Momenti iskrenosti između vjernika i ateista

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
konektovan
Posts: 40642
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1 Re: -mod comment -

Post by konektovan »

Bloo wrote:
konektovan wrote:
Mišo_Kovač wrote:Ne smeta mi ramazan. Nek radi ko šta hoće sa svojim tijelom.
Istovremeno, ne vidim ništa čarobno, lijepo ili smisleno u njemu. Primitivni običaj iz primitivnih vremena izmišljen od strane primitivnih ljudi... :D Al eto, ko voli da se izgladnjivanjem dodvorava izmišljenom fantomu na nebu, bujrum, široko mu polje :P
Ne smeta ti, a puna usta serendanja.
Spustite loptu.
Pa ovdje je izgleda sloboda pisanja, mišljenja zastupljena,...????!!!! Inace, obicaj ateista je da vrijedjaju vjernike i njihovu vjeru, dok je suprotno zabranjeno,.....
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#2 Re: -mod comment -

Post by beni-bu-man »

konektovan wrote:
Bloo wrote:
Spustite loptu.
Pa ovdje je izgleda sloboda pisanja, mišljenja zastupljena,...????!!!! Inace, obicaj ateista je da vrijedjaju vjernike i njihovu vjeru, dok je suprotno zabranjeno,.....
Nije, ja sam ih/vas vredjao i moj pasa ateista (@bloo ) me banovao :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 40642
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3 Re: -mod comment -

Post by konektovan »

beni-bu-man wrote:
konektovan wrote:
Bloo wrote:
Spustite loptu.
Pa ovdje je izgleda sloboda pisanja, mišljenja zastupljena,...????!!!! Inace, obicaj ateista je da vrijedjaju vjernike i njihovu vjeru, dok je suprotno zabranjeno,.....
Nije, ja sam ih/vas vredjao i moj pasa ateista (@bloo ) me banovao :mrgreen:
Ali cemu vrijedjanje????? Zar se ne moze normalno argumentovano raspravljati na bilo koju temu????
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#4 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Tomahawk11 »

Kako čemu? Kad vidim da neko posprdno piše o vjeri, tačno znam zašto je to tako.
Jeste, Ramazan je običaj primitivnih vremena izmišljen od strane primitivnih ljudi, ali zato što je to vjerski aspekt, ne zato što onaj koji tako piše ne vidi da je to ujedno i jedan vid tradicije, poštovanja, njegovanja običaja.
Džabe je pričati, svijet je ionako otišao u neku stvar. Niko te ne tjera da vjeruješ, ali neka ljudska osobina bi trebala biti poštovati drugog.
Sagovornika, poznanika, prijatelja, rodbinu.
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#5 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Mišo_Kovač »

To što nekoga vrijeđa što ja smatram islam (i sve druge religije) primitivnim, je njihov osobni problem. Kao što mogu reći nekome da mu je košulja ružna, tako isto mogu reći i za vjeru, jer su i proverbijalna košulja i vjera stvar izbora, a ne nešto urođeno i neotuđivo (kao npr. rasa, spol ili seksualna preferencija) :P
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#6 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by beni-bu-man »

Tomahawk11 wrote:Kako čemu? Kad vidim da neko posprdno piše o vjeri, tačno znam zašto je to tako.
Jeste, Ramazan je običaj primitivnih vremena izmišljen od strane primitivnih ljudi, ali zato što je to vjerski aspekt, ne zato što onaj koji tako piše ne vidi da je to ujedno i jedan vid tradicije, poštovanja, njegovanja običaja.
Džabe je pričati, svijet je ionako otišao u neku stvar. Niko te ne tjera da vjeruješ, ali neka ljudska osobina bi trebala biti poštovati drugog.
Sagovornika, poznanika, prijatelja, rodbinu.
De ti meni reci kad cemo ja i ti barem tu vjersko ateisticku kafu skrnut, kad nemeremo na onaj biftek :mrgreen:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#7 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Tomahawk11 »

Mišo_Kovač wrote:To što nekoga vrijeđa što ja smatram islam (i sve druge religije) primitivnim, je njihov osobni problem. Kao što mogu reći nekome da mu je košulja ružna, tako isto mogu reći i za vjeru, jer su i proverbijalna košulja i vjera stvar izbora, a ne nešto urođeno i neotuđivo (kao npr. rasa, spol ili seksualna preferencija) :P
Reći ćeš sutra dobrom prijatelju da mu je vjera (bilo koja) primitivna, da je njegova svetkovina primitivizam i izmišljotina prošlih vremena?
I kad se naljuti, biće ono, koji ti je? :roll:
Gdje je, bolan, isto. Ružna košulja, cipele, kapa, to će se možda neko ljutnuti, ali sumnjam baš da će ti zamjeriti do te mjere da će se pokvariti vaš odnos.
Tačno, to je lični izbor, kao i to da neko bude ateista. I to treba poštovati.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#8 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Tomahawk11 »

beni-bu-man wrote: De ti meni reci kad cemo ja i ti barem tu vjersko ateisticku kafu skrnut, kad nemeremo na onaj biftek :mrgreen:
Ko je rekao da ne možemo?! :shock:
Ja sve, evo će beni, eno će beni. :-)
Može i kafa. :thumbup:
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#9 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by JVC »

Bloo wrote:
JVC wrote:Ovdje vidim cakulaju jos uvijek o postu :D Na sta su ovi ateisti spali cccccc
Dođe čovjek vedra čela i postavi pitanje... :mrgreen:
Rajin izbor :thumbup:
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#10 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by beni-bu-man »

Tomahawk11 wrote:
beni-bu-man wrote: De ti meni reci kad cemo ja i ti barem tu vjersko ateisticku kafu skrnut, kad nemeremo na onaj biftek :mrgreen:
Ko je rekao da ne možemo?! :shock:
Ja sve, evo će beni, eno će beni. :-)
Može i kafa. :thumbup:
Visok datum a mozda gazda restorana posti :lol: :lol: :lol:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#11 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Tomahawk11 »

beni-bu-man wrote:
Tomahawk11 wrote:
beni-bu-man wrote: De ti meni reci kad cemo ja i ti barem tu vjersko ateisticku kafu skrnut, kad nemeremo na onaj biftek :mrgreen:
Ko je rekao da ne možemo?! :shock:
Ja sve, evo će beni, eno će beni. :-)
Može i kafa. :thumbup:
Visok datum a mozda gazda restorana posti :lol: :lol: :lol:
Onda kad bude niži. :D :thumbup:
Ili kad gazda ne bude postio. :)

Bloo, neću više, majke mi. :run:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#12 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by MarlboroGold »

beni-bu-man wrote:
MarlboroGold wrote:Eh to za parkiranje se slažem naročito kad je džuma... pa ljudi parkiraju tako da niko ne može proći. Ja bih fino prošao tim dijelovima i svima pisao kazne. Samo treba udarati po novčaniku. ZOBS je neke stvari jasno propisao, a vjerski obredi ne mogu biti iznad istog ni po kojoj osnovi.
Gdjes to raditi, haram jebo te :-) :-) :-)
Haram se haramom rješava :D
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#13 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by broj dva »

Tomahawk11 wrote:Kako čemu? Kad vidim da neko posprdno piše o vjeri, tačno znam zašto je to tako.
Jeste, Ramazan je običaj primitivnih vremena izmišljen od strane primitivnih ljudi, ali zato što je to vjerski aspekt, ne zato što onaj koji tako piše ne vidi da je to ujedno i jedan vid tradicije, poštovanja, njegovanja običaja.
Džabe je pričati, svijet je ionako otišao u neku stvar. Niko te ne tjera da vjeruješ, ali neka ljudska osobina bi trebala biti poštovati drugog.
Sagovornika, poznanika, prijatelja, rodbinu.
Ima li opcija da postujes osobu kao ljudsko bice ali da odbijas postovati vjeru ?
Recimo ja generalno postujem ljude jer jebi ga, ljudi su ali njihovu vjeru i vjerske osjecaje ne bas.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#14 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by MarlboroGold »

Trebao bi ipak nastojati da poštuješ i njihovu vjeru i vjerske osjećaje jer su se oni sa time, kao ljudi, identificirali i život tome prilagodili, ali se ne moraš slagati niti prihvatati... barem ja to tako gledam. E sad, druga je priča ako su napadni...
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#15 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Tomahawk11 »

broj dva wrote:
Ima li opcija da postujes osobu kao ljudsko bice ali da odbijas postovati vjeru ?
Recimo ja generalno postujem ljude jer jebi ga, ljudi su ali njihovu vjeru i vjerske osjecaje ne bas.


Šta znači da odbijaš poštovati vjeru? Govorimo u kontekstu pojedinca. Šta tebe košta što ti ispoštuješ nekog ko ti puno znači u smislu da je to njegova stvar?!

Kako bi se ti osjećao da ti neko kaže, poštujem te kao čovjeka, ali jbg, ti si ateista, ja to ne poštujem, to mi je glupo, kakav je to čovjek bez vjere i slične konstatacije?!

Uviđaš da je kontradiktorno poštovati nekog, a istovremeno mu reći da je zaostao, jer je pripadnik neke religije. Vrijeđaš ga.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#16 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Hakiz »

Bloo wrote:
arzuhal wrote:Inače, kad smo kod ramazana i posta, da li (ikako) i kako mjesec ramazana utiče na ateiste, ima li empatije prema vjernicima, jeste li razdražljivi zbog (nekog oblika) ramazanske atmosfere, da li vam pada koncentracija zbog posta vjernika u mjestu kojem živite zajedno s njima :mrgreen:, idete li na iftare ili pripravljate li iftare za članove porodice i prijatelje koji su vjernici, itd?
Ma to sam samo onako naveo, mada veoma namjerno jer je riječ empatija u ovom kontekstu provokativna što najbolje vidimo iz samo jedne Karlinkine rečenice (koja nije ni ateista doduše a ja pitao ateiste, al' da ne idemo sad u sitna crevca :lol:). Zato se uopće ne mora ići tamo gdje i ukoliko to tamo ustvari i ne postoji.
Dakle, općenito onako, neki dojam, pozitivni/negativni osjećaji...Neko skoro napisa kako ga nerviraju javni, organizirani iftari, njih se povezuje s previše javnom manifestacijom vjere, potiranjem sekularnosti države na način da država stoji iza organizacije iftara, itd. To je samo jedan način, od mnogo više njih, kako neki ateista može vidjeti i "doživjeti" ramazan...
Osvrnut ću se samo na pojavu javnih, organiziranih iftara. Za mene kao ateistu, iftar je uvijek bio nešto pozitivno i lijepo jer kada me zovnu na iftar sve nekako ima bolju, ljepšu atmosferu. Sve je nekako svečanije. I one dolme i pite, i limunada, i bamija koju ofirno zaobiđem. I sve je nekako ljepše, mekanije, sa nekom patinom druženja i zajedništva i prisnosti. Neko je svoju intimu podijelio sa mnom, i opet je sve ostalo intimno. I ramazanski somuni stvarno imaju slađi okus oduvijek.

Smetaju mi javni organizirani iftari jer su u suštini stranački skupovi SDA podržani od strane IZ, a po plaštom vjere.
Smetaju mi jer nisu otvoreni za sve, i gleda se ko će biti pozvan. U ovakvoj državi. Truloj i raspadnutoj. Sekularnoj. Država, odnosno gradovi učestvuju u organiziranju javnih iftara. I onda se sjetim da iako živim gradu koji se busa reklamno u prsa o svom multikulti jeruzalimstvu, Sarajevo je nacionalno i vjerski monolitan grad, a islam je državna religija. Što je sasvim ok, samo da se ne pretvaramo da smo nešto drugo. A država je SDA ili što Bake reče da je iftar u Stocu poruka cijelom svijetu. Da su muslimani u svojoj vjeri na svojoj zemlji.
Možda se pitaš zašto ovoliko politike uvlačim u priču o Ramazanu i postu? Zato što je islam na ovim prostorima postao neodvojiv od politike. Zato što su to sami muslimani dopustili. Da se ispolitizira nešto intimno i zbližavajuće poput iftara i vjere generalno.
Ali šta ja znam o vjeri...ja sam samo pripadnik ateističke manjine u gradu koji iftarske topove dijeli šakom i kapom kao falusne dokaze islamske nadmoći u ovoj državi.
Hoćeš reći da erektiranje monumentalnih i manje monumentalnih minareta (kao i zvonika, krstova itd) nije slučajno? Ne ponavljam ja bez veze, religije najviše brinu o životu poslije smrti i o tom ko s kim kada i kako može da seksa. Dakle, o Tanatosu i Erosu.

P. S. Erektiranje u originalnom značenju, dakle kao u Homo erectus, uspravljanje, podizanje.

Pun intented, ili po naški svaka dvosmislenost je namjerna.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#17 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Hakiz »

Tomahawk11 wrote:
broj dva wrote:
Ima li opcija da postujes osobu kao ljudsko bice ali da odbijas postovati vjeru ?
Recimo ja generalno postujem ljude jer jebi ga, ljudi su ali njihovu vjeru i vjerske osjecaje ne bas.


Šta znači da odbijaš poštovati vjeru? Govorimo u kontekstu pojedinca. Šta tebe košta što ti ispoštuješ nekog ko ti puno znači u smislu da je to njegova stvar?!

Kako bi se ti osjećao da ti neko kaže, poštujem te kao čovjeka, ali jbg, ti si ateista, ja to ne poštujem, to mi je glupo, kakav je to čovjek bez vjere i slične konstatacije?!

Uviđaš da je kontradiktorno poštovati nekog, a istovremeno mu reći da je zaostao, jer je pripadnik neke religije. Vrijeđaš ga.
Mogu li poštovati njegovu vjeru, ali ne poštovati religiju?
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#18 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Tomahawk11 »

Hakiz wrote: Mogu li poštovati njegovu vjeru, ali ne poštovati religiju?
Na koji način to misliš izvesti?
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#19 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by broj dva »

Tomahawk11 wrote:
broj dva wrote:
Ima li opcija da postujes osobu kao ljudsko bice ali da odbijas postovati vjeru ?
Recimo ja generalno postujem ljude jer jebi ga, ljudi su ali njihovu vjeru i vjerske osjecaje ne bas.


Šta znači da odbijaš poštovati vjeru? Govorimo u kontekstu pojedinca. Šta tebe košta što ti ispoštuješ nekog ko ti puno znači u smislu da je to njegova stvar?!

Kako bi se ti osjećao da ti neko kaže, poštujem te kao čovjeka, ali jbg, ti si ateista, ja to ne poštujem, to mi je glupo, kakav je to čovjek bez vjere i slične konstatacije?!

Uviđaš da je kontradiktorno poštovati nekog, a istovremeno mu reći da je zaostao, jer je pripadnik neke religije. Vrijeđaš ga.
---
Kosta me sto odbijam jer ne zelim. Nek ti neko drugi postuje vjeru, ja necu. Vjeruj u sta zelis i kako zelis ali ne trazi da ja to postujem jer zasto bi.
Ti posti ali ako ti moj burek smeta nek ti smeta sta cu ti ja.
Ti idi u ckrvu a ako te to sto ja mislim da je osnovni zadatak crkve gomilanje love i zastita pedofila vrjeda sta cu ti ja.
A za nepostovanje ateizma isto, ne mogu traziti da neko postuje moja uvjerenja.
A postovati nekoga kao osobu je druga prica i svodi se na neki kucni odgoj...
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#20 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Hakiz »

Tomahawk11 wrote:
Hakiz wrote: Mogu li poštovati njegovu vjeru, ali ne poštovati religiju?
Na koji način to misliš izvesti?
Pitam teoretski. Možeš li poštovati da neko vjeruje u stvoritelja, da je nemoguće da je sve nastalo slučajno itd, dakle filozofski pristup, ali ne poštovati konkretnu dogmu, skup pravila po kojima vjeruje.

Naime, isključenje Isusa, Muhammeda, Noe, Abrahama Adama itd ne isključuje boga. Da isključuje, postojale bi samo abrahamske religije. Kako postoje neabrahamske religije, to znači da vjerovanje u boga ili bogove ne mora nužno podrazumijevati određenu religiju.

Tako da nepoštovanje bilo koje religije, ili svih, ne znači negiranje boga.

Dakle, mogu li poštovati nečiju vjeru, ali ne i religiju?

Ako ne, slijedeće pitanje je da li je vjernicima važnija religija ili bog. Šta više poštuju, religiju ili boga?

Ako više poštuju boga, onda je nebitno kojom dogmom. Onda prelazak iz jedne u drugu religiju, pa i odustajanje od religija ali zadržavanje vjere u boga je, što se boga tiče, u redu. A tada religija nije više predmet poštovanja.

Ako više poštuju religiju, onda je to negiranje boga.

Ako poštuju podjednako, onda se božija tvorevina izjednačava sa bogom, što je opet hereza, nepoštovanje boga. Bog je iznad njegovih tvorevina.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#21 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Tomahawk11 »

Hakiz wrote: Dakle, mogu li poštovati nečiju vjeru, ali ne i religiju?
Pa, u biti, o tome se i radi. Poštuješ nečiju vjeru, jer poštuješ tu osobu.
Religija kao religija je danas itekako, da kažem, izgubila obraz, ponajviše zbog ljudi u prvim safovima koji krivo tumače i idu ulijevo ili udesno.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#22 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Connaisseur Karlin »

Tomahawk11 wrote:Kako čemu? Kad vidim da neko posprdno piše o vjeri, tačno znam zašto je to tako.
Jeste, Ramazan je običaj primitivnih vremena izmišljen od strane primitivnih ljudi, ali zato što je to vjerski aspekt, ne zato što onaj koji tako piše ne vidi da je to ujedno i jedan vid tradicije, poštovanja, njegovanja običaja.
Džabe je pričati, svijet je ionako otišao u neku stvar. Niko te ne tjera da vjeruješ, ali neka ljudska osobina bi trebala biti poštovati drugog.
Sagovornika, poznanika, prijatelja, rodbinu.
a gle , izuzetno respektujem moje prijatelje koji poste, ali oni znaju , da imamo potpuno suprotan stav o postu :-D

ako sa prijateljima ne mogu razgovarati o svemu, to nisu prijatelji :)

zato , i ovdje, otvroeno pisem svoje misljenje , a koje nema veze sa vrijedjanjem vjernika , vec sa analizom relgija :-D
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#23 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Tomahawk11 »

Connaisseur Karlin wrote:
a gle , izuzetno respektujem moje prijatelje koji poste, ali oni znaju , da imamo potpuno suprotan stav o postu :-D

ako sa prijateljima ne mogu razgovarati o svemu, to nisu prijatelji :)

zato , i ovdje, otvroeno pisem svoje misljenje , a koje nema veze sa vrijedjanjem vjernika , vec sa analizom relgija :-D
Ok, znači reći ćeš prijateljici da je glupost što posti, da joj je religija ostatak zatucane prošlosti i da je glupo generalno što se bavi religijom?
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#24 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Hakiz »

Tomahawk11 wrote: Ok, znači reći ćeš prijateljici da je glupost što posti, da joj je religija ostatak zatucane prošlosti i da je glupo generalno što se bavi religijom?
Nećeš. Nego, kada ti takav prijatelj izrazi ozbiljnu zabrnutost jer si nevjernik pa ćeš ćeš u pakao, ti njemu izraziš analgonu zabrinutost zbog njegovog života pod uticajem opijuma za mase.

To znači da ste pravi prijatelji. On brine za tebe na onom životu, ti za njega na ovom.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#25 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Connaisseur Karlin »

Tomahawk11 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
a gle , izuzetno respektujem moje prijatelje koji poste, ali oni znaju , da imamo potpuno suprotan stav o postu :-D

ako sa prijateljima ne mogu razgovarati o svemu, to nisu prijatelji :)

zato , i ovdje, otvroeno pisem svoje misljenje , a koje nema veze sa vrijedjanjem vjernika , vec sa analizom relgija :-D
Ok, znači reći ćeš prijateljici da je glupost što posti, da joj je religija ostatak zatucane prošlosti i da je glupo generalno što se bavi religijom?
pa o tome smo vise puta razgovarali , i znaju vlro dobro sto milim o postu :)

religija ima puno pravila koja nemaju veze sa sadasnjim potrebama vjernika :)

bavljenje religijom nije problem , ali je problem kako se religijske insittucije, svojim pravilima, bave ljudskim zivotima , narocito je zalosno vidjeti kako religijske insitutivje iskoristaavaju i zloputorebaljavu svoje vjernike :)
Post Reply