Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#101 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by arzuhal »

Bloo wrote:Kritičko promišljanje o religiji se rijetko susreće kod vjernika, čast izuzecima, te je skoro nemoguće iskreno razgovarati o religiji, a da se vjernik ne nađe prozvan jer ipak on živi tu religiju.
Pa možda je onda najbolje (najidealnije, ne znam kako da kažem..) da o stvarima vjere i nevjere pričaju ljudi koji se najbolje poznaju, odnosno oni koji su pripravljeni za takve priče, koji dijele slične i iste vrijednosti, imaju najiskrenije razgovore, slažu se, itd. ateisti s ateistima, a vjernici s vjernicima. Pogotovo ako na to dodamo da je današnji način života doveo do manjka vremena koje bi ljudi voljeli provesti s dragim osobama ili ga utrošili na neku aktvinost koja ih ispunjava. Jer pokušavati voditi razgovore u kojima neće biti iskrenosti, odnosno razgovori gdje će neko "stalno" biti uvrijeđen (to što mi smatramo da nešto nije uvredljivo je naša percepcija i vrijedi za nas, drugi ima drukčiju percepciju uvrede koja nije ništa manje istinita ili važna za njega) može biti strašno gubljenje dragocjenog vremena i stoga užasno frustrirajuće...A to ne treba nikome, to je samo gomilanje negativnosti...Zato bi to, moguće je, trebalo i izbjegavati, kloniti se tih stvari.

Ili ići s grlom u jagode, kako već ko voli...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#102 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by Bloo »

arzuhal wrote:
Bloo wrote:Kritičko promišljanje o religiji se rijetko susreće kod vjernika, čast izuzecima, te je skoro nemoguće iskreno razgovarati o religiji, a da se vjernik ne nađe prozvan jer ipak on živi tu religiju.
Pa možda je onda najbolje (najidealnije, ne znam kako da kažem..) da o stvarima vjere i nevjere pričaju ljudi koji se najbolje poznaju, odnosno oni koji su pripravljeni za takve priče, koji dijele slične i iste vrijednosti, imaju najiskrenije razgovore, slažu se, itd. ateisti s ateistima, a vjernici s vjernicima. Pogotovo ako na to dodamo da je današnji način života doveo do manjka vremena koje bi ljudi voljeli provesti s dragim osobama ili ga utrošili na neku aktvinost koja ih ispunjava. Jer pokušavati voditi razgovore u kojima neće biti iskrenosti, odnosno razgovori gdje će neko "stalno" biti uvrijeđen (to što mi smatramo da nešto nije uvredljivo je naša percepcija i vrijedi za nas, drugi ima drukčiju percepciju uvrede koja nije ništa manje istinita ili važna za njega) može biti strašno gubljenje dragocjenog vremena i stoga užasno frustrirajuće...A to ne treba nikome, to je samo gomilanje negativnosti...Zato bi to, moguće je, trebalo i izbjegavati, kloniti se tih stvari.

Ili ići s grlom u jagode, kako već ko voli...
Btw, nisam.dodala da isto vrijedi i za ateiste i ostalu bagru bogu milih, a ni vragu mrskih grupacija, pogotovo kad se potegne pitanje moralnog koda.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#103 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by beni-bu-man »

arzuhal wrote:
Bloo wrote:Kritičko promišljanje o religiji se rijetko susreće kod vjernika, čast izuzecima, te je skoro nemoguće iskreno razgovarati o religiji, a da se vjernik ne nađe prozvan jer ipak on živi tu religiju.
Pa možda je onda najbolje (najidealnije, ne znam kako da kažem..) da o stvarima vjere i nevjere pričaju ljudi koji se najbolje poznaju, odnosno oni koji su pripravljeni za takve priče, koji dijele slične i iste vrijednosti, imaju najiskrenije razgovore, slažu se, itd. ateisti s ateistima, a vjernici s vjernicima. Pogotovo ako na to dodamo da je današnji način života doveo do manjka vremena koje bi ljudi voljeli provesti s dragim osobama ili ga utrošili na neku aktvinost koja ih ispunjava. Jer pokušavati voditi razgovore u kojima neće biti iskrenosti, odnosno razgvoori gdje će neko "stalno" biti uvrijeđen (to što mi smatramo da nešto nije uvredljivo je naša percepcija i vrijedi za nas, drugi ima drukčiju percepciju uvrede koja nije ništa manje istinita ili važna za njega) može biti strašno gubljenje dragocjenog vremena i stoga užasno frustrirajuće...A to ne treba nikome, to je samo gomilanje negativnosti...Zato bi to, moguće je, trebalo i izbjegavati, kloniti se tih stvari.

Ili ići s grlom u jagode, kako ko voli...
Evo primjera, moj otac hadzija, nikad samnom vjerske teme ne nacine, dajdza isto tako, nikad nisu rekli sto ti ovo, sto ti ono.....
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#104 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by Bloo »

Omg hadzibenjo :mrgreen:
Hadzi glava
:sretan:
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#105 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by medvjed23 »

donekle i razumijem laž sa svrhom izbjegavanja uvrede.. kratkoročna korist takve laži je jasna, al dugoročno - više štete nego koristi.. ljudi su općenito, a u lažima pogotovo nedosljedni.. ako mi neko slaže da sam lijep i pametan, male su, jako male, skoro zanemarive šanse da će taj neko u komunikaciji sa trećim ljudima ostati dosljedan spomenutoj laži.. on će, u pravilu, meni u lice pričati lijepo, a iza mojih leđa ružno.. kome treba takva dvoličnost? meni ne.. prije svega cijenim istinu, potom, na tragu arzinih razmišljanja, šutnju, a laž ne volim ni čuti ni reći..
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#106 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by Bloo »

medvjed23 wrote:donekle i razumijem laž sa svrhom izbjegavanja uvrede.. kratkoročna korist takve laži je jasna, al dugoročno - više štete nego koristi.. ljudi su općenito, a u lažima pogotovo nedosljedni.. ako mi neko slaže da sam lijep i pametan, male su, jako male, skoro zanemarive šanse da će taj neko u komunikaciji sa trećim ljudima ostati dosljedan spomenutoj laži.. on će, u pravilu, meni u lice pričati lijepo, a iza mojih leđa ružno.. kome treba takva dvoličnost? meni ne.. prije svega cijenim istinu, potom, na tragu arzinih razmišljanja, šutnju, a laž ne volim ni čuti ni reći..
Da li ces presutiti nesto sto ne odobravas u necijem zivotu, a posmatras kroz prizmu vlastitih religijskih ubjedenjs, a u cilju ocuvanja prijateljstva?
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#107 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by beni-bu-man »

Bloo wrote:Omg hadzibenjo :mrgreen:
Hadzi glava
:sretan:
Image
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#108 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by medvjed23 »

Bloo wrote:
medvjed23 wrote:donekle i razumijem laž sa svrhom izbjegavanja uvrede.. kratkoročna korist takve laži je jasna, al dugoročno - više štete nego koristi.. ljudi su općenito, a u lažima pogotovo nedosljedni.. ako mi neko slaže da sam lijep i pametan, male su, jako male, skoro zanemarive šanse da će taj neko u komunikaciji sa trećim ljudima ostati dosljedan spomenutoj laži.. on će, u pravilu, meni u lice pričati lijepo, a iza mojih leđa ružno.. kome treba takva dvoličnost? meni ne.. prije svega cijenim istinu, potom, na tragu arzinih razmišljanja, šutnju, a laž ne volim ni čuti ni reći..
Da li ces presutiti nesto sto ne odobravas u necijem zivotu, a posmatras kroz prizmu vlastitih religijskih ubjedenjs, a u cilju ocuvanja prijateljstva?
to je za mene, liberala :D teško pitanje.. ja ću odobriti ili, bolje rečeno, poštedjeti osude svako ponašanje koje ne šteti drugima.. al mogu probati odgovoriti hipotetski.. zapravo, već sam, u prepisci sa tomom, odgovorio.. neke teme je najbolje zaobići, a ako se već ušlo u njih, onda je istina, posebno ona pristojno izražena, manje zlo nego laž..
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#109 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by Hakiz »

arzuhal wrote:
Bloo wrote:Kritičko promišljanje o religiji se rijetko susreće kod vjernika, čast izuzecima, te je skoro nemoguće iskreno razgovarati o religiji, a da se vjernik ne nađe prozvan jer ipak on živi tu religiju.
Pa možda je onda najbolje (najidealnije, ne znam kako da kažem..) da o stvarima vjere i nevjere pričaju ljudi koji se najbolje poznaju, odnosno oni koji su pripravljeni za takve priče, koji dijele slične i iste vrijednosti, imaju najiskrenije razgovore, slažu se, itd. ateisti s ateistima, a vjernici s vjernicima. Pogotovo ako na to dodamo da je današnji način života doveo do manjka vremena koje bi ljudi voljeli provesti s dragim osobama ili ga utrošili na neku aktvinost koja ih ispunjava. Jer pokušavati voditi razgovore u kojima neće biti iskrenosti, odnosno razgovori gdje će neko "stalno" biti uvrijeđen (to što mi smatramo da nešto nije uvredljivo je naša percepcija i vrijedi za nas, drugi ima drukčiju percepciju uvrede koja nije ništa manje istinita ili važna za njega) može biti strašno gubljenje dragocjenog vremena i stoga užasno frustrirajuće...A to ne treba nikome, to je samo gomilanje negativnosti...Zato bi to, moguće je, trebalo i izbjegavati, kloniti se tih stvari.
To može jedino ako ćemo biti odvojeni. Vjerske institucije, pa preko njih vjernici, ne dotiču se svjetovnih stvari (ne petljaju se u političke i društvene odnose, to jeste ne komentarišu zakone, lične slobode, stvari kao što su kontracepcija, abortusi, LGBT, školovanje a naročito su zabranjeni u državnim školama, ne finansiraju se iz raznih budžeta isključivo članarina itd), a nevjernici se ne petljaju u vjerske odnose sve do mjere da policija ne istražuje krivična djela u vjerskim institucijama (čitaj katolička crkva i pedofilija itd) i svjetovne sudije ne presuđuju vjerskim službenicima, pa ni vjernicima.

Kako je to nemoguće...
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#110 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by arzuhal »

Hakiz wrote:
arzuhal wrote:
Bloo wrote:Kritičko promišljanje o religiji se rijetko susreće kod vjernika, čast izuzecima, te je skoro nemoguće iskreno razgovarati o religiji, a da se vjernik ne nađe prozvan jer ipak on živi tu religiju.
Pa možda je onda najbolje (najidealnije, ne znam kako da kažem..) da o stvarima vjere i nevjere pričaju ljudi koji se najbolje poznaju, odnosno oni koji su pripravljeni za takve priče, koji dijele slične i iste vrijednosti, imaju najiskrenije razgovore, slažu se, itd. ateisti s ateistima, a vjernici s vjernicima. Pogotovo ako na to dodamo da je današnji način života doveo do manjka vremena koje bi ljudi voljeli provesti s dragim osobama ili ga utrošili na neku aktvinost koja ih ispunjava. Jer pokušavati voditi razgovore u kojima neće biti iskrenosti, odnosno razgovori gdje će neko "stalno" biti uvrijeđen (to što mi smatramo da nešto nije uvredljivo je naša percepcija i vrijedi za nas, drugi ima drukčiju percepciju uvrede koja nije ništa manje istinita ili važna za njega) može biti strašno gubljenje dragocjenog vremena i stoga užasno frustrirajuće...A to ne treba nikome, to je samo gomilanje negativnosti...Zato bi to, moguće je, trebalo i izbjegavati, kloniti se tih stvari.
To može jedino ako ćemo biti odvojeni. Vjerske institucije, pa preko njih vjernici, ne dotiču se svjetovnih stvari (ne petljaju se u političke i društvene odnose, to jeste ne komentarišu zakone, lične slobode, stvari kao što su kontracepcija, abortusi, LGBT, školovanje a naročito su zabranjeni u državnim školama, ne finansiraju se iz raznih budžeta isključivo članarina itd), a nevjernici se ne petljaju u vjerske odnose sve do mjere da policija ne istražuje krivična djela u vjerskim institucijama (čitaj katolička crkva i pedofilija itd) i svjetovne sudije ne presuđuju vjerskim službenicima, pa ni vjernicima.

Kako je to nemoguće...
Nisam ja ni mislio na to, to o čemu ti govoriš je baška, to se tiče nekih neizbježnih stvari, društvenih pojava i kretanja, i društva u globalu. Ja govorim usmjeren na naš mikrosvijet (evo, recimo, nas dvojica), naša sretanja i susrete i naše razgovore na tu temu, bilo u stvarnom životu, bilo ovako virtuelno...Recimo ukoliko ne želimo ili ne možemo u razgovorima s članom porodice, komšijom, školskim ili radnim kolegom postići nešto pozitivno, jer stalno nekako "utrčavamo u kazneni prostor" :mrgreen:, onda smatram da je bolje potpuno se toga i okaniti, zašto produkovati negativnosti među ljudima, zašto se sukobljavati, zašto se i prepirati ako je to jalovo, bolje brati cvijeće, gledati u nebo, bilo šta...A ima toga pametnog da se uradi, ihaj, i iz ugla vjernika i iz ugla ateiste gledano i mišljeno...
Postoje različiti razlozi koji tjeraju ljude u te i takve razgovore, ali obično nisu pozitivni, u suštini...
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#111 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by Hakiz »

arzuhal wrote:
Hakiz wrote:
arzuhal wrote: Pa možda je onda najbolje (najidealnije, ne znam kako da kažem..) da o stvarima vjere i nevjere pričaju ljudi koji se najbolje poznaju, odnosno oni koji su pripravljeni za takve priče, koji dijele slične i iste vrijednosti, imaju najiskrenije razgovore, slažu se, itd. ateisti s ateistima, a vjernici s vjernicima. Pogotovo ako na to dodamo da je današnji način života doveo do manjka vremena koje bi ljudi voljeli provesti s dragim osobama ili ga utrošili na neku aktvinost koja ih ispunjava. Jer pokušavati voditi razgovore u kojima neće biti iskrenosti, odnosno razgovori gdje će neko "stalno" biti uvrijeđen (to što mi smatramo da nešto nije uvredljivo je naša percepcija i vrijedi za nas, drugi ima drukčiju percepciju uvrede koja nije ništa manje istinita ili važna za njega) može biti strašno gubljenje dragocjenog vremena i stoga užasno frustrirajuće...A to ne treba nikome, to je samo gomilanje negativnosti...Zato bi to, moguće je, trebalo i izbjegavati, kloniti se tih stvari.
To može jedino ako ćemo biti odvojeni. Vjerske institucije, pa preko njih vjernici, ne dotiču se svjetovnih stvari (ne petljaju se u političke i društvene odnose, to jeste ne komentarišu zakone, lične slobode, stvari kao što su kontracepcija, abortusi, LGBT, školovanje a naročito su zabranjeni u državnim školama, ne finansiraju se iz raznih budžeta isključivo članarina itd), a nevjernici se ne petljaju u vjerske odnose sve do mjere da policija ne istražuje krivična djela u vjerskim institucijama (čitaj katolička crkva i pedofilija itd) i svjetovne sudije ne presuđuju vjerskim službenicima, pa ni vjernicima.

Kako je to nemoguće...
Nisam ja ni mislio na to, to o čemu ti govoriš je baška, to se tiče nekih neizbježnih stvari, društvenih pojava i kretanja, i društva u globalu. Ja govorim usmjeren na naš mikrosvijet (evo, recimo, nas dvojica), naša sretanja i susrete i naše razgovore na tu temu, bilo u stvarnom životu, bilo ovako virtuelno...Recimo ukoliko ne želimo ili ne možemo u razgovorima s članom porodice, komšijom, školskim ili radnim kolegom postići nešto pozitivno, jer stalno nekako "utrčavamo u kazneni prostor" :mrgreen:, onda smatram da je bolje potpuno se toga i okaniti, zašto produkovati negativnosti među ljudima, zašto se sukobljavati, zašto se i prepirati ako je to jalovo, bolje brati cvijeće, gledati u nebo, bilo šta...A ima toga pametnog da se uradi, ihaj, i iz ugla vjernika i iz ugla ateiste gledano i mišljeno...
Postoje različiti razlozi koji tjeraju ljude u te i takve razgovore, ali obično nisu pozitivni, u suštini...
A, to. Potpisujem.

Samo, to kontriranje dođe kao droga. Teško ga se osloboditi. Sa druge strane, dođe kao testiranje samog sebe. Izgleda kao da provociraš sagovornika, ali sam se preispituješ. Kako ko doduše, ali nije da nema i toga.

P. S. Svekoliki forume, zapamtite ovaj dan i sat. Arzuhal i ja se, barem malo, složili o nečemu.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#112 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by arzuhal »

The Spirit of Ramadan :lol:
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#113 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by Hakiz »

Na koga je taj Spirit of Ramadan uticao da popusti? :evil:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#114 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by MarlboroGold »

arzuhal wrote: Pa možda je onda najbolje (najidealnije, ne znam kako da kažem..) da o stvarima vjere i nevjere pričaju ljudi koji se najbolje poznaju, odnosno oni koji su pripravljeni za takve priče, koji dijele slične i iste vrijednosti, imaju najiskrenije razgovore, slažu se, itd. ateisti s ateistima, a vjernici s vjernicima. Pogotovo ako na to dodamo da je današnji način života doveo do manjka vremena koje bi ljudi voljeli provesti s dragim osobama ili ga utrošili na neku aktvinost koja ih ispunjava. Jer pokušavati voditi razgovore u kojima neće biti iskrenosti, odnosno razgovori gdje će neko "stalno" biti uvrijeđen (to što mi smatramo da nešto nije uvredljivo je naša percepcija i vrijedi za nas, drugi ima drukčiju percepciju uvrede koja nije ništa manje istinita ili važna za njega) može biti strašno gubljenje dragocjenog vremena i stoga užasno frustrirajuće...A to ne treba nikome, to je samo gomilanje negativnosti...Zato bi to, moguće je, trebalo i izbjegavati, kloniti se tih stvari.

Ili ići s grlom u jagode, kako već ko voli...
:thumbup:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#115 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by Connaisseur Karlin »

Bloo wrote:
medvjed23 wrote:donekle i razumijem laž sa svrhom izbjegavanja uvrede.. kratkoročna korist takve laži je jasna, al dugoročno - više štete nego koristi.. ljudi su općenito, a u lažima pogotovo nedosljedni.. ako mi neko slaže da sam lijep i pametan, male su, jako male, skoro zanemarive šanse da će taj neko u komunikaciji sa trećim ljudima ostati dosljedan spomenutoj laži.. on će, u pravilu, meni u lice pričati lijepo, a iza mojih leđa ružno.. kome treba takva dvoličnost? meni ne.. prije svega cijenim istinu, potom, na tragu arzinih razmišljanja, šutnju, a laž ne volim ni čuti ni reći..
Da li ces presutiti nesto sto ne odobravas u necijem zivotu, a posmatras kroz prizmu vlastitih religijskih ubjedenjs, a u cilju ocuvanja prijateljstva?
Bloo, medonja je u pravu , a ne razumijem, kakve veze ima necije odobravanje , to ne razumijem :)
demagog
Posts: 547
Joined: 26/11/2003 00:00

#116 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by demagog »

Sto sam stariji sve vise uvidjam da je bolje izbjegavati diskusije o religiji i u principu nikad ne zapocinjem razgovor na tu temu. Ljudi su emotivno vezani za svoj svjetonazor i vecina dozivljava kritiku istog kao napad na samu sustinu svoje licnosti.

Kad sagovornik nacne tu temu moj odgovor uglavnom zavisi od nivoa obrazovanja (i kulture i tolerancije) doticnog. S obrazovanim i tolerantnim svijetom se moze voditi civilizovana diskusija na tu temu uz iznosenje argumenata i medjusobno uvazavanje a oni iz primitivnijih slojeva od mene dobiju odgovor tipa jebes to nego sta mislis hoce li Barcelona pobijediti veceras. 8)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#117 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by Connaisseur Karlin »

arzuhal wrote: Nisam ja ni mislio na to, to o čemu ti govoriš je baška, to se tiče nekih neizbježnih stvari, društvenih pojava i kretanja, i društva u globalu. Ja govorim usmjeren na naš mikrosvijet (evo, recimo, nas dvojica), naša sretanja i susrete i naše razgovore na tu temu, bilo u stvarnom životu, bilo ovako virtuelno...Recimo ukoliko ne želimo ili ne možemo u razgovorima s članom porodice, komšijom, školskim ili radnim kolegom postići nešto pozitivno, jer stalno nekako "utrčavamo u kazneni prostor" :mrgreen:, onda smatram da je bolje potpuno se toga i okaniti, zašto produkovati negativnosti među ljudima, zašto se sukobljavati, zašto se i prepirati ako je to jalovo, bolje brati cvijeće, gledati u nebo, bilo šta...A ima toga pametnog da se uradi, ihaj, i iz ugla vjernika i iz ugla ateiste gledano i mišljeno...
Postoje različiti razlozi koji tjeraju ljude u te i takve razgovore, ali obično nisu pozitivni, u suštini...
pa nije svaki razgovor sukob :lol: :-) razgovori mogu biti pozitivni i potrebni su upravo radi zdravog razvoja mejduljuskih relacija :-D

ti zelis reci, da je vecina takvih razogvora atak :lol: e pa nije , ali cesto puta vjernici odbruse upakovano , zakukuljeno zamumuljeno, umjesto da odgovore sa znanjem koje posjeduju :) tjeraju nekakv inat ugrozenih :-)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#118 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by Connaisseur Karlin »

demagog wrote:Sto sam stariji sve vise uvidjam da je bolje izbjegavati diskusije o religiji i u principu nikad ne zapocinjem razgovor na tu temu. Ljudi su emotivno vezani za svoj svjetonazor i vecina dozivljava kritiku istog kao napad na samu sustinu svoje licnosti.

Kad sagovornik nacne tu temu moj odgovor uglavnom zavisi od nivoa obrazovanja (i kulture i tolerancije) doticnog. S obrazovanim i tolerantnim svijetom se moze voditi civilizovana diskusija na tu temu uz iznosenje argumenata i medjusobno uvazavanje a oni iz primitivnijih slojeva od mene dobiju odgovor tipa jebes to nego sta mislis hoce li Barcelona pobijediti veceras. 8)
:thumbup:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#119 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by mali jomu »

Ima nekoliko likova koji su ovdje koliko toliko iskreni, ali tek kad ga na to "navuces"...... svi drugi su glumci u nekom svom domenu igranja tamo gdje vide da se mogu poigrat i proigrat, znaci laznjak je 95% foruma na svim temama..... i sad na ovoj temi


Iskrenost izmedju bilo kojeg vijernika i bilo kojeg ateiste..... ovdje nema, jer je bilo kakvo pricanje izmedju sagovornika napravljena na glumi, foliranju i namjernim navlakusama......

isto je i sa ovima koji se deklarisu kao vijernici...... pa njihova izmedju sebe prica, katastrofa :lol:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#120 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by MarlboroGold »

Gdje nađe tih 95%...
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#121 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by Satori »

Connaisseur Karlin wrote:
arzuhal wrote: Nisam ja ni mislio na to, to o čemu ti govoriš je baška, to se tiče nekih neizbježnih stvari, društvenih pojava i kretanja, i društva u globalu. Ja govorim usmjeren na naš mikrosvijet (evo, recimo, nas dvojica), naša sretanja i susrete i naše razgovore na tu temu, bilo u stvarnom životu, bilo ovako virtuelno...Recimo ukoliko ne želimo ili ne možemo u razgovorima s članom porodice, komšijom, školskim ili radnim kolegom postići nešto pozitivno, jer stalno nekako "utrčavamo u kazneni prostor" :mrgreen:, onda smatram da je bolje potpuno se toga i okaniti, zašto produkovati negativnosti među ljudima, zašto se sukobljavati, zašto se i prepirati ako je to jalovo, bolje brati cvijeće, gledati u nebo, bilo šta...A ima toga pametnog da se uradi, ihaj, i iz ugla vjernika i iz ugla ateiste gledano i mišljeno...
Postoje različiti razlozi koji tjeraju ljude u te i takve razgovore, ali obično nisu pozitivni, u suštini...
pa nije svaki razgovor sukob :lol: :-) razgovori mogu biti pozitivni i potrebni su upravo radi zdravog razvoja mejduljuskih relacija :-D

ti zelis reci, da je vecina takvih razogvora atak :lol: e pa nije , ali cesto puta vjernici odbruse upakovano , zakukuljeno zamumuljeno, umjesto da odgovore sa znanjem koje posjeduju :) tjeraju nekakv inat ugrozenih :-)
Drze se one stare provjerene: "Ti sa svakim - lijepo! I trazi da se cine dobra djela, a neznalica se kloni!" ;-)

Slaba je fajda od rasprave o vjeri ako smo dijametralno suprotni, nikad se necemo razumjeti, a vrhunac takvog odnosa je "drzi se ti svog, ja cu svog".
Mogu postovati svacije uvjerenje, kakvo god bilo, ali imam svoje principe i ne volim pametovanja. Nismo balavci, znamo zasto radimo ono sto radimo i zasto vjerujemo u ono sto vjerujemo, i ne treba da glumimo mater i oca nasim prijateljima, a ni oni nama. Take it or leave it - ako je neko drag i prihvatamo ga za prijatelja bez obzira na to sto je (ne)vjernik, onda nam je prijatelj i drag bas takav kakav je. Bolje biti sretan, nego u pravu. Ili nije?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#122 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by Connaisseur Karlin »

Satori wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
pa nije svaki razgovor sukob :lol: :-) razgovori mogu biti pozitivni i potrebni su upravo radi zdravog razvoja mejduljuskih relacija :-D

ti zelis reci, da je vecina takvih razogvora atak :lol: e pa nije , ali cesto puta vjernici odbruse upakovano , zakukuljeno zamumuljeno, umjesto da odgovore sa znanjem koje posjeduju :) tjeraju nekakv inat ugrozenih :-)
Drze se one stare provjerene: "Ti sa svakim - lijepo! I trazi da se cine dobra djela, a neznalica se kloni!" ;-)

Slaba je fajda od rasprave o vjeri ako smo dijametralno suprotni, nikad se necemo razumjeti, a vrhunac takvog odnosa je "drzi se ti svog, ja cu svog".
Mogu postovati svacije uvjerenje, kakvo god bilo, ali imam svoje principe i ne volim pametovanja. Nismo balavci, znamo zasto radimo ono sto radimo i zasto vjerujemo u ono sto vjerujemo, i ne treba da glumimo mater i oca nasim prijateljima, a ni oni nama. Take it or leave it - ako je neko drag i prihvatamo ga za prijatelja bez obzira na to sto je (ne)vjernik, onda nam je prijatelj i drag bas takav kakav je. Bolje biti sretan, nego u pravu. Ili nije?
cilj rasprava nije da netko bude u pravu , vec da nam prosiri mentalne horizonte , prosirimo znanje

vecina ljudi to izbjegava , izaberu da ostanu konzerve cijeli zivot
ratomir
Posts: 176
Joined: 23/07/2013 14:31

#123 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by ratomir »

treba biti iskren i reci ne vjernicima da ih ceka patnja u ognju :) eto
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#124 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by John Cleese »

medvjed23 wrote:ako mi je neko prijatelj, to mora značiti da je iskren
Ne mora.
Znaci tek toliko da ti vjerujes da je iskren.
Pod uvjetom da si iskren kad kazes da ti je prijatelj.
A sumnjiv si mi, da znas :|
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#125 Re: Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Post by Hakiz »

Bilo bi interesantno saznati ko kome više misionari, to jeste nameće svoj svjetonazor..

Zaboravimo forum i naše prepucavanje, pitanje je da kada je u pitanju razgovor oči u oči, koliko je ateista, kada im sagovornik vjernik čuje da su ateisti, doživjelo da ih ovaj počne preobražavati, a koliko je vjernika to doživjelo od ateista.
Post Reply