Mobilni radari / kamere

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#76 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Bakir1 »

pa senzore je aktivirala njegova brzina, to sto si ti u kadru nema apsolutno nikakve veze.
na sud i zali se
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#77 Re: mobilni radari tj kamere

Post by drndalo »

Ma daj, sta je 20 KM vise kazne za mogucnost da oni nisu u pravu, i tvoj trijumfalni osmjeh...?

Salu na stranu, da je rijec o ogranicenju 50. a ti vozio 61, pa nisi primjetio razliku, ali sa 73 realna km/h, znaci po tvom brzinomjeru vjerovatno i oko 80 bi trebala biti kazljka, trebao bi znati jesi li ili nisi... Ako nisi, idi na sud, pa iznesi svoju verziju dogadjaja, i tvrdi da je aparat u "neznanju" zbog Passatove brzine "okinuo", a uhvatio i tebe u kadar...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#78 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Bakir1 »

kamera slika vozilo na mjestu gdje se nalaze senzori, zamisli tuge vozis se normalno svojom trakom a vozilo u susjednoj aktivira senzore i ti si kao u prekrsaju?
passat je napravio prekoracenje na mjestu gdje su senzori ti si u kadru nista vise
User avatar
rumFo
Posts: 1672
Joined: 29/08/2011 21:12

#79 Re: mobilni radari tj kamere

Post by rumFo »

AS_sa wrote:
zLatk0 wrote:Mozes ti njih tuziti za to forsiranje sto te tjeraju da vozis brze, samo vas treba biti 4 u autu, ako je njih 2..

Ako se zalijepio za tebe, uspori - pametniji popusta, odustat ce oni..
ma kad se zalijepe, samo naglo po kocnici, ko im *ebe mater ... debili ... opet ce uhvatiti nekog jadu, sto neko gore rece, nece ove sa bjesnim autima ... :x

meni se to desilo, bio na vikendici i krenuo na posao ranom zorom sam ih skuzio na autoputu da me prate i lagano desnom sam vozio, kad sam usao u grad, dole od ilidze, ja u desnu, oni za mnom, ja u lijevu, a oni isto i sve tako... a kultura sam sa zmigavcom, brzinom... samo nes me nafatat nema sanse... da bi na cengic vili kod energopetrolove pumpe, puko mi film... i pratim levate u retrovizor, nekih 5 metara su iza mene bili u tom momentu, te vidim da vozac nesto okrenu glavu kroz prozor, a suvozac isto... te ga u tom momentu vratim u drugu i slozim kocnicu kolko sam mogo :))) jaooo jedva su stali da me ne udare, odma rotacija ono... stani u stranu itd... reko sta je problem? kao ufatili me da sam prekoracio brzinu, da im platim kaznu, aj reko da vidim gdje? i pustio levat iz blazuja sa autoputa da gledam snimak, ne bil se ja u medjuvremenu trzno za petobu ccc ma reko zdravo, zurim na posao, posalji mi sliku :D i an annn :lol: nikad nista nije doslo sa suda :!:
User avatar
ovajonaj
Posts: 428
Joined: 01/02/2008 11:44
Location: Bihac

#80 Re: mobilni radari tj kamere

Post by ovajonaj »

pa cekaj na temi smo mobilni radari, nema senzora na cesti,, ovo je onaj mobilni radar na tronoscu sto ima lasersku zraku i sa njom izmjeri brzinu... i ima kameru na sebi i slika samo po danu i oni ga premjestaju kako hoce i rijetko vrlo rijetko stoje uz radar (ocito hoce da im ga neko uzme) zato su nevidljivi jer obicno bar ovdje kod mene u bihacu ne stoje pored ovih radara ni policajac ni auto...sakriju ga u zivicu :)
i ja pretpostavljam da je ovaj passat kad me preticao prvi prekinuo lasersku zraku i radar je ocitao njegovu brzinu i zbog ugla kako je postavljen radar, mene je uslikao a njega ne...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#81 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Bakir1 »

a taj je tebe skinuo, eh to je nesto drugo ja se izvinjavam, pomucen mi je sud :D
za taj nemam savjet
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#82 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Optimist »

Tvoje auto je na centru fotografije, dok je Passat u uglu. Sumnjam da su senzori na kameri tako podeseni da slika auto u poziciji kao sto je Passat. Pretpostavljam da je Passat aktivirao okidac, valjda bi on bio priblizno oko centra slike.
User avatar
ovajonaj
Posts: 428
Joined: 01/02/2008 11:44
Location: Bihac

#83 Re: mobilni radari tj kamere

Post by ovajonaj »

da ali kamera je podesena da saceka da vozilo zavrsi prolazak i onda okida... kamera je jednostavno mislila da smo jedno dugacko vozilo jer nije bilo prekida izmedju nas...
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#84 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Optimist »

ovajonaj wrote:da ali kamera je podesena da saceka da vozilo zavrsi prolazak i onda okida... kamera je jednostavno mislila da smo jedno dugacko vozilo jer nije bilo prekida izmedju nas...

Vrlo moguce.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#85 Re: mobilni radari tj kamere

Post by insomnia78 »

Nemoguce

s' moje sokocalo
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#86 Re: mobilni radari tj kamere

Post by drndalo »

Nemoguca je jedino drvena pec za lozenje... Moguca je cak i ona, samo kratko traje...

Ja ne znam da li je ili nije vozio brze, ali ako ima sliku na kojoj se vidi da njega u tom momentu neko prestize, ima idealnu situaciju za pokusaj odbrane... Il ce ga jos sudija osuditi sto je on prestizao Passata koji je vozio kao englez sa desne strane...?
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#87 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Optimist »

insomnia78 wrote:Nemoguce

s' moje sokocalo

Obrazlozenje?
Lufter
Posts: 39
Joined: 28/06/2010 00:24

#88 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Lufter »

ovajonaj wrote:
Image
S ovom slikom mislim da mozes komotno na sud. Posto je "tronozac" na slici bi trebao da se vidi ciljnik, tj. koja je to tacka koja se mjeri, za razliku od fiksnih radara gdje je udaljenost tacno definisana senzorima u cesti.

TraffiPatrol radari mogu biti sa dopler radarom ili sa laserskim radarom. U koliko je dopler podrucje ugla snimanja je veoma sirok, a u koliko je laser tacka mora da bude uperena tacno u auto, a to treba da se vidi na slici, ne zraka nego ciljnik.

Na slici lijevo stoji podatak 0057,8m sto bi (mislim) trebalo da znaci da je meta udaljena 57,8m od radara, sto u ovom slucaju ne vjerujem da si ti, ali opet ne treba da znaci jer slika moze biti nazumana.

Da je Passat slucajno u ovoj situaciji okrenut kontra a na istom mjestu i da je stanje identicno kao sada (samo hauba naprijed) onda (kao ni sada) nemoze se tacno zakljuciti koje je auto u prekrsaju jer se ne vidi ciljna tacka ili neki drugi relevantan podatak. Mislim da su tebi zapakovali kaznu samo zato sto si na slici blize radaru.

Na kraju krajeva tvoj auto nije kompletno uslikan, dok passat jest.

Ne znam, mozda da potrazis savjet advokata...
User avatar
ovajonaj
Posts: 428
Joined: 01/02/2008 11:44
Location: Bihac

#89 Re: mobilni radari tj kamere

Post by ovajonaj »

poslao sam mail sa ovom slikom i pitanjem za objasnjenje od njihovog strucnjaka ovoj firmi u svicarskoj sto proizvodi radare i oni su proslijedili moj mail firmi u bih koji su ovlasteni zastupnici i serviseri tih radara i dobio sam odgovor tj objasnjenje kako radi ovaj radar i kad okida sliku i ipak je ovo moja kazna... uglavnom na ovu blizinu laserska zraka je tako uska da ne postoji mogucnost pogreske i mjerenje traje samo djelic sekunde... uglavnom gospodin iz te firme MIBO Komunikacije d.o.o. me uvjerava da je i passat dobio svoju sliku iako je bio u preticanju. A slicno su i u policiji rekli da ovi radari ne samo da mjere brzinu nego i fokusiraju bas tablicu kad slikaju tako da je i taj pasat cim je prosao moju skodu dobio svoju sliku pa tek onda ja svoju...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#90 Re: mobilni radari tj kamere

Post by insomnia78 »

Optimist wrote:
insomnia78 wrote:Nemoguce

s' moje sokocalo

Obrazlozenje?
ovajonaj wrote:poslao sam mail sa ovom slikom i pitanjem za objasnjenje od njihovog strucnjaka ovoj firmi u svicarskoj sto proizvodi radare i oni su proslijedili moj mail firmi u bih koji su ovlasteni zastupnici i serviseri tih radara i dobio sam odgovor tj objasnjenje kako radi ovaj radar i kad okida sliku i ipak je ovo moja kazna... uglavnom na ovu blizinu laserska zraka je tako uska da ne postoji mogucnost pogreske i mjerenje traje samo djelic sekunde... uglavnom gospodin iz te firme MIBO Komunikacije d.o.o. me uvjerava da je i passat dobio svoju sliku iako je bio u preticanju. A slicno su i u policiji rekli da ovi radari ne samo da mjere brzinu nego i fokusiraju bas tablicu kad slikaju tako da je i taj pasat cim je prosao moju skodu dobio svoju sliku pa tek onda ja svoju...

s' moje sokocalo
hamza123
Posts: 18
Joined: 06/08/2012 12:58

#91 Re: mobilni radari tj kamere

Post by hamza123 »

JEl se smije koristiti antiradar. tj smije li te policija kazniti kad vide da tvoj signal ometa njihov radar, ili ima li kakav hepek da moze na vrijeme upozoriti na radar i da mozes usporiti.
jel imao ko iskustvaa sa tim
hamza123
Posts: 18
Joined: 06/08/2012 12:58

#92 Re: mobilni radari tj kamere

Post by hamza123 »

Da li policijske stanice postuju onaj raspored radarskih kontola koji mozete pogledati na BIHAMK-u za svaki dan kao najavljeno. ili oni postave radar gdje im se digne???
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#93 Re: mobilni radari tj kamere

Post by quarterback »

manje vise, ja sam poslao upit bihamku u vezi toga i receno mi je da niko ne garantuje da ce samo tu biti ili da ce tu biti
hamza123
Posts: 18
Joined: 06/08/2012 12:58

#94 Re: mobilni radari tj kamere

Post by hamza123 »

quarterback wrote:manje vise, ja sam poslao upit bihamku u vezi toga i receno mi je da niko ne garantuje da ce samo tu biti ili da ce tu biti
i ja sam im slao upit al stoka nista nije odgovorila.
STo onda dzaba to objavljuju kad čobani na cesti to ne postuju
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#95 Re: mobilni radari tj kamere

Post by 530i »

Budu tu gdje je i rečeno da će biti, a u BIHAMK-u su hronično nesposobni...
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#96 Re: mobilni radari tj kamere

Post by karanana »

citao sam vas ali samo bih jos jednom da potvrdim jer sam se bas prije neki dan raspravljao sa nekim u vezi ovoga:

ovi mobilni tronosci ne rade na principu senzora u cesti nego mjere brzinu klasicno radarski i mjere je i kada auto dolazi prema tronoscu i kada auto ide od tronosca? mislim da je ovo potvrdjeno raspravom i slikom iznad sa skodom i passatom.

eh ovo me interesuje, sto se tice ovih stacionarnih bandera, one fataju i slikaju samo kada se aktivira senzor u cesti jeli tako? one ne rade poput radara tronosca ili radara na brodovima, avionima.......?
oko njih sam imao raspravu, konkretno oko onoga kod marsalke, gdje sam ja tvrdio da nema sanse da ona bandera kod marsalke slika brzinu nekoga ko ide iz pravca ilidze prema gradu jer na toj strani ceste nema senzora. jesam li u pravu? kako ti senzori funkcionisu? jeli jednostavno izmjere brzinu kojom tocak predje od jedne linije do druge i onda to preracuna u km/h?
mislim da sam u svemu u pravu u ovoj mojoj raspravi ali samo da potvrdim sa vama jer vidim da znate ove stvari.
hamza123
Posts: 18
Joined: 06/08/2012 12:58

#97 Re: mobilni radari tj kamere

Post by hamza123 »

:evil:
Last edited by hamza123 on 26/08/2012 10:26, edited 1 time in total.
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#98 Re: mobilni radari tj kamere

Post by zLatk0 »

citao sam vas ali samo bih jos jednom da potvrdim jer sam se bas prije neki dan raspravljao sa nekim u vezi ovoga:<br /><br />ovi mobilni tronosci ne rade na principu senzora u cesti nego mjere brzinu klasicno radarski i mjere je i kada auto dolazi prema tronoscu i kada auto ide od tronosca? mislim da je ovo potvrdjeno raspravom i slikom iznad sa skodom i passatom.<br /><br />eh ovo me interesuje, sto se tice ovih stacionarnih bandera, one fataju i slikaju samo kada se aktivira senzor u cesti jeli tako? one ne rade poput radara tronosca ili radara na brodovima, avionima.......?<br />oko njih sam imao raspravu, konkretno oko onoga kod marsalke, gdje sam ja tvrdio da nema sanse da ona bandera kod marsalke slika brzinu nekoga ko ide iz pravca ilidze prema gradu jer na toj strani ceste nema senzora. jesam li u pravu? kako ti senzori funkcionisu? jeli jednostavno izmjere brzinu kojom tocak predje od jedne linije do druge i onda to preracuna u km/h?<br />mislim da sam u svemu u pravu u ovoj mojoj raspravi ali samo da potvrdim sa vama jer vidim da znate ove stvari.
Ta kamera slika samo prema Ilidzi, ne moze te uslikati na strani kod policije. Da bi slikala u oba pravca, treba biti na sredini ili gdje su po jedna-dvije trake ko ona prema hadzicima


A ovi antiradar - nema kazne u bih ? :P

Freshly frozen Desire HD SRT8
Sharif
Posts: 187
Joined: 23/08/2012 10:45
Location: Malo vamo, malo tamo

#99 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Sharif »

Ne znam kako je u kod nas, ali u Svedskoj dok su koristili prvi tip kamera bilo je efektivno imati ili poseban sprej koji naprsces på tablicama ili prizma-tablice. Rezultat je kada te uslika nemogu se ocitati tablice = case closed.
Novi tip optike koja sada koriste je nazalost malo vise tehnicki moderna. Doduse ovde vecina kamera za ocitavanje brzine slikaju sprijeda tako da je efektivna i carapa na glavi jer ovde kazna ide vozacu a ne vlasniku vozila, a po zakonu nisi duzan da kazes policiji ko je upravljao vozilom.

http://www.blueride.se/tullprotector-pr ... ath=121_38

Ili preko dugmeta okrenuti/sakriti tablice na dionicama poznatim za kontrole
http://glecar.se/product.php?id_product=10


Ali u buducnosti ce i tome dohakati i prica se o testiranju EMP sistema ( http://www.bytbil.com/nyheter/zv2udkyg/ ) koji bi im omogucio da ti rokne i ugasi auto ako neces da stanes a lijepo zatobom i "drone" posalje kojem ni sa bugatti veyronom neces pobjeci
Image

Malo offtopic j..iga, ali zanimiljiva tema :)
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#100 Re: mobilni radari tj kamere

Post by quarterback »

kada dobijes kaznu pise ti da si ti napravio prekrsaj tj da je uslikano tvoje vozilo i da ako ti nisi vozio trebas u roku od 7 dana obavijestiti policiju tu i tu o tome, u protivnom dolazi tebi kazna

a to sto nisi obavezan da im kazes ko je vozio - macku o rep, nisi obavezan ali je dobijes onda ti
Post Reply