Moje vidjenje "problema" Vehabije u BiH

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
freakizdosade
Posts: 41
Joined: 03/02/2007 23:04

#1 Moje vidjenje "problema" Vehabije u BiH

Post by freakizdosade »

Nikada prije nije bilo ovoliko svađa i nesuglasica među muslimanima! Činimo baš suprotno od onoga što nam Kur'an govori da činimo; ne razmišljamo dovoljno o svojim djelima i posljedicama tih djela, ne ukazujemo dovoljno poštovanja ni prema Bogu, a ni prema narodu. Takvo djelovanje je u ovosvjetskom nazoru vjerovatno i opravdano jer ni nama se baš nije ukazalo neko poštivanje, od pamtivjeka.
Međutim, musliman baš i ne bi trebao biti orijentisan na ovaj svijet, njega interesuje više duhovni (barem bi tako trebalo biti; jer ukoliko pravilno shvatimo duhovni svijet lakše ćemo se snaći u objektivnom).

Ovih dana se u medijima spominje „problem“ nazvan „Vehabije u BiH“. Smatram da određene nesuglasice među vjernicima u tamo nekoj Kalesiji ne zaslužuju ovoliku pažnju i definitivno ne zaslužuju status općeg problema svih bošnjaka. Utjecaj svađom ispunjenih reportaža se posebno osjeća na prostorima gdje do sada nije bilo sukobljavanja i nesuglasica među muslimanima. Stvaraju se razne predrasude i generalizacije, a samim tim nastaju i sukobljavanja. Da bi izbjegli generaliziranje i stvaranje predrasuda baziranih na prikazima iz medija moramo sami sebi stvoriti sliku o Vehabizmu i mišljenjima koje on zastupa.

Vehabizam zastupa mišljenje tradicionalnog interpretiranja Islama odbijajući znanstveni, teorijski i sl. utjecaj na interpretiranje. (Mislim da je ovo veoma jasna i prihvatljiva definicija vehabizma)

Odakle „Vehabije“ baš na ovim prostorima? Postoje brojni odgovori na ovo pitanje. Ja sam pristalica onih što smatraju da su određeni političari doveli te „zloglasne“ ljude na ove prostore. Zašto? Samom pojavom „Vehabija“ dolazi do konflikata među narodima, stvaraju se različiti stavovi itd; mnogo je lakše manipulisati društvom u kojem se stavovi sukobljavaju.

Njihovim dolaskom stiglo je i njihovo uvjerenje da su jedino njihova shvatanja Islama ispravna. Također sa sobom nose izrazito jaku želju za dokazivanjem i potvrđivanjem svojih stavova. Tu nastaje problem jer takav način shvatanja Islama se ne podudara sa mišljenjima Islamske zajednice BiH. Reakcija IZ BiH baš i nije u skladu sa Islamskim načinom; odbijajući bilo kakvu vrstu dijaloga i dogovora nam neće donijeti dugo očekivani mir. Naprotiv, posljedica takvog stava jeste podijeljenost među narodima i sve učestalije sukobljavanje. Vjerujem da se rješenje može naći i to nekakvom vrstom obavezujućeg ugovora koji bi nam obezbjedio međusobno poštovanje i razumjevanje.

Veliki posrednik u stvaranju ovih sukoba među muslimanima su mediji. Prihvatanjem demokratskog načina vladavine smo također prihvatili i jednu od bitnih osnova demokratskog društva, a to je pravo na slobodu izražavanja. Međutim, mediji često zloupotrebljavaju pravo na slobodu izražavanja, radi ostvarivanja vlastitih ciljeva, posebno ako je urednik ovisan o politici ili orijentisan na kapital zanemarujući posljedice objavljivanja određenih izjava. Međutim, 2002. god se jednim dijelom stalo na kraj takvom rukovođenju medija. Donesen je Zakon o zaštiti od klevete. Doduše građani kao da nisu dovoljno upućeni u taj zakon i svrhu tog zakona.
Prije nekoliko dana sam gledao na tv-u emisiju o Srebrenici i njenom statusu. Urednik, znajući da je to trenutno jedna od najaktuelnijih tema u BiH (što garantuje ogroman broj gledalaca), „ubacuje“ u emisiju izjave neke, vjerovatno nepismene žene, koja izjavljuje da „Vehabije“ smatra vukovima i sl. Teško je očekivati da osobe, koje nisu upućene u Zakon o zaštiti od klevete, a kojima su upućeni takvi komentari ne ustanu i ne podignu glas, sasvim logična reakcija.
Nedavno smo i mi sami dizali glas protiv režima koji nas je omalovažavao.

Po vjeri smo braća i sestre i trebamo jedni druge da poštujemo, ukoliko dođe ponekad do nesuglasica i svađa po Islamu smo dužni da se pomirimo, jer je to ispravna stvar.
Last edited by freakizdosade on 05/04/2007 12:04, edited 1 time in total.
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#2

Post by Abu FEED el-Castro »

Gledano trenutno, ili kratkoročno, vehabije ne zaslužuju ni destinu pažnje koju okupiraju u medijima zadnju godinu. Haj to da se slozimo. No ako se dublje zaviri u tu ideologiju, pogledaju rezultati iste kroz historiju zapravo se dolazi do zaključka da je ta paznja i vise nego opravdana - dakle ako se gleda dugoročno situacija se mijenja. Njih je sada malo, i manje vise u ovom momentu ne predstavljaju neki značajniji problem (prije reci ne mogu da predstavljaju). Medjutim to ne znači da će situacija ostati na istom. Pa ako ništa dovoljno je pogledati njihov "razvoj" od rata pa na ovamo.
Dakle gledajući dobrobit muslimana, bošnjaka, a svakako i svih bosanaca, itetako se ne na ovu problematiku ne smije zaboraviti niti je zapostaviti. To naravno ne znači da ih treba linčovati, niti na odstrijel, ali čisto kao što rekoh - ne zapostaviti. Tim se problemom ne susrećemo samo mi, nego masa zemalja u cijelom svijetu, gdje je taj problem izrazen na ovaj ili na onaj način.

Naravno bilo bi glupo misliti da su mediji toliko skoncentrisani na njih čisto iz njihovog patriotizma ili zelje za dobrobiti bošnjaka, njihovog jedinstva i sl. no u svakom slučaju takav razvoj situacije i popularnost i senzacionalizam vijeti o vehabijama treba pokusati iskoristiti na pozitivan način, barem koliko je to moguce.

Jedinstvo bošnjaka je naravno bitno, no za njega se ne radi "po bilo koju" cijenu. Postoje jedinstva koja su stetna, a jedinstva sa vehabijama je kroz historiju manje-vise uvijek za muslimane bila katastrofalna, upravo zbog toga jer je jedinstvo sa njima moguce samo po njihovim arsinima, u suprotnom je nema.
Nazalost je tako. (Pa već sad, ono "malo" sto ih ima vec bi ukinuli IZ, zaveli svoj "red", prevrnuli sve naopačke. To je karakteristično njima. Iako se i lično mogu složiti da se štošta treba mijenjati i u IZ-u ipak se to ne radi tako, "vehabijski")

Ljudi ih medjutim često miješaju sa sličnim sektama različitih provinijencija u svijetu, pa ih posmatraju kao Amiše, Harekrišnu i sl. miroljubive grupacije što je pogrešno. Naravno da su muslimanima blize vehabije i oko toga nema spora, ti su ljudi muslimani (doduse velikom vecinom zatupljene neznalice, zeljne izvorne vjere, ali kao što rekoh - neznalice :( ) ali je razlika velika izmedju njih i gore spomenutih u percepiranju sile, nasilja i onog sto se vrti oko nastojanja i pokusaja uspostavljanja Bozijeg zakona, ma šta to kod njih značilo...
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9886
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#3

Post by Bosanac sa dna kace »

ja bih pozvo administraciju ovog forumada nam maksuzije otvore jedan podforum gdje cemo se bavit samo problemom vehabija.
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#4

Post by Abu FEED el-Castro »

Bosanac sa dna kace wrote:ja bih pozvo administraciju ovog forumada nam maksuzije otvore jedan podforum gdje cemo se bavit samo problemom vehabija.
:-) :-D
sejfoman
Posts: 28
Joined: 19/02/2007 23:37

#5

Post by sejfoman »

Pravo pitanje koje se moze postaviti je, uzimajuci u obzir historiju vehabija, zasto se uvijek ide na razgradnju one srzi islama u zemlji u kojoj nastane taj pokret? To je izgleda prioritet!?
Ja licno neznam za neku organizaciju koju su pokrenuli isti da bi sirili islam na nevjernike ili one koji su odlutali, kao recimo sto hafiz Bugari radi...
Konstantno kroz njihovu historiju vidi se samo razrada ili razgradjivanje postojeceg islama i to same srzi. Evo recimo u BiH. Ko ima najvise nesuglasica sa vehabijama? Srbi? Hrvati? Ja mislim da ne. Najvise im smetaju "bidati". Pa se kao prioritet uzelo ispravljanje Islamske Zajednice i onih muslimana koji klanjaju redovno.
Znaci dopunjeno pitanje sa pocetka, ne sumnjajuci u iskrenost vehabija koje vidimo na ulici u njihovu vjeru, od koga i sa kojeg nivoa dolazi preporuka tj odluka da se daije prvo pozabave sa islamskim elementima u drustvu tj svim onim sto jedna zemlja ima najjace a vezano je za vjeru UMJESTO da se bave sirenjem islama. Ovo je za mene isto kao da se doktor bavi sivanjem ranice na pacijentu a covjek do njega umire... Prioriteti pomjesani i po mom misljenju ne slucajno!
Za mene licno je ovo pitanje najvaznije i uvelike kreira moj licni stav prema djelovanju istih!

Selam
User avatar
Ergot
Posts: 1019
Joined: 27/03/2004 23:00
Location: dislocation

#6 Re: Moje vidjenje "problema" Vehabije u BiH

Post by Ergot »

freakizdosade wrote:Nikada prije nije bilo ovoliko svaða i nesuglasica meðu muslimanima! Èinimo ba¹ suprotno od onoga ¹to nam Kur'an govori da èinimo; ne razmi¹ljamo dovoljno o svojim djelima i posljedicama tih djela, ne ukazujemo dovoljno po¹tovanja ni prema Bogu, a ni prema narodu. Takvo djelovanje je u ovosvjetskom nazoru vjerovatno i opravdano jer ni nama se ba¹ nije ukazalo neko po¹tivanje, od pamtivjeka.
Meðutim, musliman ba¹ i ne bi trebao biti orijentisan na ovaj svijet, njega interesuje vi¹e duhovni (barem bi tako trebalo biti; jer ukoliko pravilno shvatimo duhovni svijet lak¹e æemo se snaæi u objektivnom).

Ovih dana se u medijima spominje „problem“ nazvan „Vehabije u BiH“. Smatram da odreðene nesuglasice meðu vjernicima u tamo nekoj Kalesiji ne zaslu¾uju ovoliku pa¾nju i definitivno ne zaslu¾uju status opæeg problema svih bo¹njaka. Utjecaj svaðom ispunjenih reporta¾a se posebno osjeæa na prostorima gdje do sada nije bilo sukobljavanja i nesuglasica meðu muslimanima. Stvaraju se razne predrasude i generalizacije, a samim tim nastaju i sukobljavanja. Da bi izbjegli generaliziranje i stvaranje predrasuda baziranih na prikazima iz medija moramo sami sebi stvoriti sliku o Vehabizmu i mi¹ljenjima koje on zastupa.

Vehabizam zastupa mi¹ljenje tradicionalnog interpretiranja Islama odbijajuæi znanstveni, teorijski i sl. utjecaj na interpretiranje. (Mislim da je ovo veoma jasna i prihvatljiva definicija vehabizma)

Odakle „Vehabije“ ba¹ na ovim prostorima? Postoje brojni odgovori na ovo pitanje. Ja sam pristalica onih ¹to smatraju da su odreðeni politièari doveli te „zloglasne“ ljude na ove prostore. Za¹to? Samom pojavom „Vehabija“ dolazi do konflikata meðu narodima, stvaraju se razlièiti stavovi itd; mnogo je lak¹e manipulisati dru¹tvom u kojem se stavovi sukobljavaju.

Njihovim dolaskom stiglo je i njihovo uvjerenje da su jedino njihova shvatanja Islama ispravna. Takoðer sa sobom nose izrazito jaku ¾elju za dokazivanjem i potvrðivanjem svojih stavova. Tu nastaje problem jer takav naèin shvatanja Islama se ne podudara sa mi¹ljenjima Islamske zajednice BiH. Reakcija IZ BiH ba¹ i nije u skladu sa Islamskim naèinom; odbijajuæi bilo kakvu vrstu dijaloga i dogovora nam neæe donijeti dugo oèekivani mir. Naprotiv, posljedica takvog stava jeste podijeljenost meðu narodima i sve uèestalije sukobljavanje. Vjerujem da se rje¹enje mo¾e naæi i to nekakvom vrstom obavezujuæeg ugovora koji bi nam obezbjedio meðusobno po¹tovanje i razumjevanje.

Veliki posrednik u stvaranju ovih sukoba meðu muslimanima su mediji. Prihvatanjem demokratskog naèina vladavine smo takoðer prihvatili i jednu od bitnih osnova demokratskog dru¹tva, a to je pravo na slobodu izra¾avanja. Meðutim, mediji èesto zloupotrebljavaju pravo na slobodu izra¾avanja, radi ostvarivanja vlastitih ciljeva, posebno ako je urednik ovisan o politici ili orijentisan na kapital zanemarujuæi posljedice objavljivanja odreðenih izjava. Meðutim, 2002. god se jednim dijelom stalo na kraj takvom rukovoðenju medija. Donesen je Zakon o za¹titi od klevete. Dodu¹e graðani kao da nisu dovoljno upuæeni u taj zakon i svrhu tog zakona.
Prije nekoliko dana sam gledao na tv-u emisiju o Srebrenici i njenom statusu. Urednik, znajuæi da je to trenutno jedna od najaktuelnijih tema u BiH (¹to garantuje ogroman broj gledalaca), „ubacuje“ u emisiju izjave neke, vjerovatno nepismene ¾ene, koja izjavljuje da „Vehabije“ smatra vukovima i sl. Te¹ko je oèekivati da osobe, koje nisu upuæene u Zakon o za¹titi od klevete, a kojima su upuæeni takvi komentari ne ustanu i ne podignu glas, sasvim logièna reakcija.
Nedavno smo i mi sami dizali glas protiv re¾ima koji nas je omalova¾avao.

Po vjeri smo braæa i sestre i trebamo jedni druge da po¹tujemo, ukoliko doðe ponekad do nesuglasica i svaða po Islamu smo du¾ni da se pomirimo, jer je to ispravna stvar.

P.S. Ba¹ sam se na¹ao u dilemi gdje da postavim temu. Filozofija i religija? Politika? Elektronski i ¹tampani mediji? Medjutim ugledah opis podforuma Razne diskusije!! Ukoliko moderatori misle da ova tema ne pripada ovdje nek je slobodno prebace na odgovarajuæe mjesto.
Ako sam ispravno shvatio ovo mlako, poluartikulirano, jedva pismeno naprdjivanje, problem vehabija su konstruirali pokvareni udbasko-komunisticki mediji i unijeli razdor u inace nasu harmonicnu zajednicu zarad svojih prljavih interesa. Genijalno. Meni se cini da sam neki dan na youtubeu gledao sahranu jednog maloumnika i neostvarenog naciste kojoj je prisustvovalo 3-5000 nepostojecih vehabija i nesto malo ljudi. Uzmimo da je vecina brace koja su prisustvovala pogrebu tog velikog ilmije i mislioca ostavila kod kuce djecu koju odgaja u tom nakaradnom duhu. Uzmimo takodjer da ispracaju posmrtnih ostataka nije iz raznih razloga moglo prisustvovati jos barem toliko sljedbenika velikog vizionara i prosvijetitelja, koji takodjer imaju djecu koju poducavaju misionarskim i pirotehnickim vjestinama. I sad zakljucimo da problema zapravo nema i da su to sve zakuhali novinari. Oni isti na koje su dzenazlije nasrtali toljagama. Briljantno!

Vidis, ima nas kojima ne trebaju ni Bakir ni oba Senada nam kazu da su ti nepostojeci vehabije ono sto mi u Bosni imamo umjesto nacizma. A tebi i slicnima ocito trebaju sejhovi i muderisi da ti kazu da problema nema u zemlji u kojoj se na ukopu zagovaraca istrijebljenja 'nevjernika' skrdi 3000 grla stoke.

I na kraju, ja sam za razliku od "vjerojatno nepismene zene iz Srebrenice" (za ovaj maloumni retoricki manevar bi trebao goriti u 300 dzehennema, ali neces nazalost jer dzehennem ne postoji) pismen, i sad cu ti reci da tvoji bradati drugari nisu vukovi, nego neke druge sumske zivotinje. One koje je haram jesti.

Tuzi me na osnovu zakona o kleveti.
Last edited by Ergot on 05/04/2007 03:56, edited 1 time in total.
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#7

Post by forUMASH »

....meni su vehabije rekle da nema vehabija.....sad meni nije jasno kakvo je ovo vidjenje problema kad problema ustvari nema.... :D
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#8

Post by Fair Life »

Za lovu koju je pokupio od Saudije Ceric bi dopustio da mu krmci oko kuce rokcu...
...a kamoli nekoliko hiljada "ovih".
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#9 Re: Moje vidjenje "problema" Vehabije u BiH

Post by Abu FEED el-Castro »

Ergot wrote: Ako sam ispravno shvatio ovo mlako, poluartikulirano, jedva pismeno naprdjivanje, problem vehabija su konstruirali pokvareni udbasko-komunisticki mediji i unijeli razdor u inace nasu harmonicnu zajednicu zarad svojih prljavih interesa. Genijalno. Meni se cini da sam neki dan na youtubeu gledao sahranu jednog maloumnika i neostvarenog naciste kojoj je prisustvovalo 3-5000 nepostojecih vehabija i nesto malo ljudi. Uzmimo da je vecina brace koja su prisustvovala pogrebu tog velikog ilmije i mislioca ostavila kod kuce djecu koju odgaja u tom nakaradnom duhu. Uzmimo takodjer da ispracaju posmrtnih ostataka nije iz raznih razloga moglo prisustvovati jos barem toliko sljedbenika velikog vizionara i prosvijetitelja, koji takodjer imaju djecu koju poducavaju misionarskim i pirotehnickim vjestinama. I sad zakljucimo da problema zapravo nema i da su to sve zakuhali novinari. Oni isti na koje su dzenazlije nasrtali toljagama. Briljantno!

Vidis, ima nas kojima ne trebaju ni Bakir ni oba Senada nam kazu da su ti nepostojeci vehabije ono sto mi u Bosni imamo umjesto nacizma. A tebi i slicnima ocito trebaju sejhovi i muderisi da ti kazu da problema nema u zemlji u kojoj se na ukopu zagovaraca istrijebljenja 'nevjernika' skrdi 3000 grla stoke.

I na kraju, ja sam za razliku od "vjerojatno nepismene zene iz Srebrenice" (za ovaj maloumni retoricki manevar bi trebao goriti u 300 dzehennema, ali neces nazalost jer dzehennem ne postoji) pismen, i sad cu ti reci da tvoji bradati drugari nisu vukovi, nego neke druge sumske zivotinje. One koje je haram jesti.

Tuzi me na osnovu zakona o kleveti.
Ti si meni da prostiš ko i vehabije, samo sa skroz druge, isto naopake strane. Ne trebaju nam vehabije, ali ni takvi kao ti.
Šta ti je ba ko te diro na sabahu, jao koje frustracije, čovjek fino zapodjeo temu, a ti ko .... s kolca. Ako si u stanju normalno ko insan pričat i diskutovat i civilizovano podijelit svoje skromno mišljenje, bez obzira na stav - jah, ali ovako :roll:

Ubuduće prvo mahni jednu neskahvu..
There is one who need a hug? :lol:
Dolazim
Posts: 41
Joined: 04/04/2007 14:29

#10

Post by Dolazim »

Jos da njih uklone i zadnje generale (Dudakovic) i eto otvorenog puta za novi rat!!!!

Izgleda da ce se cetnici u novom ratu slobodno usetati u Sarajevo!!!!!
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#11

Post by Abu FEED el-Castro »

Dolazim wrote:Jos da njih uklone i zadnje generale (Dudakovic) i eto otvorenog puta za novi rat!!!!

Izgleda da ce se cetnici u novom ratu slobodno usetati u Sarajevo!!!!!
:? no cont :?
a.basko
Posts: 414
Joined: 26/11/2006 15:54

#12

Post by a.basko »

Abu FEED el-Castro wrote:
Dolazim wrote:Jos da njih uklone i zadnje generale (Dudakovic) i eto otvorenog puta za novi rat!!!!

Izgleda da ce se cetnici u novom ratu slobodno usetati u Sarajevo!!!!!
:? no cont :?
.....samo nam jos fia fali !!!
:-) :) :(
User avatar
angevin
Posts: 230
Joined: 24/01/2007 10:29

#13 Re: Moje vidjenje "problema" Vehabije u BiH

Post by angevin »

Ergot wrote: Ako sam ispravno shvatio ovo mlako, poluartikulirano, jedva pismeno naprdjivanje, problem vehabija su konstruirali pokvareni udbasko-komunisticki mediji i unijeli razdor u inace nasu harmonicnu zajednicu zarad svojih prljavih interesa. Genijalno. Meni se cini da sam neki dan na youtubeu gledao sahranu jednog maloumnika i neostvarenog naciste kojoj je prisustvovalo 3-5000 nepostojecih vehabija i nesto malo ljudi. Uzmimo da je vecina brace koja su prisustvovala pogrebu tog velikog ilmije i mislioca ostavila kod kuce djecu koju odgaja u tom nakaradnom duhu. Uzmimo takodjer da ispracaju posmrtnih ostataka nije iz raznih razloga moglo prisustvovati jos barem toliko sljedbenika velikog vizionara i prosvijetitelja, koji takodjer imaju djecu koju poducavaju misionarskim i pirotehnickim vjestinama. I sad zakljucimo da problema zapravo nema i da su to sve zakuhali novinari. Oni isti na koje su dzenazlije nasrtali toljagama. Briljantno!

Vidis, ima nas kojima ne trebaju ni Bakir ni oba Senada nam kazu da su ti nepostojeci vehabije ono sto mi u Bosni imamo umjesto nacizma. A tebi i slicnima ocito trebaju sejhovi i muderisi da ti kazu da problema nema u zemlji u kojoj se na ukopu zagovaraca istrijebljenja 'nevjernika' skrdi 3000 grla stoke.

I na kraju, ja sam za razliku od "vjerojatno nepismene zene iz Srebrenice" (za ovaj maloumni retoricki manevar bi trebao goriti u 300 dzehennema, ali neces nazalost jer dzehennem ne postoji) pismen, i sad cu ti reci da tvoji bradati drugari nisu vukovi, nego neke druge sumske zivotinje. One koje je haram jesti.

Tuzi me na osnovu zakona o kleveti.
nije losa opservacija :thumbup:
alvooria
Posts: 9
Joined: 25/03/2007 19:01

#14

Post by alvooria »

Mislim da je velika steta, ljaga i uzas izvjestaj pojedinih TV-kuca sa dzenaze rahmeli Jusufa Barcica. Covijek ne moze da povjeruje, da razumije toliki nagon mrznje koji je prosula Federalna i BHT1.
Kuku nama s nama.
ines.c
Posts: 281
Joined: 06/03/2007 18:35

#15

Post by ines.c »

citiramErgota

"...ali neces nazalost jer dzehennem ne postoji..."

Ne razumijem zasto ljudi koji ne vjeruju imaju potrebu za komentiranjem religiskih tema :?


A o vredjanje mrtvih ljudi vec ulazi u zonu etike morala i kulture i tu isto veliki minus.

budi pozdravljen
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#16

Post by seln »

ines.c wrote:citiramErgota

"...ali neces nazalost jer dzehennem ne postoji..."

Ne razumijem zasto ljudi koji ne vjeruju imaju potrebu za komentiranjem religiskih tema :?


A o vredjanje mrtvih ljudi vec ulazi u zonu etike morala i kulture i tu isto veliki minus.

budi pozdravljen
Ni ja ne razumijem zasto religiozni ljudi komentiraju teme o SDP...ali eto...komentiraju.
User avatar
Ergot
Posts: 1019
Joined: 27/03/2004 23:00
Location: dislocation

#17

Post by Ergot »

ines.c wrote:citiramErgota

"...ali neces nazalost jer dzehennem ne postoji..."

Ne razumijem zasto ljudi koji ne vjeruju imaju potrebu za komentiranjem religiskih tema :?


A o vredjanje mrtvih ljudi vec ulazi u zonu etike morala i kulture i tu isto veliki minus.

budi pozdravljen
Sta, jel' treba da sutim i pustim vas pametnjakovice da bistrite politiku. Ja ne razumijem zasto bogomoljci imaju potreba za komentiranjem bilo cega, ako imamo na umu da je 99% njih citalo samo jednu knjigu u zivotu, a i tu jednu nisu procitali kako treba. I kad smo vec kod toga, ovo nije religijska tema nego politicka.

Sto se tice "vrijedjanja mrtvih, etike, morala i kulture" - ne seri. Supak kad umre postane mrtvi supak i to je sve. Ako cemo se voditi tvojom naopakom etikom, onda necu da cujem jednu ruznu rijec o, npr., Milosevicu. Covjek je rahmetli, jebiga.

Budi poselamljena.
User avatar
Ergot
Posts: 1019
Joined: 27/03/2004 23:00
Location: dislocation

#18 Re: Moje vidjenje "problema" Vehabije u BiH

Post by Ergot »

Abu FEED el-Castro wrote: Ti si meni da prosti¹ ko i vehabije, samo sa skroz druge, isto naopake strane. Ne trebaju nam vehabije, ali ni takvi kao ti.
©ta ti je ba ko te diro na sabahu, jao koje frustracije, èovjek fino zapodjeo temu, a ti ko .... s kolca. Ako si u stanju normalno ko insan prièat i diskutovat i civilizovano podijelit svoje skromno mi¹ljenje, bez obzira na stav - jah, ali ovako :roll:

Ubuduæe prvo mahni jednu neskahvu..
There is one who need a hug? :lol:
Ma, raspizdio me ovaj ponavljac prvog razreda medrese za djecu sa posebnim potrebama sa onim majmunskim komentarom o "vjerojatno nepismenoj zeni iz Srebrenice." Ako se neko iz "tamo neke Kalesije" ili tamo neke Srebrenice, i to jos zena, usudi javno kritizirati ove bradate islamo-naciste, onda je "vjerojatno nepismen"! E, vjernika i pasjih govana, svaka cast. Pred "vjerojatno nepismenim zenama iz Srebrenice" ima da se stoji u stavu mirno, to je valjda jasno. Doduse, nisi ti u krivu, da sam ja neko mudo u Bosni, svaki kanton bi imao po jedan Guantanamo. Pa izvol'te, ko hoce da pravi Alzir od Bosne ima da prodje kao u Alziru.
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#19

Post by Abu FEED el-Castro »

seln wrote:
ines.c wrote:citiramErgota

"...ali neces nazalost jer dzehennem ne postoji..."

Ne razumijem zasto ljudi koji ne vjeruju imaju potrebu za komentiranjem religiskih tema :?


A o vredjanje mrtvih ljudi vec ulazi u zonu etike morala i kulture i tu isto veliki minus.

budi pozdravljen
Ni ja ne razumijem zasto religiozni ljudi komentiraju teme o SDP...ali eto...komentiraju.
Dubokoumno..
Moj prijedlog da ovo odmah ide za izjavu godine, mnogo prije kraja iste.
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#20

Post by Abu FEED el-Castro »

Nemogu a da ne citiram @Ahmmeda i da se jos jednom potpisem na njegov epohalni prijedlog koji evo i ovdje mnogi iznudjuju od "nas", pa kaze:
Imam rješenje za sve probleme ovoga svijeta:

Od milijardu i dvije stotine muslimana:

Treæinu pokrstiti,treæinu pobiti, treæinu protjerati na Mars!

Jer æemo time:

Riješiti problem gladi u svijetu

Riješiti problem terorizma, zlostavljanja žena, incesta, seksualnog sakaæenja, narkomanije, alkoholizma i ostalih toksikomanija.....

Riješiti problem nepismenosti

Dobiti višak stambenog prostora, te odreðene objekte, koje su oni koristili, pretvoriti u društveno-korisne ustanove,bez onih šiljaka, koji plaše pošten svijet, jer djeluju vrlo militaristièki

Riješiti problem zagaðenja

U svrhu gore navedenog, najprije je potrebno:

Javno spaliti imama iz Torina, Rešida Hafizoviæa, šejha Jusufa Kardawija,jer je sve to ista bagra....balijska!


Potom, po uzoru na Presvijetlu Izabelu i Uzoritog joj Ferdinanda, a sve radi simbolike, obaviti spaljivanje nepodobnih knjiga, kako se jeres ne bi opet nakotila na planeti, i to ponovo u Granadi i Sevilji!

Svim ovim, bile bi ispravljene historijske greške prihvatanja islama, svijetom bi zavladao mir, a i Bosna bi, jeli, kao jedina nam domovina, ponovo prodisala punim pluæima,te bi tako i Bošnjaci, baštineæi ponovno predislamske tradicije, konaèno povratili identitet, izgubljen 1463.

Ja se dobrovoljno prijavljujem za odlazak na Mars, od èetvrtka puštam bradu...
I jos da dodam, shodno zeljama @seln i sličnih "umova" današnjice, da se svakoj trećini od spomenutih, do implementacije ovog prijedloga striktno zabranjuje razmišljanje, javno ili tajno.
Ova zabrana na snagu stupa odmah!
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#21

Post by Abu FEED el-Castro »

..bem ti miša, vidi teme a vidi mene - još ću na kraju JA počet branit vehabije... :o :shock: :roll:
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#22

Post by Abu FEED el-Castro »

Haman da ću počet vjerovati da je sva hampa oko vehabija zapravo i paravan mnogima da svoje lične frustracije prema islamu i muslimanima iskale na dostupan način. Mrzim svaku vrstu konspirativnih teorija no kad se pročita šta @seln napisa (a kamo sreće da je seln usamljen/a), ovaj se zaključak jednostavno nameće...

Uh odoh, još ću se iznervirat...

Na Mars, naravno...

:roll:
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#23 Re: Moje vidjenje "problema" Vehabije u BiH

Post by ja71 »

Ergot wrote: Ma, raspizdio me ovaj ponavljac prvog razreda medrese za djecu sa posebnim potrebama sa onim majmunskim komentarom o "vjerojatno nepismenoj zeni iz Srebrenice." Ako se neko iz "tamo neke Kalesije" ili tamo neke Srebrenice, i to jos zena, usudi javno kritizirati ove bradate islamo-naciste, onda je "vjerojatno nepismen"! E, vjernika i pasjih govana, svaka cast. Pred "vjerojatno nepismenim zenama iz Srebrenice" ima da se stoji u stavu mirno, to je valjda jasno. Doduse, nisi ti u krivu, da sam ja neko mudo u Bosni, svaki kanton bi imao po jedan Guantanamo. Pa izvol'te, ko hoce da pravi Alzir od Bosne ima da prodje kao u Alziru.
Da si ti neko mudo (u BiH ili bilo gdje drugo) ne bi to sa takvim nacinom ostao ni 24h.
User avatar
seljak_cojek
Posts: 1044
Joined: 09/02/2006 15:31
Location: Restoran na kraju vaseljene

#24

Post by seljak_cojek »

Image
PITARKA_SA
Posts: 2817
Joined: 12/06/2005 16:13
Location: rajvosa

#25

Post by PITARKA_SA »

ines.c wrote:citiramErgota

"...ali neces nazalost jer dzehennem ne postoji..."

Ne razumijem zasto ljudi koji ne vjeruju imaju potrebu za komentiranjem religiskih tema :?


A o vredjanje mrtvih ljudi vec ulazi u zonu etike morala i kulture i tu isto veliki minus.

budi pozdravljen
ni ja ne razumijem zasto ljudi koji vjeruju da je sex prije braka grijeh petljaju se u neciju odluku da isti upraznjavaju bez prstena na ruci.
Post Reply