Moderna Al Kaida oblikovana u BiH

Smartex
Posts: 183
Joined: 07/02/2007 00:01
Location: San Diego

#1 Moderna Al Kaida oblikovana u BiH

Post by Smartex »

Moderna Al Kaida oblikovana u BiH”



Džon Šindler (John Schindler) sa Američkog mornaričkog koledža, autor knjige o terorizmu, izjavio je da je Al kaida učestvovala u ratu BiH od 1992. do 1995. godine i da je tu zapravo oblikovana kao moderna teroristička organizacija. U intervjuu za mrežu Si-En-En Šindler tvrdi da je članove Al kaide u BiH pozvala tadašnja vlast, te da su u BiH imali kampove za obuku. Autor knjige „Nesveti teror: Bosna, Al kaida i rađanje svetskog džihada” (Unholy Terror: Bosnia, Al-Qa´ida, and the Rise of Global Jihad) još tvrdi da su teroristi koji su izvršili napad na SAD u septembru 2001. i mnoge druge napade u svetu obučavani u BiH.
„U knjizi Šindler otkriva deo zagonetke o transformaciji Al kaide od izolovane borbene grupe u globalnu smrtonosnu pretnju i do sada neproučenu ulogu radikalnog islama u konfliktu u BiH i zabrinjavajući doprinos američke politike rastu Al kaide”, navodi se u uredničkom osvrtu na knjigu naslovljenom „Bosna - bojno polje Al Kaide koju je podržavala Kilontonova administracija”.

„Rat u BiH od 1992. do 1995. uveliko je pogrešno interpretiran na Zapadu...do sada. U `Nesvetom teroru` Džon Šindler, profesor strategije na Mornaričkom ratnom koledžu i bivši analitičar Nacionalne bezbednosne agencije i službenik kontraobaveštajne službe, daje revidiranu procenu rata u BiH, osvetljavajući njegovu ključnu ulogu u razvoju radikalnog islamskog terorizma”, navodi se u osvrtu.

Dodaje se da je „dugo skrivana istina da je BiH odigrala istu ulogu za Al kaidu 90-ih koju je Avganistan odigrao 80-ih, obezbeđujući bojno polje na kome su mudžahedini mogli da se obučavaju za objavu svetog rata”.

Šindler objašnjava kako je Osama bin Laden eksploatisao rat u BiH za svoje vlastite ciljeve, kao i zabrinjavajući nivo podrške američke Vlade mudžahedinima u BiH - isto kao što je bilo učinjeno i sa avganistanskim mudžahedinima.

„Ponavljanje greški iz Avganistana doprinelo je kontraudaru epskih proporcija: Kalid šeik Muhamad, koji je planirao napade na SAD, i dvojica pilota otmičara veterani su bosanskog džihada”, kaže se u osvrtu.

Navodi se da knjiga „Nesveti rat” daje zastrašujući odgovor da je rat u BiH bio jezgro rasta Bin Ladenovog globalnog džihada.

„To je zastrašujuće, ne toliko zbog tragedija rata, koliko zbog onih tragedija koje su se desile pod nosom američke Vlade - u to vreme uz američko saučesništvo”, kaže se u osvrtu.

U knjizi se govori i kako je Klintonova administracija, u saradnji sa Iranom, tajno snabdevala bosanske mudžahedine, uključujući Al kaidu, milionima dolara u oružju i opremi.

Džon R. Šindler služio je skoro deceniju u Američkoj bezbednosno agenciji (NSA) - što ga odvelo u mnoge zemlje u podršci SAD i savezničkim snagama koje su operisale na Balkanu, i bio je vrhunski NSA ekspert za Balkan. (Srna)
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#2

Post by Sogan »

Izvodjac radova: Lobisticka tvrtka Capitol Links LLC (Washington)
Klijent: Vlada RS
Cijena: tolika da se samo sapuce

:D
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#3

Post by Prozor »

Prvo sto sam uradio je scrollo do dna da vidim izvor, i sve se samo ukazalo. :D
Tariq_rambo
Posts: 440
Joined: 15/03/2005 03:15
Location: Sarajevo

#4

Post by Tariq_rambo »

ma jasta trenirali su daleko odvojeni od javnosti jer je toliko interesovanje za njihov trening bilo da je hiljade navijaca dolazilo samo da ih gleda dok treniraju. Visinske pripreme su im bile na trebevicu, a kadeti i pjetlici su obucavani najsavremenijom opremom, kao i kadeti barcelone, reala itd.
Tariq_rambo
Posts: 440
Joined: 15/03/2005 03:15
Location: Sarajevo

#5

Post by Tariq_rambo »

Jel ovo onaj amerikanac sto ima zabranu ulaska u Ameriku, sto je izgnan. a ko biva neki strucnjak
saki
Posts: 249
Joined: 21/03/2007 18:40

#6

Post by saki »

I ne rece John Schindler kakvu je ulogu on u svemu tome imao :D
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#7

Post by Prozor »

saki wrote:I ne rece John Schindler kakvu je ulogu on u svemu tome imao :D
On je, iako je bio clan SDA, spasavao Srbe u konc-logorima Al-Qaide koristeci ih kao jeftinu radnu snagu u svojim fabrikama :D :D odatle naziv "Schindlerovi Srbi" :D :D
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#8

Post by Bosanac_21 »

Jao, ko sve nije po nekima clan al kajde :-)
Najcistija je vojska rs-a bila u ratu, nisu nikome na zao ucinili, cuvali dzamije i
katolicke crkve, zatvarali logore, borili se za etnicku BiH, :?

Svaka cast svim tim koji preko noci izdavaju knjige i koji se preko tudje patnje
bogate, God bless America
Bajrin najmladji
Posts: 103
Joined: 08/07/2007 18:44
Location: Moje-mjesto-je-Bačevo

#9

Post by Bajrin najmladji »

"Oni" rade, lobiraju, vode spec. rat,...Intervju za mrežu CNN...hebote...
deset_u_pola
Posts: 247
Joined: 06/07/2005 14:58

#10 Re: Moderna Al Kaida oblikovana u BiH

Post by deset_u_pola »

Smartex wrote:Moderna Al Kaida oblikovana u BiH”



Džon Šindler (John Schindler) sa Američkog mornaričkog koledža, autor knjige o terorizmu, izjavio je da je Al kaida učestvovala u ratu BiH od 1992. do 1995. godine i da je tu zapravo oblikovana kao moderna teroristička organizacija. U intervjuu za mrežu Si-En-En Šindler tvrdi da je članove Al kaide u BiH pozvala tadašnja vlast, te da su u BiH imali kampove za obuku. Autor knjige „Nesveti teror: Bosna, Al kaida i rađanje svetskog džihada” (Unholy Terror: Bosnia, Al-Qa´ida, and the Rise of Global Jihad) još tvrdi da su teroristi koji su izvršili napad na SAD u septembru 2001. i mnoge druge napade u svetu obučavani u BiH.
„U knjizi Šindler otkriva deo zagonetke o transformaciji Al kaide od izolovane borbene grupe u globalnu smrtonosnu pretnju i do sada neproučenu ulogu radikalnog islama u konfliktu u BiH i zabrinjavajući doprinos američke politike rastu Al kaide”, navodi se u uredničkom osvrtu na knjigu naslovljenom „Bosna - bojno polje Al Kaide koju je podržavala Kilontonova administracija”.

„Rat u BiH od 1992. do 1995. uveliko je pogrešno interpretiran na Zapadu...do sada. U `Nesvetom teroru` Džon Šindler, profesor strategije na Mornaričkom ratnom koledžu i bivši analitičar Nacionalne bezbednosne agencije i službenik kontraobaveštajne službe, daje revidiranu procenu rata u BiH, osvetljavajući njegovu ključnu ulogu u razvoju radikalnog islamskog terorizma”, navodi se u osvrtu.

Dodaje se da je „dugo skrivana istina da je BiH odigrala istu ulogu za Al kaidu 90-ih koju je Avganistan odigrao 80-ih, obezbeđujući bojno polje na kome su mudžahedini mogli da se obučavaju za objavu svetog rata”.

Šindler objašnjava kako je Osama bin Laden eksploatisao rat u BiH za svoje vlastite ciljeve, kao i zabrinjavajući nivo podrške američke Vlade mudžahedinima u BiH - isto kao što je bilo učinjeno i sa avganistanskim mudžahedinima.

„Ponavljanje greški iz Avganistana doprinelo je kontraudaru epskih proporcija: Kalid šeik Muhamad, koji je planirao napade na SAD, i dvojica pilota otmičara veterani su bosanskog džihada”, kaže se u osvrtu.

Navodi se da knjiga „Nesveti rat” daje zastrašujući odgovor da je rat u BiH bio jezgro rasta Bin Ladenovog globalnog džihada.

„To je zastrašujuće, ne toliko zbog tragedija rata, koliko zbog onih tragedija koje su se desile pod nosom američke Vlade - u to vreme uz američko saučesništvo”, kaže se u osvrtu.

U knjizi se govori i kako je Klintonova administracija, u saradnji sa Iranom, tajno snabdevala bosanske mudžahedine, uključujući Al kaidu, milionima dolara u oružju i opremi.

Džon R. Šindler služio je skoro deceniju u Američkoj bezbednosno agenciji (NSA) - što ga odvelo u mnoge zemlje u podršci SAD i savezničkim snagama koje su operisale na Balkanu, i bio je vrhunski NSA ekspert za Balkan. (Srna)
Dodik onolike pare daje za lobiranje u SAD-u a dobije ovakva sranja od članaka.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#11

Post by karanana »

Ova srna ne zna bil piškila il kakila. Jeli ekavica ili ijekavica?

Clanak i nije nesto ali ipak je clanak i ipak je ovaj frajer bio na si en en-u (nije valjda da i to lazu).

e jebem vas, ogladnih na sabahu zbog vasih prica.
Bajrin najmladji
Posts: 103
Joined: 08/07/2007 18:44
Location: Moje-mjesto-je-Bačevo

#12

Post by Bajrin najmladji »

Im'o sam ja curu, zvala se Srna, pa smo slavili 8. mart u hotelu Srbija, na IlidžU. Napili se oboje, sindikat častio. Pa kad smo se gore u sobi dofatili jedno drugog, filmski se ljubili, ona malčice povrati....slabo podnosila akohol...Eto, zgadila mi se Srna, hotel Srbija...., 8. mart...i sve u MP3...
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#13

Post by karanana »

Bajrin najmladji wrote:Im'o sam ja curu, zvala se Srna, pa smo slavili 8. mart u hotelu Srbija, na IlidžU. Napili se oboje, sindikat častio. Pa kad smo se gore u sobi dofatili jedno drugog, filmski se ljubili, ona malčice povrati....slabo podnosila akohol...Eto, zgadila mi se Srna, hotel Srbija...., 8. mart...i sve u MP3...
Povratila dok ste bili u sred poljubca?

Sta je jela toga dana? Nadam se da nije bio sataras.

Jeli mi se cini, ili mi zachatasmo?
User avatar
Citizen-X
Posts: 1533
Joined: 27/04/2007 13:42
Location: Niodaklevci, BlackField - Nidjezemska

#14

Post by Citizen-X »

Cini ti se :D
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#15

Post by seln »

karanana wrote:
Bajrin najmladji wrote:Im'o sam ja curu, zvala se Srna, pa smo slavili 8. mart u hotelu Srbija, na IlidžU. Napili se oboje, sindikat častio. Pa kad smo se gore u sobi dofatili jedno drugog, filmski se ljubili, ona malčice povrati....slabo podnosila akohol...Eto, zgadila mi se Srna, hotel Srbija...., 8. mart...i sve u MP3...
Povratila dok ste bili u sred poljubca?

Sta je jela toga dana? Nadam se da nije bio sataras.

Jeli mi se cini, ili mi zachatasmo?
Haman da je tako....
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#16

Post by valterbranisarajevo »

Ova i slične teme otvorene kao posljedica ove i sličnih izjava su idealno mjesto za argumentovano razbijanje glupih predrasuda koje opet mogu negdje nekom olakšati život. Ovakve teme, čak i ako su otvorene "zlonamjerno" treba prihvatati ozbiljno.

U stvari nekim ljudima je poslije svega ovoga sve manje do šale.

Bar ja tako mislim :-)
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#17

Post by mIRCerka »

valterbranisarajevo wrote:Ova i slične teme otvorene kao posljedica ove i sličnih izjava su idealno mjesto za argumentovano razbijanje glupih predrasuda koje opet mogu negdje nekom olakšati život. Ovakve teme, čak i ako su otvorene "zlonamjerno" treba prihvatati ozbiljno.

U stvari nekim ljudima je poslije svega ovoga sve manje do šale.

Bar ja tako mislim :-)
hoces reci da sataras postove trebamo izdvojiti?
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#18

Post by Fair Life »

valterbranisarajevo wrote:Ova i slične teme otvorene kao posljedica ove i sličnih izjava su idealno mjesto za argumentovano razbijanje glupih predrasuda koje opet mogu negdje nekom olakšati život. Ovakve teme, čak i ako su otvorene "zlonamjerno" treba prihvatati ozbiljno.

U stvari nekim ljudima je poslije svega ovoga sve manje do šale.

Bar ja tako mislim :-)
U pravu si...

GLOBAL TERRORALERT
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#19

Post by valterbranisarajevo »

Hoću da kažem da neki naš nesretnik koji živi u strahu hoće li mu neka budala baciti molotovljev koktel na kuću zato što je rođen u zemlji u kojoj je "oblikovana moderna Al-kaida" ili neko koga možda skidaju do gola na nekom aerodromu zato što ima pasoš države gdje je "oblikovana moderna Al kaida" treba pomoć u razbijanju predrasuda jer njemu stvarno nije do šale..

Budalama se naravno teško može nešto objasniti ali ako predrasude pobiješ argumentima normalnim ljudima - kojih ima svugdje, oni će već naći način da zaštite i pomognu onima kojima se ispostavlja račun za nešto što nisu krivi..

Npr. ako se iznese argument da "moderna Al-kaida" ako se već možemo složiti da ona u nekom obliku postoji nije nastala za vrijeme rata u BiH podržana od strane Klintonove administracije, nego negdje 80-ih u gudurama Afganistana, podržana od strane tadašnje - mislim Reganove administracije u svrhu borbe protiv SSSR-a, onda će svako ko ima osnovna predznanja iz bliže istorije priznati da je ovo što ovaj lik lupa - obična glupost..
User avatar
seljak_cojek
Posts: 1044
Joined: 09/02/2006 15:31
Location: Restoran na kraju vaseljene

#20

Post by seljak_cojek »

valterbranisarajevo wrote:Hoću da kažem da neki naš nesretnik koji živi u strahu hoće li mu neka budala baciti molotovljev koktel na kuću zato što je rođen u zemlji u kojoj je "oblikovana moderna Al-kaida" ili neko koga možda skidaju do gola na nekom aerodromu zato što ima pasoš države gdje je "oblikovana moderna Al kaida" treba pomoć u razbijanju predrasuda jer njemu stvarno nije do šale..

Budalama se naravno teško može nešto objasniti ali ako predrasude pobiješ argumentima normalnim ljudima - kojih ima svugdje, oni će već naći način da zaštite i pomognu onima kojima se ispostavlja račun za nešto što nisu krivi..

Npr. ako se iznese argument da "moderna Al-kaida" ako se već možemo složiti da ona u nekom obliku postoji nije nastala za vrijeme rata u BiH podržana od strane Klintonove administracije, nego negdje 80-ih u gudurama Afganistana, podržana od strane tadašnje - mislim Reganove administracije u svrhu borbe protiv SSSR-a, onda će svako ko ima osnovna predznanja iz bliže istorije priznati da je ovo što ovaj lik lupa - obična glupost..
Nije glupost, pitaj Faira. :D
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#21

Post by valterbranisarajevo »

ja znam da u gradu i jedinici gdje sam proveo rat nije bilo nikakve "moderne ili nemoderne AL kaide" i uvijek ću se boriti argumentima da ne dopustim da se nikakvi "globalni politički interesi" lome preko mojih leđa..

Međutim, ako se budemo ismijavali sa takvim ozbiljnim optužbama svakom od nas se u jednom trenutku može desiti da mu se "globalni politički interesi" slome preko vlasitih leđa. Onda nam sigurno neće biti do smijeha.. :(
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#22

Post by mIRCerka »

temu ocistih od Satarasha
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#23

Post by Fair Life »

seljak_cojek wrote:Nije glupost, pitaj Faira. :D
Image
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#24

Post by Sogan »

valterbranisarajevo wrote:ja znam da u gradu i jedinici gdje sam proveo rat nije bilo nikakve "moderne ili nemoderne AL kaide" i uvijek ću se boriti argumentima da ne dopustim da se nikakvi "globalni politički interesi" lome preko mojih leđa..

Međutim, ako se budemo ismijavali sa takvim ozbiljnim optužbama svakom od nas se u jednom trenutku može desiti da mu se "globalni politički interesi" slome preko vlasitih leđa. Onda nam sigurno neće biti do smijeha.. :(
Slazem se u potpunosti s tobom Valter. Jedna od najvecih opasnosti za BiH u ovom trenutku dolazi iz lobistickih tvrtki angazovanih od strane Dodika i Vlade RS. U posljednjih godinu i vise je recimo svaki njegov nastup, istup, potez... izreziran u najmanji detalj. U zemlji mitologija, sukoba, nepostojece politicke kulture i kritickog pristupa informaciji... cak i ovako banalan populizam prolazi. Ja sam vec negdje pomenuo da Dodikovi lobisti uopste nemaju ni potrebu kvalitetno odradjivati svoj posao da bi bili svrsishodni. Recimo, izdavanje ovakvih knjiga i plasiranje njihova medijskog odjeka su jos sredinom devedesetih prevazidjena lobisticka metoda, ali kod nas se, poput sve ostale zastarjele zapadne tehnologije, i dalje moze koristiti... Dakle, poenta je u tome da je konkretno ovaj projekt tima Capitol Links LLC veoma lako neutralizovati. Medjutim, to se ne radi na ovom forumu jer jednostavno njegovi citaoci i nisu ciljana grupa. Stoga je prica o satarashu sasvim primjerena reakcija forumasha i cudi me da je izbrisan moj komentar gdje tvrdim kako je kulinarski veoma dobar potez ako se na to ugarsko jelo ubije nekoliko jaja na oko :D
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#25

Post by valterbranisarajevo »

Sogan wrote:
valterbranisarajevo wrote:ja znam da u gradu i jedinici gdje sam proveo rat nije bilo nikakve "moderne ili nemoderne AL kaide" i uvijek ću se boriti argumentima da ne dopustim da se nikakvi "globalni politički interesi" lome preko mojih leđa..

Međutim, ako se budemo ismijavali sa takvim ozbiljnim optužbama svakom od nas se u jednom trenutku može desiti da mu se "globalni politički interesi" slome preko vlasitih leđa. Onda nam sigurno neće biti do smijeha.. :(
Slazem se u potpunosti s tobom Valter. Jedna od najvecih opasnosti za BiH u ovom trenutku dolazi iz lobistickih tvrtki angazovanih od strane Dodika i Vlade RS. U posljednjih godinu i vise je recimo svaki njegov nastup, istup, potez... izreziran u najmanji detalj. U zemlji mitologija, sukoba, nepostojece politicke kulture i kritickog pristupa informaciji... cak i ovako banalan populizam prolazi. Ja sam vec negdje pomenuo da Dodikovi lobisti uopste nemaju ni potrebu kvalitetno odradjivati svoj posao da bi bili svrsishodni. Recimo, izdavanje ovakvih knjiga i plasiranje njihova medijskog odjeka su jos sredinom devedesetih prevazidjena lobisticka metoda, ali kod nas se, poput sve ostale zastarjele zapadne tehnologije, i dalje moze koristiti... Dakle, poenta je u tome da je konkretno ovaj projekt tima Capitol Links LLC veoma lako neutralizovati. Medjutim, to se ne radi na ovom forumu jer jednostavno njegovi citaoci i nisu ciljana grupa. Stoga je prica o satarashu sasvim primjerena reakcija forumasha i cudi me da je izbrisan moj komentar gdje tvrdim kako je kulinarski veoma dobar potez ako se na to ugarsko jelo ubije nekoliko jaja na oko :D
Međutim, s obzirom da je ova tema otvorena na većini političkih foruma u svijetu - forumi su idealni golubovi pismonoše za prijenos ovakvih tvrdnji - baš zato...

ja ovdje imam malo drugačiji stav. Dodik će ovo iskoristiti za svoje ciljeve. Međutim meni ovo više liči da USA i Vel. Britanija pokušavaju račune za svoje pogrešne poteze, a i bijes svoje javnosti zbog žrtava u npr. Iraku, koji im sve više stižu na naplatu preusmjeriti drugima.

Mi stvarno nismo krivi za sve njihove pogrešne poteze - pa i te koje su se nekada desili u afganistanu.

na žalost svjestan sam činjenice da kod nas postoje pametnjakovići koji su svojim potezima puhali, a i sada pušu u jedra ovima koji iznose ovakve tvrdnje. Međutim to nije dovoljno za opravdavanje ovakvih radikalnih stavova.

Ja na to mogu reći da npr. među "modernom AL-Kaidom" ima sto puta više državljana USA, GB, Njemačke nego BiH. Pa prema tome jamogu izvući zaključak da je "moderna Al-kaida" nastala u USA. :-) Uostalom gdje su 11-oseptembaraši učili voziti avione - nisu sigurno na Butmiru.

teška tema- međutim ne treba zaboraviti da sto puta izgovorena laž na kraju postane istina - i zato sam reagovao.

Ne trebamo i ne smijemo plaćati tuđe račune - neka svako čisti za sobom..

Neću više - da ne postane demagogija... :)
Post Reply