Moguce zatvaranje GIKL-a

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#51 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by Heller »

Ma i da se zatvori otvorice se kroz par dana jer ce uloziti pare. Eto treba zbog radnih mjesta pustiti da rade sta hoce. Dovoljno je vidjeti ko im je generalni direktor.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#52 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by славянин »

Image
Heller wrote:Ma i da se zatvori otvorice se kroz par dana jer ce uloziti pare. Eto treba zbog radnih mjesta pustiti da rade sta hoce. Dovoljno je vidjeti ko im je generalni direktor.
samo naprijed !!
User avatar
Leverage
Posts: 9513
Joined: 27/05/2018 16:32

#53 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by Leverage »

Koji infantilni folovi, znači ako ne želite da vas truje najveći zagađivač na Balkanu onda ste za nargila barove.

Ali hajde, mora neko da izigrava i klauna.
User avatar
howdy
Posts: 3545
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#54 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by howdy »

Haris.ba wrote:Odakle Lukavcu voda za pice?
U Lukavcu voda nije za pice, nije dovoljno dobra ni za higijenske potrebe.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#55 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by Haris.ba »

Da. Ali iz kojeg postrojenja i takva voda dolazi? I cijeg?
User avatar
Leverage
Posts: 9513
Joined: 27/05/2018 16:32

#56 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by Leverage »

Haris.ba wrote:Da. Ali iz kojeg postrojenja i takva voda dolazi? I cijeg?
Da, stvarno treba da radi azotara da bi funkcionisalo postrojenje za vodu.

To postrojenje će i dalje raditi, nema nikakve veze s ovim što pričamo, džaba spinuješ.
User avatar
howdy
Posts: 3545
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#57 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by howdy »

Haris.ba wrote:Da. Ali iz kojeg postrojenja i takva voda dolazi? I cijeg?
Postrojenje za preradu vode je u vlasnistvu GIKIL-a, izvor pitke vode je pronadjen ali zbog politike nikad nije iskoristen za napajanje gradske mreze.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#58 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by Heller »

славянин wrote:Image
Heller wrote:Ma i da se zatvori otvorice se kroz par dana jer ce uloziti pare. Eto treba zbog radnih mjesta pustiti da rade sta hoce. Dovoljno je vidjeti ko im je generalni direktor.
samo naprijed !!
De mi samo objasni šta ovo treba da znači, kad moja firma koja je prehrambena industrija može uložiti sjoro dva miliona u sistem kanalizacije i filtracije tekućeg itpada zašto GIKIL može raditi šta hoće?

@haris.ba

Nije mi jasno zašto ne koriste Tuzlansku fabriku vode, iz Modraca, Tuzla ionako ne koristi čitav kapacitet postrojenja.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#59 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by Haris.ba »

A sto postrojenje sve ove godine se ne izuzme od Koksare? Ako je jednostavno da ce nastaviti sa radom?

Hocu da kazem, problem Koksare nije samo ugasiti postrojenje.

Koksara je Lukavcu ko motor autu. Mozes ugasiti motor zato sto zagadjuje. Ali neces daleko stici.
Mozes i elektricni motor ubaciti. Ali odakle lova?
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#60 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by Heller »

Haris.ba wrote:A sto postrojenje sve ove godine se ne izuzme od Koksare? Ako je jednostavno da ce nastaviti sa radom?

Hocu da kazem, problem Koksare nije samo ugasiti postrojenje.

Koksara je Lukavcu ko motor autu. Mozes ugasiti motor zato sto zagadjuje. Ali neces daleko stici.
Mozes i elektricni motor ubaciti. Ali odakle lova?
Pa Koksara valjda treba svoje obaveze da ispunjava, nece im država pare davat.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#61 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by славянин »

Heller wrote:
Haris.ba wrote:A sto postrojenje sve ove godine se ne izuzme od Koksare? Ako je jednostavno da ce nastaviti sa radom?

Hocu da kazem, problem Koksare nije samo ugasiti postrojenje.

Koksara je Lukavcu ko motor autu. Mozes ugasiti motor zato sto zagadjuje. Ali neces daleko stici.
Mozes i elektricni motor ubaciti. Ali odakle lova?
Pa Koksara valjda treba svoje obaveze da ispunjava, nece im država pare davat.
Pa nisu Gras jelde :lol:
User avatar
howdy
Posts: 3545
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#62 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by howdy »

славянин wrote:
Heller wrote:
Haris.ba wrote:A sto postrojenje sve ove godine se ne izuzme od Koksare? Ako je jednostavno da ce nastaviti sa radom?

Hocu da kazem, problem Koksare nije samo ugasiti postrojenje.

Koksara je Lukavcu ko motor autu. Mozes ugasiti motor zato sto zagadjuje. Ali neces daleko stici.
Mozes i elektricni motor ubaciti. Ali odakle lova?
Pa Koksara valjda treba svoje obaveze da ispunjava, nece im država pare davat.
Pa nisu Gras jelde :lol:
GIKIL se prlikom potpisivanja ugovora obavezao na ulaganja u iznosu od 111 miliona dolara. Pogodi koliko je ulozio. Ulozio je imovinu Koksare pod hipoteku :lol:
Nije mu ovo Peking :evil:
User avatar
Leverage
Posts: 9513
Joined: 27/05/2018 16:32

#63 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by Leverage »

Haris.ba wrote:A sto postrojenje sve ove godine se ne izuzme od Koksare? Ako je jednostavno da ce nastaviti sa radom?

Hocu da kazem, problem Koksare nije samo ugasiti postrojenje.

Koksara je Lukavcu ko motor autu. Mozes ugasiti motor zato sto zagadjuje. Ali neces daleko stici.
Mozes i elektricni motor ubaciti. Ali odakle lova?
Tako što je do prije dvije godine na vlasti bila SDA. Ako to nije dovoljno objašnjenje onda ne znam šta je. Postoji više načina da se riješi problem vodosnabdijevanja u Lukavcu, a do tad će raditi sve kako radi i sada.

Koksara je bila motor za Lukavac prije rata, koksara je danas samo problem za Lukavac, poslovanje na ivici likvidnosti, dugovanja enormna a zagađenja nepodnošljiva. Zašto bih ja trpio to zagađenje koje mi narušava zdravlje i generalno je nepodnošljivo? Sve i da je motor, a nije, niko u Lukavcu više ne želi da udiše ovakav vazduh.

Potpuno mi je nevjerovatno da neko od mene očekuje da udišem ovo smeće od vazduha radi nekog višeg cilja. Eto vozi ti sebi koksaru u Sarajevo sve sa ovih 1000 radnika pa ti udiši.
User avatar
howdy
Posts: 3545
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#64 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by howdy »

Leverage wrote:
Haris.ba wrote:A sto postrojenje sve ove godine se ne izuzme od Koksare? Ako je jednostavno da ce nastaviti sa radom?

Hocu da kazem, problem Koksare nije samo ugasiti postrojenje.

Koksara je Lukavcu ko motor autu. Mozes ugasiti motor zato sto zagadjuje. Ali neces daleko stici.
Mozes i elektricni motor ubaciti. Ali odakle lova?
Tako što je do prije dvije godine na vlasti bila SDA. Ako to nije dovoljno objašnjenje onda ne znam šta je. Postoji više načina da se riješi problem vodosnabdijevanja u Lukavcu, a do tad će raditi sve kako radi i sada.

Koksara je bila motor za Lukavac prije rata, koksara je danas samo problem za Lukavac, poslovanje na ivici likvidnosti, dugovanja enormna a zagađenja nepodnošljiva. Zašto bih ja trpio to zagađenje koje mi narušava zdravlje i generalno je nepodnošljivo? Sve i da je motor, a nije, niko u Lukavcu više ne želi da udiše ovakav vazduh.

Potpuno mi je nevjerovatno da neko od mene očekuje da udišem ovo smeće od vazduha radi nekog višeg cilja. Eto vozi ti sebi koksaru u Sarajevo sve sa ovih 1000 radnika pa ti udiši.
Pa frajer je uvozio ugalj iz Australije, naravno iz rudnika koji su njegovo vlasnistvo, po cijenama 3 puta vecim nego lokalni, izvlacio kapital ko veliki, dolara nije ulozio u postrojenje a likovi se loze na neku ekonomsku propast :lol:
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#65 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by Heller »

Ja koliko znam u BiH nema uglja za Koksare trenutno.
User avatar
howdy
Posts: 3545
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#66 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by howdy »

Heller wrote:Ja koliko znam u BiH nema uglja za Koksare trenutno.
Ja mislim da ima, nije se uvozio dok je Marsal bio ziv.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#67 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by Heller »

howdy wrote:
Heller wrote:Ja koliko znam u BiH nema uglja za Koksare trenutno.
Ja mislim da ima, nije se uvozio dok je Marsal bio ziv.
Dok je Maršal bio živ Lipnica se eksploatisala, trenutno se ne eksploatiše. Za izvlačenje para sve stoji.
User avatar
Leverage
Posts: 9513
Joined: 27/05/2018 16:32

#68 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by Leverage »

howdy wrote: Pa frajer je uvozio ugalj iz Australije, naravno iz rudnika koji su njegovo vlasnistvo, po cijenama 3 puta vecim nego lokalni, izvlacio kapital ko veliki, dolara nije ulozio u postrojenje a likovi se loze na neku ekonomsku propast :lol:
Pa to mu je bio cilj cijelo vrijeme, u talu sa Tarikom, Dževadom i kompanijom koji su mu pustili da radi šta hoće. Obavezao se ulagati u stotinama miliona i to u prvih nekoliko godina i niko nije našao za shodno da izvrši reviziju ugovora o privatizaciji. Veliki broj radnika se može penzionisati, da se uplati po nekoliko godina staža i da se to zaokruži, nisu to neke velike pare. Svi ljudi koje znam a koji rade u koksari su sa manje od 5 godina staža do penzije. Bezveze ba priča, ljudi pričaju kao da se radi o predratnoj koksari. On sebi napravio žičaru da se voza a meni otrov i još se nešto uzjogunio. Mohune.
User avatar
howdy
Posts: 3545
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#69 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by howdy »

Heller wrote:
howdy wrote:
Heller wrote:Ja koliko znam u BiH nema uglja za Koksare trenutno.
Ja mislim da ima, nije se uvozio dok je Marsal bio ziv.
Dok je Maršal bio živ Lipnica se eksploatisala, trenutno se ne eksploatiše. Za izvlačenje para sve stoji.
Ugljem i jest izvlacio pare. Uglja za koksare u Bosni ima. Nije valjda Koksara izgradjena slucajno na mjestu gdje je izgradjena.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1605
Joined: 11/06/2011 07:36

#70 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by Kiki_Musampa »

Radio sam nekoliko mjeseci u komercijali Gikil-a,i ako je po onom što sam tamo čuo istina,ugalj sa naših prostora nije mogao dati dobar koks, pa se uvozio iz Amerike ,Mađarske i još nekih zemalja. Koks se gasi sa vodom,i naš se nije mogao koristiti za to,jer nije imao vrijednosti kasnije koje su bile potrebne za industriju. Indijci su skontali fol,da koks umjesto vodom,gase vodom i amonijakom /odatle konstantni smrad u Lukavcu/, i tako se na koksu stvara kora,koja ga čini kao da je kvalitetan.

Takodjer je dok sam ja radio bio incident,omanji, gdje su indijci potrošili federalne rezerve uglja,negdje oko 30.000 tona,jer je ** No links ** u krugu fabrike valjda.
User avatar
studeni76
Posts: 5422
Joined: 03/06/2009 14:12

#71 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by studeni76 »

Nego šta ćemo kad zatvorimo koksaru, sodu, cementaru pa i TE Tuzla?! Vidim sve ekonomisti neki, kako dalje? Manite te priče da će se živit od čistog zraka
Btw još jednom, Lukavac je nastao kao industrijsko naselje pored fabrike a ne obratno! Niko nije tjerao naše pretke da se ovdje naseljavaju, moglo se ostat u Jaruškama, Orahovici, Turiji ili Kruševici pa uživati u čistom zraku (ni tamo ga zimi nema zbog kotlovnica)
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#72 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by seoBIH »

Ako ne ispunjava ekoloske uvjete, NARAVNO DA TREBA ZATVORITI.

Ljudi, jeste li vi normalni? Ako nesto zagadjuje okolinu, onda to i ne treba da postoji.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#73 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by Heller »

howdy wrote:
Ugljem i jest izvlacio pare. Uglja za koksare u Bosni ima. Nije valjda Koksara izgradjena slucajno na mjestu gdje je izgradjena.
Po nekadašnjim standardima. Bez lipnickog uglja nema sanse da se standardi dosegnu.
User avatar
studeni76
Posts: 5422
Joined: 03/06/2009 14:12

#74 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by studeni76 »

seoBIH wrote:Ako ne ispunjava ekoloske uvjete, NARAVNO DA TREBA ZATVORITI.

Ljudi, jeste li vi normalni? Ako nesto zagadjuje okolinu, onda to i ne treba da postoji.
Nije točno! Treba uvest u zakonske okvire. Bez industrije mi smo propali!
User avatar
Leverage
Posts: 9513
Joined: 27/05/2018 16:32

#75 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by Leverage »

studeni76 wrote:Nego šta ćemo kad zatvorimo koksaru, sodu, cementaru pa i TE Tuzla?! Vidim sve ekonomisti neki, kako dalje? Manite te priče da će se živit od čistog zraka
Btw još jednom, Lukavac je nastao kao industrijsko naselje pored fabrike a ne obratno! Niko nije tjerao naše pretke da se ovdje naseljavaju, moglo se ostat u Jaruškama, Orahovici, Turiji ili Kruševici pa uživati u čistom zraku (ni tamo ga zimi nema zbog kotlovnica)
Ko spominje TE i ostalo, šta spinuješ bezveze, ti si kao neki ekonomski stručnjak, šta ti znaš uopšte kakvi su to pozitivni ekonomski efekti zbog rada koksare? Vršio si neka istraživanja?

Koksara se zatvara i to je svima jasno, svako ko imalo misli o vlastitom zdravlju u Lukavcu pozdravit će ovakvu odluku. Ti ako radiš tamo, žao mi je, traži drugog posla.
Post Reply