Mobitel kao fotoaparat

Čarobni svijet fotografije
Post Reply
lonely_wolf

#1 Mobitel kao fotoaparat

Post by lonely_wolf »

Otkako se pojavila digitalna fotografija i otkako su digitalni SLR fotoaparati postali dostupni sirim narodnim masama cesto cujem iste kako se zale na opremu koju imaju i kako zele nesto bolje (i sam sam isti takav). Svi mi imamo tihih patnji oko fotografske opreme.

U pocetku sam gledao vrhunsku fotografsku opremu po fotografskim sajtovima , sanjario kako bi imao bolje fotografije s takvom opremom. Medjutim, uz malo razmisljanja sam dosao do zakljucka da takva oprema zapravo ne pravi sama fotografiju. Najvaznije je istrenirati oko, docarati prizor. Naravno, to govorim kao pocetnik u fotografiji koji se zeli baviti fotografijom kao hobijem, kojemu je umjetnicka fotografija prva na pameti.

Oni koji zive od fotografije se nebi slozili da oprema nije bitna. Fotoreporter mora imati brz fotoaparat da mu nebi fotografija koja hljeb donosi odmakla. Fotografi koji dokumentiraju divlje zivotinje trebaju skupe teleobjektive kako nebi prestrasili zivotinje. Fotografi koji fotografisu svecanosti imaju i po nekoliko fotoaparata kako bi si ustedili vrijeme koje potrose na mjenjanje objektiva, ali za nas koji polahko setamo ulicom, gledamo okolo u potrazi za prizorom, nama ne trebaju ekstremi. Prisjetimo se da je i poznati francuski fotograf Henri Cartier-Bresson koristio malu Leicu sa 50mm objektivom i time usao u povijest fotografije. Koliko god Leica bila kvalitetna, nije imao na leđima fotografski arsenal zbog kojeg bi dobio grbu. :-D

Ponukan temom Moja fotografija-umjece fotkanja gdje ima dosta fotografija uradjenih mobilnim aparatom, a takodje ima i onih koji bi objavili svoje fotografije ali se neckaju zato sto nemaju nesto bijesno otvaram temu
Fotografija mobilnim telefonom
Zato mobitele u ruke i (sto bi nas narod rek'o) opleti...

Predstavljam vam nekoliko fotografija snimljenih mobitelom pa sami prosudite.
Konjic,
Image
LG KF750 5MP

Stublina,
Image
LG KF750 5MP

Tatina djevojcica,
Image
NOKIA E7 8MP
Black swan

#2 Re: Mobitel kao fotoaparat

Post by Black swan »

LG cookie :mrgreen:

Image
amidzazeher

#3 Re: Mobitel kao fotoaparat

Post by amidzazeher »

Super tema, :thumbup: bas kao sto kazes ljudi se tesko odluce postaviti svoje fotke sa mobitela kontajuci kako nisu "dovoljno kvalitetne"
Taman da se dokaze suprotno da i ove fotografije znaju biti lijepe!!

iPhone3G
samo resize, Pionirska

Image
bpsang

#4 Re: Mobitel kao fotoaparat

Post by bpsang »

Ali zar vam je potrebno odvojiti i do skoro 1000 maraka za dobar mobitel, jer u suprotnom mozete uzeti i mobiteli i skroman aparat.... meni licno nikad,se nisu svidjale slike sa mobitela jer koliko god on imao pixela to nije mjerodavno za kvalitet slike, Leče ili stakla koje cine jedan klasicni fotoaparat digitalni nikad ne mogu stati u mobitel koji je tanak ido 7 -10 mm,Stakla cine jadan aparat, i kvalitet slike,Evo primjer prve postavljene slike sa mobitela ,Nebo nikad nije bilo ljubicasto, to si neka kromatska izoblicenja boja koje daju utisak da je slika dobra ...po mom misljenju za zlu netrebalo potreban je mobitel sa kamerom,Aza klasicno fotografisanje tesko .
DoradO

#5 Re: Mobitel kao fotoaparat

Post by DoradO »

salzem se sa tobom, samo ovi noviji mobiteli imaju sve bolje kamere (ne poredim sa aparatima) ali ove dnevne slike sa dosta svjetla na iphne.u izgladaju lijepo u ovoj maloj rezoluciji, a boga mi ako neko ima oko za fotografiju moze napraviti cudo, nece biti kvalitete u njoj... ali ima ono nesto :D ...

ps

i ja sam poceo sa mobitelom... :skoljka:
kojeime

#6 Re: Mobitel kao fotoaparat

Post by kojeime »

Fotografije sa mobitela su odlicne ako ih gledate na displeju mobitela. Ako se ozbiljno bavite fotografijom sigurno zelie fotografije imati na papiru, objesena na zidu ili da stoje uokvirene na stolu i slicno. A onda pozelite fotografije velicine 20x30 pa i vece. Tada cete vidjeti zasto se ozbiljne fotografije ne mogu napraviti mobitelom. Nema veze megapikseli, moj stari digitalac ima 5 megapiksela a toliko imaja i veliki broj mobitela. Ali fotografije sa mog digitalca su ipak mnogo bolje. Zato sto je veci dinamicki raspon (znaci crna je crna a ne tamno plava, a i detkolicina detalja u tamnim i svijrtlim dijelovima slike je mnogo veca nego sa slike uradjene mobitelom), manji sum i tako dalje. Da ne govorim o samom aparatu, koji ima zum od 36-436 milimetara (ekvivalent u 35mm formatu) i na cijelom rasponu (dakle i na 36 i na 436 i sve izmedju) ima maksimalni otvor blende 2,8! Zatim mogucnost manuelnog fokusiranja ako vam se ne svidja gdje je aparat fokusiorao. I jos mnogo toga govori u prilog onome sto sam rekao na pocetku, da su slije sa mobitela odlicne ako ih gledate na displeju mobitela. Za sve ostalo ipak morate imati "pravi" aparat.

Naravno, mogu se dobiti dobre i interesantne slike i mobitelom, i tacno je, fotograf cini sliku, ne oprema. I zato sretno sa fotografisanjem mobitelom i uzivajte.
bpsang

#7 Re: Mobitel kao fotoaparat

Post by bpsang »

@DoradO, Vjeruj mi da sam i ja mogao sa mobitelom, u to vrijeme kad sam prvi put kupio Canon A300 mobiteli su bili jako skupi i nisu prelazili 2mpixela sa kamerom jos nisu imali niti zoom ,ako gledas onako laički,uVečini mobitela ti sad nude i do 8 i vise megapixela, i obavezan digitalni zoom, sta to treba da znači ,jedino degradaciju slike, Tehnika je daleko dogurala micro čhip radi svoje,ali niti jedan mobitel se ne moze svrstati u klasu jednog digitalnog aparata koji u sebi ima pento prizmu

@ ostro i na prvu
Upravo alatka je bitna i staklo na toj alatci, jer bez toga tesko da ces napraviti kvalitet,jer ako sam ja corav,na mobitelu nemam funkciju da mi izostri vid tj nadje optimalnu dioptriju, i onda djaba mi Oko mogu ofrlje ganjati predmet , mogu ga godinu fokusirati al ne znam gdje sam stao.

Opet kazem, svaka cast onome ko moze sebi priustiti iPHONE i kvalitetan Aparatic.
evo na mom mobitelu 3,2 mpixela al je koristim slucajno kad se sjetim, bas cu vam pokazati sta sam zadnje slikao
Image
A ovo sam zadnje slikao ...
Image
nikakva obrada apsolutno nista samo resize za forum.
Pozdrav raja.
amortizer

#8 Re: Mobitel kao fotoaparat

Post by amortizer »

Kod dede!
Image

HTC Sensation
Last edited by amortizer on 31/08/2011 13:46, edited 1 time in total.
bpsang

#9 Re: Mobitel kao fotoaparat

Post by bpsang »

@ amortizer
mogao si nam reci da je HTC u pitanju :)
black

#10 Re: Mobitel kao fotoaparat

Post by black »

moze se i sa mobitelom biti kreativan, na ovoj dole pomenutoj izlozbi bila je i fotka jednog mi poznanika (ovo sam vec pis'o na temi 'digitalna fotografija', a izlozba je bila tacno prije godinu dana)

Feel The New Experience Of Mobile Photography!
http://www.eyeem.com/
http://www.behance.net/
u “Openhouse” galeriji u Njujorku je otvorena međunarodna izložba fotografija 35 umjetnika, profesionalca i amatera, iz cijelog svijeta
Riječ je o izložbi u organizaciji EYE’EM-a, internet sajta sa sjedištem u Berlinu, koji predstavlja on line platformu za promovisanje mobilne fotografije (mobile photography), kao novog žanra u okviru fotografske umjetnosti.
starii

#11 Re: Mobitel kao fotoaparat

Post by starii »

leti riba pliva ..... :D
drekalica28

#12 Re: Mobitel kao fotoaparat

Post by drekalica28 »

Image

Image

HTC Tattoo
Gray

#13 Re: Mobitel kao fotoaparat

Post by Gray »

Super tema. Lično volim da slikam mobitelom jer mi je praktično, uvijek ga imam u džepu i ne moram stalno nositi sa sobom veliki SLR aparat (a ni nemam ga :D)

Evo par slika od mene. Mobitel je Samsung G810, 5 MP i 3X OPTIČKI zoom (mislim da je jedini mobitel sa optičkim zoomom :D). Sada je zamijenjen sa LG Optimus 2X, ali sa njim nisam još ništa slikao.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

I moja omiljena :D

Image
bpsang

#14 Re: Mobitel kao fotoaparat

Post by bpsang »

@ kiki-miki
patak Dača leti prema Švrakinom selu :D
Skyfox

#15 Re: Mobitel kao fotoaparat

Post by Skyfox »

:thumbup: za pokretanje teme

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

samsung gt 15800
drekalica28

#16 Re: Mobitel kao fotoaparat

Post by drekalica28 »

Skyfox wrote::thumbup: za pokretanje teme

Image
Kako sladak cuko. :)
Ali i malo tužan :| ....nešto u stilu....hej pssst, hoš me ti povest vanka.
Skyfox

#17 Re: Mobitel kao fotoaparat

Post by Skyfox »

drekalica28 wrote:
Kako sladak cuko. :)
Ali i malo tužan :| ....nešto u stilu....hej pssst, hoš me ti povest vanka.
:) slikao sam ga bas zato sto me gledao pravo u oci, a tek sad primjetih da se vidi silueta covjeka iza cuke
amortizer

#18 Re: Mobitel kao fotoaparat

Post by amortizer »

bpsang wrote:@ amortizer
mogao si nam reci da je HTC u pitanju :)
sorry, popravljeno :thumbup:
amortizer

#19 Re: Mobitel kao fotoaparat

Post by amortizer »

Image

HTC Sensation
NekoIzMase

#20 Re: Mobitel kao fotoaparat

Post by NekoIzMase »

Image
Nokia C7-00 8MP
Qler

#21 Re: Mobitel kao fotoaparat

Post by Qler »

Nokia N8 - 12MP; Vecina slikana na 9MP radi wide rezolucije...

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
kOmpir

#22 Re: Mobitel kao fotoaparat

Post by kOmpir »

Fina tema, kud je prije nisam primjetio. Inače iz hobija slikam hranu, čajeve i sl. Preferiram macro fotografiju, te to radim prilično amaterski i svaki savjet koji imate za mene je dobrodošao :)

Šta mislite o kvaliteti kamere koju ima Nokia N95 8GB? Ja sam ga uzeo prije nekih 10ak dana jer mi se pokvario LG KU990 s kojim sam do sada fotografisao.

Evo i dvije slike sa N95 na temi na kojoj recenziram čajeve:

Image

Image
mondo bizarro

#23 Re: Mobitel kao fotoaparat

Post by mondo bizarro »

Image
Image
Image
Image
datumi kvare ugođaj :cry: pa ih ignorišite :D
s-e w810i :D