Molim pomoć - Akademske titule

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
NightSky

Molim pomoć - Akademske titule

Post by NightSky » 28/03/2012 14:23

Ima li neko iskustva kako titulu stečenu po starom sistemu (prije Bolonje) legalno prevesti u novu titulu, za potrebe korištenja van granica naše zemlje? Odmah da naglasim da nostrifikacija diplome u drugoj zemlji nije rješenje, jer da bi se došlo do te druge zemlje treba predočiti nivo obrazovanja izražen u bolonjskim titulama.

Naime, Zakon o visokom obrazovanju dopušta fakultetima Univerziteta u Sarajevu da izdaju potvrde kojima se potvrđuje da je zvanje stečeno prije Bolonje ekvivalentno nekoj od novih titula, međutim neki fakulteti to odbijaju učiniti.

Je li se dogodilo nekome da mu je izričito trebala titula Bachelor ili Master (znači ništa dipl. i tome slično), a da mu fakultet nije htio izdati takvu potvrdu? Kako ste riješili problem, odnosno dokazali svoj nivo obrazovanja?

filozofija

Re: Molim pomoć - Akademske titule

Post by filozofija » 28/03/2012 21:57

Koliko ja znam stara diploma je svugdje vani ekvivalent Masteru (mislim na kontinentalni dio Evrope). Dovoljan ti je samo diploma supplement u kome pise koliko traje studij, sta je uslov za upis i kakva prava daje . "Diplomirani nesto" je prihvacen kao integralni master (vidi na primjer MEng cak i u Britaniji). U kojoj zemlji ti traze Master?

NightSky

Post by NightSky » 28/03/2012 22:09

Za Kanadu mi traže da se izjasnim jesam li Bachelor ili Master i kažu da tražim potvrdu od faksa čemu je moja titula ekvivalentna. Studij mi je trajao 5 godina. Faks na kojem sam studirala mi odbija dati potvrdu za bilo koju novu titulu, jer se stara titula, navodno, po njihovim riječima, ne prevodi.

Prepis ocjena sa svim predmetima, brojem časova i godinama studija imam. Ne znam može li to biti dovoljno za dokazivanje Mastera, konkretno kad je Kanada u pitanju.

Na prijepisu ocjena piše:
- da sam odslušala 5 godina (10 semestara)
- ocjena kojom sam diplomirala
- spisak svih predmeta sa ocjenama i brojem časova predavanja i vježbi
- da sam se na faks upisala nakon završene četverogodišnje srednje škole

NightSky

Post by NightSky » 29/03/2012 13:26

Saznala sam šta me je zanimalo konkretno za moj slučaj. Tema može pod ključ, što se mene tiče.

maped

Post by maped » 29/03/2012 13:35

NightSky wrote:Za Kanadu mi traže da se izjasnim jesam li Bachelor ili Master i kažu da tražim potvrdu od faksa čemu je moja titula ekvivalentna. Studij mi je trajao 5 godina. Faks na kojem sam studirala mi odbija dati potvrdu za bilo koju novu titulu, jer se stara titula, navodno, po njihovim riječima, ne prevodi.

Prepis ocjena sa svim predmetima, brojem časova i godinama studija imam. Ne znam može li to biti dovoljno za dokazivanje Mastera, konkretno kad je Kanada u pitanju.

Na prijepisu ocjena piše:
- da sam odslušala 5 godina (10 semestara)
- ocjena kojom sam diplomirala
- spisak svih predmeta sa ocjenama i brojem časova predavanja i vježbi
- da sam se na faks upisala nakon završene četverogodišnje srednje škole
.

korisnik2012

Post by korisnik2012 » 20/05/2012 11:05

U istoj sam situaciji, NightSky velika molba - kako ste ovo rijesili ? Hvala !!!

silver testelone

Post by silver testelone » 21/05/2012 22:13

NightSky wrote:Saznala sam šta me je zanimalo konkretno za moj slučaj. Tema može pod ključ, što se mene tiče.
pojasni i ostalima sad :D

nemanja066

Post by nemanja066 » 21/05/2012 22:20

Ja sam zavsrio po tzv "Kvazi Bolonji" 4 godine ETF (prva generacija, stari indexi, stari nacini polaganja uglavnom , barem 95%)! Stekao sam zvanje dipl.ing. el. sto i u diplomi pise! A cuo sam da ovi sto su zavrsili po starom planu navodno 5 godina (iako je 4.5+ semestar diplomski, svede se na isto), kad prevedu po novom sistemu imaju ECTS 300 bodova i uracunate ove master studije (2 ciklus studija u trajanju od 1G), u odnosu na nasih ECTS 240! Jedino sto se to prevodjenje placa! :)
Sve u svemu zasrali su ga sa ovim bodovima nekim i bolonjama! Najbolje kad zavrsis diplomirani si inzinjer i vozdra bre, nego da jedne uzdizes druge spustas a u sustini isto! 8-)

filozofija

Post by filozofija » 21/05/2012 22:29

Btw, samo da dodam, da je u Njemackoj, Austriji i Svicarskoj bolje imati dipl.ing (dipl.inz) nego MSc, jer masa Human Resource odjela, a i ljudi koji vode firme i timove vise poznaje ove stare titule. Btw, ti ECTS poeni su pogresno shvaceni kod nas. Po bolonji bi se trebali samo koristiti u priznavanju i ekvivalenciji ispita, a ne u kontekstu vrijednosti diplome. Postoje takozvani "learning outcomes" koji vrijednuju diplomu u kontekstu njenog stepena (tzv. strucne spreme kod nas).

maxuz_svratila

Post by maxuz_svratila » 22/05/2012 00:24

I mene ovo jako zanima oko ovih titula.
Na farmaciji su titule nekada po starom sistemu bile magistar farmacije nakon 5 godina studija, i dalje je 5 godina po bolonji (bez 3+2 ili 4+1) , ali me zanimaju kakve su titule nakon tih 5 godina, sta pise u diplomi, master ili taj neki bachelor,ili mozda i dalje magistar farm. i u kakvoj su ekvivalenciji te titule sa nekadasnjim zvanjem magistra farmacije, bas nigdje ne mogu da pronadjem odgovor niti nekoga ko bi mi odgovorio na ovo moje pitanje, pa bih bila jako zahvalna da djevojka koja je postavila temu odgovori.

:)

Post Reply