Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1751 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by moonca »

Drzava mora promjeniti stav, dati neke olaksice za 'male biznise'. Nije prihvatljivo maltretiranje -ucnjenom sa kaznama i prepadima od raznih inspekcija koja upadaju u svaka doba dana i noci. Kao i carinskim malverzacijama i odugovlacenjima prilikom ulaska bilo koje robe potrebne istima.
Toga u Americi npr. nema. Cine sve da ostanes u biznisu- da ubiru porez. Cekaju te na kraju godine sa porezom. Skuvaj knjige -ukradi koliko god mozes nije ih briga. Nadju li ti 'gresku' skupo placas.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1752 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Fudo387 »

It_is_a_Leclerc wrote:
Fudo387 wrote:
Na dobrom si tragu, ljudi se olako predaju bez da su maksimalno pokusali iskoristiti potencijale svoje domovine, i odlaze u avanturu. A zivot je jedan, dok ovdje prohodas vec si ostario.
Evo, na stranu potencijali domovine. Ali, ljudi ovdje ne pokušavaju iskoristiti svoje maksimalne potencijale. Po meni je tu kvaka.

Ako ljudi pristaju ovdje da idu - održavati hotele - sa fakultetskom diplomom koju su ovdje stekli na grbači svojih roditelja, onda mi imamo problem koji, kako već rekoh, nije ni ekonomski, ni politički, već duboko sociološki. Jer, mene ne može niko uvjeriti da jedan ljekar, i to od poštenog rada, ovdje ne može zaraditi poštene dvije hiljade maraka minimalno. Ali, ljudi ovdje pristaju da bukvalno u Njemačkoj za dvije hiljade eura rade poslove medicinskih sestara i tehničara, za koji se nisu školovali, samo zato da idu vani.

To je teza koju ja zastupam i u koju vjerujem. Ljudima je ovdje popijena pamet, mladi ljudi su planski programirani na linije manjeg otpora, da se ne bore, već da bježe. I ne mogu kriviti za to nikog, jer kako ti kažeš - život je jedan - ljudi hoće da prožive nešto, da za manje vremena zarade više novca, ali to nije održiv obrazac, nije model koji će funkcionisati na duge staze.

Opet kažem, stvar je individualna. Nekome je novac puno više novca. I to je isto legitiman stav. No, ne treba se praviti da negdje teče med i mlijeko. Prepreke su iste visine. Samo što je cilj nešto drugačiji.
Olako smo predali svoje zivote i buducnost u ruke teskih budaletina. Nekad je tu sminka stvarno impresivna pa ces imati priliku da slusas kvazi intelektualno naprdjivanje lika koji se okitio piejchdijem bog zna kako, koji je spreman da sve povede u odsudne predbitke i bitke, a priglupa svijetina u pozadini urlice...poveeeeeeedi nas, ooo tiiii najpaaametniiijiiiii.
Otreznjenje je bolno, destrukcija, apatija, masovna bjezanija.
Djaba ti je govoriti, radi se o epidemiji, ostaje karantin i diktatura. Sto je najgore, cini mi se da pocetnim simptomima svjedocim i ovdje, gdje se mislilo da ne moze.
Gandra_1
Posts: 622
Joined: 10/05/2013 10:03

#1753 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Gandra_1 »

Meni se u zadnje vrijeme sve više čini da ljudi odlaze više zbog političke situacije i stanja u društvu, stalnih prepiriki, nefunkcionalnosti institucija, stalnih nacionalnih tenzija, prizivanja sukoba itd...

Gledajući trenutno sebe i ja bih se trenutno najviše iselio iz BiH iz tih razloga, ne samo ekonomskih...
Hendrix
Posts: 4110
Joined: 27/02/2004 00:00

#1754 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Hendrix »

Gandra_1 wrote:Meni se u zadnje vrijeme sve više čini da ljudi odlaze više zbog političke situacije i stanja u društvu, stalnih prepiriki, nefunkcionalnosti institucija, stalnih nacionalnih tenzija, prizivanja sukoba itd...

Gledajući trenutno sebe i ja bih se trenutno najviše iselio iz BiH iz tih razloga, ne samo ekonomskih...
Sto ba, samo ne pratis vijesti i odjebes svakog iz drustva ko se usudi reci nesto negativno i eto ljepote i finog zivota, prema nekim izjavama koje sam citao ovde na forumu :)
Gandra_1
Posts: 622
Joined: 10/05/2013 10:03

#1755 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Gandra_1 »

Hendrix wrote:
Gandra_1 wrote:Meni se u zadnje vrijeme sve više čini da ljudi odlaze više zbog političke situacije i stanja u društvu, stalnih prepiriki, nefunkcionalnosti institucija, stalnih nacionalnih tenzija, prizivanja sukoba itd...

Gledajući trenutno sebe i ja bih se trenutno najviše iselio iz BiH iz tih razloga, ne samo ekonomskih...
Sto ba, samo ne pratis vijesti i odjebes svakog iz drustva ko se usudi reci nesto negativno i eto ljepote i finog zivota, prema nekim izjavama koje sam citao ovde na forumu :)
Pa nisam siguran da je to baš moguće, jedino da živim samački život... Teško da se ovakve stvari mogu izbječi u masi dostupnih informacija, možda da živim u šumi bez interneta i tv-a:D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#1756 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by uglavnomja »

moonca wrote:Drzava mora promjeniti stav, dati neke olaksice za 'male biznise'. Nije prihvatljivo maltretiranje -ucnjenom sa kaznama i prepadima od raznih inspekcija koja upadaju u svaka doba dana i noci. Kao i carinskim malverzacijama i odugovlacenjima prilikom ulaska bilo koje robe potrebne istima.
Toga u Americi npr. nema. Cine sve da ostanes u biznisu- da ubiru porez. Cekaju te na kraju godine sa porezom. Skuvaj knjige -ukradi koliko god mozes nije ih briga. Nadju li ti 'gresku' skupo placas.

te finansijske inspekcije i jesu zbog neplacanja poreza - neizdavanja racuna, zbog rada na crno, zbog robe bez deklaracije, ulaza i izlaza, ...

sanitarne su druga prica
detroit-mercy
Posts: 16071
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1757 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by detroit-mercy »

Fudo387 wrote:
detroit-mercy wrote:nas jebiga
A jarane, sem zbog nekih zdravstvenih beneficija, i da ga drzis zaoukupljenim obavezama i dalje od budalastina, djaba ga saljes.
Jebo te zivot, meni nikad nece biti jasno, kako oni ovako ne znaju?
Svi imaju obe lijeve noge, djaba super tereni, oprema, al' ne zna i da si svetac.
Nevjerovatno.
Kurac ne znaju, da vidis ove djecurije 8,9,10 godina kako igraju, bice oni sila u fudbalu za nekih 10tak godina. 3 million djece svake godine bude upisano u razlicite skole fudbala u USA, prije nekih 10-15 godina taj broj je bio izmedju 200-300 hiljada :mrgreen: . Namirisali su lovu u tome i napraviti ce nesto od toga.
User avatar
Truba
Posts: 81706
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1758 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Truba »

ja kad bih otišao otišao bih...možda je nekome smiješno ali zbog tramvaja

dojadio onaj krmetnjak i ljuljanje te kontanje gdje ćemo i kad iskočiti
nije pitanje hoće li neko zaginuti
nego je pitanje kad će se dogoditi da tramvaaj se lagano prevrne na pofalićima i kaput

ljudi odlaze jer žele poštovanje prije svega
a danas se poštovanje iskazuje novcem te držanjem za riječ = ugovor o radu

također ljudi žele svojim rukama nešto postići... ako ništa izvesti nova kola iz salona da neko nije guzio na sjedalu

i četvrto možda i najrealnije... odlazak je kao temeljito kupanje kada sa sebe skidate svu blatnjavu odjeću i započinjete novi život

nikada neću zaboraviti scenu početkom novembra 1995. u tajništvu škole kad sam ja sav sretan predavao papire nakon izbjeglištva za upis u srednju
a cura ispred uzimala papire za odlazak u ameriku
nikad joj facu nisam vidio ali kolega je bio od 1.9. zaljubljen u nju :D
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#1759 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Bluemore »

Fudo387 wrote:
moonca wrote:
Fudo387 wrote:
Bas me cudi sto su k’o usporen snimak, prosto je nevjerovatno da neko za satnicu od 7-8 dolara ne vrti usisivac okolo k’o Niki Lauda.
:mastakazes: $11 + tip

:lol:
Kakvih $11 i tip, pa ja sam vise po hotelima nego kod kuce.
Ostavim dva dolara, a dok se istusiram, kenjam, spavam...zaprznim k’o hilbili.
Bolje joj je da po haitiju muhe ganja i banane bere, nego da cisti hotele.
Jest vala
Jel luda da radi za male pare
Bolje na haiti malo Plaza malo ono voce ma ljepota od zivota :skoljka:
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#1760 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Bluemore »

Hendrix wrote:
Gandra_1 wrote:Meni se u zadnje vrijeme sve više čini da ljudi odlaze više zbog političke situacije i stanja u društvu, stalnih prepiriki, nefunkcionalnosti institucija, stalnih nacionalnih tenzija, prizivanja sukoba itd...

Gledajući trenutno sebe i ja bih se trenutno najviše iselio iz BiH iz tih razloga, ne samo ekonomskih...
Sto ba, samo ne pratis vijesti i odjebes svakog iz drustva ko se usudi reci nesto negativno i eto ljepote i finog zivota, prema nekim izjavama koje sam citao ovde na forumu :)
Bas tako
I informises se citajuci ohrabljujuce postove kolega na temi
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#1761 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Bluemore »

uglavnomja wrote:
moonca wrote:Drzava mora promjeniti stav, dati neke olaksice za 'male biznise'. Nije prihvatljivo maltretiranje -ucnjenom sa kaznama i prepadima od raznih inspekcija koja upadaju u svaka doba dana i noci. Kao i carinskim malverzacijama i odugovlacenjima prilikom ulaska bilo koje robe potrebne istima.
Toga u Americi npr. nema. Cine sve da ostanes u biznisu- da ubiru porez. Cekaju te na kraju godine sa porezom. Skuvaj knjige -ukradi koliko god mozes nije ih briga. Nadju li ti 'gresku' skupo placas.


te finansijske inspekcije i jesu zbog neplacanja poreza - neizdavanja racuna, zbog rada na crno, zbog robe bez deklaracije, ulaza i izlaza, ...

sanitarne su druga prica
Uradis uredan povrat poreza pdv
I sloze ti inspekciju u istom iznosu
reketarenje :-)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1762 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by moonca »

Bluemore wrote:
uglavnomja wrote:
moonca wrote:Drzava mora promjeniti stav, dati neke olaksice za 'male biznise'. Nije prihvatljivo maltretiranje -ucnjenom sa kaznama i prepadima od raznih inspekcija koja upadaju u svaka doba dana i noci. Kao i carinskim malverzacijama i odugovlacenjima prilikom ulaska bilo koje robe potrebne istima.
Toga u Americi npr. nema. Cine sve da ostanes u biznisu- da ubiru porez. Cekaju te na kraju godine sa porezom. Skuvaj knjige -ukradi koliko god mozes nije ih briga. Nadju li ti 'gresku' skupo placas.


te finansijske inspekcije i jesu zbog neplacanja poreza - neizdavanja racuna, zbog rada na crno, zbog robe bez deklaracije, ulaza i izlaza, ...

sanitarne su druga prica
Uradis uredan povrat poreza pdv
I sloze ti inspekciju u istom iznosu
reketarenje :-)
:sad:

Cula sam takvih situacija, i to je razlog sto se ne usudjujem vratiti i otvoriti neki biznis , zaposliti nekoga.
Jedino -prikloniti se nekoj stranci - no nije ni to bez placanja. :D

Slicno cujem i za Hrvatsku. :-)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1763 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by moonca »

:hm:


Ipak, u BiH je jos uvijek jeftino obrazovanje.

https://www.facebook.com/refinery29/vid ... 244139723/
meteorit135531
Posts: 702
Joined: 29/05/2016 16:35

#1764 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by meteorit135531 »

Zanimljivo je... dosta sam puta procitao neki komentar gdje raja ode vani, pa eto, okrene se covjek i vidi da nema nikoga.. pa valjda i on treba za njima za rajom... :lol: :-) vidjela zaba da se konji potkivaju pa i ona digla nogu.
Jeste li vi punoljetni, imate li 18 godina? :roll:
Ono, podsjecaju me izjave ovog tipa na osnovce koji maturiraju, pa ono... sjede na stepenicama i pitaju jedno drugog : "a u koju ces ti srednju, da i idem i ja sa tobom, friends 4ever, spomenari do smrti i sl. :D

Boga Vam, koliko vam je godina?

Ne idemo mi nigdje od vruce pogace, sto bi se u narodu reklo.
Bosna je propala drzava, propali i truli sistem.
Imam uputnicu za Imunologiju na DIP-u, trebam raditi specificni alergo test , koji privatno kosta 300-tinjak maraka, iako imam zdravstveno osiguranje ja to ne mogu uraditi jer na klinici nema - reagensa.

Nijednog. Prva stvar koju sam cuo od sestre pri ulasku u sobu za vadjenje krvi je bilo - NEMA REAGENSA i ne ne znamo kada cemo ih dobiti.. :arrow: :run:

Kasljem sedmicama i imam povisen IGE , i opet ne mogu raditi specificni alergo test jer nema REAGENSA. Jesam li ja kriv za to? :roll:

Krecem tog dana prema klinici, i dodjem na svoju autobusku stanicu u 11:03 , autobus dodje u 11:36.
Na pitanje vozacu zasto autobus kasni 33 minute , iako po rasporedu treba da ide svakih 12 minuta, vozac mi rece : Jesam li kriv za to?, i slegnu ramenima. (ljubi ga brat.) :kiss:
Mada ,uvijek covjek moze nositi tacnu za 450 KM, i od toga planirati ratu za stan, za auto, za osnivanje porodice, placanje vrtica djeci, i jos moze komotno da vodi zenu na sedmicnu manikuru i pedikuru. :izet: (mozda sta ostane i pretekne pa da se skokne na produzeni vikend u Makarsku) 8-)
I tako.. Da , da obavezno se zbog raje iz osnovne skole ide na Zapad, a GO WEST nije zbog toga sto nema posla, sto ljudi sa zavrsenim fakultetom kopaju kanale i razvlace kablove u TELEMACHU za 2,60 KM po satu. (jos ti odbije 20% samo zato jer si mu zemljak, ponosni sin bosanski)

Nabijem vas gospodo, uz prigodnu patriotsku pjesmu. :bih: :bih: :bih:

costacurta
Posts: 3514
Joined: 05/05/2005 08:25

#1765 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by costacurta »

]
Fudo387 wrote:
moonca wrote:
Fudo387 wrote:
Bas me cudi sto su k’o usporen snimak, prosto je nevjerovatno da neko za satnicu od 7-8 dolara ne vrti usisivac okolo k’o Niki Lauda.
:mastakazes: $11 + tip

:lol:
Kakvih $11 i tip, pa ja sam vise po hotelima nego kod kuce.
Ostavim dva dolara, a dok se istusiram, kenjam, spavam...zaprznim k’o hilbili.
Bolje joj je da po haitiju muhe ganja i banane bere, nego da cisti hotele.

Neki dan bila aktuelna ona slika tj spisak iz wc u Beču. Ono sto je meni poražavajuće nije to da smo pali toliko nisko da čistimo goFna i hizmetimo već što se to opravdava kroz priču tipa to je častan i pošten posao... mi bi samo leziljebarili a sta fali hale čistiti... ovo ono. Jok! Švabo je fino reko, bujrum. Ako hoces cistiti halu evo posla. Ako hoces bolju lovu onda moras kakve skole upisat. Jezik savladati.
Koliko nam je mrsko učiti i obrazovati i koliko smo ustvari nepismeni upravo pokazuje ovaj svijet sto ide gore. Svi ko hajvani samo prekvalifikacije za pflege. Ako vec dajes lovu za prekvalifikaciju onda se trebas informisati i znaćeš da Svabi treba i varioca i cjevopolagača i majstora za centralno grijanje autoelektričara i programera itd. Al jok. Čula Sanela da je otišla Hamida i nasla poso 1200eura čuva samo jednog djeda. Ode i Sanela kad mogu Hamida i Džemka more i ona samo da ode do Partnera i uzme 2000milje za diplomu i eto je. Njemačka ih komen. Ha ja.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#1766 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Bluemore »

pa toj saneli sto joj je uzor hamida sigurno nije domet da sezaposli kao varioc il ovo ostalo sto ti pobroja
User avatar
Sanjarko
Posts: 23270
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1767 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Sanjarko »

Pa odlaze jer se nemogu zaposliti, jer pada populacija pa samim tim ce sve da pocne da pada, jer im je zivot los da ne kazem bijedan, male plate, primanja sa kojima se nemoze priustiti normalan zivot, osnovne potrebe se nemogu priustiti, sto vide da se sistem raspada jer pada populacija i sve manje novca ima koji cirkulise, jer nema nikakve pomoci od prekvalifikacije do doskolovanja pa ni socijalnih i drugih pomoci, jer drustvo, sistem propadaju i to osjecaju podsvjesno.

Pa odkad ja govorim da u buducnosti se moze ocekivati da nema penzija uopste, vec imamo i sad sa tim problem, cak su i stranci poceli za Ameriku i EU da govore ovo u vezi penzija iako ja mislim da oni nece imati sa tim toliko veliki problem. Ali eto Bosna nece imati problem sa tim i nema ga vec i nema problema Bosna pa sto nema problema ljudi ne odlaze, i nema toliko da ih moze izvoziti.
detroit-mercy
Posts: 16071
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1768 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by detroit-mercy »

costacurta wrote:]
Fudo387 wrote:
moonca wrote:
:mastakazes: $11 + tip

:lol:
Kakvih $11 i tip, pa ja sam vise po hotelima nego kod kuce.
Ostavim dva dolara, a dok se istusiram, kenjam, spavam...zaprznim k’o hilbili.
Bolje joj je da po haitiju muhe ganja i banane bere, nego da cisti hotele.

Neki dan bila aktuelna ona slika tj spisak iz wc u Beču. Ono sto je meni poražavajuće nije to da smo pali toliko nisko da čistimo goFna i hizmetimo već što se to opravdava kroz priču tipa to je častan i pošten posao... mi bi samo leziljebarili a sta fali hale čistiti... ovo ono. Jok! Švabo je fino reko, bujrum. Ako hoces cistiti halu evo posla. Ako hoces bolju lovu onda moras kakve skole upisat. Jezik savladati.
Koliko nam je mrsko učiti i obrazovati i koliko smo ustvari nepismeni upravo pokazuje ovaj svijet sto ide gore. Svi ko hajvani samo prekvalifikacije za pflege. Ako vec dajes lovu za prekvalifikaciju onda se trebas informisati i znaćeš da Svabi treba i varioca i cjevopolagača i majstora za centralno grijanje autoelektričara i programera itd. Al jok. Čula Sanela da je otišla Hamida i nasla poso 1200eura čuva samo jednog djeda. Ode i Sanela kad mogu Hamida i Džemka more i ona samo da ode do Partnera i uzme 2000milje za diplomu i eto je. Njemačka ih komen. Ha ja.
Sta je problem sa boldanim, to misils da neko treba da dodje bez ikakvih znanja ili vjestina/kvalifikacija i da ga ceka direktorski ili inzinjerski posao :skoljka:. Raditi ces ono sto znas raditi ili za sta si kvalifikovan, caka je u tome sto se raja moze i tamo prekvalifikovavati, doskolovavati i sta jos ne sve. Mogucnosti su velike, sad na tebi je.
detroit-mercy
Posts: 16071
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1769 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by detroit-mercy »

Vizionar 1985 wrote:Pa odlaze jer se nemogu zaposliti, jer pada populacija pa samim tim ce sve da pocne da pada, jer im je zivot los da ne kazem bijedan, male plate, primanja sa kojima se nemoze priustiti normalan zivot, osnovne potrebe se nemogu priustiti, sto vide da se sistem raspada jer pada populacija i sve manje novca ima koji cirkulise, jer nema nikakve pomoci od prekvalifikacije do doskolovanja pa ni socijalnih i drugih pomoci, jer drustvo, sistem propadaju i to osjecaju podsvjesno.

Pa odkad ja govorim da u buducnosti se moze ocekivati da nema penzija uopste, vec imamo i sad sa tim problem, cak su i stranci poceli za Ameriku i EU da govore ovo u vezi penzija iako ja mislim da oni nece imati sa tim toliko veliki problem. Ali eto Bosna nece imati problem sa tim i nema ga vec i nema problema Bosna pa sto nema problema ljudi ne odlaze, i nema toliko da ih moze izvoziti.
Dosta raje ne konta da u jednoj USA ili Njemackoj beza posla mozes biti samo ako si mentol i to onaj teske kategorije. Toliko poslova, mogucnosti, opcija.
Kod nas je ostanak bez posla ravan propasti jer je trziste rada tako lose da ono sto imas moras dobro da cuvas jer nedo ti bog da izgubis.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#1770 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Bluemore »

Osim toga djeca im nece cistiti Pa je mnogima i to Motiv
User avatar
SmoLe
Posts: 4878
Joined: 16/01/2014 13:16

#1771 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by SmoLe »

moze li se ista raditi u njemackoj sa a1,a2 jezikom? :oops:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1772 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by vjesticanametli »

Naravno jer ovdje te motivisu i ucis s njima....nece niko reci cuj hame kako prica i ismijavati zbog toga :mrgreen:
Hendrix
Posts: 4110
Joined: 27/02/2004 00:00

#1773 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Hendrix »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/roditel ... /171207032

Slika i prilika drzave, kada sudjenje ometaju i opstruiraju nekakve familije iz treceg safa, totalno nebitni likovi koji su uzimaju sebi za pravo da su oni iznad nas, zamislite kako mogu ordinirati ovi koji su ukljuceni u vlast i vodece dinastije. Sve super dok ne stanes nekom ovakvom na put...onda vidis pravo lice sistema.
User avatar
Truba
Posts: 81706
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1774 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Truba »

nek se svi vala isele... bosna je kroz povijest bila često s pustim krajevima
i dijelovi europe su zbog kuge bili bez ljudi
pa su onda molili i pozivali te besplatno dijelili zemlju da se narod naseli
User avatar
petunija
Posts: 3037
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#1775 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by petunija »

Hendrix wrote:https://www.klix.ba/vijesti/bih/roditel ... /171207032

Slika i prilika drzave, kada sudjenje ometaju i opstruiraju nekakve familije iz treceg safa, totalno nebitni likovi koji su uzimaju sebi za pravo da su oni iznad nas, zamislite kako mogu ordinirati ovi koji su ukljuceni u vlast i vodece dinastije. Sve super dok ne stanes nekom ovakvom na put...onda vidis pravo lice sistema.
Taman htjedoh postaviti isti link
A onda neko kaže iseljavanje moda :-?
Post Reply