Mit o "umerenim" muslimanima

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#426 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by MyTao »

Gojeni H wrote:
MyTao wrote:Uvijek mi je bilo zanimljivo ovo "umjereni vs ekstremni"

Ako je islam vjera mira, ako je to nesto sto je dobro za ljude na ovom i "onom" svijetu... Zasto se oni koji su "umjereni" u tome smatraju dobrim, naprednim... a oni koji su ekstremni u tom "dobru" u tom "miru" itd su zaostali?

Ili pocnite islam (kao i sve druge religije) zvati onim sto jeste, a to je zlo i davno zaostala filozofija nekih pustinjskih arapa koja nema mjesta u danasnjem drustvu, ili one koji se raznose po marketima i gradovima pocnite nazivati umjerenim, a ove sto bi da zive ko kjafiri nazivajte extremistima.

rant over.
Islam je vjera mira, ali i vjera rata. Nista posebno drugacija od drugih vjera ili ideologija. Islam precizno propisuje ponasanje muslimana u borbi.

Dalo bi se raspravljati o tome da li je islam vece zlo od, npr. ateizma.
Dva najkrvavija pokreta/ideologije u historiji ljudskog roda su nacional-socijalizam i komunizam (boljsevicka varijanta).
Obje ideologije su rodjene i razvile se na gradjanskom principu bez ikakve primjese standardnih organizovanih religija.
Boljsevizam cak ima i periode militantnog ateizma. A, posto je boljsevizam jedna od varijanti komunizma, a Marks kaze da je "religija opijum za mase", nuzno se zapitati kakvo zlo je opilo ove proleterske mase, ako to nije religija?

Nacional-socijalizam je prilicno na istim principima - paganski kult vodje koji nema nikakve veze sa monoteistickim religijama.

Islam je utjeha mnogima i nacin kako prebroditi svakodnevne izazove. Daje priliku covjeku da ostane onakav kakav je stvoren - Boziji namjesnik na Zemlji, i rob Onome ko jedini zasluzuje da mu se robuje, a ne rob laznim bozanstvima i idolima.

Islam je, bez obzira sto to nekome tesko padalo, imao i ima svoju dozu tiranije i pokoravanja slobodnog duha. Svaka civilizacija je imala ili ima ove periode i islam nije nikakav izuzetak.

:roll:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#427 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Gojeni H »

Tema neodoljivo podsjeca na opise pocetka anti-semitizma u Evropi, afere Drajfus, naucnog rasizma ili rasne biologije, "tereta bijelog covjeka" (White Man's Burden), ...

"Naucno dokazivanje", postiranje "istrazivanja javnog mnenja", statistike, ... :-)

Oprosti mu Allahu, veze nema sta radi.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#428 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by arzuhal »

Gojeni H wrote:Tema neodoljivo podsjeca na opise pocetka anti-semitizma u Evropi, afere Drajfus, naucnog rasizma ili rasne biologije, "tereta bijelog covjeka" (White Man's Burden), ...

"Naucno dokazivanje", postiranje "istrazivanja javnog mnenja", statistike, ... :-)
Da, ima tu notu...Ali ja znam vrlo dobro, empirijski je to potvrđeno i naučno provjerljivo ako se ne varam, da četnici nisu pravili razliku između umerenih, mitskih umerenih, haračevih vanila-muslimana ili onih pravih, autentičnih, iskrenih, hadisko-isilovskih i elkaidskih...To sve redom klalo, silovalo, palilo, pljačkalo...A Bog ili statistika neka ih razvrstavaju...

Još kad na svu priču dodaš demografsku pretnju, broj djece kod prosječnih muslimanskih porodica, mitski umjerenih ili ne, onda se mogući praktični odgovori poprilično sužavaju...
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#429 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by mali jomu »

arzuhal wrote:
Gojeni H wrote:Tema neodoljivo podsjeca na opise pocetka anti-semitizma u Evropi, afere Drajfus, naucnog rasizma ili rasne biologije, "tereta bijelog covjeka" (White Man's Burden), ...

"Naucno dokazivanje", postiranje "istrazivanja javnog mnenja", statistike, ... :-)
Da, ima tu notu...Ali ja znam vrlo dobro, empirijski je to potvrđeno i naučno provjerljivo ako se ne varam, da četnici nisu pravili razliku između umerenih, mitskih umerenih, haračevih vanila-muslimana ili onih pravih, autentičnih, iskrenih, hadisko-isilovskih i elkaidskih...To sve redom klalo, silovalo, palilo, pljačkalo...A Bog ili statistika neka ih razvrstavaju...

Još kad na svu priču dodaš demografsku pretnju, broj djece kod prosječnih muslimanskih porodica, mitski umjerenih ili ne, onda se mogući praktični odgovori poprilično sužavaju...

:thumbup:
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#430 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by harač »

Gojeni H wrote:Tema neodoljivo podsjeca na opise pocetka anti-semitizma u Evropi, afere Drajfus, naucnog rasizma ili rasne biologije, "tereta bijelog covjeka" (White Man's Burden), ...

"Naucno dokazivanje", postiranje "istrazivanja javnog mnenja", statistike, ... :-)

Oprosti mu Allahu, veze nema sta radi.
ima nešto i u toj bleeding-heart-liberal lažnoj historijskoj analogiji antisemitizma s početka prošlog stoljeća, i islamofobiji s početka ovoga... smrdi na relativizaciju svakodnevnog sijanja smrti u ime jedne specifične teologije*

*da ne bude zabune mislim na islamističko djelovanje... (i ovo je, naravno, sarkastično, jer ni najradikalniji jevreji s početka prošlog stoljeća nisu imali ovakvih "incidenata")
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#431 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Towelie »

User avatar
Sanjarko
Posts: 23242
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#432 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Sanjarko »

Jesu muslimani neumjereni, Radikalni. Inkvizicija, ratovi 100 godisnji, Napoleonski, Balkanski, I i II svjetski rat itd. Nemogu se svih ni sjetiti. Sve su ove ratove muslimani zapoceli, vodili itd. Cak od 10 vojski sa najvecim budzetom u svijetu, samo je jedna sa vecinskim muslimanskim zivljem. Tuci tu, nema tu puno nemuslimanskog zivlja.

:kakoste:
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#433 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by asurbanipal »

Towelie wrote:

Radikal o radikalizmu:

In a column for Townhall.com in 2003, during the Second Intifada, Shapiro proposed expelling the Palestinian population from the West Bank, writing, "The Jews don't realize that expelling a hostile population is a commonly used and generally effective way of preventing violent entanglements. … After World War II, Poland was recreated by the Allied Powers. … Anywhere from 3.5 million to 9 million Germans were forcibly expelled from the new Polish territory and relocated in Germany. … The Germans accepted the new border, and decades of conflict between Poles and Germans ended. … If Germans, who had a centuries-old connection to the newly created Polish territory, could be expelled, then surely Palestinians, whose claim to Judea, Samaria and Gaza is dubious at best, can be expelled."

Journalist Jeffrey Goldberg said, "this was the position of the extremist Meir Kahane, who was banned by the Israeli Supreme Court from participating in Israeli politics because of his racist views."


A ko je Meir Kahane, Shapirov uzor:
Meir David Kahane (August 1, 1932 – November 5, 1990) was an American-Israeli Orthodox rabbi, ultra-nationalist politician, teacher, and writer, whose work became either the direct or indirect foundation of most modern Jewish militant and far right-wing political groups. He was an ordained Orthodox rabbi, and later served as a member of the Israeli Knesset.

Zašto je rat u Iraku dobar za Ameriku?

Why war in Iraq is right for America


https://townhall.com/columnists/benshap ... a-n1216871

Image
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#434 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Gojeni H »

harač wrote:
Gojeni H wrote:Tema neodoljivo podsjeca na opise pocetka anti-semitizma u Evropi, afere Drajfus, naucnog rasizma ili rasne biologije, "tereta bijelog covjeka" (White Man's Burden), ...

"Naucno dokazivanje", postiranje "istrazivanja javnog mnenja", statistike, ... :-)

Oprosti mu Allahu, veze nema sta radi.
ima nešto i u toj bleeding-heart-liberal lažnoj historijskoj analogiji antisemitizma s početka prošlog stoljeća, i islamofobiji s početka ovoga... smrdi na relativizaciju svakodnevnog sijanja smrti u ime jedne specifične teologije*

*da ne bude zabune mislim na islamističko djelovanje... (i ovo je, naravno, sarkastično, jer ni najradikalniji jevreji s početka prošlog stoljeća nisu imali ovakvih "incidenata")
I tako su se, skoro identicno, klasna borba, odnosno metodi radikalnih anarhista odnosno komunista, stavljali u kontekst price o globalnoj zavjeri svjetske jevrejstine, ne judaizma ...
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#435 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by JVC »

Fudo Bosna wrote:E svasta :-) Koji "moron" moras biti da postavis ovako "ozbiljnu" temu, pa da raspravljas, je li 1,8 milijardi ili cirka 23% stanovnistva Planete , "umjereno ili neumjereno"? :-)


Govoriti jednoj religijskoj, rasnoj ili etnickoj skupini da je " neumjerena", a ne govoriti o umjerenosti drugih kultura, religija ili slicno, je bezobrazluk i licemjere bez premca.S kojim pravom uopste raspravljati o umjerenosti jedne svjetske religije i civilizacije, druge po brojnosti na Planeti?

Citava jedna religija i islamska civilizacija kobajagi " neumjerena", pa kako onda ti "neumjereni" ne izazvase nijedan svjetski rat?

Nekazemo da je krscanstvo "neumjereno" i objektivno to se ne moze generalno reci ni za jednu religiju, ali pobogu je li mi muslimani izazvasmo i vodismo dva svjetska rata i je li mi pobismo sedamdesetak miliona ljudi? Je li muslimani u konclogorima i mimo logora pobise pet/sest miliona Jevreja, i ostalih naroda, je li muslimani poravnase veliki broj evropskih gradova bombama od 250 kg, je li muslimani bacise dvije atomske bombe na Japan?


Je li muslimani istrijebise stotine hiljada sjevrnoamerickih Indijanaca, je li muslimani istrijebise; Maje , Asteke, pokrstise, nasilno, Latinsku Ameriku i Sjevernu Ameriku , je li muslimani istrijebise domorodce Australije?

Je li muslimani pobise sto hiljada Alziraca, pocinise zlocine u Libiji i sirom Sjeverne Afrike, je li muslimani nasilno pokrstavase u ostatku Afrike, je li muslimani drzase kolonije po Africi, pljackase i silovase i ubijase, je li muslimani napravise aparthejdi i rasnu segregaciju u Juznoafrickoj Republici ?

Je li muslimani pljackase Indiju, je li muslimani terorisase godinama hinduse i muslimane i budiste?

Je li muslimani zadnjih decenija unistise Libiju, Iraq, je li muslimani danas "uvode demokraciju", pljackaju drzave , bombarduju civile , itd?

Je li muslinani bacise stotine hiljada bombi na Vijetnam, gadjase napalmom, ubijajuci budiste i druge religijske skupine? Je li izum muslimana , inkvizicija?

Je li muslimani pobise osam hiljada ljudi u Srebrenici, je li muslimani porusise sve dzamije u BIH , izuzev 2 , a koliko znam u Zenici, Tuzli, Sarajevu i slicno , crkve i katedrale i sinagoge ostadose, niko ih od tih " netolerantnih" muslimana, ne minira i ne razrusi?

Malo manje licemjerja pa onda pricajmo o umjerenim/neumjerenim religijama, rasama i civilizacijama ? :run:
Fudo, umjeren si kao Šešelj u najmanju ruku. Daleko od toga da stajem na stranu zapadnjaka, ali ti si otisao u tacku kao i nas sarajevski student :D Sta si imao iz povijesti/istorije kao mlad decko?
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#436 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by JVC »

Fudo Bosna wrote:I nijedan se "umereni" krscanski vladar ne pozva na islam ili na serijat kada krenu da izvrsava neke od ovih zlocina? (Bogme u osvajanja, poglavito u proslosti krenuse, ne sa Kur'anom i serijatom , nego sa krstom , Biblijom )i opet ne kaze niko iole pametan:" eto to je krscanstvo, ta "neumerenost" , to su "oni" i "njihova" vera", jer to moze samo budala generalizirati i stavljati znak jednakosti !


I nije ovo bilo " nekad" pa se prije eto bilo , u "prahistoriji" kao "neumereno", a sada su napredne, zapadne zemlje , "umerene"!

Prije 700 godina je poceo zlocin nad Indijancima Amerike , progon Jevreja i muslimana Spanije/inkvizicija, prije stotinjak godina zlocini u kolonijama, diljem svijeta, prije 70 tak godina zlocini II svjetskog rata, a jos imamo zlocine nad civilima Iraqa, Libije itd...

I opet niko ne optuzuje cijelu religiju ili civilizaciju ili crkvene /serijatske/ vjerske norme?



P.S.
A moglo se je , nije da se bilo uvijek " slabo", od druge polovine 7 vijeka pa do 18/19 vijeka su drzali stalno ili povremeno ; od Atlantika pa do Indonezije, od Centralne Afrike pa cak do Peste/cak i do Poljske, pa ostadose i crkve i katedrale i sinagoge, i u Srbiji npr manastiri, a bilo se, "pod neumernim muslimanima", samo u Srbiji 400 ili u Bosni 500 godina, pod vlascu, " neumerenih" muslimana?
Fudo moj dragi, osjecam se prozvanim samo iz jednog razloga, ne da branim Križare vec Bibliju. Sa Križarima nemam nikakvih dodirnih tacaka, cak sta vise ne slažem sa njihovim pokretom.
Ono sto je najbitnije je da Križarski ratovi ne odražavaju kršćanstvo, a džihad odražava islam. Zašto? Isus je eksplicitno poučavao o miru, a Kur'an to ne čini. Kur'an zapovijeda nasilje nad neprijateljima Kur'an 9: 5, 30 38-39, 41, ali Isus zapovijeda ljubav prema neprijatelju: "Čuli ste da je rečeno: 'Ljubi bližnjega svoga i mrzi svog neprijatelja'. Ali kažem ti, ljubi svog neprijatelj i molite za one koji vas progone, da budete djeca vašeg Oca koji je na nebesima. "Matej 5: 43-45.
Dok Isus spaja ljubav prema neprijatelju kao cin spasenja, islam povezuje spasenje s džihadom, inzistirajući da "mač oprašta sve grijehe". (50) Nasuprot tome, nema mjesta za nasilje u Isusovoj etici. Zapravo, Kur'an nikad ne kaže da je "islam religija mira". Umjesto toga, sura 9 (posljednje poglavlje Kur'ana koja je objavljena) izričito naređuje nasilje. Muslimanski teolozi to su shvatili da ona funkcionira kao Allahova konačna uputa, čak i poništavajući ranije, mirne odlomke. Želim da kažem, ono što je zapad radio za vrijeme kolonizacije nije u skladu sa Biblijom i Kristovim uputama, dok na drugoj strani nije baš tako. Svako dobro moj dragi Fudo.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#437 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by arzuhal »

Dobri moj JVC-o, nisi ti to najbolje shvatio o islamu i džihadu, ili jesi ali samo donekle a dalje ti se nije dalo da razumijevaš, dobri moj JVC-o :mrgreen:
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#438 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by JVC »

arzuhal wrote:Dobri moj JVC-o, nisi ti to najbolje shvatio o islamu i džihadu, ili jesi ali samo donekle a dalje ti se nije dalo da razumijevaš, dobri moj JVC-o :mrgreen:
Prosvijetli me moj dobri Arzuhal. :-D
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#439 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by mousstapha »

Krizari nemaju nista sa krscanstvom. Zvuci poznato.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#440 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by arzuhal »

JVC wrote:
arzuhal wrote:Dobri moj JVC-o, nisi ti to najbolje shvatio o islamu i džihadu, ili jesi ali samo donekle a dalje ti se nije dalo da razumijevaš, dobri moj JVC-o :mrgreen:
Prosvijetli me moj dobri Arzuhal. :-D
To samo može dobri Bog, ako On to tako hoće, pa od Njega traži, k'o i ja što tražim :-D

Slažeš li se s ovim što rekoh?
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#441 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by JVC »

arzuhal wrote:
JVC wrote:
arzuhal wrote:Dobri moj JVC-o, nisi ti to najbolje shvatio o islamu i džihadu, ili jesi ali samo donekle a dalje ti se nije dalo da razumijevaš, dobri moj JVC-o :mrgreen:
Prosvijetli me moj dobri Arzuhal. :-D
To samo može dobri Bog, ako On to tako hoće, pa od Njega traži, k'o i ja što tražim :-D

Slažeš li se s ovim što rekoh?
Naravno da se slažem. Tim slijedom sam i dosao do takvog zakljucka i to nakon par godina proucavanja Kurana i Hadisa. Jos malo pa bih mogao i na Hadz da idem :D
Znaci, ako zelis dalje u raspravu koristim samo Islamske izvore, a ne "krizarske".
Last edited by JVC on 25/08/2017 20:08, edited 1 time in total.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#442 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by JVC »

arzuhal wrote:Dobri moj JVC-o, nisi ti to najbolje shvatio o islamu i džihadu, ili jesi ali samo donekle a dalje ti se nije dalo da razumijevaš, dobri moj JVC-o :mrgreen:
Jedno pitanje za tebe. Da li se slazes sa ovim sto je Fudo sve napisao?
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#443 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by JVC »

mousstapha wrote:Krizari nemaju nista sa krscanstvom. Zvuci poznato.
Pa normanlo. Kad uzmes Kristovo ucenje i ono sto su Krizari radili nema nikakve slicnosti.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23242
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#444 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Sanjarko »

Ali su radili i gle svi bili krscani ili krscani porijeklom, i dan danas svasta ti isti rade. I Talijanska i Sicilijanska mafija se zaklinjala na ikone itd., i svi su bili krscani ili porijeklom krscani i svi znamo sta su sve oni radili. Znaci generalizirate. Kao sto ima ovih losih, zlih itd., ima i drugih. I Japanci su svi bili budisti ili sintoisti ili to isto samo porijeklom tokom II svjetskog rata i prije pa znamo sta su sve radili. Ali se prikazuje ovi ne valjaju itd., a mi ostali valjamo itd. Arhandzel Mihajlo ubi na slici Semita ili Turcina. Uglavnom tamnoputog nekog covjeka a on bijelac, plavokos, sa sljemom Vikinga. A Vikonzi ono nisu pljackali, ubijali, osvajali itd. :(
User avatar
Sanjarko
Posts: 23242
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#445 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Sanjarko »

Image

Da ne ispadne da lazem.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23242
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#446 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Sanjarko »

Dobro mozda nije ovo ta bas slika. Mislim da ima jedna i sa sljemom Vikinga ako se ne varam. Ali vidi se obrazac. Bijelac itd., ubi Tamnoputog itd.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23242
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#447 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:Dobro mozda nije ovo ta bas slika. Mislim da ima jedna i sa sljemom Vikinga ako se ne varam. Ali vidi se obrazac. Bijelac itd., ubi Tamnoputog itd.
Bijelac nekako ko androgen, zenskinjast sa trbusnjacima, a Tamnoputi nabildan ko neki sljaker.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23242
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#448 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:
Vizionar 1985 wrote:Dobro mozda nije ovo ta bas slika. Mislim da ima jedna i sa sljemom Vikinga ako se ne varam. Ali vidi se obrazac. Bijelac itd., ubi Tamnoputog itd.
Bijelac nekako ko androgen, zenskinjast sa trbusnjacima, a Tamnoputi nabildan ko neki sljaker.
Pardon vidim sad nema trbusnjaka. A ovaj drugi misicav pravo.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#449 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

JVC wrote:
Fudo Bosna wrote:I nijedan se "umereni" krscanski vladar ne pozva na islam ili na serijat kada krenu da izvrsava neke od ovih zlocina? (Bogme u osvajanja, poglavito u proslosti krenuse, ne sa Kur'anom i serijatom , nego sa krstom , Biblijom )i opet ne kaze niko iole pametan:" eto to je krscanstvo, ta "neumerenost" , to su "oni" i "njihova" vera", jer to moze samo budala generalizirati i stavljati znak jednakosti !


I nije ovo bilo " nekad" pa se prije eto bilo , u "prahistoriji" kao "neumereno", a sada su napredne, zapadne zemlje , "umerene"!

Prije 700 godina je poceo zlocin nad Indijancima Amerike , progon Jevreja i muslimana Spanije/inkvizicija, prije stotinjak godina zlocini u kolonijama, diljem svijeta, prije 70 tak godina zlocini II svjetskog rata, a jos imamo zlocine nad civilima Iraqa, Libije itd...

I opet niko ne optuzuje cijelu religiju ili civilizaciju ili crkvene /serijatske/ vjerske norme?



P.S.
A moglo se je , nije da se bilo uvijek " slabo", od druge polovine 7 vijeka pa do 18/19 vijeka su drzali stalno ili povremeno ; od Atlantika pa do Indonezije, od Centralne Afrike pa cak do Peste/cak i do Poljske, pa ostadose i crkve i katedrale i sinagoge, i u Srbiji npr manastiri, a bilo se, "pod neumernim muslimanima", samo u Srbiji 400 ili u Bosni 500 godina, pod vlascu, " neumerenih" muslimana?
Fudo moj dragi, osjecam se prozvanim samo iz jednog razloga, ne da branim Križare vec Bibliju. Sa Križarima nemam nikakvih dodirnih tacaka, cak sta vise ne slažem sa njihovim pokretom.
Ono sto je najbitnije je da Križarski ratovi ne odražavaju kršćanstvo, a džihad odražava islam. Zašto? Isus je eksplicitno poučavao o miru, a Kur'an to ne čini. Kur'an zapovijeda nasilje nad neprijateljima Kur'an 9: 5, 30 38-39, 41, ali Isus zapovijeda ljubav prema neprijatelju: "Čuli ste da je rečeno: 'Ljubi bližnjega svoga i mrzi svog neprijatelja'. Ali kažem ti, ljubi svog neprijatelj i molite za one koji vas progone, da budete djeca vašeg Oca koji je na nebesima. "Matej 5: 43-45.
Dok Isus spaja ljubav prema neprijatelju kao cin spasenja, islam povezuje spasenje s džihadom, inzistirajući da "mač oprašta sve grijehe". (50) Nasuprot tome, nema mjesta za nasilje u Isusovoj etici. Zapravo, Kur'an nikad ne kaže da je "islam religija mira". Umjesto toga, sura 9 (posljednje poglavlje Kur'ana koja je objavljena) izričito naređuje nasilje. Muslimanski teolozi to su shvatili da ona funkcionira kao Allahova konačna uputa, čak i poništavajući ranije, mirne odlomke. Želim da kažem, ono što je zapad radio za vrijeme kolonizacije nije u skladu sa Biblijom i Kristovim uputama, dok na drugoj strani nije baš tako. Svako dobro moj dragi Fudo.
Meni su uvijek fascinantna ta tumečanja kao to što rade kršćani to nije u skladu sa Biblijom ali to što rade Muslimani to je u skladu sa Kuranom. Mislim da onaj koji izgubi život nema ništa od toga da li je nešto ili nije u skladu sa Biblijom i/ili Kuranom. Problem te postavke je što i jedno i drugo čine samo ljudi u ime neke ideje, dogme, vode se idejom da čine dobro u ime neke više sile, vjere, Boga...itd. Eto neko će naći opravdanje u Kuranu neko u Bibliji a neko u nećem Bog te pito čemu. Mislim da taj stav, kao Biblija propovjeda dobro a Kuran po automatizmu loše, samo produbljuje jaz još više jer fakt je da su zapadnjačka društva na Bliskog istoku svojom politikom (djelovanjem i nedjelovanjem) napravila nepovratnu štetu koja se sada vraća u obliku raznik terorizama u Evropu. Religijski aspekt svih ovih dešavanja po meni je u drugom planu, on je tu samo sredstvo kojim se motivira i mobilišu teroristi i militanti dakako nekad uz nenamjernu a nekad uz namjernu pomoć zapada. Irak i Sirija su tu najbolji dokazi, oni koji su izgubili svoje najmilije njima je nebitno to šta je rekao Isus jer zapadnjačke bombe koje su padale nisu znale za "Ali kažem ti, ljubi svog neprijatelj...".
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#450 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

JVC wrote:
mousstapha wrote:Krizari nemaju nista sa krscanstvom. Zvuci poznato.
Pa normanlo. Kad uzmes Kristovo ucenje i ono sto su Krizari radili nema nikakve slicnosti.
Ali oni su bili ubjeđeni da štite njegovo djelo i nasljeđe. Ubijali su i ratovali misleći da rade dobro zarad Isusa i kršćanstva. Isto tako i ovi što danas napadaju po Evropi misle da rade dobro u ime svoje vjere kao i onaj sa avionom koji ispusti bombu na civile, školu, djecu...itd. Iskreno sve ti je to isto sranje i tu nema opravdanja, samo budala može opravdati takve stvari.
Post Reply