“Mladi Muslimani”

Post Reply
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#51 Re: “Mladi Muslimani”

Post by asurbanipal »

Opetja033 wrote:
Naravno da spadaju. Medjutim kada su to Listica i Citluk imali muslimansku vecinu? I kakve veze ima nestanak muslimana iz Nevesinja sa mladomuslimanskim pokretom i njihovom ideologijom?

Ima veze sa begovima. Javna je tajna da su dobre komade zemlje davali zbog p***e. Većinom je to usmena predaja od starijih ljudi iz Nevesinja npr. koje sam sakupio...

Dobar dio zasluga zbog osiromašenja Bošnjaka i njihovog iseljavanja i odlaska u Tursku na početku vladavine Austro-Ugarske monarhije ide na račun kabadahijskog ponašanja begovata. O tome je pisao i Mustafa Imamović...
Last edited by asurbanipal on 24/11/2014 11:41, edited 1 time in total.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#52 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Opetja033 »

asurbanipal wrote:
Opetja033 wrote:
Naravno da spadaju. Medjutim kada su to Listica i Citluk imali muslimansku vecinu? I kakve veze ima nestanak muslimana iz Nevesinja sa mladomuslimanskim pokretom i njihovom ideologijom?

Ima veze sa begovima. Javna je tajna da su dobre komade zemlje davali zbog p***e...
Ima veze sa begovskom zemljom na kojoj su zivjeli njihovi kmetovi. Medjutim jedno je vlasnistvo nad zemljom a nesto sasvim drugo je etnicka pripadnost ljudi koji zive na toj zemlji.
Listica recimo nikada nije imala bosnjacko-muslimansku vecinu.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#53 Re: “Mladi Muslimani”

Post by asurbanipal »

Opetja033 wrote: Slazem se sa tobom u samoj poenti ovoga sto si napisao. Klasicni i vec vidjeni boljsevicki spin kako bi se napala bosnjacka elita. To su radili tokom svih svojih godina na vlasti. Gradascevic je bio covjek koji se prvenstveno borio za klasne interese, vodeci bosnjacki intelektualci iz perioda AU i kraljevine Jugoslavije su placenici stranaca, opet se borili za klasne interese. Cudi me da se Mehmeda Spahe nije dotakao, ili mozda planira u kojem slijedecem komentaru.
Kao dojucerasnja fukara i kmetovi, morali su naci opravdanje zbog brutalne pljacke i krsenja osnovnih ljudskih prava.

Ali zakon o restituciji ce se morati donijeti, to je neizbjezno. Krug ce se potpuno zatvoriti.
Begovi su socijalna struktura unutar bosanskoga društva koja je u političkom smislu nastupala jedinstveno kada se radilo o pitanju njihovoga socijalnoga statusa i sudbini njihovih zemljišnih posjeda, ali je i unutar toga sloja bilo unutamjih raskola u čijoj je osnovi borba za veći prestiž u društvu pojedinih begovskih obitelji. Taj status u hijerarhijskoj ljestvici begovskoga sloja nije uvijek bio određen veličinom njihova zemljišnoga posjeda, ali jeste bio uvjetovan njihovom socijalnom stabilnošću. Teško je, međutim, uspostaviti jasan kriterij po kojem su se, u političkome pogledu, približavale ili udaljavale pojedine begovske obitelji i okupljale oko pojedinih političkih partija. Begovi su ti koji su poćetkom 20. stoljeća najutjecajniji u obje bošnjačke političke stranke, koje su se značajno razlikovale u čitavom nizu političkih pitanja. Poznata su brojna trvenja i netrpeljivosti među pojedinim begovskim obiteljima, koja su svoje ishodište imala u karakteru i psihologiji begovskoga sloja u cjelini. Poznato je da su se zbog arogantnog ponašanja pripadnika jedne begovske obitelji ostali begovi, kojima također nije nedostajala ta arogantnost- što se pojavljuje kao jedna od njihovih bitnih psiholoških karakteristika,odvajali od njih i u izvjesnom smislu gradili vlastite tabore. Ne može se, ipak, praviti neka razlika u smislu međusobnih odnosa između pripadnika begovskih obitelji na osnovi regionalne pripadnosti (Istočna Bosna, Posavina, Krajina...),nego su te razlike uočljivije na lokalnoj razini (Begovići i Alibegovići u Derventi su dvije obitelji koje su živjele "in Fehde" - u netrpeljivosti - među pojedinim granama obitelji Kulenović u Bosanskoj Krajini postojale su razmirice i netrpeljivosti, itd). Razlike koje se po pojedinim regijama uočavaju u odnosima begova i austrougarske vlasti više su posljedica uspostavljenoga modela bosanske politike i organizacije državne i administrativne strukture u BiH nego istinske razlike među pojedinim regionalnim grupama begova. Razlika u političkom djelovanju sarajevskih i srednjobosanskih ili hercegovačkih begova posljedica je činjenice da su sarajevski begovi bili "glavni korisnici austrijske centralizacije", jer su tu bili dobro zastupljeni u domaćoj birokraciji, svakodnevno u vezi sa vodećim austrijskim političarima, dobivali su finansijsku potporu kulturnim organizacijama, dok su srednjobosanski i hercegovački begovi bili "gubitnici u procesu centralizacije" i logično je da su se više bunili protiv takvoga ustrojstva države. Sve te razlike su nestajale kada se radilo o njihovom socijalnom statusu, prije svega o statusu njihovih zemljišnih imanja. S obzirom da se ženidbeno-udadbenim vezama pojedine begovske obitelji međusobno približavaju, a zbog običaja "donošenja miraza", koji je vrlo često podrazumijevao i velike zemljišne komplekse, i njihovi se posjedi sve više isprepliću.


prof.dr. Husnija Kamberović

A dodao bih: Sve preko leđa običnog naroda...
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#54 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Challenger__ »

Opetja033 wrote:Kao dojucerasnja fukara i kmetovi, morali su naci opravdanje zbog brutalne pljacke i krsenja osnovnih ljudskih prava.

Ali zakon o restituciji ce se morati donijeti, to je neizbjezno. Krug ce se potpuno zatvoriti.
Shvataš li da se restitucija ne provodi na nacionalnom, nego na imovinsko-vlasničkom principu?
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#55 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Opetja033 »

asurbanipal wrote:
Opetja033 wrote: Slazem se sa tobom u samoj poenti ovoga sto si napisao. Klasicni i vec vidjeni boljsevicki spin kako bi se napala bosnjacka elita. To su radili tokom svih svojih godina na vlasti. Gradascevic je bio covjek koji se prvenstveno borio za klasne interese, vodeci bosnjacki intelektualci iz perioda AU i kraljevine Jugoslavije su placenici stranaca, opet se borili za klasne interese. Cudi me da se Mehmeda Spahe nije dotakao, ili mozda planira u kojem slijedecem komentaru.
Kao dojucerasnja fukara i kmetovi, morali su naci opravdanje zbog brutalne pljacke i krsenja osnovnih ljudskih prava.

Ali zakon o restituciji ce se morati donijeti, to je neizbjezno. Krug ce se potpuno zatvoriti.
Begovi su socijalna struktura unutar bosanskoga društva koja je u političkom smislu nastupala jedinstveno kada se radilo o pitanju njihovoga socijalnoga statusa i sudbini njihovih zemljišnih posjeda, ali je i unutar toga sloja bilo unutamjih raskola u čijoj je osnovi borba za veći prestiž u društvu pojedinih begovskih obitelji. Taj status u hijerarhijskoj ljestvici begovskoga sloja nije uvijek bio određen veličinom njihova zemljišnoga posjeda, ali jeste bio uvjetovan njihovom socijalnom stabilnošću. Teško je, međutim, uspostaviti jasan kriterij po kojem su se, u političkome pogledu, približavale ili udaljavale pojedine begovske obitelji i okupljale oko pojedinih političkih partija. Begovi su ti koji su poćetkom 20. stoljeća najutjecajniji u obje bošnjačke političke stranke, koje su se značajno razlikovale u čitavom nizu političkih pitanja. Poznata su brojna trvenja i netrpeljivosti među pojedinim begovskim obiteljima, koja su svoje ishodište imala u karakteru i psihologiji begovskoga sloja u cjelini. Poznato je da su se zbog arogantnog ponašanja pripadnika jedne begovske obitelji ostali begovi, kojima također nije nedostajala ta arogantnost- što se pojavljuje kao jedna od njihovih bitnih psiholoških karakteristika,odvajali od njih i u izvjesnom smislu gradili vlastite tabore. Ne može se, ipak, praviti neka razlika u smislu međusobnih odnosa između pripadnika begovskih obitelji na osnovi regionalne pripadnosti (Istočna Bosna, Posavina, Krajina...),nego su te razlike uočljivije na lokalnoj razini (Begovići i Alibegovići u Derventi su dvije obitelji koje su živjele "in Fehde" - u netrpeljivosti - među pojedinim granama obitelji Kulenović u Bosanskoj Krajini postojale su razmirice i netrpeljivosti, itd). Razlike koje se po pojedinim regijama uočavaju u odnosima begova i austrougarske vlasti više su posljedica uspostavljenoga modela bosanske politike i organizacije državne i administrativne strukture u BiH nego istinske razlike među pojedinim regionalnim grupama begova. Razlika u političkom djelovanju sarajevskih i srednjobosanskih ili hercegovačkih begova posljedica je činjenice da su sarajevski begovi bili "glavni korisnici austrijske centralizacije", jer su tu bili dobro zastupljeni u domaćoj birokraciji, svakodnevno u vezi sa vodećim austrijskim političarima, dobivali su finansijsku potporu kulturnim organizacijama, dok su srednjobosanski i hercegovački begovi bili "gubitnici u procesu centralizacije" i logično je da su se više bunili protiv takvoga ustrojstva države. Sve te razlike su nestajale kada se radilo o njihovom socijalnom statusu, prije svega o statusu njihovih zemljišnih imanja. S obzirom da se ženidbeno-udadbenim vezama pojedine begovske obitelji međusobno približavaju, a zbog običaja "donošenja miraza", koji je vrlo često podrazumijevao i velike zemljišne komplekse, i njihovi se posjedi sve više isprepliću.


prof.dr. Husnija Kamberović

A dodao bih: Sve preko leđa običnog naroda...
Po cemu je ovaj citirani dio razlicit od bilo kojeg plemstva u Europi i svijetu? Ili pokusavas zanijekati cinjenicu da su upravo pripadnici begovskog staleza donijeli prosperitet BiH? Priblizili ovaj narod zapadnoj civilizaciji? Da su bili vodece licnosti u MNO, JMO (a pitanje je da li bi danas BiH postojala bez JMO i poznatog Spahinog tzv. turskog paragrafa), vodeci ljudi unutar MM su bili iz begovskih porodica ali isto tako i vodeci Bosnjaci unutar KP su bili iz begovskog/aginskog staleza. Opstanak Bosnjaka i BiH u periodu od 1878. godine pa do 1945. godine ne bi bio mogoc da nije bilo pojedinaca iz begovskog staleza.
Sta je preko ledja obicnog naroda? Kojeg obicnog naroda? Pa upravo zahvaljujuci naporima begovskog staleza proces iseljavanja Bosnjaka u Tursku nakon AU okupacije je zaustavljen. Da se dopustilo ultrakonzervativnoj ulemi da i dalje zaludjuje "obicni narod" ovdje vise ne bi bilo muslimanskog uha. Ko je pokrenuo prve casopise na bosanskom jeziku? Ko stoji iza prvih drustava (udruzenja gradjana) koji su radili na opismenjavanju naroda? Ko je stajao iza bosnjackih stranaka? Ko je sprijecio podjelu BiH? Ko je prvi pokrenuo sabiranje kulturnog i literarnog blaga bosnjackog naroda? Mogu ja i nastaviti, nije problem. Naravno begovski/aginski stalez!
Last edited by Opetja033 on 24/11/2014 12:11, edited 2 times in total.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#56 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Opetja033 »

Challenger__ wrote:
Opetja033 wrote:Kao dojucerasnja fukara i kmetovi, morali su naci opravdanje zbog brutalne pljacke i krsenja osnovnih ljudskih prava.

Ali zakon o restituciji ce se morati donijeti, to je neizbjezno. Krug ce se potpuno zatvoriti.
Shvataš li da se restitucija ne provodi na nacionalnom, nego na imovinsko-vlasničkom principu?
Naravno. I?
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#57 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Challenger__ »

Opetja033 wrote:Naravno. I?
Čuj i? Ako to znaš onda nemoj da sugerišeš nekakav jednonacionalni aspket restitucije, jer ako se restitucija dosljedno sprovede prva bi SDA ostala bez svoje centrale.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#58 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Opetja033 »

Challenger__ wrote:
Opetja033 wrote:Naravno. I?
Čuj i? Ako to znaš onda nemoj da sugerišeš nekakav jednonacionalni aspket restitucije, jer ako se restitucija dosljedno sprovede prva bi SDA ostala bez svoje centrale.
Nije mi bila namjera da sigeriram jednonacionalnu restituciju i iskreno pojma nemam kako si dosao do tog zakljucka. Za mene je privatno vlasnistvo svetinja u koje niko, bilo kriminalac bilo drzava, ne smije da dira. I nema veze ko je vlasnik, koja mu je etnicka pripadnost ili vjeroispovijesti, rasa, seksualna orijentacija, itd.
I neka lete iz svoje centrale, nogom u guzicu. Nije problem. Pa nije bas ni da SDA gura zakon o restituciji, kao ni ostale nacionalne stranke. Tu su identicnog stava sa, uslovno receno, lijevim strankama.
Srecom pa se ne pitaju nista. Zakon o restituciji je jedan od uslova ulaska u EU. Morace se donijeti kad-tad. Bice interesantno vidjeti kako ce drzava npr. rijesiti pitanje naselja Ciglane koje je niklo na privatnoj (i otetoj zemlji) Merhemica. Kako ce rijesiti pitanje fabrika, stadiona, trznih centara koji su nikli na bespravno otetoj (citaj nacionalizovanoj) privatnoj imovini. Volio bih da u tom periodu na vlasti budu SDP-ovci, da oni plate taj ceh. Odakle ce se nabaviti novac kako bi se potomci tih porodici obestetili? Interesantna su vremena pred nama. Ja iskreno jedva cekam.
dpjokala26
Posts: 697
Joined: 23/02/2011 14:34

#59 Re: “Mladi Muslimani”

Post by dpjokala26 »

Challenger__ wrote:
Opetja033 wrote:Kao dojucerasnja fukara i kmetovi, morali su naci opravdanje zbog brutalne pljacke i krsenja osnovnih ljudskih prava.

Ali zakon o restituciji ce se morati donijeti, to je neizbjezno. Krug ce se potpuno zatvoriti.
Shvataš li da se restitucija ne provodi na nacionalnom, nego na imovinsko-vlasničkom principu?
restitucija,ko ce to docekati. :D
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#60 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Challenger__ »

Opetja033 wrote:...
Znam ponešto na tu temu pa ti zato kažem: enormna je imovina nebošnjaka koji imaju restitutorna prava u Sarajevu. Primjer - čitav stari dio ulice Mehmeda Spahe.

OK, sada si bio jasniji. Ono što želim da ti kažem je ono što silom prilika znam: priča je mnoooogo kompleksnija od "begovske" dimenzije a u nancionalizaciji su najebali svi, posebno neki imućniji nemuslimani. Ako si Sarajlija znaš o kojim familijama govorim.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#61 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Opetja033 »

Challenger__ wrote:Znam ponešto na tu temu pa ti zato kažem: enormna je imovina nebošnjaka koji imaju restitutorna prava u Sarajevu. Primjer - čitav stari dio ulice Mehmeda Spahe.

OK, sada si bio jasniji. Ono što želim da ti kažem je ono što silom prilika znam: priča je mnoooogo kompleksnija od "begovske" dimenzije a u nancionalizaciji su najebali svi, posebno neki imućniji nemuslimani. Ako si Sarajlija znaš o kojim familijama govorim.
Naravno, Od Despica preko Hadžidamjanovica pa do Jeftanovica (doduse njihovi potomci u SAD su dobili visemilionski iznos za Hotel Europu od strane sadasnjeg vlasnika). Dobar dio ducana na Bascarsiji bi otisao u vlasnistvo Jevrejske Zajednice ili jevrejskih porodica. I nemam ama bas nikakav problem sa tim, naprotiv.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#62 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Challenger__ »

Hotel "Evropa" ima klauzulu neprenosivosti vlasništva izvan kruga porodice. Ovo danas je čista improvizacija. No, da ne ulazimo u te detalje, želim da kažem da priča o restituciji nije jednonacionalna. Samo radi činjenica sa kojima sam, silom prilika, dobro upoznat.

Ni manje ni više.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#63 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Challenger__ »

Ista stvar je, naravno i u drugim krajevima BiH. Znam za konkretan banjalučki slučaj (dvije familije, jedna bošnjačka, druga srpska). Ogromna imovina, ogromna zemlja, izgledi na restituciju - minimalni, da ne kažem ravni nuli.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#64 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Opetja033 »

Challenger__ wrote:Hotel "Evropa" ima klauzulu neprenosivosti vlasništva izvan kruga porodice. Ovo danas je čista improvizacija. No, da ne ulazimo u te detalje, želim da kažem da priča o restituciji nije jednonacionalna. Samo radi činjenica sa kojima sam, silom prilika, dobro upoznat.

Ni manje ni više.
Hm, interesantno. Jbg, off topic smo ali me interesuje kako se moze napraviti pravno validna klauzula o neprenosivosti vlasnistva izvan kruga porodice? Jer koliko sam upoznat to je jedino moguce sa vakufima, tj putem vakufname. Nisam znao da rimsko ili anglo-saksonsko pravo poznaju taj pojam, tj da je uopce moguce napraviti takvu klauzulu i da je ona validna? Ali zasigurno znam da su Bajrovici dali Jeftanovicima visemilionski iznos, cini mi se da si im isli i na noge u SAD. Cisto sumnjam da su toliki levati da iskesiraju takvu sumu novca a da je puka improvizacija u pitanju.
Moze i putem pp jer smo fakat off.
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#65 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Murat Sabanovic »

nisu mladi muslimani problem,vec potomci mladih muslimana :!:
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#66 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Opetja033 »

Challenger__ wrote:Ista stvar je, naravno i u drugim krajevima BiH. Znam za konkretan banjalučki slučaj (dvije familije, jedna bošnjačka, druga srpska). Ogromna imovina, ogromna zemlja, izgledi na restituciju - minimalni, da ne kažem ravni nuli.
Morace se to prebiti nekako. Naravno iluzorno je pricati o ponovnom prijenosu vlasnistva nad zemljom ili odsteti zasnovanoj na trzisnoj vrijednosti zemlje/nekretnina. Ali ce se nesto morati rijesiti. Koliko znam Hrvatska je donijela zakon o restituciji ali pojma nemam kako su to rijesili.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#67 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Challenger__ »

Opetja033 wrote:Morace se to prebiti nekako. Naravno iluzorno je pricati o ponovnom prijenosueš, vlasnistva nad zemljom ili odsteti zasnovanoj na trzisnoj vrijednosti zemlje/nekretnina. Ali ce se nesto morati rijesiti. Koliko znam Hrvatska je donijela zakon o restituciji ali pojma nemam kako su to rijesili.
Velika cifra za nejaka ekonomska pleća slabih ekonomija postjugoslovenskog prostora. Ali, kako kažeš, vidjećemo.

Imaš PM.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#68 Re: “Mladi Muslimani”

Post by asurbanipal »

Opetja033 wrote: Po cemu je ovaj citirani dio razlicit od bilo kojeg plemstva u Europi i svijetu? Ili pokusavas zanijekati cinjenicu da su upravo pripadnici begovskog staleza donijeli prosperitet BiH? Priblizili ovaj narod zapadnoj civilizaciji? Da su bili vodece licnosti u MNO, JMO (a pitanje je da li bi danas BiH postojala bez JMO i poznatog Spahinog tzv. turskog paragrafa), vodeci ljudi unutar MM su bili iz begovskih porodica ali isto tako i vodeci Bosnjaci unutar KP su bili iz begovskog/aginskog staleza. Opstanak Bosnjaka i BiH u periodu od 1878. godine pa do 1945. godine ne bi bio mogoc da nije bilo pojedinaca iz begovskog staleza.
Sta je preko ledja obicnog naroda? Kojeg obicnog naroda? Pa upravo zahvaljujuci naporima begovskog staleza proces iseljavanja Bosnjaka u Tursku nakon AU okupacije je zaustavljen. Da se dopustilo ultrakonzervativnoj ulemi da i dalje zaludjuje "obicni narod" ovdje vise ne bi bilo muslimanskog uha. Ko je pokrenuo prve casopise na bosanskom jeziku? Ko stoji iza prvih drustava (udruzenja gradjana) koji su radili na opismenjavanju naroda? Ko je stajao iza bosnjackih stranaka? Ko je sprijecio podjelu BiH? Ko je prvi pokrenuo sabiranje kulturnog i literarnog blaga bosnjackog naroda? Mogu ja i nastaviti, nije problem. Naravno begovski/aginski stalez!

Što bi Filandra u svome djelu "Bošnjačka politika u XX. stoljeću" rekao za Spahu: “Spaho je bio čovjek, političar sa svim manama koje političari na Balkanu imaju, dakle volio je vlast, znao je osvojiti i čvrsto držati, sa protivnicima se znao obračunavati, bio je sklon nepotizmu u mjeri u kojoj to i danas političari rade, imao je loših poteza i loših procjena, a što je sve u javnom životu normalno, itd. Na znanosti ostaje da o njemu ponudi svoje sudove. Dr. Mehmed Spaho je bio i ostao bosanski političar koji je principe autonomije, kompaktnosti i posebnosti Bosne-Hercegovine unutar jugoslavenske zajednice, čvrsto afirmirao kao cilj vlastite politike, ili konsekventno osnovnu vrijednost, svake bošnjačke politike.”


Niko ne umanjuje značaj i ulogu begovata u procesu nacionalne izgradnje i obrazovanja u određenim historijskim tokovima i vremenu. Ipak, prosto je prevuličavanje njihove uloge, pogotovo kada je u pitanju opstanak Bošnjaka. Čak, šta više, bilo je tu dosta krivih procjena, samo kako bi se sačuvala vlastita g****a i zemljišni posjed, pa i nauštrb bosanskog jezika.

S druge strane, danas imamo raširene mitove o "begovskom" i "plemićkom" porijeklu porodica. Krajem 20. vijeka ovaj je mit ponovo oživio, zahvaljujući društvenim promjenama koje su se dešavale u posljednjoj deceniji ovoga vijeka. Naravno, radi se o običnoj politizaciji historije...
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#69 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 09/10/2015 12:21, edited 1 time in total.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4837
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#70 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Tvrtko II Kotromanić »

da ne ispadne da branim MM ili da ih dizem u visine, anravno da ne, slazem se sa forumasem koji je napisao da su jednostavno bili zanesenjaci van vremena i prostora ali imam par pitanja za ove sto ih bas bjesomucno napadaju

ne kontam fazon sa ovim " Busuladzic noc pred streljanje ucio Kur'an", sta je tu problem fkt?

ili onaj sto je napisao " do rata su samo stari i nepismeni isli u dzamiju" :run:
diwani
Posts: 78
Joined: 02/11/2014 13:01

#71 Re: “Mladi Muslimani”

Post by diwani »

Tvrtko II Kotromanić wrote:da ne ispadne da branim MM ili da ih dizem u visine, anravno da ne, slazem se sa forumasem koji je napisao da su jednostavno bili zanesenjaci van vremena i prostora ali imam par pitanja za ove sto ih bas bjesomucno napadaju

ne kontam fazon sa ovim " Busuladzic noc pred streljanje ucio Kur'an", sta je tu problem fkt?

ili onaj sto je napisao " do rata su samo stari i nepismeni isli u dzamiju" :run:
mozak još u 1953-ćoj, šta drugo reći...
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#72 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Opetja033 »

Tvrtko II Kotromanić wrote:da ne ispadne da branim MM ili da ih dizem u visine, anravno da ne, slazem se sa forumasem koji je napisao da su jednostavno bili zanesenjaci van vremena i prostora ali imam par pitanja za ove sto ih bas bjesomucno napadaju

ne kontam fazon sa ovim " Busuladzic noc pred streljanje ucio Kur'an", sta je tu problem fkt?

ili onaj sto je napisao " do rata su samo stari i nepismeni isli u dzamiju" :run:
Ovaj sto je napisao za rah. Busuladzica isto tako smatra da su Bosnjaci islamizirani Srbi i negira postojanje bosanskog jezika. Mislim da ti to dovoljno govori.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#73 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Opetja033 »

asurbanipal wrote:Niko ne umanjuje značaj i ulogu begovata u procesu nacionalne izgradnje i obrazovanja u određenim historijskim tokovima i vremenu. Ipak, prosto je prevuličavanje njihove uloge, pogotovo kada je u pitanju opstanak Bošnjaka. Čak, šta više, bilo je tu dosta krivih procjena, samo kako bi se sačuvala vlastita g****a i zemljišni posjed, pa i nauštrb bosanskog jezika.

S druge strane, danas imamo raširene mitove o "begovskom" i "plemićkom" porijeklu porodica. Krajem 20. vijeka ovaj je mit ponovo oživio, zahvaljujući društvenim promjenama koje su se dešavale u posljednjoj deceniji ovoga vijeka. Naravno, radi se o običnoj politizaciji historije...
Sa ovim se mogu sloziti, pogotovo sa boldiranim dijelom.
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#74 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 09/10/2015 12:21, edited 1 time in total.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#75 Re: “Mladi Muslimani”

Post by asurbanipal »

Opetja033 wrote:
Tvrtko II Kotromanić wrote:da ne ispadne da branim MM ili da ih dizem u visine, anravno da ne, slazem se sa forumasem koji je napisao da su jednostavno bili zanesenjaci van vremena i prostora ali imam par pitanja za ove sto ih bas bjesomucno napadaju

ne kontam fazon sa ovim " Busuladzic noc pred streljanje ucio Kur'an", sta je tu problem fkt?

ili onaj sto je napisao " do rata su samo stari i nepismeni isli u dzamiju" :run:
Ovaj sto je napisao za rah. Busuladzica isto tako smatra da su Bosnjaci islamizirani Srbi i negira postojanje bosanskog jezika. Mislim da ti to dovoljno govori.

Što je paradoksalno, rahmetli Busuladžića su navodno strijeljali zbog brošure o stanju muslimana u SSSR-u, a gledajući iz perspektive tog perioda i kasnijih odnosa između Jugoslavije i SSSR-a oko Informbiroa...


Naravno, lijeva struja je žestoki kritičar MM-a, što se najbolje vidi iz teksta Amera Tikveše:


http://tacno.net/kolumna/bosnjaci-i-fasizam/
Post Reply