Mitovi i legende iz naše prošlosti

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
EmirTr
Posts: 189
Joined: 19/09/2020 09:16

#1 Mitovi i legende iz naše prošlosti

Post by EmirTr »

Legenda o tome kako je nastala pjesma "Ima jedna krčma u planini " i o kojoj krčmi se ustvari radi...

Last edited by EmirTr on 08/05/2021 11:51, edited 1 time in total.
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3379
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#2 Re: Ima jedna krčma u planini

Post by Billy The Pljuc »

Legendarna pjesma i fin prilog, mislim da tema ima potencijala ali da se ne bazira na samo ovoj pjesmi i legendi o istoj. Brzo ćemo potrošiti eventualne upise prisjećajući se lijepe Mare i hita koji vrlo rado i dan danas poslušam da slobodno mogu napisati da ista spada u red "autobiografskih" pjesama. Svojevremeno sam proširio teoriju "da svako od nas ima svoju Marinu" i na Maru a vjerujem da bi mnogi forumaši dodali tu još poneko opjevano ili neopjevano ime.

Kad smo već kod neopjevanih, sjetim se Dragane koja je radila 97-e u kafiću pokojnog Pimpeka na Marindvoru (opet neizbježna Mara) i konstatiram da je bila vrijedna mnogih stihova ali osta neopjevana.

Možda druže da preformulišeš naziv teme i da joj eventualno nađemo mjesto, potencijala definitivno ima da se prisjetimo mnogih "legendi".
User avatar
EmirTr
Posts: 189
Joined: 19/09/2020 09:16

#3 Re: Ima jedna krčma u planini

Post by EmirTr »

Vrlo rado... Stavimo jednostavno "Mitovi i legende" mislim da bi to otvorilo temu za ostale, a ako nije primjerena za ovaj podforum zamolio bih admine da pronađu odgovarajući.
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3379
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#4 Re: Ima jedna krčma u planini

Post by Billy The Pljuc »

EmirTr wrote: 08/05/2021 11:51 Vrlo rado... Stavimo jednostavno "Mitovi i legende" mislim da bi to otvorilo temu za ostale, a ako nije primjerena za ovaj podforum zamolio bih admine da pronađu odgovarajući.
:thumbup:

Što se mene lično tiče ja sam za, valjda bude zainteresovanih da se jave ponekim upisom i evociranjem na po meni neka ljepša i bezbrižnija vremena, nekom pričom, pjesmom i sl.
User avatar
Sanabija
Posts: 1553
Joined: 13/03/2019 21:53

#5 Re: Mitovi i legende iz naše prošlosti

Post by Sanabija »

Samo bih dodao da se u to vrijeme putovalo vozom, uskotračnom prugom, što i pjesmi daje dodatnu čar
sikstinajn
Posts: 1428
Joined: 15/01/2017 19:21

#6 Re: Mitovi i legende iz naše prošlosti

Post by sikstinajn »

legenda kaže...

da su Slovenci bili ogorčeni protivnici ideje da se zimska olimpijada 1984. održi u Sarajevu.
kopali su i rukama i nogama da to spriječe.
bili su nadglasani.
sikstinajn
Posts: 1428
Joined: 15/01/2017 19:21

#7 Re: Mitovi i legende iz naše prošlosti

Post by sikstinajn »

....
Last edited by sikstinajn on 24/10/2022 22:28, edited 1 time in total.
sikstinajn
Posts: 1428
Joined: 15/01/2017 19:21

#8 Re: Mitovi i legende iz naše prošlosti

Post by sikstinajn »

.....
Last edited by sikstinajn on 24/10/2022 22:27, edited 1 time in total.
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#9 Re: Mitovi i legende iz naše prošlosti

Post by Piaty »

Šta se krije iza stare sevdalinke "Permant stiže iz Stambola"?
detroit-mercy
Posts: 15990
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#10 Re: Mitovi i legende iz naše prošlosti

Post by detroit-mercy »

Piaty wrote: 18/07/2022 15:38 Šta se krije iza stare sevdalinke "Permant stiže iz Stambola"?
Ma kreno lik uz Mahmutovac i prokuha mu Stojadin, pa posto nije bilo antifriza nigdje on zovne nekog svercera i ovaj mu kaze, Permant stize iz Stambola, veceras. I tako Permant udje u legendu.
User avatar
perscitus
Posts: 678
Joined: 18/03/2008 15:17
Location: Mekka - Sinaloa

#11 Re: Mitovi i legende iz naše prošlosti

Post by perscitus »

Piaty wrote: 18/07/2022 15:38 Šta se krije iza stare sevdalinke "Permant stiže iz Stambola"?
Krije se Mirzino jato permanentno ja sam tvoj. Šala mala. Ma ne pitaj, zemljotres je bio kad su ubili braću Moriće, a i zemlja se tresla dok su bili u zatvoru jer bog ne voli nasilje pa makar bilo i za poredak u svijetu. Ajani i bašeskije su se borili za potlačeni narod ali gamad je namirisala priliku pa jaramazi potamamiše ove i deset godina bez ikakvog poštovanja prema pašama, ulemi i kadijjama su uzimali rekete jadnom narodu. Ali znaš kako to bude, Sarajevo je mala bara puna krokodila, nema para za sve, pa se krenulo u totalni rat između klanova. E sad zamisli da je Ćelo Morić a Keljmendi Sari Murat, i od ovog zadnjeg pristalice kako bi osvetile njegovu smrt poubijali su na pravdi boga šest trgovaca što je izazavalo bijes i ovog drugog klana i poštenog svijeta. Ali znaš šta je interesantno, iste noći kad su ubili trgovce poslije ikindije je pao neviđeni snijeg pa ovi jaramazi nisu mogli pobjeći iz grada. Jarane jebo Juarez šta je bilo u Sarajevu sljedećeg dana, preko dvadeset ljudi je ubijeno. I pitam ja tebe jel se šta promijenilo danas? Ista priča, jedni su heroji čaršije a drugi su govna, a narod po običaju donji. Ali opet jedni su bolji od drugih. Nije sve crno bijelo.
Tako da suma sumarum Safet Isović i ostali pjevači tih sevdalinki ti dođu poput onih meksičkih narcocorida, znam ja nas jebo ti nas.
sikstinajn
Posts: 1428
Joined: 15/01/2017 19:21

#12 Re: Mitovi i legende iz naše prošlosti

Post by sikstinajn »

suada dilberović i olga sučić su opšteprihvaćeno prve žrtve rata u Sarajevu.

ubijene su na Vrbanja mostu koji danas nosi ime po njima.

navodno je Muhidin Šabanović prva žrtva rata u Sarajevu.Čengić je izjavio: “Ja sam najmanje petero djece pokupio i prekrio svojim tijelom. Kada su oni pokušali da se dignu, ja sam im rekao: ‘Lezite!’ U tom su momentu srpski ekstremisti ponovo zapucali. Mislim da su prvim rafalom ispucali petnaest metaka i drugim još toliko. Ustao sam i djeci rekao da idemo. Primijetio sam da odmah do mene leži ranjen čovjek, kojeg su dvoje djece pokušavali podići vukući ga za ruke i noge. Vjerovatno su ga poznavali. Vjerovatno. Ja sam tada bio u kondiciji, imao sam 47 godina. Uzeo sam ga u naručje i s njim trčao prema Marijinom Dvoru. Onog trenutka kad sam ga na mostu podigao i ponio, primijetio sam da je mrtav. Međutim, ja sam ga, ipak, nosio trčeći prema Skupštini. U nošenju su mi pomagala djeca. Jedni su držali za ruke, drugi za noge, odnosno za pantalone. Kada sam i ja izgubio snagu, u tom haosu, pucnjavi i galami otkazale su mi ruke i on mi je skliznuo na zemlju. (…) Nije bilo jednostavno nositi ga i trčati, a meci fijuču sa svih strana. Kod semafora smo ga unijeli u neka kola koja su ga odvezla, vjerovatno, u bolnicu. Tih dana o njemu nisam ništa znao. Znam da je on bio prva žrtva na Vrbanja mostu, a da je druga žrtva Suada Dilberović. Za njegovo ime saznao sam kasnije kada sam u novinama prepoznao njegovu sliku i pročitao da se zove Muhidin Šabanović i da je njegova supruga Franciska teško ranjena i da je, srećom, ostala živa”, ispričao je Čengić



Post Reply