Moj ratni put

tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#51 Re: Moj ratni put

Post by tetejac »

Napisao sam ti poduži post pa izbrisao. Neke stvari nisu za interneta. Ako znaš koja je ekipa neka ostane između nas, mada se ne krijem. U Tolisu su me vozili na osobni zahtjev zbog jedne medicinske sestre. Takva vremena bila. Mladost, ludost a srce lavovsko. Pozdrav i živio!
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#52 Re: Moj ratni put

Post by tetejac »

dobor kula wrote: 04/08/2020 19:23 Hvala na odgovoru,ako si bio na Kuli onda znam koja je ekipa,znam vjerovatno i tebe ,samo nije mi jasno ako si ranjen na Dobor Kuli sto na krpanje u Tolisu ?Imali smo bolnicu u Odzaku a Tolisa je Orasko ratiste.
Ti si domaći pa imaš taj nick ili? Na kojim pravcima si djelovao? Jesi bio vojnik?
Škobo Habu
Posts: 8928
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#53 Re: Moj ratni put

Post by Škobo Habu »

dobor kula wrote: 03/05/2020 21:06 Tetejac,
Gdje si bio u Posavini 1992 god.?
@dobor kula , ti si onaj sa Foruma.hr!?

Pratio sam tvoje pisanje na Domovinskom ratu.
dobor kula
Posts: 65
Joined: 11/01/2013 18:37

#54 Re: Moj ratni put

Post by dobor kula »

tetejac wrote: 05/08/2020 11:50
dobor kula wrote: 04/08/2020 19:23 Hvala na odgovoru,ako si bio na Kuli onda znam koja je ekipa,znam vjerovatno i tebe ,samo nije mi jasno ako si ranjen na Dobor Kuli sto na krpanje u Tolisu ?Imali smo bolnicu u Odzaku a Tolisa je Orasko ratiste.
Ti si domaći pa imaš taj nick ili? Na kojim pravcima si djelovao? Jesi bio vojnik?
Domaći,
bio sam do zadnjeg dana na Jakešu.Kulu smo izgubili dan ranije,desna obala r.Bosne(Modriča) je pala 13 dana prije naseg pada.Zadnje mjesto koje je drzalo presječen srpski koridor.
Isključivo domaće snage su bile tu na liniji,obećavane pomoći nikada nisu stigle.Samim nasim padom i Odzak je pao za 2-3 dana.
Je li ti zapovjednik nosio bradu u to vrijeme,kad si ti ranjen jos je neko iz tvoje ekipe lakse ranjen ?
dobor kula
Posts: 65
Joined: 11/01/2013 18:37

#55 Re: Moj ratni put

Post by dobor kula »

Škobo Habu wrote: 05/08/2020 13:17
dobor kula wrote: 03/05/2020 21:06 Tetejac,
Gdje si bio u Posavini 1992 god.?
@dobor kula , ti si onaj sa Foruma.hr!?

Pratio sam tvoje pisanje na Domovinskom ratu.
:bih:
dobor kula
Posts: 65
Joined: 11/01/2013 18:37

#56 Re: Moj ratni put

Post by dobor kula »

Tetejac ,mozda nesto i poznas.Ovo je sami ulaz u Jakes prilikom pada.

https://www.youtube.com/watch?v=KC9Mrut ... verified=1
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#57 Re: Moj ratni put

Post by tetejac »

dobor kula wrote: 05/08/2020 22:13
tetejac wrote: 05/08/2020 11:50
dobor kula wrote: 04/08/2020 19:23 Hvala na odgovoru,ako si bio na Kuli onda znam koja je ekipa,znam vjerovatno i tebe ,samo nije mi jasno ako si ranjen na Dobor Kuli sto na krpanje u Tolisu ?Imali smo bolnicu u Odzaku a Tolisa je Orasko ratiste.
Ti si domaći pa imaš taj nick ili? Na kojim pravcima si djelovao? Jesi bio vojnik?
Domaći,
bio sam do zadnjeg dana na Jakešu.Kulu smo izgubili dan ranije,desna obala r.Bosne(Modriča) je pala 13 dana prije naseg pada.Zadnje mjesto koje je drzalo presječen srpski koridor.
Isključivo domaće snage su bile tu na liniji,obećavane pomoći nikada nisu stigle.Samim nasim padom i Odzak je pao za 2-3 dana.
Je li ti zapovjednik nosio bradu u to vrijeme,kad si ti ranjen jos je neko iz tvoje ekipe lakse ranjen ?
Pozdrav stari moj! Nije mi zapovjednik nosio bradu, znam na koga misliš. Još su ranjeni neki ljudi sa mnom na Kuli. Ljudi od brade. Oni su došli iz Slavonije, ja i moji sa Banovine. Bio sam još jednom u sedmom mjesecu na nagovor suborca i prijatelja sa južnog bojišta. Ubačeni i ostavljeni odsječeni. Danas je svatko general poslije bitke, kad je trebalo stat na crtu četnicima ljudi koji su bili u Posavini znaju ‘ko, kada i gdje je stao. Pozdrav!
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#58 Re: Moj ratni put

Post by tetejac »

dobor kula wrote: 05/08/2020 22:56 Tetejac ,mozda nesto i poznas.Ovo je sami ulaz u Jakes prilikom pada.

https://www.youtube.com/watch?v=KC9Mrut ... verified=1
Jednom davno nakon rata sam prošao tim putem, povuklo me nešto da vidim i prođem. To je bio i zadnji put da idem tamo. Loš osjećaj čim sam prešao Orašje. Pozdrav!
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#59 Re: Moj ratni put

Post by tetejac »

dobor kula wrote: 05/08/2020 22:13
tetejac wrote: 05/08/2020 11:50
dobor kula wrote: 04/08/2020 19:23 Hvala na odgovoru,ako si bio na Kuli onda znam koja je ekipa,znam vjerovatno i tebe ,samo nije mi jasno ako si ranjen na Dobor Kuli sto na krpanje u Tolisu ?Imali smo bolnicu u Odzaku a Tolisa je Orasko ratiste.
Ti si domaći pa imaš taj nick ili? Na kojim pravcima si djelovao? Jesi bio vojnik?
Domaći,
bio sam do zadnjeg dana na Jakešu.Kulu smo izgubili dan ranije,desna obala r.Bosne(Modriča) je pala 13 dana prije naseg pada.Zadnje mjesto koje je drzalo presječen srpski koridor.
Isključivo domaće snage su bile tu na liniji,obećavane pomoći nikada nisu stigle.Samim nasim padom i Odzak je pao za 2-3 dana.
Je li ti zapovjednik nosio bradu u to vrijeme,kad si ti ranjen jos je neko iz tvoje ekipe lakse ranjen ?
Jebiga. Realno nismo mogli s njima tada. Bili su jači, mi tek u nekoj organizaciji. Šta se napravilo to je bio maksimum. Moje mišljenje. Iz Tuzle nam nije ništa došlo, iz Hrvatske nije više moglo. Borili smo se koliko smo mogli. Na ovom forumu ima dosta ‘upadača’ tj. ljudi koji će tebi ili meni kao učesnicima tih događanja upasti i soliti pamet kako je bilo. Ti upadači su ili djeca bili dok smo mi ratovali ili uopće nisu bili na tim prostorima. Nemoj se iznenaditi ako te počnu prozivat da lažeš, da si dijete, da izvlačiš neke informacije itd. Jebiga ima nas svakakvih. Ti upadači se obično ne sankcioniraju od moderatora jer su dugo na forumu pa imaju neki status, jebat ga... A ako uđeš u raspravu sa moderatorom donji si, jer čim im nešto probaš objasniti puknu ti etiketu trola i dobiješ ban. Jači tlači i ovdje na internetu a sve kao nema cenzure a zabrane ti pravo govora, osnovno ljudsko pravo. Jebat ga, došla druga vremena i kriteriji. Vi Posavljaci ste mi prirasli srcu, volim vas posebno zato sam se i vratio drugi put. Suborac me nije trebao puno nagovarati. Samo mi je žao što nismo imali snage stati četnicima na crtu i zaustavit ih. Bili jači, takva vremena bila. Pozdrav :bih:
dobor kula
Posts: 65
Joined: 11/01/2013 18:37

#60 Re: Moj ratni put

Post by dobor kula »

tetejac wrote: 06/08/2020 04:54
dobor kula wrote: 05/08/2020 22:13 Domaći,
bio sam do zadnjeg dana na Jakešu.Kulu smo izgubili dan ranije,desna obala r.Bosne(Modriča) je pala 13 dana prije naseg pada.Zadnje mjesto koje je drzalo presječen srpski koridor.
Isključivo domaće snage su bile tu na liniji,obećavane pomoći nikada nisu stigle.Samim nasim padom i Odzak je pao za 2-3 dana.
Je li ti zapovjednik nosio bradu u to vrijeme,kad si ti ranjen jos je neko iz tvoje ekipe lakse ranjen ?
Pozdrav stari moj! Nije mi zapovjednik nosio bradu, znam na koga misliš. Još su ranjeni neki ljudi sa mnom na Kuli. Ljudi od brade. Oni su došli iz Slavonije, ja i moji sa Banovine. Bio sam još jednom u sedmom mjesecu na nagovor suborca i prijatelja sa južnog bojišta. Ubačeni i ostavljeni odsječeni. Danas je svatko general poslije bitke, kad je trebalo stat na crtu četnicima ljudi koji su bili u Posavini znaju ‘ko, kada i gdje je stao. Pozdrav!
Mislio sam da si bio kod Hijene(spominje se to na nekim drugim forumima pa bez veze da ne pišem o kome se radi)
Taj dan na koji mislim,početak maja smo imali velike gubitke.5 mrtvi boraca i deset ranjenih,
Last edited by dobor kula on 18/01/2022 22:06, edited 1 time in total.
dobor kula
Posts: 65
Joined: 11/01/2013 18:37

#61 Re: Moj ratni put

Post by dobor kula »

tetejac wrote: 06/08/2020 08:38
dobor kula wrote: 05/08/2020 22:13
tetejac wrote: 05/08/2020 11:50

Ti si domaći pa imaš taj nick ili? Na kojim pravcima si djelovao? Jesi bio vojnik?
Domaći,
bio sam do zadnjeg dana na Jakešu.Kulu smo izgubili dan ranije,desna obala r.Bosne(Modriča) je pala 13 dana prije naseg pada.Zadnje mjesto koje je drzalo presječen srpski koridor.
Isključivo domaće snage su bile tu na liniji,obećavane pomoći nikada nisu stigle.Samim nasim padom i Odzak je pao za 2-3 dana.
Je li ti zapovjednik nosio bradu u to vrijeme,kad si ti ranjen jos je neko iz tvoje ekipe lakse ranjen ?
Jebiga. Realno nismo mogli s njima tada. Bili su jači, mi tek u nekoj organizaciji. Šta se napravilo to je bio maksimum. Moje mišljenje. Iz Tuzle nam nije ništa došlo, iz Hrvatske nije više moglo. Borili smo se koliko smo mogli. Na ovom forumu ima dosta ‘upadača’ tj. ljudi koji će tebi ili meni kao učesnicima tih događanja upasti i soliti pamet kako je bilo. Ti upadači su ili djeca bili dok smo mi ratovali ili uopće nisu bili na tim prostorima. Nemoj se iznenaditi ako te počnu prozivat da lažeš, da si dijete, da izvlačiš neke informacije itd. Jebiga ima nas svakakvih. Ti upadači se obično ne sankcioniraju od moderatora jer su dugo na forumu pa imaju neki status, jebat ga... A ako uđeš u raspravu sa moderatorom donji si, jer čim im nešto probaš objasniti puknu ti etiketu trola i dobiješ ban. Jači tlači i ovdje na internetu a sve kao nema cenzure a zabrane ti pravo govora, osnovno ljudsko pravo. Jebat ga, došla druga vremena i kriteriji. Vi Posavljaci ste mi prirasli srcu, volim vas posebno zato sam se i vratio drugi put. Suborac me nije trebao puno nagovarati. Samo mi je žao što nismo imali snage stati četnicima na crtu i zaustavit ih. Bili jači, takva vremena bila. Pozdrav :bih:
Mi smo dali sve od sebe,istina sa bosanske strane nismo dobili nikakvu pomoć,čak kada smo i trazili u Gradačcu izgovor je bio da nemaju dozvolu iz Sarajeva.A u to vrijeme Gradačac je mirovao nije još bio u sukobima.Iako na vrlo malom prostoru Modriča i Odzak bilo je caa.15 000 Muslimana ostavili su nas na cijedilu.
Sto se tiče Hrvatske,samo mi jedno nije jasno.Slala je jedinice u Bos.Posavinu al ne u Odzak i Modriču.Odzak posto je oslobođeno par srpskih sela vise nije bilo HV osim nekih mali grupica.Jedini koji su bili skoro do kraja je ta grupa od Hijene nekih 20-25 ljudi (na pocetku)
Jasno mi je za Modriču al za Odzak nemam objasnjenja ,mislim da se mogla braniti l.obala r.Bosne.Kad se priča o HV i B.Posavini uglavnom je to Derventsko i Brodsko ratište.Pri povlačenju u B.Brodu sam vidio silnu tehniku i vojsku HV da je samo jedna jedinica bila na potezu Kula-Pećnik tesko da bi Srbi tu prošli.Jedino tenkovsko prohodni pravac je magistralni put ispod Kule,a mislim da bi jedna dobra iskusna ekipa mogla to drzati.
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#62 Re: Moj ratni put

Post by tetejac »

dobor kula wrote: 06/08/2020 20:38
tetejac wrote: 06/08/2020 04:54
dobor kula wrote: 05/08/2020 22:13
Domaći,
bio sam do zadnjeg dana na Jakešu.Kulu smo izgubili dan ranije,desna obala r.Bosne(Modriča) je pala 13 dana prije naseg pada.Zadnje mjesto koje je drzalo presječen srpski koridor.
Isključivo domaće snage su bile tu na liniji,obećavane pomoći nikada nisu stigle.Samim nasim padom i Odzak je pao za 2-3 dana.
Je li ti zapovjednik nosio bradu u to vrijeme,kad si ti ranjen jos je neko iz tvoje ekipe lakse ranjen ?
Pozdrav stari moj! Nije mi zapovjednik nosio bradu, znam na koga misliš. Još su ranjeni neki ljudi sa mnom na Kuli. Ljudi od brade. Oni su došli iz Slavonije, ja i moji sa Banovine. Bio sam još jednom u sedmom mjesecu na nagovor suborca i prijatelja sa južnog bojišta. Ubačeni i ostavljeni odsječeni. Danas je svatko general poslije bitke, kad je trebalo stat na crtu četnicima ljudi koji su bili u Posavini znaju ‘ko, kada i gdje je stao. Pozdrav!
Mislio sam da si bio kod Hijene(spominje se to na nekim drugim forumima pa bez veze da ne pišem o kome se radi)
Taj dan na koji mislim,početak maja smo imali velike gubitke.5 mrtvi boraca i deset ranjenih,među ranjenim Strek,Tito,Tomi ostalo sve lokalci.
Nisam bio kod njega. Te ljude što si nabrojao znam, vidio sam ih i prije a i taj dan na Kuli. Brada je imao velike ovlasti od glavnog stožera, imao sam i ja. Djelovali smo samostalno. U mojoj grupi je bilo 28 vojnika, čamcima smo prešli Savu. Drugi put u Srpnju nas je došlo puno više. Na žalost, prekasno a tada je već počelo rasulo. Nismo bili dovoljno jaki i organizirani. I prvi i drugi put smo krpali rupe i išli gdje je najteže bilo s razlikom da smo drugi put puno više najebali. Išlo se stihijski i neorganizirano bez podrške topništva. Bolje se ne sjećati tih dana, odma mi treba temazepam a i kada vidim neke ljude danas da pričaju o Posavini muka mi bude. Pišu knjige, javno pričaju, lažu i glume kao da nema živih svjedoka. A svi neki generali. Neka su, nije mi krivo nego ne volim kad seru za svoju korist a lažu. Ne znam za HV. To što kažeš da su ti momci ostali da bi se moglo nešto uraditi. Mi smo još bili u takoreći osnivanju a vi u BiH ste bili raspad sistema. Da mi nismo došli to bi sve palo za tjedan dana. Bili su jači, moje mišljenje. Bio sam u Žarkovom Polju, kad sam vidio šta imaju i kakve snage gomilaju nije mi bilo dobro a kod nas par osa i zolja i topništvo preko Save. Ne ponovilo se a da se ponovi opet bi došao u Posavinu. Pozdrav!
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#63 Re: Moj ratni put

Post by tetejac »

dobor kula wrote: 06/08/2020 20:56
tetejac wrote: 06/08/2020 08:38
dobor kula wrote: 05/08/2020 22:13
Domaći,
bio sam do zadnjeg dana na Jakešu.Kulu smo izgubili dan ranije,desna obala r.Bosne(Modriča) je pala 13 dana prije naseg pada.Zadnje mjesto koje je drzalo presječen srpski koridor.
Isključivo domaće snage su bile tu na liniji,obećavane pomoći nikada nisu stigle.Samim nasim padom i Odzak je pao za 2-3 dana.
Je li ti zapovjednik nosio bradu u to vrijeme,kad si ti ranjen jos je neko iz tvoje ekipe lakse ranjen ?
Jebiga. Realno nismo mogli s njima tada. Bili su jači, mi tek u nekoj organizaciji. Šta se napravilo to je bio maksimum. Moje mišljenje. Iz Tuzle nam nije ništa došlo, iz Hrvatske nije više moglo. Borili smo se koliko smo mogli. Na ovom forumu ima dosta ‘upadača’ tj. ljudi koji će tebi ili meni kao učesnicima tih događanja upasti i soliti pamet kako je bilo. Ti upadači su ili djeca bili dok smo mi ratovali ili uopće nisu bili na tim prostorima. Nemoj se iznenaditi ako te počnu prozivat da lažeš, da si dijete, da izvlačiš neke informacije itd. Jebiga ima nas svakakvih. Ti upadači se obično ne sankcioniraju od moderatora jer su dugo na forumu pa imaju neki status, jebat ga... A ako uđeš u raspravu sa moderatorom donji si, jer čim im nešto probaš objasniti puknu ti etiketu trola i dobiješ ban. Jači tlači i ovdje na internetu a sve kao nema cenzure a zabrane ti pravo govora, osnovno ljudsko pravo. Jebat ga, došla druga vremena i kriteriji. Vi Posavljaci ste mi prirasli srcu, volim vas posebno zato sam se i vratio drugi put. Suborac me nije trebao puno nagovarati. Samo mi je žao što nismo imali snage stati četnicima na crtu i zaustavit ih. Bili jači, takva vremena bila. Pozdrav :bih:
Mi smo dali sve od sebe,istina sa bosanske strane nismo dobili nikakvu pomoć,čak kada smo i trazili u Gradačcu izgovor je bio da nemaju dozvolu iz Sarajeva.A u to vrijeme Gradačac je mirovao nije još bio u sukobima.Iako na vrlo malom prostoru Modriča i Odzak bilo je caa.15 000 Muslimana ostavili su nas na cijedilu.
Sto se tiče Hrvatske,samo mi jedno nije jasno.Slala je jedinice u Bos.Posavinu al ne u Odzak i Modriču.Odzak posto je oslobođeno par srpskih sela vise nije bilo HV osim nekih mali grupica.Jedini koji su bili skoro do kraja je ta grupa od Hijene nekih 20-25 ljudi (na pocetku)
Jasno mi je za Modriču al za Odzak nemam objasnjenja ,mislim da se mogla braniti l.obala r.Bosne.Kad se priča o HV i B.Posavini uglavnom je to Derventsko i Brodsko ratište.Pri povlačenju u B.Brodu sam vidio silnu tehniku i vojsku HV da je samo jedna jedinica bila na potezu Kula-Pećnik tesko da bi Srbi tu prošli.Jedino tenkovsko prohodni pravac je magistralni put ispod Kule,a mislim da bi jedna dobra iskusna ekipa mogla to drzati.
Ne znam ako znaš, molili smo Tuzlu da nam pomogne. Ništa, ni metka. Mi smo tamo ostavljeni sami. Od Sarajeva skroz ostavljeni, Hrvatska je bar nešto probala. I onda dođu raznorazni forumski hoštapleri prozivati mene i da sam agresor jer sam došao pomoći. Nezahvalne budale :roll: :run:
Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#64 Re: Moj ratni put

Post by Bobi »

Smirite se... :mrgreen: , sad cu ja ovo sve obrisat i vas dvojica se izljubite ..kissi kissi :mrgreen:
Škobo Habu
Posts: 8928
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#65 Re: Moj ratni put

Post by Škobo Habu »

tetejac wrote: 07/08/2020 03:11
Ne znam ako znaš, molili smo Tuzlu da nam pomogne. Ništa, ni metka. Mi smo tamo ostavljeni sami. Od Sarajeva skroz ostavljeni, Hrvatska je bar nešto probala. I onda dođu raznorazni forumski hoštapleri prozivati mene i da sam agresor jer sam došao pomoći. Nezahvalne budale :roll: :run:
Znači, tvoja logika ide ovako: daj te nam ljudstvo i municiju iz Tuzle i Sarajeva, a mi ćemo zato vrijeme biti pod direktnom komandom HV i zvaničnog Zagreba i Aliji jebavat' mater, jer to svakako "nije njegov rat"?

Je l' ko zvao u pomoć Tuzlu i Sarajevo kada je HV forsirala Savu u februaru '92?
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#66 Re: Moj ratni put

Post by tetejac »

Škobo Habu wrote: 07/08/2020 13:49
tetejac wrote: 07/08/2020 03:11
Ne znam ako znaš, molili smo Tuzlu da nam pomogne. Ništa, ni metka. Mi smo tamo ostavljeni sami. Od Sarajeva skroz ostavljeni, Hrvatska je bar nešto probala. I onda dođu raznorazni forumski hoštapleri prozivati mene i da sam agresor jer sam došao pomoći. Nezahvalne budale :roll: :run:
Znači, tvoja logika ide ovako: daj te nam ljudstvo i municiju iz Tuzle i Sarajeva, a mi ćemo zato vrijeme biti pod direktnom komandom HV i zvaničnog Zagreba i Aliji jebavat' mater, jer to svakako "nije njegov rat"?

Je l' ko zvao u pomoć Tuzlu i Sarajevo kada je HV forsirala Savu u februaru '92?
Nemam volje s tobom se prepucavat i objašnjavati. Evo ti dobor kule, čovjeka iz toga kraja lokalca. Neka ti on objasni kako je bilo, ko je gdje bio, ‘ko je došao pomoći a ‘ko je glavu okrenuo na drugu stranu. Neka ti objasni ‘ko je kosti ostavljao po Posavini. Može te stam bit zbog tih bljuvotina. Meni se neda, da ja tebi objašnjavam moju logiku kad si sam sve zaključio.
Škobo Habu
Posts: 8928
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#67 Re: Moj ratni put

Post by Škobo Habu »

tetejac wrote: 07/08/2020 15:18
Nemam volje s tobom se prepucavat i objašnjavati. Evo ti dobor kule, čovjeka iz toga kraja lokalca. Neka ti on objasni kako je bilo, ko je gdje bio, ‘ko je došao pomoći a ‘ko je glavu okrenuo na drugu stranu. Neka ti objasni ‘ko je kosti ostavljao po Posavini. Može te stam bit zbog tih bljuvotina. Meni se neda, da ja tebi objašnjavam moju logiku kad si sam sve zaključio.
Kulu sam pratio deset godina- najmanje - kada sam bio aktivan član Foruma.hr.

Riječ je o dosta objektivnom forumašu kada su prilike u Posavini u pitanju. Ne moram ja da se složim sa njim u svemu, ali je očito da je operisan od one ideološke ostrašćenosti koja je vladala na Forumu.hr, pogotovo kod hrvatskih desničara, a to je kako je za pad Posavine kriv Alija, odnosno bošnjačka strana. E, ti si im na ovome forumu najbliži.
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#68 Re: Moj ratni put

Post by tetejac »

Škobo Habu wrote: 07/08/2020 15:24
tetejac wrote: 07/08/2020 15:18
Nemam volje s tobom se prepucavat i objašnjavati. Evo ti dobor kule, čovjeka iz toga kraja lokalca. Neka ti on objasni kako je bilo, ko je gdje bio, ‘ko je došao pomoći a ‘ko je glavu okrenuo na drugu stranu. Neka ti objasni ‘ko je kosti ostavljao po Posavini. Može te stam bit zbog tih bljuvotina. Meni se neda, da ja tebi objašnjavam moju logiku kad si sam sve zaključio.
Kulu sam pratio deset godina- najmanje - kada sam bio aktivan član Foruma.hr.

Riječ je o dosta objektivnom forumašu kada su prilike u Posavini u pitanju. Ne moram ja da se složim sa njim u svemu, ali je očito da je operisan od one ideološke ostrašćenosti koja je vladala na Forumu.hr, pogotovo kod hrvatskih desničara, a to je kako je za pad Posavine kriv Alija, odnosno bošnjačka strana. E, ti si im na ovome forumu najbliži.
Bombaš, zaobiđi me s tim glupostima. Lijepo sam rekao da su bili jači. To što nam nitko nije htio pomoći s vaše strane nije moj problem. A to, što ti ja kao hrvatski vojnik smetam, što ti smeta što sam došao pomoći, to isto nije moj problem. Zaobiđi me sa glupostima ako nemaš nešto konstruktivno reći. Kome sam najbliži ili ne nema veze. Ima veze da sam bio tamo i prošao stvari o kojima pričam.
Škobo Habu
Posts: 8928
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#69 Re: Moj ratni put

Post by Škobo Habu »

tetejac wrote: 07/08/2020 15:35
Bombaš, zaobiđi me s tim glupostima. Lijepo sam rekao da su bili jači. To što nam nitko nije htio pomoći s vaše strane nije moj problem. A to, što ti ja kao hrvatski vojnik smetam, što ti smeta što sam došao pomoći, to isto nije moj problem. Zaobiđi me sa glupostima ako nemaš nešto konstruktivno reći. Kome sam najbliži ili ne nema veze. Ima veze da sam bio tamo i prošao stvari o kojima pričam.
Ni ti mi smataš kao takav, niti sam ja to negdje naveo. Samo mi trpaš nešto u usta što nisam rekao, e da bi ti imao kakvu-takvu argumentaciju za odgovor.

Kao prvo, veliki broj Bošnjaka je krvario za tu Posavinu, pa su dobili na kraju nogu u dupe od hrvatske države.
Danas njih niko ne spominje kada je u pitanju doprinos "domovinskom ratu", a što se tiče ratnih privilegija - oni najbolje znaju kako je bilo biti izdan te 92. i ostavljen na cjedilu.

I onda se takvi kao ti pitaju što su se kasnije prijavljivali u 7. Muslimansku ili 17. Krajišku?

Kad bolje razmislim - ti ne razumiješ uopšte poentu mog upisa.
Koliko znam, zapovjednik HZ Bosanska Posavine je jednom davno naveo kako oni nikakve naredbe nisu primali iz Sarajeva, niti je Sarajevo imalo ingerencije nad tamošnjim vojnim snagama. Čak je i PL, kao i TO, ratovao pod komandom HV.

Prema tome, kakvu vojnu i političku odgovornost ima tadašnje Sarajevo spram Posavine? Istu onu koju je, recimo, imao Tuđman u Istočnoj Bosni, zar ne?
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#70 Re: Moj ratni put

Post by tetejac »

Škobo Habu wrote: 07/08/2020 18:42
tetejac wrote: 07/08/2020 15:35
Bombaš, zaobiđi me s tim glupostima. Lijepo sam rekao da su bili jači. To što nam nitko nije htio pomoći s vaše strane nije moj problem. A to, što ti ja kao hrvatski vojnik smetam, što ti smeta što sam došao pomoći, to isto nije moj problem. Zaobiđi me sa glupostima ako nemaš nešto konstruktivno reći. Kome sam najbliži ili ne nema veze. Ima veze da sam bio tamo i prošao stvari o kojima pričam.
Ni ti mi smataš kao takav, niti sam ja to negdje naveo. Samo mi trpaš nešto u usta što nisam rekao, e da bi ti imao kakvu-takvu argumentaciju za odgovor.

Kao prvo, veliki broj Bošnjaka je krvario za tu Posavinu, pa su dobili na kraju nogu u dupe od hrvatske države.
Danas njih niko ne spominje kada je u pitanju doprinos "domovinskom ratu", a što se tiče ratnih privilegija - oni najbolje znaju kako je bilo biti izdan te 92. i ostavljen na cjedilu.

I onda se takvi kao ti pitaju što su se kasnije prijavljivali u 7. Muslimansku ili 17. Krajišku?

Kad bolje razmislim - ti ne razumiješ uopšte poentu mog upisa.
Koliko znam, zapovjednik HZ Bosanska Posavine je jednom davno naveo kako oni nikakve naredbe nisu primali iz Sarajeva, niti je Sarajevo imalo ingerencije nad tamošnjim vojnim snagama. Čak je i PL, kao i TO, ratovao pod komandom HV.

Prema tome, kakvu vojnu i političku odgovornost ima tadašnje Sarajevo spram Posavine? Istu onu koju je, recimo, imao Tuđman u Istočnoj Bosni, zar ne?
Sad ću ti odgovoriti i više ne. Prvo, trolaš temu sranjima. Tema je ratni put. Iznesi svoj ratni put, reci gdje si bio i gdje ti je bilo najteže. Drugo, ja i kula smo bili na istom ratištu u isto vrijeme. Mogu s njim o tome popričati bez da mi vi padobranci ne upadate sa trolanjem, vrijeđanjem itd. Treće, nigdje nikad nisam optužio Muslimane da se nisu borili za Posavinu. Dapače mislim da su se hrabro skupa sa Hrvatima borili. Četvrto, zašto bi itko dobio nogu u dupe od Hrvatske što se borio u Posavini? Posavina je u Bosni i Hercegovini koliko znam a i ako je itko dobio nogu u dupe dobili su i Hrvati i Muslimani 1992 i to od Sarajeva. Peto, da znaju kako je biti ostavljen na cjedilu. Vidjeli smo svi mi koji smo 1992 bili u Posavini. Šesto, nismo primali nikakve naredbe iz Sarajeva jer je Sarajevo bilo nezainteresirano za Posavinu. Rekao sam davno. Dok smo mi u Posavini ginuli, raja je po Sarajevu sjedila po kafićima i ispijali kave. Sedmo, PL i TO nije ratovao pod komandom HV-a ali u koordinacija sa HV, HVO jesu. Znači svi skupa protiv četnika. I zadnje osmo, nemoj više trolati temu ako nemaš ništa konstruktivno reći. Iznesi svoj ratni put, reci gdje si bio a tvoja mišljenja o Istočnoj Bosni piši negdje drugo. Savršeno me ne zanimaš da ti budem iskren, čisto sumnjam da si uopće bio u ratu a još čekam na onoj drugoj temi da postaviš klip Daidže kako ratuje protiv Armije u Vakufu. Dvije godine te čekam pa nigdje ništa. Žao mi je što vi padobranci sjebete neke teme pa i kad se ljudi nađu ne mogu popričati od vaših upadica, provokacija i vrijeđanja. Isto tako, ja sam zbog ‘trolanja’ dobio mjesec dana pa se čovjeku nisam ni mogao javiti dok evo vi non stop ulijećete i bez obzira što prijavim post nema baš sankcija. Ako nemate ništa pametno za reći i ne možete se držati teme zamolio bih moderatore kao što sam rekao na početku u prvom postu. Neka vam brišu postove i neka vas baniraju. Da normalni ljudi mogu popričati o temi.
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#71 Re: Moj ratni put

Post by PM72 »

Škobo habu,
Ja ti danas fino napisah...on je ”normalan” a svi ostali pišu sranja i trolaju...
dobor kula
Posts: 65
Joined: 11/01/2013 18:37

#72 Re: Moj ratni put

Post by dobor kula »

Škobo Habu wrote: 07/08/2020 15:24
tetejac wrote: 07/08/2020 15:18
Nemam volje s tobom se prepucavat i objašnjavati. Evo ti dobor kule, čovjeka iz toga kraja lokalca. Neka ti on objasni kako je bilo, ko je gdje bio, ‘ko je došao pomoći a ‘ko je glavu okrenuo na drugu stranu. Neka ti objasni ‘ko je kosti ostavljao po Posavini. Može te stam bit zbog tih bljuvotina. Meni se neda, da ja tebi objašnjavam moju logiku kad si sam sve zaključio.
Kulu sam pratio deset godina- najmanje - kada sam bio aktivan član Foruma.hr.

Riječ je o dosta objektivnom forumašu kada su prilike u Posavini u pitanju. Ne moram ja da se složim sa njim u svemu, ali je očito da je operisan od one ideološke ostrašćenosti koja je vladala na Forumu.hr, pogotovo kod hrvatskih desničara, a to je kako je za pad Posavine kriv Alija, odnosno bošnjačka strana. E, ti si im na ovome forumu najbliži.
Posavina je velika nepoznanica osim za one koji su bili tu 92 god.Mnogi pišu i pričaju o Posavini a vidjeli je samo na karti.Ukratko,Srce Posavine(Modriča i Odzak )su imali 15-18000 Muslimana,ostavili su nas na cjedilu(nasa vlast) ,trazili smo pomoć.Razumijem da je to mozda iz razloga ,pusti koridor u Posavini bolje nego da Srbi presjecaju negdje drugo,da odvoje Tuzlanski region.Al ebiga mene boli moj dom,moji mrtvi saborci,moji lični gubitci.I takvi kakvi i jesmo ostavljeni pruzali smo zestok otpor sa nasim komšijama Hrvatima.Nije u ovom kraju bilo nesto ni HV,pojedinci,grupice.
Snalazili smo se za mts,veliki dio smo dobili i iz Hrvatske.Dali je bilo "igranke" sa hrvatske strane neka pričaju moje komšije.
Ja nemogu abolirati svoju vladu sto nije ucinila nista(ni metka nismo dobili)i kriviti samo Hrvatsku.
Daj da rijesimo mi nase nesuglasice,dali je i koliko pomogla moja vlada.
3.mart počinju borbe za B.Brod ,znate li da su tada i Hrvati (domaći)ratovali pod ljiljanima.Mozda bi se stvari u Posavini odvijale i drugim pravcem da se nije desilo sto se desilo.
Citava moja jedinica ,a bilo nas je preko 450 smo sve do pada nosili ljiljane PL,koje nam je dao A.Pohara u aprilu mjesecu kada je prvi put dolazio da vidi nasu liniju obrane a pripojili smo se tada HVO jer smo imali isti cilj.A zadnji smo koji su pali na koridoru 9.7.1992.Nikada nas nisu ni spomenuli,spominju se neka 72 sata kada je presjecen koridor kod Brčkog.Padom nasih gradova mnogi Muslimani su bili na Oraskom ratistu.Pogledajte grb Posavskog kantona izmedu ostalog nalaze se i ljiljani.Pročitajte priču kada je moja brigada 93g forsirala Savu pokusavajući ponovo doći u Odzak,pogledajte imena.
https://blog.vecernji.hr/ratne-price/op ... ngela-2500
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#73 Re: Moj ratni put

Post by Nekako s proljeća »

Zna li se i koji je pravi razlog zašto je sistemom veze zapovjednik (Božić-Lubina) izdao prvu zapovjed za povlačenje.
Škobo Habu
Posts: 8928
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#74 Re: Moj ratni put

Post by Škobo Habu »

tetejac wrote: 07/08/2020 19:30
Sad ću ti odgovoriti i više ne. Prvo, trolaš temu sranjima. Tema je ratni put. Iznesi svoj ratni put, reci gdje si bio i gdje ti je bilo najteže.
[/quote]

Dovoljno je kazati da sam cio rat proveo u Olovu.
Drugo, ja i kula smo bili na istom ratištu u isto vrijeme. Mogu s njim o tome popričati bez da mi vi padobranci ne upadate sa trolanjem, vrijeđanjem itd
Vi slobodno pričajte, ali moraš znati da je ovo forum, za evociranje sjećanja imaš kafanu, pobogu.
. Treće, nigdje nikad nisam optužio Muslimane da se nisu borili za Posavinu. Dapače mislim da su se hrabro skupa sa Hrvatima borili.
Nigdje tebe nisam ni spomenu, već taj desničarski diksurs koji preovladava u Hrvatskoj, kako su se, eto, Hrvati borili po Posavini, a Bošnjaci ispijali kafe.
To je ona ista spika koju smo mogli čuti po Hercegovini 1992. godine, da Hrvati ratuju, a bošnjačke izbjeglice se sunčaju po Makarskoj.
Četvrto, zašto bi itko dobio nogu u dupe od Hrvatske što se borio u Posavini? Posavina je u Bosni i Hercegovini koliko znam a i ako je itko dobio nogu u dupe dobili su i Hrvati i Muslimani 1992 i to od Sarajeva
Od Sarajeva? Pa je l' to bilo Franji u interesu da se rat iz Hrvatske prebaci na tlo BiH ili Aliji?
Ko razoruža specijalnu jedinicu MUP-a iz Sarajeva u februaru 1992. godine u Bosanskom Brodu, koja je došla da uspostavi red i mir?
Ko ih je poslao nazad u Sarajevo?
. Peto, da znaju kako je biti ostavljen na cjedilu. Vidjeli smo svi mi koji smo 1992 bili u Posavini.
Za razliku od tebe, koji si ostao u Hrvatskoj nakon pada Posavine, gro Bošnjaka je nastavio svoj ratni put tako što se kasnije prijavio u jedinice ABiH i nastavio ratovati po raznim ratištima. Imao sam priliku upoznati neke od njih i vrlo dobro znam njihovu stranu priče.
Šesto, nismo primali nikakve naredbe iz Sarajeva jer je Sarajevo bilo nezainteresirano za Posavinu. Rekao sam davno. Dok smo mi u Posavini ginuli, raja je po Sarajevu sjedila po kafićima i ispijali kave.
Ovaj navod je čista laž. Dok ovdje prosipaš tu filozofiju kako samo oni koju su bili u Posavini imaju pravo govoriti o tamošnjim sukobima i da su svi ostali padobranci, pričaš o Sarajevu i ostalim gradovima, a u stvari pojma nemaš kako je bilo u tim gradovima.
U Sarajevu prvi sukobi započinju odmah poslije međunarodnog priznanja BiH, i nema tu mnogo razlike između Posavine i ostatka zemlje.
No, vidim da ti o tome baš puno i ne znaš.
Sedmo, PL i TO nije ratovao pod komandom HV-a ali u koordinacija sa HV, HVO jesu. Znači svi skupa protiv četnika.
Uglavnom, linija zapovjedanja je išla od Glavnog stožera. Nije bilo duple linije zapovjedanja. Znam o čemu pričam.
I zadnje osmo, nemoj više trolati temu ako nemaš ništa konstruktivno reći. Iznesi svoj ratni put, reci gdje si bio a tvoja mišljenja o Istočnoj Bosni piši negdje drugo. Savršeno me ne zanimaš da ti budem iskren, čisto sumnjam da si uopće bio u ratu a još čekam na onoj drugoj temi da postaviš klip Daidže kako ratuje protiv Armije u Vakufu. Dvije godine te čekam pa nigdje ništa. Žao mi je što vi padobranci sjebete neke teme pa i kad se ljudi nađu ne mogu popričati od vaših upadica, provokacija i vrijeđanja. Isto tako, ja sam zbog ‘trolanja’ dobio mjesec dana pa se čovjeku nisam ni mogao javiti dok evo vi non stop ulijećete i bez obzira što prijavim post nema baš sankcija. Ako nemate ništa pametno za reći i ne možete se držati teme zamolio bih moderatore kao što sam rekao na početku u prvom postu. Neka vam brišu postove i neka vas baniraju. Da normalni ljudi mogu popričati o temi.
O tom tvom Dajdži je ovdje dosta toga rečeno. Taj ološ je na kraju udružio snage sa ološem tipa Juke Prazine, petokolonašem koji je minirao odnosne među jedinicama TO i završio među bobanovcima likvidirajući pripadnike ABiH po Mostaru.

Jednom riječju - ustaška govna.
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#75 Re: Moj ratni put

Post by Comanche »

Pustite ljude nek pišu o njihocim iskustvima iz Posavine. Niste tamo bile ne znate osim onoga što vam je servirano od vladajuće stranke.

Na početku rata, mnogi gradovi u Posavini su bili totalno zaboravljeni od vlade u SA, uostalom kao i mnogi drugi gradovi širom BiH. Hrvatska je na početku koliko toliko pomogla. Tek kasnije su počela da stižu pojačanja i MTS iz Tuzle.

Ne gurajte nos gdje mu nije mjesto.
Post Reply