Moldavija

User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#26 Re: Moldavija

Post by Arteta »

Opetja033 wrote:A Gaugazija Turcima.
Puna je muslimana.
User avatar
Goldenhand
Posts: 2507
Joined: 10/07/2013 05:30
Location: Casterly Rock

#27 Re: Moldavija

Post by Goldenhand »

Opetja033 wrote:A Gaugazija Turcima.
Zar nisu bliži Bugarima?
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#28 Re: Moldavija

Post by Opetja033 »

Goldenhand wrote:
Opetja033 wrote:A Gaugazija Turcima.
Zar nisu bliži Bugarima?
Turski su narod, ta autonomna oblast vec ima neke specijalne veze sa Turskom.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#29 Re: Moldavija

Post by Opetja033 »

Arteta wrote:
Opetja033 wrote:A Gaugazija Turcima.
Puna je muslimana.

Turski narod ali pravoslavci.
Nesto kao Srbi. :mrgreen: :mrgreen:

P.S. SALIM SE!
hhaarree
Posts: 3972
Joined: 14/03/2013 23:04

#30 Re: Moldavija

Post by hhaarree »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Goldenhand
Posts: 2507
Joined: 10/07/2013 05:30
Location: Casterly Rock

#31 Re: Moldavija

Post by Goldenhand »

Opetja033 wrote:
Goldenhand wrote:
Opetja033 wrote:A Gaugazija Turcima.
Zar nisu bliži Bugarima?
Turski su narod, ta autonomna oblast vec ima neke specijalne veze sa Turskom.
Ja znam da su dosta bliži Bugarima. Mada u suštini Bugari i Turci pripadaju istoj grupi naroda i s istog mjesta i dođoše u Evropu, samo jedni putovaše južno od Kaspijskog i Crnog mora, drugi sjeverno. :mrgreen:
User avatar
AliceInChains
Posts: 3338
Joined: 09/02/2010 19:40

#32 Re: Moldavija

Post by AliceInChains »

Diskusija uopste ne tangira trenutna desvanja u Moldaviji, tj. zbog cega je uopste doslo do protesta.

Prosle godine je nestalo 1,3 milijardi dolara iz Moldavije, sto predstavlja 1/6 moldavskog GDP-a, za sta je kriva trenutna proevropska vlada, koja nije voljna da proglasi nove izbore. Narod zahtjeva nove izbore, zbog toga vec od Septembra traju protesti. Sa ovim nemaju veze ni Transnistrija, ni Gaugazija, niti Rusija.

Problem je ,da bi u slucaju privremenih izbora pobjedile stranke sklone Rusiji, i to debelo i sa predznakom. Investicije su u meduvremenu pale za 70%, nema kredita ni od MMF-a.

Nikakva tajna. Koga zanimaju detalji, moze procitati u zapadnim i ruskim medijama. Toliki haos, da se vise ne moze kasirati.
goodbar
Posts: 241
Joined: 02/02/2013 13:39

#33 Re: Moldavija

Post by goodbar »

Kada je Moldavija postala nezavisna,početkom '90-ih,postojao je entuzijazam za ujedinjenje sa Rumunijom,konačno,to je isti narod.Onda su se Gaugazi pobunili,digli su se na ustanak,htjeli su nezavisnost.Pošto to nisu mogli da izbore,pristali su na neku vrstu autonomije.Tada se odvojila pokrajina Pridnjestrovlje,počeo je rat,žešći nego sa Gaugazima.Rusi su bili na strani Pridnjestrovlja,slali su oružje i ljudstvo.Na početku,Pridnjestrovlje je htjelo da se priključi Rusiji,ali je Ukrajina bila između.Onda su željeli nezavisnost.Ruske trupe su došle,kao da podrže mir,a njihovo "podržavanje mira",vidjelo se na primeru Abhazije i Južne Osetije,koje su, uz rusku pomoć,postale nezavisne države,a Gruzija dobila po p..ci.Kad smo kod Gruzije,ima jedna pokrajina,na jugu Gruzije,Adžarija,gdje žive Adžari,70% su muslimani,a 30% pravoslavci.I oni su htjeli da se odvoje i priključe Rusiji,ali nisu imali vezu sa Rusijom.Onda su željeli nezavisnost,pa su im Turci,sa kojima se inače graniče,udarili blokadu(to je bilo prije Erdoana).Zatim su,milom,se priključili Gruziji.Gruzijci su,onda,počeli nasilno pokrštavanje Adžara,tako da tamo,sada živi 70%pravoslavaca i 30% muslimana Adžara.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#34 Re: Moldavija

Post by Nierika »

Ne znam gdje ovo staviti, valjda ovdje.

User avatar
apsidejzi
Posts: 8399
Joined: 25/05/2013 23:49

#35 Re: Moldavija

Post by apsidejzi »

Znaci sutra berza pada. Taman imam nekih para da uletim.
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#36 Re: Moldavija

Post by cyprus »

Izgleda da se i Moldaviji smiješi 'denacifikacija'...

Da se ja šta pitam, NATO bi već bio na Dnjestru, u punoj pripravnosti...
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#37 Re: Moldavija

Post by Nierika »

Možda je izolovani incident mada kako je krenulo..moram u svakom slučaju pročitati više o Transnistriji, nejasna mi je situacija tamo.
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#38 Re: Moldavija

Post by jasib »

cyprus wrote: 26/04/2022 00:59 Izgleda da se i Moldaviji smiješi 'denacifikacija'...

Da se ja šta pitam, NATO bi već bio na Dnjestru, u punoj pripravnosti...
Odavno se pitam zašto je Vučić nakupovao onoliko soli, graška i sl. i nakrcao robne rezerve. Očito je da je Ukrajina samo početak nekov obimnijeg Putinovog projekta. Ne vjerujem da NATO ne zna detalje...
User avatar
escobar__
Posts: 8918
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#39 Re: Moldavija

Post by escobar__ »

Onako kako je Srbija faktor nestabilnosti čitavog ovog dijela Evrope tako je i Rusija isti taj faktor za kompletnu Evropu i šire.

Luđaci su zbog svoje bolesne ideologije u stanju uvesti kompletan kontinent u novi rat.
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#40 Re: Moldavija

Post by cyprus »

Nierika wrote: 26/04/2022 01:32 Možda je izolovani incident mada kako je krenulo..moram u svakom slučaju pročitati više o Transnistriji, nejasna mi je situacija tamo.
Obzirom da u Transnistriji ima dosta i Rusa i Ukrajinaca, meni je nejasno samo kako na sve gledaju njihovi Ukrajinci... Da li su dominantno proruski ili...
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#41 Re: Moldavija

Post by Nierika »

cyprus wrote: 26/04/2022 09:07
Nierika wrote: 26/04/2022 01:32 Možda je izolovani incident mada kako je krenulo..moram u svakom slučaju pročitati više o Transnistriji, nejasna mi je situacija tamo.
Obzirom da u Transnistriji ima dosta i Rusa i Ukrajinaca, meni je nejasno samo kako na sve gledaju njihovi Ukrajinci... Da li su dominantno proruski ili...
Moram provjeriti al' sumnjam obzirom na situaciju u Ukrajini..Mislim da je i većina proruskih Ukrajinaca protiv invazije (i na Ukrajinu i na druge zemlje). U Mariupolju (i ne samo tamo) je najviše stanovništva koje govori ruski izginulo, ne znam jesu li bili proruski orijentisani. Mislim da ima više definicija "proruskog".
nikeze
Posts: 579
Joined: 07/12/2018 12:57

#42 Re: Moldavija

Post by nikeze »

Plata u Moldaviji 150-200 km. 38 % budžeta se finansira od doznaka iz inostranstva od omladine.
Moldavci kažu da je Rusija pojam zemlje za njih. Eto kako im je.
Bossona
Posts: 5385
Joined: 21/12/2020 03:28

#43 Re: Moldavija

Post by Bossona »


Putinovi KGB/FSB ovci otvaraju novi front u Moldaviji preko okuprane regije.
User avatar
Truba
Posts: 82611
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#44 Re: Moldavija

Post by Truba »

Ne smijemnista predvidjati jer sam sve promasio
Samo se nadam da je izolirani incident
User avatar
skrtica
Posts: 164
Joined: 03/06/2021 23:32

#45 Re: Moldavija

Post by skrtica »

Rusko veleposlanstvo otvorilo je e-mail adresu "sos.moldova". U kontekstu narativa koje Rusija koristi za objašnjenje svoje invazije na Ukrajinu, poruka se u Kišinjevu doživljava kao prijetnja koja sugerira da će Rusija pripremiti svoj teren za širenje onoga što naziva "operacijom denacifikacije".

U vezi s ovim javnim pristupom ruske diplomatske misije, glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova u Kišinjevu Daniel Voda spomenuo je: "Ova poruka ne pridonosi atmosferi mira u društvu i molimo partnere da se suzdrže od takvih gesta i pokažu bolju procjenu stanja u našoj zemlji." Istaknuo je kako su u Moldaviji "zajamčena prava svih stanovnika, budući da su uzorna zemlja u regiji za suživot u miru i sigurnosti između svih njezinih stanovnika, bez obzira na pretpostavljeno etničko podrijetlo". Daniel Voda također precizira da "niti jedan slučaj diskriminacije nije zabilježen ni pod kojim okolnostima, posebice na temelju etničke pripadnosti, a Republika Moldavija vodi se čvrstim, europskim mehanizmima sprječavanja diskriminacije". Međutim, tvrdi odgovornost Ministarstva vanjskih poslova u Kišinjevu, ako se netko osjeća diskriminiranim, može se obratiti Vijeću za prevenciju i uklanjanje diskriminacije i jednakih mogućnosti, uključujući na "telefonskoj liniji" 0-8003-3388.

Izvršni direktor Instituta za europske politike i reforme u Moldaviji Iulian Groza izjavio je za DW da "insinuacije na koje se poziva u poruci koju je na društvenim mrežama distribuiralo rusko veleposlanstvo pokazuju spekulativne i neprijateljske znakove": "Koliko se može vidjeti, čini se da je to prilično izazov koji bi trebao potaknuti dezinformacije, napetosti i podjele u Moldaviji. Sve nedoumice ili mogući razlozi zbog kojih je veleposlanstvo smislilo takvu poruku moraju se službeno priopćiti kako bi ih nadležna tijela Republike Moldove ispitala. U nedostatku konkretnih dokaza i navodno sustavne prakse, nacionalni čin veleposlanstva mogu protumačiti kao neprijateljsku provokativnu akciju."

"Ruski državljani ubijeni od strane naoružanih Rusa u Ukrajini"

Bivši ministar obrane Republike Moldavije, Anatol Șalaru, također smatra da je gesta ruskog veleposlanstva provokativna: "Jasno je da rusko veleposlanstvo čini ono što najbolje zna: popise neprijatelja, pokušavajući na taj način destabilizirati i situaciju." Potaknuo je građane da šalju e-mailove na adresu koju je navela ruska diplomatska misija u kojoj će reći sve što misle o ovoj akciji.

"Znam za slučajeve s Moldavcima diskriminiranim u Rusiji - neki su deportirani u Sibir, umrli su tamo od gladi, eksploatacije, u teškim mukama, uključujući mnogo djece. Gdje se netko s takvim problemima može obratiti? Znam i za ruske državljane diskriminirane u Rusiji, koji su uhićeni jer su rekli 'Ne ratu!'. Gdje mogu otići? Znam i ruske državljane koje su u Ukrajini ubili naoružani Rusi. Gdje se mogu pozabaviti tim slučajevima?", retorički pita redateljica "Ziarul de Garda" iz Moldavije, Alina Radu.

Rusija je posala sličnu poruku u Rumunjskoj koja je
identična onoj koju je objavilo rusko veleposlanstvo u Kišinjevu, poslana je u javnom prostoru i ruskoj diplomatskoj misiji u Rumunjskoj. Također je ova poruka ponovno objavljena, na ruskom jeziku, na Facebook stranici veleposlanstva. Za pritužbe Rusa u Rumunjskoj stvorena je e-mail adresa koja počinje s "sos-ambrus". Ranije je ruski veleposlanik u Bukureštu Valeri Kuzmin priopćio kako je čak uputio poruku rumunjskom MFA u svezi s navodnim kršenjem prava ruskih državljana. "Od nas je zatraženo da im pružimo konkretne slučajeve kršenja prava ruskih građana i obećali su kako će poduzeti korake ako to bude moguće. Radit ćemo u tom smjeru", kazao je Kuzmin.

Moldavija i solidarnosti s Ukrajinom.

Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija Republike Moldove također je objavilo priopćenje povodom 8. obljetnice nezakonitog "referenduma" koji je Rusija organizirala na Krimu. Diplomacija u Kišinjevu "ne priznaje i smatra odluku Ruske Federacije o uključivanju dijela suverenog teritorija Ukrajine flagrantnim kršenjem načela Povelje UN-a i Helsinškog završnog zakona". "Takozvani referendum i pripojenje Krima predstavljaju ozbiljno kršenje međunarodno priznatog suvereniteta, teritorijalnog integriteta i granica. Moldavija osuđuje te činjenice i smatra Krim neotuđivim dijelom Ukrajine. Tijekom ovog teškog razdoblja previranja, Republika Moldavija izražava solidarnost s Ukrajinom", stoji u priopćenju MFAEI-ja.

Rezolucija PACE-a o Pridnjestrovlju poremetila Rusiju

Rusija i proruski političari iz Republike Moldavije također su reagirali na rezoluciju PACE-a kojom je pridnjestrovska regija Republike Moldove prepoznata kao "ruska okupacijska zona". Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Maria Zaharova izjavila je kako Rusija smatra "neprihvatljivim tekst Rezolucije PACE-a o Pridnjestrovlju" i kaže da ona "ne odgovara stvarnom stanju stvari".

S druge strane, bivši veleposlanik Moldavije u Bukureštu Mihai Gribincea tvrdi da bi nakon usvajanja Rezolucije PACE-a kojom se Pridnjestrovlje proglašava regijom koju je Rusija okupirala, Parlament Republike Moldove također trebao proglasiti Pridnjestrovlje teritorijem koji je Rusija okupirala, donoseći odgovarajuće zakonodavstvo u tom pogledu kako bi se zaštitilo stanovništvo pod okupacijom - kao što je to učinila Gruzija u listopadu 2008. Osim toga, smatra Gribincea, rezolucijom PACE-a Republici Moldovi bi se dalo pravo da od Ruske Federacije zatraži odštetu, naknade za okupaciju više od 30 godina okruga na lijevoj obali Dnjestra.

Autor/Vitalie Călugăreanu za DW
jagugu
Posts: 1154
Joined: 28/07/2018 16:02

#46 Re: Moldavija

Post by jagugu »









User avatar
sehohari
Posts: 8669
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#47 Re: Moldavija

Post by sehohari »

Vidi Kišinjeva.

Jel ikad ovdje bio tamo? Ovako izgleda uređenije od Sarajeva jedno 1000x puta.

https://www.youtube.com/watch?v=OOTz4XMGDqU
User avatar
Ludzak
Posts: 5605
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#48 Re: Moldavija

Post by Ludzak »

Problem biti uređenije od Sarajeva, nema sta.
User avatar
Droog
Posts: 1673
Joined: 09/01/2009 04:13
Location: Small Town Underground

#49 Re: Moldavija

Post by Droog »

Ima li neko da mu ne smeta Sarajevo?
Anyone? :-)
User avatar
sehohari
Posts: 8669
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#50 Re: Moldavija

Post by sehohari »

Droog wrote: 29/04/2022 23:49 Ima li neko da mu ne smeta Sarajevo?
Anyone? :-)
Ne smeta meni Sarajevo, ali me interesuje...
Post Reply