Mobilni Internet u Sarajevu - molim za pomoc!

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
Kamil

Mobilni Internet u Sarajevu - molim za pomoc!

Post by Kamil » 03/01/2012 04:55

Lijep pozdrav svima, i sretna 2012. godina svim korisnicima "sarajevo-x" foruma. :)

Situacija je slijedeca: Dolazim u Sarajevo na tri mjeseca i bit cu na jednoj lokaciji gdje nazalost nemogu prikljuciti ni ADSL niti kablovski internet. "Ultra Start" prepaid kartice su mi preskupe (15 KM za 100 MB), tako da sam se odlucio za jednu od slijedeci varijanti:

BH Telecom "Mobilni Internet" http://www.bhtelecom.ba/3694.html
HT-ERONET "Mobilni Internet" http://www.hteronet.ba/privatni-korisnici/mobilna-telefonija/mobilni-internet/

Potreban je USB modem, i SIM kartica. Cijene su mi potpuno OK, tako da tu nema problema. Problem je samo u tome sto nemogu preko telefona da dobijem "jasnu" informaciju u vezi sklapanja ugovora. Jedni kazu moguce je na tri mjeseca, drugi kazu moguce je samo ako ne kupujes USB modem??? U tom slucaju kazu da mora biti sklopljen ugovor od 12 do 24 mjeseca. Evo tacno koje sam informacije dobio...

Prva osoba mi je rekla da je obavezno/minimalno trajanje ugovora 3 mjeseca. Kupi se USB modem od 60 KM, a pretplata se placa svaki mjesec na salteru. To mi je zvucalo fantasticno. :razz:

Druga osoba mi je rekla da je moguc ugovor na 3 mjeseca samo ako se uzima SIM kartica, bez USB modema! Rekli su ako se kupi USB modem kod njih, da se mora sklopiti ugovor za 12 ili 24 mjeseci, sto naravno meni ne odgovara. :-x

Treca osoba mi je takodje rekla da ako kupim USB stick kod njih, vezan sam 12 mjeseci, a ako imam "svoj" USB modem, onda nije problem na tri mjeseca. Ova zenska osoba se je derala na telefon i puhtala kao da joj smetaju moja pitanja. Naljutila se je kada sam htio znati koji je USB modem kompatibilan, tako da ga kupim na drugom mjestu, jer naravno ne zelim biti vezan 12 mjeseci. :roll:

Cetvrta osoba mi je rekla da to nije tacno, i da je ipak moguce na 3 mjeseca. Potvrdila je ono sto mi je rekla prva osoba. Kupi se USB modem u gotovini, i to je to. Samo je istekla da je "povoljnije" ako se uzme taj USB modem na mjesecne rate, a da to nije neophodno.

HT-ERONET sam zvao, i ako su bili mnogo ljubazniji od BH Telecoma, rekli su mi da se u vezi USB modema obratim na prodajno mjesto u Sarajevo. Danas sam zvao ali niko se nejavlja.

Stvarno neznam sta da radim. Dali neko ima odgovor na moje pitanje dali je moguce kupiti USB modem kod njih, i sklopiti ugovor za mobilni internet na period od tri mjeseca? Jedino mi preostaje da to razjasnim na BH Telecom salteru u Sarajevu, ali to mogu tek kad stignem u Bosnu. Ovo sto citam na njihovoj stranici je skroz zbunjujuce. :-x

http://www.bhtelecom.ba/usbmodemi-list.html

Ovdje pise da se moze kupiti "HUAWEI E173 U1 uz postojeći postpaid priključak na BH Mobile mrežu bez obaveznog trajanja ugovornog odnosa". Cijena je 60,90 KM. Zbunjuje me ta recenica "uz postojeci postpaid prikljucak na BH Mobile mrezu". Na sta se to odnosi? Pa zar njihova usluga "Mobilni Internet" nije sama od sebe "postpaid prikljucak na BH Mobile mrezu"? Onda takodje nailazim na neki tri put skuplji USB modem (160,68 KM) na ovom linku: http://www.bhtelecom.ba/3686.html Sta je sad ovo? :roll:

Nista mi nije jasno. Jednostavno zelim da znam dali mogu biti novi korisnik mobilnog interneta na period od tri mjeseca. Svejedno mi je dali je BH Telecom ili HT-ERONET, mada je HT-ERONET malo povoljniji.

Ako mi iko moze pomoci, molim ga/nju da to ucini!

Sretna 2012. jos jednom, i sve najbolje. :)
Kamil

Halcyon

Re: Mobilni Internet u Sarajevu - molim za pomoc!

Post by Halcyon » 03/01/2012 10:58

Pogledaj ERONET-ovu prepaid ponudu !hej Internet. Cijena paketa je 50 KM, a ako ako ga aktiviraš do kraja mjeseca dobijaš dodatnih 600 MB prometa.

Možda ti se to više isplati, mada meni lično ne bi, ali eto ti reče cijena nije problem. :D

Kamil

Post by Kamil » 03/01/2012 13:14

Halcyon wrote:Pogledaj ERONET-ovu prepaid ponudu !hej Internet. Cijena paketa je 50 KM, a ako ako ga aktiviraš do kraja mjeseca dobijaš dodatnih 600 MB prometa.

Možda ti se to više isplati, mada meni lično ne bi, ali eto ti reče cijena nije problem. :D

Reko sam da mi cijena nije problem kada su u pitanju njihovi pretplatnicki "Mobilni Internet" paketi. Naravno da mi se nebi isplatilo 50 KM za 600 MB kad mogu dobiti 10 GB za 40 KM u pretplatnickom paketu. :roll:

http://www.hteronet.ba/privatni-korisni ... -internet/

Ako mi neko moze pomoci, bio bi zahvalan.

Malogradjanin

Post by Malogradjanin » 03/01/2012 14:02

Kamil wrote:
Halcyon wrote:Pogledaj ERONET-ovu prepaid ponudu !hej Internet. Cijena paketa je 50 KM, a ako ako ga aktiviraš do kraja mjeseca dobijaš dodatnih 600 MB prometa.

Reko sam da mi cijena nije problem kada su u pitanju njihovi pretplatnicki "Mobilni Internet" paketi. Naravno da mi se nebi isplatilo 50 KM za 600 MB kad mogu dobiti 10 GB za 40 KM u pretplatnickom paketu. :roll:

http://www.hteronet.ba/privatni-korisni ... -internet/

Ako mi neko moze pomoci, bio bi zahvalan.

Mislim da je jedino logično rješenje, ako se gleda Eronet ponuda, kupiti stick u prepaid verziji za 50 KM, a uzeti onda tu pretplatničku karticu na 3 mjeseca. U svakom slučaju jeftinije i bolje nego potpisivati na godinu ili dvije.

Zvek

Post by Zvek » 03/01/2012 15:04

http://www.mtel.ba/menu/2651

Ne sklapaj ugovor na vremenski period, a Huawei USB modem kupi na piku.

Mislim da Eronet jos nema HSPA mrežu, makar je ne reklamiraju. I o tome povedi racuna.

Kamil

Post by Kamil » 03/01/2012 18:43

Danas sam razgovarao sa Eronet-om, i rekli su mi da je ipak moguce sklopiti ugovor na tri mjeseca. Stvar je samo u tome sto se u tom slucaju mora kupiti USB modem u gotovini, koji kosta oko 160 KM. Ovo mi je takodje jedna osoba i sa BH Telecoma rekla, da je kod njih ista situacija.

To znaci da su oni ostali davali pogresne informacije. :roll:

Mislim da Eronet jos nema HSPA mrežu, makar je ne reklamiraju. I o tome povedi racuna.

Neznam tacno na sta se ovo odnosi. Ako je u pitanju brzina interneta, ja nisam puno zahtjevan sto se toga tice. Bitniji mi je promet.

Hvala svima na pomoci.
Kamil

Zvek

Post by Zvek » 03/01/2012 19:07

Da, odnosi se na brzinu. Na EDGE-u je maksimalna teoretska brzina 384 kbps, tako da i o tome povedi racuna.

friskyoreo

Post by friskyoreo » 03/01/2012 19:14

Mozda u komsiluku imas otkljucan WI-FI. :) Prvo to pogledaj pa onda ove gulikoze. :)

Kamil

Post by Kamil » 04/01/2012 00:44

Samo dali mogu biti siguran da je ovo dostupno na Otesu? ERONET mi kaze da njihov signal pokriva cijelu Ilidzu, pa valjda je i Otes ukljucen.

Nebi trebali lagati.

ElRe
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Post by ElRe » 04/01/2012 10:01

GPRS-om i EDGE-om vjerovatno pokriva.
Uzmi mobitel stavi 063 karticu i provjeri.

Astrix

Post by Astrix » 22/01/2012 00:51

Da se nadovezem na temu, nesto sam razlgedao po netu ovaj mobilni internet. I pitam se koliko je to isplativo gledao sam onaj telekoma i taj mi je nekako skup, ovaj mtel mi se nekako najpristupacnijim cini. Samo me zanima jel ima neko iskustva s tim, ne treba mi usb skick samo kartica preko koje mogu korisititi taj internet. Samo ne znam dal na mtelu moze samo kartica, vidim da treba usb modem, meni to ne treba....
jel ima neko neki pametan prijedlog sta uzeti, sta je najisplativije... :? :? :?

Post Reply