Moguce zatvaranje GIKL-a

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#26 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by славянин »

high_volume wrote:
VladaFBiH wrote:
high_volume wrote: Pitam šta je bolje: umrijeti od besparice zbog gubitka posla u GIKIL-u, ili umrijeti otrovan GIKIL-ovim smećem...
*eben je izbor ili umrijeti od gladi ili od "smrada" - rješenje je da fabrika radi ali uz poštovanje eko normi uz neki razuman rok... nadam se da si svjestan koliko je direktno i indirektno firmi/ljudi zaposleno (indirektno se računa 5x najmanje+ firme koje žive od njih) i koji bi ovo udar bio na TK kanton i cijelu FBiH...
Nisam protiv GIKIL-a, nisam protiv rada te fabrike, nemam ništa protiv Indijaca ili vlasnika ove koksare, ali jesam protiv trovanja ljudi i životinja, protiv zagađenja okoliša, naročito drskog i kontinuiranog, kakav provodi GIKIL već godinama, samo zato što nam je vlast loša ili njeni šefovi neobrazovani, korumpirani... Da li bi vlasnici GIKIL-a ovakvu proizvodnju, kojom zagađuju okoliš Lukavca i doline Spreče, mogli provoditi u bilo kojoj državi EU, u bilo kojoj drugoj evropskoj, pa i bilo kojoj drugoj svjetskoj državi... Izuzev Indije, nekih dijelova Kine i nekoliko država sličnih bosanskoj, ne bi sigurno. Čak bi i za slično onečišćenje rijeke kao što su potrovali Spreču, bili ekspresno zatvoreni i platili globu, od koje bi se teško opravili.

BiH ima okolinske zakone. Svi ih moraju poštovati, pa i uprava GIKIL-a. Tu nema rasprave, taman da je zaposleno 10.000 radnika.
Jeli to BiH u EU ?? jesmo na tom nivou ?? Zasto li Indija,Kina itd to dopustaju hmmmmm
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#27 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by Heller »

Zatvaraj. Cijeli život se nekom negdje progledava kroz prste i zato smo vukojebina. Indijci au gamad da ih nema, i izvuće svaku marku, neće maticu zamijenit dok ih ne natjeraš, ista govna ko evridž Balknac. Pare imaju samo ne daju. Lijepi kazne. Ionako im je vlasništvo 50-50.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24855
Joined: 08/09/2005 20:08

#28 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by Haris.ba »

A sta je vlasnistvo lapo lapo? :mrgreen:

Treba uci u detalje sta je cije. Zanimljiva je to prica.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#29 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by Heller »

Haris.ba wrote:A sta je vlasnistvo lapo lapo? :mrgreen:

Treba uci u detalje sta je cije. Zanimljiva je to prica.
Gikil je koliko ja znam zajednicka firma Global Ispata i KHKa.
User avatar
studeni76
Posts: 5422
Joined: 03/06/2009 14:12

#30 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by studeni76 »

Eh kad se samo sjetim sreće kod ljudi kad je trebala proradit "koksara" pa "soda" i "cementara". Al šta djeca znaju, najlakše je reći zatvaraj. A par hiljada porodica će se već snaći, SDA će to brzo sredit :-) bavit ćemo se turizmom, napravit ćemo more!
Btw sve te fabrike su prije 30god radile bez filtera i sa većim kapacitetom, još veći zagadjivači bili. Samo tada se nije smjelo tražit zatvaranje, milicija hapsila
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#31 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by славянин »

studeni76 wrote:Eh kad se samo sjetim sreće kod ljudi kad je trebala proradit "koksara" pa "soda" i "cementara". Al šta djeca znaju, najlakše je reći zatvaraj. A par hiljada porodica će se već snaći, SDA će to brzo sredit :-) bavit ćemo se turizmom, napravit ćemo more!
Btw sve te fabrike su prije 30god radile bez filtera i sa većim kapacitetom, još veći zagadjivači bili. Samo tada se nije smjelo tražit zatvaranje, milicija hapsila
Sjecas se HAK-a .... "upozorava se stanovnistvo da hitno krene na brda i sto visu nadmorsku visinu zbog ostecenja na postrojenjima HAKa"

Niko ni pis nije smio - samo se pitalo koliko visoko da se bjezi :D
User avatar
studeni76
Posts: 5422
Joined: 03/06/2009 14:12

#32 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by studeni76 »

Zaboravljaju ljudi kako je nekad padao crn snijeg. Kako smo kao djeca puštani iz škole zbog zagadjenja pa sa vlažnim maramicama preko nosa išli kući. Al u onom sistemu se nije kritikovalo!
I ono glavno, Lukavac je nastao pored fabrika a ne obratno. Da nema industrije ovdje bi bila močvara! Znači niko nas nije tjerao da se ovdje naselimo. Da treba bolje, treba al valja biti pametan. Zatvaranje nije rješenje
User avatar
howdy
Posts: 3545
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#33 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by howdy »

studeni76 wrote:Eh kad se samo sjetim sreće kod ljudi kad je trebala proradit "koksara" pa "soda" i "cementara". Al šta djeca znaju, najlakše je reći zatvaraj. A par hiljada porodica će se već snaći, SDA će to brzo sredit :-) bavit ćemo se turizmom, napravit ćemo more!
Btw sve te fabrike su prije 30god radile bez filtera i sa većim kapacitetom, još veći zagadjivači bili. Samo tada se nije smjelo tražit zatvaranje, milicija hapsila

Fabrika sode danas proizvodi 1200 tona sode dnevno, u ta tvoja ''najbolja'' vremena je proizvodila 400 tona dnevno, a za svaku tonu proizvedene sode mora se spalit tona uglja tako da ta tvoja prica ne pije bas puno vode. KHK je redovno radio godisnje remonte po predvidjenoj proceduri, Koksara se danas raspada. Cementara je jedina uradila nesto po pitanju ekologije.
Otidjite malo do Bihaca pa pitajte u apotekama koliko izdaju ventolin i flixotide pumpica a zatim svratite malo do Lukavca pa obidjite apoteke sa istim pitanjem. Eno niko ni u Bihacu nije umro jer tamo nema koksare, fabrike sode i cementare. Dakle, uvijek ima rjesenje :D
User avatar
studeni76
Posts: 5422
Joined: 03/06/2009 14:12

#34 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by studeni76 »

Ništa onda, zatvarajte. Bake je rekao da će zaposlit 100 000, neka se sjeti onda i TK
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#35 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by славянин »

studeni76 wrote:Ništa onda, zatvarajte. Bake je rekao da će zaposlit 100 000, neka se sjeti onda i TK
Brzo ce 2028 - tamam ce pomrijeti 100 000 radnika pa ce se to konsolidovati :D
User avatar
howdy
Posts: 3545
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#36 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by howdy »

studeni76 wrote:Ništa onda, zatvarajte. Bake je rekao da će zaposlit 100 000, neka se sjeti onda i TK
Treba zatvorit. Ovako vise ne ide.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#37 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by славянин »

Glupi Kinezi
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Glavni grad... a o Shenzenu i ostalim industrijskim gradovima da ne pricam :roll:

Sreca mi smo bogati i pametni pa cemo ekoloski to odmah fuzijske elektrane praviti
User avatar
howdy
Posts: 3545
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#38 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by howdy »

U toj istoj Kini koju toliko gotivis na emisiji zagadjenja indeksa 50 se smanjuje proizvodnja, ogranicava saobracaj i djeca ne idu u skolu, znaci epizoda uzbune. U Lukavcu na emisiji zagadjenja indeksa 800 se normalno obavljaju dnevne aktivnosti cak sta vise pojacava se aktivnost privrede :D :lol: Nece x zraka kroz bosnjaka :D

Uostalom, mi tezimo EU a ne Kini. :D
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#39 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by славянин »

howdy wrote:U toj istoj Kini koju toliko gotivis na emisiji zagadjenja indeksa 50 se smanjuje proizvodnja, ogranicava saobracaj i djeca ne idu u skolu, znaci epizoda uzbune. U Lukavcu na emisiji zagadjenja indeksa 800 se normalno obavljaju dnevne aktivnosti cak sta vise pojacava se aktivnost privrede :D :lol: Nece x zraka kroz bosnjaka :D

Uostalom, mi tezimo EU a ne Kini. :D
Salis se... poredis Peking u kojem prodje i po 2 mjeseca da ne vidis sunce i Lukavac :lol:
User avatar
howdy
Posts: 3545
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#40 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by howdy »

славянин wrote:
howdy wrote:U toj istoj Kini koju toliko gotivis na emisiji zagadjenja indeksa 50 se smanjuje proizvodnja, ogranicava saobracaj i djeca ne idu u skolu, znaci epizoda uzbune. U Lukavcu na emisiji zagadjenja indeksa 800 se normalno obavljaju dnevne aktivnosti cak sta vise pojacava se aktivnost privrede :D :lol: Nece x zraka kroz bosnjaka :D

Uostalom, mi tezimo EU a ne Kini. :D
Salis se... poredis Peking u kojem prodje i po 2 mjeseca da ne vidis sunce i Lukavac :lol:
Bujrum, preseli se u Lukavac :D
Mani se suncanja, dodji da osjetis sve blagodeti vazdusne banje :lol:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#41 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by славянин »

howdy wrote:
славянин wrote:
howdy wrote:U toj istoj Kini koju toliko gotivis na emisiji zagadjenja indeksa 50 se smanjuje proizvodnja, ogranicava saobracaj i djeca ne idu u skolu, znaci epizoda uzbune. U Lukavcu na emisiji zagadjenja indeksa 800 se normalno obavljaju dnevne aktivnosti cak sta vise pojacava se aktivnost privrede :D :lol: Nece x zraka kroz bosnjaka :D

Uostalom, mi tezimo EU a ne Kini. :D
Salis se... poredis Peking u kojem prodje i po 2 mjeseca da ne vidis sunce i Lukavac :lol:
Bujrum, preseli se u Lukavac :D
Mani se suncanja, dodji da osjetis sve blagodeti vazdusne banje :lol:
Image
:wink: za 15 godina 450 000 000 ljudi iz siromastva u srednju klasu...
User avatar
howdy
Posts: 3545
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#42 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by howdy »

Bolje siromasan nego dobit rak pa ga lijecit SMS-ovima. Razbijas argumentima, ti u Pekingu nisi bio garantujem a ja u Lukavcu zivim :D
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#43 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by славянин »

howdy wrote:Bolje siromasan nego dobit rak pa ga lijecit SMS-ovima. Razbijas argumentima, ti u Pekingu nisi bio garantujem a ja u Lukavcu zivim :D
Cime garantujes :D
User avatar
howdy
Posts: 3545
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#44 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by howdy »

славянин wrote:
howdy wrote:Bolje siromasan nego dobit rak pa ga lijecit SMS-ovima. Razbijas argumentima, ti u Pekingu nisi bio garantujem a ja u Lukavcu zivim :D
Cime garantujes :D
Obrazom :D , ne radim ni u jednoj od ove 3 fabrike a ziv sam :D
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#45 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by славянин »

howdy wrote:
славянин wrote:
howdy wrote:Bolje siromasan nego dobit rak pa ga lijecit SMS-ovima. Razbijas argumentima, ti u Pekingu nisi bio garantujem a ja u Lukavcu zivim :D
Cime garantujes :D
Obrazom :D , ne radim ni u jednoj od ove 3 fabrike a ziv sam :D
De ti to podebljaj kakvim parama pa slikica par opalim :D
A bio sam i u Lukavcu - imam i prijatelja dole.Gore ti je valjda cemetara sto te zatrpava onom prasinom jel :wink:
User avatar
howdy
Posts: 3545
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#46 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by howdy »

Pare nisu problem, problem je zagadjenje :D
Soda je najveci emiter prasine, ali o tom potom, tek se pocelo. Prvo Koksara.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#47 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by славянин »

howdy wrote:Pare nisu problem, problem je zagadjenje :D
Soda je najveci emiter prasine, ali o tom potom, tek se pocelo. Prvo Koksara.
Da vam je sa srecom onda.... samo zatvaraj.Slijedite trend.. sisa barove otvarati - da grad fino mirise a zna se da od toga se pare prave i ekonomija jaca :wink:
User avatar
Leverage
Posts: 9513
Joined: 27/05/2018 16:32

#48 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by Leverage »

славянин wrote:
howdy wrote:Pare nisu problem, problem je zagadjenje :D
Soda je najveci emiter prasine, ali o tom potom, tek se pocelo. Prvo Koksara.
Da vam je sa srecom onda.... samo zatvaraj.Slijedite trend.. sisa barove otvarati - da grad fino mirise a zna se da od toga se pare prave i ekonomija jaca :wink:
Ti dođi u Lukavac živit' pa onda se zalaži za opstanak kad budeš udisao najzagađeniji vazduh od Pekinga do Pekinga na drugu stranu.

Zatvaranje kao jedina opcija, ovaj folklor oko pružanja šansi za opstanak služi samo da se ne kaže eno ih odma zatvorili fabriku nego da se na kraju kaže eto pokušali smo sve pa ništa ne ide. Koksara je potpuno isto zagađivala i prije 5 godina ali se ovakva priča nije potezala, a sad se poteže. Zašto? Zato što je kucnuo čas.

Savršeno me ne zanima šta će biti s tih 1000 radnika, ni njih nije zanimalo kako sam se ja snalazio za posao. Zanima me da vazduh u Lukavcu bude čist.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24855
Joined: 08/09/2005 20:08

#49 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by Haris.ba »

Odakle Lukavcu voda za pice?
User avatar
Leverage
Posts: 9513
Joined: 27/05/2018 16:32

#50 Re: Moguce zatvaranje GIKL-a

Post by Leverage »

Haris.ba wrote:Odakle Lukavcu voda za pice?
Nema je. Iz česme izlazi neki preko svake mjere hlorisani mulj koji nije dobar ni za podaprat' se.
Post Reply