Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post Reply
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#351 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by General War »

doff wrote: 24/07/2021 19:59
General War wrote: 24/07/2021 19:54
Ako samo malo bolje procitas sta znaci SFRJ a sta BiH, vidio bi da tu nema nikakvih dvostrukih arsina.
Ako pročitaš pravo naroda na samoopredjeljenje, vidjet ćeš koje elemente treba ispuniti da bi se održao referendum na teritoriju ili dijelu teritorija. Dakle RS bi imala pravo ali ne ispunjava niti jedan uvjet da bi isti održala. U slučaju da ispunjava uvjete, na referendum ne bi izlazili svi gradjani bih nego gradjaji na dtedijeluritorija BiH (RS).
Nema sta da gledam...republike su pravni nosilac a ne narod.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#352 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by Grean »

General War wrote: 24/07/2021 19:54
doff wrote: 24/07/2021 19:50

Ne petljaj se tamo gdje ti nije mjesto. Tom logikom, cijela Jugoslavija je trebala izaći na referendum o izdvajanju Slovenije, Hrvatske i BiH iz Juge jer su te zemlje bile sastavni dio Jugoslavije? Jel to hoćeš da kažeš? Ne postavljaj dvostruke aršine.
Ako samo malo bolje procitas sta znaci SFRJ a sta BiH, vidio bi da tu nema nikakvih dvostrukih arsina...posebno obrati paznju na drugo slovo.
Problem neshvatanja prva dva slova je i bio razlog sto su razbili Jugoslaviju a danas sve druge krive za to sem sebe, od Vatikana do Berlina.

Doduse, jedino je Dodik to indirektno priznao tvrdnjom da se Bosnjaci danas ponasaju bahato u BiH kao i Srbi krajem osamdesetih i pocetkom devedesetih u Jugoslaviji sto je dovelo do raspada drzave. Tu mu se mora priznati da je realniji od ostatka "srpskog sveta".
doff
Posts: 2328
Joined: 02/10/2011 17:43
Location: ZenicaCity

#353 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by doff »

General War wrote: 24/07/2021 20:01
doff wrote: 24/07/2021 19:59

Ako pročitaš pravo naroda na samoopredjeljenje, vidjet ćeš koje elemente treba ispuniti da bi se održao referendum na teritoriju ili dijelu teritorija. Dakle RS bi imala pravo ali ne ispunjava niti jedan uvjet da bi isti održala. U slučaju da ispunjava uvjete, na referendum ne bi izlazili svi gradjani bih nego gradjaji na dtedijeluritorija BiH (RS).
Nema sta da gledam...republike su pravni nosilac a ne narod.
Nisam rekao da gledaš nego da pročitaš, pa ćemo komentarisat...
User avatar
Osim_13
Posts: 2857
Joined: 06/11/2020 21:53

#354 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by Osim_13 »

archi_a wrote: 24/07/2021 13:53 23.05.2006 datum pokretanja ove teme. :D
Što dovoljno govori o istoj :mrgreen: :thumbup:
User avatar
Login77777
Posts: 8646
Joined: 18/05/2021 09:11

#355 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by Login77777 »

Hajde Mile Puder sta cekas?
Sociolog
Posts: 4343
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#356 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by Sociolog »

Osim_13 wrote: 24/07/2021 20:06
archi_a wrote: 24/07/2021 13:53 23.05.2006 datum pokretanja ove teme. :D
Što dovoljno govori o istoj :mrgreen: :thumbup:
Ja se sjecam ljeta 2006 bilo svjwtsko prvenstvo u Skenderiji za 21 god. Gore gdje su one ljetne baste komentarisali mi ko srednjoskolci da ce sankcionisati Dodika.
Prodje 15 godina kao kap
User avatar
Login77777
Posts: 8646
Joined: 18/05/2021 09:11

#357 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by Login77777 »

Haris.ba wrote: 24/07/2021 13:27
Sarajmen wrote: 24/07/2021 13:22 Nema potrebe naprđivati o hipotetičkim razmišljanjima. Referendum u smislu secesije ili disolucije nije moguć jer entitet nema to zakonsko pravo na raspolaganje. Za sedmicu dana će o tim eventualnim aktivnostima reagovati OHR u liku Visokog predstavnika Šmita, jer je to nedvosmisleno kršenje dejtonskog/pariškog ugovora.
Ja ne znam je li naprdjivanje kada je entitet RS vec sproveo jedan referendum na koje nije imao pravo, govorim o danu RS.
Nije ga sproveo koliko znam jer isti nije uveden u sluzbeni list. Znam da je na kraju bilo sve anketa.
User avatar
Osim_13
Posts: 2857
Joined: 06/11/2020 21:53

#358 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by Osim_13 »

A sjećal se ko projekta YesSrpska, kae do 2014-te secesija, 2016-te ujedinjenje sa maticom :lol: :lol:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#359 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by hadzinicasa »

Molim te Mile proglasi otcjepljenje.
Pa da vise zavrsimo s tim Njihalom strave.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#360 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by General War »

Grean wrote: 24/07/2021 20:02
General War wrote: 24/07/2021 19:54
Ako samo malo bolje procitas sta znaci SFRJ a sta BiH, vidio bi da tu nema nikakvih dvostrukih arsina...posebno obrati paznju na drugo slovo.
Problem neshvatanja prva dva slova je i bio razlog sto su razbili Jugoslaviju a danas sve druge krive za to sem sebe, od Vatikana do Berlina.

Doduse, jedino je Dodik to indirektno priznao tvrdnjom da se Bosnjaci danas ponasaju bahato u BiH kao i Srbi krajem osamdesetih i pocetkom devedesetih u Jugoslaviji sto je dovelo do raspada drzave. Tu mu se mora priznati da je realniji od ostatka "srpskog sveta".
Bosnjaci su dovoljno sami sebi neprijatelji kao i ovi drugi sebi...bahati su svi, tj njihova burzoazija.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#361 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by General War »

doff wrote: 24/07/2021 20:05
General War wrote: 24/07/2021 20:01
Nema sta da gledam...republike su pravni nosilac a ne narod.
Nisam rekao da gledaš nego da pročitaš, pa ćemo komentarisat...
Eto de...nisi prvi koji bi nesto " novo" na prezvakane teme probao rekti
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#362 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by Haris.ba »

Login77777 wrote: 24/07/2021 20:15
Haris.ba wrote: 24/07/2021 13:27

Ja ne znam je li naprdjivanje kada je entitet RS vec sproveo jedan referendum na koje nije imao pravo, govorim o danu RS.
Nije ga sproveo koliko znam jer isti nije uveden u sluzbeni list. Znam da je na kraju bilo sve anketa.
Po toj logici mogu sprovesti referendum o otcjepljenu, proglasiti nezavisnost, a to ne objaviti u sluzbenim novinama.
Referendum je sproveden. Njegovi rezultati nisu izasli u sluzbenim novinama.

Jer to sto ga nisu objavili u sluzbenim ja ne vidim da ista utice na to kada, a i kako se slavi.

To isto ko covjek mrtav, zakopan, a ti kazes nije izasla smrtovnica u avazu.
doff
Posts: 2328
Joined: 02/10/2011 17:43
Location: ZenicaCity

#363 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by doff »

General War wrote: 24/07/2021 20:41
doff wrote: 24/07/2021 20:05

Nisam rekao da gledaš nego da pročitaš, pa ćemo komentarisat...
Eto de...nisi prvi koji bi nesto " novo" na prezvakane teme probao rekti
Još, nego po medjunarodnom pravu, narodi imaju pravo na samoopredjeljenje ali za to trebaju biti ispunjeni uvjeti. Naravno, svaka država uživa pravo na teritorijalnu cjelovitost ali je i to pod određenim uvjetima.

RS po svom uređenju je republika (ima izvršnu, zakonodavnu i sudsku vlast) ali u okvirima BiH, i ne vodi vanjsku politiku, nego je vodi kroz organe BiH. Upravo zahvaljujući tim činjenicama, ona nema pravo na samoopredjeljenje, jer i u okviru BiH imaju mogućnost da su zastupljeni, da biraju i budu birani. Nisu im ugnjetavana prava ni po kom osnovu.

To sad što je narod glup pa nasijeda na priče o otcjepljenju sa jedne strane, i da će ovi drugi braniti takav pokušaj, e to je druga stvar.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#364 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by General War »

doff wrote: 24/07/2021 20:58
General War wrote: 24/07/2021 20:41
Eto de...nisi prvi koji bi nesto " novo" na prezvakane teme probao rekti
Još, nego po medjunarodnom pravu, narodi imaju pravo na samoopredjeljenje ali za to trebaju biti ispunjeni uvjeti. Naravno, svaka država uživa pravo na teritorijalnu cjelovitost ali je i to pod određenim uvjetima.

RS po svom uređenju je republika (ima izvršnu, zakonodavnu i sudsku vlast) ali u okvirima BiH, i ne vodi vanjsku politiku, nego je vodi kroz organe BiH. Upravo zahvaljujući tim činjenicama, ona nema pravo na samoopredjeljenje, jer i u okviru BiH imaju mogućnost da su zastupljeni, da biraju i budu birani. Nisu im ugnjetavana prava ni po kom osnovu.

To sad što je narod glup pa nasijeda na priče o otcjepljenju sa jedne strane, i da će ovi drugi braniti takav pokušaj, e to je druga stvar.
Rs je entitet mogu sebe nazivati kako hoce, i moj kucni savjet mogu po takvim kriterijumima traziti ocepljenje...
doff
Posts: 2328
Joined: 02/10/2011 17:43
Location: ZenicaCity

#365 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by doff »

General War wrote: 24/07/2021 21:02
doff wrote: 24/07/2021 20:58

Još, nego po medjunarodnom pravu, narodi imaju pravo na samoopredjeljenje ali za to trebaju biti ispunjeni uvjeti. Naravno, svaka država uživa pravo na teritorijalnu cjelovitost ali je i to pod određenim uvjetima.

RS po svom uređenju je republika (ima izvršnu, zakonodavnu i sudsku vlast) ali u okvirima BiH, i ne vodi vanjsku politiku, nego je vodi kroz organe BiH. Upravo zahvaljujući tim činjenicama, ona nema pravo na samoopredjeljenje, jer i u okviru BiH imaju mogućnost da su zastupljeni, da biraju i budu birani. Nisu im ugnjetavana prava ni po kom osnovu.

To sad što je narod glup pa nasijeda na priče o otcjepljenju sa jedne strane, i da će ovi drugi braniti takav pokušaj, e to je druga stvar.
Rs je entitet mogu sebe nazivati kako hoce, i moj kucni savjet mogu po takvim kriterijumima traziti ocepljenje...
Nemoj saam sebe lagati, neko im je dao gotovo svu vlast, a mi i dan danas zmirimo na to. Oni po svom uređenju su defacto republika, samo im nije dato pravo da vode vanjsku politiku.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#366 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by General War »

doff wrote: 24/07/2021 21:06
General War wrote: 24/07/2021 21:02
Rs je entitet mogu sebe nazivati kako hoce, i moj kucni savjet mogu po takvim kriterijumima traziti ocepljenje...
Nemoj saam sebe lagati, neko im je dao gotovo svu vlast, a mi i dan danas zmirimo na to. Oni po svom uređenju su defacto republika, samo im nije dato pravo da vode vanjsku politiku.
Pa zna se ko je taj " neko"...i oni su dali vlast u federaciji, a ovi u federaciji dali HZHB...sve fercera shodno dogovoru iz 91.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#367 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by bingov buraz »

doff wrote: 24/07/2021 19:50
Better Man wrote: 24/07/2021 19:35 Referendum.je moguć samo ako svi građani BiH glasaju na njemu, jer RS je sastavni dio BiH. I znamo da bi taj referendum propao.
Ne petljaj se tamo gdje ti nije mjesto. Tom logikom, cijela Jugoslavija je trebala izaći na referendum o izdvajanju Slovenije, Hrvatske i BiH iz Juge jer su te zemlje bile sastavni dio Jugoslavije? Jel to hoćeš da kažeš? Ne postavljaj dvostruke aršine.
Lupetanje.

Jugoslavija je bila Federacija.Sve te Republike su postojale i nekad prije kao samostalne države.

Vještačke tvorevine tipa entitet PC su prolazne,pogotovo ako su zasnovane na genocidu a ne zovete se USA,Francuska, Engleska itd.
doff
Posts: 2328
Joined: 02/10/2011 17:43
Location: ZenicaCity

#368 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by doff »

Sintor wrote: 24/07/2021 21:24
doff wrote: 24/07/2021 21:06
Nemoj saam sebe lagati, neko im je dao gotovo svu vlast, a mi i dan danas zmirimo na to. Oni po svom uređenju su defacto republika, samo im nije dato pravo da vode vanjsku politiku.
Po tvojoj logici, opstine i kantoni su isto republike :D

U njemackoj savezne republike imaju jos vece ovlasti, bayern jos vise nego sumska U austriji i ostalim drzavama isto tako... zastave, table, elektroprivrede itd..
Po medjunarodnom pravu, narodi imaju pravo na samoopredjeljenje, pod odredjenim uvjetima. Ja ne znam što vam je to teško shvatiti.

Isto tako sam rekao da srbi i RS danas ne ispunjavaju niti jedan taj uvjet, tako da je strah s jedne strane neopravdan, kao i ta neka prijetnja sa euforijom s druge strane isto tako neopravdana.

Al nikad se ne zna šta će izdajnička SDA sutra potpisati, naročito kroz reforme...
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#369 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by high_volume »

doff wrote: 24/07/2021 21:52
Po medjunarodnom pravu, narodi imaju pravo na samoopredjeljenje, pod odredjenim uvjetima. Ja ne znam što vam je to teško shvatiti.

Isto tako sam rekao da Srbi i RS danas ne ispunjavaju niti jedan taj uvjet, tako da je strah s jedne strane neopravdan, kao i ta neka prijetnja sa euforijom s druge strane isto tako neopravdana.
Slažem se da Srbi iz RS ne ostvaruju uslov za samoopredjeljenje. Srbi su narod, jedinstven narod, i takav već imaju svoju državu, Srbiju.

Po istom, "međunarodnom pravu", i Albanci sa Kosova imaju svoju državu, Albaniju.

U svakom slučaju, Republika Srpska nikako, niti jednim pravom, nema pravni okvir za samostalnost, za otcjepljenje. Zna to Dodik bolje nego svi mi, znaju i njegovi pravni savjetnici, svi znaju, pa opet on priča o otcjepljenju, a masa mu kliče. Jer joj odgovara ta priča :-)


Dok stanovništvo Republike Srspke sve teže živi, ekonomski je sve siromašnije, Dodik priča o referendumima, i prijeti otcjepljeenjem. Bravo Milorade Dodik, svaka čast, tako se skreće tema sa egzistencijalnih i ekonomskih..
SuperSy
Posts: 446
Joined: 12/07/2021 21:27

#370 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by SuperSy »

U RS su bar povećali minimalne plaće. Moj brat u "razvijenijem" entitetu FBiH prima 420 km. Poslije Mileta leti SDA.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#371 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by daddy-kool »

Haris.ba wrote: 24/07/2021 13:02

Ja ne vidim kako iko moze zabraniti sprovodjenje referenduma o nezavisnosti entiteta RS unutar drzave.
Ne može se spriječiti i ako u RS to odluče oni mogu sprovesti referendum za otcjepljenje. Ja sam mišljenja da će se to nekad i desiti.
Haris.ba wrote: 24/07/2021 13:02
Stvar je samo sta dan poslije referenduma.
Postoji oružana sila u državi BiH koje neće tolerisati postavljanje nekih unutrašnjih granica i koja ima zadatak da čuva teritorijalni integritet države. Ona će biti alat koji će vratiti ustavni poredak na cijelom teritoriju u slučaju potrebe, a ne neki sa strane. Ovi sa strane će ući u igru samo u slučaju da Srbija vojno pređe Drinu.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4132
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#372 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

doff wrote: 24/07/2021 21:52
Sintor wrote: 24/07/2021 21:24

Po tvojoj logici, opstine i kantoni su isto republike :D

U njemackoj savezne republike imaju jos vece ovlasti, bayern jos vise nego sumska U austriji i ostalim drzavama isto tako... zastave, table, elektroprivrede itd..
Po medjunarodnom pravu, narodi imaju pravo na samoopredjeljenje, pod odredjenim uvjetima. Ja ne znam što vam je to teško shvatiti.

Isto tako sam rekao da srbi i RS danas ne ispunjavaju niti jedan taj uvjet, tako da je strah s jedne strane neopravdan, kao i ta neka prijetnja sa euforijom s druge strane isto tako neopravdana.

Al nikad se ne zna šta će izdajnička SDA sutra potpisati, naročito kroz reforme...
Imaju narodi, ali ne i plemena. :oops: :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#373 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by _BataZiv_0809 »

Cinjenica da je tema otvorena 2006. govori sve.
User avatar
shbc
Posts: 3344
Joined: 20/07/2012 12:13

#374 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by shbc »

_BataZiv_0809 wrote: 25/07/2021 08:26 Cinjenica da je tema otvorena 2006. govori sve.
Suplja prica je ova nezavisnost RS-a. To iz godine u godinu sve vise ljudi shvata, kako Bosnjaka, tako i Srba. Zato je sve manje uzbudjenje oko ovoga i sve veca zajebancija. Slabo ko ovo vise i shvata ozbiljno. Sto kazes, 2006. otvorena tema. Svake dvije godine se prica o ovome, najavljuje... Mi jesmo kao narod (onako kolektivno, sve tri strane) poglupi, ali nismo bas toliko
User avatar
apsidejzi
Posts: 8237
Joined: 25/05/2013 23:49

#375 Re: Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post by apsidejzi »

Koje je ovo odcjepljenje po redu? Prije ce Fadil nabavit vakcine nego se oni odcijepit :lol: :lol: :lol:
Post Reply