Mjerenje kvadrature stana??

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

tap3ah75
Posts: 5980
Joined: 07/09/2009 14:14

#1 Mjerenje kvadrature stana??

Post by tap3ah75 »

Kako se kod nas mjeri kvadratura stana??

Računaju li se zidovi ... štokovi ..... stepenice ..... potkovlje ...?????

ili se ide od krajnjeg zida do krajnjeg zida?
User avatar
suljazdici
Posts: 40
Joined: 20/10/2011 07:30

#2 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by suljazdici »

tap3ah75 wrote:Kako se kod nas mjeri kvadratura stana??

Računaju li se zidovi ... štokovi ..... stepenice ..... potkovlje ...?????


Prijatelju dragi, mjeriš površinu podovo svake sobe/ prostorije i zbojiš sve u jednu cifru i to ti je povšina stana.
http://www.easilysharing.com/images/075 ... 842605.gif
lotnem
Posts: 15
Joined: 05/05/2011 13:46

#3 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by lotnem »

tap3ah75 wrote:Kako se kod nas mjeri kvadratura stana??

Računaju li se zidovi ... štokovi ..... stepenice ..... potkovlje ...?????

ili se ide od krajnjeg zida do krajnjeg zida?

Kada se prica o kvadraturi stana onda se misli na netto korisnu površinu, tj površina poda od zida do zida, s tim da obratiš pažnju na slijedeće:
- zidovi se ne računaju
- stepenice se ne računaju, ali se računaju podesti
- prostor između štokova (ako je debljina zida manja od 50 cm) se ne računa
- potkrovlje se računa samo na mjestima gdje je visina veća od 180 cm (a neko računa i 160 cm)
- ako u prostorijama postoje neke niše koje imaju visinu manju od 180 (160) cm ne računaju se.

Ideš svaku prostoriju od zida do zida i to zbrojiš.
tap3ah75
Posts: 5980
Joined: 07/09/2009 14:14

#4 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by tap3ah75 »

OK

Fol je što mi trebaju iz grijanja doći premjeriti stan pa da znam baram okvirno šta se mjeri.

A jeste da je malo off teme ali zna li ko .... imamo malu galeriju u stanu (u potkovlju)... gore nema sprovedeno grijanje i ja se ne mogu ispraviti uspravno ..... mogu li se zainatiti i dodati mi i to na kvadraturu????
lotnem
Posts: 15
Joined: 05/05/2011 13:46

#5 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by lotnem »

tap3ah75 wrote:OK

Fol je što mi trebaju iz grijanja doći premjeriti stan pa da znam baram okvirno šta se mjeri.

A jeste da je malo off teme ali zna li ko .... imamo malu galeriju u stanu (u potkovlju)... gore nema sprovedeno grijanje i ja se ne mogu ispraviti uspravno ..... mogu li se zainatiti i dodati mi i to na kvadraturu????

Pa ako je stan legalan onda ti kvadratura stana stoji na ZK izvadtku! Ne znam zašto bi ti iz grijanja mjerili kvadraturu stana ako im daš ZK izvadak?

A ako ti oni iz nekog razloga moraju mjeriti stan onda tu galeriju ne smiju uračunati u ukupnu sumu, a ako se oni zainate onda se i ti zainati i reci da to ne mogu uraditi, da to nije koristan prostor, da je to negrijan prostor... :)
tap3ah75
Posts: 5980
Joined: 07/09/2009 14:14

#6 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by tap3ah75 »

lotnem wrote: Pa ako je stan legalan onda ti kvadratura stana stoji na ZK izvadtku! Ne znam zašto bi ti iz grijanja mjerili kvadraturu stana ako im daš ZK izvadak?
.. :)

Nadogradnja je u pitanju tako da je u pitanju potpuno novi stanćić
tap3ah75
Posts: 5980
Joined: 07/09/2009 14:14

#7 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by tap3ah75 »

lotnem wrote: - potkrovlje se računa samo na mjestima gdje je visina veća od 180 cm (a neko računa i 160 cm)
Ima li negdje zvanično ovo napisano jer mi je potkrovlje koso i ide od 110 cm do 190 cm a frajeri su mi ga zaračunali kao normalno m2. U pitanju je nekih 15 m2 potkrovlja.

Postoje li neki zvanični akti i pravilnici kako se mjeri kvadratura stana???
Tj. Koji su koeficijenti za mjerenje pojedinih dijelova stana ?? I ima li to kod nas uopšte definisano???
dyanan
Posts: 28
Joined: 16/10/2009 21:27

#8 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by dyanan »

Narode, ako neko ima ko se dobro razumije u sljedece molio bih pomoc (inace misim da ce dosta raje imati slican problem). Naime:

Kupio sam grasonjeru od 27m2 koja je trenutno u izgradnji, potpisao sam predugovor i platio kaparu. Međutim, mojim mjerenjem povrsine soba bez zidova i dimnjaka koji zauzima ogroman prostor (stan je 95% zavrsen) ne mogu ni blizu da dobijem 27m2, odstupanje ide preko 2m2, naravno na moju stetu. Ako pretpotavimo da sam ja to dobro izmjerio, sta onda? Nasao sam u predugovoru da odstupanje moze ici do + ili - 3%, sto je nekih 0,80m2,i tada nema korekcije cijene. Preko toga se radi korekcija. Međutim, sta ako ja ne zelim toliku raziku kvadrature bez obzira sto ce mi korigirati cijenu? Ili ako ovdje ne mogu nista uraditi, zasto ne bismo stavili u notarski ugovor stvarnu kavdraturu koja ce se dobiti nakon etaziranja, a ne onu iz predugovora? Ima li potrebe da baratamo kvadraturom iz predugovora ako cemo imati stvarnu kvadraturu prije sastavljanja notarskog ugovora? Svima koji me mogu uputiti na propise koji ovo regulisu, pravilnici i sl. unaprijed zahvljaujem,

Pozz
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#9 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by Dr.Mr.Fr. »

mjeriš svijetle dimenzije svake unutrašnje prostorije i sabiraš ih, to ti je površina :mrgreen: tzv. netto korisna površina
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#10 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by banjaluka078 »

tap3ah75 wrote:
lotnem wrote: - potkrovlje se računa samo na mjestima gdje je visina veća od 180 cm (a neko računa i 160 cm)
Ima li negdje zvanično ovo napisano jer mi je potkrovlje koso i ide od 110 cm do 190 cm a frajeri su mi ga zaračunali kao normalno m2. U pitanju je nekih 15 m2 potkrovlja.

Postoje li neki zvanični akti i pravilnici kako se mjeri kvadratura stana???
Tj. Koji su koeficijenti za mjerenje pojedinih dijelova stana ?? I ima li to kod nas uopšte definisano???
Vadim temu iz naftalina. I mene ovo interesuje, postoji li neki propis koji reguliše mjerenje površine stana, ako je on u potkrovlju i pod kosinama koje počinju na nekih 60-80 cm? Kako se u tom slučaju računa kvadratura?
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#11 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by realna do boli »

Sta kada stvarna kvadratura stana i ZK izvadak nisu isti.
Kada sam kupila stan..kupila sam 55 kvadrata..ok...racun za grijanje dosao na 54 kvadrata..radijatora nema u dva hodnika i ostavi. Zalila se toplani, dosle zene premjerile..izbile te prostorije ..i fakat 54 kvadrata grijne povrsine. Tek poslije toga mi je palo na pamet da izmjerim stvarnu kvadraturu stana...65 kvadrata.
Eh, sada nastaje probjem..zelim prodati stan..koju kvadraturu mogu upisati. Stvarnu ili po ZK izvodu. Zgrada je pravljena prije rata.
Znam, znam, kada sam kupovala, odgovaralo mi je..ali...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#12 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by Maraschino »

realna do boli wrote:Sta kada stvarna kvadratura stana i ZK izvadak nisu isti.
Kada sam kupila stan..kupila sam 55 kvadrata..ok...racun za grijanje dosao na 54 kvadrata..radijatora nema u dva hodnika i ostavi. Zalila se toplani, dosle zene premjerile..izbile te prostorije ..i fakat 54 kvadrata grijne povrsine. Tek poslije toga mi je palo na pamet da izmjerim stvarnu kvadraturu stana...65 kvadrata.
Eh, sada nastaje probjem..zelim prodati stan..koju kvadraturu mogu upisati. Stvarnu ili po ZK izvodu. Zgrada je pravljena prije rata.
Znam, znam, kada sam kupovala, odgovaralo mi je..ali...
Kako si mjerila povrsinu, od zida do zida?

Ne znam sada kako se racunaju povrsine prostora(kako je to regulisano po sadasnjim propisima) ali znam od ranije da se balkon racunao 50%, lodja 70% i tako dalje. Kako je sada sve to regulisano stvarno ne znam.
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#13 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by realna do boli »

Mjerila sam samo povrsinu podova i balkon.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#14 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by spreca »

Od kad se to balkon racuna kao stanovanjska povrsina?
EliasVeskot
Posts: 784
Joined: 16/05/2007 11:02

#15 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by EliasVeskot »

U Opcini ima sluzba koja vrsi etaziranje kad je rijec o stanovima koji zbog nekog razloga nemaju upisanu kvadraturu. Samo oni traze ZK, I projekat po kojem je radjena nadogradnja ili gradjen stan, ako ga nema morate platiti firmi da ga uradi, al to je skup I dugotrajan proces sve skupa.
Prodajes stan kako ti pise u papirima, mozes eventualno napisati da u kvadraturu nije uracunat balkon I da se grijanje placa za 54 kvadrata.
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#16 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by realna do boli »

Ja ne zelim komplikovati..samo sam iznijela svoj "problem"..iz nekog razloga je tada ( 1985) upisana manja kvadratura..zasto..ko zna.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#17 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by spreca »

Pa balkon ti ne ulazi u kvadraturu stana
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#18 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by realna do boli »

spreca wrote:Pa balkon ti ne ulazi u kvadraturu stana
O.K. ali sta da ga je neko pretvorio..recimo, u kuhinju.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#19 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by spreca »

realna do boli wrote:
spreca wrote:Pa balkon ti ne ulazi u kvadraturu stana
O.K. ali sta da ga je neko pretvorio..recimo, u kuhinju.
U kuhinju?......pa to bi bilo ne zakonski i nikakva ti komisija to nebi uvazila.....jer neke prepravke u stanu moraju imati i necije odobrenje...ne zavisi to samo od gazde stana
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#20 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by Maraschino »

spreca wrote:Pa balkon ti ne ulazi u kvadraturu stana
a ti bi beton, izolaciju, plocice, ogradu...dobio dzaba? :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#21 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by spreca »

Maraschino wrote:
spreca wrote:Pa balkon ti ne ulazi u kvadraturu stana
a ti bi beton, izolaciju, plocice, ogradu...dobio dzaba? :D
Pa i stepeniste ti nigdje nepise a platio si ga kroz kvadrat a tako i balkon...Balkon nikada nije ulazio u kvadraturu stana ...osim sto ga mi pripisujemo da uvecamo malo kad prodajemo a zaboravimo na balkon kad kupujemo :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#22 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by moonca »

Kad sam kupovala kucu, pise koliko je pod klimom, garaza npr, nije pomenuta. :-)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#23 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by moonca »

spreca wrote:
realna do boli wrote:
spreca wrote:Pa balkon ti ne ulazi u kvadraturu stana
O.K. ali sta da ga je neko pretvorio..recimo, u kuhinju.
U kuhinju?......pa to bi bilo ne zakonski i nikakva ti komisija to nebi uvazila.....jer neke prepravke u stanu moraju imati i necije odobrenje...ne zavisi to samo od gazde stana
Zasto ne bi-placati ce veci porez za tu kvadraturu koju doda.
neki
Posts: 6687
Joined: 17/02/2005 07:57

#24 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by neki »

Balkon ulazi u kvadraturu stana posljednjih 30 godina, samo je pitanje množi li se s koeficijentom 0,75, 0,5 ili 0,25 prilikom upisa..to sto neko ima u stvarnosti vise kvadrata nego sto je upisano je u 95% slučajeva zato sto je naknadno zatvoren balkon ili lodja u stanu koji je upisan u knjigu položenih ugovora prije nego sto je stupio na snagu Jus kojim se i balkoni uzimaju u korisnu površinu..
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#25 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by spreca »

moonca wrote:
Zasto ne bi-placati ce veci porez za tu kvadraturu koju doda.
pa postoje neki standardi...neki bi i bazen na balkonu napravili :lol:
Post Reply