Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

User987
Posts: 309
Joined: 26/01/2021 02:05

#51 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by User987 »

hamos wrote: 09/04/2021 12:30 sad ne znam gdje ste vi zivjeli ,ali kod mene okolina nije bila reislamizirana ,selam se nazivao uvijek,naziv sehid je star koliko i islam na ovim podrucjima..dovoljno je da poslusas npr stare sevdalinke.To ti je kulturoloski dio bosnjaka(ili Muslimana)
Slažem se, zavisi i od sredine. Ja sam rodjen i živio u Sarajevu. Po mahalama se naravno održavao taj duh pripadnosti vjeri i starim običajima, dole u gradu uobičajeni pozdravi su bili "dobar dan" i "dobro jutro". Prije rata povelika većina Bošnjaka je bila u Savezu komunista, a od te ogromne većine dobar dio je ostavio vjeru potpuno. Na početku rata upravo su takvi ginuli i odmah proglašavani šehidima. Problem je u tome što se tog posla re-islamizacije prihvatila jedna politička stranka umjesto da se bavi svojim pravim poslovima. Problem je bio i u tome što su Srbi i Hrvati u Sarajevu bili vrlo šokirani tim procesima samo što nisu pokazivali. Oni su bili navikli da se mi pomalo "prikrivamo" kao muslimani, isturamo nekakve nadimke umjesto svojih pravih imena, dajemo djeci nova imena i sl. Općenito, Srbi i Hrvati se nikad nisu oslobodili predstave o nama kao konvertitima koji su nekad bili pravoslavci ili katolici. Došlo je do izgradnje novih dzamija u Sarajevu i to na desetine, Srbi i Hrvati su uglavnom otišli iz Sarajeva i drugih sredina gdje su Bošnjaci činili većinu, zamijenili su ih iz ljudi iz Sandzaka (desetine hiljada), Istočne Bosne i ostalih dijelova BiH. Time je po meni, bar za sada, završena priča o multietničkoj BiH. Mi smo danas tri naroda na tri teritorije. Mislim da je to moralo tako biti čim je počeo rat i to sa Alijom ili bez Alije. Sa re-islamizacijom ili bez nje. Rat je razvalio BiH do temelja. Iz toga bi se moglo zaključiti da se BiH mogla spasiti ostankom u skraćenoj Jugoslaviji ili Velikoj Srbiji. Mislim, mogla se sačuvati kao multietnička republika. Ali, to je tema koja danas više nema smisla da se o njoj diskutuje. Hegel kaže: Sve što propada, propada s razlogom.
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#52 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by hamos »

User987 wrote: 09/04/2021 16:39
hamos wrote: 09/04/2021 12:30 sad ne znam gdje ste vi zivjeli ,ali kod mene okolina nije bila reislamizirana ,selam se nazivao uvijek,naziv sehid je star koliko i islam na ovim podrucjima..dovoljno je da poslusas npr stare sevdalinke.To ti je kulturoloski dio bosnjaka(ili Muslimana)
Slažem se, zavisi i od sredine. Ja sam rodjen i živio u Sarajevu. Po mahalama se naravno održavao taj duh pripadnosti vjeri i starim običajima, dole u gradu uobičajeni pozdravi su bili "dobar dan" i "dobro jutro". Prije rata povelika većina Bošnjaka je bila u Savezu komunista, a od te ogromne većine dobar dio je ostavio vjeru potpuno. Na početku rata upravo su takvi ginuli i odmah proglašavani šehidima. Problem je u tome što se tog posla re-islamizacije prihvatila jedna politička stranka umjesto da se bavi svojim pravim poslovima. Problem je bio i u tome što su Srbi i Hrvati u Sarajevu bili vrlo šokirani tim procesima samo što nisu pokazivali. Oni su bili navikli da se mi pomalo "prikrivamo" kao muslimani, isturamo nekakve nadimke umjesto svojih pravih imena, dajemo djeci nova imena i sl. Općenito, Srbi i Hrvati se nikad nisu oslobodili predstave o nama kao konvertitima koji su nekad bili pravoslavci ili katolici. Došlo je do izgradnje novih dzamija u Sarajevu i to na desetine, Srbi i Hrvati su uglavnom otišli iz Sarajeva i drugih sredina gdje su Bošnjaci činili većinu, zamijenili su ih iz ljudi iz Sandzaka (desetine hiljada), Istočne Bosne i ostalih dijelova BiH. Time je po meni, bar za sada, završena priča o multietničkoj BiH. Mi smo danas tri naroda na tri teritorije. Mislim da je to moralo tako biti čim je počeo rat i to sa Alijom ili bez Alije. Sa re-islamizacijom ili bez nje. Rat je razvalio BiH do temelja. Iz toga bi se moglo zaključiti da se BiH mogla spasiti ostankom u skraćenoj Jugoslaviji ili Velikoj Srbiji. Mislim, mogla se sačuvati kao multietnička republika. Ali, to je tema koja danas više nema smisla da se o njoj diskutuje. Hegel kaže: Sve što propada, propada s razlogom.
Ako je tako bilo ,onda neka je to izumrlo.To da neko zivi pod kompleksima to je osudjeno na propast...zasto bi se ja krio i nadimke pravio i sve a oni ponosni na ono sto jesu? na taj nacin je Alija vratio bosnjacima ponos u smislu da ne osjecaju da se moraju pravdat sto su to sto jesu,nama to jest nabijano citavo vrijeme od odlaska turaka,i tek je prestalo 90ih upravo ner smo tad i rekli "pa znas sta,da jesmo muslimani,neka smo,sta ste vi bili prije pravoslavlja i katolicanstva?" Ali ja ipak mislim da istina nije tako jednostavna,i kod njih su odjednom preko noci se vratili vjerski obicaji,pitanje je koliko su ljudi iskreno i napustili vjeru.Kao sto rece moj poznanik srbijanac poslije rata svi znaju za svoje slave i ikone a prije rata sve komunisti teski,po tome nismo mi jedini takvi bili.
carobnjak_N
Posts: 816
Joined: 18/06/2020 13:11

#53 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by carobnjak_N »

Svaki narod ima svoje mitove i "očeve nacija" i to je nešto opšteprihvaćeno u svakom subjektivnom istorijskom narativu SVIH naroda.
Naravno da mit nije istina ali jbg tako stvari stoje svugdje, pa i kod nas.
Ima ljudi koji se opsesivno po internetu bave time, tom temom "Alija izdajnik" što je valjda neki pokušaj da se nađe krivac za svu ovu situaciju
u kojoj se društvo nalazi.
Sam mit o "dobrom dedi" ne počinje sa Alijom, nego je to narodni narativ koji ima svoje korijene i iz predislamskog doba (bosanski Did), a kasnije
podržan kroz tradiciju evlijanskih deda i legendi, na primjer legendu o Ajvatovici i Ajvaz dedi koji spašava narod čudesnim pucanjem stijene
iz koje poteče voda u vremenu suše. Tako da je narodna mitologija nešto u šta nema smisla zadirati.
Ako se neko sjeća onog inat-dana proslave rs-9 januar, na kojem je Kusturica počeo govor sa riječima "svaki narod ima svoje mitove i treba da ih ima" a o srpskoj mitologiji i njihovim narativima je suvišno i pričati...
hillbill
Posts: 1020
Joined: 05/06/2010 20:09

#54 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by hillbill »

laik1981 wrote: 06/04/2021 17:35 Jedino sto se sjajno uradilo pod Alijinom komandom je bjesomucno bogacene ratnih profitera i svercera. Kriminalom stecen novac na muci gladnog naroda se posle rata "legalizovao" pa dobismo super uspjesnog Budnju, Alemka i slicne koji sa 20KM napravise imperije.

S druge strane oni koji su u stvarnosti odbranili drzavu i Bosnjake, a koji su ostali zivi dobise certifikate kojima su mogli guzicu obrisati..
Iz perspektive ratnika je tako....iz perspektive svercera i kriminalca nije tako.....iz perspektive amnestiranih i nagradenih pobjegulja nije tako.

Nas dobrocudni dedica kazni, i opljacka one sto su mu omogucili to malo drzave,a nagradi necast i kriminal.

Jeli pravedno-----nije. jeli posteno----nije.Moze li potrajati.....pa ne moze na tim osnovama.

Kuca se ne moze izgraditi bez onih koji postavise temelje.
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#56 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by kiligonzales »

Alija Izetbegovic rahmet mu dusi imao je dosta politickih gresaka, ali ga je zapalo u eri sloma komunizma u svijetu i na prostoru Juge, nezahvalna uloga da nadomjesti nedostatke probosanski orijentisanih komunista, patriota i povede jedan narod prvenstveno, ali i one koje BiH vole na put nezavisnosti i brige o samoj sebi. Taj put nas je kostao rata, ali bez toga puta pitanje je da li bi ikada imali svoju drzavu. Iz mnogih intervjua da se naslutiti da nije zelio govoriti o ratu jer je time kupovao vrijeme da se narod sto bolje pripremi za rat, medjutim pripremili smo se poprilicno lose, malo zbog specificne etnicke slike BiH, malo zbog toga sto je JNA ciljano sprovodila plan RAM, a Hr cementirala sa ratom u Hrvatskoj i teritoriju HB u BiH.

Narod je sebe odbranio prvenstveno, iako SDA jeste imala udijela u organizaciji otpora, nista manje nisu imali i oni drugi koji su BIH smatrali svojom. Primjerice u SA su Z.beretke bile produzena ruka SDA, MUP BIH i TO BIH pukli su po savovima nacionalnim, tako da su drzavi odane patriote bili osnivaci patriotske lige u gradu (Sefer, Divjak, Siber, Vikic i drugi), do onih samostalnih mahalskih ceta predvodjenih junacima sa asfalta i nasih ulica i tako od mjesta do mjesta je nastao bosanski otpor. U Tuzli to je bila multietnicka policija predvodjena tada gradonacelnikom sjajnim Beslagicem starim komunjarom i patriotom.

Alija Izetbegovic je bio nas prvi predsjednik i osoba koja je okupljala apsolutno sve sto u stranci koju je vodio, sto u predsjednistvu koje je predvodio i s pravom se moze smatrati prvakom svoga vremena, a malo je takvih kao on, ali ima ih i to je ona ratna ekipa koja je RBIH predvodila do Dejtona. Svaki pojedinac toga vremena od Alije, Nijaza, Hareta, Zlatka, Pejanovica, Ganica, Komsica Ive, Tatjane i drugih znacili su nasoj zemlji i tada i znacice i sada.

Njegova politika i njegove su se knjige mnogo razlikovale, on je imao predstavu kako treba drzavu voditi i to se u knjigama da nazrijeti, ali i njegov profil kao covjeka, ali u ratu i nakon rata, tesko da je i mogao svoje ideje realizovati u drzavi u kome je narod koji je odbranio kaznjen jednim nepravednim mirom u kome se sa dojucerasnjim koljacima i agresorima morao graditi drzavu. Sa zemljom u tranziciji obiljezenom ratnim razaranjima, tesko je mogao poredati sam stvari kako je zelio, na kraju on i nije dugo trajao nakon rata. 4 godine nakon rata se povukao iz politickog zivota BIH.

Po meni bio je daleko bolji covjek, nego politicar, ali svakako ne umanjujem mu zasluge za ono sto smo u ratu kao narod odbranili i s pravom se treba spominjati kao svijetli primjer nase proslosti.
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#57 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by Hank Paldum »

User987 wrote: 09/04/2021 16:39
hamos wrote: 09/04/2021 12:30 sad ne znam gdje ste vi zivjeli ,ali kod mene okolina nije bila reislamizirana ,selam se nazivao uvijek,naziv sehid je star koliko i islam na ovim podrucjima..dovoljno je da poslusas npr stare sevdalinke.To ti je kulturoloski dio bosnjaka(ili Muslimana)
Slažem se, zavisi i od sredine. Ja sam rodjen i živio u Sarajevu. Po mahalama se naravno održavao taj duh pripadnosti vjeri i starim običajima, dole u gradu uobičajeni pozdravi su bili "dobar dan" i "dobro jutro". Prije rata povelika većina Bošnjaka je bila u Savezu komunista, a od te ogromne većine dobar dio je ostavio vjeru potpuno. Na početku rata upravo su takvi ginuli i odmah proglašavani šehidima. Problem je u tome što se tog posla re-islamizacije prihvatila jedna politička stranka umjesto da se bavi svojim pravim poslovima. Problem je bio i u tome što su Srbi i Hrvati u Sarajevu bili vrlo šokirani tim procesima samo što nisu pokazivali. Oni su bili navikli da se mi pomalo "prikrivamo" kao muslimani, isturamo nekakve nadimke umjesto svojih pravih imena, dajemo djeci nova imena i sl. Općenito, Srbi i Hrvati se nikad nisu oslobodili predstave o nama kao konvertitima koji su nekad bili pravoslavci ili katolici. Došlo je do izgradnje novih dzamija u Sarajevu i to na desetine, Srbi i Hrvati su uglavnom otišli iz Sarajeva i drugih sredina gdje su Bošnjaci činili većinu, zamijenili su ih iz ljudi iz Sandzaka (desetine hiljada), Istočne Bosne i ostalih dijelova BiH. Time je po meni, bar za sada, završena priča o multietničkoj BiH. Mi smo danas tri naroda na tri teritorije. Mislim da je to moralo tako biti čim je počeo rat i to sa Alijom ili bez Alije. Sa re-islamizacijom ili bez nje. Rat je razvalio BiH do temelja. Iz toga bi se moglo zaključiti da se BiH mogla spasiti ostankom u skraćenoj Jugoslaviji ili Velikoj Srbiji. Mislim, mogla se sačuvati kao multietnička republika. Ali, to je tema koja danas više nema smisla da se o njoj diskutuje. Hegel kaže: Sve što propada, propada s razlogom.
Sve ovo stoji samo bih još dodao da padom komunizma do promjena nije došlo samo u Bosni i Hercegovini nego po čitavoj Jugoslaviji. Ne ponavlja se džaba ona izjava 30 godina "Tuzla i Rijeka su jedina dva grada koja su zadržala duh Jugoslavije" od toliko gradova koji su bili u SFRJ.
Srbi i Crnogorci u SFRJ, Srbi i Albanci na Kosovu, većinski narodi u Hrvatskoj, Sloveniji itd.
Mnogi su sigurno upoznati kako su se Albanci tretirali u Makedoniji ubrzo nakon smrti Tita.
Svugdje je se odvio proces doseljavanja i odseljavanja. Iz Sarajeva otišli Srbi a došle Sandžaklije, iz gradova Hrvatske otišli Srbi a došli Hercegovci Hrvati, iz Srbije otišli Hrvati a dosli Srbi iz BiH i Hrvatske...

Problem je što su mnogi očekivali, među njima FGR, da će jedino Bošnjaci ostati Jugosloveni.
Čak i danas, dok imamo entitet sa srpskom većinom i kantonima sa hrvatskom većinom stranke poput SDP i Njihove Stranke su od čitave BiH fokusirane samo na mjesta sa bošnjačkom većinom i bore se protiv svake pojave gdje bošnjački identitet i identitet religije kod većine Bošnjaka.

Ovdje je jučer bila postavljena tema o mirnom razdvajanju Bosne i Hercegovine o kojem ne bi smio niko ni da razmišlja ali kada bi se desio najcrnji scenarij, čak i da nas totalno unište i ostave nas sa 10% bošnjačke teritorije, opet bi se na tih 10% i dalje forsirala perverzna verzija Jugoslovenstva gdje bi se kritikovali selami u javnosti, ploče i natpisi gdje pišu činjenice ko nas je klao, Vijećnica u bojama Sandžaka, iftari na otvorenom i parole na tribinama gdje piše da Bošnjaci ne smiju zaboraviti svoj identitet koje je zasmetalo Igoru Stojanoviću.

SDA nije uzrok nego samo posljedica padom komunizma gdje je se svaki narod vratio svom identitetu. SDA ima danas pravo svako kritikovati i pljuvati zbog milion razloga ali ne zbog osnivanja jer je to bio prirodan proces.
Forumaši koji pišu da je se narod 90ih odlučio za nacionaliste i fašiste u periodu pada Jugoslavije, komunizma i definitivno propale ideologije koja je već propala par godina unazad sa sovjetskim savezom, Čehoslovačkom, Istočnom Njemačkom i u Rumuniji ili nema pojma o historiji ili udara kontru samo da bi kontrirao.
carobnjak_N
Posts: 816
Joined: 18/06/2020 13:11

#58 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by carobnjak_N »

Problem sa identitetom i to kod sva tri naroda jeste što su oživljavanje istog nakon "bratstva i jedinstva" preuzele vjerske zajednice.
Recimo, rahmetli Izet Nanić kojeg je danas Sda puna usta, je u startu od njih bio optuživan da je komunjara i bio je čak i jedan neuspješan
pokušaj da ga smjene. Tek nakon što je pokazao organizacijske sposobnosti, koje jeste naučio u Jna, isto kao i njegov zamjenik Jusić, i nakon
prvih dobijenih bitaka, kad je narod stao uz njega, onda su ga podržali ALI uz uslov uvođenja islamskih svjetonazora u brigadu i komandu.
Nanić je možda jedini put bio na džumi, netom prije pogibije, i saznavao je o vjeri tokom rata kroz moraliste koji su bili hodže postavljani
od strane IZ. On je realno i bio karakterom jna oficir , dakle jugosloven, a danas je primjer šehidske pogibije.
Isto kao i većina dobitnika zlatnog ljiljana, iz čuvenih "Hamzi" , tipa Veljun koji je ostao bez očiju, kad kaže da je prvi put u životu ušao
u vjerski objekat 1994.godine i to u crkvu kad su oslobodili neki rejon.
Sda je realno najviše ulagala napora u tu islamizaciju vojske, smatrajući da tako vraćaju identitet Bošnjacima, što i nije tako netačno, samo je
problem što je takva percepcija identiteta prilično zastarjela. Oni su se samo nadovezali na period prije ww2 , gdje je taj identitet bio i zastao
u nekom adolescentnom razvoju . U međuvremenu svijet se promijenio i hodže i popovi nisu tumači svijeta i kreatori identiteta narodima, dok kod
sda ideologa to još tako stoji , iako se vremenom poslije rata razvio i taj moderniji muslimanski identitet i to sam od sebe, a nikako zahvaljujući
minder politici koja je zbog donacija iz arapskog svijeta učinila najveću grešku, upušatajući arapske kulturološke tumače vjere u naš narod,
unoseći tako strašnu šizofreniju u identitet .
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#59 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by mali_balon »

Procito sam prvi recenicu uvodnog posta. Alija nikad nije bio drzavnik nit politicar nit je to znao biti.
On je trebo bit seoski hodza u gluhoj bukovici. Sva njegova licemjerna minder politika je radila na fildzan drzavi, dozvolio je da se KOS ubaci u vojne i drzavne strukture. Otjerao ono malo srba i hrvata iz armije bih a oni kojo su ostali njih se trpilo...a neki generali sada pokojni su vracali cinove....
Dozvolio je razne cengice, saje, alisphice, herende itd its
Dakle on je zasadio sjeme fildzan dzamahirije mi sada zanjemo.....jbga....
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#60 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by Hank Paldum »

carobnjak_N wrote: 14/04/2021 09:19 Problem sa identitetom i to kod sva tri naroda jeste što su oživljavanje istog nakon "bratstva i jedinstva" preuzele vjerske zajednice.
Recimo, rahmetli Izet Nanić kojeg je danas Sda puna usta, je u startu od njih bio optuživan da je komunjara i bio je čak i jedan neuspješan
pokušaj da ga smjene. Tek nakon što je pokazao organizacijske sposobnosti, koje jeste naučio u Jna, isto kao i njegov zamjenik Jusić, i nakon
prvih dobijenih bitaka, kad je narod stao uz njega, onda su ga podržali ALI uz uslov uvođenja islamskih svjetonazora u brigadu i komandu.
Nanić je možda jedini put bio na džumi, netom prije pogibije, i saznavao je o vjeri tokom rata kroz moraliste koji su bili hodže postavljani
od strane IZ. On je realno i bio karakterom jna oficir , dakle jugosloven, a danas je primjer šehidske pogibije.
Isto kao i većina dobitnika zlatnog ljiljana, iz čuvenih "Hamzi" , tipa Veljun koji je ostao bez očiju, kad kaže da je prvi put u životu ušao
u vjerski objekat 1994.godine i to u crkvu kad su oslobodili neki rejon.
Sda je realno najviše ulagala napora u tu islamizaciju vojske, smatrajući da tako vraćaju identitet Bošnjacima, što i nije tako netačno, samo je
problem što je takva percepcija identiteta prilično zastarjela. Oni su se samo nadovezali na period prije ww2 , gdje je taj identitet bio i zastao
u nekom adolescentnom razvoju . U međuvremenu svijet se promijenio i hodže i popovi nisu tumači svijeta i kreatori identiteta narodima, dok kod
sda ideologa to još tako stoji , iako se vremenom poslije rata razvio i taj moderniji muslimanski identitet i to sam od sebe, a nikako zahvaljujući
minder politici koja je zbog donacija iz arapskog svijeta učinila najveću grešku, upušatajući arapske kulturološke tumače vjere u naš narod,
unoseći tako strašnu šizofreniju u identitet .
Problem kod Bošnjaka nakon pada komunizma je što je njihov identitet za vrijeme SFRJ toliko bio ugušen i tabu da su za to vrijeme bili poznati kao Muslimani pa je jedini identitet koji su imali bilo vezano za vjersko, zbog toga su Srbi u VRS najviše rušili džamije jer je to u mnogim slučajevima i bila jedina tačka kojom bi mogli nauditi Bošnjacima.
Još vezano za identitet kojeg praktično nismo imali za vrijeme SFRJ pa nije bilo često razlike izmedu nas i Srba (i u manjem slučaju Hrvata) pa je sasvim normalno bilo da se u određenom periodu (gdje je kao što sam napisao jedini identitet bio vjerski iz očiglednih razloga) forsirala religija da bi se izdvajali. Danas je već normalno da bošnjacki političari se slikaju uz pivu u kafićima.
carobnjak_N
Posts: 816
Joined: 18/06/2020 13:11

#61 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by carobnjak_N »

Hank Paldum wrote: 14/04/2021 09:39
carobnjak_N wrote: 14/04/2021 09:19 Problem sa identitetom i to kod sva tri naroda jeste što su oživljavanje istog nakon "bratstva i jedinstva" preuzele vjerske zajednice.
Recimo, rahmetli Izet Nanić kojeg je danas Sda puna usta, je u startu od njih bio optuživan da je komunjara i bio je čak i jedan neuspješan
pokušaj da ga smjene. Tek nakon što je pokazao organizacijske sposobnosti, koje jeste naučio u Jna, isto kao i njegov zamjenik Jusić, i nakon
prvih dobijenih bitaka, kad je narod stao uz njega, onda su ga podržali ALI uz uslov uvođenja islamskih svjetonazora u brigadu i komandu.
Nanić je možda jedini put bio na džumi, netom prije pogibije, i saznavao je o vjeri tokom rata kroz moraliste koji su bili hodže postavljani
od strane IZ. On je realno i bio karakterom jna oficir , dakle jugosloven, a danas je primjer šehidske pogibije.
Isto kao i većina dobitnika zlatnog ljiljana, iz čuvenih "Hamzi" , tipa Veljun koji je ostao bez očiju, kad kaže da je prvi put u životu ušao
u vjerski objekat 1994.godine i to u crkvu kad su oslobodili neki rejon.
Sda je realno najviše ulagala napora u tu islamizaciju vojske, smatrajući da tako vraćaju identitet Bošnjacima, što i nije tako netačno, samo je
problem što je takva percepcija identiteta prilično zastarjela. Oni su se samo nadovezali na period prije ww2 , gdje je taj identitet bio i zastao
u nekom adolescentnom razvoju . U međuvremenu svijet se promijenio i hodže i popovi nisu tumači svijeta i kreatori identiteta narodima, dok kod
sda ideologa to još tako stoji , iako se vremenom poslije rata razvio i taj moderniji muslimanski identitet i to sam od sebe, a nikako zahvaljujući
minder politici koja je zbog donacija iz arapskog svijeta učinila najveću grešku, upušatajući arapske kulturološke tumače vjere u naš narod,
unoseći tako strašnu šizofreniju u identitet .
Problem kod Bošnjaka nakon pada komunizma je što je njihov identitet za vrijeme SFRJ toliko bio ugušen i tabu da su za to vrijeme bili poznati kao Muslimani pa je jedini identitet koji su imali bilo vezano za vjersko, zbog toga su Srbi u VRS najviše rušili džamije jer je to u mnogim slučajevima i bila jedina tačka kojom bi mogli nauditi Bošnjacima.
Još vezano za identitet kojeg praktično nismo imali za vrijeme SFRJ pa nije bilo često razlike izmedu nas i Srba (i u manjem slučaju Hrvata) pa je sasvim normalno bilo da se u određenom periodu (gdje je kao što sam napisao jedini identitet bio vjerski iz očiglednih razloga) forsirala religija da bi se izdvajali. Danas je već normalno da bošnjacki političari se slikaju uz pivu u kafićima.
Nije to baš tako bilo, to je više neki standardni mit mladomuslimanskog pokreta. Specifičnost Bosanaca i bosanskih muslimana je bila održavana
i u folkloru i u sevdalinci, a već 70-ih je došlo do skoro potpunog popustanja komunizma . I nije to ništa bilo usmjereno protiv muslimana, nego je to bio svjetonazor socijalizma i marksizma prema svim religijama.
Nije bilo zabrane da ideš u džamiju ali nisi se mogao baviti politikom, biti član Partije jer je ateizam u temeljima marskizma.
Što se samog identiteta i tradicije tiče, oni su itekako živjeli i očuvani kroz socijalizam.
Problem o kojem ja gvoorim je taj što se Sda prvesnstveno zalagala za ideju očuvanja etnije, kroz vjeru, a onda kroz istu tu vjeru upustili
druge identitete u vidu studenata iz Saudije i faktički prodali za pare ono za šta su se navodno borili.
Jedan Jusuf Barčić im je hodao deceniju po Baščaršiji i galamio na dede po džamijama, pljuvao u svojim propovjedima ne sve što je bošnjačko, ali
njih to nije bilo briga, bitno je samo da stignu neke pare od naftaša. Iako su ih čak obrazovani teolozi i to sa fakulteta islamkih nauka, upozoravali,
vrištali , da unose šizofreniju među narod preko tih drugih kulturnih obrazaca tuamčenja vjere, niko ni mukajet.
Pa onda paradžemati, odlasci u Siriju , te i dan danas imaš pljuvačinu kulture bosanskih muslimana od strane Pezića i ostalih indoktirniranih
medinskih studenata. Nije čuvanje identiteta samo to da se "ne povlašiš", nego i da sačuvaš specifikum svog podneblja, jer identitet i nije
ništa drugo nego to, specifičnost. Ne samo to nego su napravili i ogromnu štetu u perepciji bosankih muslimana kao evropskih, koji već
imaju istorijsku vezu sa Bečom , a koji im je prvi i to kroz pisane dokumente vratio naziv Bošnjak.
Johnny_x
Posts: 1357
Joined: 23/10/2010 16:21

#62 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by Johnny_x »

"Ja sam iz rata izasao sa 20 KM" Alija Budnjo, ovo je izjavio covjek koji danas posjeduje ogromno bogastvo, i veliki broj nekretnina. Njegova imovina pocinje da raste odmah poslije rata, i to u periodu dok je ALija i bio na vlasti 96-99, sad je li Alija Budnjo toliko uspjesan privrednik i covjek koji je magnat za biznis ne znam, ali ako mu je SDA vlast omogucila do prije godinu dana, da placa manje za odvoz smeca, vodu nije nikako placo, nesto cisto sumnjam da je i poslije rata radio sve posteno.
Nemojte nikada zaboraviti da je poslije rata Alijina vladavina osmislia certifikate, najvecu pljacku drustvene imovine, i samim tim omogucio je ratnim profiterima da legalizuju svoje profiterstvo, uostalom nijedan ratni profiter nije osudjen poslije rata. Da se zelio boriti za pravnu drzavu, svi ratni profiteri bi bili osudjeni, a ne bi mogli legalizovati svoj krvavi novac. Mit o Aliji kao dobrom dedi treba razrusiti, covjek je bio okruzen kriminalcima, nesposobnim ljudima koji su iskoristavali sve pogodnosti vlasti, ministrica Turkovic je pocela karijerru na budjetu 93., ona je Alijin kadar, a juce se vozi pod pratnjom da obavi kupovinu za privatne potrebe, ne vjerujem ja da je njoj to prvi put zloupotreba polozaja
carobnjak_N
Posts: 816
Joined: 18/06/2020 13:11

#63 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by carobnjak_N »

Što se tiče Sda za vreme Sulje Tihića , pa Alija je direktno imenovao Tihića za nasljednika, a Bakiru rekao da se ne bavi politikom.
Tihić je za Bakira - genije, kao i za one koji su ga dva puta gurali i podržavali samo da skinu Tihića.
Kad je Alija imenovao Tihića za nasljednika, tako je polio hladnom vodom radikalnu struju unutar sda, a koja je uvijek djelovala kroz IZ, preko
Čengića i Softića . Riječ je o radikalima koji su po takvom svjetonazoru i karakteru jednostavno glupi. Radikali su uvijek glupi na bilo kojoj
političkoj strani da se nalaze, lijevo ili desno. Tihić je bio glas zdravog razuma i čisto sumnjam da će se političar tog tipa i kalibra,
ikad više pojaviti u ovim narodnjačkim ili desnim strankama.
Ne treba zaboraviti ulogu Radončićevog "Avaza" kad je bjesmučno granatirao po Tihiću, a upravo po nalogu ovih struja i kad je još
Sebiji poklanjao cuke i bio u super odnosima sa njima.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#64 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by uglavnomja »

carobnjak_N wrote: 14/04/2021 16:24 Što se tiče Sda za vreme Sulje Tihića , pa Alija je direktno imenovao Tihića za nasljednika, a Bakiru rekao da se ne bavi politikom.
Tihić je za Bakira - genije, kao i za one koji su ga dva puta gurali i podržavali samo da skinu Tihića.
Kad je Alija imenovao Tihića za nasljednika, tako je polio hladnom vodom radikalnu struju unutar sda, a koja je uvijek djelovala kroz IZ, preko
Čengića i Softića . Riječ je o radikalima koji su po takvom svjetonazoru i karakteru jednostavno glupi. Radikali su uvijek glupi na bilo kojoj
političkoj strani da se nalaze, lijevo ili desno. Tihić je bio glas zdravog razuma i čisto sumnjam da će se političar tog tipa i kalibra,
ikad više pojaviti u ovim narodnjačkim ili desnim strankama.
Ne treba zaboraviti ulogu Radončićevog "Avaza" kad je bjesmučno granatirao po Tihiću, a upravo po nalogu ovih struja i kad je još
Sebiji poklanjao cuke i bio u super odnosima sa njima.

zaboravio si cerica, od prvog dana alijin mozak i odbrana i partner u pljacki
jedini koji nikad nije bio ispljuvan u avazu, dapace
carobnjak_N
Posts: 816
Joined: 18/06/2020 13:11

#65 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by carobnjak_N »

uglavnomja wrote: 14/04/2021 17:06
carobnjak_N wrote: 14/04/2021 16:24 Što se tiče Sda za vreme Sulje Tihića , pa Alija je direktno imenovao Tihića za nasljednika, a Bakiru rekao da se ne bavi politikom.
Tihić je za Bakira - genije, kao i za one koji su ga dva puta gurali i podržavali samo da skinu Tihića.
Kad je Alija imenovao Tihića za nasljednika, tako je polio hladnom vodom radikalnu struju unutar sda, a koja je uvijek djelovala kroz IZ, preko
Čengića i Softića . Riječ je o radikalima koji su po takvom svjetonazoru i karakteru jednostavno glupi. Radikali su uvijek glupi na bilo kojoj
političkoj strani da se nalaze, lijevo ili desno. Tihić je bio glas zdravog razuma i čisto sumnjam da će se političar tog tipa i kalibra,
ikad više pojaviti u ovim narodnjačkim ili desnim strankama.
Ne treba zaboraviti ulogu Radončićevog "Avaza" kad je bjesmučno granatirao po Tihiću, a upravo po nalogu ovih struja i kad je još
Sebiji poklanjao cuke i bio u super odnosima sa njima.

zaboravio si cerica, od prvog dana alijin mozak i odbrana i partner u pljacki
jedini koji nikad nije bio ispljuvan u avazu, dapace
pa kažem struja koja je djelovala preko IZ, tadašnji reis je bio Cerić
User987
Posts: 309
Joined: 26/01/2021 02:05

#66 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by User987 »

Johnny_x wrote: 14/04/2021 10:16 "Ja sam iz rata izasao sa 20 KM" Alija Budnjo, ovo je izjavio covjek koji danas posjeduje ogromno bogastvo, i veliki broj nekretnina. Njegova imovina pocinje da raste odmah poslije rata, i to u periodu dok je ALija i bio na vlasti 96-99, sad je li Alija Budnjo toliko uspjesan privrednik i covjek koji je magnat za biznis ne znam, ali ako mu je SDA vlast omogucila do prije godinu dana, da placa manje za odvoz smeca, vodu nije nikako placo, nesto cisto sumnjam da je i poslije rata radio sve posteno.
Nemojte nikada zaboraviti da je poslije rata Alijina vladavina osmislia certifikate, najvecu pljacku drustvene imovine, i samim tim omogucio je ratnim profiterima da legalizuju svoje profiterstvo, uostalom nijedan ratni profiter nije osudjen poslije rata. Da se zelio boriti za pravnu drzavu, svi ratni profiteri bi bili osudjeni, a ne bi mogli legalizovati svoj krvavi novac. Mit o Aliji kao dobrom dedi treba razrusiti, covjek je bio okruzen kriminalcima, nesposobnim ljudima koji su iskoristavali sve pogodnosti vlasti, ministrica Turkovic je pocela karijerru na budjetu 93., ona je Alijin kadar, a juce se vozi pod pratnjom da obavi kupovinu za privatne potrebe, ne vjerujem ja da je njoj to prvi put zloupotreba polozaja
Alija je veoma kontraverzna ličnost. Imao je dobre, ali i vema loše poteze. Mit o "dobrom" Aliji će se održavati dok postoje SDA i Bakir. Da padne taj mit, pala bi i SDA, a Bakir bi morao nestati sa političke scene. Iskreno rečeno, mi smo bili u toliko teškoj situaciji 92. da smo dobro na kraju i prošli. Bili smo satjerani na manje od 20% teritorije. Sve su to bile opkoljene enklave. Kada je I HVO postao neprijatelj, ja sam mislio da je to kraj. Da li je Alija mogao bolje manevrisati i izbjeći tri neprijatelja, ne znam. Mislim da on nije vladao situacijom ni u ratu ni poslije rata. Ali, sigurno znam da mu je lična vlast i vlast SDA bila izuzetno važna jer je ipak potajno sanjao da može ostvariti nešto od mladomuslimanskih snova. Ovo je naravno, moje mišljenje.
Piaty
Posts: 5588
Joined: 01/12/2020 00:58

#67 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by Piaty »

Mit! I to sto se tada radilo je mnogo gore. Sa svim se slazem sto si napisao.
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#68 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by Hank Paldum »

User987 wrote: 15/04/2021 15:15
Johnny_x wrote: 14/04/2021 10:16 "Ja sam iz rata izasao sa 20 KM" Alija Budnjo, ovo je izjavio covjek koji danas posjeduje ogromno bogastvo, i veliki broj nekretnina. Njegova imovina pocinje da raste odmah poslije rata, i to u periodu dok je ALija i bio na vlasti 96-99, sad je li Alija Budnjo toliko uspjesan privrednik i covjek koji je magnat za biznis ne znam, ali ako mu je SDA vlast omogucila do prije godinu dana, da placa manje za odvoz smeca, vodu nije nikako placo, nesto cisto sumnjam da je i poslije rata radio sve posteno.
Nemojte nikada zaboraviti da je poslije rata Alijina vladavina osmislia certifikate, najvecu pljacku drustvene imovine, i samim tim omogucio je ratnim profiterima da legalizuju svoje profiterstvo, uostalom nijedan ratni profiter nije osudjen poslije rata. Da se zelio boriti za pravnu drzavu, svi ratni profiteri bi bili osudjeni, a ne bi mogli legalizovati svoj krvavi novac. Mit o Aliji kao dobrom dedi treba razrusiti, covjek je bio okruzen kriminalcima, nesposobnim ljudima koji su iskoristavali sve pogodnosti vlasti, ministrica Turkovic je pocela karijerru na budjetu 93., ona je Alijin kadar, a juce se vozi pod pratnjom da obavi kupovinu za privatne potrebe, ne vjerujem ja da je njoj to prvi put zloupotreba polozaja
Alija je veoma kontraverzna ličnost. Imao je dobre, ali i vema loše poteze. Mit o "dobrom" Aliji će se održavati dok postoje SDA i Bakir. Da padne taj mit, pala bi i SDA, a Bakir bi morao nestati sa političke scene. Iskreno rečeno, mi smo bili u toliko teškoj situaciji 92. da smo dobro na kraju i prošli. Bili smo satjerani na manje od 20% teritorije. Sve su to bile opkoljene enklave. Kada je I HVO postao neprijatelj, ja sam mislio da je to kraj. Da li je Alija mogao bolje manevrisati i izbjeći tri neprijatelja, ne znam. Mislim da on nije vladao situacijom ni u ratu ni poslije rata. Ali, sigurno znam da mu je lična vlast i vlast SDA bila izuzetno važna jer je ipak potajno sanjao da može ostvariti nešto od mladomuslimanskih snova. Ovo je naravno, moje mišljenje.
To je veoma moguće da bi SDA pala ako bi "dobri Alija" pao međutim i "dobri Alija" neće nikada pasti u očima većine bošnjackog naroda.
Alija je toliko nedodirljiv da čak i najveći kritičari pa i pljuvači SDA i Bakira od Radončića prije 10 godina preko Nikšića i Kojovića pa do Konakovića danas nikada ne uzimaju Aliju negativno u usta i time se vraćamo na početak moje rečenice da to onda znači da SDA ustvari neće nikada pravo pasti.
Sjećam se prvog gostovanja Srđana Mandića kod Senada koji otvoreno bez problema govori o Ajnadžiću, SDA i ostalim političkim protivnicima i nekako dođe tema rahmetli Alija.
Reče Srđan nešto kao "Aliju Izetbegovića ću po pozitivnim stvarima pamtiti tako što je spriječio JNA mobilizaciju većine stanovništva da ne napadaju Hrvatsku" i onda izjavi "a kod ostalih stvari koje je radio ne bih radije" sa nervoznim osmijehom gledajući u pod stidno i uplašeno da šta pogrešno ne kaže.
To je bilo prošle godine, tada 25 godina iza rata i 17 godina iza Alijine smrti, toliko velik je Alijin uticaj.
Već sam jednom napisao, jedine 2 stranke koje će i nakon 2 decenije još u BiH postojati su SDA i SDP, ostatak ili će nestati ili doživjeti sudbinu BOSS i Lijanovića.
Razlog nije što će te dvije stranke voditi bolju politiku nego što se jedna stranka veže za Aliju a druga čak za Titu a i mnogi i za Nijaza Durakovića koji isto nije nevažna ličnost.
Baš radi takvih stvari će ostale stranke nestati npr. Narod i Pravda ne mogu sebi priuštiti kao SDA da pominju Bošnjake i islam kada trebaju preuzeti odgovornost kao što npr. Njihova Stranka ne može sebi priuštiti da pravi iste greške kao SDP prije 10 godina i da očekuju da će kao SDP preživjeti i opet stati na noge
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#69 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by Tempo »

Hank Paldum wrote: 15/04/2021 22:51
User987 wrote: 15/04/2021 15:15
Johnny_x wrote: 14/04/2021 10:16 "Ja sam iz rata izasao sa 20 KM" Alija Budnjo, ovo je izjavio covjek koji danas posjeduje ogromno bogastvo, i veliki broj nekretnina. Njegova imovina pocinje da raste odmah poslije rata, i to u periodu dok je ALija i bio na vlasti 96-99, sad je li Alija Budnjo toliko uspjesan privrednik i covjek koji je magnat za biznis ne znam, ali ako mu je SDA vlast omogucila do prije godinu dana, da placa manje za odvoz smeca, vodu nije nikako placo, nesto cisto sumnjam da je i poslije rata radio sve posteno.
Nemojte nikada zaboraviti da je poslije rata Alijina vladavina osmislia certifikate, najvecu pljacku drustvene imovine, i samim tim omogucio je ratnim profiterima da legalizuju svoje profiterstvo, uostalom nijedan ratni profiter nije osudjen poslije rata. Da se zelio boriti za pravnu drzavu, svi ratni profiteri bi bili osudjeni, a ne bi mogli legalizovati svoj krvavi novac. Mit o Aliji kao dobrom dedi treba razrusiti, covjek je bio okruzen kriminalcima, nesposobnim ljudima koji su iskoristavali sve pogodnosti vlasti, ministrica Turkovic je pocela karijerru na budjetu 93., ona je Alijin kadar, a juce se vozi pod pratnjom da obavi kupovinu za privatne potrebe, ne vjerujem ja da je njoj to prvi put zloupotreba polozaja
Alija je veoma kontraverzna ličnost. Imao je dobre, ali i vema loše poteze. Mit o "dobrom" Aliji će se održavati dok postoje SDA i Bakir. Da padne taj mit, pala bi i SDA, a Bakir bi morao nestati sa političke scene. Iskreno rečeno, mi smo bili u toliko teškoj situaciji 92. da smo dobro na kraju i prošli. Bili smo satjerani na manje od 20% teritorije. Sve su to bile opkoljene enklave. Kada je I HVO postao neprijatelj, ja sam mislio da je to kraj. Da li je Alija mogao bolje manevrisati i izbjeći tri neprijatelja, ne znam. Mislim da on nije vladao situacijom ni u ratu ni poslije rata. Ali, sigurno znam da mu je lična vlast i vlast SDA bila izuzetno važna jer je ipak potajno sanjao da može ostvariti nešto od mladomuslimanskih snova. Ovo je naravno, moje mišljenje.
To je veoma moguće da bi SDA pala ako bi "dobri Alija" pao međutim i "dobri Alija" neće nikada pasti u očima većine bošnjackog naroda.
Alija je toliko nedodirljiv da čak i najveći kritičari pa i pljuvači SDA i Bakira od Radončića prije 10 godina preko Nikšića i Kojovića pa do Konakovića danas nikada ne uzimaju Aliju negativno u usta i time se vraćamo na početak moje rečenice da to onda znači da SDA ustvari neće nikada pravo pasti.
Sjećam se prvog gostovanja Srđana Mandića kod Senada koji otvoreno bez problema govori o Ajnadžiću, SDA i ostalim političkim protivnicima i nekako dođe tema rahmetli Alija.
Reče Srđan nešto kao "Aliju Izetbegovića ću po pozitivnim stvarima pamtiti tako što je spriječio JNA mobilizaciju većine stanovništva da ne napadaju Hrvatsku" i onda izjavi "a kod ostalih stvari koje je radio ne bih radije" sa nervoznim osmijehom gledajući u pod stidno i uplašeno da šta pogrešno ne kaže.
To je bilo prošle godine, tada 25 godina iza rata i 17 godina iza Alijine smrti, toliko velik je Alijin uticaj.
Već sam jednom napisao, jedine 2 stranke koje će i nakon 2 decenije još u BiH postojati su SDA i SDP, ostatak ili će nestati ili doživjeti sudbinu BOSS i Lijanovića.
Razlog nije što će te dvije stranke voditi bolju politiku nego što se jedna stranka veže za Aliju a druga čak za Titu a i mnogi i za Nijaza Durakovića koji isto nije nevažna ličnost.
Baš radi takvih stvari će ostale stranke nestati npr. Narod i Pravda ne mogu sebi priuštiti kao SDA da pominju Bošnjake i islam kada trebaju preuzeti odgovornost kao što npr. Njihova Stranka ne može sebi priuštiti da pravi iste greške kao SDP prije 10 godina i da očekuju da će kao SDP preživjeti i opet stati na noge
jesil to prico sa rajom u skladistu?
Schewrtkeaux
Posts: 5
Joined: 08/12/2013 17:04

#70 Re: Mit ili istina - SDA prije Bakira Izetbegovića

Post by Schewrtkeaux »

Nemam konja u toj utrci ali baš sam gledao video sa Alijinom biografijom i mislim da se slobodno može reći da se radi o najboljem političaru svih vremena. Aliju 1946 hapse zbog navodne kolaboracije sa SS, teška optužba i teška kazna, medjutim čovek ne samo da je za par godina izašao, nego ih je ubedio da mu se zatvor broji i kao vojni rok, koji je tada bio tri godine a usput je u poslednje dve godine zatvora završio pravni fakultet. I ne samo to, nego je ubedio komuniste, on, osudjenik i islamista, da mu dadnu stan u centru grada, što profesori nisu tada dobijali. I ne samo to, nego mu supruga dobija posao u ništa manje nego CK partije, u samom centru informacija, moći i odluka, koji je još to disident postigao? I ne samo to, nego mu se sve troje dece ožene ili udaju u udbaške i KOS-ovske porodice, što nije bilo nimalo lako, to se tad strogo provjeravalo, nije tek tako mogao neko iz antikomunističke a kamoli islamističke porodice da se oženi u oficirsku porodicu, a kamoli udbašku ili čak KOS-ovsku, a Alija im ubaci sve troje, dok je žena još uvek na CK i radiće tamo do penzije. I onda u Sarajevskom procesu opet teška kazna, ali on opet brzo izlazi i to već kao zvezda i neformalni voditelj BH muslimana. Nema disidenta koji je postigao 10% toga.
Post Reply