Mobile development (Android, iOS, WM, RIM)

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

visocicaguy

Mobile development (Android, iOS, WM, RIM)

Post by visocicaguy » 18/03/2012 21:59

Pozdrav,

evo jedna tema o razvoju mobilnih aplikacija. Odnedavno sam se malo time pozabavio i napravio dvije aplikacije. Prva je bila cisto upoznavanje sa platformom, filozofija, pristup, ... a druga je igrica, nesto ozbiljnija i veca. Obje su razvijane za Android.

Evo da ih predstavim:

1. app: JMBG Validator
Opis: Validira maticne brojeve koristene u SFRJ i iscitava podatke iz tog maticnog broja ukoliko je validan.
Platforma: Android 2.2 (Froyo) +
License: FREE
Download: http://play.google.com/store/apps/detai ... GValidator
Direct link via QR:
Image

Screenshots:
Image
Image

2. app: Yahtzee Yamb
Opis: Igra sa kockicama. Cilj ostvariti sto veci rezultat. Mogucnosti dijeljenja rezultata sa prijateljima, visejezicni interfejs, pravila.
Platforma: Android 2.1 (Eclair) +
License: FREE
Download: http://play.google.com/store/apps/detai ... scode.yamb
Download link via QR:
Image

Screenshots:
Image
Image
Image
Image
Image

Ukoliko budete koristili i nadjete neki bug molim da javite na pp.

Jeste li sta radili i za koju platformu? Interesuje li vas ova tematika?

casanova123

Re: Mobile development (Android, iOS, WM, RIM)

Post by casanova123 » 19/03/2012 10:11

pratim temu..

inace dobro ovo izgleda.. barem meni kao useru :D

jesi li imao kakvog znanja prije nego sto si krenuo da radis ovo?

Qler

Post by Qler » 19/03/2012 10:22

Razvij sta za nas ugrozene symbian korisnike :D Kazu da je sada dosta lakse :D a i mi dusu imamo :D

fatality

Post by fatality » 19/03/2012 11:36

pozz

ja sam naumio u sklopu jednog projekta na fakultetu da napravim jednu aplikaciju( nisam siguran jel bolje za iOS il android - al bih za pocetak nesto gdje u kracem roku mogu vise postici).
Do sada se nisam nikako bavio ovim vidom programiranja, u cemu si ti ovo radio ?
Negdje sam citao da za iphone moras imati Mac da li je to tacno ( naravno u krajnjem slucaju mozes nabaciti virtualnu masinu )

Miro Spiro

Post by Miro Spiro » 19/03/2012 11:47

fatality wrote:pozz

ja sam naumio u sklopu jednog projekta na fakultetu da napravim jednu aplikaciju( nisam siguran jel bolje za iOS il android - al bih za pocetak nesto gdje u kracem roku mogu vise postici).
Do sada se nisam nikako bavio ovim vidom programiranja, u cemu si ti ovo radio ?
Negdje sam citao da za iphone moras imati Mac da li je to tacno ( naravno u krajnjem slucaju mozes nabaciti virtualnu masinu )

Moras imati Mac i racun za market.Developeri placaju cini mi se 100$ Apple-u i nakon toga biznis moze poceti 8-) . Programiranje u objektnom C-u mozes i u C++-u ali moras raditi povezivanje iOS sa objektnim C. Prije je bilo nekoliko platformi za razvoj na Windowsu ali naravno kupljene su tvrtke koje su to radile od strane Apple-a.Sada nesto pricaju da ce se moci raditi razvoj na Mac-u jedino bez principa Hackintosa :D tj da se serijski broj maca mora verificirati.To je prica ne znam kako ce ici dalje.

Yamahalac

Post by Yamahalac » 19/03/2012 11:59

Miro Spiro wrote:

Moras imati Mac i racun za market.Developeri placaju cini mi se 100$ Apple-u i nakon toga biznis moze poceti 8-) . Programiranje u objektnom C-u mozes i u C++-u ali moras raditi povezivanje iOS sa objektnim C. Prije je bilo nekoliko platformi za razvoj na Windowsu ali naravno kupljene su tvrtke koje su to radile od strane Apple-a.Sada nesto pricaju da ce se moci raditi razvoj na Mac-u jedino bez principa Hackintosa :D tj da se serijski broj maca mora verificirati.To je prica ne znam kako ce ici dalje.
moras imati mac, placati ne moras sve dok ne budes htio raditi debuging na stvarnom uredjaju i slati app na app store

programiranje je u objektivnom c ako koristis xcode

ostalo sto si napisao je bullshit, ako ne znas nemoj lupati bezveze

imas besplatni applov xcode - http://itunes.apple.com/us/app/xcode/id ... ls=1&mt=12
imas appcode koji se placa http://www.jetbrains.com/objc/features/
imas dodatak za visual studio koji se placa http://www.pmbaty.com/iosbuildenv/
imas dragonfire koji se placa http://www.dragonfiresdk.com/
imas mono touch koji se placa http://xamarin.com/monotouch

Miro Spiro

Post by Miro Spiro » 19/03/2012 12:17

Yamahalac wrote:
Miro Spiro wrote:

moras imati mac, placati ne moras sve dok ne budes htio raditi debuging na stvarnom uredjaju i slati app na app store

programiranje je u objektivnom c ako koristis xcode

ostalo sto si napisao je bullshit, ako ne znas nemoj lupati bezveze

imas besplatni applov xcode - http://itunes.apple.com/us/app/xcode/id ... ls=1&mt=12
imas appcode koji se placa http://www.jetbrains.com/objc/features/
imas dodatak za visual studio koji se placa http://www.pmbaty.com/iosbuildenv/
imas dragonfire koji se placa http://www.dragonfiresdk.com/
imas mono touch koji se placa http://xamarin.com/monotouch
Momak hajde ohladi malo. Mozes i u ficu staviti ferarijev motor.

Ako hoces da se koristi moras imati racun LOGICNO zar ne.Neces programirati sebi za dusu.

Ovaj drugi dio necu komentarisati jer i od g..... mozes pitu napraviti ali nitko je nije probao.Za tvoju obavijest imam 3 aplikacije za iOS ali naravno za vlastite potrebe.

Ne volim bas PAMETNJAKOVICE koji su svu pamet pokupili na svijetu

Yamahalac

Post by Yamahalac » 19/03/2012 13:03

Miro Spiro wrote: Momak hajde ohladi malo. Mozes i u ficu staviti ferarijev motor.

Ako hoces da se koristi moras imati racun LOGICNO zar ne.Neces programirati sebi za dusu.

Ovaj drugi dio necu komentarisati jer i od g..... mozes pitu napraviti ali nitko je nije probao.Za tvoju obavijest imam 3 aplikacije za iOS ali naravno za vlastite potrebe.

Ne volim bas PAMETNJAKOVICE koji su svu pamet pokupili na svijetu
moj se komentar odnosio na tvoju pricu za serijski broj da bi razvijao za iOS i na pricu da je Apple pokupovao firme koje su napravile alternativne nacine programiranja

s obzirom da ne volis pametnjakovice nastupio si kao jedan u postu iznad

za tvoju obavijest ja se bavim i zivim od iOS razvoja vec par godina, tako da mislim da znam o cemu pricam, iako kao sto rekoh moj komentar se odnosio na ono sto si napisao za serijski i kupovinu firmi od strane Apple

Miro Spiro

Post by Miro Spiro » 19/03/2012 13:25

Ja sam napisao fino u postu da se" prica" da ce se uraditi a ne da je tako sa serijskim brojem.Odgovor za PAMETNJAKOVICA se odnosio na tvoj odgovor sa
Yamahalac wrote:ostalo sto si napisao je bullshit, ako ne znas nemoj lupati bezveze
.

Ja ne mogu reci za sebe da se profesionalno bavim razvojem za iOS ali se uradi ponekad nesto.Jednostavno me naljuti kad netko nesto napise a fino sam hipotetski napisao MOZDA

Yamahalac

Post by Yamahalac » 19/03/2012 13:32

Miro Spiro wrote:Ja sam napisao fino u postu da se" prica" da ce se uraditi a ne da je tako sa serijskim brojem.Odgovor za PAMETNJAKOVICA se odnosio na tvoj odgovor sa
Yamahalac wrote:ostalo sto si napisao je bullshit, ako ne znas nemoj lupati bezveze
.

Ja ne mogu reci za sebe da se profesionalno bavim razvojem za iOS ali se uradi ponekad nesto.Jednostavno me naljuti kad netko nesto napise a fino sam hipotetski napisao MOZDA
mene isto ljuti hipotetske price bez ikakve osnove, prvenstveno oko Apple jer ljudi jako dobro cuvaju tajne, tako da sva ta prica je supljak, zato je i zatvorena tema iOS vs Android

elem, otisli smo u offtopic

nhf

Miro Spiro

Post by Miro Spiro » 19/03/2012 13:38

Ako se hoce baviti iOS developmentom mora se imati alat tj.MAC. Moze se i bez Maca programirati kako si naveo po linkovima. Vecina takvih sajtova sa uputstvom dolazi sa crvenim slovima upozorenja na vrhu da se radi na vlastitu odgovornost i principu za vlastite potrebe. Uz to mora se malo ili puno hakerisati da bi proradio ne racunajuci probleme koji se mogu javiti pri samom programiranju. Ako se ide profesionalo u rad onda treba nabaviti odgovarajuci alat. Kako se kaze bez alata nema zanata.

Bez ljutnje

Pozz

visocicaguy

Post by visocicaguy » 19/03/2012 14:35

@casanova123
hvala. znanje? za android nisam prije nista pravio... jesam svojevremeno nesto malo za windows mobile 6.x platformu u C#/.NET. medjutim, programirao sam inace u razlicitim okruzenjima i koristeci razne programske jezike, tako da, recimo, nije mi "predaleka" tematika

@Qler
symbian... mislim ono.. symbian je super. ali je ipak proslost.

@fatality
Java / Eclipse + Android SDK

Qler

Post by Qler » 19/03/2012 14:37

Ipak ti pogledaj, Nokia store je pravo popularna, ima i tu para. A sa Belle sve je nekako "android like"...

Quaresma

Post by Quaresma » 19/03/2012 14:42

kad kazu symbian proslost, odma znas da ti pojma nemaju, cuj proslost, da je i danas aktuelna verzija s60v5, imali bi nekog smisla, al evo sad belle jos malo pa carla, donna
cuju od jednog padobranca pa samo prenose dalje

visocicaguy

Post by visocicaguy » 19/03/2012 14:45

nokia je potpisala stratesko partnerstvo sa microsoftom i prema mom misljenju to je znak za postepeno gasenje symbiana. naravno, svako moze imati svoje vidjenje toga. nije mi cilj prepucavanje niti pokretanje nekakvog flame-rata, niti cu se upustati u nesto slicno.

Qler

Post by Qler » 19/03/2012 14:46

Ja sam ti samo rekao, pogledaj statistike posjecenosti, prodaje na nokia store. Pa skontaj da li ti se isplati tamo ici.

http://www.allaboutsymbian.com/news/ite ... llion_.php

http://www.bgr.com/2011/09/07/bigger-is ... -ios-apps/

visocicaguy

Post by visocicaguy » 20/03/2012 07:49

moguce da se isplati, ali bolje bi bilo da se krecemo u strucno-tehnickim okvirima i razmjenama iskustava u toj sferi nego ekonomskoj prici.... evo recimo... trenutno razvijam global score za ovu yamb igricu i razmisljam o tome kako da jedinstveno identificiram korisnika, a da ga ne opteretim... znaci bez registracije. pa sam razmisljao i IMEI broju (negativno: neintuitivan, mijenja se kad promijeni mobitel), google account (negativno: privatnost)..... ideje?

itekako
Been thanked: 3 times

Post by itekako » 20/03/2012 08:07

Yamb je odlican. Sinoc sam bacio desetak partija i odusevljen sam. :thumbup:

Jedina stvar koja mi malo smeta jeste ona 0 koja se upisuje prilikom fule u polja yamb, poker i sl. Navikao sam krizati ta polja kada promasim, pa vizuelno drugacije dozivljavam tabelu. Takodjer, mislim da bi bilo dobro kada bi polja gdje se racunujaju zbirni rezultati kolona bila druge boje. Mozda ne bi bilo lose napraviti i mali razmak izmedju sve tri tabele radi lakse preglednosti.

Bez obzira na sve, :thumbup: :bih:

Yamahalac

Post by Yamahalac » 20/03/2012 08:21

visocicaguy wrote:moguce da se isplati, ali bolje bi bilo da se krecemo u strucno-tehnickim okvirima i razmjenama iskustava u toj sferi nego ekonomskoj prici.... evo recimo... trenutno razvijam global score za ovu yamb igricu i razmisljam o tome kako da jedinstveno identificiram korisnika, a da ga ne opteretim... znaci bez registracije. pa sam razmisljao i IMEI broju (negativno: neintuitivan, mijenja se kad promijeni mobitel), google account (negativno: privatnost)..... ideje?
ja sam recimo napravio varijantu koja mi je sigurna na iOS-u, tamo je Apple od verzije iOS5 odlucio da ukine UUID, znaci unikatni device identifier koji je mogao razluciti uredjaj od uredjaja tako da posto je metoda vec deprecated poceo sam na vrijeme kontati kako rijesiti

ono sto sam uradio je da izvucem mac adresu u hexu od wireless kartice, na svim iOS i macovima se zove en0 i onda uradim hash sa sha256 tog broja, dobijem unikatni id s kojim dalje radim

ovo radi i kad je wireless ugasen i kad je airplane mod upaljen i sl. tako da mozes mozda isto uraditi

prvu varijantu sam napravio sa md5, medjutim md5 zna nekad vratiti isti hash za 2 razlicita stringa, tako da sam presao na sha

visocicaguy

Post by visocicaguy » 20/03/2012 08:41

itekako wrote:Yamb je odlican. Sinoc sam bacio desetak partija i odusevljen sam. :thumbup:

Jedina stvar koja mi malo smeta jeste ona 0 koja se upisuje prilikom fule u polja yamb, poker i sl. Navikao sam krizati ta polja kada promasim, pa vizuelno drugacije dozivljavam tabelu. Takodjer, mislim da bi bilo dobro kada bi polja gdje se racunujaju zbirni rezultati kolona bila druge boje. Mozda ne bi bilo lose napraviti i mali razmak izmedju sve tri tabele radi lakse preglednosti.

hvala na pohvalama, a hvala i na kritikama :D

znam da je "/" uobicajeno, ali je bilo meni lakse napraviti "0" jer je mogu direktno sabirati, tako da sam pristao na to radi pojednostavljenja koda ... mislim da to i necu mijenjati, jer, kontam, korisnici ce to prihvatiti

ovo drugo sam planirao uraditi, medjutim nikad mi nije doslo na red... ali doci ce... dok napravim ovaj globalscore ranking... pitanje: da li bi iz korisnickog gledista bilo bolje da rezultat salje kada on hoce ili uvijek - eventualno sa mogucnoscu da iskljuci slanje rezultata u postavkama

visocicaguy

Post by visocicaguy » 20/03/2012 08:44

Yamahalac wrote:
visocicaguy wrote:moguce da se isplati, ali bolje bi bilo da se krecemo u strucno-tehnickim okvirima i razmjenama iskustava u toj sferi nego ekonomskoj prici.... evo recimo... trenutno razvijam global score za ovu yamb igricu i razmisljam o tome kako da jedinstveno identificiram korisnika, a da ga ne opteretim... znaci bez registracije. pa sam razmisljao i IMEI broju (negativno: neintuitivan, mijenja se kad promijeni mobitel), google account (negativno: privatnost)..... ideje?
ja sam recimo napravio varijantu koja mi je sigurna na iOS-u, tamo je Apple od verzije iOS5 odlucio da ukine UUID, znaci unikatni device identifier koji je mogao razluciti uredjaj od uredjaja tako da posto je metoda vec deprecated poceo sam na vrijeme kontati kako rijesiti

ono sto sam uradio je da izvucem mac adresu u hexu od wireless kartice, na svim iOS i macovima se zove en0 i onda uradim hash sa sha256 tog broja, dobijem unikatni id s kojim dalje radim

ovo radi i kad je wireless ugasen i kad je airplane mod upaljen i sl. tako da mozes mozda isto uraditi

prvu varijantu sam napravio sa md5, medjutim md5 zna nekad vratiti isti hash za 2 razlicita stringa, tako da sam presao na sha
meni treba neki identifikator koji ce se koristiti kao username u nekoj tabeli global score-a... korisnik kada ode na taj web-site treba da sebe prepozna, a to nece moci na osnovu MAC adrese ili neceg za korisnicke oci slicno nezgrapnog. sad za sad sam najblizi opciji da mu uzmem primary email account asociiran sa uredjajem i pretvorim ga u nesto iz cega se ne moze direknot iscitati email... recimo: adresa je [email protected] -> username bi bio hamo.ha178945687

shin

Post by shin » 20/03/2012 08:56

Qler wrote:Ja sam ti samo rekao, pogledaj statistike posjecenosti, prodaje na nokia store. Pa skontaj da li ti se isplati tamo ici.

http://www.allaboutsymbian.com/news/ite ... llion_.php

http://www.bgr.com/2011/09/07/bigger-is ... -ios-apps/
Fina igra rijeci :D

''iOS ima vise aplikacija, ali mi imamo vise downloada po aplikaciji'', sto je logicno da ces imati veci download po aplikaciji ako ih ima manje.

Nije problem u kolicini posjeta vec u manjku kupovina, developere interesuje zarada, a ne popularnost. Symbian market je nekad bio pun, ali su developeri otisli jer nema hljeba u tome. :D

itekako
Been thanked: 3 times

Post by itekako » 20/03/2012 09:40

visocicaguy wrote:
itekako wrote:Yamb je odlican. Sinoc sam bacio desetak partija i odusevljen sam. :thumbup:

znam da je "/" uobicajeno, ali je bilo meni lakse napraviti "0" jer je mogu direktno sabirati, tako da sam pristao na to radi pojednostavljenja koda ... mislim da to i necu mijenjati, jer, kontam, korisnici ce to prihvatiti

ovo drugo sam planirao uraditi, medjutim nikad mi nije doslo na red... ali doci ce... dok napravim ovaj globalscore ranking... pitanje: da li bi iz korisnickog gledista bilo bolje da rezultat salje kada on hoce ili uvijek - eventualno sa mogucnoscu da iskljuci slanje rezultata u postavkama
Licno mi ne bi smetalo da aplikacija sama salje rezultat po defaultu ali bi volio da imam mogucnost iskljucenja slanja ukoliko to pozelim. Ni odabir na samom kraju partije posalji/nemoj poslati ne bi bio los.

U prvom komentaru sam totalno zaboravio, pa cu spomenuti sada.
Bilo bi odlicno kada bi postojala mogucnost ispravke unosa samo za posljednji upisani rezultat a prije narednog bacanja. Sinoc sam se u desetak odigranih partija sigurno pet-sest puta predomislio nakon vec upisanog rezultata. Npr. upisao sam tri sestice u slobodnu kolonu, a onda sam skontao da bi mi bilo bolje da sam pisao maximum u slobodnu kolonu umjesto tih sestica.

visocicaguy

Post by visocicaguy » 20/03/2012 10:05

itekako wrote:
visocicaguy wrote:

Licno mi ne bi smetalo da aplikacija sama salje rezultat po defaultu ali bi volio da imam mogucnost iskljucenja slanja ukoliko to pozelim. Ni odabir na samom kraju partije posalji/nemoj poslati ne bi bio los.

U prvom komentaru sam totalno zaboravio, pa cu spomenuti sada.
Bilo bi odlicno kada bi postojala mogucnost ispravke unosa samo za posljednji upisani rezultat a prije narednog bacanja. Sinoc sam se u desetak odigranih partija sigurno pet-sest puta predomislio nakon vec upisanog rezultata. Npr. upisao sam tri sestice u slobodnu kolonu, a onda sam skontao da bi mi bilo bolje da sam pisao maximum u slobodnu kolonu umjesto tih sestica.
to sad za sad necu praviti. razlog je sto prilikom izlaska iz aplikacije spasavam kompletno stanje igre, kako bi korisnik mogao nastaviti igru nekad poslije. ako bih pravio taj undo, ko sto kaze dino merlin, morao bih masu stvari izmijeniti + dobro pretresti kompletno izvrsavanje kako bih bio siguran da nema nacina da korisnik "vara"... radije cu pristati na to da ce se korisnik nekad iznervirati zbog toga sto je brzoplet nego da se, kada bude objedinjeni global score, nervira zbog nekih likova koji salju nenormalne rezultate jer su nasli neki nacin da varaju. ali bez obzira, svi komentari su dobrodosli!

amortizer

Post by amortizer » 20/03/2012 16:20

:thumbup:
Najvise je iritantna ova nula kada "prekrizis"!

plus "UNDO"!
Mislim da bi trebao ipak malo razmisliti ukoliko zelis unaprijediti svoje aplikacije, a ako ne... onda ti "kako je tebi lakse" :)

Post Reply