Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

ASurogat
Posts: 96
Joined: 03/02/2019 00:37

#1 Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by ASurogat »

Poštovanje,

Da odmah kažem da ne stavljam u istu ravan Franju Tuđmana i Slobodana Miloševića sa Alijom Izetbegovićem. I Franjo i Slobodan su vodili jednu osvajačku politiku koja je u Haagu doživjela krah i etikete agresije, genocida i udruženog zločinačkog pothvata. Ja to smatram opravdanim. S druge strane imamo Aliju koji je vodio uglavnom odbrambeni rat koji mu je nametnut, ali vodio ga je loše. Ovo sve moram napomenuti da SDA botovi ne bi počeli skičati ovdje na mene sa svojom mantrom o FGR-stvu.

E hajdemo sad dalje. Slobodan se nametnuo kao lider srpske strane, Franjo kao lider hrvatske, a Alija kao lider bošnjačke strane. I svi su oni vodili jedan rat s različitim karakterima. Kraj rata su dočekali sva trojica kao heroji i sveci u svojim narodima. Svak je nešto u tom ratu dobio i izgubio. Milošević je izgubio Jugoslaviju u kojoj je htio suvereno vladati, kasnije i Kosovo, ali je dobio srpsku državu u BiH. Alija je izgubio državu BiH jer svi znamo da je ovo sad država samo na papiru, ali je biološki i sociološki sačuvao narod kojem je bio namijejenjen nestanak - istina u jednoj maloj Palestini (28% teritorija BiH). Franjo je u svemu možda i najviše profitirao. Izgubio je hrvatsku državu u BiH, ali je zato dobio Hrvatsku kojoj je garanitirana pripadnost zapadnom svijetu zajedno sa Slovenijom (EU,Nato) i sigurnost da mu srpski interesi tu državu neće remetit.

Onda završava jedno tisuljeće i ulazimo u 2000. Nekadašnji heroji i sveci postaju nešto čega se narod želi čim prije riješiti jer mu je to na neki način ratni uteg. Slobodan biva svrgnut s vlasti i završava u Haagu, Franju Haaga spašava smrt, a eto i Alija umire. U Srbiji Slobo od vođe nacije postaje svrgnuti diktator, a period njegove vladavine dobiva epitet diktatorskog režima. U Hrvatskoj dolazi do detuđmanizacije, Mesić vlada. U tim trenucima se činilo da je Hrvatska doživjela najveću katarzu. U BiH Alija više nema statut "narodnog poslanika" i oca nacije, sve veći je otklon i prema njemu.

Takvo stanje odmaka od ratnih lidera regiju drži u ekstazi od 2000. do 2008./09. i svjetske recesije. U Europi i Americi kao i nakon svake krize jačaju desničarske opcije, jer psihički bijeg od neimaštine ljudi uvijek traže u opijumu religije i opijumu hardcore nacionalizma.

Šta se dešava u toj deceniji koja je došala a to je decenija 2010-2020. Dešava se neki vid rehabilitacije ratnih lidera, možda ponajviše u Hrvatskoj, sa jednom de-detuđmanizacijom koju provode prije svega SDP-ovci Josipović i Milanović koji je svoje kampanje zasnivao na tuđmanštini. A u Srbiji se sa sve manje stida počinje o Miloševiću sve manje loše pričat taman kao da je to bio lider koji je u datom momentu uradio što je najbolje za Srbiju.

A sad tek tema - poseban osvrt na Aliju. Njegov ratni put se ne može previše ukaljat mada je iz moje perspektive bio loš lider naroda kojem je davao etiketu islama i u početku se odupirao bošnjaštvu, a da ne govorim o mudžahedinima ili Armiji BIH koja je 1992. počela svoj put kao jedna multietnična sekularna vojska republike, da bi se nakon previranja 1993. pretvorila u stranačku miliciju uz neprimjerene primjese vjere i nazivanje selama i čitav jedan koncept šehidovanja koji nije primjeren jednoj modernoj armiji sekularne republike (neka se ne ljuti niko to je moj stav). Sad sve to po strani ostavimo.

Ovdje hoću da pišem o jednom narativu koji je mit il istina o divnom i nepogrešivom Aliji kojem i Peđa Kojović (radi političkog opstanka) dolazi na mezar, o jednom divnom idealiziranom dedici, o čovjeku koji se borio protiv nepravde, tajkuna, mafije i koji je poručio da mu se sin ne bavi politikom. Jedan narativ koji prihvataju danas svi od SDA do Dine Konakovića. A taj narativ glasi ovako da uprostim:

"Alija je bio divan krasan, SDA je u njegovo doba bila jaka moćna i intelektualna vodilja naroda, a otkako je došao Bakir stranka je postala leglo mafije, tajkuna, kriminala. Da je Alija živ borio bi se protiv toga."

E sad molim vas bez nekih emocija recite vi meni koliko ovaj narativ iznad sa citatima drži vodu? Pa zar je to SDA bila nešto bolja u Alijino i Sulejmanovo doba nego danas? Zar su tu bili časni i pošteni ljudi?

Ja mislim da je to mit i nikako se ne slažem s tim narativom. Dapače, ja mislim da je Bakirova SDA zapravo nastavak Alijine SDA. Stranka podobnih, strana izabranih, stranka ratnih tajkuna i ratnih profitera. Pa nije li upravo Alija od seljačića iz Gusinja koji je s kesom došao u Sarajevo napravio tajkuna i milionera? Nisu li razne Budnje i Budnjice i Sarajlićice nastale upravo u vihoru rata i u toj ratnoj Alinoj SDA? Nije li kriminalac Edhem Bičakčić upravo bio u toj Alijinom SDA? Pa i taj narativ da je i Tihićeva SDA bila fina, nije li upravo Nedžad Branković bio kadar te Tihićeve SDA?

Hoću da kažem da se u javnosti stvara pristran dojam da su Alijina i Tihićeva SDA bile nešto dobro, a Bakirova SDA nešto loše. A meni se baš čini da je Bakirova SDA samo kontinuitet Tihićeve i Alijine. Svi kriminalci koje gledamo u SDA nisu tu od jučer ili otkad je Bakir preuzeo stranku, tu su ti ljudi od ratnih dana i od dana Alijine SDA. A Alija je mnogima od njih valjao da postanu to što jesu.

Meni se čitava familija Izetbegović otkad je uzjahala vlast sa Alijom i njegovom hanumom pa do sina mu i njegove hanume čini kao mafijaška kojoj je cilj maksimalno se dobro pozicionirati u svom narodu na račun svog naroda. Sjetimo se vreća zlata i držanja Bakira podalje od ratnih zbivanja. Ja sam mišljenja da se familija Izetbegović kao ni stranka SDA nisu ništa bolje ponašali u doba dok je na čelu familije i stranke bio Alija, u odnosu na sadašnje doba kad je na čelu Bakir.

Kad čujem Konakovića kad Bakiru kaže "Da ti je babo živ ne bi ti mogo ovo ovako." A šta da je Alija živ? To bi se obračunavao s tajkunima i mafijom koju je upravo on u vihoru rata stvorio i podržavao? Naravno da ne bi. Alija je kumovaomdržavi podobnih, a ne državi ravnopravnih.
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#2 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by Login7777 »

Još jedna u nizu tema za silovanje mrtvog Alije.
ASurogat
Posts: 96
Joined: 03/02/2019 00:37

#3 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by ASurogat »

Ako je neko mrtav ne znači da je rasprava o njegovom djelovanju čije posljedice osjećamo i danas nedodirljiv da se o njemu i njegovom djelovanju priča.
Uostalom tema je pokrenuta s ciljem rasprave o tvrdnjama da je sve loše u SDA otkako je Bakir tu a da je prije stanje bilo divno krasno, iako je 99,9% sarajevskih tajkuna počelo da hara u vrijeme prije Bakira i uz pomoć Alijine SDA.
Škobo Habu
Posts: 8942
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#4 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by Škobo Habu »

Login7777 wrote: 03/03/2021 09:37 Još jedna u nizu tema za silovanje mrtvog Alije.
Vama, onako kolektivno, štovaocima političke filozofije Izetbegovića, svako pominjanje seniora se svodi na nekrofiliju. Jednom riječju, ako se ne pridržavaš one poznate " o preminulom sve najbolje", onda vršiš svetograđe. Za prosječnog SDA-ovca Alija je nešto tipa Homeinija.

Istinabog, sa Alijom su započeli društveni procesi koji nam se obijaju o glavu - ustoličio podobne, nesposobne i korumpirane da nas vode u svjetliju budućnost. Današnjim tajkunima, koji obilato finansiraju Stranku, omogućio da obrću milione i zakidaju državu, a oni se tu i tamo pojave sa glavešinama na kakvom izbornom skupu ili bace koju milju maraka na temelje kakve džamije.

U doba Alije, recimo, sjećam se da niko nije smio privesti Nasera, Ćelu, i jednog i drugog, te gomilu lokalnih komadanta za koje se znalo da se bave mutnim i sumnjivim poslovima.

Naša post-daytonska propast je započela sa Alijom, a kulminiraće sa Bakirom.
Last edited by Škobo Habu on 03/03/2021 11:15, edited 3 times in total.
User avatar
klizim po parkingu
Posts: 243
Joined: 25/02/2021 23:49

#5 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by klizim po parkingu »

Login7777 wrote: 03/03/2021 09:37 Još jedna u nizu tema za silovanje mrtvog Alije.
sami sdaovci ga siluju postave kamenje sa njegovim citatima kod prve gimnazije i svaki taj kamen zapisan :thumbup: :thumbup:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#6 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by uglavnomja »

jedina je razlika je sto su onu sda vodili ljudi kvalitetno obrazovani u pravom sistemu bez povlastenih, prilicno intiligentni, oprezni i odgovorni jer su bili svjesni da se greske placaju
pa su napravili kvalitetne temelje, nazalost, za ovo klerokleptomansko drustvo

sad smjena generacija, naslijedili su ih nesposobni potomci
obrazovani u sistemu gdje zlatni potomak uzme katalog fakulteta, izabere koju diplomu zeli i donese je kurir kuci na vrata
odgovornost - nepoznata rijec (osim prema onom iznad)
kazna za nerad ili stetu ne postoji (samo kazna za neposluh)
mentalitet vise kaste
pojedinac vazniji od stranke
bezobrazluk, arogoncija ... vise ni ne sakrivaju pljacku
iq harisa z. :-)

brzo ce kraj stranke :-D

ali ideologija ista - fildzan drzava za par izabranih porodica lopova, lazova i manipulatora, sve u sprezi sa ivz
palermo
Posts: 22291
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#7 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by palermo »

ASurogat wrote: 03/03/2021 09:36 Poštovanje,

Da odmah kažem da ne stavljam u istu ravan Franju Tuđmana i Slobodana Miloševića sa Alijom Izetbegovićem. I Franjo i Slobodan su vodili jednu osvajačku politiku koja je u Haagu doživjela krah i etikete agresije, genocida i udruženog zločinačkog pothvata. Ja to smatram opravdanim. S druge strane imamo Aliju koji je vodio uglavnom odbrambeni rat koji mu je nametnut, ali vodio ga je loše. Ovo sve moram napomenuti da SDA botovi ne bi počeli skičati ovdje na mene sa svojom mantrom o FGR-stvu.
Alija je sjajno vodio rat, sa greškama taktičke prirode, ali nikada strateške. Ti naravno, kao mlad momak to ne možeš znati, niti procijeniti.A dokaz da ga je sjjano vodio ti je postojanje Bosne i Hercegovine kao države i Bošnjaka kao političkog naroda, te činjenica da armija Bih nije nikada optužena za sistematsko razaranje i ratne zločine

Ostatak posta nisam čitao....
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#8 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by JThomas »

jedina razlika je u obrazovnom sistemu one države, gdje se neki minimum minimuma morao pročitati i naučiti. to je razlika alije d. i asima, bakira a. i osmice - u poštenju nimalo, ali u sposobnosti i pismenosti ipak ponešto. zato je dobri dedo upalio svjetlo i ukinuo i taj minimum, a rezultate vidimo :thumbup:
mRNA
Posts: 217
Joined: 14/02/2021 13:04

#9 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by mRNA »

Ista GOVNA
Škobo Habu
Posts: 8942
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#10 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by Škobo Habu »

palermo wrote: 03/03/2021 12:27
Alija je sjajno vodio rat, sa greškama taktičke prirode, ali nikada strateške.
Pad Srebrenice i Žepe nema veze sa strategijom?
palermo
Posts: 22291
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#11 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by palermo »

Škobo Habu wrote: 03/03/2021 12:40
palermo wrote: 03/03/2021 12:27
Alija je sjajno vodio rat, sa greškama taktičke prirode, ali nikada strateške.
Pad Srebrenice i Žepe nema veze sa strategijom?
Prodao Alija Srebrenicu i Žepu ??
Škobo Habu
Posts: 8942
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#12 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by Škobo Habu »

palermo wrote: 03/03/2021 12:42

Prodao Alija Srebrenicu i Žepu ??
Napisao si, citram, da je Alija sjajno vodio rat? Ja, iskreno, veću nebulozu nisam odavno pročitao na ovom forumu.

Kako će neko tipa Alija voditi sjajno rat a nekim vojnim jedinicama uopšte nije znao stanje na terenu, osim onako kako mu lokalni komadanti prezentuju? U tom kontekstu sam spomenuo Srebrenicu i Žepu, pošto je ŠVK imao jedna saznanja i informacije, a ne terenu je bilo sasvim drugačije stanje.
palermo
Posts: 22291
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#13 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by palermo »

Škobo Habu wrote: 03/03/2021 12:49
palermo wrote: 03/03/2021 12:42

Prodao Alija Srebrenicu i Žepu ??
Napisao si, citram, da je Alija sjajno vodio rat? Ja, iskreno, veću nebulozu nisam odavno pročitao na ovom forumu.

Kako će neko tipa Alija voditi sjajno rat a nekim vojnim jedinicama uopšte nije znao stanje na terenu, osim onako kako mu lokalni komadanti prezentuju? U tom kontekstu sam spomenuo Srebrenicu i Žepu, pošto je ŠVK imao jedna saznanja i informacije, a ne terenu je bilo sasvim drugačije stanje.
Pa rezultat govori da je vodio uspješan rat. Bila nam je namijenjena sudbina da nestanemo, opstali smo, Bošnjaci po prvi puta postali politički narod, pitaju se za nešto.....u situaciji masovnih zločina protiv bošnjačkog naroda, uspio da sačuva obraz i kredibilitet pred čitzavim svijetom, mi u filmovima nismo opisani kao zločinci barem koliko ja znam....

Tako da, smatrao ti il nesmatrao to nebulozom, ja i dalje mislim da je bošnjački narod imao sreću da mu na čelu bude čovjek kao što je Alija Izetbegović. Žao mi je, i mislim da je to na neki način i tragično, što makar među bošnjačkim narodom to nije neupitno. Al tako je kako je.....

A ovo je meni mislim 106-put da o ovome pišem na forumu, petnaest godina se stalno i neprestano pokušava minorizirati uloga Alije Izetbegovića....malo mi je dosadilo stalno ponavljati isto...što se mene tiče, moja djeca imaju jasnu predodžbu o Aliji Izetbegoviću...od mene dosta..
Škobo Habu
Posts: 8942
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#14 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by Škobo Habu »

palermo wrote: 03/03/2021 13:07

Pa rezultat govori da je vodio uspješan rat. Bila nam je namijenjena sudbina da nestanemo, opstali smo, Bošnjaci po prvi puta postali politički narod, pitaju se za nešto.....u situaciji masovnih zločina protiv bošnjačkog naroda, uspio da sačuva obraz i kredibilitet pred čitzavim svijetom, mi u filmovima nismo opisani kao zločinci barem koliko ja znam....

Rezultat? Rezultat je takav da se danas djeca roditelja koja slave Dan Državnosti u RS kažnjavaju ukorom od nastavnićkog vijeća.

Rezultat je da im se osporava pravo na maternji jezik.

I jesi li ti siguran da svoj ostanak dugujemo Aliji? Ja ne dugujem. Dugujem ga svome ocu i sličnim koji su stali na crtu kada je trebalo. Alija za takve nije ni znao, niti im je mogao pomoći.
Tako da, smatrao ti il nesmatrao to nebulozom, ja i dalje mislim da je bošnjački narod imao sreću da mu na čelu bude čovjek kao što je Alija Izetbegović. Žao mi je, i mislim da je to na neki način i tragično, što makar među bošnjačkim narodom to nije neupitno. Al tako je kako je.....

A ovo je meni mislim 106-put da o ovome pišem na forumu, petnaest godina se stalno i neprestano pokušava minorizirati uloga Alije Izetbegovića....malo mi je dosadilo stalno ponavljati isto...što se mene tiče, moja djeca imaju jasnu predodžbu o Aliji Izetbegoviću...od mene dosta..
Da si ti svjestan koliko smo mi imali sreće u pojedninim oskudnim momentima, a koji uopšte nemaju veze sa Alijom, bilo bi bolje i po tebe i po tvoju djecu. Priznao ti ili ne, nama je dva puta NATO spašavao živu glavu, a diletantske odluke Alijine SDA su mnoge koštale glave.

Kada je tako taktički brilijantan, pa ko odgovara za sve one poginule koje Srbi pobiše k'o žečeve u Podveležju tokom rata?
Je l' odgovarao ijedan Alijin general za to?
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#15 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by Hemel »

nije odavno bila :lol:
palermo
Posts: 22291
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#16 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by palermo »

Škobo Habu wrote: 03/03/2021 13:21
palermo wrote: 03/03/2021 13:07

Pa rezultat govori da je vodio uspješan rat. Bila nam je namijenjena sudbina da nestanemo, opstali smo, Bošnjaci po prvi puta postali politički narod, pitaju se za nešto.....u situaciji masovnih zločina protiv bošnjačkog naroda, uspio da sačuva obraz i kredibilitet pred čitzavim svijetom, mi u filmovima nismo opisani kao zločinci barem koliko ja znam....

Rezultat? Rezultat je takav da se danas djeca roditelja koja slave Dan Državnosti u RS kažnjavaju ukorom od nastavnićkog vijeća.

Rezultat je da im se osporava pravo na maternji jezik.

I jesi li ti siguran da svoj ostanak dugujemo Aliji? Ja ne dugujem. Dugujem ga svome ocu i sličnim koji su stali na crtu kada je trebalo. Alija za takve nije ni znao, niti im je mogao pomoći.
Tako da, smatrao ti il nesmatrao to nebulozom, ja i dalje mislim da je bošnjački narod imao sreću da mu na čelu bude čovjek kao što je Alija Izetbegović. Žao mi je, i mislim da je to na neki način i tragično, što makar među bošnjačkim narodom to nije neupitno. Al tako je kako je.....

A ovo je meni mislim 106-put da o ovome pišem na forumu, petnaest godina se stalno i neprestano pokušava minorizirati uloga Alije Izetbegovića....malo mi je dosadilo stalno ponavljati isto...što se mene tiče, moja djeca imaju jasnu predodžbu o Aliji Izetbegoviću...od mene dosta..
Da si ti svjestan koliko smo mi imali sreće u pojedninim oskudnim momentima, a koji uopšte nemaju veze sa Alijom, bilo bi bolje i po tebe i po tvoju djecu. Priznao ti ili ne, nama je dva puta NATO spašavao živu glavu, a diletantske odluke Alijine SDA su mnoge koštale glave.

Kada je tako taktički brilijantan, pa ko odgovara za sve one poginule koje Srbi pobiše k'o žečeve u Podveležju tokom rata?
Je l' odgovarao i jedan Alijin general za to?
kao što već rekoh....dosadilo mi je o ovome pisati na forumu, ja sam svoju obavezu ispunio tj djeci svojoj ispričao o Aliji......ona će, vjerujem , svojoj djeci...

svatko ima pravo na svoje viđenje rata, ja sam ga doživio, osjetio u svakoj njegovoj pori....od rova do logora, tako da ovo izvlačenje iz konteksta mi puno ne znači....

Jedino sam želio reći da je za mene Alija veliki čovjek....i na tome bih ovu raspravu završio
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3379
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#17 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by Billy The Pljuc »

Kaže moj drug koji je inače sarajlija i borac - Dabogda mu zemlja kosti izbacila.

Isti se ospe i iznervira neopisivo kad mu se spomene SDA a evo znam ga preko dvije decenije, otkako zvanično doselih u Sarajevo i takav je od momenta kad smo se upoznali.

Mislim da je time sve rekao, bez uvijanja i lažnog "o pokojniku sve najbolje". O njegovom isprdku i generalno o stranci šta kaže nije za foruma.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#18 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by Kikibombona »

palermo wrote: 03/03/2021 13:07
Škobo Habu wrote: 03/03/2021 12:49
palermo wrote: 03/03/2021 12:42

Prodao Alija Srebrenicu i Žepu ??
Napisao si, citram, da je Alija sjajno vodio rat? Ja, iskreno, veću nebulozu nisam odavno pročitao na ovom forumu.

Kako će neko tipa Alija voditi sjajno rat a nekim vojnim jedinicama uopšte nije znao stanje na terenu, osim onako kako mu lokalni komadanti prezentuju? U tom kontekstu sam spomenuo Srebrenicu i Žepu, pošto je ŠVK imao jedna saznanja i informacije, a ne terenu je bilo sasvim drugačije stanje.
Pa rezultat govori da je vodio uspješan rat. Bila nam je namijenjena sudbina da nestanemo, opstali smo, Bošnjaci po prvi puta postali politički narod, pitaju se za nešto.....u situaciji masovnih zločina protiv bošnjačkog naroda, uspio da sačuva obraz i kredibilitet pred čitzavim svijetom, mi u filmovima nismo opisani kao zločinci barem koliko ja znam....

Tako da, smatrao ti il nesmatrao to nebulozom, ja i dalje mislim da je bošnjački narod imao sreću da mu na čelu bude čovjek kao što je Alija Izetbegović. Žao mi je, i mislim da je to na neki način i tragično, što makar među bošnjačkim narodom to nije neupitno. Al tako je kako je.....

A ovo je meni mislim 106-put da o ovome pišem na forumu, petnaest godina se stalno i neprestano pokušava minorizirati uloga Alije Izetbegovića....malo mi je dosadilo stalno ponavljati isto...što se mene tiče, moja djeca imaju jasnu predodžbu o Aliji Izetbegoviću...od mene dosta..
Izmedju dvije krajnosti, pro-Alija i anti-Alija, istina je negdje u sredini. Pretjerujete i vi sto ga dizete u zvijezde i ovi sto tvrde da je totalno nesposoban.

Procitao sam trilogiju Ademira Jerkovića o Aliji na 1k + stranica, gdje mi je jedan momenat ostao u sjećanju. Naime, Alija je molio Ibrahima Rugovu da prihvati autonomiju koju je nudio Slobodan Milosevic uz poruku da nikad bolju ponudu nece imati. Svi znamo sta se poslije zbilo. Da je umjesto Rugove bio Alija, Kosovo ne bi dobilo nezavisnost.

Alija je omanuo prije rata jer nije uspio izlobirati kod Amerikanaca da rata ne bude. Onda je omanuo kada je stao pred Banjalukom i potpisao Dejton. Omanuo je sa strankom i kadrovima koji su nas unistili da se necemo oporaviti za 100 godina.

...

S druge strane, imao je inferiornu vojnu silu u odnosu na protivnike. Nekako je odrzao ljude na okupu i visok moral, sto je svakako vojni podvig. Sacuvao je BiH u granicama. Iskontrolisao je situaciju i nije dozvolio da razne Cace pocine masovne zlocine. Vratio je svom narodu ime i prezime, identitet. Zasluzio je naklonost zapada koju su njegovi nasljednici u SDA profuckali.

...

Dakle, nije crno-bijelo... a lako je nakon bitke biti general. Da je umjesto njega bio Bakir i sadasnja SDA, tesko bi ova drzava opstala.
ASurogat
Posts: 96
Joined: 03/02/2019 00:37

#19 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by ASurogat »

Pa tako sam nekako i opisao. Biološki i društveno sačuvao Bošnjake kojima je bio namijenjen totalni nestanak. Ali državu sačuvao nije. BiH se raspala 1995. godine stvaranjem ove frankenštajn tvorevine, gdje na 50 posto te tvorevine ne možeš reći da govoriš bosanskim jezikom iako je to ustavna kategorija, gdje za svaki potez trebaš molit Čovića i Dodika kojim upravljaju susjedne države. Jedino što je stvoreno na ovim prostorima je istinska srpska država - republika sa vladom, policijom, svim organima koja vedri i oblači i koja nikom ne odgovara osim SPC-u i Vučiću. Reći da je država sačuvana je smiješno. Samo na papiru, a u praksi ono što se dešava u Širokom za to se pita Zagreb a ono što se dešava u Laktašima za to se pita Beograd. Jedan Bošnjak gdje se god nađe van svojih 28% u tuđini je.

Najveća laž koju Bošnjak jedan drugom kaže u oči je da je opstala država BIH. Sine dragi raspala se država BIH 1995. godine.

Al ovo nije priča o ratu, već o Alinoj i Tihićevoj SDA koja je izrodila mnoge kriminalce, mafijaše, tajkune i povlaštene, a kad slušam jednog Dinu Konakovića da je Bakir kriz za to u šta se SDA pretvorila rekao bi u Alijino doba SDA bila primjer poštenja, pravde i borbe protiv korupcije i kriminala.
palermo
Posts: 22291
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#20 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by palermo »

ASurogat wrote: 03/03/2021 14:43 Pa tako sam nekako i opisao. Biološki i društveno sačuvao Bošnjake kojima je bio namijenjen totalni nestanak. Ali državu sačuvao nije. BiH se raspala 1995. godine stvaranjem ove frankenštajn tvorevine, gdje na 50 posto te tvorevine ne možeš reći da govoriš bosanskim jezikom iako je to ustavna kategorija, gdje za svaki potez trebaš molit Čovića i Dodika kojim upravljaju susjedne države. Jedino što je stvoreno na ovim prostorima je istinska srpska država - republika sa vladom, policijom, svim organima koja vedri i oblači i koja nikom ne odgovara osim SPC-u i Vučiću. Reći da je država sačuvana je smiješno. Samo na papiru, a u praksi ono što se dešava u Širokom za to se pita Zagreb a ono što se dešava u Laktašima za to se pita Beograd. Jedan Bošnjak gdje se god nađe van svojih 28% u tuđini je.

Najveća laž koju Bošnjak jedan drugom kaže u oči je da je opstala država BIH. Sine dragi raspala se država BIH 1995. godine.

Al ovo nije priča o ratu, već o Alinoj i Tihićevoj SDA koja je izrodila mnoge kriminalce, mafijaše, tajkune i povlaštene, a kad slušam jednog Dinu Konakovića da je Bakir kriz za to u šta se SDA pretvorila rekao bi u Alijino doba SDA bila primjer poštenja, pravde i borbe protiv korupcije i kriminala.
Učinio je ono što je mogao, čak i više od toga. Država Bosna i Hercegovina je sačuvana, onako kako je tada bilo moguće.
Od Alije i te generacije sasvim dovoljno.

Valjda nešto ima i na idućim generacijama da ostvare, tvojoj naprimjer......ili će sve proći u sintagmi, šta bi sve mi uradili da nas Alija nije zajebao.
User avatar
ljevoruki
Posts: 4747
Joined: 20/05/2011 22:49

#21 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by ljevoruki »

Pogresan covjek na pogresnom mjestu u pogresno vrijeme :(

Vrijedi i za oca i sina.

Ende.
ketronsd1
Posts: 1393
Joined: 13/06/2006 15:29

#22 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by ketronsd1 »

palermo wrote: 03/03/2021 12:27
ASurogat wrote: 03/03/2021 09:36 Poštovanje,

Da odmah kažem da ne stavljam u istu ravan Franju Tuđmana i Slobodana Miloševića sa Alijom Izetbegovićem. I Franjo i Slobodan su vodili jednu osvajačku politiku koja je u Haagu doživjela krah i etikete agresije, genocida i udruženog zločinačkog pothvata. Ja to smatram opravdanim. S druge strane imamo Aliju koji je vodio uglavnom odbrambeni rat koji mu je nametnut, ali vodio ga je loše. Ovo sve moram napomenuti da SDA botovi ne bi počeli skičati ovdje na mene sa svojom mantrom o FGR-stvu.
Alija je sjajno vodio rat, sa greškama taktičke prirode, ali nikada strateške. Ti naravno, kao mlad momak to ne možeš znati, niti procijeniti.A dokaz da ga je sjjano vodio ti je postojanje Bosne i Hercegovine kao države i Bošnjaka kao političkog naroda, te činjenica da armija Bih nije nikada optužena za sistematsko razaranje i ratne zločine

Ostatak posta nisam čitao....
O kojem ratu pricamo??
dert
Posts: 6540
Joined: 28/09/2011 07:35
Location: dert

#23 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by dert »

:thumbup:
ljevoruki wrote: 04/03/2021 07:09 Pogresan covjek na pogresnom mjestu u pogresno vrijeme :(

Vrijedi i za oca i sina.

Ende.
:thumbup: :thumbup:
Patton44
Posts: 2495
Joined: 26/11/2019 19:14

#24 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by Patton44 »

ASurogat wrote: 03/03/2021 09:43 Ako je neko mrtav ne znači da je rasprava o njegovom djelovanju čije posljedice osjećamo i danas nedodirljiv da se o njemu i njegovom djelovanju priča.
Uostalom tema je pokrenuta s ciljem rasprave o tvrdnjama da je sve loše u SDA otkako je Bakir tu a da je prije stanje bilo divno krasno, iako je 99,9% sarajevskih tajkuna počelo da hara u vrijeme prije Bakira i uz pomoć Alijine SDA.
Pocetnik na formu,otvorio temu.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#25 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by bunk »

Moze i procetnik.
Post Reply