
Hindus and Buddhists have their accounts of persons who remember in detail events of their previous lives.
:D
ratomir
Posts: 176
Joined: 23/07/2013 14:31

#142 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by ratomir »

John Cleese wrote:
ratomir wrote:treba biti iskren i reci ne vjernicima da ih ceka patnja u ognju :) eto
Zasto bih rekao ne vjernicima, osim ako traze da im budem zirant za kredit ili sta gore od toga?

Zasto bih vjernicima prijetio "patnjama u ognju"?

I kakve veze iskrenost ima s navedenim stupidarijama? :|

ma ne prijetim i ne zna sta se ti tu zapitkujes,jesil ti neki pitac vrli.
vi ne znate koristiti forum i temu.
ja sam ovo na osnovu teme i iskreno napisao onako kako bi svaki vjernik ne vjerniku treba rec da ce gorit u paklu.
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#143 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by Sara03 »

ratomir wrote:ja sam ovo na osnovu teme i iskreno napisao onako kako bi svaki vjernik ne vjerniku treba rec da ce gorit u paklu.
Dobro, ne vjernici će goriti u Allahovom šporetu. Nevjernici će brati jagode sa tobom u džennetskim bašćama.

I sve pet, svima super. :pusi2:
ratomir
Posts: 176
Joined: 23/07/2013 14:31

#144 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by ratomir »

Sara03 wrote:
ratomir wrote:ja sam ovo na osnovu teme i iskreno napisao onako kako bi svaki vjernik ne vjerniku treba rec da ce gorit u paklu.
Dobro, ne vjernici će goriti u Allahovom šporetu. Nevjernici će brati jagode sa tobom u džennetskim bašćama.

I sve pet, svima super. :pusi2:
hah, pa dobro si srocio to ali nema potrebe da izvrces ruglu tu istinu.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#145 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by HAVANA »

:lol: Al svaka tema na isto dodje,goricemo.Eto goricu,sta te boli kurac sto cu gorit?
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#146 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by Mišo_Kovač »

Jebote, čitava tema ispade iz ovoga :D :D
Ko biva trebao sam slagat :D Prestao sam vjerovat u boga, al mislim da je relgijia odlicna stvar i stoposto ispravna :D Prestao sam onako, because why the fuck not :P :evil:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#147 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by _BataZiv_0809 »

Tomahawk11 wrote:
medvjed23 wrote:slažem se sa karlin :D ako je neko iskren, to ne mora značiti da mi je prijatelj, al ako mi je neko prijatelj, to mora značiti da je iskren.. ipak, treba imati na umu da iskrenost ne mora biti jednaka bezobrazluku.. bog dao (il su ljudi izmislili) bezbroj lijepih i ružnih riječi i ništa nas ne košta odabrati prikladne, da u njih upakujemo istinu..
...što ne znači da ćemo, i kao najbolji prijatelji, biti u stanju prihvatiti nečiju iskrenost koja nas na neki način vrijeđa.
Biti iskren i biti drkadžija nije isto :zekzek:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#148 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by arzuhal »

HAVANA wrote::lol: Al svaka tema na isto dodje,goricemo.Eto goricu,sta te boli kurac sto cu gorit?
Ne dođe. Nego uvijek dođe neki pojedinac, bilo kao vjernik da napomene da će nevjernici goriti u ognju, bilo ateista da yepe islam, kršćanstvo, judaizam i ostalo zbog čega iz ljudi samo mržnja izbija, etc.

Svaka tema dođe na to da je svako za sebe najsavršeniji, najpametniji, najbolje vidi kako stoje stvari, a reda radi će u sebi negdje duboko izraziti mrvu sumnje u to, ali veoma rijetko :mrgreen:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#149 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by arzuhal »

ratomir wrote: ma ne prijetim i ne zna sta se ti tu zapitkujes,jesil ti neki pitac vrli.
vi ne znate koristiti forum i temu.
ja sam ovo na osnovu teme i iskreno napisao onako kako bi svaki vjernik ne vjerniku treba rec da ce gorit u paklu.
Pretpostavljam da si postač? Onda ti ne treba ovo, iz više razloga: od toga da bi mogao u ovom mubarek mjesecu biti bolji prema svakome, do toga da ima prečih stvari kojima bi se, kao vjernik, mogao baviti od "okršaja s nevjernicima". Razmisli o tome ako neka tvoja gruba ili uvredljiva riječ (gruba i uvredljiva za ateiste, ne za tebe) bude uzrokom vrijeđanje tvoje vjere s njihove strane, a i moje, koliko si uspio u svojoj nakani, ma kakva ona bila...
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#150 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by Connaisseur Karlin »

arzuhal wrote:
ratomir wrote: ma ne prijetim i ne zna sta se ti tu zapitkujes,jesil ti neki pitac vrli.
vi ne znate koristiti forum i temu.
ja sam ovo na osnovu teme i iskreno napisao onako kako bi svaki vjernik ne vjerniku treba rec da ce gorit u paklu.
Pretpostavljam da si postač? Onda ti ne treba ovo, iz više razloga: od toga da bi mogao u ovom mubarek mjesecu biti bolji prema svakome, do toga da ima prečih stvari kojima bi se, kao vjernik, mogao baviti od "okršaja s nevjernicima". Razmisli o tome ako neka tvoja gruba ili uvredljiva riječ (gruba i uvredljiva za ateiste, ne za tebe) bude uzrokom vrijeđanje tvoje vjere s njihove strane, a i moje, koliko si uspio u svojoj nakani, ma kakva ona bila...
Zasto se mora biti bolji u jednom mejsecu od ostalih mjeseci tokom godine ?
Post Reply