Moldavija

User avatar
Droog
Posts: 1666
Joined: 09/01/2009 04:13
Location: Small Town Underground

#51 Re: Moldavija

Post by Droog »

sehohari wrote: 29/04/2022 23:50
Droog wrote: 29/04/2022 23:49 Ima li neko da mu ne smeta Sarajevo?
Anyone? :-)
Ne smeta meni Sarajevo, ali me interesuje...
Brate ravnica. Možeš raditi sta hoćeš. Graditi kako hoces. Sta možeš u Sarajevu.
Malo nas je sjeb.ala neplanska gradnja, al sta da se radi. Za 30 godina, ono što je sada Chwilla, tako će ti biti Ilidža. Grad nema gdje da se širi, ide prema Hadžićima, Hrasnici...

PS. Imaš snimaka i Sarajeva iz zraka, dronovi, folovi. Znaš kako izgleda, šou program. :)
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#52 Re: Moldavija

Post by sehohari »

Droog wrote: 29/04/2022 23:54
sehohari wrote: 29/04/2022 23:50

Ne smeta meni Sarajevo, ali me interesuje...
Brate ravnica. Možeš raditi sta hoćeš. Graditi kako hoces. Sta možeš u Sarajevu.
Malo nas je sjeb.ala neplanska gradnja, al sta da se radi. Za 30 godina, ono što je sada Chwilla, tako će ti biti Ilidža. Grad nema gdje da se širi, ide prema Hadžićima, Hrasnici...

PS. Imaš snimaka i Sarajeva iz zraka, dronovi, folovi. Znaš kako izgleda, šou program. :)
Ama dobro to, ne mislim na uređenost kao ravnica i tkd.
Mislim na ekonomsko stanje.
User avatar
Droog
Posts: 1666
Joined: 09/01/2009 04:13
Location: Small Town Underground

#53 Re: Moldavija

Post by Droog »

sehohari wrote: 30/04/2022 00:00

Ama dobro to, ne mislim na uređenost kao ravnica i tkd.
Mislim na ekonomsko stanje.
Prije koju godinu, Zeljo je igrao tamo. Od raje koja je išla sam čuo da su se sje.bali koliki je to jad i bijeda. Možda se nesto promjenilo u zadnjih nekoliko godina, al tako je bilo tada. A i razni dokumentarci koje sam usput onako na Yt pogledao, ono putovanja blogera i to...nista bolje ne govore o Moldaviji.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#54 Re: Moldavija

Post by sehohari »

Droog wrote: 30/04/2022 00:05
sehohari wrote: 30/04/2022 00:00

Ama dobro to, ne mislim na uređenost kao ravnica i tkd.
Mislim na ekonomsko stanje.
Prije koju godinu, Zeljo je igrao tamo. Od raje koja je išla sam čuo da su se sje.bali koliki je to jad i bijeda. Možda se nesto promjenilo u zadnjih nekoliko godina, al tako je bilo tada. A i razni dokumentarci koje sam usput onako na Yt pogledao, ono putovanja blogera i to...nista bolje ne govore o Moldaviji.
Pitam zato što mi je to nekako čudno.
Po ekonomskim parametrima Moldavija nije baš toliko iza nas, a po onome što vidiš u medijima, od ljudi koji su bili tamo dobiješ drugačiju sliku.
giannibelif
Posts: 1975
Joined: 28/01/2017 22:11

#55 Re: Moldavija

Post by giannibelif »

Generalno, jako slaba putna infrastruktura cijele države, a Chisinau se iole drži. Neke ulice u užem centru su propale, vjerujem da ni kod nas nisu u toliko lošem stanju nikad bile, a da poredim Chisinau sa primjera radi sa Temišvarom, Napocom ne mogu, sve je to mnogo sređenije u Rumuniji, a Bukurešt je neuporediv zbog svoje veličine i društveno-ekonomske važnosti za područje Balkana. Moldavci širom otvorenih očiju gledaju u Rumuniju i Austriju, odatle dolazi najviše novca, doznaka i to spašava narod. Narod je srdačan i topao, komunikativan, ali osjećam bitne razlike u odnosu na Rumune. Vjerujem da je to zaostavština sovjetske ere, a Rumuni u velikim gradovima su se toga prilično brzo riješili, mnogo pozitivniji stav o životnim pitanjima vlada.
Bossona
Posts: 5256
Joined: 21/12/2020 03:28

#56 Re: Moldavija

Post by Bossona »

Upozoravaju Moldaviju da Rusija sprema sličan ukrajinski scenario iz 2014 godine.



Bossona
Posts: 5256
Joined: 21/12/2020 03:28

#57 Re: Moldavija

Post by Bossona »


Rumuni šalju vojsku na granicu Moldavije jer okupatorsko uzurpatorska Rusija i njen KGB VlAdolf Putler preko svojih rašista stacionranih u Moldaviji i pobunjenika Pridnjestrovlja planira otvoriti novi front na zapadnoj strani Ukrajine jer u njoj ima svoje Dodike.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#58 Re: Moldavija

Post by Chmoljo »

Bossona wrote: 27/02/2023 16:26
Rumuni šalju vojsku na granicu Moldavije jer okupatorsko uzurpatorska Rusija i njen KGB VlAdolf Putler preko svojih rašista stacionranih u Moldaviji i pobunjenika Pridnjestrovlja planira otvoriti novi front na zapadnoj strani Ukrajine jer u njoj ima svoje Dodike.
ovo odokativno izgleda kao teška ubleha i nigdje veze s mozgom.

ne znam što stavljate sve što vam dođe pod ruku.
Bossona
Posts: 5256
Joined: 21/12/2020 03:28

#59 Re: Moldavija

Post by Bossona »

Chmoljo wrote: 27/02/2023 16:36
Bossona wrote: 27/02/2023 16:26
Rumuni šalju vojsku na granicu Moldavije jer okupatorsko uzurpatorska Rusija i njen KGB VlAdolf Putler preko svojih rašista stacionranih u Moldaviji i pobunjenika Pridnjestrovlja planira otvoriti novi front na zapadnoj strani Ukrajine jer u njoj ima svoje Dodike.
ovo odokativno izgleda kao teška ubleha i nigdje veze s mozgom.

ne znam što stavljate sve što vam dođe pod ruku.

Generalni sekretar NATO pakta je više puta upozorio na Moldaviju i mogućnost destabilizacije iste od strane Putina i Rusije.

Putin poništio dekret podrške suverenitetu Moldavije
Biden je ponovno potvrdio snažnu podršku SAD-a suverenitetu i teritorijalnom integritetu Moldavije na sastanku s predsjednicom Sandu u Poljskoj u utorak.

22 Feb 2023
Predsjednik Vladimir Putin opozvao je dekret iz 2012. koji je djelimično podržavao suverenitet Moldavije u rješavanju budućnosti Pridnjestrovlja – separatističke regije koja graniči s Ukrajinom i u kojoj Rusija drži trupe.

Dekret, koji je uključivao komponentu Moldavije, sadržavao je rusku vanjsku politiku prije 11 godina koja je pretpostavljala bliže odnose Moskve s Evropskom unijom i Sjedinjenim Američkim Državama, piše Reuters, prenosi Hina.

Naredba kojom se poništava dokument iz 2012. objavljena je na web stranici Kremlja i navodi da je odluka donesena kako bi se “osigurali nacionalni interesi Rusije u vezi s dubokim promjenama koje se događaju u međunarodnim odnosima”.

To je dio niza protuzapadnih poteza koje je Putin najavio u utorak.

Moldavski predsjednik zajedničke kontrolne komisije u sigurnosnoj zoni oko Pridnjestrovlja Alexandru Flenchea rekao je da otkazivanje ne znači da Putin napušta pojam moldavskog suvereniteta.

“Ukaz je politički dokument koji provodi koncept vanjske politike Rusije”, rekao je Flenchea za Publika-TV. “Moldavija i Rusija imaju temeljni politički sporazum koji predviđa međusobno poštivanje teritorijalnog integriteta naših zemalja.”

Kremlj je saopćio da su odnosi Rusije s Moldavijom, koja je proše sedmice birala novog prozapadnog premijera koji je obećao da će nastojati pridružiti se EU, vrlo napeti. Optužio je Moldaviju za provođenje antiruske agende.

https://balkans.aljazeera.net/news/worl ... -moldavije
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#60 Re: Moldavija

Post by Chmoljo »

I velis, rumuni ce zaratiti protiv pridstrnjvljaljanjdhfjdka?

Normala.
Bossona
Posts: 5256
Joined: 21/12/2020 03:28

#61 Re: Moldavija

Post by Bossona »

Neće Rumuni zaratiti sa pobunjničkom proruskom enklavom unutar Moldavije idu na granicu sa Moldavijom iz preventivnih razloga . Moldavija je interesna zona EU i NATO saveza kojoj su obećali podršku i vojnu pomoć.
Moldavija tvrdi da Rusija planira invaziju na njenu teritoriju početkom 2023.
Moskva želi osigurati kopneni koridor kroz Ukrajinu do otcijepljene moldavske regije Transnistria, rekao je šef moldavske obavještajne službe.

https://balkans.aljazeera.net/news/worl ... 023-godine
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#62 Re: Moldavija

Post by agent_zero »

Počinje se kuhati:

giannibelif
Posts: 1975
Joined: 28/01/2017 22:11

#63 Re: Moldavija

Post by giannibelif »

Chișinău je u tri puta gorem položaju od Podgorice. Vrvi od obavještajnih struktura Rusije.
El_comadante
Posts: 7935
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#64 Re: Moldavija

Post by El_comadante »

Nego šta ova tema radi na podforumu Bosna i Hercegovina?
meridiyan
Posts: 3617
Joined: 08/10/2020 13:50

#65 Re: Moldavija

Post by meridiyan »

Preslagavanje u tijeku!

Rumunski je novi službeni jezik Moldavije: Zakon izazvao haos u parlamentu

https://radiosarajevo.ba/vijesti/svijet ... ntu/486074
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3345
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#66 Re: Moldavija

Post by Dupli_skalp »

El_comadante wrote: 02/03/2023 19:06 Nego šta ova tema radi na podforumu Bosna i Hercegovina?
odlično pitanje :-D
User avatar
zlaataan
Posts: 892
Joined: 31/05/2009 22:19
Location: Macondo

#67 Re: Moldavija

Post by zlaataan »

Pratim
Seyfo
Posts: 4337
Joined: 23/08/2011 14:12

#68 Re: Moldavija

Post by Seyfo »

Za Moldaviju ovdje niko nije ni znao dok se nisu pojavile Moldavke. Prva asocijacija na Moldaviju su Moldavke. Budite iskreni,priznajte si to
Post Reply