Molim pomoc: "Povecana kreatin kinaza"

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
gidra
Posts: 3575
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#1 Molim pomoc: "Povecana kreatin kinaza"

Post by gidra »

kao sto naslov kaze imam povecanu kreatin kinazu, normalan nivo je <177 (tako u nalazu pise) a meni je 1359 :S...sta znaci to? Guglao sam, ali sve se veze za infarkt miokarda, ja se osjecam normalno, nemam nikakve bolove, a nalaze sam radio cisto radi sebe. Bavio sam se sportom aktivno do prije 3 godine, sada samo rekreativno, ako to nesto znaci...sutra ujutru odoh kod doktora, ali bih volio cuti vasa misljenja ili neko slicno iskustvo.
Beaddy
Posts: 116
Joined: 13/01/2008 13:47

#2 Re: Molim pomoc: "Povecana kreatin kinaza"

Post by Beaddy »

gidra wrote:kao sto naslov kaze imam povecanu kreatin kinazu, normalan nivo je <177 (tako u nalazu pise) a meni je 1359 :S...sta znaci to? Guglao sam, ali sve se veze za infarkt miokarda, ja se osjecam normalno, nemam nikakve bolove, a nalaze sam radio cisto radi sebe. Bavio sam se sportom aktivno do prije 3 godine, sada samo rekreativno, ako to nesto znaci...sutra ujutru odoh kod doktora, ali bih volio cuti vasa misljenja ili neko slicno iskustvo.
Ja pronađoh da ima veze sa infarktom, moždanim udarom i oštećenjem mišića. Iskreno, nadam se da su ti laboratoriju zabrljali nalaz :-? , ali svejedno trk doktoru.

Sretno!
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#3 Re: Molim pomoc: "Povecana kreatin kinaza"

Post by Mis mekinjas »

gidra wrote:kao sto naslov kaze imam povecanu kreatin kinazu, normalan nivo je <177 (tako u nalazu pise) a meni je 1359 :S...sta znaci to? Guglao sam, ali sve se veze za infarkt miokarda, ja se osjecam normalno, nemam nikakve bolove, a nalaze sam radio cisto radi sebe. Bavio sam se sportom aktivno do prije 3 godine, sada samo rekreativno, ako to nesto znaci...sutra ujutru odoh kod doktora, ali bih volio cuti vasa misljenja ili neko slicno iskustvo.
Idi doktoru, ja sam to imala dok sam se aktivno bavila sportom. Poslali me na UZV srca, i taj doktor na kolegiju rekao, jel' ovu curu iko pitao čim se bavi... :)
A onda rekao, i vama bi to bilo povišeno da trenirate 6 sati dnevno.
Idi ti ipak doktoru, sve može a i ne mora biti.
taichi
Posts: 11
Joined: 16/09/2011 11:39

#4 Re: Molim pomoc: "Povecana kreatin kinaza"

Post by taichi »

isti bio povisen sad se vise i ne sjecam koliko,
rekli mi da je od stresa i nista zabrinjavajuce jer sam se isto tako osjecala bez ikakvih tegoba
ali za svaki slucaj idi dr. i ponovi nalaze
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#5 Re: Molim pomoc: "Povecana kreatin kinaza"

Post by otherside »

ako si bio pod nekim fizickim naporom (sport, fiz.rad i sl.) normalno je da ti je povisen CK.
CK se nalazi u misicima i njena koncentracija u krvi se povecava nakon opterecenja misica.
to je fizioloski.
patoloski je povisena kod infarkta miokarda, nekad nakon mozdanog udara, kod misicne distrofije, nekih ostecenja jetre,...
Macolaaa
Posts: 86
Joined: 11/01/2009 16:23

#6 Re: Molim pomoc: "Povecana kreatin kinaza"

Post by Macolaaa »

Ako ima neko ko se vise razumije u ovo da mi kaze koliko je ozbiljno vrijednost kreatin kinaze od 205 kod petnaestogodisnjaka? Googlam cijeli dan i boli me glava vise a ne mogu docekati sljedeci tretman koje dijete ima kod doktora da dobijem vise informacija o tom stanju. Na vecini stranica pise kod muskaraca <177 a negdje pise da je kod djecaka u dobi 8-18 normalno 70 - 285 pa sam totalno zbunjen i zabrinut. Plz ako neko zna nesto vise da napise.
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#7 Re: Molim pomoc: "Povecana kreatin kinaza"

Post by otherside »

Macolaaa wrote:Ako ima neko ko se vise razumije u ovo da mi kaze koliko je ozbiljno vrijednost kreatin kinaze od 205 kod petnaestogodisnjaka? Googlam cijeli dan i boli me glava vise a ne mogu docekati sljedeci tretman koje dijete ima kod doktora da dobijem vise informacija o tom stanju. Na vecini stranica pise kod muskaraca <177 a negdje pise da je kod djecaka u dobi 8-18 normalno 70 - 285 pa sam totalno zbunjen i zabrinut. Plz ako neko zna nesto vise da napise.
to je blago povisena vrijednost i ne bi trebala znaciti nista posebno, vjerovatno opet neka fizicka aktivnost koja je predhodila uzimanju krvi.
znacajno povisena vrijednost CK (nekoliko hiljada i vise) je ozbiljan nalaz koji moze ukazati na odredjena misicna oboljenja (misicne distrofije, srcana oboljenja).
vas ljekar ce to bolje rastumaciti jer poznaje istoriju bolesti i upoznat je sa prisustvom ili odsustvom odredjenih simptoma ali mislim da nemate razloga za brigu :)
Macolaaa
Posts: 86
Joined: 11/01/2009 16:23

#8 Re: Molim pomoc: "Povecana kreatin kinaza"

Post by Macolaaa »

otherside wrote:
Macolaaa wrote:Ako ima neko ko se vise razumije u ovo da mi kaze koliko je ozbiljno vrijednost kreatin kinaze od 205 kod petnaestogodisnjaka? Googlam cijeli dan i boli me glava vise a ne mogu docekati sljedeci tretman koje dijete ima kod doktora da dobijem vise informacija o tom stanju. Na vecini stranica pise kod muskaraca <177 a negdje pise da je kod djecaka u dobi 8-18 normalno 70 - 285 pa sam totalno zbunjen i zabrinut. Plz ako neko zna nesto vise da napise.
to je blago povisena vrijednost i ne bi trebala znaciti nista posebno, vjerovatno opet neka fizicka aktivnost koja je predhodila uzimanju krvi.
znacajno povisena vrijednost CK (nekoliko hiljada i vise) je ozbiljan nalaz koji moze ukazati na odredjena misicna oboljenja (misicne distrofije, srcana oboljenja).
vas ljekar ce to bolje rastumaciti jer poznaje istoriju bolesti i upoznat je sa prisustvom ili odsustvom odredjenih simptoma ali mislim da nemate razloga za brigu :)


Hvala vam na extra brzom odgovoru i utjesnim rijecima, ludim cijeli dan trazeci znacenje ovog nalaza.
paladinnn
Posts: 1
Joined: 13/08/2012 17:04

#9 Re: Molim pomoc: "Povecana kreatin kinaza"

Post by paladinnn »

Takvi nalazi do 1500 CK se ne osjecaju,sve do nekih 4000-6000...kada vam noge i ostali udovi postaju tromi.
A razlog povisenog CK moze biti intezivno bavljenje sportom,neuskladenost hrane te pretjerano konzumiranje alkohola i ostalih opojnih droga.
Ja imam bolest mišićnog tkiva vec nekih 16 godina,u dobi od 16 godina CK mi je bio 16 000,ležao sam u bolnici 3 mjeseca,micati se nisam mogao,pričati,a ni disati normalno..tako da je to vaše sve još u granicama.
Post Reply