Mobiteli i rak?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Rauber
Posts: 1104
Joined: 07/05/2009 16:47

#1 Mobiteli i rak?

Post by Rauber »

Sta velite na ove objavljenje studije da koristenje mobitela izaziva rak mozga?
Jbt ja sam se ono bas isfurao :run:
Sad ga i ne koristim nesto pretjerano, ali se prije visilo na njemu.

Evo jedan tekst :run:
Samo 15 minuta razgovora mobitelom povećava rizik za rak



Teški ovisnici imaju najveći rizik
Najopasnija vrsta tumora je gliom koji, uz liječenje, ubija ljude koji boluju od njega u roku od tri do pet godina nakon dijagnoze
Korištenje mobilnog telefona samo 15 minuta dnevno povećava rizik od tumora mozga, pokazalo je istraživanje britanskog "Powerwatcha" u 13 zemalja.

Rezultati ovog istraživanja objavljeni su samo dvije sedmice nakon što je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) upozorila da mobilni telefoni mogu izazvati rak, pozivajući korisnike da ograniče njihovu upotrebu.

Rezultati ovog istraživanja ipak su došli prekasno za mnoge ovisnike o mobitelu, jer se potrebno 15 do 20 godina da se razvije rak, tako da je dosadašnje korištenje već učinilo svoje.

- Teški ovisnici imaju najveći rizik, a on se povećava što se mobitel više koristi. Već petnaest minuta dnevno je puno, a većina ljudi danas mobitele koristi mnogo više - rekao je voditelj istraživanja Graham Lamburn.

Naučnici su uvjereni da bi rizik od raka mogao biti i do 10 posto veći nego što je to istraživanje pokazalo. Najopasnija vrsta tumora je gliom koji, uz liječenje, ubija ljude koji boluju od njega u roku od tri do pet godina nakon dijagnoze.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2 Re: Mobiteli i rak?

Post by PipiDugaDevetka »

Znam da su neke moje kolege sa posada JNA radara nosili tzv. olovne gaće, ali ne vjerujem da mobitel ima ikakav štetan utjecaj jer se snaga isijane energije mjefi mikrowatima, a radara kw.

Zanimljivo je napomenuti da su te moje kolege sa ''olovnim'' gaćama, svi odreda kasnije, dobili kćerke.
Nemaju niti jednog sina.
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#3 Re: Mobiteli i rak?

Post by mrtva kokoš »

s`obzirom da mjesecno ispucam 1000 minuta podjeljeno na 30 dana, moj prosjek dn. razgovora iznosi 33minute...
gotov sam :shock: :run:
User avatar
jedaneska
Posts: 396
Joined: 24/11/2010 19:40

#4 Re: Mobiteli i rak?

Post by jedaneska »

a šta vi mislite zašto mobitele reklamiraju po cijeni od 1KM? jel zato što vas vole?
nit' sam kad koristio mobitele, nit imam namjeru biti naivan
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#5 Re: Mobiteli i rak?

Post by mrtva kokoš »

jedaneska wrote:a šta vi mislite zašto mobitele reklamiraju po cijeni od 1KM? jel zato što vas vole?
nit' sam kad koristio mobitele, nit imam namjeru biti naivan
jes hoce da nas ubiju, prodaju radioaktivne mobitele :mrgreen: :oops:

predvidjam da cemo na ovoj temi da se dohvatimo kontrole, loza i ostalih paranoicnih stvari...

evo da krenemo mobitel je izumio martin cooper.. :-)
Zux
Posts: 906
Joined: 30/03/2005 22:03

#6 Re: Mobiteli i rak?

Post by Zux »

PipiDugaDevetka wrote:Znam da su neke moje kolege sa posada JNA radara nosili tzv. olovne gaće, ali ne vjerujem da mobitel ima ikakav štetan utjecaj jer se snaga isijane energije mjefi mikrowatima, a radara kw.

Zanimljivo je napomenuti da su te moje kolege sa ''olovnim'' gaćama, svi odreda kasnije, dobili kćerke.
Nemaju niti jednog sina.
Ma radari imaju klystron na sebi, koji je pojacavac RF talasa, i isti emituje X-zrake (ili ako je nekom lakse roentgen) kad je u "punom pogonu". To je razlog zastite onih koji rade blizu radara. BTW to se jedno vrijeme nije znalo pa su "radaristi" oboljevali od raka. I sam si rekao to se ne moze porediti sa mobitelima :)

A sto se tice mobitela, to ocito niko sa sigurnoscu ne moze ili ne zeli, a mozda i ne smije reci. Postoje istrazivanja koja govore da je vjerovatno povecan rizik i bez samog razgovora. Jer mobitel preko svoje antene stalno komunicira sa baznim stanicama, a posebno antena zraci vise kad je slabiji signal. Kao sto sam clanak kaze tesko ce se to ikada utvrditi s obzirom da se rak ne dobija za tri dana nego taj proces traje nekoliko godina. I ko ce na kraju dokazati da je to od mobitela, a ne od nekih drugih stetnih uticaja kojima smo izlozeni (let avionom npr).
Post Reply