Mobilni radari / kamere

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#6601 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Ateista »

Laplace wrote: 01/12/2022 13:35
skrbavi-admin wrote: 01/12/2022 10:16

jarane nismo svi Lesli Eldridzi ni Juha Kankunneni.... Odvadi :thumbup:

mi smo rasadnik budaletina i to je ocito da ne moze ocitije bit..... poginulih ko u ratu - i sa takvom kolicinom budala treba izuzetno vecim koeficijentom racunat - u Zenici je bas iz ovog razloga poginulo 3 momka u Alfi na Almiju jer je covjek pogresno ocijenio brzinu i udaljenost misleci da ima vremena se ukljucit na magistralu (preko duple pune) - a likosi isli 160km/H plus sto su izletili iz krivine koja je udaljena nekih 200m
Sad će opet "zašto nije gledao". Na stranu to što je vozač pokušao da se uključi preko duple pune, ali pretpostavimo da je htio da se (ispravno) ukluči udesno. Onaj niski letač je tih 200 metara prešao za 4,5 sekunde. Ograničenje na tom mjestu je 70 km/h. Da je poštovao ograničenje, trebalo bi mu preko 10 sekundi za tih 200 metara, dakle više nego duplo duže. To je bila razlika između života i smrti.
Ne znam za konkretan slucaj pa se unaprijed ogradjujem, ali razumijem tvoju poentu i slazem se da bi to mogao biti uzrok nesrece. Voznju treba prilagoditi uslovima na cesti, te samim tim uzeti u obzir i tu mogucnost da ako ima ukljucenje da neko moze krenuti, i treba brzinu prilagoditi zavisno od toga kolika je vidljivost da mozes odreagovati, pa nije isto kad vidis kilometar ispred sebe i kad vidis 100m. Opet, ogranicenja su vecinom pretjerana, to sto tu nije mjesto gdje se moze bezbjedno voziti 160 ne znaci da nema mjesta na kojima jeste.
User avatar
mk ultra
Posts: 19479
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#6602 Re: mobilni radari tj kamere

Post by mk ultra »

ne govorimo o vijugavim nepreglednim cestama, niti o saobraćaju u gradu gdje je zec iza svakog ćoška

govorimo o jebenom pravcu gdje je vidljivost kilometar i naprijed i nazad, sa 2 i više traka za promet u jednom smjeru...
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#6603 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Ateista »

mk ultra wrote: 01/12/2022 14:54 ne govorimo o vijugavim nepreglednim cestama, niti o saobraćaju u gradu gdje je zec iza svakog ćoška

govorimo o jebenom pravcu gdje je vidljivost kilometar i naprijed i nazad, sa 2 i više traka za promet u jednom smjeru...
Upravo tako, a primjeri nesreca su uglavnom ili neka druga glupost (oduzimanje prvenstva, nepaznja i slicno) ili kada voze prebrzo tamo gdje i kada uslovi to ne dozvoljavaju, ali ti primjeri ne znace da se na nekim dionicama gdje uslovi dozvoljavaju ne moze voziti bezbjedno i tim ekstremnim brzinama.
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#6604 Re: mobilni radari tj kamere

Post by sumirprimus »

Brza voznja pogotovu na nasim cestama pa i na ac ubija.
User avatar
Laplace
Posts: 10372
Joined: 19/11/2012 18:37

#6606 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Laplace »

Ateista wrote: 01/12/2022 14:35
Laplace wrote: 01/12/2022 13:35

Sad će opet "zašto nije gledao". Na stranu to što je vozač pokušao da se uključi preko duple pune, ali pretpostavimo da je htio da se (ispravno) ukluči udesno. Onaj niski letač je tih 200 metara prešao za 4,5 sekunde. Ograničenje na tom mjestu je 70 km/h. Da je poštovao ograničenje, trebalo bi mu preko 10 sekundi za tih 200 metara, dakle više nego duplo duže. To je bila razlika između života i smrti.
Ne znam za konkretan slucaj pa se unaprijed ogradjujem, ali razumijem tvoju poentu i slazem se da bi to mogao biti uzrok nesrece. Voznju treba prilagoditi uslovima na cesti, te samim tim uzeti u obzir i tu mogucnost da ako ima ukljucenje da neko moze krenuti, i treba brzinu prilagoditi zavisno od toga kolika je vidljivost da mozes odreagovati, pa nije isto kad vidis kilometar ispred sebe i kad vidis 100m. Opet, ogranicenja su vecinom pretjerana, to sto tu nije mjesto gdje se moze bezbjedno voziti 160 ne znaci da nema mjesta na kojima jeste.
Imam utisak da neki ljudi ne poimaju realnost pa na vožnju gledaju kao na video igrice.

Nisam vozio u Njemačkoj pa ne bih znao ništa pouzdano, ali nije problem samo u konfiguraciji puta i broju traka. Ima i do blizina rampi na autoputu. Pri brzinama preko 200 km/h za dosta kratko vrijeme nailaziš na neku od rampi. Od Jošanice do Podlugova je dosta rkatka relacija za velike brzine, zatim brzo stižeš do Visokog pa Kaknja i za ne mnogo vremena do Zenice. Možda mi je utisak pogrešan, ali čini mi se da ti u Njemačkoj treba više kilometara do mjesta gdje se neko može uključiti.

Druga stvar: na fotografiji se vidi da se volan drži jednom rukom dok se drugom snima. Koliko znam, saobraćajna struka i profesionalni vozači se slažu u tome da se pri velikim brzinama volan drži sa obje ruke na pozicijama na 3 i 9 sati.
HelaS
Posts: 5625
Joined: 22/09/2018 13:21

#6607 Re: mobilni radari tj kamere

Post by HelaS »

Laplace wrote: 01/12/2022 13:21
HelaS wrote: 01/12/2022 09:55
Da ga koristiš, uočio bi vozilo koje ti dolazi preticajnom trakom :-)
Opet ti parcijalno čitaš i previše pretpostavljaš, po običaju. Jasno sam napisao da se nisam ni namjeravao prestrojiti pa zašto bih onda gledao u retrovizor?
Profesore, pamti šta pišeš :-)
Laplace wrote: 01/12/2022 08:55 Ne znam kako forumski stručnjaci misle da vozač koji pretiče lijevom na vrijeme uoči Schumachera koji juri 200+ km/h? Nedavno mi je jedan takav proletio (praktično niski let) ka petlju Butile. Nisam se ni namjeravao prestrojavati u preticajnu niti sam imao razloga, ali je tako brzo naišao i prošao da teško da bih ga uspio na vrijeme vidjeti koliko god gledao. Doslovno sam samo čuo veoma glasan zvuk motora i u daljini vidio auto koji je već prošao pored nas. Kao na trkama Formule 1, sve je trajalo nekih sekundu ili dvije.
Da si gledao u retrovizor tokom vožnje, uočio bi ga prije, taman da je zrak svjetlosti :D
User avatar
Laplace
Posts: 10372
Joined: 19/11/2012 18:37

#6608 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Laplace »

mk ultra wrote: 01/12/2022 14:54 ne govorimo o vijugavim nepreglednim cestama, niti o saobraćaju u gradu gdje je zec iza svakog ćoška

govorimo o jebenom pravcu gdje je vidljivost kilometar i naprijed i nazad, sa 2 i više traka za promet u jednom smjeru...
Da, samo na tom pravcu je sa obje strane ograda isječena kako bi ljudi mogli prolaziti preko šest traka na drugu stranu do komšije na kafu. Ulaze i životinje (lično sam vidio pse lutalice na zaustavnoj traci). A jednom sam (ne samo ja nego i ostali vozači) na dionici Kakanj-Zenica na ograničenju 110 pri brzini 120 kočio kako bih izbjegao psa lutalicu koji je prelazio cestu. Pravac na kom bi ovaj sa snimka mogao komotno razviti brzinu od bar 200 km/h.

Moramo u jednačinu ubaciti i nesposobnost ove banana republike da se koliko-toliko poštuju njeni zakoni.
User avatar
Laplace
Posts: 10372
Joined: 19/11/2012 18:37

#6609 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Laplace »

Ateista wrote: 01/12/2022 15:42
mk ultra wrote: 01/12/2022 14:54 ne govorimo o vijugavim nepreglednim cestama, niti o saobraćaju u gradu gdje je zec iza svakog ćoška

govorimo o jebenom pravcu gdje je vidljivost kilometar i naprijed i nazad, sa 2 i više traka za promet u jednom smjeru...
Upravo tako, a primjeri nesreca su uglavnom ili neka druga glupost (oduzimanje prvenstva, nepaznja i slicno) ili kada voze prebrzo tamo gdje i kada uslovi to ne dozvoljavaju, ali ti primjeri ne znace da se na nekim dionicama gdje uslovi dozvoljavaju ne moze voziti bezbjedno i tim ekstremnim brzinama.
Ne uvijek. Koliko se ja sjećam, onaj Audi je prepolovljen na pravcu na kojem se i sa autom starosti 10+ godina lagano ubrza do 180 km/h pa i brže.
User avatar
Laplace
Posts: 10372
Joined: 19/11/2012 18:37

#6610 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Laplace »

Da citiram kolegu - još jedan razlog za izbjegavanje vožnje autoputem toliko preko ograničenja:
Leon16v wrote: 01/12/2022 13:57 Nije za crne hronike ali moglo bi postati. Jutros na ovom jadnom ispucalom autoputu od Zenice do Sarajeva, na 3 mjesta kamenje, zemlja, granje... Kad preletiš preko toga puca i frca ko mitraljez, kroz šajbu mozak prosut nekom. Da li iko kontroliše kamiončine pune kamenja, što voze po ap, i da li iko kontroliše stanje ceste po kojoj se vozi 120+ kmh :-)
Ali eto nek nabiju oni radare i kamere
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13209
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#6611 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Evolution_IV »

zar se kamenje ne sklanja samo, mislim zar ne bjezi od ovih radara?

ja kazem da ce se povecat sigurnost saobracaja 1000% :)
Throttle
Posts: 12974
Joined: 10/06/2016 12:35

#6612 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Throttle »

Cekajte da vam mirzet stavi sliku s relacije Sa-Tz :D
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13209
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#6613 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Evolution_IV »

:lol:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13209
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#6614 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Evolution_IV »

kamera je najbitnija, a to sto ti od Sarajeva do Brckog(nekih 180km) treba 3+h, to je super :lol: :lol:

nek prave autoputeve, cuj kamera...
User avatar
mk ultra
Posts: 19479
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#6615 Re: mobilni radari tj kamere

Post by mk ultra »

I to da budes dobro sretan sa ta 3h :mrgreen:
Tj da krenes rano, jer ces biti yeban od nisica do šićkog, a onda gang bang do srebrenika i ormanice
Dalje je lepota i gdje god da kdem Orasje, Brcko ili eventualno Bijeljina, ravnica, pregledno, moze tempomat 80, vrh
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#6616 Re: mobilni radari tj kamere

Post by BadBoy »

mk ultra wrote: 01/12/2022 20:20 I to da budes dobro sretan sa ta 3h :mrgreen:
Tj da krenes rano, jer ces biti yeban od nisica do šićkog, a onda gang bang do srebrenika i ormanice
Dalje je lepota i gdje god da kdem Orasje, Brcko ili eventualno Bijeljina, ravnica, pregledno, moze tempomat 80, vrh
Prošle sedmice išao do Distrikta jebo me svak kako je ovo tačan opis :lol:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13209
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#6617 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Evolution_IV »

Uspio sam nedavno ispod 3h :lol:

nigdje kamiona niti sporaca, cuda su moguca :run:


samo kamera poyyy
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#6618 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Ateista »

Laplace wrote: 01/12/2022 18:59
Ateista wrote: 01/12/2022 14:35

Ne znam za konkretan slucaj pa se unaprijed ogradjujem, ali razumijem tvoju poentu i slazem se da bi to mogao biti uzrok nesrece. Voznju treba prilagoditi uslovima na cesti, te samim tim uzeti u obzir i tu mogucnost da ako ima ukljucenje da neko moze krenuti, i treba brzinu prilagoditi zavisno od toga kolika je vidljivost da mozes odreagovati, pa nije isto kad vidis kilometar ispred sebe i kad vidis 100m. Opet, ogranicenja su vecinom pretjerana, to sto tu nije mjesto gdje se moze bezbjedno voziti 160 ne znaci da nema mjesta na kojima jeste.
Imam utisak da neki ljudi ne poimaju realnost pa na vožnju gledaju kao na video igrice.

Nisam vozio u Njemačkoj pa ne bih znao ništa pouzdano, ali nije problem samo u konfiguraciji puta i broju traka. Ima i do blizina rampi na autoputu. Pri brzinama preko 200 km/h za dosta kratko vrijeme nailaziš na neku od rampi. Od Jošanice do Podlugova je dosta rkatka relacija za velike brzine, zatim brzo stižeš do Visokog pa Kaknja i za ne mnogo vremena do Zenice. Možda mi je utisak pogrešan, ali čini mi se da ti u Njemačkoj treba više kilometara do mjesta gdje se neko može uključiti.

Druga stvar: na fotografiji se vidi da se volan drži jednom rukom dok se drugom snima. Koliko znam, saobraćajna struka i profesionalni vozači se slažu u tome da se pri velikim brzinama volan drži sa obje ruke na pozicijama na 3 i 9 sati.
Nisam ni ja mjerio pa nisam siguran oko udaljenosti izmedju izlaza, ali i kod nas je dovoljno da se na nekim mjestima moze ubrzati i uspotiti prije ukljucenja.
To se slazem za dvije ruke i da je zbog toga glupo slikanje u tim brzinama.
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#6619 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Ateista »

Laplace wrote: 01/12/2022 19:05
Ateista wrote: 01/12/2022 15:42

Upravo tako, a primjeri nesreca su uglavnom ili neka druga glupost (oduzimanje prvenstva, nepaznja i slicno) ili kada voze prebrzo tamo gdje i kada uslovi to ne dozvoljavaju, ali ti primjeri ne znace da se na nekim dionicama gdje uslovi dozvoljavaju ne moze voziti bezbjedno i tim ekstremnim brzinama.
Ne uvijek. Koliko se ja sjećam, onaj Audi je prepolovljen na pravcu na kojem se i sa autom starosti 10+ godina lagano ubrza do 180 km/h pa i brže.
Pitanje je sta je razlog, ali sigurno ima neki razlog zasto je izgubio kontrolu, ne znam za slucaj pa ne bih pricao na pamet, da li je tad bilo klizavo, lose gume, neispravan auto, nepaznja, mozda i nije prikladna dionica za tu brzinu...
User avatar
mk ultra
Posts: 19479
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#6620 Re: mobilni radari tj kamere

Post by mk ultra »

BadBoy wrote: 01/12/2022 20:25
mk ultra wrote: 01/12/2022 20:20 I to da budes dobro sretan sa ta 3h :mrgreen:
Tj da krenes rano, jer ces biti yeban od nisica do šićkog, a onda gang bang do srebrenika i ormanice
Dalje je lepota i gdje god da kdem Orasje, Brcko ili eventualno Bijeljina, ravnica, pregledno, moze tempomat 80, vrh
Prošle sedmice išao do Distrikta jebo me svak kako je ovo tačan opis :lol:
Pa vidi, opet mi ide vozanje izgleda...

Recimo od 22 radna dana 10tak je na putu, u danu ili u 2 dana 400km minimum

Ljudi kod nas slabo shvataju kad ides na put od 550km u danu da je razlika 1.5h da li je prosjek brzine 80 ili 60kmh
To nije malo

Mozda jeste mala razlika kad prelazis popularnih 120km do mostara jednom u 6mj
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13209
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#6621 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Evolution_IV »

mk ultra wrote: 01/12/2022 21:03
BadBoy wrote: 01/12/2022 20:25

Prošle sedmice išao do Distrikta jebo me svak kako je ovo tačan opis :lol:
Pa vidi, opet mi ide vozanje izgleda...

Recimo od 22 radna dana 10tak je na putu, u danu ili u 2 dana 400km minimum

Ljudi kod nas slabo shvataju kad ides na put od 550km u danu da je razlika 1.5h da li je prosjek brzine 80 ili 60kmh
To nije malo

Mozda jeste mala razlika kad prelazis popularnih 120km do mostara jednom u 6mj
jedini coek koji razumije :thumbup:

i meni je isto tako..
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13209
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#6622 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Evolution_IV »

@mk ultra

i pavgordovi kamioni kad te zaredaju, narajdje bi se ubio odma :run:
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#6623 Re: mobilni radari tj kamere

Post by NediM17 »

Bruka i sramota, cumur iz Miljevine za TE Tuzla. :-)
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13209
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#6624 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Evolution_IV »

smece od cumura :skoljka:
User avatar
mk ultra
Posts: 19479
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#6625 Re: mobilni radari tj kamere

Post by mk ultra »

NediM17 wrote: 01/12/2022 21:36 Bruka i sramota, cumur iz Miljevine za TE Tuzla. :-)
Ne mora znaciti da ide u Tuzlu
Vozli su i za Stanare

Nedavno je recimo i petric sa kamionima vozao gore Stanari Tuzla
Ili bio je tender prosle godine RMU Gracanica GVakuf do Tuzle

Sta su ucinili od puta Lukavac Doboj to je za zatvora.
Ali policija je u opcini gracanici revnosna, na 40kmh da se mjeri, u bilo kojem mjestu
Post Reply