Mobilni radari / kamere

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11075
Joined: 10/03/2022 22:16

#8876 Re: Mobilni radari / kamere

Post by ZoomZoomKiwi »

U trenutku kada ti već bude uručen prekršajni nalog ili deset dana od slanja prekršajnog naloga (ne obavijesti o počinjenom prekršaju), šta prije dođe.
kenomax
Posts: 299
Joined: 24/07/2013 18:54

#8877 Re: Mobilni radari / kamere

Post by kenomax »

Ma predivno. Ispao sam glup ko k**** :D Uglavnom, ima li neko da je fasovao kaznu s istog radara da prenese iskustvo koliko treba da stigne čestitka? Ovisi mi svaki poslovni plan do oktobra o tome. Jednom jaranu je navodno s istog radara nakon 5-6 mjeseci stiglo tek
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11075
Joined: 10/03/2022 22:16

#8878 Re: Mobilni radari / kamere

Post by ZoomZoomKiwi »

S nekih radara dođe i nakon godinu dana. A meni iz Šija neki dan nakon sedmicu.

Kako god, ako je i mjera zabrane u pitanju, poziv dobiješ tek nakon što zaprimiš prekršajni nalog, i to u roku od godinu dana.
torbica
Posts: 76
Joined: 12/10/2021 10:07

#8879 Re: Mobilni radari / kamere

Post by torbica »

Može li neko od forumskih motorista objasniti sljedeću situaciju: Na autoputu me tačno na radaru kod Malešića pretiču dva motora, rekao bih na 180-200 km/h. Kilometar poslije ih srećem oba kako stoje u zaustavnoj traci. Nisam im uspio vidjeti tablice, da li znaju za neku caku na osnovu koje neće dobiti kaznu ili su baš toliko neupućeni da ne znaju gdje je radar :D
zigson
Posts: 3166
Joined: 04/04/2015 22:17

#8880 Re: Mobilni radari / kamere

Post by zigson »

torbica wrote: 18/05/2024 09:58 Može li neko od forumskih motorista objasniti sljedeću situaciju: Na autoputu me tačno na radaru kod Malešića pretiču dva motora, rekao bih na 180-200 km/h. Kilometar poslije ih srećem oba kako stoje u zaustavnoj traci. Nisam im uspio vidjeti tablice, da li znaju za neku caku na osnovu koje neće dobiti kaznu ili su baš toliko neupućeni da ne znaju gdje je radar :D
Desavalo se da ako se nekom digne k**** uzme vrijeme od ulaza do izlaza i uruci kaznu na osnovu prosjecne brzine
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11075
Joined: 10/03/2022 22:16

#8881 Re: Mobilni radari / kamere

Post by ZoomZoomKiwi »

zigson wrote: 18/05/2024 10:06
torbica wrote: 18/05/2024 09:58 Može li neko od forumskih motorista objasniti sljedeću situaciju: Na autoputu me tačno na radaru kod Malešića pretiču dva motora, rekao bih na 180-200 km/h. Kilometar poslije ih srećem oba kako stoje u zaustavnoj traci. Nisam im uspio vidjeti tablice, da li znaju za neku caku na osnovu koje neće dobiti kaznu ili su baš toliko neupućeni da ne znaju gdje je radar :D
Desavalo se da ako se nekom digne k**** uzme vrijeme od ulaza do izlaza i uruci kaznu na osnovu prosjecne brzine
Mislim da to nema u našem zakonu. Na osnovu čega može izdati kaznu?
Mislim da na računu od cestarine ne piše vrijeme ulaska, samo vrijeme izdavanja računa.
zigson
Posts: 3166
Joined: 04/04/2015 22:17

#8882 Re: Mobilni radari / kamere

Post by zigson »

ZoomZoomKiwi wrote: 18/05/2024 10:08
zigson wrote: 18/05/2024 10:06
torbica wrote: 18/05/2024 09:58 Može li neko od forumskih motorista objasniti sljedeću situaciju: Na autoputu me tačno na radaru kod Malešića pretiču dva motora, rekao bih na 180-200 km/h. Kilometar poslije ih srećem oba kako stoje u zaustavnoj traci. Nisam im uspio vidjeti tablice, da li znaju za neku caku na osnovu koje neće dobiti kaznu ili su baš toliko neupućeni da ne znaju gdje je radar :D
Desavalo se da ako se nekom digne k**** uzme vrijeme od ulaza do izlaza i uruci kaznu na osnovu prosjecne brzine
Mislim da to nema u našem zakonu. Na osnovu čega može izdati kaznu?
Mislim da na računu od cestarine ne piše vrijeme ulaska, samo vrijeme izdavanja računa.
Dobro ti misli :lol:

One nadzorne kamere po tunelima imaju mogucnost mjerenja brzine, znaci ne kamere-radari nego obicne nadzorne
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11075
Joined: 10/03/2022 22:16

#8883 Re: Mobilni radari / kamere

Post by ZoomZoomKiwi »

zigson wrote: 18/05/2024 10:10
ZoomZoomKiwi wrote: 18/05/2024 10:08
zigson wrote: 18/05/2024 10:06

Desavalo se da ako se nekom digne k**** uzme vrijeme od ulaza do izlaza i uruci kaznu na osnovu prosjecne brzine
Mislim da to nema u našem zakonu. Na osnovu čega može izdati kaznu?
Mislim da na računu od cestarine ne piše vrijeme ulaska, samo vrijeme izdavanja računa.
Dobro ti misli :lol:

One nadzorne kamere po tunelima imaju mogucnost mjerenja brzine, znaci ne kamere-radari nego obicne nadzorne
Mogu sve, i u tunelu Crnaja kao i u Vranduku. I pouzdano znam da je MUP ZDK tražio od ACFBiH i od CesteFBiH da ih koristi, ali nijedni ni drugi ne daju. :thumbup:
torbica
Posts: 76
Joined: 12/10/2021 10:07

#8884 Re: Mobilni radari / kamere

Post by torbica »

Mislim da me niste skontali, da li ih je radar uslikao i da li će im biti uručene kazne? Naravno ako su BH table u pitanju, ili možda koriste neke fazone da prekriju tablice, ali u svakom slučaju tablica im je očitana na naplatnim. Uglavnom hladno su pored radara projurili
User avatar
Laplace
Posts: 10521
Joined: 19/11/2012 18:37

#8885 Re: Mobilni radari / kamere

Post by Laplace »

torbica wrote: 18/05/2024 10:26 Mislim da me niste skontali, da li ih je radar uslikao i da li će im biti uručene kazne? Naravno ako su BH table u pitanju, ili možda koriste neke fazone da prekriju tablice, ali u svakom slučaju tablica im je očitana na naplatnim. Uglavnom hladno su pored radara projurili
Možda poslije ulaska na autoput prekriju tablice a prije izlasa sa autoputa otkriju tablice.
Naslovnica
Posts: 28134
Joined: 20/03/2013 15:38

#8886 Re: Mobilni radari / kamere

Post by Naslovnica »

Kod nas na autoputu još uvijek se ne primjenjuje kažnjavanje na osnovu prosječne brzine.
Ako se to ikada desi bićemo na vrijeme obaviješteni.
User avatar
mayab
Posts: 27329
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#8887 Re: Mobilni radari / kamere

Post by mayab »

ZoomZoomKiwi wrote: 18/05/2024 10:14
zigson wrote: 18/05/2024 10:10
ZoomZoomKiwi wrote: 18/05/2024 10:08

Mislim da to nema u našem zakonu. Na osnovu čega može izdati kaznu?
Mislim da na računu od cestarine ne piše vrijeme ulaska, samo vrijeme izdavanja računa.
Dobro ti misli :lol:

One nadzorne kamere po tunelima imaju mogucnost mjerenja brzine, znaci ne kamere-radari nego obicne nadzorne
Mogu sve, i u tunelu Crnaja kao i u Vranduku. I pouzdano znam da je MUP ZDK tražio od ACFBiH i od CesteFBiH da ih koristi, ali nijedni ni drugi ne daju. :thumbup:
Možda je problem što te kamere onda moraju biti i oficijelno certificirane za mjerenje brzine , a time i da se redovito kontroliraju, baždare itd itd. , a njima to peglaža i trošak , ma da se i to dadne lako dogovoriti i organizirati ako se ima želja
User avatar
kabal1337
Posts: 8334
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: auto na otpad

#8888 Re: Mobilni radari / kamere

Post by kabal1337 »

i treba izdavati kazne ovim kamikazama u tunelima. Ne znam sta je problem spustit na ogranicenje, prodjes tunel slozi gas.

Ali mi je kriminalno postavljanje radara gdje je vidljivost odlica, i to pogotovo gdje se treba ubrzati da se ukljucis.

Ali postavljanje radara u tunelu u sos traci, izmedju zastitnih ograda eh i to treba masno kazniti one sto postave i sto narede.
HelaS
Posts: 5787
Joined: 22/09/2018 13:21

#8889 Re: Mobilni radari / kamere

Post by HelaS »

kabal1337 wrote: 20/05/2024 07:13 i treba izdavati kazne ovim kamikazama u tunelima. Ne znam sta je problem spustit na ogranicenje, prodjes tunel slozi gas.

Ali mi je kriminalno postavljanje radara gdje je vidljivost odlica, i to pogotovo gdje se treba ubrzati da se ukljucis.

Ali postavljanje radara u tunelu u sos traci, izmedju zastitnih ograda eh i to treba masno kazniti one sto postave i sto narede.
Meni je potpuno besmisleno ograničenje brzine na auto-putu. Vozim svojom trakom, nemam nikog u suprotnom pravcu da bi bilo ugrožavanje. Nisam lud da se sam ubijem... Osim toga, rijetko ko vozi višom brzinom od 180-200 km/h, uglavnom je to do 160-170, što je ok brzina za auto-put.
User avatar
Ateista
Posts: 46811
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#8890 Re: Mobilni radari / kamere

Post by Ateista »

HelaS wrote: 20/05/2024 07:40
kabal1337 wrote: 20/05/2024 07:13 i treba izdavati kazne ovim kamikazama u tunelima. Ne znam sta je problem spustit na ogranicenje, prodjes tunel slozi gas.

Ali mi je kriminalno postavljanje radara gdje je vidljivost odlica, i to pogotovo gdje se treba ubrzati da se ukljucis.

Ali postavljanje radara u tunelu u sos traci, izmedju zastitnih ograda eh i to treba masno kazniti one sto postave i sto narede.
Meni je potpuno besmisleno ograničenje brzine na auto-putu. Vozim svojom trakom, nemam nikog u suprotnom pravcu da bi bilo ugrožavanje. Nisam lud da se sam ubijem... Osim toga, rijetko ko vozi višom brzinom od 180-200 km/h, uglavnom je to do 160-170, što je ok brzina za auto-put.
:thumbup:
Ako i dodje do udesa,sto se desava ali puno rjedje, nije previse vazno jeli 160 ili 130 neko vozio.
Radari na autoputu su tu da se uzmu pare i nista drugo.
User avatar
drug_profi
Posts: 50840
Joined: 16/07/2012 16:00

#8891 Re: Mobilni radari / kamere

Post by drug_profi »

Trebalo bi traziti da se u ZOBSu izmjeni član koji propisuje kaznu za prekoračenje na otvorenoj cesti, ili bar na autoputu.
Makar isključiti oduzimanje dozvole za prekoračenje 20 do 30. Za veća prekoračenja nek ostane kako jest.
artur morgan
Posts: 2880
Joined: 30/04/2020 19:47

#8892 Re: Mobilni radari / kamere

Post by artur morgan »

Da, ta izmjena ZOBS-a bi imala smisla.

Vezano za to da nije vazno da li se vozi 130 ili 160 kmh, u slucaju nezgode nije toliko vazno jer ce posljedice biti najvjerovatnije teske i u jednom i u drugom slucaju. Medjutim vazno je zbog izbjegavanja opasne situacije. Brza voznja smanjuje mogucnosti izbjegavanja nesrece i kad je brzina reagovanja vozaca da prepozna opasnu situaciju jednaka kao i kod sporije voznje.
User avatar
klixoris
Posts: 6330
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#8893 Re: Mobilni radari / kamere

Post by klixoris »

torbica wrote: 18/05/2024 10:26 Mislim da me niste skontali, da li ih je radar uslikao i da li će im biti uručene kazne? Naravno ako su BH table u pitanju, ili možda koriste neke fazone da prekriju tablice, ali u svakom slučaju tablica im je očitana na naplatnim. Uglavnom hladno su pored radara projurili
Vjerovatno sakrili tablice. Ja na motoru mogu preklopiti tablicu ispod repa pa se ne vidi ako radar ili policija u zasjedi uslika. Ako idem na put motorom, van BiH, a moram proci kroz Ze-Do gdje supci prave zasjede u svakom zbunu, onda tablicu skroz izvadim iz okvira i ubacim u kofer. Postavim je nazad pred granicu sa HR. U slucaju da me tako negdje bez tablice zaustavi policija, kazna je 30 KM. Svakako jeftinije nego da me uslika neki supacko sakriveni tronozac…
Tako bez tablice prolazim i kroz naplatne kucice, sto ce reci da i nema veze jel skeniraju tablicu ili ne. A mislim da na naplatnim skeniraju samo sa prednje strane, sto kod motora nema smisla cak i i kada ima uredno postavljenu tablicu
User avatar
Ateista
Posts: 46811
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#8894 Re: Mobilni radari / kamere

Post by Ateista »

artur morgan wrote: 20/05/2024 09:28 Da, ta izmjena ZOBS-a bi imala smisla.

Vezano za to da nije vazno da li se vozi 130 ili 160 kmh, u slucaju nezgode nije toliko vazno jer ce posljedice biti najvjerovatnije teske i u jednom i u drugom slucaju. Medjutim vazno je zbog izbjegavanja opasne situacije. Brza voznja smanjuje mogucnosti izbjegavanja nesrece i kad je brzina reagovanja vozaca da prepozna opasnu situaciju jednaka kao i kod sporije voznje.
Realno, i za mogucnost izbjegavanje nekih opasnih situacija nije velika razlika, ko vozi oprezno i drzi normalno odstojanje.
Tacno je da sto je brzina manja da imas vise vremena da reagujes, ali to se odnosi na svaku brzinu i uvijek moze sporije i bezbjednije.
Po meni je 150-160 neka normalna brzina za vecinu dionica autoputeva, za neka uobicajena prosjecna danasnja auta.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14771
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#8895 Re: Mobilni radari / kamere

Post by DaysleepeR »

torbica wrote: 18/05/2024 09:58 Može li neko od forumskih motorista objasniti sljedeću situaciju: Na autoputu me tačno na radaru kod Malešića pretiču dva motora, rekao bih na 180-200 km/h. Kilometar poslije ih srećem oba kako stoje u zaustavnoj traci. Nisam im uspio vidjeti tablice, da li znaju za neku caku na osnovu koje neće dobiti kaznu ili su baš toliko neupućeni da ne znaju gdje je radar :D
Forumski motoristi nisu predstavnici svih ljudi koji voze motore.

Ne znam pravac kretanja, ali moguće je da su profurali a da im je kamera bila okrenuta prema naprijed na motoru, a kako znamo, motocikl nema tablice naprijed.
Ako to nije slučaj, možda su im tablice neispravno postavljene, ili na neki drugi način prekrivene.

U svrhu korektne diskusije i komunikacije, nije poželjno paušalno iznositi lični utisak brzine kretanja, i policijski radar mora imati atest.
User avatar
drug_profi
Posts: 50840
Joined: 16/07/2012 16:00

#8896 Re: Mobilni radari / kamere

Post by drug_profi »

Mislim da postoji neka studija da je gornja granica bezbjedne brzine za zdravog i budnog vozača 150 km/h. Za sve preko vozač mora biti "istreniran" da bi imao percepciju brzine i kontrolu nad vozilom.
Naravno da ovdje mnogi misle da su istrenirani.
dvajt
Posts: 126
Joined: 09/08/2022 15:47

#8897 Re: Mobilni radari / kamere

Post by dvajt »

Dodje mi danas obavijest o prekrsaju iz maja 2023. Vozio 27 preko ogranicenja. Na dnu dopisa izjave ako sam ja vozio ili ako je neko drugi. Nema kazne u prilogu. Nisam se ranije s ovim susretao ... Moze li mi neko pojasniti i sta raditi
Throttle
Posts: 13078
Joined: 10/06/2016 12:35

#8898 Re: Mobilni radari / kamere

Post by Throttle »

dvajt wrote: 20/05/2024 21:07 Dodje mi danas obavijest o prekrsaju iz maja 2023. Vozio 27 preko ogranicenja. Na dnu dopisa izjave ako sam ja vozio ili ako je neko drugi. Nema kazne u prilogu. Nisam se ranije s ovim susretao ... Moze li mi neko pojasniti i sta raditi
Ako ne odgovoris ide kazna na tebe. Ako je neko drugi vozio napisi podatke i posalji. Nakon nekog perioda ce ti stici kazna s uplatnicama i to je to. Standardna procedura. Za 27 ide i vozacka pa vidi hoces li kaznu na sebe il na nekog drugog
HelaS
Posts: 5787
Joined: 22/09/2018 13:21

#8899 Re: Mobilni radari / kamere

Post by HelaS »

Throttle wrote: 20/05/2024 21:15
dvajt wrote: 20/05/2024 21:07 Dodje mi danas obavijest o prekrsaju iz maja 2023. Vozio 27 preko ogranicenja. Na dnu dopisa izjave ako sam ja vozio ili ako je neko drugi. Nema kazne u prilogu. Nisam se ranije s ovim susretao ... Moze li mi neko pojasniti i sta raditi
Ako ne odgovoris ide kazna na tebe. Ako je neko drugi vozio napisi podatke i posalji. Nakon nekog perioda ce ti stici kazna s uplatnicama i to je to. Standardna procedura. Za 27 ide i vozacka pa vidi hoces li kaznu na sebe il na nekog drugog
Na svakoj trećoj strani ove teme isto pitanje :( Niko ništa ne čita, samo dođe istrese pitanje i čeka da mu neko servira odgovor :-)
kenomax
Posts: 299
Joined: 24/07/2013 18:54

#8900 Re: Mobilni radari / kamere

Post by kenomax »

dvajt wrote: 20/05/2024 21:07 Dodje mi danas obavijest o prekrsaju iz maja 2023. Vozio 27 preko ogranicenja. Na dnu dopisa izjave ako sam ja vozio ili ako je neko drugi. Nema kazne u prilogu. Nisam se ranije s ovim susretao ... Moze li mi neko pojasniti i sta raditi
Gdje te uslikala? Vidim u zadnje vrijeme je standardno da kazne dolaze tek za pola godine- godinu, čak i iz istog Kantona.
Post Reply