Mobilni internet prikljucak na laptop na Jadranu

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
nedims

Mobilni internet prikljucak na laptop na Jadranu

Post by nedims » 09/06/2012 10:02

Procitah istu temu ... ali za Njemacku.
Mene interesuje ... da li neko ima iskustva sa kupovinom internet prikljucka na Makarskoj rivijeri. I kakvih sve varijanti ima na malo duzi period - 4 ljetna mjeseca. Bio bi jako zahvalan na svakoj sugestiji...

EUROBIH

Re: Mobilni internet prikljucak na laptop na Jadranu

Post by EUROBIH » 09/06/2012 13:34

nedims wrote:Procitah istu temu ... ali za Njemacku.
Mene interesuje ... da li neko ima iskustva sa kupovinom internet prikljucka na Makarskoj rivijeri. I kakvih sve varijanti ima na malo duzi period - 4 ljetna mjeseca. Bio bi jako zahvalan na svakoj sugestiji...

svakog ljeta to praktikujem....
kupiš usb stick od150 do 190 kuna-zavisno od operatera
...imaš ih kod sva 3 operatera.......samo ne žuri na prvu!!!.....
posjeti sva tri operatera i usporedi cijenu saobraćaja.........u makarskoj su ti u krugu 100 metara pa razgledaj..
imaš već i soluciju 1gb za 70 kuna!!!

http://www.vipnet.hr/vipme-korisnici/mo ... net-opcije

ili ovu što ja koristim 1gb za 10 kuna!!!
;-)

Nakon što prvi puta sami aktivirate Vipme internet tarifu, za samo 10 kn dobivate puna 24 sata neograničenog surfanja internetom. Ukoliko unutar 24 sata potrošite 1GB, brzina prijenosa će se smanjiti, ali ćete i dalje moći pristupati internetu. Nakon isteka 24 sata vaš račun se neće teretiti do prvog sljedećeg spajanja na internet kojim ćete automatski aktivirati nova 24 sata neograničenog surfanja za 10 kn.

nedims

Post by nedims » 09/06/2012 14:29

Puno ti hvala na informacijama...
Ja do sada nisam koristio internet na moru...ali sada,tj.ove godine moram.Moderacija na online studiranju me obavezuje da ove godine nosim laptop.Moja kuca je u Brelima...a tu ima samo na jednom mjestu HOTSPOT. U Makarskoj ima dosta lokacija i moze se koristiti Free HotSpot. Ovu opciju ima i T.mobile ali to nesto kosta i moram provjeriti ...koliko.Ova opcija me posebno zanima...
Znam ja za ove turisticke varijante...10 kuna jedan dan. Mene zanima ova varijanta...stik i pretplata.Problem je sto su pretplate dugorocnije...ne znam kako to ide na 4 mjeseca
Izasao sam na Forum ...jer nemam iskustva i saznanja oko kvalitete i stabilnosti internet signala u Brelima i uopste na Makarskoj rivijeri...bez Makarske...jer Makarska je urbana sredina i tu nema problema. Mene zanima kako to funkcionise u ruralnim djelovima.

EUROBIH

Post by EUROBIH » 09/06/2012 14:32

nedims wrote:Puno ti hvala na informacijama...
Ja do sada nisam koristio internet na moru...ali sada,tj.ove godine moram.Moderacija na online studiranju me obavezuje da ove godine nosim laptop.Moja kuca je u Brelima...a tu ima samo na jednom mjestu HOTSPOT. U Makarskoj ima dosta lokacija i moze se koristiti Free HotSpot. Ovu opciju ima i T.mobile ali to nesto kosta i moram provjeriti ...koliko.Ova opcija me posebno zanima...
Znam ja za ove turisticke varijante...10 kuna jedan dan. Mene zanima ova varijanta...stik i pretplata.Problem je sto su pretplate dugorocnije...ne znam kako to ide na 4 mjeseca
Izasao sam na Forum ...jer nemam iskustva i saznanja oko kvalitete i stabilnosti internet signala u Brelima i uopste na Makarskoj rivijeri...bez Makarske...jer Makarska je urbana sredina i tu nema problema. Mene zanima kako to funkcionise u ruralnim djelovima.
kakav ti je tu prijem gsm signala?

nedzadrk

Post by nedzadrk » 09/06/2012 14:35

ako imas dobar signal mobitela ne bi trebalo biti problema

nedzadrk

Post by nedzadrk » 09/06/2012 14:36

a i ja koristim ovu opciju 1GB 70 kn i stvarno je ok

nedims

Post by nedims » 09/06/2012 15:26

Signal je odlican. U kuci je odlican i internet signal sa stika. Slucajno u prolazu uvratio se neki tip ... donjeo mi paket i javio se putem laptopa nekome...i konstatuje da mi je signal odlican.Pojma nemam ko je tip i sta koristi...vidio sam samo da je u pitanju stik. Jednostavno me nije to zanimalo...

Kolega @ nedzadrk...mozes li mi malo pojasniti tu opciju koju ti koristis.Predpostavljam da je to opcija stik od 150 kuna i limit 1GB...na koje vrijeme je to 70 kuna...jel to za cijeli mjesec. Stik se moze koristiti i u narednim godinama To bi mi odgovaralo...Sta se moze sa 1 GB uraditi...zaboravio sam kako izgleda limit od 1 GB.

nedzadrk

Post by nedzadrk » 09/06/2012 15:38

@nedims ...ma svasta se moze uraditi .Stick se naravno moze koristiti vise puta. samo je bitno da ga napunis bonom kao i mobitel jer su i rokovi vazenja isti kao i kod mobitela znaci od zadnjeg punjenja imas 9 mjeseci da ga napunis, a stick ces sigurno naci u Vipnetu u Makarskoj

LFC4EVER

Post by LFC4EVER » 09/06/2012 15:59

Cijene paketa (USB stick + prepaid SIM):

- Simpa (T-Mobile) = 198 kn
- Vip = 199 kn
- Tele2 = 195 kn
- BonBon = 200 kn

Neko ko već ima USB stick može kupiti samo SIM karticu za prepaid mobilni internet... najčešće košta 20 kn, sa isto toliko kuna na računu...

Što se tiče tarifa i opcija:

Vip:
- dnevna opcija = 10 kn dnevno za 1 GB dnevno (30 dana/300 kn/30 GB)
- mjesečna opcija = 70 kn za 1 GB (30 dana/70 kn/1 GB)

BonBon (dio HT-a, tj. koristi T-Mobile infrastrukturu i mrežu):
- dnevna opcija = 3 kn dnevno za 300 MB dnevno (30 dana/90 kn/8,8 GB)

Tele2:
- nadoplata bonom od 100 kn = 10 lp/1 MB (30 dana/100 kn/1 GB)
- nadoplata bonom od 200 kn = 0,5 lp /1 MB (30 dana/200 kn/4 GB)

Simpa (T-Mobile):
- mjesečna opcija = 75 kn za 1 GB (30 dana/75 kn/1 GB)

Moj osobni izbor bi bio BonBon (300 MB dnevno mi je sasvim dovoljno za provjerit bitne stvari, pa neću na odmoru skidat filmove i igre valjda...)...

LFC4EVER

Post by LFC4EVER » 09/06/2012 16:35

neko je spominjao i postpaid mogućnost (mislim @nedims)...

prvo, ne moraš se uopće vezat ugovornom obvezom za 12 ili 24 mjeseca ako ne želiš... to vezanje ugovorom bitno je jedino za cijenu USB sticka (kod T-Mobile-a i Vip-a), odnosno za cijenu prometa kod Tele2. To znači da npr. ako kod T-Mobile-a potpišeš ugovor na 24 mjeseca i uzmeš najveću tarifu, USB stick plaćaš 8 kn, dok u slučaju da se ne vežeš ugovornom obvezom plaćaš ga po punoj cijeni - 198 kn.
Da bi sklopio ugovor moraš imati ili HR osobnu ili HR putovnicu te OIB...

Što se tarifa tiče:

T-Mobile:
- MobileNet XL tarifa = 20 GB/200 kn mjesečno
- MobileNet L = 3 GB/130 kn mjesečno
- MobileNet M = 1 GB/75 kn mjesečno

* - nakon potrošenih 1/3/20 GB, nastupa smanjenje brzine ali je internet neograničen, tj. ne može doći veći račun. Također se na ove iznose mjesečne pretplate plaća i 10 kn poreza u obliku radijske frekvencije.

Vip:
- Mobilni Internet XL tarifa = 30 GB/350 kn mjesečno
- Mobilni Internet L tarifa = 15 GB/180 kn mjesečno
- Mobilni Internet M tarifa = 5 GB/130 kn mjesečno
- Mobilni Internet S tarifa = 1 GB/70 kn mjesečno

* - nakon potrošenih 1/5/15/30 GB, nastupa smanjenje brzine ali je internet neograničen, tj. ne može doći veći račun. Također se na ove iznose mjesečne pretplate plaća i 10 kn poreza u obliku radijske frekvencije.

Tele2:
Tele2 ima samo jednu jedinu mjesečnu postpaid tarifu - 20 GB mjesečno, ali cijena joj je vezana za ugovornu obvezu:
- uz 24 mjeseca ugovorne obveze = 20 GB/100 kn mjesečno
- uz 12 mjeseci ugovorne obveze = 20 GB/140 kn mjesečno
- bez potpisivanja ugovorne obveze = 20 GB/180 kn mjesečno

* - Također se na ove iznose mjesečne pretplate plaća i 10 kn poreza u obliku radijske frekvencije.

Vrijedi spomenuti, da T-Mobile i Vip polako uvode i LTE tehnologiju (trenutno u Zagrebu 100/20 mbps), odnosno nedavno su i jedni i drugi lansirali svoje LTE tarife i uređaje, ali to je tek u povojima zasad budući da su samo Zagreb, Split, Rijeka i Osijek manje/više pokriveni LTE signalom i mrežom... Ali barem je krenulo...

nedims

Post by nedims » 09/06/2012 18:57

Jasno i vrlo informativno...Hvala svima.
Zacudjen sam da niko nije koristio freeHotSpot...O tome sam u zadnje vrijeme dosta citao i istrazivao. Ovog ljeta cu pokusati da ispitam kako to ide na Jadranu ...
Ovo je jedan od mojih najdrazih izvora informacija za putovanja(pretplacen sam):
http://foxnomad.com/category/travel/tech/page/2/
i on dosta pise o Free HotSpot-u
Nedavno sam citao i jedan vrlo informativan clanak o ovoj temi:
http://www.troublefixers.com/get-wifi-n ... +Guides%29
Da li neko ima ovih iskustava i saznanja...

Post Reply