Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Suelureac
Posts: 135
Joined: 04/05/2015 13:29

#1 Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Suelureac »

Ja kao da sam se zadnjih dana probudio ljudi moji. Šta se ovo dešava zadnjih 4-5 godina? Kakvi su ovo masovni odlasci? Znam da je stanje u zemlji loše, ali nagledao sam se svakakvih profila ljudi koji odlaze. Od onih koji moraju, do onih koji ovdje imaju gotovo sve. Ilaaaa otić i bok. Znači kao da je to postalo kolektivno stanje svijeti. Moda. Otići. Otići = uspjeti u životu.

Ljudi moji, pa za što smo se svi borili zadnjih 20 godina? Nekako sačuvano sve 1995-te nekim Daytonom, nekom nadom za bolje sutra. A 20 godina poslije shvatiš da smo poraženi. Jer najveći poraz je odlazak mladih. Jel se ova država raspada i da li je tako masovan odlazak?

Znate šta je najgore od svega. Ja nisam neki patriota prema ovoj državi. Zaista. Nisam tradicionalist koji se boji otići. Imam rodbine vani dosta po Evropi i ostatku svijeta. Imam hrvatske papire, odmah sutra mogu otići raditi u EU. Ali je stvar u tome što bih ja volio više nego išta probati ostvariti nešto u svojoj BiH. Nije me strah otići, ali mi se ne ide. A svi moji prijatelji, svi oko mene me tjeraju psihički idi idi. Vjerujem da je i vama tako. Nisam imao ni potrebu da idem dok to nije postala moda zadnjih godina. Ti masovni odlasci.

I onaj strah da ostaneš zadnji.

Pa bih volio da pročitate ovaj odlični tekst:

http://bljesak.info/rubrika/vijesti/cla ... nji/118045

Image

Svaki dan nas bombarduju vijestima kako je vani puno bolje, kako svi uspiju. Bio sam i vani kod rodbine. Bio u Skandinaviji. Ja nisam oduševljen. Znam da su finansijski bezbjedniji od nas, ali nisam oduševljen. i sad da li otići jer svi idu?

Imam osjećaj da smo se svi pustili ko tikve niz vodu, da niko ni ne želi nešto promjeniti. Nego svi kontaju da se treba otići i uspjeti.

Na kraju, nisam teoretičar zavjere, ali moj dojam je da se nekako stvara na silu dojam kroz medije i kroz ove priče o nasmijanim licima vani, te o masovnim odlascima da se treba otići. Kao da međunarodna zajednica svim silama i svojim nedjelovanjem namjerno od BiH stvara nemoguće okruženje za život da bi svi išli na zapad, vani. A što je zanimljivo zapadu treba radna snaga evropskoga kova (ne Afrikanci, Azijati nego ljudi poput nas iz Jugoistočne Evrope koji se lako prilagode). Da li je sve ovo dirigirano, da li se umjetno pravi stanje neodrživosti?

I da li postoje ljudi poput mene koji bi voljeli probati uspjeti u ovoj državi? Koji bi voljeli mjenjati stvari ne nekim smješnim polulističkim revolucijama, nego jednostavno stvaranjem mentaliteta da se može ostati ovdje, pa da to bude osnov promjena.
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Truba »

odlaze i oni koji su do jucer bili za ostanak...

dojadilo ba svima nema nade da ce politicari ista napraviti
nema posla nema investicija
vecina nas nema muda pokrenuti biznis
kriminal korupcija

zar su potrebna objasnjenja
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#3 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by insomnia78 »

Ma ko odlazi?
Kako ces otici?
Moze svako otici al' kako ce ostati?
Fauja Singh
Posts: 2469
Joined: 07/12/2011 12:40

#4 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Fauja Singh »

Znam i ja ljudi koji su ovdje imali sve (mislim na materijalno) ali su otisli jer ovdje nema drzave, otisli su zbog djece.
Covjece, ovdje posten covjek ne smije imati dobro auto a da ga ne objezbjedi sa 1000 nekih ku**ca i opet strahuj hoce li te neko na semaforu s pistoljem istjerati iz auta, kriminal je u stalnom porastu, danas sutra neka te neki narkos koji je priveden pa pusten more puta presretne i krene te opljackati, razbij mu nos ti si najebao, trebat ce ti advokat, znaci ni braniti se ne smijes.
Nekad se smjelo zaspati na klupi, a sad navecer ljudi izbjegavaju i po hljeb otici do lokalnih prodavnica jer su svako malo mete oruzanih pljacki, ako koga i uhvate puste ga u roku 24h.
O zaposljavanju i stranacki podobnim ljudima necemo, svi vec znamo kako to hoda, ali onda se neko pita dal je moda ili potreba da se ide vani.
Ja ne mogu, ali da mogu ne bi sekunde razmisljao.
User avatar
mk ultra
Posts: 19522
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#5 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by mk ultra »

pa niko ne ide zato što mu je super ovdje
ako misliš da je negdje drugo bolje, i imaš opciju, idi slobodno

i zašto npr. neko da sjedi ovdje bez posla, a nudi mu se npr. u austriji da bude medicinska sestra? da bude patriota i džabe kući sjedi?
User avatar
Entropio
Posts: 7808
Joined: 21/11/2010 21:49

#6 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Entropio »

Potreba, naravno, iz ovih ili onih razloga. To odgovara vladajucoj garnituri jer ostaju i ne pomisljaju da idu uhljebljeni pijuni koji ce ih i dalje birati.
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#7 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by razonoda »

Mislim da nije moda, vec panicna potreba. Godine prolaze a mladi bez radnog staza, zdrave situacije za brak i skolovanje djece.

Smatram da su tu i mladi krivi , ne ucescem u gradnji drzave, glasanjem , .....

Imam prijatelja kojima se blizi penzija-zaradjena vani. Ozbiljno razmisljaju o povratku u BIH, .... jer penzija zaradjena vani nece biti dovoljna za normalan zivot. Ista ta u BIH JE VISE NEGO SOLIDNA suma da se zivi.

Licno , meni je problem kriminal i sve sto je naveo @Faunja.... tako da ne razmisljam o povratku. Iz tog razloga , opet Bosanci imaju kao opciju Hrvatska. Isti jezik, cijene itd.
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#8 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by DZONPI »

Najvise se radi djece i ode a bogami i ostaje.Vidis ovdje djeca pogotovo nasa ne da su dobri dzaci nego rasturaju.E sad zamisli njih dole mozda bi i dole rasturali ali kome kad ti drugi uze mjesto.U nas je korupcija stela jednoumlje haos.Nije lako na zapadu recimo mojoj generaciji jer si dole odrasto imo druge navike pa dodjes u 30 i nekoj u tudzi svjet dok se okrenes odose godine ali zato ti drago jer znas da ce ti djeca uspjet da ce njima bit dobro sto je i najbitnija stvar.Zamisli dole covjeka rinta ko konj neredovna plata djete mu cami po ulici nema kome valja nikom samo vlastima i kriminalu.U mene se djete u ratu rodilo bio sam sa 20 maraka u djepu a nas 5 u kuci neznas gdje bi glavom najradje u zid.I sta ces onda brate nego bjezi dok nije kasno.fala bogu zadnji voz se ufatio i sad se uziva.Zelim svima koji hoce nek idu nek probaju i dabogda svi imali nepatili se ko vecina sada dole.
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#9 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Edin H. »

Sto rece moj jaran - ne valja biti pohlepan.

Meni milja maraka dnevno i ja zadovoljan. :oops:
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#10 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Hajvan »

razonoda wrote:Mislim da nije moda, vec panicna potreba. Godine prolaze a mladi bez radnog staza, zdrave situacije za brak i skolovanje djece.

Smatram da su tu i mladi krivi , ne ucescem u gradnji drzave, glasanjem , .....

Imam prijatelja kojima se blizi penzija-zaradjena vani. Ozbiljno razmisljaju o povratku u BIH, .... jer penzija zaradjena vani nece biti dovoljna za normalan zivot. Ista ta u BIH JE VISE NEGO SOLIDNA suma da se zivi.

Licno , meni je problem kriminal i sve sto je naveo @Faunja.... tako da ne razmisljam o povratku. Iz tog razloga , opet Bosanci imaju kao opciju Hrvatska. Isti jezik, cijene itd.
s magarca na mazgu??

niđe veze…

samo i jedino tzv. trece zemlje- one useljenicke, nadnacionalne- Australija, SAD, Kanada, Novi Zeland, Argentina (:D)…

ovo ostalo popišat- i unuka ti ko stranca gledaju...
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#11 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Šveđanin »

Ako cemo bas o fenomenu odlaska, ovaj trenutni bh nije nista naspram na primjer albanskog nakon sto su im "otvorene" granice.. to je za posebnu pricu i temu na sta je to licilo, to kopanje rukama i nogama samo da se ispale iz zemlje. Ali eto, kao narod i dalje odrzali nacionalnu svijest.

Ovo je na neki nacin i ocekivano, normalno, oduvijek je tako.. civilizacija tako funkcionise. Na jednom mjestu losije, ljudi idu tamo gdje im je bolje. Ili gdje ce bar imati uslove da im bude bolje. Pa za 6 godina Irsku napustilo 200 000 mladih, pretezno obrazovanih... to je nezaustavljiv, prirodan proces ako im vec uslovi zivota na jednom mjestu ne odgovaraju.
Last edited by Šveđanin on 21/05/2015 20:34, edited 1 time in total.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#12 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by sadie_forever »

Suelureac wrote:Ja kao da sam se zadnjih dana probudio ljudi moji. Šta se ovo dešava zadnjih 4-5 godina? Kakvi su ovo masovni odlasci? Znam da je stanje u zemlji loše, ali nagledao sam se svakakvih profila ljudi koji odlaze. Od onih koji moraju, do onih koji ovdje imaju gotovo sve. Ilaaaa otić i bok. Znači kao da je to postalo kolektivno stanje svijeti. Moda. Otići. Otići = uspjeti u životu.

Ljudi moji, pa za što smo se svi borili zadnjih 20 godina? Nekako sačuvano sve 1995-te nekim Daytonom, nekom nadom za bolje sutra. A 20 godina poslije shvatiš da smo poraženi. Jer najveći poraz je odlazak mladih. Jel se ova država raspada i da li je tako masovan odlazak?

Znate šta je najgore od svega. Ja nisam neki patriota prema ovoj državi. Zaista. Nisam tradicionalist koji se boji otići. Imam rodbine vani dosta po Evropi i ostatku svijeta. Imam hrvatske papire, odmah sutra mogu otići raditi u EU. Ali je stvar u tome što bih ja volio više nego išta probati ostvariti nešto u svojoj BiH. Nije me strah otići, ali mi se ne ide. A svi moji prijatelji, svi oko mene me tjeraju psihički idi idi. Vjerujem da je i vama tako. Nisam imao ni potrebu da idem dok to nije postala moda zadnjih godina. Ti masovni odlasci.

I onaj strah da ostaneš zadnji.

Pa bih volio da pročitate ovaj odlični tekst:

http://bljesak.info/rubrika/vijesti/cla ... nji/118045

Image

Svaki dan nas bombarduju vijestima kako je vani puno bolje, kako svi uspiju. Bio sam i vani kod rodbine. Bio u Skandinaviji. Ja nisam oduševljen. Znam da su finansijski bezbjedniji od nas, ali nisam oduševljen. i sad da li otići jer svi idu?

Imam osjećaj da smo se svi pustili ko tikve niz vodu, da niko ni ne želi nešto promjeniti. Nego svi kontaju da se treba otići i uspjeti.

Na kraju, nisam teoretičar zavjere, ali moj dojam je da se nekako stvara na silu dojam kroz medije i kroz ove priče o nasmijanim licima vani, te o masovnim odlascima da se treba otići. Kao da međunarodna zajednica svim silama i svojim nedjelovanjem namjerno od BiH stvara nemoguće okruženje za život da bi svi išli na zapad, vani. A što je zanimljivo zapadu treba radna snaga evropskoga kova (ne Afrikanci, Azijati nego ljudi poput nas iz Jugoistočne Evrope koji se lako prilagode). Da li je sve ovo dirigirano, da li se umjetno pravi stanje neodrživosti?

I da li postoje ljudi poput mene koji bi voljeli probati uspjeti u ovoj državi? Koji bi voljeli mjenjati stvari ne nekim smješnim polulističkim revolucijama, nego jednostavno stvaranjem mentaliteta da se može ostati ovdje, pa da to bude osnov promjena.
Evo ja se vracam aBd inshallah :) i moj buduci muz nije htio ni pomisliti da napusti BIH(zato se i vracam)
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#13 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Bodkin »

insomnia78 wrote:Ma ko odlazi?
Kako ces otici?
Moze svako otici al' kako ce ostati?
Rece forumas koji je otisao i ostao :D

A kakva glupost reci da je moda ici. Nije moda nego dodje iz guzice u glavu kad se djeca priblize pa skontas koliko je sve u kurcu. Dok si sam i gledas da popijes, pojedes i zguzis, do tad je ok
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#14 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by dobar osjecaj »

Iz mog okruzenja naglo je "nestalo" mnogo mojih bivsih kolega i rodbine. Oni slabijeg imovnog stanja otisli su na razne kruzere, zaposlili se po starackim domovima ili udali za nekoga ko ih je odveo negdje.

U drugoj grupi su ljudi koji su ovdje zivjeli pristojno ali ili imaju zelju da zive pristojnije ili da obidju i dozive razlicite krajeve svijeta. Obrazovan i sposoban covjek relativno lako (ako stvarno zeli) nadje posao po raznim coskovima svijeta. Nije to za svakoga i nece se svako odluciti da ide raditi i zivjeti u jednoj Kambodzi, Mijanmaru, Zambiji, Mozambiku, Kolumbiji...ali idu ljudi na krace ili duze angazmane. Partneri koji imaju sposobnost da rade poslove od kuce idu s njima. Desava se i dosta prevara npr. covjek uredno dobije posao preko neke UN agencije, da otkaz ovdje, spakuje se da ide (nekad i s porodicom) i onda saznaju da su dio neke vece prevare da ne postoji nikakav takav posao. Ima svega.
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#15 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Edin H. »

sadie_forever wrote: Evo ja se vracam aBd inshallah :) i moj buduci muz nije htio ni pomisliti da napusti BIH(zato se i vracam)
Pa sto nisi nasla nekog sto je htio da se zeni za papire? :skoljka:
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#16 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by sadie_forever »

Edin H. wrote:
sadie_forever wrote: Evo ja se vracam aBd inshallah :) i moj buduci muz nije htio ni pomisliti da napusti BIH(zato se i vracam)
Pa sto nisi nasla nekog sto je htio da se zeni za papire? :skoljka:
Neeecu ,nisam ja humanitarna pomoc :P :D
User avatar
SmokingMan
Posts: 18704
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#17 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by SmokingMan »

Rado bih ostao U BIH,ali sa ovako klimavim poslom teško vidim neku bolju perspektivu.Da mi se pruži prilika radije bih izabrao da odem raditi u skandinaviji,i zarađujem novac dostojan normalnog života,ovde se ispod 1000 KM ne može osnovati porodica,i živjeti skromno,ovde život postaje polahko skuplji,a zarade su ostaju iste,i imaju tendenciju nekog blagog samnjivanja,ali konstatnog...
Rizvan
Posts: 1282
Joined: 27/11/2013 09:25

#18 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Rizvan »

Ja ne vidim nikakve masovne odlaske.

A ljudi odlaze odavde ima već 50 godina.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#19 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by O'zone »

Ko god može da ide neka ide. Koga god ja mogu savjetovati da ode ja ću ga savjetovati da ode i zaželjeti mu da ima svu sreću u životu i da se nikad više ne okrene prema ovim krajevima pa ni kao turist.

Ja želim da odem. Ne zato što mi je potreba, hvala Bogu nije, nego zato što mi se gadi biti ovdje. Kolotečina, habitat napravljen po mjeri manjine, većina koja bezidejno baulja naokolo od kafića do kladionice kukajući kako im država nije ništa obezbijedila, pesimizam, potpuno iskrivljena slika društva gdje je kriminal OK poštenje levatluk..., etc
User avatar
saiks
Posts: 1017
Joined: 12/11/2013 13:06

#20 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by saiks »

O'zone wrote:Ko god može da ide neka ide. Koga god ja mogu savjetovati da ode ja ću ga savjetovati da ode i zaželjeti mu da ima svu sreću u životu i da se nikad više ne okrene prema ovim krajevima pa ni kao turist.

Ja želim da odem. Ne zato što mi je potreba, hvala Bogu nije, nego zato što mi se gadi biti ovdje. Kolotečina, habitat napravljen po mjeri manjine, većina koja bezidejno baulja naokolo od kafića do kladionice kukajući kako im država nije ništa obezbijedila, pesimizam, potpuno iskrivljena slika društva gdje je kriminal OK poštenje levatluk..., etc
Isto mislimo,isto
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40828
Joined: 29/06/2011 23:39

#21 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by dječak sa šibicama »

Budite humani, sto otvarate ovakve teme i plasite nasu dijasporu da im stize konkurencija.

Nemojte da ih hercika opali :D :P
evianvoda
Posts: 38
Joined: 14/05/2015 17:30

#22 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by evianvoda »

Тек кад човјек буде дуже одвојен од свога сконта неке ствари и почне мало више да цијени родни крај, а како си старији све више ишчекујеш кад ћеш кући. Ово говорим за државе гдје сам ја радио а то су националне државе тако да није ни чудо. И како све више стариш сконташ да ти том другом друштву не припадаш, тешко од крајишника направити данца ил швеђанина.. :)

Ја сам у априлу већ готов, носталгија уби, ја сам већ испланирао сваки дан шта ћу радити на викендици кад се вратим кући два мјесеца касније у јулу..
Стигнем, поплаћам шта треба у стану, поздравим комшије, ни не вадим ствари из аута аутоматски правац у Слатину.. завучем се у зелениш, спремим роштиља, сређујем башту, сређујем викендицу.. и тек онда сконташ колико вјештачки живот живиш..ријетки тренуци спокоја.

А емиграцију апсолутно подржавам. Јер знам пар примјера из породице који су имали прилику, нису отишли, и на крају се сад кају и проклињу. Ако имате прилику требате пробати.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#23 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by animals »

dječak sa šibicama wrote:Budite humani, sto otvarate ovakve teme i plasite nasu dijasporu da im stize konkurencija.

Nemojte da ih hercika opali :D :P
Nasoj dijaspori je davno dosla konkurencija, nista nas ne moze iznenaditi :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#24 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Chmoljo »

isto poželim raspaliti. *ebo materijalno, dok se zdravo može se i zaraditi za hljeba na stolu, ali poželim otići...
O'zone wrote:... zato što mi se gadi biti ovdje. Kolotečina, habitat napravljen po mjeri manjine, većina koja bezidejno baulja naokolo od kafića do kladionice kukajući kako im država nije ništa obezbijedila, pesimizam, potpuno iskrivljena slika društva gdje je kriminal OK poštenje levatluk..., etc
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#25 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by HM 2011 »

Evo baš je ista tema na zabranjenom forumu ali aspekt Ljekari koji putuju iz države...

zarađuju oko 6,700 EUR mjesečno.... :-)

A nostalgija i tako dalje - za nostalgiju treba nešto što te veže - mene veže posao i porodica i šira familija osim šire familije sve nosim sa sobom.....

Ima nešto što se zove život - a za život treba love....

I onda tamo negdje sa 65 se vratiti u BiH i nakon danke Deuchland fola reći e jesam se zeznuo što sam otišao vani i fino penzijica ili 5x životni standard ovoga u BiH....
Post Reply