Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post Reply
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#301 Re: !

Post by Vodenjak »

spongebob wrote:
BigBoss wrote:Vodenjak, ti si iz tamo krajine (RS), pa zasto se ne vratis i ne zivis sa njima????? :D :D Sigurno zato sto bi ti bilo dobro. :?
bezze ti ovaj komentar BigBoss

@Vodenjak

ja sam mislio na iskren otklon od fasisticke ideologije. Ma koliko mi bili otvoreni za normalno drustvo (MI, BOSANCI I HERCEGOVCI), nazalost ne vjerujem u iskrenost takvog statementa od strane Srba.
Da, mogu reci da imam predrasude prema Srbima i da je to moj veliki problem :( (bojim se da ce ovaj smajlic banalizovat ozbiljnost problema)
@spongebob, meni licno ti ne treba bilo sta da objasnjavas!
Ono sto si napisao na ovoj temi zapravo je potpuno istinito i nemas nikakvog razloga da smatras da u bilo cemu grijesis. Ne bih zelio da si tako shvatio moj post!
Ni u jednom tvom postu nisam vidio bilo kakvu iskljucivost i smatram da i te kako dobro rezonujes.
I mene je danas izbacio iz cipela onaj idiot koji je poceo da pametuje o tome sta Bosnjaci treba da urade da bi zadrzali BiH, ali to ne znaci da ja sve pripadnike njegove nacije gledam kroz njega!

A osjeti se da ni ti nisi od onih koji generalizuju!

A sto se tice onog boldiranog...
Ja sam sa sobom DAVNO rascistio da se ja NIKAD necu rijesiti tih predrasuda!
Ono sto ja radim je da odrzavam kontakte sa onim Srbima za koje znam da su ostali ljudi, a sa onima koje ne poznajem vise sam nego obazriv ali ne i zatvoren! Upoznao sam i nakon rata Srba s kojima sam uspio da nadjem zajednicki jezik ali to ne znaci da sam time dosao do spoznaje kako su svi Srbi u stvari dobri momci...
Nisu, kao sto to nisu ni Bosnjaci ni Hrvati!

Ja sam fasovao od Srba i prema njima imam generalno otpor, ali u svim ovim godinama osjecam nacionalizam i kod Bosnjaka i kod Hrvata i nacionalisti iz njihovih redova su u mom drustvu jednako dobro dosli kao i isti takvi iz srpskog naroda...

Dakle, da ne duzim - niko normalan na svijetu nece uspostavljati kontakte sa cijelim narodima. Zivi se sa pojedincima, a oni koji smatraju da su ti pojedinci (bez obzira - bili oni dobri ili losi) slika i prilika naroda kome pripadaju - grdno se varaju!
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#302

Post by Panasonic »

Za baliju* Poenca:
Cjelovita i jedna jedina RBiH postoji sve dok traje sudski proces RBiH protiv Srbije. Sudski proces poceo je prije Dejtona, pa je prema tome i Dejton i njegova glavna posljedica - postojanje RS umjesto R BiH - predmet sudjenja kao rezultat agresije i genocida. Zbog toga je osnovni zahtjev i Srbije i RS ukidanje ove tuzbe Srbiji na Sudu na kojem se sudi drzavama (ICJ), koji je daleko vazniji od ''Suda'' (Tribunala) na kojem se sudi pojedincima i tako pokusava amnestirati Srbija.

Predmet unutrasnje izdaje ovaj put je optuznica za genocid koju je RBiH proceduralno ispravno ispostavila zahvaljujuci jednom strancu, Prof. Francisu Boyleu, njegovom nepopustanju pred ''mudrim'' uputama iz Sarajeva. Danas se ova tuzba pokusava oboriti upravo prenosenjem krivice jedne drzave na pojedince i na osnovu jedne 'mudrosti' Alije Izetbegovica kojom je ustvrdio da navodno ' nema losih naroda nego postoje samo losi pojedinci'. Ova lazna dilema - suditi narodu ili pojedincu - zanemaruje da se za genocid sudi drzavi a ne ni narodu ni pojedincu. Profesor danas upozorava Bosnjake da dok postoji ovaj proces, republika Srpska ne postoji pravno - odnosno postoji Republika Bosna i Hercegovina. Dejtonski sporazum mogao je da se bavi prekidom rata ali ne i Ustavom RBiH kao jedne clanice UN. Zbog toga u Dejtonu RBiH nije ni mogla biti ukinuta.


(* balija="bosanski seljak", turska izvedenica, izraz su koristili bosanski begovi na svojim imanjima, gdje su bosanski seljaci (tj. balije) obradjivali begovsku zemlju. Ti obradjivaci zemlje su bili najcesce vlasi (nomadsko pravoslavno bosnjacko pleme, koji ce se kasnije poistovjeciti sa bh. Srbima s obzirom na zajednicku vjeru)
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#303

Post by mosor1 »

spongebob wrote:mosore

uz puno uvazavanje, ja bih po tvom trebo sad da se odreknem svega sto sam dozivio (gubitak oca koji je neduzan stradao od cetnicke granate a rata ni primirisao niti ga prizeljkivao), da halalim pakao koje su moje dvije sestre i majka udovica prozivjele za vrijeme trogodisnjeg terorisanja mjesta samo zato sto su u njemu dzamije, a gadjali su sa brda, topoloski su obiljezeni ne samo u mojoj sredini- sumnjaci pa hajde-da halalim sve one metke po mojoj kuci a iz moje kuce se sigurno nije pucalo- ZARAD pomirenja-ma daj.

izvini sto ti ovo podmecem, ali mi se cini da ocigledno nisi imao nikog svog tamo pa mozes ovako da pises. Nisam bio ni ja, priznajem, bio sam dijete koje se silom prilika naslo van zemlje, ali vjerujem i sestrama, poznajem svog oca i znam moju majku: oni su me ucili da budem covjek pa sve ostalo. I vjeruj mi da ovakve price mozes naci u svakoj porodici sa vecinskim bosnjackim zivaljem.
Danas, moja majka bez ikakvih predrasuda saradjuje sa srbima jer joj je to usud, zbog posla, mojoj sestri je najbolja prijateljica srpkinja i nigdje suplje o poganim cetnicima ili ustasama, jos uvijek je vazan prvo covjek. Eto one su oprostile, oprostio sam i ja. Samo necu zaboraviti i necu pristati na tu pricu, eto pa svi smo bili krivi, rat je bio sta ces. To je banalizacija istine i pisanje na pravdu. A na nju su se vec popisali, izvini na izrazu, znam prosto zvuci...

Jednostavno necu i ne zelim da prihvatim tu spiku po kojoj smo svi jednako krivi jer smo dopustili "tragican sukob". Bio sam svjedok vremena, to nije istina i TACKA!


spongebob,

ja nigdje nisam rekao ni napisao da smo svi jednako krivi. Zao mi je zbog tvog oca, i ne mislim da trebas oprostiti zlocincima, ni zaboraviti, ni popisati se, itd.

Nemoj zamjeriti, prica poput tvoje puna je Bosna. Imam poznanika, bugojanskog Hrvata, koji je kad su se nakon pocetnih borbi sa Srbima zaratili Hrvati i Bosnjaci bio zarobljen od strane ABiH i premlacivan u zatvoru. Za to vrijeme mu je zena u lokalnoj bolnici na porodu izgubila dvoje novorodencadi - blizance. Poslije su izagnani u Hrvatsku - jedini koji su im pomogli bili su kupreski Srbi, koji su samoinicijativno iznijeli mlijeka i hrane za djecu u konvoju. Kuca, ionako izresetana, poslije je srusena. Moj poznanik postao je strasno kivan na Bosnjake, pogotovo Izetbegovica, kaze da "Muslimani nisu dobri ljudi" i da "ne moze smisliti ni kivi". Poslije rata, kad je omogucen povratak izbjeglica, roditelji su mu se vratili, cesto ih obilazi, posjeti i grobove, al zanimljivo, redovito se javlja nekolicini prijatelja Bosnjaka koji tamo zive, s njima je ostao jako dobar. Kad ga ja pritisnem s pitanjem: "Kako ti mozes generalno mrziti Bosnjake, a individualno voliti M. i N.?" onda on popizdi i kaze: "Znas sta, pusti ti mene da ja mrzim koga ja hocu!"
spongebob wrote:ako sam se krivo i nerazumno izrazio: JA od SRPSKOG NARODA zahtjevam padanje na koljenja kao molbu za oprost, nesto sto je Willi Brandt uradio u Poljskoj. Bez toga im necu vjerovati pa kad bi se i na glavu nasadili. I opet kazem: NE zato sto su Srbi, nego zato sto su posli za fasistickom idejom.


To od srpskog ni ikojeg drugog naroda ne mozes ocekivati, nemoj se zavaravati - nisi to dobio ni od njemackog naroda, koji je Evropi i svijetu puno vise skrivio - umjesto toga, kleknuo je njihov kancelar Brandt, koji uopce nije bio nacist i koji ni za sto nije bio kriv. Pokajanje je individualno, nikada kolektivno. Ako treba, sutra ce ti kleknuti Natasa Kandic, Latinka Perovic, Vesna Pesic, Srda Popovic, Milorad Pupovac, Rade Serbedzija, Bogdan Bogdanovic... sve ljudi koji ne bi trebali klecati. Ali ces procesom denacifikacije informirati ljude o sirini i tezini zlocina i natjerati ih da se s njim suoce, kao ljudi, a ne kao Srbi. Onih 30% sto su zaista posli za fasistickom idejom, ili im je genocid lego neces moci mnogo reformirati, onih 10% sto su se opirali, neces ni trebati, oni su na tvojoj strani. Ostaje ti reformirati onih 60% prosjecnih, inertnih, ovaca.

Image
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#304

Post by mosor1 »

taxi_driver wrote:mosor drag si i ti meni ali ebi ga ja kad prolazim kroz r srpsku ne vidim ni b od bosne.tako da se ne osjecam krivim.kad ta ista r srpska se bude izvinula za sva nedjela koja su ucinjena radi nje,ili kad budu navijali za bosnu u fudbalu e onda cu znati da kad serem po r srpskoj onda serem i po bih.a sve do tad ja ih ne smatram svojim, niti smatram da zivimo u istoj drzavi.
Ma ostavi ti svoje govno di oces, bas me briga. :roll:

Samo, podsjeti me to na nekoliko klinaca srednjoskolaca koje sam prije par godina prisluskivao u autobusu (spomenuo sam vec jednom, mislim):

"Jebate, bili smo ovo lito na eskurziju u Rim, i isli smo jebate u Vatikan. I sad znas onaj zid okolo, e, i vidimo ti mi na jedno misto pise ono cetiri c, znas jebate, ono, srpski oni znak, i onda se sitija Frane pa se popisa po njemu, a onda su svi isto, samo ja nisan moga."

Kakvu predodzbu o nama uopce mogu imati ti Rimljani, koji nas prepoznaju po skrabotinama i lokvicama ispod prozora?
BigBoss
Posts: 334
Joined: 15/08/2004 12:02

#305

Post by BigBoss »

Vodenjak wrote:
BigBoss wrote:Vodenjak, ti si iz tamo krajine (RS), pa zasto se ne vratis i ne zivis sa njima????? :D :D Sigurno zato sto bi ti bilo dobro. :?
Ne vracam se zato sto nije dobro u krajini...
I to dijelu koji NIJE u RS!

A sta mislis kako je onima koji MORAJU da zive u dijelu koji JESTE u RS?
Mislis li da su i oni ovako qrceviti kao mi koji nismo medju onima onamo?

Nema potrebe da zakuhavamo ovdje...
Razmjenjujemo misljenja, svako od nas ima svoje poglede na to kako bi trebalo dalje i zaista je beskorisno da se svadjamo. U svom sam postu naveo samo ono sto smatram neophodnim da se uradi ako se misli graditi zajednicka drzava u sadasnjim granicama. Biti Bosnjak u Sarajevu i smatrati cetnicima svakog Srbina u RS-u je jednako "hrabro" kao i biti Srbin u Banjaluci i isto tako se odnositi prema svim Bosnjacima...

Licno smatram i majku i sestru @spongeboba vecim i Bosancima i Bosnjacima od mnogih onih koji se predstavljaju da te iste Bosance i Bosnjake vode!
A ne bi me iznenadilo da ih ti isti smatraju u najmanju ruku izdajnicima... :(
Vodenjak, ja se ne svadjam nego ja bas iznosim svoje misljenje. Zasto se ne vracate tamo odakle su vas protjerali? Pa tamo odmah to mozes i demonstrirat sam kako treba zivjeti sa susjedima.
BigBoss
Posts: 334
Joined: 15/08/2004 12:02

#306 Re: !

Post by BigBoss »

spongebob wrote:
BigBoss wrote:Vodenjak, ti si iz tamo krajine (RS), pa zasto se ne vratis i ne zivis sa njima????? :D :D Sigurno zato sto bi ti bilo dobro. :?
bezze ti ovaj komentar BigBoss

@Vodenjak

ja sam mislio na iskren otklon od fasisticke ideologije. Ma koliko mi bili otvoreni za normalno drustvo (MI, BOSANCI I HERCEGOVCI), nazalost ne vjerujem u iskrenost takvog statementa od strane Srba.
Da, mogu reci da imam predrasude prema Srbima i da je to moj veliki problem :( (bojim se da ce ovaj smajlic banalizovat ozbiljnost problema)
Sto je bezze, pa najvise je ljudi stradalo upravo tamo. Nisu se sami pobili.
BigBoss
Posts: 334
Joined: 15/08/2004 12:02

#307

Post by BigBoss »

mosor1 wrote:
taxi_driver wrote:mosor drag si i ti meni ali ebi ga ja kad prolazim kroz r srpsku ne vidim ni b od bosne.tako da se ne osjecam krivim.kad ta ista r srpska se bude izvinula za sva nedjela koja su ucinjena radi nje,ili kad budu navijali za bosnu u fudbalu e onda cu znati da kad serem po r srpskoj onda serem i po bih.a sve do tad ja ih ne smatram svojim, niti smatram da zivimo u istoj drzavi.
Ma ostavi ti svoje govno di oces, bas me briga. :roll:

Samo, podsjeti me to na nekoliko klinaca srednjoskolaca koje sam prije par godina prisluskivao u autobusu (spomenuo sam vec jednom, mislim):

"Jebate, bili smo ovo lito na eskurziju u Rim, i isli smo jebate u Vatikan. I sad znas onaj zid okolo, e, i vidimo ti mi na jedno misto pise ono cetiri c, znas jebate, ono, srpski oni znak, i onda se sitija Frane pa se popisa po njemu, a onda su svi isto, samo ja nisan moga."

Kakvu predodzbu o nama uopce mogu imati ti Rimljani, koji nas prepoznaju po skrabotinama i lokvicama ispod prozora?
A sta su trebali po tvom mosore, da podebljaju malo da se bolje vidi. :D Sto se tice Rimljana, nesto im oni navijaci nisu bas pitomi i to bas navijaci Rome. Kazu da su rasisti u to oni veliki. :D
Zadig
Posts: 5755
Joined: 25/02/2005 19:39
Location: British Columbia

#308

Post by Zadig »

A sta su trebali po tvom mosore, da podebljaju malo da se bolje vidi. Very Happy Sto se tice Rimljana, nesto im oni navijaci nisu bas pitomi i to bas navijaci Rome. Kazu da su rasisti u to oni veliki.
sva sreca te pricamo o rimu i rimljanima ovdje.
odgovor pitanjem ti je za deset
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#309

Post by mosor1 »

BigBoss wrote: A sta su trebali po tvom mosore, da podebljaju malo da se bolje vidi. :D
Ti bi... govnom razmazao? :lol:
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#310

Post by mosor1 »

zoom66 wrote:uj...:D...otvorih shirom sve pendzere da izidje 'volika tukotina...:lol:
Nek si ti nama na oprezu. 8-)
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#311

Post by Fair Life »

Zadig wrote:
A sta su trebali po tvom mosore, da podebljaju malo da se bolje vidi. Very Happy Sto se tice Rimljana, nesto im oni navijaci nisu bas pitomi i to bas navijaci Rome. Kazu da su rasisti u to oni veliki.
sva sreca te pricamo o rimu i rimljanima ovdje.
odgovor pitanjem ti je za deset
Za desetn'est...
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#312

Post by mosor1 »

spongebob wrote:... oni su dali nekih milion glasova Seselju (okorjelom ljudskom olosu, toga na prostorima BIH i Hrvatske ima jos samo u zatvorima ili na haskim potjernicama), oni su ti koji nece i ne zele da se suoce sa prosloscu i svojim ucescem u krmaluku kojeg su napravili (Hrvati i Bosnjaci su tu, ruku na srce, daleko moralno superiorniji!)
Prijatelju, ti si hrabar, iskren i posten, ali precjenjujes kad govoris o moralnoj superiornosti. U Hrvatskoj je prestankom rata i odlaskom Tudmanove diktature prosiren demokratski prostor, ljudi su se suocili i s nekim neugodnim istinama i poceli postavljati pitanja. Prije pet godina dvije su me mlade kolegice - pametne, skolovane cure zucljivo napale, odbijajuci i cuti cinjenicu da su hrvatske paravojne jedinice na samom pocetku rata 1991. likvidirale desetke Srba u Sisku, Zagrebu, Osijeku i Vukovaru, i nalazile sto argumenata da to potisnu iz svog sistema - danas sve vise ljudi postaje toga svjesno, kao i neslavne uloge HV u BiH, a to treba zahvaliti i politicarima poput Vesne Pusic, ili naseg predsjednika. Ipak, onih 30% koji su aktivno podrzavali rezim i sudjelovali u zlocinima ili podjeli plijena jos uvijek tvrdo cuva pozicije i stalno rezi na "izdajnike". Medu njima su i neke od udruga boraca i ratnih vojnih invalida, kojima su beneficije davane bez ikakve logike bas da bi cementirale HDZ - ovu vlast i opirale se promjenama. Da ponovo citiram onaj clanak iz Ferala:
Hrvati u ovoj kategoriji [ratnih vojnih invalida] prednjače – samo u Hrvatskoj popisano ih je 35 tisuća. Istina, 17 i pol tisuća njih popisano je do kraja rata, da bi se druga polovina priključila tek u kasnijim godinama... Što i nije previše, znamo li da se tek rješava 30 tisuća novih zahtjeva za priznavanje dijagnoze PTSP-ja, s veoma dobrim izgledima.
Dakle, radi se o nesrazmjerno velikoj populaciji od prosjecno cetrdesetak godina starosti koja je dobila solidne mirovine i privilegije (uvoza auta, prioriteta na svim nivoima), a cesto i nema vidljivih oziljaka. Ovo su samo invalidi - kad bih vam kazao koliko imamo veterana, smatrali biste nas za regionalnu vojnu velesilu. :-)

U narednih nekoliko postova slijedi kratka prica o jednome takvome, koji je predsjednik lokalne invalidske udruge i jedan od inicijatora nedavnih protesta u korist Gotovine.
Last edited by mosor1 on 27/05/2006 08:53, edited 1 time in total.
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#313

Post by mosor1 »

Image Subota, 10 Prosinac 2005

TKO JE ŽELJKO STRIZE?

Napisala Jasna BABIĆ


Željku Strizi, šefu kaštelanske Hvidre koji najavljuje masovne prosvjede zbog uhićenja Ante Gotovine, samo su 34 godine. Ipak, njegova se biografija sastoji od 30 stranica kaznenih prijava koje su, očito, ne samo amnestirane, nego i obilato nagrađene. Uz titulu lokalnog predsjednika hrvatskih ratnih invalida, uživa dobru mirovinu, vlasnik je BMW-a, te niza beneficija koje generacija njegovih roditelja ne može steći ni najtežim radom do kraja života.I najvažnije - u 34. godini, Željko Strize ne radi doslovno ništa.

Image

Nasrnuo i na suborca

Prema evidenciji Policijske uprave splitsko-dalmatinske, od 1990. do danas počinio je nekoliko krađa, demolirao je seriju automobila, kafića, vrata, prozora, čak poneki izlog, inicirao je tuče i prometne nesreće, pretukao je nekoliko sugrađana, policajaca i najmanje jednog člana kaštelanske Hvidre koji se u travnju 2001. zatekao u njezinom središtu, moleći Statut. Strizine žrtve nisu pobrojane samo u njegovim Kaštelima, već i u Trogiru, Drnišu i Splitu.

U travnju 1997. likvidacijom je prijetio čak i vlastitoj djevojci Sandri, koja se usudila raskinuti vezu protivno njegovoj volji. Uzgred rečeno, Sandra je kći njegova ratnog druga s tzv. južnog bojišta. No, u napadu ljubomore Strize je i na njega fizički nasrnuo.

I bizarni prijestupi

Učestalost napomena "počinio u pijanom stanju" pokazuje da predsjednikom kaštelanske Hvidre upravlja uglavnom alkohol s kojim se rie zna nositi. Zato su njegovi najveći prijestupi u osnovi bizarni.

Primjerice, zauvijek je ostalo nejasno zašto je u rujnu 1992, u vrhuncu rata, automatskom puškom jurišao na policijsku postaju u Trogiru, u kojoj, pouzdano, nije bilo ni jednog neprijatelja. No, apsolutno najbizarniji Strizin krimen, evidentiran kao "drska krađa", datira iz travnja 1999. kada je na tržnici u Trogiru ukrao - pršut.

Pošto pojedinosti njegova ratnog puta na "južnom bojištu" nisu poznate, Strize je vrhunac karijere obilježio 2001. - između dva kaznena djela - kada je, kao predvodnik Hvidre, blokirao lokalne ceste, prosvjedujući protiv haaške optužnice Ante Gotovine. Kao da se od onda ništa nije izmijenilo u njegovu životu. Strize se opet bavi Gotovinom. I ujedno huška protiv države koja mu je dala pravo da u 34. godini bude umirovljen i besposlen.
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#314

Post by mosor1 »

Image 22.05.2006.

Čelnik kaštelanske Hvidre pretučen nakon što je pijan udario policajca
Piše: A. Kuzmić
Foto: Jakov Prkić
--------------------------------------------------------------------------------

Image

SPLIT - Željko Strize (35), predsjednik kaštelanske Hvidre i organizator mnogobrojnih akcija potpore generalu Anti Gotovini alkoholiziran se opirao uhićenju, vrijeđao i fizički napao policajce koji su u obračunu koji je uslijedio teško ozlijedili.

Strize je bio suvozač u Porscheu kojim je Dalibor Bošnjak. (34) pijan prošao kroz crveno na križanju u Ulici Domovinskog rata.

Interventna policija je u ponedjeljak oko 1 sat ujutro primijetila Porsche ST 733-MV kojim je Dalibor B. počinio prekršaj. Kada su ga policajci zaustavili, vozač je pristao na alkotest kojim mu je očitano 2,75 promila alkohola u krvi.

No, tada je iz automobila izašao čelnik kaštelanske Hvidre i počeo galamiti i vrijeđati dvojicu policajaca. Odbijao je dati na uvid osobnu iskaznicu te je udario policajca u sljepoočnicu i lakše ga ozlijedio.

U KB-u Split mu je utvrđen prijelom kosti stopala te je dobio udarac u vrat, leđa i lakat. Strize se odbio podvrći alkotestiranju, no policajci tvrde da je bio vidno alkoholiziran.

Nakon krim obrade priveden je istražnom sucu. Strize, protiv kojeg je podnesena kaznena prijava zbog napada na službenu osobu, pušten je da se brani sa slobode. Strize je najavio prijave protiv policajaca.

- Vozač Dalibor Bošnjak prošao je kroz crveno i bio u alkoholiziranom stanju, ali se nakon toga zaustavio baš na moje inzistiranje - kaže Strize.

- Izbacili su me iz automobila i počeli me tući palicama. Bacili su me na pod i stavili mi lisice, jedan me pendrekom opalio po bubregu, a u kombiju su mi palicom slomili stopalo - priča Strize i demantira da je bio alkoholiziran. Dalibor Bošnjak je također bivši branitelj i invalid Domovinskog rata, te član Strizine podružnice. Nezaposlen je, a Porsche je poklon od brata.

Tko je Strize?
Željko Strize postao je poznat po brojnim akcijama potpore Anti Gotovini. Prvi put se za njega čulo u siječnju prošle godine, kad je u Kaštelima postavio jumbo plakate s likom Gotovine.

Najspektakularnija je akcija bila dizanje velike konstrukcije i plakata u Dugobabama, selu iz kojeg potječe obitelj premijera Ive Sanadera. Neuspješan je bio i Strizin pokušaj da Gotovina postane počasni građanin Kaštela.

Vrhunac Strizine karijere Hvidrina neslužbenog vođe svakako je veliki prosinački prosvjed na Rivi, neposredno nakon Gotovinina uhićenja u Španjolskoj. Kaštelanska Hvidra pod Strizinim vodstvom tada se sukobila i s nacionalnom središnjicom te udruge. (I. Profaca).

Image

Šef kaštelanske Hvidre
ozlijeđen u sukobu s policijom


KROZ CRVENO Željku Strizi, čelnika kaštelanske Hvidre poznatog po postavljanju plakata potpore generalu Gotovini, slomljeno je stopalo u sukobu sa interventnim policajcima koji su automobil u kojem se nalazio Strize zaustavili zbog prolaska kroz dva crvena svjetla

SPLIT - Predsjednik kaštelanske Hvidre Željko Strize teško je ozlijeđen jučer oko 1 sat ujutro, u obračunu s policijom - osim brojnih udaraca, slomoljeno mu je stopalo.
Prema policijskom priopćenju, Strize je bio suvozač u osobnom automobilu porshe kojim je upravljao Dalibor Bošnjak(34), a koji je prošao kroz dva crvena svijetla na semaforu u ulici Domovinskog rata. Auto su zaustavili pripadnici interventne policije, te legitimirali vozača, koji je bio pijan sa 2.75 promila.

Odbio legitimiranje
Vozač policajcima nije pružao otpor, no iz auta je, prema informacijama iz policije, izišao Strize te je počeo vikati i vrijeđati policajce. Odbio im je dati na uvid osobne isprave, a policajca koji ga je pokušao legitimirati udario je laktom u sljepoočnicu. Napadnutom su u pomoć, kažu u policiji, pritekla dvojica kolega koji su Strizu svladali i vezali lisicama.
No tek tada počinju pravi problemi. U naguravanju i sukobu sa Strizom policajci su zadobili ogrebotine i krvne podljeve, dok je on sam prošao znatno lošije. Strizi je slomljeno stopalo, te je zadobio udarce u vrat, lakat i leđa. Po dolasku u Prvu postaju policije, tvrde u policiji, nastavio je s vikanjem i vrijeđanjem, a alkotest je odbio, iako je bio, kako u policijskom izviješću stoji, vidno alkoholiziran.

Hvidra bez komentara
Na policijsko postupanje Strize se žalio, te Odjel za zakonitost postupanja utvrđuje činjenice vezane uz sporni događaj. U kaštelanskoj Hvidri nisu željeli komentirati najnovije doživljaje svoga predsjednika, jer su za njih doznali upravo od novinara.
Strize je početkom veljače prošle godine po treći put za redom izabran za predsjednika kaštelanske Hvidre na mandat od četiri godine. Široj javnosti postao je poznat kao vatreni govornik na skupovima potpore generalu Gotovini, te po postavljanju jumbo plakata sa njegovim likom u Kaštelima.

Mario VELIĆ

Strize: ’Ćelavi mi je pendrekom slomio nogu!’

- Istina je šta Dalibor kaže, to je bio bezrazložan napad na mene. Ja to ne bi učinija ni četniku! Sad cili dan skakućem, a svaki put kad skoknem zaboli me u bubrezima - kaže Željko Stize.
- Izvukli su me iz auta, natukli, ovaj jedan ćelavi, mislim da je šef smjene, me udrija s velikim pendrekom u oba bubriga, a kad su me ubacili u maricu, onda me na isti način udarija u nogu i slomija mi je. Sve to popratio je riječima, majku ti j…, šta glumiš, kakvi si ti invalid - tvrdi Strize.
Po dolasku u postaju, tvrdi Strize, taj isti ćelavi ga je nastavio maltretirati, te je, kaže Strize, od drugih policajaca tražio zaštitu. No "ćelavac" mu je na to rekao:
- Neš ti meni doma otić, šta ti vridi bilo kakva izjava, nas je šest protiv tebe samoga! Mi ćemo jedan drugog pokrivat, tebi neće niko virovat!
Strize također negira da je bio pijan. Iako su ga odveli u bolnicu gdje mu je konstatiran prijelom noge, nisu mu izvadili krv da utvrde eventualnu prisutnost alkohola.

Bošnjak: ’Napali su nas bez objašnjenja’

- Ma kakvo zaustavljanje zbog prekršaja ili toga šta san malo popija, to je bila klasična "čeka" i napad na Strizu, i to ga nisu dobro izveli - rekao nam je Dalibor Bošnjak.
- Ma i da jesam proša kroz crveno, zašto me zaustavila interventna, a ne prometna policija? - pita se on.
Prema Daliborovim riječima, on je vidio policijski kombi kada je prošao kraj njega. Malo zatim isti kombi ih je sustigao sa upaljenim rotacijskim svijetlima, te su stali na autobusnu stanicu. Do Dalibora, priča on, došao je jedan policajac sa rukom na pištolju koji je zatražio da izađe iz auta, nakon čega ga je, bez ikakvog objašnjenja, vezao lisicama. Trojica policajaca došla su do Strize, koji je bio suvozač, te isto pokušali i njemu napraviti. No, prema Daliborovim riječima, Strize je tražio objašnjenje takvog postupanja.
- Bacili su ga na pod i počeli mlatit. Dotrčalo je još policajaca, jer je u međuvremenu doša još jedan kombi, pa su ga i oni počeli tuć. Ja san vika da ga puste, da je čovik invalid, a oni su na to bili još žešći. Jedan od njih ga je pokuša tuć pendrekom, al ga nije moga dovatit, pa je udara svoje kolege - kaže Dalibor.
U policijskoj stanici su od Dalibora tražili da potpiše izjavu o cijelom događaju što je on odbio, te su ga malo zatim i pustili. Ne zna što se događalo sa Strizom u stanici. A o razlozima "čeke", Dalibor je samo rekao:
- Odavno je dira tamo di ne smi!
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#315

Post by mosor1 »

U manjim i izoliranijim (zaostalijim) sredinama, ovaj i ovakvi su jos uvijek lokalni serifi - ljudi ih se boje, policija ih zaobilazi, drzava zmiri na njih. Ali obicni ljudi postaju sve svjesniji i odlucniji. Procitajte komentare na clanak postavljene na portal Jutarnjeg lista i Kastela (na dnu stranica):

http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dana/c ... a,27328.jl
http://www.kastela.org/content/view/2456/2/

To me cini optimisticnim - sve zaista dolazi na svoje.
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#316

Post by mosor1 »

Ali da ce za sve trebati jos vremena, cak i u Hrvatskoj (koja je miljama daleko od RS, vec po broju pismenih) potvrduje i ovaj clanak, vezan za istu licnost:
Image Petak, 26 Svibanj 2006.


Strize otjerao Halida Bešlića

Autor Jakov Žarko

HVIDRA SPRIJEČILA ODRŽAVANJE HUMANITARNOG KONCERTA U KAŠTELIMA

Halid Bešlić neće zapjevati u Kaštelima! Organizator njegova koncerta, čiji je ukupan prihod namijenjen kaštelanskom Centru Mir koji skrbi o djeci s posebnim potrebama, odustao je od priredbe koja se trebala održati 7. lipnja na igralištu NK Val u Kaštel Starom.

Prodani branitelji

Do otkazivanja humanitarnog koncerta "Halida i gostiju" došlo je nakon što je predsjednik kaštelanske Hvidre Željko Strize u ime te udruge oštro osudio održavanje takve priredbe.

Hvidrinu reakciju izazvali su brojni plakati s Bešlićevim likom izlijepljeni po Kaštelima. — Samo ustupanje travnjaka Vala, koje nosi ime grada mučenika Vukovara, izrugivanje je s poginulim braniteljima s područja Kaštela - smatra Strize - s obzirom na to da će se na koncertu većinom izvoditi turbofolk.

- Ustupanjem nogometnog igrališta za 30.000 kuna Uprava Vala prodala je branitelje Kaštela - kaže Strize i dodaje kako su se stavu njegove udruge pridružili i članovi svih drugih udruga proizašlih iz Domovinskog rata s područja Kaštela.

Rat nakon rata

Ako gradske vlasti ništa ne poduzmu i ne spriječe održavanje koncerta, Hvidra će, kako su nam potvrdili, sazvati izvanrednu skupštinu i blokirati stadion čime će onemogućiti koncert, a za odgovorne, ako dođe do incidenata, prozivat će gradske vlasti i Upravu Vala.

Kad je čuo kakve reakcije je izazvao, organizator ovoga humanitarnog koncerta Ante Grgić odmah je najavio odustajanje od koncerta. Ipak, Grgić je naglasio kako je sramotno što kaštelanska Hvidra vodi brigu o organizaciji koncerata ili bilo kojim drugim gradskim događanjima.

Novi koncert

Grgić kaže kako bi Hvidra u prvom redu morala voditi računa o braniteljima i problemima unutar te organizacije, te dodaje kako pojedini čelni ljudi Hvidre vode i dalje rat nakon 11 godina od njegova završetka — No, oni vode rat iz svojih osobnih interesa i profita, a ne rat protiv narodne glazbe, jer baš su oni prvi na mjestima gdje se sluša takva glazba - tvrdi Grgić.

— Pojedincima iz Hvidre je jedino stalo da se pojave u novinama i to stranicama Crne kronike - kaže Grgić i dodaje kako su takvi ispadi sramotan čin za Domovinski rat i ljude koji su u njemu sudjelovali. Ipak Grgić ističe kako će odustati od organizacije koncerta i organizirati novi s domaćim izvođačima.

— Ne zbog Hvidre ili nekih pojedinaca koji sprječavaju poslijeratne generacije da normalno žive, težeći razvoju međuljudskih odnosa u svim slojevima društva, nego zbog toga kako ljudi koji su bili u organizaciji ovoga koncerta ne bi bili izloženi prijetnjama od Hvidre — zaključuje Grgić.

HSP: Nije Halid kultura

Oglasio se kaštelanski HSP, a njihov predsjednik Stjepan Maglica kazao je kako koncert Halida Bešlića nije kulturni događaj i dodao kako bi organizatori morali voditi računa o tome kako će se to događanje odraziti na stanovništvo i preuzeti odgovornost za sve ono što će takav koncert prouzročiti. HSP podržava svaku humanitarnu akciju, ali su mišljenja da u Hrvatskoj postoji dovoljno kvalitetnih glazbenika koji bi mogli odraditi takav događaj.

Gradonačelnik zauzet

Komentare iz uprave NK 'Val', gdje se koncert trebao održati, nismo uspjeli dobiti, kao ni izjavu kaštelanskoga gradonačelnika Ivana Udovičića koji je, kako nam je potvrdila tajnica, zauzet obvezama. Unatoč brojnim pozivima, ostali su nam nedostupni.
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#317

Post by Vodenjak »

BigBoss wrote:
Vodenjak wrote:
BigBoss wrote:Vodenjak, ti si iz tamo krajine (RS), pa zasto se ne vratis i ne zivis sa njima????? :D :D Sigurno zato sto bi ti bilo dobro. :?
Ne vracam se zato sto nije dobro u krajini...
I to dijelu koji NIJE u RS!

A sta mislis kako je onima koji MORAJU da zive u dijelu koji JESTE u RS?
Mislis li da su i oni ovako qrceviti kao mi koji nismo medju onima onamo?

Nema potrebe da zakuhavamo ovdje...
Razmjenjujemo misljenja, svako od nas ima svoje poglede na to kako bi trebalo dalje i zaista je beskorisno da se svadjamo. U svom sam postu naveo samo ono sto smatram neophodnim da se uradi ako se misli graditi zajednicka drzava u sadasnjim granicama. Biti Bosnjak u Sarajevu i smatrati cetnicima svakog Srbina u RS-u je jednako "hrabro" kao i biti Srbin u Banjaluci i isto tako se odnositi prema svim Bosnjacima...

Licno smatram i majku i sestru @spongeboba vecim i Bosancima i Bosnjacima od mnogih onih koji se predstavljaju da te iste Bosance i Bosnjake vode!
A ne bi me iznenadilo da ih ti isti smatraju u najmanju ruku izdajnicima... :(
Vodenjak, ja se ne svadjam nego ja bas iznosim svoje misljenje. Zasto se ne vracate tamo odakle su vas protjerali? Pa tamo odmah to mozes i demonstrirat sam kako treba zivjeti sa susjedima.
Stvarno, ili bezobrazno podmeces ili namjerno provociras...

Zivjeti u jednoj sredini nije uslovljeno samo suzivotom sa svojim komsijama! Dobar suzivot sa istima je u svakoj normalnoj zemlji samo nesto sto je normalno, sto se niti posebno istice niti se na to obazire.
To sto se u glavama nasih ljudi to pretvorilo u pitanje svih pitanja je nesto sasvim drugo. Meni za zivot je potrebno mnogo, mnogo vise.
Nemam namjeru da ti to ovdje nabrajam ali cu pomenuti samo pravo na rad, pravo mojoj djeci na skolovanje u institucijama koje propagiraju multikulturu i pravo na sopstveni izbor, pravo na zdravstvenu zastitu, solidan ekonomski status.
A s obzirom da je nacionalno (i vjersko!) pitanje nametnuto iznad svega (necu ulaziti u razloge tog nametanja, ali sasvim sigurno imaju vrlo malo veze sa ljubavlju prema svojoj naciji ili svom bogu), onda mi treba i sredina u kojoj mogu slobodno, bez straha da cu biti shikaniran da SAM odlucim koliko je u stvari MENI bitna ta ista nacija i potrebna mi je sloboda da SAM odlucim da li da vjerujem u boga ili ne!

Koliko god to tebi bilo cudno, ja nista od toga ne vidim da imam u mjestu odakle sam protjeran bez obzira sto, gle cuda, gradic iz kojeg dolazim nije u RS vec tamo "nasi" vladaju! :roll:

Kada bi svaki covjek koji zivi u tom nasem podneblju iskreno i bez straha napravio listu od recimo, deset najvecih problema koje ima u svom zivotu i koje bi zelio da rijesi, nisam siguran da bi se to slavno nacionalno pitanje naslo na istoj...
Ili bi bilo pri kraju iste!

E vidis, ja JESAM iskren i posto, srecom, mogu da biram, za sada biram ovo gdje jesam! Ali to ne znaci da dajem pravo ugursuzima bilo kojih boja da mi pravo da brinem o svojoj zemlji zbog toga oduzmu.
Ne dajem im to pravo upravo iz razloga sto sam od ugursuza protjeran i sto se zbog ugursuza ne mogu vratiti kuci!
Ugursuza razlicitih boja!
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#318

Post by Qwert »

O cemu se ovdje raspravlja??? :-) :-) :-)

SARAJEVO
Ured Visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu upozorio je u petak da su neprihvatljive bilo kakve usporedbe stanja u toj zemlji s onim nastalim kao rezultat referenduma o neovisnosti Crne Gore.
Prvi zamjenik Visokog predstavnika ambasador Lawrence Butler je na ovo upozorio i predsjednika Vlade Republike Srpske Milorada Dodika, tražeći od njega objašnjenje zašto je govorio o "novim referendumima u regiji".
User avatar
Haris.ba
Posts: 24380
Joined: 08/09/2005 20:08

#319 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by Haris.ba »

Dodik zapretio: "Šta ako proglasimo odluku o nezavisnosti?"PETAK, 23.07.2021
https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1894550

Predsjednik :bih:
"Šta ako proglasimo odluku o nezavisnosti, oni nam ne mogu nšta. Prema tome šta? Sukoba neće biti, tražimo samo političku podršku za odluke koje ćemo doneti", rekao je Dodik.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24380
Joined: 08/09/2005 20:08

#320 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by Haris.ba »

Sarajmen wrote: 24/07/2021 12:51 Entitet nema pravo na referendum te vrste, kako stoji u naslovu teme. Referendum na nivou Bosne i Hercegovine po tom pitanju je moguć i legitimno pravo. Pominje se peticija... perfidno.
Nije ni legalno bilo formiranje 1991.godine Srpske Republike Bosne i Hercegovine, pa se 1995.sve legalizira.

Uopce nije bitno sta je legalno i legitimno onima koji imaju cilj razgradnje Bosne i Hercegovine.

Ja ne vidim kako iko moze zabraniti sprovodjenje referenduma o nezavisnosti entiteta RS unutar drzave.

Stvar je samo sta dan poslije referenduma.
Nije isto ako te prizna ili ne prizna vecina zemalja susjedsva i Evrope.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24380
Joined: 08/09/2005 20:08

#321 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by Haris.ba »

Sarajmen wrote: 24/07/2021 13:14 Brčko distrikt Bosne i Hercegovine bi u slučaju takve nelegalne aktivnosti entiteta, bio područje moguće reakcije.
Pa napisi koji su mehanizmi reakcije.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#322 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by Škobo Habu »

Haris.ba wrote: 24/07/2021 12:22
Dodik zapretio: "Šta ako proglasimo odluku o nezavisnosti?"PETAK, 23.07.2021
https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1894550

Predsjednik :bih:
"Šta ako proglasimo odluku o nezavisnosti, oni nam ne mogu nšta. Prema tome šta? Sukoba neće biti, tražimo samo političku podršku za odluke koje ćemo doneti", rekao je Dodik.
Ako Dodik proglasi otcjepljenje to će biti jednostrano kršenje Daytonskog sporazuma sa srpske strane.

A onda je sve moguće...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24380
Joined: 08/09/2005 20:08

#323 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by Haris.ba »

Škobo Habu wrote: 24/07/2021 13:18 A onda je sve moguće...
Pa nije bas sve moguce. Recimo, ja ne vjerujem da ce Srbija i Rusija to kritikovati.
heavyBrick
Posts: 800
Joined: 03/05/2021 14:18

#324 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by heavyBrick »

u vrijeme narandžastog debila stvari bi se komplikovale na loš način, a u vrijeme amidže Josepha na jedan ipak malo drugačiji.

hajde, otcjepite se, kokošari.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#325 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by Škobo Habu »

Haris.ba wrote: 24/07/2021 13:22
Škobo Habu wrote: 24/07/2021 13:18 A onda je sve moguće...
Pa nije bas sve moguce. Recimo, ja ne vjerujem da ce Srbija i Rusija to kritikovati.
Govorim da se vraćamo na fabričke postavke.

Čisto sumnjam da će Srbija otvoreno stati iza Dodika, Rusija vrlo moguće, jer tako na globanoj šahovskoj ploči blokira američko-evropske interese.

No, realno gledajući, Ameri i Europljani su stvorili RS-a, tako da nemam ništa protiv da se sada malo zamisle nad vlastitim eksperimentom.
Post Reply